1000 500 300 150 100 DONDERDAG 27 AUGUSTUS 25 EERSTE BLAD No.202! 74e Jaargang 1936- UitgaveFirma F. VAU DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen „Nationaliseering" der Spaansche bedrijven in vollen gang. STADS- EN PROVINCIENIEUWS MIDDELBURG vnm «jgsga OOST- EN WEST-SOUBURG VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. SR ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" NIEUWE ECONOMISCHE ORDENING IN WORDING. In dé gebieden, die op het oogenblik nog door de Volksfrontregeering gecontroleerd worden, grijpt de niaitionaliseermg van de industrie steeds beslissender in het econo misch leven van. het land in. Van de zijde der regeering wordt er echter uitdrukkelijk op gewezen, dat de staat slechts dan in tervenieert en slechts dan de „collectieve explotatie" van zakelijke ondernemingen en industrieën overneemt, wanneer de eige naars of directeuren hun bedrijven in den steek hebben gelaten, wanneer de fabriek gesloten werd of wanneer de eigenaar de leiding van het bedrijf „uit eigen vrijen V/il" aan de arbeiders heeft overgedragen. Arbeiders in. een dergelijk bedrijf vormen, een „collectieve gemeenschap", die uit haar midden een gedelegeerde benoemt. Deze gedelegeerde oefent op de leiding van de onderneming directen invloed uit. Het mee- renideel van de fabrieken en warenhuizen, die in de weken van den burgeroorlog door den staat zijn overgenomen, liggen in Ma drid en Barcelonamaar in vele gevallen heeft de staat ook in Malaga en Toledo ingegrepen. De nationaliseering van vele belangrijke industrieele ondernemingen in Spanje is noodzakelijk een gevolg van mili taire overwegingen. De fabrieken gelegen in de provincies, die tróuw gebleven zijn aan de regeering, werken koortsachtig aan de vervaardiging van oorlogsmateriaal en uitrustingsstukken voor de troepen van het y olksfront. In welke hooge mate groote deelen van de Spaansche industrie voor den bur geroorlog gemobiliseerd zijn, blijkt wel het best in Catalonië. Een verordening van de Catalaansche Generalidad houdt bijv. de na- Volgende punten in Er moet zorg gedragen worden voor de regeling der productie in die takken van. industrie, die op het oogenblik van minder belang zijn. Daarentegen moeten .alle in dustrieën ondersteund worden, die voor den staat van groote beteekenis zijn. Er zal een monopolie op den buitenland- schen handel worden ingevoerd, om aan vallen van buiten op de in wording zijnde nieuwe economische ordening af te slaan. Het grondbezit moet gecollectiviseerd worden de exploitatie van dit bezit vindt plaats door de vereeniging van boeren, waarvan alle kleine boeren lid moeten zijn, in samenwerking met de regeering. Het stedelijk bezit moet door verlaging der huren in waarde verminderd worden. Electriciteits-, watter- en gasbedrijven alsmede de verkeersmiddelen worden gecol lectiviseerd. Ondernemingen, die door hun leiders in den steek gelaten zijn, worden in bezit ge nomen en collectief geëxploiteerd. De arbeiders nemen de controle over de banken op zich. Het einddoel is nationali seering van het bankwezen. De arbeiders nemen de controle op zich över alle industrieën, die zich nog in parti culier bezit bevinden. Men moet het streven van de werklooze industrie-arbeiders, naar het land terug te keeren, ondersteunen, in de eerste plaats door een prijsverhooging der agrarische producten. En tenslotte wordt de heffing van de Verschillende belastingen voorbereid, om daarvoor in de plaats een eenige belasting in te voeren. De commissie voor de nationaliseering van de industrie in Madrid maakte dezer dagen bekend, dat het haar gelukt was, het productieproces in de vliegtuigfabrie ken weer in zooverre te organiseeren, dat dagelijks een vliegtuig de werkplaatsen