m29 AUGUSTUS 151 EERSTE BLAD No-204 - 74e Jaargang - ^1936- Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen KONINGINNEDAG. STADS- EN PROVINCIENIEUWS Zeeuwsche onderscheidingen. VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIEPH1JS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener 4 Afif Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: JLUUI, gulden bij levens- C tf) gulden bij dood gulden bij verlies j lange ongeschikt- »"glgi| door "|g||| vaneen f heid tot werken. UUvi1 een ongeluk. 1U? y? <U hand, voet of oog. J gulden bij verlies 4 |T|I"§ gulcien bi.i verlies AP van |g gil vaneen 9 een duim. wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. 1880 - 31 Augustus - 1936. Ook wanneer we alleen letten op het practische nut van den monarchalen staats vorm en we principes, theorieën en speciale gevoelens van aanhankelijkheid een oogen blik veronachtzamen, moeten we tot de er kenning komen, dat het erfelijk opvolgings- recht van den constitutioneelen monarch zóóveel reden tot twist en tot strijd tus- schen naar de hoogste waardigheid in den Staat strevende volksleiders buitensluit, dat deze staatsvorm, althans voor wat de binnenlandsche verhoudingen betreft, iets yreedzaams van nature over zich heeft. Wanneer een vorst wordt verjaagd énkelen hebben het er wel eens naar ge maakt dan geschiedt dat meestal on der de leuze, dat de democratische volks rechten in een republiek nog sterker tot uitdrukking kunnen komen. Dat is theorie. De practijk heeft uitgewezen, dat deze rechten, waarvan het volk misdeeld zou zijn geweest, uit bloedige botsingen en het Uitleven van onderlingen haat bestaan. We zien het op het oogenblik in Spanje weer. Het is geenszins onze bedoeling om 'de toestande-., welke onder de monarchie hebben geheerscht, als „ideaal" voor te stellen. Daaraan ontbrak heel wat. De mis standen, die er ontegenzeggelijk waren, kwamen voort uit heel dat samenstel van bijzondere omstandigheden, welke de eigene geschiedenis van een volk uitmaken. Iedere natie moet langs haar eigen weg de idealen Van cultuur, beschaving en sociale recht vaardigheid zien te benaderende monar chie behoefde ook in Spanje geen reden te zijn om halt te houden. Het Spaansche volk, althans degenen, die tijdelijk het vertrouwen van dat volk ver wierven, de Spanjaarden verjoegen hun koning. En sedertdien vloeit onafgebroken het Spaansche bloed door de Spaansche lan- Öeru China wordt önderling Verscheurd en door buitenlanders worden de Chineezen ge knecht sedert er de eeuwenoude dynastie ten val werd gebracht. Enkele malen reeds verjoegen de Grieken in den jongsten tijd hun koning, ten derde male hebben ze hem thans teruggeroepen, opdat het volk eenheid en vrede zou hervin den. En zou aflaten om elkaar te dó oden in onderlingen strijd. Nergens is de onderlinge vrede en de gelet op de wereld-economische omstandig heden betrekkelijke welvaart zoo gunstig bewaard gebleven als in de landen, die hun Vorst bleven eeren Engeland, Noorwegen, Zweden, Denemarken, België en Neder land! Men verwijze ons niet naar Italië 7 Het is algemeen bekend, dat de Italiaan- Sche koning de fascistische dictatuur in zijn land wel heeft erkend en geduld heeft moeten dulden, maar niet heeft gewild. En in de omstandigheden, Öoor Mussolini bewerkt, is het voor het Ita- liaansche volk tenslotte toch nog gelukkig geweest, dat het naast het verlies van zoo- Veel uit het verleden, het regeerende ko ningshuis heeft mogen behouden. Omdat het resteerende gezag des konings en de eerbied !van het volk voor hem, Victor Emmanuel althans in staat hebben gesteld om de scherpste kanten aan de dictatuur te doen afslijpen op het diamant van zijn kroon. We hebben volstrekt geen bewondering voor de fascistische dictatuur in Italië, maar in te genstelling met wat elders gebeurt, heeft de Ifcaliaansche dictatuur het volk tenmin ste niet onderverdeeld naar ras en