1000 500 300 150 100 25 2 to L Water tot nabij het kookpunt verhit voor twee cent. EERSTE BLAD No. 210 74e Jaargang 1936; Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-6Q,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Macbtstroomtarfef P.Z.E.K. verlaagd tol Cent per Kilowattuur GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS «■mi eten Jgfl VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p..regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" teen. Op J]star>d heet water van Moeder Matuur. Zeeland elèctrisch en-bok ni.sk duur Dit nummer bestaat uit 3 'bladen en een Kindercourant. Wijziging van de Verordening rege lende den werkkring der Commissie van Bijstand ten behoeve van de Oud heidkundige verzameling in het Ste delijk Museum en van het Oud-Ar chief der gemeente Vlissingen. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen Gelet op artikel 61 der Gemeentewet brengen ter algemeene kennis, dat door dien Raad dezer gemeente in jagn vergadering van 28 Augustus jl. onder nr. 11 is vastgesteld de volgend© Verordening tot wijziging der Ver ordening regelende den werkkring der Commissie van Bijstand ten behoeve van de Oudheidkundige verzameling In het Stedelijk Musenm en van het Oud-Archief der Gemeente Vlissingen, Artikel 1. Artikel 1 wordt gelezen als volgt „De Commissie, welke Burgemeester en Wethouders ter zijde staat in alles wat be treft het beheer over en de zorg: voor de Oudheidkundige Verzameling in het Stede- lijk Museum en het Oud-Archief der ge meente bestaat uit een Voorzitter, door Burgemeester en Wethouders uit hun mid den aan te wijzen en uit vier raadsleden, jaarlijks door den Gemeenteraad te benoe men. Deze raadsleden treden jaarljjks af, doch i2$n weder verkiesbaar. De Commissie wordt als secretaris-pen ningmeester bijgestaan door den Gemeente- Archivaris". Artikel 2. Artikel 2 wordt gelezen als volgt'f „De Commissie staat Burgemeester en Wethouders ter zijde in de zorg voor de be waring, rangschikking en plaatsing der voorwerpen, welke in het Stedelijk Museum worden bewaard. Zij zorgt voor het doen opmaken, bijhou den en, zoo noodig, vernieuwen van den catalogus dier verzameling. Deze catalogus wordt tegen betaling van den door Burgemeester en Wethouders te bepalen prijs, voor een ieder verkrijgbaar gesteld. Zij doet aan Burgemeester en Wethou ders de noodige voorstellen, betreffende den aankoop van voorwerpen, belangrijk voor de oudheidkunde, of geschiedenis der gemeente, uit de jaarlijks, daarvoor van gemeentewege beschikbaar gestelde gelden en uit de conrtributiën. Zij adviseert Burgemeester en Wethou ders omtrent de wgze en de dagen, waarop het Museum door het publiek kan worden bezichtigd". Artikel 3. Het tweede lid van artikel 4 te lezen als volgt „Jaarlijks vóór 1 Mei zendt zij aan Bur gemeester en Wethouders een verslag in van haar verrichtingen gedurende het afge- loopen jaar, alsmede haar rekening over het afgeloopen jaar. Voorts dient zij bij genoemd college vóór 1 Mei haar ontwerp-begrooting in voor bet eerstvolgende jaar". .Vlisslngen 3 September 1936. Burg. en Weth. voornoemd, .VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. AANVANG LESSEN AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Vlis- eingen maken bekend, dat de lessen aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs (in gang Rioolstraat) zullen aanvangen op Donderdag 17 September fus. om 6.30 uur B.m. Vlissingen, 5 September 1936. Burg. en Weth, voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Gemeentelijke Handelsavondschool. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen maken bekend, dat nieuwe leerlin gen voor de Gemeentelijke Handelsavond school kunnen worden ingeschreven in bet schoolgebouw aan de Bouwen Ewoutstraat Dinsdag 8, Donderdag 10 en Vrijdag 11 September a.s., des avonds van 6 tot 8 uur. Leerlingen in het bezit van U.L.O. diplo ma komen in de 4e klasse. Mem kan zich ook voor één of meer af zonderlijke vakken laten inschrijven als Fnansch, Duitsch, Engelsch, Machmeschrij- ven en (of) Steno. Alle andere vakken be- hooren brj het volledig onderwijs. De lessen beginnen voor alle leerlingen op Woensdag, 30 September a.s. om 6.15 uur n.m. Vlissingen, 5 September 1936. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Het heengaan van Wethouder de Mejj. In het artikel dat wij onder bovenstaan- den titel gisteravond publiceerden, zijn na het woord „Arbeiderspers" en aan het slot, de aanhalingsteekens weggevallen. Het is ons gebleken, dat dit aanleiding tot misverstand geeft, daar men blijkbaar veronderstelt dat dit artikel, althans ten deele, van onze redactie afkomstig is. Dit nu is geenszins het geval. Wij betreuren de gemaakte technische fout, doch nu blijkt dat deze aanleiding kan geven tot misver stand, stellen wij er prijs op uitdrukkelijk te verklaren, dat bedoeld artikel geheel en in dezen vorm aan de soc.