kan verlaten. Bovendien zouden er dagelijks honderden vliegtuigbommen kunnen worden vervaardigd. Ook de Madrileensche tram en ondergrondsche spoorweg hebben het bedrijf weer hervathet bedrijf wordt met behulp vatn de arbeiders en personeel van de commissie tot naitionalisèering geleid. Onder de zakelijke ondernemingen, waar in de staat ingegrepen heeft, bevinden zich90 werkplaatsen voor auto-repara ties 60 firma's, die in auto's handelen 30 fabrieken voor de vervaardiging van radio-apparaten en onderdeelen daarvan 30 fabrieken voor de vervaardiging van automobielonderdeelen 23 juweliers- en goudsmidszaken60 chemische laborato ria 20 uitgeversmaatschappijen van dag en weekbladen. Verder wordt de geheele courantenpapier-industrie door die Madri leensche regeering gecontroleerd. Bovendien 10 fabrieken van metalen bedden, 41 ko- lenopslagplaat'sen, 8 patronenfabrieken cn tenslotte nog een groot aantal hout-, springstoffen-, wapen-: en motorenfabrie- ken, suikerraffinaderijen, garages en on dernemingen, die zich bezig houden met den bouw van vliegtuigen. De voorgenomen wijzigingen in de uitkeering aan gesteunde werkloozen. Een adres aan den gemeenteraad. Namens den Vlissingschen Bestuurders- bond werd gisteren onderstaand adres aan den gemeenteraad gezonden Ondergeteekenden, J. van der Peyl en K. F. Pieterse, resp. voorzitter en secretaris van den Vlissingschen Bestuurdersbond, domicilie kiezende ten huize van laatstge noemde, Schuitvaartgracht 73, handelende namens en in opdracht van voornoemde organisatie, kennis nemende van den inhoud van den brief van den minister van sociale zaken van 31—7—1936 No. 200—1129 Afd. W. en S. gericht aan de gemeentebesturen, geven als hun meening te kennen, dat de daarin verlangde verslechteringen inzake de uitkeering aan gesteunde werklooze arbei ders zeer ingrijpend en daarom onbillijk zijn, verzoeken uw raad beleefd te willen be vorderen, dat de bestaande steunregeling (inclusief steunnormen), die geacht kan worden niet voor verlaging vatbaar te zijn, voor de gemeente Vlissingen behouden blijft. De voorgenomen intrekking van den himrtoeslag. Namens de woningbouwvereeniging „Goed Wonen" is onderstaand adres tot het college van Burg. en Weth. gericht Het bestuur der woningbouwvereeniging „Goed Wonen", in vergadering bijeen op heden 26 Augustus 1936 wenscht het navol gende onder uwe aandacht te brengen. Gezien de voornemens der regeering in zake intrekking van den huurtoeslag, ver zoeken wij met nadruk wel te willen bevor deren dat de regeering alsnog op haar voornemen, den huurtoeslag in te trekken, terugkomt en er bij de regeering op aan te dringen, dat zij gebruik zal maken van haar wettelijke bevoegdheden om de rente en zoo noodig ook de aflossingsbedragen van de door de rijksfondsen voor vereenigings- en gemeentewoningen, welke niet met rijks- steun ingevolge de Woningwet zijn ge bouwd, verstrekte leeningen te verlagen, waardoor kans op huurverlaging kan wor den geschapen. 't Welk doende Voor het Bestuur der Woningbouw vereeniging „Goed Wonen" W.g. A. C. VAN DE VELDE, voorz. L. J. PIETERSE, secretaris. Openluchtconcert. De accordeon-vereeniging „Crescendo", directeur de heer M. P. Ventevogel, geeft bij gunstig weder op Vrijdag 28 Augustus, des avonds 8 uur, in den tuin van de v.m. Koning Willem III kazerne een populair concert, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Vlissingsche Speeltuin Ver eeniging. Het volgende programma zal ten gehoore worden gebracht 1. „Feestmarsch", J. R. v. d. Glas. 2. „Zonnegloren", ouverture, op. 15, M. P. Ventevogel. 3. „Recordyli'a", wals, op. 20, M, P. Ventevogel. 4. „Potpourri Populair 19351936". 5. „Een zonnige morgen", marsch, op. 16, M. P. Ventevogel. Pauze. 