500 300 150 100 25 PAVIUOEH WAHBELPIER MAANDAG 31 AUGUSTUS EERSTE BLAD No.205( 74e Jaargané UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS KONINGINNEDAG. HEDENAVOND speciaie Attractie 1936- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere rege' meer 10 ct. (max, 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen IJl tinkelt het carillon van den St. Ja- cobstoren fijne nootjes. Carillonspel in den vroegen ochtend, op Maandag? Ja, want het is 31 Augustus, Koninginnedag. De stad heeft op vele plaatsen een vroo- lijk, feestelijk aanzien. Van alle openbare en talrijke particuliere gebouwen wappert de driekleur, veelal met oranje-wimpel Ook schepen in de haven vlaggen, de bootjes in de Jachthaven zijn gepavoiseerd, evenals de schepen van de Koninklijke Marine. De publieke belangstelling concentreerde zich 's ochtends voornamelijk op de parade op het Marineterrein bij het wachtschip „Noord-Brabant". Hiervoor bleek veel belangstelling van onze ingezetenen te bestaan, zoozeer zelfs, dat reeds voor de parade een aanvang nam, het verkeer op den Prins Hendrikweg stagnatie ondervond. Men stond in dichte rijen tegen het hek dat het Marine-terrein afsluit, om een kijkje te kunnen nemen op de gebeurtenissen, die zich daarbinnen zou den gaan afspelen. Toen wij op het terrein kwamen, stonden Öaar de compagniën die aan parade en défilé zouden deelnemen, reeds opgesteld, t.w. twee compagnieën van de Koninklijke Marine, resp. gecommandeerd door den lui tenant ter zee le kl. J. Ruitenschild en den luitenant ter zee 2e kl. B. J. ten Brink, de tamboers en pijpers van de Koninklijke Marine en het fanfarecorps van het wacht-? schip voorts een compagnie landmacht van het 2e R.K.A., gecommandeerd door den 2en luitenant P. J. J. de Wit. Het geheel werd gecommandeerd door den luitenant ter zee le kl. E. E. B. La- comblé. Onder de aanwezige autoriteiten merkten wij o.a. op den garnizoens-commandant ka pitein mr. P. M. W. J. van der Slikke, kap. t. z. R. H. Arntzenius, directeur van het Loodswezen, kapitein H. A. J. G. Kaas jager, districts-commandant der Kon. Ma- rechaussée en voor het gemeentebestuur Wethouder W. P. Edelman (Van den bur gemeester was telegrafisch bericht van ver hindering ontvangen) voorts talrijke ma rine-officieren, allen in gala-uniform. Te 10 uur 25 snerpten de fluitjes op het wachtschip en betrad de onder-commandant der Marine in Zeeland, kapitein ter zee H. J. van der Stad het terrein, waarna de in spectie een aanvang nam. Te 10 over half elf defileerden de troepen voor hun com mandant en de aanwezige autoriteiten, ter wijl de marine-kapel zich op het middenter rein deed hooren. Tot slot werd, met de muziek voorop, een marsch door de stad gemaakt welke zeer groote publieke belangstelling trok. Een gelukwensch-telegram. Het' bestuur van den Vlissingschen Oranjebond verzond heden het volgende telegram aan H. M. de Koningin „Bestuur en verdere leden van den Vlis singschen Oranjebond bieden Uwe Majesteit met betuiging van eerbiedige hulde, aan hankelijkheid en trouw hun gelukwensch aan." Het strandfeest. Stond 's morgens de parade in het mid delpunt der belangstelling, 's middags werd het druk aan boulevard en strand, waar vele belangstellenden zich verzameld had den om de kinderspelen gade te slaan. Tegen half 3 kwamen de kinderen bijeen in de Kenau Hasselaarstraat en terwijl al daar de stoet werd opgesteld om naar het strand te trekken, gaven leden van de V.R.B. en van de Poloclub „De Zeehond" duikdemonstraties ten beste vanaf de springtorens op het strand. Te ongeveer half drie bereikte de stoet Van circa zeven honderd kinderen, waarin talrijke vlaggetjes werden meegevoerd, juichend het strand, waar men rond het Wooldhuis en over den Boulevard heen was getrokken. En al gauw namen de verschil lende spelen een aanvanghet maken