500 150 100 25 MAANDAG No. 211 74e Jaargang 1936- UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Jr., Matraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Vlissingen draagt zijn Wethouder ten grave. STADS- EN PROVINCIENIEUWS Provinciale Plan-meeting te Vlissingen. Sclicuylenisscw nan Jew Jag VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van l-o regels tl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad H DE HEER J. DE MEIJ ONDER ONTZAGLIJKE BELANGSTELLING TER AARDE BESTELD. EEN SOBERE, MAAR INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID. Zaterdagmiddag. Grauw, somber weer, met wild jagende wolken die niet veel goeds voorspellen. Tocli zijn er veel men sehen op de been en hun aantal neemt steeds toe naarmate het tegen twee uur begint te loopen. Het eerste gedeelte van den Singel nabij de Badhuisstraat is afge zet en voor een der perceelen in het afge zette deel zijn van onder somber rouw- crèpe felkleurige vaandels zichtbaar van de vereenigingen en organisaties, die den heer J. de Meij, Vlissings Wethouder, die onder zoo tragische omstandigheden ontsla pen is, de laatste eer komen bewijzen. Het zijn er vele en alle organisaties heb ben groote deputaties gezonden, die straks achter den baar zullen loopen. Wij zien vaandels en deputaties van den VTissing- schen Bestuurdersbond en de zusterorgani satie uit Middelburg, van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkersbond af- deeling Vlissingen en Middelburg, S.D.A.P. Middelburg en Goes, den Algemeenen Ne derlandschen Bond van Handels- en Kan toorbedienden afdeeling Vlissingen, V.A. R.A., Centralen Bond van Transportarbei ders, A.J.C., Algemeenen Nederlandschen Bouwvakarbeidersbond, alle afdeeling Vlis singen, enz. enz. Het is twee uur als onder groote publieke belangstelling. het stoffelijk overschot wordt uitgedragen. De vaandels staan in twee rijen voor het sterfhuis opgesteld en als de kist wordt uitgedragen, nijgen zij ten groet aan hem die van ons ging. In een lange, lange rij hebben de velen die den heer De Meij op zijn l'aatsten tocht wenschten te verge zellen, zich inmiddels in voorbeeldige orde op den Singel opgesteld. Niettemin duurt het tot circa half drie eer de stoet, waarin tal rijke vaandels worden meegevoerd, zich in beweging zet. Een schat van bloemstukken, waarbij een van het gemeentebestuur, ge tuigt van de warme sympathie die den heer De Meij in zeer ruimen kring werd toegedragen en in 6 volgrijtuigen begeven familieleden en enkele officieele personen zich naar het kerkhof. Daarachter volgen te voet zeer velen uit Vlissingen, overig Zeeland en belangstellenden uit andere dea ler. van. ons land. Onder de laatsten merk ten wij o.a. op het Tweede Kamerlid den heer W. Drop, den heer H. Meijer, hoofd bestuurder van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden en den heer Polderman, hoofdbestuurder van het In stituut voor Arbeiders Ontwikkeling. Op de begraafplaats. Het is kwart voor drie als de droeve stoet de begraafplaats nadert en op dat oogenblik rommelt de donder, die zich al eerder heeft doen hooren, als een somber saluut. Ook op de begraafplaats was de belang» stelling groot; zóó groot zelfs dat wij er ons van moeten onthouden een volledige op somming te geven van de velen die daar, al dan niet in eenige officieele kwaliteit, aanwezig waren. Wij maken dus allerminst aanspraak op volledigheid als wij de tegen woordigheid vermelden van Burgemeester C. A. van Woelderen, Wethouder W. P. Edelman, den Gemeentesecretaris, den heer F. Bisschop, dokter A. Staverman en den heer A. J. van Ockenburg, namers het Al gemeen Afdeelings Ziekenfonds Walcheren en de Vereeniging voor Ziekenhuisverple- ging, mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten, vele leden van den Gemeenteraad en van de Prov. Staten, H.H. predikanten, dokto ren, talrijke ambtenaren, vertegenwoordi gers van de S.D.A.P., verschillende vak organisaties, Instituut voor Arbeiders Ont wikkeling, Arbeiders Jeugd Centrale, leden van De Volksstem en vele