6. „ALte Kameraden", marsch, C. Teike. 7. „Lentevreugd1", fantasie, op. 17, M. P. Ventevogel. 8. „Carmen Sylva", wals, I. Ivanovici. 9. „Potpourri", populaire stukjes. 10. „Tot wederziens", marsch, op. 23, M. P. Ventevogel. De „Hindenburg" boven onze stad. Hoewel men het zoo langzamerhand ge woon gaat vinden dat van tijd tot tijd een Zeppelin onze stad passeert, blijft het toch iederen keer weer een fraai schouwspel om een van de luchtreuzen te zien overkomen. En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 Zoo was ook dit hedenmorgen weer het ge val. Om kwart voor negen konden wij bulleti neeren dat de „Hindenburg" een half uur later Vlissingen zou over komen. Hierdoor zijn nog velen,- in staat geweest, om zich naar den Boulevard te begeven, daar dit toch altijd een van de mooiste plaatsen in onze stad is om het luchtschip te zien aan komen en verdwijnen. Te 10 over negen kwam het geronk nadel en even later - kruiste de „Hindenburg" op tamelijke hoogte over onze stad. Mooi be schenen door de zon leverde het geheel weer een fraaien aanblik op. Het luchtschip verdween daarop in Z.W.- richting op weg naar Amerika. Nieuws van den dag iit beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Woensdagmiddag heeft de minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude te Enschede de tentoonstelling „'t Volle Profijt" geopend'. Ter gelegenheid van heb 60-jarig bestaan van het 2e regiment veld-artillerie werd Woensdag in de Frederikskazerne te 's-Gra- venhage door de oud- en actieve officieren aan het muziekkorps van het regiment een viertal bazuinen aangeboden, die direct na de aanbieding reeds dienst deden.. Vlissïngsch Scheepvaartnïeuws. Aangekomen Nederlandsch motorschip „Thriantha", van Londen voor den Rijn Duitssch stoomschip „Nordsee" van Im- mingham (laden voor ck. Vlismar) Ne derlandsch motorschip „Succes", van Zee- brugge voor Rotterdam. Vertrokken„Ellinico" naar Oran „Nordsee" naar Londen. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd Een kinderschoen tje steunzooltje koperen belbovenge deelte van damesbadpak en rozenkrans, en dat inlichtingen te bekomen zijn omtrent Een jongensjekker bij Pleyte, Bouwen Ewoutstraat 34 ring met sleutels bij Kool wijk, Sottegemstraat 86 kinderportemon- naie met inhoud bij Lucasse, Margrieten laan 23 zadeldekje van rijwiel bij Davidse, Glacisstraat 145 jong bruin hondje in 't asyl, Paardenstraatkinderschortje bij Van der Leyé, Walstraat 43 gouden ringetje bij Korff, Molenstraat 19 damesrijwiel op de secretarie te Koudekerke portemonnaie met inhoud bij Van der Welle, Lange Zelke 48 rijwielbelastingmerk in étui bij Bak ker, Walstraat (Erve Bok) 75 zilveren stropdashouder bij Van de- Velde, Nieuw- straat 62 bankbiljet bij Neyssel, Steen- huisstraat 5 damesportemonnaie met in houd bij Smit, Acacialaan 5 2 jongensjas jes bij Verbeek, Paul Krugerstraat 5 kin- dermanteltje bij Goedbloed, Nieuwstraat 32 portefeuille met paperassen bij Van der Hoeven, Droogdok 7 badpak en handdoek bij Siegers, Groote Markt 18 halssnoer bij Van Hoorn, Vrouwestraat 45 huissleutel bij Van Houten, Palingstraat 34 kinder schoentje en kousje bij Bostelaar, Oranje straat 23 badpak en handdoek bij Ver beek, Winkelmanstraat 4huissleutel bij Dogge, Van der Manderestraat 4b nikke len vulpotlood bij Snoep, Verkuijl Quakke- laarstraat 106 ceintuur van regenmantel bij Danckaerts, Clijverstraat 59 en rijwiel belastingmerk in étui bij Hollebrandse, Kasteelstraat 21. Afloop verkooping. Door notaris J. C. Paap alhier ïs gister avond in het Concertgebouw in het open baar verkocht Het koffiehuis, ingericht voor hotel-pen sion, met vrij bovenhuis en erf, aan de Emmastraat no. 24, groot 2 aren 15 centi aren. Hoogste inschrijver de heer