1000 500 300 25 -i® JURA 1URII WOLKONSXY WOENSDAG EERSTE BLAD ELECTRISCH KOKEN N0.207- 74e Jaargang 1036; UitgaveFirma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Viissingen. Telei. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen STADS- EN PROVINCIENIEUWSkv HET LUCHTWAPEN VAN DE SOVJETS. PAVILJOEN „WANDELPIER" MIDDELBURG KOUDEKERKE OOSTBURG SLUIS TERNEUZEN KERK- EN SCH00LNIEUWS VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. mi ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" IN MEMORIAM J. DE MEIJ. N Een zware slag heeft onze gemeente ge troffen. Gisteravond is Wethouder J. de Meij door verdrinking om het leven geko men iin het kanaal door Walcheren. Enkele leden van de V.R.B., die na be ëindiging der oefeningen bij het zwemschip, ïuog even langs den kant zaten, werden tegen negen uur gewaarschuwd, dat iemand te water lag. Men wist den dren keling spoedig te bereiken en is onmiddel lijk begonnen met het opwekken der le vensgeesten, welke arheid later door ver schillende doktoren werd voortgezet. Het heeft helaas niet mogen baten. Hiermede ontvalt ons een niet alleen zeer gezien, maar werkelijk bemind mensch. Het was in ruimen kring geen geheim, dat de heer De Meij altijd klaar stond om te hel pen waar dat nocdig was en hij was boos, als hiervan iets uitlekte en er over ge sproken werd. Weldoen was hem een be hoefte en het is ons bekend, dat hij in zijn yerlangen om anderen te helpen, hierbij zelfs verder is gegaan dan met zijn eigen belangen eigenlijk vereenigbaar was. In dit licht bezien, kan het geen verwondering wekken, dat recente gebeurtenissen in Viis singen, waarbij een der beste vrienden van den overledene betrokken was, hem sterk hebben aangegrepenwant het leed van anderen, was z ij n leed en gevoelsnaensch als de overledene was, ging hg hier diep onder gebukt. 9 9 De heer J. de Meij die 59 jaar is gewor den, was van 24 Augustus 191122 Febru ari 1924 en vervolgens van 6 September 1927 tot zijn overlijden, lid van den Ge meenteraad, waar hij voor de S.D.A.P. zit ting had. Op 1 September 1931 werd hij Wethouder van Openbare Werken, welke functie hij van medio November 1934 tot eind April 1935 door een ernstige ziekte, die operatief ingrijpen noodzakelijk maakte, niet kon vervullen. In verband met het feit, dat Wethouder P. G. Laemoes sedert eenigen tijd niet aan de werkzaamheden van het College van Burgemeester en Wethouders deelneemt, was de heer de Meij de laatste weken waarnemend Wethouder van, Financiën en Sociale Zaken. Als lid van de Provinciale Staten van Zeeland heeft de heer De Meij zitting ge had van 17 September 1920 tot aan de periodieke aftreding in 1923. Tevens was de heer De Meij sinds 1 Juni 1917 administrateur van het Algemeen Af- deelings Ziekenfonds „Walcheren", terwijl hjj met dokter Staverman tot de oprichters behoort van de Vereeniging voor Zieken- huisverpleging-, 3» De arbeidersbeweging* verliest in den heer De Meij een krachtig strijder, een nobel mensch, die bij vriend en tegenstan der in hoog aanzien stond. Bij de debatten ln den Gemeenteraad waar het nu eenmaal niet altijd mogelijk is niet van meening te Verschillen, was het altijd een genoegen naar den Wethouder te luisteren, wanneer hij op de hem eigen rustige en welover wogen wijze zijn standpunt en dat van het College vam B. en W. verdedigde. En odk als hij er niet iin slaagde zijn meening ingang te doen vinden, zelfs als hij uit den Raad soms scherp werd aangevallen, bleef hij rustig en was hetgeen hij te berde bracht nooit kwetsend voor anderen. Niemand had kunnen vermoeden dat hij j.l. Vrijdag voor het laatst in den Gemeen- I het woord voerde Het ïs hard iemand te moeten verliezen die nog zooveel had kunnen doen. Moge het den nabestaanden en vrienden van den heer de Meij althans eenigermate tot troost strekken dat in zeer ruimen kring, bjj vriend en tegenstander, zijn plotseling Verscheiden groote ontsteltenis en droefheid heeft veroorzaakt en dat hfl in de gedach ten van zeer velen zal voortleven als een nobel, hoogstaand mensch, die om anderen te kunnen helpen, eigen belang niet telde. Hg ruste in vrede. De werkloosheid in onze stad. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschrevens DE DROOM VAN MAARSCHALK TOESJATSJEWSKI VERVULD. 70.000 PARACHUTISTEN STAAN GEREED. XSlot.) Voor de vliegtuigindustrie van de Sowjet- Unie werken op het oogenbük 74 bedrijven, n.L 28 fabrieken voor vliegtuigbouw, 14 fabrieken voor motorenbouw en 32 werk plaatsen voor vervaardiging van vliegtuig- onderdeelen. In deze fabrieken werken op het oogenblik in totaal ongeveer 160.000 arbeiders. De snelle groei van de Russi sche vliegtuigindustrie blijkt misschien wel het best uit de navolgende cijfers In 1929 bedroeg het aantal arbeiders in deze industrie 40.000, verdeeld over 26 be drijven in 1932 110.000 arbeiders, verdeeld over 54 bedrijven en in 1934 140.000 ar beiders, verdeeld over 62 bedrijven. De jaar- lijksche productie aan vliegtuigen bedroeg in 1929 500 stuks, in 1932 1500 stuks en in 1934 3100 stuka Gaat Rusland op dezen weg voort, en dat is men vast van plan, dan zal het productie-cijfer in het jaar 1940 on geveer 12.000 vliegtuigen bereiken. Het vraagstuk, of er voor een zoo snellen groei van de materieele sterkte een vol doend aantal geschoolde vliegers ter be schikking staat, is door de organisatie „Os- soaviachim" reeds lang geleden opgelost. Deze organisatie houdt zich reeds bezig met de opleiding van jonge communisten tot vliegtuigbestuurders en vliegtuigwaarne mers. Niet minder dan 1500 luchtvaartscho- len vindt men in de Sowjet-Unie. Rusland kan dan ook niet slechts alle in militairen dienst gestelde vliegtuigen bemannen, maar beschikt bovendien nog over een aanzienlij ke reserve aan vliegers. De parachutisten. Rusland heeft intusschen niet alleen de beschikking over een groot aantal geschool de vliegers, maar er bestaat ook nog een bijzondere „tak" van het luchtwapen de valschermtroepen. Men zal de plank niet misslaan, indien men beweert, dat de schep ping van deze troepen moet worden toege schreven aan maarschalk Toesjatsjewski, die reeds gedurende do interventie-oorlogen in het onder zijn bevel staande Vde leger corps gebruik maakte van „minjar-troe- pen", die achter het front hun ondermijnend werk verrichtten. In den strijd om het be houd van het communistische rijk sloeg Toesjatsjewski de witten met tactische ma noeuvres aan he j front, met agitatoren ach ter het front en met provocateurs in het front. In zijn boek over den oorlog wijdt Toesjatsjewski bijzonder veel aandacht aan de „minjar-troepen". Het is dan ook begrij pelijk, dat de roode maarschalk den val schermtroepen een zeer bijzondere opleiding laat geven en hun groei op de partijcon gressen geestdriftig bespreekt. Bij de be handeling van de militaire begrooting voor 1936 becijferde Toesjatsjewski het aantal goed geschoolde parachutisten op 60.000 man. Wederom is het de organisatie „Os- soaviachim", die voor de opleiding van pa rachutisten zorgtreeds in 1934 onderhield deze organisatie 22.000 terreinen, waarop men zich practisch in het parachuutsprin- gen kon oefenen. De militaire taak van de valschermtroepen is de vernieling van ach ter het vijandelijk front liggende verkeers wegen, spoorwegen en bruggen, stations, depóts, gebouwen, waarin