anderen. Als de baar het hek passeert, plenst een felle slagregen op de wachtenden neer en te circa drie uur, als de droeve stoet de geopende groeve nadert, kan men nog nau welijks spreken van een regenbui, maar lijkt het meer op een wolkbreuk, waarte gen parapluies en regenjassen niet baten. Fel en genadeloos stroomt het overvloedige hemelwater neer, zood/at men maar staan blijft waar men zich bevindtmen is toch door en door nat en van schuilen is natuur lijk geen sprake. Het spreekt vanzelf, dat onder zulke naargeestige omstandigheden het verblijf op het kerkhof nog triester en somberder wordt, dan uiteraard toch reeds het geval pleegt te zijn. De natuur treurt mee en dwingt ook hen die misschien in slechts geringe mate onder den indruk wa ren, tot gespannen stille aandacht, zoodat de ontroering velen te machtig wordt als mevr. de Wed. De Meij, die meer gedragen wordt dan zij loopt (ware het niet beter geweest haar deze beproeving te sparen?) de groeve nadert. En onderwijl stroomt onophoudelijk de re gen bliksemflitsen klieven het luchtruim dreunend en dreigend rommelt de donder... Een laatst vaarwel. Zacht en innig zingen stemmen van be droefde menschen een liedhet is ,,De Volksstem", die aan de geopende groeve van dezen voorman der arbeidersbeweging het bekende „Aan de Strijders" ten gehoore brengt. En als het koor zwijgt, strooit mevr. De Meij als eerste bloemen op de kist, ge volgd door vele anderen die dit laatste eer betoon komen brengen als de Burgemees ter wat bloemen strooit, zegt hij hierbij zacht„Ik dank den heer De Meij voor alles, wat hij voor Vlissingen heeft ge daan". Opnieuw klinkt een lieden dan zakt te kwart over drie de kist. Een broer van den overledene zegt dank voor de betoonde belangstelling en diep onder den indruk verlaten de taltoos velen den doodenakker. Vlissingen heeft zijn Wethouder, de Vlis- singsche arbeidersbeweging een barer beste voorvechters, ten grave gedragen. Een goed, een nobel mensch heeft ons verla ten GROOTE DEELNEMING EN IN DE BESTE ORDE VERLOOPEN. Hoewel het weer er allesbehalve bemoe digend uitzag, zijn de deelnemers aan de gisteren hier ter stede gehouden meeting èn demonstratie toch in vrij grooten getale op gekomen en is voor een en ander ook van de zijde van het publiek veel belangstelling getoond. Zooals wij reeds eerder hebben me degedeeld, zijn gisteren soortgelijke mee tings en demonstraties in verschillende pro vincies van ons land gehouden zij werden georganiseerd door de Centrale Plan Com missie, een instelüng van N.V.V. en S.D.A. P., die zich de propaganda voor het Plan van den Arbeid ten doel stelt. Te circa twaalf uur trokken de deelne mende orkesten uit verschillende punten van de stad (Paardenmarkt, Breestraat, Singel) naar het meetingterrein en het ligt voor de hand, dat talrijke betoogers van deze gelegenheid gebruik maakten om met muziekbegeleiding naar het terrein van de V.C. Vlissingen aan den Koudekerkschen weg te wandelen, waar de voorzitter, de heer L. Onderdijk, te half één vele duizen den welkom kon heeten. De optocht. Hij herinnerde aan de droeve gebeurtenis sen van de laatste dagen, zeggend, dat over deze meeting een donkere schaduw hangt „de slag, die Vlissingen trof, trof ons allen diep" met ontbloot hoofd gedachten de aanwezigen staande den heer J. de Meij in verband met diens overlijden hingen vele der zeer talrijke vlaggen, halfstok. De verschillende zangvereenigingen brach ten vervolgens in samenwerking met de Middelburgsche Muziekvereeniging „Excel sior", onder leiding van den heer J. van Soelen, de bekende „strijdliederen-fantasie" van H. Altink ten gehoore. Dit is geen muziek-recensie en w\j zullen dus niet in den breede gaan critiseeren, maar ons bepalen tot de opmerking, dat de uitvoering weliswaar soms niet geheel vlek keloos was (de piston of trompetluaar dat het toch verheugend dient te worden ge noemd, dat de arbeiders-muziekbeoefenaars zich op dezen kunstvorm (combinatie van orkest en koor) toeleggen, die zoo groote en dankbare mogelijkheden biedt. Op het