C. A. Min derhout op 4900. Kooper de heer C. A. Minderhout qq. voor 4900. Het huis en erf met bovenwoning aan de Hobeinstraat no. 32, groot 69 centiaren. Hoogste inschrijver de heer C. A. Minder hout op 3000. Kooper de heer C. A. Min derhout voor 3000. Het huis en erf aan de Scherminkelstraat no. 16, groot 1 are 18 centiaren. Hoogste inschrijver de heer A. Kodde op 560. Kooper de heer P. Sanderse qq. voor 650. Het huis en erf aan de Scherminkelstraat no. 23, groot 62 centiaren. Hoogste inschrijver de heer C. H. Maas op 450. Kooper de heer M. C. Muste voor 650. Het huis met bovenwoning en erf aan de Noordstraat no. 20, groot 36 centiaren. Hoogste inschrijver de heer I. G., Jacobs op 850. Kooper de heer J. Toutenhoofd voor 1000. Het huis met bovenwoning en erf aan de Noordstraat no. 8, groot 1 are 9 centiaren. Werd niet gegund. Vreemdelingenbezoek, Met de provinciale boot van Breskens werden heden overgezet 3500 passagiers en 164 auto's van de Belgische kust. Het vorig jaar bedroegen deze aantallen resp. 2450 en 112. Alg. vergadering der Middernachtzending. Naar wij vernemen zal de algemeene ver gadering der Ned. Middernachtzendingver- eeniging dit jaar in Zeeland, waarschijnlijk te Middelburg worden gehouden. Voor deze vergadering die bepaald is op 30 Septem ber zal aan zijne exceEentie den minister van binnenlandsche zaken, ma*. J. A. de Wildie, worden verzocht een toespraak te houden over „De taak van overheid en volk in den strijd tot verheffing der ze-' den", waarna de heer J. N. van Munster zal spreken over„De noodzakelijkheid van het werk der Middernachtzending, juist nu". Mocht de minister zich niet kunnen be schikbaar stellen dan zal als spreker optre den oud-minister Bijleveld of het hoofdbe stuurslid, Z.Ecx. jhr. mr. D. J. de Geer. De bedoeling is de jaarvergadering te beëindigen in een der kerkgebouwen met een openbare samenkomst waarin verschil lende sprekers het woord zullen voeren. Om deze vergadering voor te bereiden en om. zoo mogelijk te komen tot een ver nieuwde actie voor het werk der Midder- nachtzendmg in Zeeland zal op 3 Septem ber a.s. een samenkomst met genoodigden uit verschillende deelen der provincie wor den belegd. Muziek en verlichting. Er waren gisteravond honderden en nog eens honderden menschen naar de Markt gekomen, om als het noodig was, te onder strepen dat de proef die dit seizoen is ge nomen met muziekuitvoeringen tijdens de stadhuisbelichting in alle opzichten volledig geslaagd is. Wij spreken van een proef, want zoo heb ben wij het dit jaar beschouwd. Zij, die het initiatief namen en hun krachten er aan gaven om het uit te werken, kunnen met groote voldoening op de 8 concerten terug zien. Het is nu maar te hopen, dat het niet bij dit proefjaar zal blijven, doch dat ook in de volgende jaren door aller samenwerking en medewerking ook van nieuwe krachten, dit wekelijksch gebeuren zal worden ver hoogd door muziek, Het Notarishuis in de Abdij verdwijnt. Een voor onze stad zeker belangrijk be richt is, dat het Notarishuis in de Abdij, waar de heeren de Groot nu ruim 65 jaar hun verkoopingen hebben gehouden, ver kocht is aan den Staat der Nederlanden, met de bedoeling het gebouw te bestemmen voor uitbreiding van de Provinciale Griffie. Wij zijn overtuigd, dat niemand, ook de heer de Groot niet, het ons euvel zal duiden als wij schrijven, dat het aanzien van ons onvolprezen Abdijplein slechts kan worden bevorderd door dezen terugkeer yan het pand bij het Rijk. Inbraken te Middelburg opgehelderd. Daders gearresteerd. In de inbraken, die in de Arbeidsbeurs in den nacht van 2 op 3 Augustus en bij M. J. P., alhier, in den avond van 7 Augustus ge pleegd zijn, heeft de politie na dagen van ijverig" en moeizaam speuren op een