500 300 25 Cabaret-Paviljoen „Wilhelmina" VRIJDAG EERSTE BLAD N0.209 74e Jaargang UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen De fraude te Vlissingen en Borsselen. TOONDERS BAND JOHN KLOOS STADS-EN PR0VINC1EN1EÜWS m»w «Ie— Jaag 1936e VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. m ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.=—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Deden Gedep. Staten, Polder- en Gemeentebesturen hun plicht? Onder bovenstaanden titel schrijft een 'collega, dien wij maar met'het door hem gekozen pseudoniem „Zeelamdicus" zullen aanduiden, een artikel waarmede wij in groote lijnen kunnen instemmen en waar aan wij het violgende ontleenen X „Er ban geen fraude of ongerechtigheid aan het licht komen, of er wordt door d'e N.S.B.'ers een gedrukte of gecycl'ostiieerde circulaire verspreid, waarin wordt verze- Icerd dat d:e N.S.B. aan al dat geknoei on der dat democratische stelsel een einde zal jnaken. Natuurlijk lacht ieder, die meeleeft en 'doordenkt om dezen humbug, maar er is toch ook een zeker slag menschen, op wie dat geschrijf indruk maakt. Dezulken snap pen niet, dat ook onder een nationaal- socialistisch regiem knoeierijen zullen voor bomen, maar dat we er dan niet vatn zullen hooren en dat critiek daarop dan niet zal mogen worden uitgeoefend". „Maar wij moeten, juist uit de kracht van onze eigen beginselen, het kwade kwaad durven noemen, onverschillig of onze menschen ook daaraan schuldig Zijn. Een partij, die recht door zee gaat, die zonden, gebreken en. tekortkomingen veroordeelt zonder aanzien des persoons, ja, die dwingt ook bjj den tegenstander respect af". Na aandacht te hebben geschonken aan de behandeling van de kwestie der Zeeuwsch-Vlaamsche Tram in de Provin ciale Staten, vervolgt de schrijver „Andere droeve feiten zijn de malversa ties, die te Vlissingen en Borsselen hebben plaats gehad en niet alleen in die gemeen ten, maar in de geheele provincie opschud ding hebben gebracht. Wij willen rustig den uitslag van het nader onderzoek en het oordeel der rechterlijke macht afwach ten en ons wachten voor de sensatie, die men van sommige zijden heeft opgewekt Toch is er wel reden om naar aanleiding Van het gebeurde een enkele opmerking te maken. Als het waar is, wat reeds meer- maJlen publiek is beweerd, dat men bijv. te Vlissingen bij Maatschappelijk Hulpbetoon, bij het crisis-comité, enz. een groote groep der bevolking als de S.D.A.P. opzettelijk heeft geweerd, is dat wel zeer verkeerd ge zien en ontactisch gehandeld. Men krijgt nu natuurlijk van die zijde hot verwijt naar het hoofd„Ziedaar, wat er van terecht komt, als jullie dat alleen wilt klaar ma ken". Maar verder ontkomt men, na al hetgeen gepubliceerd is, niet aan den indruk, dat de controle onverantwoordelijk slap is ge weest. Wat in het openbaar is gezegd en geschreven over het gebeurde bij het Cri sis-comité te Vlissingen, is haast ongeloof lik. Zie eens, zonde blijft zonde. Maar van fien gemeentebestuur mag toch geëischt worden, dat het door gemis aan controle en door het stellen van een te groot ver trouwen in ambtenaren dezen niet in de verzoeking brengt om te knoeien. Die con trole bewerkt dan tevens, dat de fraude tot zoo klein mogelijke proporties blijft be perkt en spoedig wordt ontdekt. S Z. Dat gemis aan controle en dat te groote Vertrouwen heeft ook te Borsselen een 'groote rol gespeeld, wiat te meer te veroor- deelien ia, omdat in Zeeland enkele jaren 'geleden reeds ernstige gevallen van fraude voorkwamen. Men was dus gewaarschuwd. Toen bleek reeds bijv. bij een polder te Goes, welk een groot bedrag een ontvan ger-griffier van een polder zich kan toe eigenen, als het bestuur te slap optreedt en zulk een ambtenaar niet scherp contro leert. In het Goessche geval was zeker het polderbestuur moreel mede schuldig. En ziedaar, een paar jaar later blijkt, dat men bij een anderen polder hiervan niet geleerd heeft. Een mandaat tot beta ling moet geteekend zijn