van zandfiguren (het zg. „graafwerk") onder leiding van de heeren Jacobs en Van Dijk, blokjesrapen, balwedloop, hindernisbaan, zakloopen. Het behoeft zeker geen betoog, dat hierbij kostelijke tafereeltjes te genieten vielen en het valt nog te bezien wie er meer plezier van hebben gehad, de spelende jeugd die zich opperbest heeft vermaakt en ook nog op enkele versnaperingen werd ont haald, of de in zeer grooten getale toekij kende ouderen die niet minder van de vroo- lijke tafereeltjes genoten. Zag het weer er 's morgens tijdens de parade nogal dreigend en somber uit, in den loop van den dag is het belangrijk be ter geworden, zoodat de kinderspelen zelfs door werkelijk fraai zonnig weer werden begunstigd, hetgeen de goede stemming niet weinig ten goede is gekomen. Het strand was feestelijk gepavoiseerd. Gauw (en naar de meening van de kin deren vast tè gauw) zijn de genoeglijke uurtjes omgevlogen en keerde men weer huiswaarts om te rusten en zich voor te bereiden op de feestelijkheden van heden avond. Maar den gelukkigen, prijswinnaars wachtte eerst nog d'e prijsuitreiking in Paviljoen Julianadaar vertellen wij mor gen nog iets meer van. Vanavond tusschen 7 en 8 uur zal de heer J. Kwist op het carillon van den St. Jacobstoren verschillende vaderlandsche lie deren ten gehoore brengen. Honden dressuur demonstratie. Ter gelegenheid van haar vijfjarig be staan heeft de Politiehond-dresseerver- eeniging „Walcheren" Zaterdagmiddag voor een niet talrijk publiek een demon stratie gegeven op het terrein van de V.C. „Vlissingen", De aanwezigen werden verwelkomd door den voorzitter van het afdeelingsbestuur Zeeland van de Koninklijke Nederlandsche Politiehond-vereeniging, opperwachtmees ter I. van Wijk, die er op wees, dat de voor vijf jaar gestichte Politiehond-dres- seervereeniging „Walcheren" thans haar kroonjaar viert. Spr. vertelde, dat de ver eeniging 29 werkende leden telt. Echter Zijn niet al hun nonden reeds bekwaam ge noeg om hier te kunnen verschijnen. De heer Van Wijk zei voorts, dat met een hond twee jaar en langer gewerkt moet worden, alvorens met kans op succes exa men kan worden gedaan en de hond wer kelijk iets kan presteeren. Bovendien zijn niet alle honden voor het africhten ge schikt. Niets is minder waai', dan dat een afgerichte hond gevaarlijk zou zijn want een scherp afgerichte hond bijt alleen op commando. Spr. zou het nuttig achten als ook de kleinere politiecorpsen minstens drie a vier honden bezaten en ook voor den veldwachter, die er dikwijls 's nachts alleen op uit moet, is een afgerichte hond een kostelijke kameraad. Van de politie wordt tegenwoordig veel gevergd en de mensehen hebben dikwijls zelf geen gele genheid om honden af te richten. Daarom juicht spr. het toe, dat er burger-vereeni- gingen bestaan die zich hierop toeleggen de door hun afgerichte honden met certi ficaat worden eventueel door een politie man graag gekocht. De demonstratie. De eigenlijke demonstratie, die kort daar op een aanvang nam, gaf een veelzijdig beeld van het kunnen der honden, waarbij echter ook bleek, dat beesten niet onfeil baar zijn, al bleef het aantal weigeringen en gemaakte fouten dan ook gering. Een ernstige fout was het bijv. toen een hond (die nog wel het certificaat bezit) een vreemde, die voedselaanbood dat gewei gerd moest worden, wel aanviel, maar even later een paar stukjes vleesch, die bij den strijd op den grond waren gevallen smakelijk oppeuzelde Ook bij het opzoe ken van kleine voorwerpen weigerde een der dieren, terwijl hierbij een andere hond daarentegen een prachtig staaltje van snel en accuraat werken ten beste gaf. Het zou ons te ver voeren alle onder- deelen van het programma in den breede te bespreken. Volst ran wij daarom met te vermelden, dat deze demonstratie onge twijfeld velen heeft overtuigd, dat een af