groote podium, dat aan het eind van het terrein was gebouwd, kwam vervol gens Amsterdams Wethouder De heer S. R. de Miranda aan het woord. die eveneens begon met het plotseling ver- scheiden van den heer de Meij in herinne ring te brengen. Wij zijn hier niet bijeen ge komen om feest te vieren, aldus spr., maar om te getuigen van onzen wil, niet te rusten voor het Plan van den Arbeid verwezenlijkt is. Wij klagen een beleid aan, dat tot gevolg moet hebben, dat de arbeiders in steeds die per nood verzinken. De oorlog heeft krach ten ontketend, die niet meer te beteugelen waren. Een economische crisis brak uit, juist toen het scheen dat men weer een tijd van voorspoed tegemoet zou gaan en groo te werkloosheid was het gevolg, ook in ons land. De Nederlandsche regeering heeft den weg van de deflatie, van de aanpassing ge kozen, maar 't staat nu toch wel vast, dat die politiek onjuist is gebleken te zijn. Wij heb ben loonsverlaging op loonsverlaging gehad en de sociale bemoeiingen werden afgebro ken. Toch nam de werkloosheid toe. Op nieuw bezuinigen zegt de regeering. Maar nieuwe bezuiniging beteekent minder koop kracht, beteekent nieuwe werkloosheid, be teekent de noodzaak van wéér nieuwe be zuiniging, enz. Zoo gaat het maar door en de werkloosheid neemt toe. Waar ligt het lagere peil waar de regeering heen wil vraagt spr. En waar het nieuwe 'afzetge bied, dat zij bereiken wil? P"en der meest onteerende pogingen om de zaak weer in evenwicht te hrengen, is nu aan de beurt. De werkloozen worden aangewe zen om de huren verlaagd te krijgen, maar dit zal uitzettingen op groote schaal en nieuwe ellende tengevolge hebben. Waar stuurt gij been?, vraagt spr. de regeering. Hoe lang nog moet deze politiek duren? Er i3 toch een groot, actueel voorbeeld, waar aan wij zien waartoe deze politiek van ver sobering, van verarming voert, nl. Spanje Een periode van eeuwenlange onderdruk king en ontbering van het meest noodzake lijke heeft de menschen daar teruggebracht tot paupers, terwijl vlak daarnaast groote weelde bestaat. Stroomen bloed vloeien nu in Spanje. Tot zulke gevolgen voert een re- geeringspolitiek die de groote massa tot ar moede veroordeelt. Nu wij eindelijk voor de arbeiders een menschwaardig bestaan na derden, komt het rampzalig oogenblik, waarop de regeering het welvaartspeil weer omlaag drukt. Maar het moet omhoog en in Scandinavië heeft de S.D.A.P. zich van de juistheid hiervan kunnen overtuigen. Nu vele landen nieuwe welvaart tegemoet gaan, bezit ons land nog een werkloozenleger als nimmer tevoren en daarom heeft de arbei dersbeweging het Plan van den Arbeid ont worpen, dat spr. hier niet in den breede zal ontvouwen, aangezien het daarvoor te inge wikkeld is. Spr. vergeleek de figuur Colijn met een Zeeuwsch vrouwtje, dat jaren 3 r tijdens een overstrooming het water dat haar hutje binnenvloeide, trachtte weg te dweilen, hoewel de vloed nog steeds toenam; het is hopeloos, om te trachten met de dweil van Colijn den vloed der werkloosheid te keeren, aldus spr., die er op wees, dat de regeering-Colrjn, onder wier regiem in vier jaar de werkloosheid van 150.000 tot circa 400.000 man is gestegen, niet bereid is het Plan van den Arbeid uit te voeren. Dat zal de arbeidersklasse dus zelf moeten doen. Geef ook ons vier jaar gelegenheid dit plan te verwezenlijken, riep spr. uit, die in dit verband herinnerde aan het kleinere „plan van den arbeid", dat door het Amsterdam- sche gemeentebestuur voor enkele jaren werd verwezenlijkt en het grootere plan, dat binnenkort aldaar zal worden uitgevoerd. Terugkomend op de gebeurtenissen in Spanje, zei spr. nog, dat hetgeen daar plaats vindt, thans tegen de arbeidersbeweging wordt uitgespeeld, hoewel zij die dit doen, toch wel konden weten, dat de arbeidersbe weging middelen als priester,moord e.d. ver werpt. Het Plan van den Arbeid moet op democratische wijze verwezenlijkt worden en hierbij wenschen wij geen een heidsfront met communisten of fascisten met groepen die uiteindelijk de dictatuur nastreven werken wij niet