door den voorzit ter en een gezworene, maar er werd blijk baar niet de hand aan gehouden. Het be stuur had al lang gemerkt, dat er onregel matigheden in het spel waren, maar „te genover een burgemeester, die boven je staat, kan je niet zoo gemakkelijk optre den", zoo verdedigde de voorzitter zich tegenover de ingelanden.. En intusschen bracht de ontvanger-grif- fier willekeurig wijzigingen aan in 't kohier van het dijkgeschot, de kas werd valsche- lirjk opgemaakt, begrootingen werden ver donkeremaand, journaal van ontvangsten en uitgaven werd niet behoorlijk bijgehou den, enz. Naar het mij voorkomt, moeten we in een geval als dit het polderbestuur als de indirect schuldige beschouwen. Ook dit heeft zijn plicht verzaakt. Maar men kan ook vragen, of Gedep. Staten hier ten volle hun. plicht hebben betracht. Zij hebben toezicht uit te oefenen op gemeente- en polderbesturen. Hoe is het dan mogelijk, dat te Borsselen bij ge meente en polder zulk een chaos is ont staan? Ook zij zijn door de fraudes van voor enkele jaren gewaarschuwd. Een amb tenaar der. provincie heeft nog wel orde in den warwinkel bij de Breedte Watering be westen lerseke gebrachtDaar komt nog bij, dat de polder te Borsselen calamiteus is, zoodat de verhouding tusschen hem en de provincie nog inniger is. Hoe daar de zaken hopeloos in wanorde kunnen zijn, niet maar over één jaar, maar over enkele jaren, is zeker voor velen een raadsel. Nog eens, ik wil het kwaad niet verdoe zelen, maar ook gemeente- en polderbe sturen, alsmede het dagelijksch bestuur der provincie, moeten gewezen worden op hun duren plicht, om controle uit te oefenen. Er is directe en indirecte schuld Zaterdag 5 en Zondag 6 Sept. optreden van de gevierde ais gast de bekende Humorist-Conferencier Tot 2 uur geopend. t Het heengaan van Wethouder De Mey. Toespelingdie hem wel heel sterk heeft getroffen. „Het tragisch einde van onzen partijge noot De Meij te Vlissingen heeft velen in den lande, vooral echter te Vlissingen, waar hij in hoog aanzien stond, diep ge troffen", schrijft de Arbeiderspers. Wanneer men de gebeurtenissen van de laatste levensdagen van De Meij nagaat, blijkt het wel, dat het gesprek met den officier van justitie en den commissaris van politie, waarbij hem is gezegd„er wordt nog overwogen of u als getuige of als verdachte zult worden gehoord in deze zaak" een buitengewoon sterken indruk op De Meij heeft gemaakt. Daarvan gewaagt hij ook in zijn laatste brieven het eenige, dat de autoriteiten hem zouden kunnen „verwijten" indien al van een verwijt sprake zou zijn is, dat hij in 1935 zijn vriend heeft geholpen, gepleegde onregel matigheden weer goed te maken, geld aan te zuiveren. Wij hebben er in onze publicaties over dit geval reeds op gewezen, dat dit formeel wellicht tot een strafbaar feit zou zijn te conistrueeren, maar dlat feitelijk en moreel van zoo iets in de verste verte geen sprake kan zijn. Trouwens waarop zou die constructie van het straf bare feit steunen? Onze strafwet heeft in artikel 189 een bepaling, die met een ma ximum-gevangenisstraf van zes maanden of een boete van 300 dengene bedreigt, die„Opzettelijk iemand, die schuldig is aan of vervolgd wordt ter zake van eenig misdrijf, verbergt of hem behulpzaam is in het ontkomen aan de nasporing van of aanhouding door de ambtenaren der justi tie of politie" en hem, die „nadat eenig misdrijf is gepleegd, met het oogmerk om het te bedekken of de nasporing of ver volging te beletten of te bemoeilijken, voorwerpen waarop of waarmede het mis drijf is gepleegd of andere sporen van het misdrijf vernietigt, wegmaakt, verbergt of aan het onderzoek van de ambtenaren der justitie of politie onttrekt". Het is duidelijk, d>at dit artikel voor ge vallen als de vriendschapsdienst, die De Me\j <1611 thans gearresteerden spoorweg ambtenaar heeft bewezen, geenszins is ge schreven. Trouwenshet tweede deel van het wetsartikel valt er reeds geheel hui ten van „wegmaken" van voorwerpen is geenerlei sprake. Blijft