gerichte hond goede diensten kan bewijzen aan den politieman, maar niet minder aan den burger. En in dit verband denken wij bijv. aan de alleraardigste demonstratie van den hond, die een klein meisje bewaakt, zich als een ware duivel op een vreemde werpt, die het kind met minder goede be doelingen nadert, om zich even later rus tig maar waakzaam weer naast het meisje neer te vleien. Ouders, die een kind onder zulke bewaking alleen willen laten, hoeven niet bang te zijn Verschillende oefeningen demonstreerden op afdoende wijze hoe een hond iemand die vluchten wil, tot stilstand kan brengen en wij bekennen eerlijk, dat wij veel van dieren houden, maar voortaan toch maar een eerbiedigen boog zullen maken om een voorwerp waarbij een hond op wacht ligt; je kunt aan zijn neu,. nu eenmaal niet zien of het een afgerichte hond is of niet en dus is het maar het verstandigst, niet te TOT 2 UUR GEOPEND. dicht bij het bewaakte voorwerp te komen om geen „hondsck" misverstand uit te lokken. De demonstratie, die door prachtig zo merweer werd begunstigd, is een onver deeld succes geworden en was een grootere publieke belangstelling zeker waard ge weest. Paviljoen „Wilhelmïna". Kees Manders. Deze Haagsche humorist-conferencier, die over een goed, sympathiek geluid beschikt, verstaat uitstekend de kunst zijn gehoor op een aangename, beschaafde manier bezig te houden en de vroolijkheid ten top te voeren. Zondagavond was Kees in samenwerking met de band, zoowel in zijn praatjes als in zijn liedjes, geweldig op dreef en alles, waarop hij regaleerde ging er als koek in. Hij oogstte dan ook een daverend succes met zijn nummers, speciaal met het gevoel vol voorgedragen „Grootmoeder's jongen", met zijn babbeltje, waarin hij op geestige wijze zijn diensttijd-herinneringen ophaalde (een bezoeker gedroeg zich ondertusschen zeer onhebbelijk door te interrumpeeren), zoomede met de kostelijke imitatie van een Hollandsehen boer, die op Zondag in de bioscoop zit, teivvijl er een vervelende, een Wild-West, een tragische en een lach-film worden afgedraaid. De „Black and Wtjte. Band" was als steeds reusachtig in actie en ook „The 3 Add's" vielen als tap-dancers weer geducht in den smaak. Al met al een' lollige avond, welke ver diend veel publiek trok. Alleen vanavond bestaat nog de gelegenheid dezen uitsteken den kracht uit de cabaretwereld te hooren evenals de huis-band neemt hij afscheid. Men grijpe dus voor het laatst in dit sei zoen de. kansen. Men zal er geen spijt, van hebben Badhuis aan de Bonedykestraat. Gedurende de week van 24 tot 29 Augus tus werden in het Badhuis 318 baden geno men en wel 220 door heeren, 76 door dames en 22 door kinderen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Zaterdag gaf de Politiehondendressesr- vereeniging „Walcheren" een demonstratie: 1. Opperwachtmeester I van Wijk spreekt de aanwezigen toe 2. Een der honden springt over een 1.75 M. hooge schutting. Bij den kapper „Scheren alstublieft I" Teraardebestelling ir. O. G. Heldring. Op de Algemeene Begraafplaats te 's-Gravenhage werd Zaterdag ir. O. G. Heldring, directeur der N.V. Mineraalolie- en Asphaltraffinaderij en consul van Duitschland ten grave gedragen. De heer C. A. van Woslderen, burgemees ter van Vlissingen, herinnerde er aan hoe de te vroeg overledene zijn groote werk kracht ook in dienst had gesteld van het gemeentebelang, in het bijzonder voor de havenwerken. Het is o.a. aan zijn energie voornamelijk te danken, d'at het kolenbun kerstation zoo uitstekend in functie kwam. De heer A. Ruys, president-commissaris van de N.V. Mineraalolie- en Asphaltraffi naderij herdacht de verdiensten van O. G. Heldring voor deze fabriek, die hij op hoog peil heeft gebracht. Daarna legdie de Duitsche gezant Graf Julius von Zech Burkersrod'a namens het Duitsche rijk een krans op de groeve van den overleden consulhetzelfde deed een lid van de Duitsche kolonie alhier. Namens de familie dankte ir. A. Hel dring voor de ondervonden belangstelling. Vlissingsch scheepvaartnieuws. 