-dem. pers is ontleend. Wij meenden goed te doen, onze lezers kennis te laten nemen van de lezing, die men van soc.-dem. zijde van het gebeurde geeft. De in dit artikel weergegeven ziens wijze wordt door ons echter niet ge deeld. De Commissaris van Politie te Vlissingen verzoekt ons opname van het volgende „De Arbeiderspers heeft aan wijlen Wet houder J. de Meg verschillende artikelen gewijduit piëteit jegens den overledene ware zwijgen echter gepaster geweest. Om dezelfde reden wil ik mij bepalen tot de op merking, dat de voorstelling die in het arti kel „Het heengaan van Wethouder de Meg" door de soc. dem. pers van het gebeurde wordt gegeven, volkomen onjuist is." Vereenïging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer op Walcheren te Vlissingen. Men schrijft ons In intiemen kring heeft het bestuur on zer plaatselijke V.V.V. dezer dagen harte lijk afscheid genomen vam twee zijner meest verdienstelijke leden. De heer A. E. Dudok vam Heel, die ja renlang de finantiën dezer vereenïging met zorg en groot beleid beheerde, zal ach el ders vestigen. In zijn functie heeft de heer Van Heel stil en rustig, doch vol toewijding en onverdroten de belangen der V.V.V., en dus der zich thans gunstig ontwikkelende, badplaats gediend. Steeds was zijn medewer king met de andere bestuursleden van zeer prettigen aard. In de tijden, dat de gelden nog beter binnenkwamen, waren het vooral de muziek- concoursen gedurende de sei- zoenmaanden, die zgn werkzame aandacht hadden. Eveneens betreurt het bestuur der V.V.V. de vacature, die geschapen is door het ver trek van den heer J. M. Smits, aan wiens optimistisch initiatief en werkkracht de badplaats Vlissingen in feite toch veel te danken heeft. Nooit is vergeefs op zijn hulp of daad- werkelijken steun in eenige actie ten be hoeve van onze Scheldestad een beroep gedaan. Zijn ideeën over- en zgn rusteloos werken voor het, thans in bedrijf zijnde, Wandelhoofd zgn algemeen bekend. De vele reclame, die hij hier en in het buitenland verspreidde, kwam toch zeker uiteindelijk ook Vlissingen ten goede, evenals zijn voortdurend contact met talrijke reisbu- reaux. Beteekenis der propaganda. Wel moge dit bier eens gememoreerd worden, daar van dergelijken propaganda- arbeid naar buiten, hoeveel werk, overleg en geld die ook vereischt, het groote pu bliek vreemd blg'ft, en de intrinsieke waar de slechts tot enkele ingewgden spreekt. De tijd van oogsten, die bij toerisme onder volgehouden „Frappez toujours welvaart brengend voor velen zeker komt, is moeilijk te fixeerem. Slechts noode ziet het bestuur de func ties dezer twee Vlissingers, waarmee bin nenkamers vooral ook zoo aangenaam en vlot werd samengewerkt door anderen in nemen, en het is overtuigd, dat het hun aangeboden eerelidmaatschap der V.V.V. terdege verdiend is. Bij monde van den voorzitter, den heer H. J. van Raalte werd den scheidenden be stuursleden vanwege het overige bestuur privé een souvenir van Vlissingen aangebo den. Besluiten wij met uit de dankwoorden van den heer Dudok van Heel aan te halen zgn beste wenschen voor Vlissingen en V.V.V. Hij wees hierbg o.m. op het om vangrijke werk, dat informatie en service beteekenen, waarbij deze drie seizoen maanden bijv. het aantal stuks correspon dentie de duizend te boven steeg en ge waagde, diat Vlissingen in het kleine, doch zeer gezellige en goed gelegen strand, als mede in het immer boeiende schouwspel van de scheepvaart onmiddellijk onder de kust twee allerkostbaarste gegevens heeft, die het waard zijn om uit te buiten en voor te vechten. Onder instemming sprak hij de hoop uit en wij achten het van belang die publiekelijk weer te geven dat de V.V.V. te Vlissingen het nog eens moge beleven, haar prop aganda-arbeid in dienst van het algemeen belang te zien steunen op een zeer soepele regeling aller toeristische aangelegenheden gedurende het seizoen niet alleen, doch last not least - op en gemoderniseerde, vereenigde bou levard, waar, naar Belgisch voorbeeld, langs een betrekkelijk smallen rgweg, over de geheele lengte aan de zeezijde een zeer breed trottoir, niet ontsierd dioor lichtpalen of anderszins, is aangelegd. Als unieke en voornaamste attractie zou deze volmaking ongetwijfeld de bad plaats Vlissingen zeer ten goede komen. En slechts om haar belangen gaat bet ten slotte bij alle V.V.V.