commando-staven zetelen, enz. Dat het inderdaad mogelijk is, een groot aantal menschen door middel van valschermen achter het vijandelijk front te brengen, werd bewezen tijdens de manoeu vres van 1935, toen de „roode partij" 3000 parachutisten uit de bommeneskaders ach ter de vijandelijke linies liet neerdalen. Fantasie is hier werkelijkheid geworden. Toesjatsjewski's betrekkelijk kleine minjar- troepen van het jaar 1918, die zich moei zaam op ski's achter het vijandelijk front werkten, zijn uitgegroeid tot een vliegend leger, dat in dit jaar reeds bijna 70.000 man telt, Een marschroute naar het hart van Europa. Wanneer de droom .van maarschalk Toesjatsjewski geheel in vervulling gaat en de Russische wapenfabrieken vliegtuigen aan den loopenden band vervaardigen, even als tractoren en Fordwagens, zal Rusland's militaire macht waarschijnlijk grooter zijn, dan die van alle andere Europeesche landen tezamen. In dit feit is een groot gevaar ge legen. „Omdat het Roode Leger in den geest van het internationalisme en de ge meenschap, die alle arbeiders der wereld omvat, is opgeleid en daarom het leger van de wereldrevolutie, het leger van de arbei ders aller landen is". Deze woorden, die Stalin in 1928 bij het 10-jarig bestaan van het Roode Leger sprak, houden een bedrei ging voor Europa in, een bedreiging, die nog nimmer herroepen werd, ondanks het feit, dat Rusland sindsdien lid van den Volken bond is geworden en met Frankrijk en Tsjecho-Slowakije bondgenootschappen sloot. Zal Stalin zijn „marschroute" nog eens naar 't hart van Europa uitstippelen? BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 4 September Half drie. Toonzaal Koningsweg 45 N.V. P.Z.E.M. Mannen1 drukker, 1 letterzetter, 21 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mandenma ker, 1 mastieker, 14 metselaars, 21 opperlie den, 18 schilders, 7 stucadoors, 55 timmer lieden, 1 verver, 1 betonwerker, 5 vlechters, 1 voeger, 1 opzichter, 6 meubelmakers, 2 politoerders, 5 stoffeerders, 8 kleermakers, 4 schoenmakers, 191 metaalbewerkers, 4 drankbereiders, 8 brood/banketbakkers, 10 slagers, 2 tuinlieden, 5 magazijnbedienden, 7 reizigers/agenten, 4 winkelbedienden, 7 chauffeurs, 10 kellners, 29 loopers, 1 por tier, 4 sleepers, 30 transport-arbeiders, 20 kantoorbedienden, 2 musici, 6 onderwijzers, 39 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinis ten, stokers, matrozen, enz.) en 107 losse arbeiders. Vrouwen'? 1 kleermaakster, 1 winkeljuf frouw, 3 kantoorbedienden, 2 huishoudsters, 4 dienstboden, 4 werkst rs. Totaal 676 ingeschrevenen, waarvan 97 in de werkverschaffing. Vorige week 656 personen. Alzoo een vermeerdering van 20 werkzoe kenden* Internationaal wielercriterïum voor Zeeland. Voor het op Zaterdag 19 September a.s. alhier te houden internationale wielercri- terium blijkt groote belangstelling te be staan. Verschillende internationale beroepsren ners zullen aan dezen wedstrijd deelnemen. Zoo zal naast vele anderen ook de winnaar van de Tour de France, de Belgische renner Maes, van de partij zijn. Ook aan Neder- landsche sterren zal het niet ontbreken. De goedkeuring van Ged. Staten is inmiddels reeds verkregen. Wanneer dus alle factoren medewerken, belooft het voor Viissingen een mooie sportdag te worden. Ook om re denen van commercieelen aard kan het voor Viissingen van belang zijn dat een dergelijke wedstrijd alhier wordt verreden* Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De maand September is voor Artis-be- zoekers een kwartjes-maand, waarvan ieder jaar druk geprofiteerd wordt. Dinsdag werd op de Britsche tentoonstel ling te Amsterdam de 25.000ste bezoeker