samen. Met een beroep op de aanwezigen, te be grijpen, dat het volgend jaar bij de verkie zingen het Nederlandsche volk zijn eigen lot in handen heeft en dan zelf kan beslis sen of het Plan van den Arbeid al dan niet verwezenlijkt kan worden, eindigde spr. zijn luid toegejuichte rede. Het Plan-spel. Vervolgens werd onder groote aandacht op het podium het „Plan-spel" ten toonéele En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 gebracht, dat in groote lgnen overeenkomt met hetgeen de aanwezige Vlissingers op 1 Mei te aanschouwen hebben gekregen, met dit belangrijke verschil echter, dat deze uit voering veel grootscheepser was opgezet. Het is in den politieken strijd een veelzeg gend (en wij aarzelen niet er aan toe te voe gen een verheugend) verschijnsel, dat men in verschillende kampen de laatste jaren van kunstzinniger propagandavormen ge bruik gaat maken. Ongetwijfeld speelt hier bij mede een rol, de overweging, dat de groote massa niet toegankel;;k is en dikwijls ook niet rijp is, voor nauwgezette bestudee ring van ingewikkelde economische vraag stukken. En dan is het ter bereiking van een beoogd doel, psychologisch zeer juist ge zien, om te grijpen naar kunstzinnige pro- paganda-vormen als hierboven bedoeld, waarmede men het publiek suggereert dat de gedachte die aan een en ander ten grond slag ligt, grootsch is en van vèrreikende beteekenis, ook al begrijpt men misschien de details niet. Duitschland is hierin reeds vele jaren geleden voorgegaan en maakt ook onder het huidige regeeringsregiem van deze suggestieve propaganda-methoden op kwistige wijze gebruik. Natuurlijk zou op de uitvoering het een en ander aangemerkt kunnen worden, maar wij zien hiervan de noodzakelijkheid niet in. omdat dit een verslag is en geen kunstcri- tiek. Het spel werd uitgevoerd door circa 150 medewerkenden (met uitzondering van een kleine beroepskern, alle leeken op dit gebied), die op verdienstelijke wijze, onder leiding van den heer van Oorschot de door het Plan-spel gesymboliseerde propaganda vóór het Plan van den Arbeid ten tooneelc hebben gebracht. Het was een kleurig bont geheel, waartoe orkest, zang, bewegings koor, spreekkoor en dans het hunne hebben bijgedragen. Een kunstvorm die o.i. zeker aandacht verdient en die wij in de belang stelling van andere organisaties (niet alleen op politiek, maar ook op ontwikkelingsge bied) aanbevelen. De opening. Te drie uur verliet de optocht het terrein aan den Koudekerkschen weg. De kop werd gevormd door diverse Plan-vlaggen, achter de vlag van de Gewestelijke Plan Commis sie Zeeland vervolgens een auto met sug gestieve opschriften, het groote muziekcorps „Volharding" uit Dordrecht, de S.D.A.P. uit Zierikzee, deelnemers uit Schouwen, Bres- kens, Groede, Retranchement, IJzendijke, Terneuzen, Goes, Zuid-Beveland, Ierseke, eiland Tholen, Souburg, Domburg, Middel burg, Vlissingen. Vooral de groepen uit Middelburg en Vlissingen waren zeer groot en bij de Vlissingers merkten wij vaandels op van Spoor en Tram, Metaalbewerkers, V.A.R.A., Bouwarbeiders (een zeer fraai vaandel), Kantoorbedienden, enz. Voorts liepen mee „Ons Genoegen" uit Vlissingen, „Excelsior", Middelburg, de „Stem des Volks" uit Goes, „Arbeid Adelt", Terneu zen, enz. Het slot werd gevormd doordeA.J.C. en dames en heeren van de transportcolonne van het Roode Kruis. Er werden verschillende leuzen, meege voerd, waarvan wij vermelden „Tegen on- derwrjsverslechtering" „Gezondheidszorg"; „Voor Plan en democratie" „Vrijheid, Ar beid, Brood" „Geen versch brood voor des morgens 10 uur, dan blijft de dagarbeid secuur, het moet, het kan, op voor het Plan Deze voor Zeeland en Vlissingen ongewo ne gebeurtenis, trok groote publieke belang stelling. De demonstratie, waaraan naar schatting 5000 6000 menschen hebben deelgenomen, trok via Sotteghemstraat, Nij verheidstraat, Schuitvaartgracht, Brouwe- naarstraat, Paul Krugerstraat, Schelde- straat, Verkuyl Quakkelaarstraat, Van Dis- hoeckstraat, Kasteelstraat, Glacisstraat, Hobeinstraat, Paul Krugerstraat, Badhuis straat, Coosje