29 Augustus. Aangekomen: Nederlandsch motorschip „Antilope" van Londen voor Beverwijk. Om te bunkerenEngelsch motorschip „Benguela" van Danzig. Vertrokken Sir James Clark Ross naar Sandef jord „Benguela" naar La Rochelle. 30 Augustus. Aangekomen: Nederlandsch motorschip „Remd" van LondenDuitsch stoomschip „Ubena" van Hamburg*, om passagiers en post te laden. Om te bunkerenGrieksch stoomschip „Jenny" van ArchangelDeensch motor schip „Sessa" van LondenEngelsch stoomschip „Earlspark" van Bordeaux Noorsch stoomschip „Salonica" van Rou- aanJoego-Slavisch stoomschip „Sveti Vlaho" van Bremen Noorsch stoomschip, „August" van Londen Duitsch stoomschip „Tilly L. M. Russ" van Gent. Vertrokken„Ubena" naaa.' Southamp ton Jenny" naar Alexandrië „Earlspark" naar Hamburg „Sessa" naar New-York „Salonica" naar Leningrad „Sveti Vlaho" naar Rio de Janeiro „Tilly L. M. Russ" naar Archangel. 31 Augustus. Aangekomen om te bun keren Engelsch stoomschip „Andoni" van Barry Dock Zweedsch stoomschip „Wa.l- borg" van Bristol. Vertrokken „August" naar Chili „An doni" naar Marviken„Walborg" naar Wiborg. MIDDELBURG De Koninginnedag. Van alle openbare en vele particuliere gebouwen wappert heden de driekleur en het Oranje. Naast de jeugd waren ook nu weer vele ouderen met oranje getooid. De feestelijke herdenking van den ver jaardag van onze vorstin ving heden reeds vroeg aan. Nauwelijks had de Lange Jan half acht geslagen of van uit de hoogte klonk het Wilhelmus over de stad.- Het Middelburgsch muziekkorps stond, onder leiding van den heer Joh. H. Caro, op den toren bij de wijzerborden. Het heeft na het volkslied verschillende gezangen en psal men gespeeld. Het slot, volgens het pro gramma, was het Wien Neer1 nds Bloed, doch de heer Caro heeft tijd gevonden nog met twee coupletten van het Wilhelmus te besluiten. De muziek klinkt van af die plaats steeds bijzonder goed en het is een typisch gezicht de bekende uniformen zoo hoog boven ons te zien staan. Was het aanvan kelijk betrokken, tijdens de uitvoering kwam de zon even door de wolken gluren en deed het koper der instrumenten schit teren. Later op den morgen kwam de zon de wolken nog meer verdrijven en was er alle hoop, diat wij zullen kunnen getuigen van een Koninginnedag met Oranjezon. In de morgenuren was het. verder stil met feesten, totdat van 12 tot 1 uur de heer Ferwerda weder uit de hoogte, doch nu op het carillon, de volksliederen en ver schillende vaderlandsche liederen deed hoo- OOST- EN WEST-SOUBURG Inkomsten verzwegen. Alhier is proces-verbaal opgemaakt te gen een ondersteunde werklooze, wiens vrouw reeds g-eruimen tijd op meerdere dagen in de week uit werken ging, waar van de inkomsten aan het orgaan voor steunverleening werden verzwegen. Verkeersongeval. Zaterdagmiddag is bij de tramhalte te Souburg een wielrijder, die vanuit de rich ting Vlissingen, zonder richting aan te gé ven den weg naar het fietspad overstak, door een motorrijder gegrepen. De man is hierbij met het hoofd tegen den trottoir band terechtgekomen en de woning van den heer G. binnengedragen, waar een in middels ontboden geneesheer de bekomen hoofdwonde heeft verbonden. Na. ongeveer een half *iur is de man per auto naar zijn woning te Vlissingen gebracht. DOMBURG Diefstal van een portefeuille met geld. Dezer dagen is onder de gemeente Dom burg uit een auto, die aldaar stond gepar keerd, tijdens de afwezigheid van den be stuurder uit een zich in de auto bevindende jas een portefeuille inhoudende een vrij be langrijk bedrag aan Nederlandsch bankpa pier, vermoedelijk ontvreemd. Een onder zoek wordt ingesteld. ARNEMUIDEN Afscheid J. J. van Doeselaar. Op