afkomst, maar burgers mèt- en zonder burgerschaps- brief. Als de Italianen hun vorst mogen be houden, zullen ze misschien eens hun vrij heid hopelijk een voor dit warmbloedige Volk gewenschte getemperde vrij heid herkrijgen. o Dat óns Vorstenhuis in zoo bijzondere mate de 'iefde en toegenegenheid van ons volk bezit, zóó, dat zelfs in de ergst denk bare omstandigheden als politieke orka nen van 'iet buitenland uit over onze lage landen heen trekken de trouw onwan kelbaar blijkt en juist d&n honderdduizen den hus masker van onverschilligheid af werpen om met een grim van vastberaden heid op 't gelaat stelling te nemen tégen tien storm in, met het gezicht naar den vijand en den rug als 'n beschermende wal naar de Vorstin dat komt, doordat de geschiedenis van Oranje onverbreekbaar is verbonden met de geschiedenis van ons volk, welke de geschiedenis is van den strijd om de vrijheid, om het bestaan, om onze cultuur, ons aanzien in de wereld. Wanneer het om het behoud van onze geestelijke vrijheid gaat, dan zegeviert de eenige waarachtige Nederlandsche volksge dachte de begeerte om de eenig-aanvaard- bare „leiding" onzer Koningin om in geor dende vrijheid ons zelf te zijn, geestelijk en maatschappelijk. Als puntje bij paaltje komt, dan zal het Nederlandsche volk zich weer verzamelen om den troon van Haar, die stamt uit het Huis, van waaruit we naar de onafhankelijk heid werden geleid, We zullen zoo noodig, de wolken van dreiging wegblazen, welke den glans van de Kroon onzer Vorstin dreigen te verduisteren. Ons volk heeft niet „één" leider noodig, omdat het één leider heeft, de ge- erfde opvolger (ster) op den troon, wiens (wier) gezag straalt uit het gezag van God. We vereeren en hebben onze Koningin lief als de eenige Leidster van ons volk onder Haar alléén kunnen wij allen één zijn in onze groote verscheidenheid van denken. De verscheidenheid in ons leven de eenheid ons „zijn". Straks, als het 31 Augustus is, zullen we God wederom danken, dat Hij ons in de zware beproeving van den tijd, waarin we materieel worden geslagen en men ons geestelijk dreigt te knechten, de fiere nazaat der Oranjes heeft gelaten om in ons het gevoel voor traditie en de herinnering aan een glorievollen strijd uib het verleden, den strijd om ons-zelf te mogen zijn, leven dig te houden, ter pantsering en afweer. We hopen Haar bestuur nog jarenlang te mogen genieten tob het voortdurend wel- zijn van ons volk. Bij Koninklijk besluit l zgn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: mr. J. Adriaanse, lid van de Prov. Staten van Zeeland, te Oostkapelle A. JE. Hendrikse, burgemeester der ge meenten IJzendijke en Waterlandkerkje J. A. Contant, wethouder der gemeente Koudekerke P. P. J. Stubhé, secretaris der gemeente Sas van Gent C. Doets, directeur der ambachtsschool te Middelburg J. J. van Weynsbergen, te Middelburg, technisch-ambtenaar van den provincialen waterstaat van Zeeland mr. dr. R. W. graaf van Lynden, te Kou dekerke, griffier van den polder Walcheren; L. K. van Dijk, oud-landbouwonderwijzer, te Tholen tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw ir. J. P. Walland, te Middelburg, hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswater staat in de directie Zeeland; is toegekend de eeremedaïlle, verhonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons, aan P. Stoel, brigadier-titulair der Rijlnveld- wacht te Wemeldinge den lichtwachter 3e klasse bij de lichten van den Eendrachtspolder (gemeente Zaamslag) C. J. de Wilde D. de Witte Sr., te Wemeldinge, oud- schotter bij het waterschap de Breede- Watering-Bewesten-Yerseke J. de Vos, wonende te Zaamslag, land arbeider bij den heer H. de Regt-Huijssen, te Terneuzen J. F. de Bakker, landarbeider bij de fa milie Staal, te Vogelwaarde P. Baas, machinist bg de N.V. Land bouw Maatschappij De Bathpolders, te Rilland-Bath C. Poelman Jc.z., landarbeider bij den heer M. C. Lindenbergh, te