verwacht. Daar twee dames zich tegelijk aan de cassa meldden, werd aan, beiden een reproductie aangeboden* Ac cy n s ontduiking. De ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen hebben gistermiddag in samen werking met de politie, in een woning een aantal boekjes sigarettenpapier, welke niet gebainderolleerd waren, zoomede een groot aantal flesschen eau de cologne in beslag genomen. Deze eau de cologne is vermoedelijk van zeer minderwaardige kwaliteit, als zij niet voor het gebruik gevaarlijk althans minder wenschelijk zal blijken te zijn. Verkeerd uitwijken. Op het jaagpad tusschen Viissingen en Middelburg reed een wielrijder rechts een anderen voorbij en een botsing was dus niet te vermijden. De man, die de eerste regelen van het verkeer overtrad, liep een ernstige hoofdwonde door zijn val op. Een zwemmer krijgt kramp. Toen gistermiddag een jongeman in het Volksbad aan het zwemmen was, werd deze plotseling door kramp overvallen. Een (gwemmer die in de nabijheid was, doch hem nie£ wjét-pte redden, riep om hulp. Direct daarop ifeegaf de badknecht Castel zich ge kleed te water en het mocht hem gelukken den jongeman behouden aan den kant te brengen. De boot die nog te water was ge bracht, behoefde geen dienst meer te doen. speelt iederen avond met zijn Russische Zigeuner Dans Kapelle in het het terrein van „de Schelde" aan de Van Dishoeckstraat, in brand gestoken. De po litie heeft de knapen na vermaning onder het ouderlijk gezag gesteld. Het vuur is met schoppen zand gebluscht. De hondendressuurdemonstratie. Men verzoekt ons even te willen berich ten dat de hond die bij de Zaterdag j.l. ge houden demonstratie, bij de weigering van aangeboden voedsel een fout maakte, nog geen certificaat bezit* Vlissingsch Scheepvaartnieuws, Aangekomen Noorsch stoomschip „Me ryl" van Danzig, om een lading olie in te nemen bij de Vlismar, Om te bunkerenFransch stoomschip „Aurillac" van Rotterdam Duitsch stoom schip „Griesheim" van Rotterdam; Noorsch stoomschip „Mitra" van Rotterdam; Duitsch stoomschip „Consul Poppe" van Antwerpen. Vertrokken „Dimitrios N. Bogiazides" naar Bergen„Aurillac" naar La Pallice „Consul Poppe" naar Finland„Gries heim" naar Boston „Mitra" naar Oslo, Opgepast. Een stadgenoot, die Zondag j.l. België bezocht, stapte te Blankenberghe op de tram en op het laatst kwam een man naast hem staan. De conducteur bleek reden te hebben den laatsten niet te vertrouwen en vervoeg de zich bij het gezelschap. Het gevolg was een vraag aan onzen stadgenoot of hij niets vermiste, want de conducteur bleek gezien te hebben, dat de andere pogingen deed iets van, onze stadgenoot tot het zijne te ma ken. Het bleek, dat de komst van den con ducteur dit heeft voorkomen. Deze deelde echter mede, dat men zoekt naar interna tionale zakkenrollers, die op de rustige be zoekers der kustplaatsen loeren* Stadhuisbelichting* Wel zijn de zoo op prijs gestelde Woens dagconcerten op de Markt voor dit jaar af- geloopen, doch de belichting van het Stad huis op Woensdag wordt als altijd tot half September voortgezet en hedenavond en ook volgende week Woensdag zal de belich ting van 9 tot 10 uur ontstoken zijn. Morgenavond is dit het geval van 10 tot 11 uur voor de leden van den Nederland- schen Bond van Gemeenteambtenaren, ter wijl ook bij het avondfeest van Medio op Zaterdag 12 September Vreemdelingenver keer op deze wijze zal medewerken* Baldadigheid. Gistermiddag heeft een tweetal knapen van 8 jaar het struikgewas staande aan Loop der bevolking. Gevestigd is P. Alewijnse, D 133 uit Ned. O.