de vraag, of iemand, die een ander de middelen ver schaft om weggenomen geld terug te ge ven, dien ander „behulpzaam is in het ont komen aan de nasporing" van justitie of politie, op een oogenblik bovendien, dat er nog heelemaal geen nasporingen waren, V7iamit dit feit is, juist door de tijdige aan zuivering, nooit ontdekt Het is wij zeiden het reeds boven eiken twijfel verheven, dat de wethouder noctit heeft bedoeld, gevallen als het onder havige te treffen, en de rechtspraak is hiermee ook volkomen in overeenstemming. Het komt trouwens voortdurend voor, in honderden gevallen, dat vrienden en fami lieleden door het verleen en van financieele hulp strafvervolgingen weten te vermijden. En bij de parketten in Nederland is dit volkomen bekend. Te beweren, dat wan neer er niets anders gebeurt dian hulp ach teraf, niet om een feit te „verbergen", maar om het zooveel mogelijk ongediaan te maken een „misdrijf" is gepleegd, is eenvoudig té dwaas. En onder die omstan digheden vragen wij ons af, of het nu wel noodig" was geweest, tegenover een man van zoo onberispelijk gedrag en zoo hoog aanzien als De Meij een toespeling te ma ken, die hem wel heel sterk moest treffen. Een aanrijding. Wonderlijk goed afgeloopen Gisteren heeft op den Prins Hendrikweg bij het Marine-terrein een vrij ernstige aan rijding plaats gehad tusschen 'n Belgischen touringcar, waarin 25 personen hadden plaats genomen en een luxe-auto van een garagehouder hier ter stede. Uit het door de politie (die van het ge beurde natuurlijk proces-verbaal heeft op gemaakt) ingestelde onderzoek is geblèken, dat de chauffeur van de touringcar blijkbaar meer aandacht schonk aan de oefeningen, die op het Marine-terrein werden gehouden, dan aan het verkeer op den weg. Dienten gevolge bemerkte hij- pas op het laatste oogenblik dat zich voor de touringcar een driewielige bakfiets bevond. Hij pocgde nog snel naar links uit te wijken, maar kwam bij deze manoeuvre in volle vaart in botsing met een uit tegenovergestelde richting ko menden luxe-auto. Beidé voertuigen werden zwaar beschadigd. De politie heeft de tou ringcar in beslag genomenlater op den dag is deze weer vrij gegeven, nadat de door de justitie aangewezen deskundige, de heer Vijgeboom, zijn onderzoek beëindigd had. Het mag wel verwonderlijk worden ge noemd, dat de grove onvoorzichtigheid van den Belgischen chauffeur geen persoonlijke ongelukken tengevolge heeft gehad, zoodat een en ander tot materieele (zij het dan ook ernstige) schade bleef beperkt, Een installatie. Dezer dagen is onze oud-stadgenoot, de heer G. A. Teunis, te 's-Gravenhage geïn stalleerd als hoofd der Van Hoogstraten- school, als opvolger van den heer N. Slot boom, waarvan tevens tegelijkertijd af scheid werd genomen. Verschillende spre kers hebben hij dit afscheid en de installa tie van het nieuwe hoofd het woord ge voerd. Na het afscheid van den heer Slot boom volgde de installatie van den heer Teunis door dr. Den Hertog. De heer Pat- tist, inspecteur van het onderwijs te 's-Gra venhage, die het werk van den heer Teunis in Vlissingen roemde, gaf hem de verzeke ring dat de schoolinspectie hem gaarne van raad zal dienen. Namens het personeel werd hij toege sproken door den heer Risseeuw. Hierna dankte de heer Teunis voor het groote vertrouwen en hoopte de verwach tingen niet te beschamen. Aan de ouders vroeg de heer Teunis ver trouwen en openhartigheid. Wanneer het belang van hun kind door beiden wordt voorgestaan en behartigd, moet samenwer king en overeenstemming tot stand komen. Met het personeel hoopte hij alles samen te doen, zooals dat te Vlissingen geweest is en hij dankte den heer Risseeuw voor zijn hartelijk woord. Ten slotte richtte hij zich tot de collega's, van wie de heer De Groot hem had toege sproken. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt hekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd Een ring met sleu tels süpover kindermutsje huissleutel portemonnaie met inhoud colbertjasje en hoodschappentasch, inhoudende o.m, kin dersokjes en drinkbekers, en dat inlichtin gen t^ bekomen zijn omtrent.: Een kinder badpak bij Nagtegaal, Molenstraat 6 zil veren broche met steentjes bij Strijp, Kei zerstraat 12snelbinder bij Sitsen, Wal straat 72 los rijwielbelastingmerk bij Ge- leyn, Kanaalstraat 142 speelgoedolifantje bij Van Westen, Wilhelminastraat 11 zil veren speldje (wapentje) bij Crucq, Kou- denhoek 44 kinderbadpak en -muts bij Van Zweeden, Hurgronjestraat 16 Lipssleutei bij Van der Hof, Vrouwestraat 24boven poesje met lintje bij wed. Meert, Vrouwe straat 5 los rijwielbelastingmerk bij Slab ber, West Souburgscheweg 5 2 moeren bij Van der Wal, Badhuisstraat 4 Lipssleutei hij Borghsteijn, Boulevard de Ruyter 48 zilveren(?) armband met steentjes bij Pol derman, Bonedijkestraat 20 padvindersmes bij Poldermans, Boulevard de Ruyter 36 strandschopje bij Smit, Evcrtsenstraat 16 zwart hondje bij De Waal op de „Vlismar" alpinemuts bij Jilleba, Kerkstraat 5 porte monnaie, waarin huissleutel bij Wagenaar, Clijverstraat 26 bril met hoornen montuur bij Van der Hoek, Cruysstraat 5 porte monnaie met inhoud bij Van Wanrooy, Wal straat 36 rijwielbelastingmerk aan touw tje bij Adriaansen, Kanaalstraat 124 ba- gageriem van rijwiel bij Fros, Koningsweg 15 heerenrijwiel bij apotheek Engering badpak en handdoek bij De Kok, Verkuyl Quakkelaar,straat 145 wit poesje bij Vis, Van Dishoeckstraat 45 paar dameshand schoenen bij But, Lepelstraat 4 rijwielbe lastingmerk in étui bij Hekkebus, Groene- woud 34 armbandhorloge bij Oreel, Molen straat 30 en badmuts bij Pietere, Gevan- genhuisstraat 7, Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Van de 15 locomotieven, welke fcij de N.V. „Werkspoor" te Amsterdam voor re kening van de Chineesche Spoorwegmaat schappij gebouwd worden, zijn er Donder dagmorgen drie ingescheept om naar de plaats van bestemming vervoerd te worden. Onder auspiciën van de Gooische Land bouw Sportvereeniging en de afdeeling „Gooiland" der Hollandsche Mij. van Land bouw, werd te Laren een veetentoonstelling gehouden. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen om te bunkeren Itali- aansch stoomschip „Luciano" van Londen Grieksch stoomschip „Yiannis" van Em- den. Vertrokken:? „Luciano" naar Dakar, Zeebaden. In de week van Vrijdag 28 Augustus tot en met Donderdag 3 September werden in totaal 4713 baden genomen, waarvan 3146 in het gewone bad en 1567 in het volksbad. De gemiddelde temperatuur van de lucht was 73 graden en van het water 65 graden, MIDDELBURG De middernachtzending in Zeeland. Gistermiddag vergaderden een aantal personen uit verschillende deelen der pro vincie Zeeland in het Militair Tehuis te Middelburg ter bespreking van de vraag hoe de arbeid der Middernachtzending in Zeeland weer tot nieuw leven te brengen. De aanwezigen werden verwelkomd door den heer Brusse uit Den Haag, waarna de heer J. N. van Munster, lid van het hoofd bestuur te Arnhem het woord voerde. Na het overlijden van den heer Best te Middelburg, die de ziel van het werk der vereeniging in Zeeland was, is er een ver slapping ingetreden. Nu zijn er menschen, die het werk der Middernachtzending in een provincie als Zeeland niet noodig achten en dit willen beperken tot de groote steden. Uit zijn ervaring uit den mobilisatietijd weet spr. echter, juist omdat hij ook toen in Zeeland werkte, dat het met de zedelijk heid in dit gewest niet zoo gunstig is als men het wel doet voorkomen. Nu kan het woord middernachtzending verwarrend werken. We moeten meer den nadruk leggen op het woord zending dan op „middernacht". Het is een onder deel der inwendige zending. Hierbij herin nerde spr. aan den strijd van mannen als Pierson, Keuchenius, De Savornin Lohman, Kuyper e.a. tegen de gereglementeerde on tucht, die nu gelukkig is afgeschaft. In dien strijd moest het publiek worden bewerkt door het nachtelijk posten. Er werd in den nacht getuigd tegen de zonde. Hierdoor is veel resultaat bereikt. Het volk