Wemeldinge G. Labeur, arbeider bij den Wilhelmina- polder, te Wilhelminadorp, gemeente Kat- tendijke A. de Korte, arbeider bij den Wilhelmina- polder, te Wilhelminadorp, gemeente Kat- tendgke mejuffrouw A. de Meg er, wonende te Vlissingen, voorheen dienstbode bij den heer G. K. A. Nonhebei, te Middelburg in zilver, aan Th. A. Lammens, oud-chef-veldwachter, te Sas van Gent J. P. van Hoeve, organist der Ned. Herv. kerk te Sluiskil, wonende te Terneuzen I. van der Voorde, te Wolphaartsdijk, agent bg den Stoombootdienst Ooster- En voor üw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 Schelde en veerschipper bij het veer Kort- gene-Wolphaartsdijk P. Gijsel, landarbeider-voorman bg den heer P. J. J. Dekker, te Wemeldinge in zilver, met de zwaarden, aan den opperwachtmeester te voet C. de Leeuw, van de 1ste divisie, commandant van de brigade Terneuzen Fraude bg de Spoorwegen. De justitie grijpt in en gelast ambtshalve vervolging. Zooals reeds gemeld, is op het station Vlissingen een kastekort van 3000 ont dekt, in verband waarmede de commies der Spoorwegen, de heer van H. alhier, reeds sinds enkele dagen is geschorst. Daar pogingen in het werk werden ge steld om het tekort aan te zuiveren, is door de Nederlandsche Spoorwegen geen aan klacht ingediend. Mede in verband met het feit, dat tien Iaatsten tijd verschillende gevallen van fraude door ambtenaren rijn geconstateerd, heeft de Justitie echter aanleiding gevon den in deze aangelegenheid ambtshalve tot vervolging over te gaan. Na gehouden over leg met den Officier van Justitie te Mid delburg, heeft de Commissaris van Politie gistemamiddag den heer van H. een ver hoor afgenomen en hem vervolgens, als verdacht van verduistering van 3000 ten nadeele van de Nederlandsche Spoorwegen, gearresteerd. De heer van H. werd inge sloten en is hedenmorgen aan de Justite voorgeleid. Op Koninginnedag de vlag uit l De Burgemeester van \~issmgen ver zoekt ons, namens hem een beroep te wil len doen op onze lezers om a.s. Maandag 31 Augustus ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin, de drie kleur uit te steken. Een verzoek waaraan, daaraan twijfelen wij niet, door velen gevolg zal worden ge geven. Want vreugde vraagt geuit te worden en hoe zou men dit op den dag waarop Zij verjaart die in dezen verscheurden tijd toch een symbool is van hetgeen ons volk ver eent, beter kunnen doen dan door het uit steken van de feestelijk wapperende drie kleur r Raadsoverzicht. Het was warm toen gistermiddag de ge meenteraad vergaderde en ook in den Raad ging het warm toe en is fel en breedvoerig geredevoerd over tal van onderwerpen, waarvan wij in ons overzicht enkele de revue zullen laten passeeren. De publieke tribune was meer dan pol, hetgeen ongetwijfeld toe te schrijven is aan het agendapunt met betrekking tot de salarisverlaging en hetgeen mede ver band hield met de besprekingen over de wijzigingen in de steun verleening en misschien de gebeurtenissen bij Crisis- Comité en Maatschappelijk Hulpbetoon. Om met het laatste te beginnen. De Raad heeft zich een prijzenswaardige zelfbeper king opgelegd, door over dit onderwerp de debatten te verdagen tot straks de recht bank het vonnis zal hebben geveld. De Bur gemeester heeft over deze aangelegenheid nog een verklaring afgelegd, waarvoor wij naar ons verslag verwijzen en waarin o.m. werd gezegd, dat B. en W. zich thans niet bevoegd achten om nadere mededeelingen te doen over hetgeen heeft plaats gevonden. Een soortgelgk standpunt dus, als wij in ons artikel van jl. Woensdag hebben inge nomen. Na het uitspreken van het vonnis, zal de Raad alle gelegenheid krijgen om zich uit te spreken, deelde de voorzitter aan het slot van de kortstondige gedach- tenwisseling over dit onderwerp nog mede. De steunverleening. Verschillende raadsleden hebben het woord gevoerd naar aanleiding van inge komen adressen van den Vlissingschen