-Indië W. Westerik met gezin, B 207 uit SchiedamG. Nootenboom met gezin, E 235* uit MiddelburgMej. A, P. van Houcke, geb. Nootenboom, E 2351 uit Den Helder W. J. Bouwens met gezin, E 115 uit MiddelburgH. J. der Weduwen met gezin, A 56 uit Winterswijk* Vertrokken.: P. Bassie met gezin, van E 176 naar MiddelburgD. Lap met gezin, van B 242 naar Rotterdam; P, J. Terwoert, van A 72 naar EerselMej. A. J. Colijn, van C 33a naar Viissingen Mej. C. C. de Voogd, van E 63 naar Middelburg Mej. M. Kliffen, van D 84 naar Meppel* Doodelijk verkeersongeval, Gistermiddag had langs den rijksweg OostburgAardenburg in .de buurt yan SeitCMyfenïsscn «nn ilew ging Het luchtwapen der Sovjets. (Hoofdartikel)]* In memoriam J. de Meij. (Stad))* Gecompliceerd auto-ongeluk in België 5 Nederlander rijdt op groep menschen in. (Gemengd nieuws)* Felle brand bij Assen. .(Gemengd nieuws))* Minister van sociale zaken stelt nieuwe standaardloonen vast in verband met de steunregeling. (Binnenland),* De burgeroorlog in Spanje woedt voorter wordt verbitterd gevochten zonder dat men tot een beslissing komt. X Buitenland))* ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNINGg Badhuisstr. 63 Oostburg (nabij „de Liter") een ongeluk plaats, dat het leven van een mensch eisch* te. Een ongeveer 17-jarig dienstmeisje uit Oostburg, per fiets op weg naar haar ouders te Aardenburg, kwam onverwachts te voorschijn van achter een voor haar rij- denden vrachtwagen en werd aangereden door den uit de tegenovergestelde richting komenden auto van den heer Den T., die voor de onverwachts verschijnende wiel* rijdster niet meer kon uitwijken. Het meisje werd gegrepen en onmiddellijk gedood. Het geheel vernielde rijwiel werd een eind verder in een sloot teruggevonden. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Oost burg vervoerd. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. Kweekschool blijft voorloopïg nog een jaar. Naai* het j.DagbL v. Zeeland" verneemt, heeft het comité voor het behoud van de Rijkskweekschool alhier van den minister bericht ontvangen, dat de Kweekschool nog één jaar zal blijven bestaan* Ernstig ongeluk. Naar de „Bresk. Crt." verneemt, zou ia den nacht van Zondag op Maandag op den macadamweg tusschen Lapscheuren en Mid delburg (België) een ernstig ongeluk ge beurd zijn, waarbij inwoners uit deze ge meente betrokken zijn. Deze, de werklieden' E. B. en F. V., zouden tegen 'n motorrijwiel opgereden zijn, met bet noodlottig gevolg* dat de motorrijder van den motor werd ge slingerd en met een zware hersenschudding bleef liggen. R. werd het achterste deel van het lichaam afgerukt en werd overgebracht naar het Hospitaal te Brugge, de andere Sluizenaar bekwam enkele ernstige hoofd wonden en wordt door de Belgische politie vastgehouden. De motorrijder is er het slechtst aan toe; men vreest voor zijn leven* In hoeverre er van schuld sprake is, werd nog niet vastgesteld. Het parket was reeds spoedig ter plaatse* Havenbeweging over Augustus* Gedurende de afgeloopen maand zijn al hier langs de nieuwe sluis in totaal opgeva ren 186 zeeschepen metende 170.189 N.R.T., en afgeschut 201 zeeschepen met een ton neninhoud van 184.756 N.R.T. Voor de overeenkomstige periode van het vorig jaar bedroegen deze cijfers opge- schut 184 zeeschepen met een tonnenmaat van 183.932 N.R.T. en afgeschut 183 zee schepen metende 185.674 N.R.T. Van 1 Januari 1936 tot 1 September 1936 zijn alhier in totaal opgevaren 1615 zeesche pen metende 1.454.307 N.R.T., tegen 1371 zeeschepen met een tonneninhoud van 1.244.054 N.R.T. in de overeenkomstige pe riode van het vorig jaar. Geref. Gem. Tweetal te Borssele, ds. J. D. Earth te Dordrecht en ds. E. Honltoop te Den Haag,

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1