is van onderen op bewerkt. We hebben gekregen het verbod van het houden van huizen van ontucht en het onderzoek naar het vaderschap. De arbeid van de midder nachtzending is nu meer geworden een ar beid tot verheffing van de volkszeden. Dit is ook nu wel zeer noodig. Goed en kwaad hebben in sommige kringen stuiver tje gewisseld. Volgens de groote liberale pers zijn de menschen braaf en wijzen we Vergadering van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren. (Provincie), Voorzitter van het Verbond van Nederl. Werkgevers constateert verbetering in wereldconjunctuur. (Binnenland). Duitschland eischt zijn oude koloniën terug een artikel van generaal Von Epp over dit onderwerp. (Buitenland), Irun is gevallen de burgerkrijg in Spanje woedt voort. Reeds meer dan 100.000 dooden? In Irun moet heden morgen vreeselijk zijn gemoord. (Buitenland)', Merrill en Riehmann volbrengen den sprong over den Oceaan. (Luchtvaart)], ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 op excessen dan worden we zedelijkheids apostelen of -maniakken genoemd, men schen met een zwarte ziel. Maar de minis ter van binnenlandsche zaken wees vorig jaar niet ten onrechte in een circulaire op] de gevaren van gemengde baden en de ex cessen in sommige badplaatsen. De groote, liberale pers stak ook daarmede den draak* Maar niemand minder dan de inspecteur der volksgezondheid, dr. Veegens, wees iiï een vergadering te Hilversum op allerlei ergerlijke feiten in de gemengde baden. Verder heeft de vereeniging een taak te* genover het toenemende Neo-Malthusianis- me, dat niet alleen een ontaarding van hef huwelijk brengt, maar tot gevolg heeft dat nu ook de gelegenheid voor sexueelen om gang voor ongehuwden in de hand wordt gewerkt, waardoor de onzedelijkheid wordt bevorderd vooral in dezen tijd, waarin zoo- velen door werkloosheid enz. niet kunneri huwen. De Neo-Malthusiaansche Bond neemt jaarlijks met duizenden leden toe. Overal worden consultatiebureaux gesticht. Daar tegenover gaat de eenige Prot. Chr. veree niging, die den strijd daartegen aanbindt in ledental achteruit. Verslapt ons volk?] Gaan we de verkeerde richting uit? Spr. noemt, verder den strijd tegen het papieren gevaarde pornografie. Er is zelfs het Wetenschappelijk Humanitair Comité, dat de homo-sexualiteit verdedigt* Om Gods wil moeten de Christenen tegen dit alles strijden. Uit gevangenisbezoek en ervaringen uit den Voogdijraad weet spr., dat de onzedelijkheid vreeselijke gevolgen heeft, niet het minst voor kinderen. Ook in Zeeland moet daarom het werk der Mid dernachtzending worden voortgezet. Na een breedvoerige bespreking werd een propagandacommissie benoemd, die de algemeene vergadering van de Ned. Mid dernachtzending Vereeniging, die te Mid delburg zal worden gehouden, zal voorbe reiden en daarna zal trachten in Zeeland weer een provinciale afdeeling van genoem de vereeniging te vormen. Nederlandsche Bond van Gemeente ambtenaren. Gisteren had in het Schuttershof de ver gadering van den Bond plaats. Aanvanke lijk was het een gesloten vergadering. In de openbare vergadering hield de voorzitter, de heer J. Kamman, een ope ningsrede. Spr. bracht eerst hulde aan de nagedachtenis van de eere-leden jhr. mr. Chr. J. M. Ruys de Beerenbrouck, A. de Vulder van Noorden, en de leden A. de Ridder en J. C. Rijsdijk. Spr. had o.a. den burgemeester van Mid delburg ter vergadering verwelkomd en bracht nu nogmaals dank voor de ontvangst ten raadhuize. Spr. stond daarna stil bij het wereldge beuren, bij Abessinië, bij Spanje, bij Grie kenland, en zeide, dat men ook in Nederland in een moeilijken tijd leeft. Spr. is overtuigd dat het ministerie steeds met de beste be doelingen bezield was bij het nemen van maatregelen. In het algemeen maakt hij echter de opmerking, dat het te betreuren valt, dat die maatregelen er nog niet toe hebben geleid dat de economische en finan- cieele toestand er ook maar iets op vooruit gaat.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1