Buskenstraat, Spuistraat, Dam, Paardenmarkt, Slijkstraat, Breestraat, Bellamypark, Spuistraat, ^nsje Busken straat en Walstraat, naar de Zeilmarkt, waar de stoet werd ontbonden. De politie had uitgebreide ordemaatrege len genomen en werd door rijksveldwacht en marechaussée terzijde gestaan een wan klank is echter nergens vernomen. Vlagvertoon. Tijdens de demonstraties, die hier gister middag werden gehouden, is van fascisti sche zijde op een terrein, grenzend aan dat van de V.C.V., waarop de meeting gehouden werd, een „tegen-demonstratie" gehouden door het hijschen van, een oranje-wit-roode vlag en twee zwart-roode N.S.B.-ylaggen, Vlissingen draagt zjjn Wethouder ten grave. (Stadnieuws). Provinciale „PIan"-meeting te Vlissin- gen. (Stadsnieuws) t Brand in het oliebunker-station. (Stadsnieuws), Zal Italië weer aan het werk van den Volkenbond deelnemen? (Buitenland), De brand te Iran bijna uitgewoed. (Buitenland), Nederlandsche motorschoener vergaan i bemanning gered. (Scheepvaart), Weder tal van ernstige verkeersonge lukken. (Gemengd'Nieuws). Ernstig vliegongeluk in Amerika acht dooden. .(Luchtvaart), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN waartusschen een doek was gespannen met de woorden „Hou Zee, Mussert wint." Betoogers maakten de politie op een eb ander attent. Hoewel betwijfeld mag wor den, of het tactisch kan worden genoemd,; bedoeld „vlagvertoon" juist bij deze gele genheid te houden, is het niet meer dan natuurlijk, dat de politie geen aanleiding tot ingrijpen zag, daar een en ander zich op particulier terrein bevond. Alg. Afd. Ziekenfonds Walcheren. Men verzoekt ons opname van het vol* gende Het bestuur heeft den heer C. B. J. Wij- tenburg, commies van den Raad van Ar beid te Vlissingen, bereid gevonden tijdelijk als administrateur op te tredende kan tooruren zullen tengevolge hiervan eenigs- zins gewijzigd moeten worden. Per adver tentie zal van deze verandering mededee- ling worden gedaan. Een oproeping voor sollicitanten voor dë vacante betrekking van administrateur zal spoedig verschijnen. Van den accountant W. J. Theune heeft het bestuur het navolgende rapport ont vangen Het Bestuur van het Alg. Afd; Ziekenfonds Walcheren, alhier. Mijne Heeren, Ingevolge uw verzoek heb ik de admini stratie van uw fonds, waarvan de laatst© periodieke cantrole plaats vond per 30 Juni jl. tot en met 5 dezer gecontroleerd. Ik heb de eer U naar aanleiding daarvan te berichten, dat le. de boekhouding overeenkomstig de bestaande voorschriften gevoerd was en juist werd bevonden, zoodat daaromtrent geenerlei opmerkingen te maken zijn 2e. de geldswaarden, effecten, verdere beleggingen en bezittingen van het fonds door mij alle aanwezig werden bevonden en overeenstemden met de boeken. Op grond van het voorgaande verklaar ik, dat ik de administratie c.a. volkomen in orde heb bevonden. Hoogachtend, w.g. W. J. Theune, Een gelijkluidende verklaring is afgelegd ten aanzien van de Vereeniging Ziekenhuis- verpleging. Brand in het oliebunkerstation. Stookplaats van de „Vlismar III uitgebrand. Zondagmorgen te 10 voor negen heeft aan boord van de „Vlismar UI" een groot olietankschip van de Vlissingsche Mineraal olie en Asphalt Raffinaderij, dat in de ha ven ligplaats heeft, een ontploffing plaats gehad. Een wachtsman was op de stookplaats bezig een brander te reinigen, toen hij plot seling achter zich een zware explosie hoorde. Aan het feit, dat hij snel terzijde sprong, heeft de man waarschijnlijk het leven te danken, daar onmiddellijk groote vlammen over de stookplaats schoten. Het bleek, dat een automatische gasolie-ont- brander door tot dusver onbekende oor zaak, ontploft is. De wachtsman maakte onmiddellijk alarm, maar toen stond de stookplaats reeds in volle vlam. De „Vlismar ttt"- heeft twee groote oliebunkers, waarboven zich nog een groote tank bevindt, terwijl de groote landketels van het oliebunkersta tion zich in de onmiddellijke nabijheid be vinden. Het vuur yerspreidde zich met on-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1