Vrijdag 28 Augustus nam de heer J. J. van Doeselaar, na een 34-jarigen dienst tijd als zoodanig, afscheid als hoofd der openbare lagere school te Arnemuiden. Tusschen 2 en 4 uur werd afscheid geno men van personeel en leerlingen. Hierbij werd de scheidende toegesproken door den heer P. I. Krijger, onderwijzer. Spreker clgEGg Weder verschillende ernstige auto-on- ongevallen. (Gemengd nieuws). Ernstig auto-ongeval te Haamstede. Ook tusschen Oostburg en Schoondyke heeft een auto-ongeluk plaats gehad. (Provincie). In Spanje wordt nog steeds hevig ge vochten, maar men komt niet tot een beslissing. (Buitenland).. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 schetste de groote verdiensten van den. heer Van Doeselaar. Als blijk van waardeering werden een leeslamp en een courantenbak aangeboden, terwijl mevr. Van Doeselaar met een mand bloemen werd vereerd. In zijn antwoord dankte de heer Van Doeselaar het personeel voor den aangena- men omgang en den ijver waarmee het steeds geweikt had en hem zoodoende de leiding licht had gemaakt. Nadat nog eenige liedjes waren gezongen en door eenige leerlingen een stukje was voorgedragen, werden de leerlingen ont haald, waarmede dit deel van het afscheid was afgeloopen. Om 4 uur was een af scheidssamenkomst belegd door een uit de burgerij gevormde commissie. De voorzitter, wethouder B. Franse, deed in zijn rede de groote verdiensten van den vertrekkende jegens de geheele gemeente uitkomen. Bijna 39 jaar lang had de heer Van Doeselaar hier met vrucht mogen ar beiden, niet alleen in de school, doch ook op velerlei terrein daarbuiten. De heer Franse dankte hem hartelijk voor al het gepresteerde en hoopte dat de heer en mevrouw Van Doeselaar nog lang van een vvelverdiende. rust mogen genieten. Namens de ouders dankte de heer A. Buijs Azn., voorzitter der oudercommissie, voor het vele, dat de heer Van Doeselaar in het belang der kinderen gedaan had en overhandigde hem namens de oud-leerlin gen een scliilderij. Ook namens de vereeniging „Het Groen© Kruis", waarvan de scheidende jarenlang voorzitter was, werd door den heer Huijs- sen met eenige woorden een schilderij aan geboden. Aan mevrouw Van Doeselaar werd noemen dë oudercommissie een mand bloe men overhandigd, terwijl ook door eeni ge particulieren manden bloemen gezonden waren. De heer Van.Doeselaar dankte allen voor de geschenken en de groote belangstelling. Nadatnog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, werd den scheidende staande toegezongen de bekende zegenbe de „Dat 's Heeren zegen op U daal". Hiermede was het officieele gedeelte af gesloten, waarna nog een uurtje in gezellig samenzijn werd doorgebracht en eenige ver- verschingen verden gebruikt. Van 6 tot 7 uur werd nog gelegenheid geboden afscheid te nemen van de familie Van Doeselaar, waarvan door velen gebruik werd gemaakte Uitvoering muziekvereeniging. Onder groote belangstelling gaf Zater dagavond de muziekvereeniging „Arne's Genoegen", onder leiding van den heer F. Buys, een goed geslaagde uitvoering op het Marktplein. Het programma, dat reeds ge deeltelijk gewijd was aan den jaardag van H.M. de Koningin, werd door het publiek aandachtig beluisterd. Hedenavond zal deze vereeniging een rondgang maken door de gemeente, die zooals gewoonlijk wederom plezier en jolijt in de gemeente zal maken. Hoe kan het ook anders, 3-1 Augustus is toch anders dan andere dagen. OOSTBURG Ernstig auto-ongeluk. J.l. Zaterdagavond had op den rijksweg tusschen Oostburg en Schoondijke een vrij ernstig auto-ongeluk plaats, waarschijnlijk als gevolg van den zwaren mist. Een bus van de stoomtram-maatschappij „Breskens- Malaeghem" verliet 'e circa half tien des avonds de gemeente Oostburg, geladen met passagiers uit Biervliet, .die een vergadering

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1