Be- stuurdersbond en de Nederlandsche Vak centrale. Nadat de heer Van Spanning had uiteengezet, dat en waarom een verder gaande verlaging ten eenenmale onaan vaardbaar moet worden geacht, nam de Gemeenteraad met algemeene stemmen een motie aan, waarin uitgesproken wordt, dat het dringend gewenscht is, geen nieu we verslechteringen in te voeren. De Brandweer krijgt een betere outilla ge, nu de Gemeenteraad de desbetreffende voorstellen heeft goedgekeurd. En dat dit Kort commentaar EERLIJKHEID EN ARBEIDSVREUGDE. Het is de laatste maanden herhaaldelijk voorgekomen, dat in ambtelijke en particu liere kringen minder verkwikkelijke feiten worden geconstateerd. Wie kort van memorie is, behoeft niet ver in de geschiedenis terug te gaan, want vrijwel dagelijks komen nieuwe misdragin gen aan het lichtwij behoeven slechts te herinneren aan de gebeurtenissen bij het Plaatselijk Crisis Comité, Maatschappelijk Hulpbetoon, het notariskantoor te Princen- hage, het voorgevallene in de gemeente Borselen, enz. Een droeve lijst, die gemak kelijk tot in het oneindige kan worden uit gebreid en waaraan sinds gisteren het nieuwe pijnlijke geval hier ter stede moet worden toegevoegd. Wij willen niet veroordeelen. Maar toch meenen wij te moeten oordeelen. Want deze gebeurtenissen rijn sinds gerui- men tijd geen uitzonderingen, maar komen zóó veelvuldig voor, dat men zich verbijs terd gaat afvragen welke houding velen blijkbaar innemen tegenover hun. arbeid en de verplichtingen die deze hun oplegt. Wie rich aan oneerlijkheden schuldig maakt, kèn niet meer de diepe vreugde en voldoe ning smaken die goed verrichte arbeid den werker schenkt. Steeds leeft hij in angst, dat de begane misstap aan het licht zal komenen wanneer er misschien ook van wroeging geen sprake ie, dan is toch de gemoedsrust ten eenenmale zoek welk een leven moeten zulke menschen leiden tot het oogenblik komt, dat zij ontmaskerd worden Het is hard over anderen te moeten oor deelen. En dikwijls zal men hierbij onbillijk rijnonbillijk moeten zijn, omdat de diepere drijfveren die iemand soms tot een ondoordachte wanhoopsdaad brengen, niet bekend worden. Maar dit neemt niet weg, dat men in dezen tijd soms onverbiddelijk moet rijn. De m'ctreele remmen schijnen bij velen defect te zrjn en de onverkwikkelijke gevolgen zien wij dagelgks alom in den lande. In grijpen zonder aanzien des persoons lijkt dus het aangewezen middel om de menschen tegen zichzelf te be schermen en de gemeenschap te vrijwaren voor schade op materieel en moreel gebied, haar berokkend door uit hun evenwicht ge raakte personen. Het moge hard lijken, maar wanneer men niet meer eerlijk kan en wil rijn, omdat ons geweten en onze le venshouding ons dit voorschijven, dan moeten oneerlijke handelingen maar achter wege blijven uit angstMen kan er op re kenen, dat alles te eeniger tijd uitlekt. En men kan er ook zeker van rijn, dat de pers voortaan alle gevallen waarvan zij zich voldoende zekerheid heeft kunnen verschaf fen, zal publiceeren. Dat de Justitie een soortgelijken gedachtengang volgt, is giste ren gebleken, toen besloten werd tot ambtshalve vervolging in de spoorweg-aan gelegenheid hier ter stede over te gaan. Moge het feit, dat op ontoelaatbare han delingen het licht der publiciteit zal schij nen en de wetenschap dat een gerechtelgke vervolging hierop veelal zal aansluiten zoo ze niet reeds werd ingesteld, er mede toe leiden, dat soortgelijke gebeurtenissen in de toekomst achterwege blijven. onze volle instemming heeft, behoeven wg na de reeks artikelen die wij voor eenigen tijd aan dit onderwerp hebben ge wijd, zeker niet te betoogen. De practijk zal echter moeten uitwijzen, of bepaalde tekortkomingen, die werden geconsta teerd, uitsluitend een gevolg zijn van on voldoend materieel, of misschien mede van organisatie. De directeur van de Arbeidsbeurs, de heer de Wolf, is door den Raad in zijn functie geschorst, terwijl