-werk Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank in de Coosje Bus- kenstraat werden in de maand Augustus 878 inlagen gedaan tot een bedrag van 102.837.22 en 567 terugbetalingen tot een bedrag van 70.123.22. Er werden in die maand 47 nieuwe boek jes uitgegeven, waardoor het aantal spaar ders steeg tot 7544. Het tegoed der inleg gers steeg tot 2.491.962.29. Ter lediging werden 59 spaarbusjes aan geboden inhoudende 757.67 en met 1256 zegels werd bespaard 62.80, welke bedra gen op de spaarboekjes werden bijgeschre ven. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's m onze Tij din glial. Het zomerseizoen te Scheveningen loopt ten einde en de zomersche drukte aan het strand behoort alweer tot het verieden. Met een niet al te intelligenten blik bekij ken de strand-ezeltjes het klaverjas-spel van hun bazen. Vrijdag en Zaterdag wordt te Dordrecht op feestelijke wijze het 25-jarig bestaan der M.T.S. aldaar gevierd. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de afgeloopen maand was de Openbare Leeszaal 25 dagen geopend. Het aantal be zoekers bedroeg 918839 mannen en 79 vrouweneen gemiddeld bezoek per dag dus van 36 personen. In de uitleenbibliotheek werden aan 1338 lezers 1687 boeken uitgeleend1110 ro mans 70 buitenlandsche romans316 po pulair wetenschappelijke werken en .tijd schriften en 191 kinderhoeken. Tien nieuwe leden werden ingeschreven hiervan lezen 2 personen gratis. Aan 5 personen werd een seizoenkaart uitgereikt. Nieuwe aanwinsten waren a Romans: Daum GoenaGoena. GulbranssenEn eeuwig zingen 'de bos- schen. Idem Winden waaien om 'de rotsen. Wilder De hemel mgn beloning. De Zeeuvvsche mosselexport bedreigd, (Provincie), Irun staat in vlam algemeene mobili satie in Catalonië. (Buitenland), Van Zeeland zal Woensdag een be langrijke verklaring afleggen. (Buitenland), Het Duitsche uitwgzingsbevel tegen 4 Nederlanders een onderhoud met een der betrokkenen. (Binnenland), Ernstig motorongeluk te Roermond J 1 doode, 1 zwaar gewonde. (Gemengd Nieuws), Ook te Oss en Baarn hebben ernstige ongevallen plaats gehad. (Gemengd Nieuws), Weer een mijnongeluk in Bochum. (Gemengd Nieuws), Het electrlsehe treinverkeer gister* avond ernstig gestoord. (Gemengd Nieuws.)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Pop. Wetenschappelijks Bruninks Wat kunnen, wij van karton; maken? Hans Journalistiek. HemmesPractisch dammen. Jonge, de Costuum onzer voorouders. Lajtha;. Japan. De kerkbrand. Vlissingen herdenkt vandaag een ramp zaligen datum. Het is namelijk 25 jaar ge® leden, dat des namiddags omstreeks half twee brand ontstond op het dak van de En* gelsche Kerk. De brand nam spoedig gewel dige afmetingen aan, zoodat de Groote Kerk die door een muur van do Engelsche Kerk geschieden was, eveneens vlam vatte. Ook de belendende perceelen werden een prooi der vlammen, die even later eveneens den St. Jacobstoren aantastten om 3 uur 10 stortte het bovenste deel van den toren met de zware klokken omlaag. Het klokken spel van den St. Jacobstoren had om kwart over twee nog gespeeld, doch was om 2 uur 17 blijven stil staan. De zitting van den Gemeenteraad, die dien middag zou vergaderen, werd tot 's avonds uitgesteld, de scholen werden ge sloten en op vele werkplaatsen was het per soneel slechts ten deele verschenen, Shankare in Vlissïngen. Eenigen tijd geleden heeft in de bladen een verslag de ronde gedaan van een z.g, „telepathisch schaakprobleem", dat te Amsterdam in Bellevue door onzen kam pioen dr. Euwe werd uitgewerkt en waar voor de heer Shankare (die de vrijwel on vertaalbare titel van „Kriminalpsycholog" voert, een woord dat overigens voor zich zelf spreekt) binnen zes minuten werd op gelost. De heer Shankare is een verwoed tegen stander en ijverig bestrijder van bijgeloof en in het bijzonder van spiritisme. Zooals uit de advertentie, die Maandag in ons blad verschijnt, zal blijken, houdt hij Woensdag en Donderdag in het Alhambra-theater een lezing. In het eerste deel van den avond vertoont hij lantaarnplaatjes, afkomstig van bekende professoren en die interna tionaal bekende mediums en de door hun toegepaste trucs laten zien. Later op den avond worden deze experi menten met het aanwezige publiek uitge voerd en zal de heer Shankare nauwkeurig uiteenzetten hoe deze experimenten plaats vinden en waarop zij berusten. Deze bijeenkomsten zullen dus ongetwij feld wel belangstelling trekken, Vlissingsch scheepvaartnïeuws. Aangekomenals bijlegger NederlanÖsch motorschip „Neeriandia", teruggekeerd uit zee. Om te bunkeren is Deensch stoomschip „Jonna", van Hamburg. Vertrokken: „Yiannis" naar BeyrouthJ „Jonna" naar Brazilië. Vaandelaanbïeding L. O. Men schrijft ons a Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, opent „L.O." haar werkseizoen met de feestelijke inwijding van de nieuwe vlag, welke haar op Vrijdag 11 September in hotel „Britannia'* door haar bescherm-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1