in rijn plaats, voorloopig tijdelijk, werd benoemd de heer N. F. Hartland, controleur van de Steun verleening, uit den Haag. Van het verdere kleingoed vermelden wij nog het huren van twee woningen op het eiland, ten behoeve van twee agenten van politie een onderwerp waarover men lang en zwaarwichtig heeft gedebatteerd. Of de lengte van de discussies in verhouding stond tot de gewichtigheid van het onder werp, blijve aan ons nageslacht ter beoor deeling. Salarisverlaging. Meer en feller belangstelling genoot het vraagstuk van de salarisverlaging van een aantal gemeente-ambtenaren. Hierover is breedvoerig van gedachten gewisseld en inderdaad stond de Raad voor een moei lijke keuze. Zoo moeilijk zelfs, dat men op een gegeven oogenblik twee stroomin- turn dies! Koninginnedag. (Hoofdartikel.)! Het kastekort bij de Nederlandsche Spoorwegen de justitie gaat ambts halve tot vervolging over. (Stadsnieuws.); Notarisklerk in Prïncenhage maakt val* sche hypotheken op. (Gemengd Nieuws.),' De wijzigingen in de steunverleening» Een nieuw onderhoud met den Minis ter van Sociale Zaken. (Binnenland)1» Het standpunt der huiseigenaren met betrekking tot de afschaffing van den hnurtoeslag. (Binnenland.), De strijd in Spanje nog steeds onbeslist» Russisch voorstel inzake herziening van den Volkenbond. j Buitenland.); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" Langevieiesingel D 197. Telef. 637, Middelburg Zarief per Mo en per stuk stinkende voedsel, de geeselstraffen door gen kon constateeren, die unaniem de rnee- ning waren toegedaan dat men niets daiï waardeering kan hebben voor hetgeen door B. en W. in de onderhavige aan gelegenheid is gedaan. De eene groeg meende die waardeering echter te moeteü toonen, door niet achter het Rijk te gaas staan en het door B. en W. ingediende voor stel te verwerpende andere groep meen* de van die waardeering blijk te moeten geven, door het voorstel te aanvaarden. Het feit lag er nu eenmaal, dat dé Minister indertijd een algemeene 5 loonsverlaging voor het Vlissingsche ge- meentepersoneel heeft teruggenomen, ech ter onder voorwaarde, dat bepaalde ver lagingen een feit zouden worden. En het voorstel dat B. en W. hebben ingediend, was het resultaat van een jaar onderhan delen met de regeering, die echter onver* biddelijk is gebleken en den eenmaal ge stelden eisch handhaafde. Naar aanleiding van hierover gestelde vragen, heeft wet houder de Meg er op gewezen, dat verwer ping slechts tot gevolg kon hebben, dat hoogere instanties straks een stroevere houding zullen aannemen, wanneer de nieuwe begrooting aan de orde komt. En de wethouder maakte van de gelegenheid gebruik om alvast de mededeeling te lan- ceeren, dat den Raad bij die begrooting voorstellen zullen bereiken, waarover de leden niet enthousiast zullen kunnen zijn. Wat ons nu weer boven het hoofd zal hangen Na uitvoerige debatten, waarvoor wij natuurlijk naar het raadsverslag verwijzen, werd het voorstel van Burgemeester en Wethouders tenslotte met 10—7 stemmen aangenomentegen stemden de heeren Van Spanning, Rorije, Post, Hildemisse, Andriessen, Van Oorschot en König. Wethouder Laernoes en het raadslid de heer Van Hal hebben de vergadering niet bijgewoond; triest teeken van de te be treuren gebeurtenissen die den Iaatsten tijd in onze goede stad plaats vinden. Eet twintigste Raadslid. Alhambra-Theater. De koning der verdoemden Vrouwen in het wit „Santa Maria" heet het eiland, dat een hel is voor honderden veroordeelde bagno boeven. Zonder hoop is deze miserabele plek gronds, waarvan met recht gezegd kan worden „Wie hierheen veroordeeld wordt, hij late alle hoop varen". Want, behalve het VOLKSGEZONDHEIDS- EN VEILIGHEIDSHOEKJE Ga, als ge niet kunt zwemmen, slechts baden waar goed toezicht wordt gehouden, door ervaren bad- personeel. Dus nooit op een onbe waakt strandgedeelte.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1