terrein, dat zich tot in de onderwereld van eenige onzer groote steden uitstrekte, Jicht ge bracht. Vóórdat de inbraken gepleegd waren, had een Amsterdamsche taxi in de tweede helft van Juli diep in den nacht een bezoek aan deze g-emeente gebracht. Een agent van politie, die in de stad surveilleerde, had de zen auto gezien en het nummer genoteerd. Toen de inbraken gepleegd waren, rees reeds onmiddellijk verdenking tegen de in zittenden van deze taxi. De politie alhier stelde zich in verbinding met die te Amster dam, waar de bedoelde auto werd opge spoord. De chauffeur legde enkele verklaringen Nationalïseering der Spaansche bedrij ven in vollen gang. (Hoofdartikel). Hevige strijd in Spanje veldslag bij Irun. (Buitenland). De nieuwe Gouverneur-Generaa! naar Indië vertrokken. (Binnenland), Ernstige brand te Nijmegen groot© schade aangericht. .(Gemengd Nieuws), Echtelijk drama te Rotterdam? Vrouw verbrand, '(Gemengd Nieuws), Motorschuit gezonken twee dooden. .(Gemengd Nieuws), Koe veroorzaakt tramontsporing. .(Gemengd Nieuws), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN af, die bezwarend waren voor M. J. P. Deze werd aan een streng verhoor onderworpen en zijn gedragingen den laatsten tijd werden minutieus nagegaan. Er kwam toen aan het licht, dat P. in Amsterdam enkele dagen aan den zwier was geweest en de gemaakte vertering-en waren van dien aard, dat P. deze niet meer uit eigen middelen heeft kunnen betalen en zich aan onder zijn be rusting zijnde gelden van bonden moest hebben vergTepen. Na zijn bezwarende ver klaringen en zijn bekentenis voor de justitie is hij terzake van verduistering in voorloo- pige hechtenis gesteld, zooals wij verleden week reeds hebben gemeld. De politie rustte echter niet en zette hare nasporingen ijverig voort. Er kwam vast te staan dat P. nog meer reizen ondernomen had, met het doel middelen te vinden om zijn tekort te dek ken. Hij is toen in één onzer groote steden in kennis gekomen met bij de politie ongun stig bekend staande personen, die hem weer in contact brachten met „zware jongens"' uit de Amsterdamsche onderwereld. Er was spoedig beklonken, dat de Arbeidsbeurs te Middelburg het zou moeten ontgelden. De brandkast bleek echter tegen de hardnek kige pogingen om haar te forceeren, te zijn opgewassen. Hierop werd de inbraak bij P, beraamd, met het bekende resultaat. Toen P. naar den Schouwburg was, was zijn geld kist bij zijn thuiskomst opengebroken en het „zich daarin bevindende bedrag" van ongeveer 900 was verdwenen. Intusschen bleek, dat enkele verdachte personen in de kermisweek Middelburg met een bezoek „vereerd" hadden en de politie had voorloo- pig werk deze gegevens te controle eren en na te zoeken. Het arbeidsterrein strekte zich al spoedig uit tot Nijmegen, Arnhem en Amsterdam en nadat de politie van hier achtereenvolgens in die gemeenten „pools hoogte" had genomen, kon reeds successie velijk worden overgegaan tot arrestatie van enkele verdachten, die eveneens ter beschikking van de justitie zijn gesteld. Het onderzoek wordt nog voortgezet. In middels bleek ons, dat hier door justitie en politie een aardig staaltje van opsporings werk geleverd is. Men had blijkbaar ge meend, hier een rustig „arbeidsterrein" te hebben gevonden en wie weet of niet nog meer inbraken zouden zijn gevolgd, als de opsporingsambtenaren in deze zaak niet zoo energiek waren opgetreden en voorloo- pig den pas voor verdere inbraken hadden afgesneden. Naar wij nog vernemen was ook de vrouw van P. in verband met deze zaak aange houden, als verdacht bij een en ander be trokken te zijn. Zij is Dinsdag weer op vrije voeten gesteld. Plotseling overleden. Op het werk tot den bouw van de nieuwe woning aan den ingang van het Park de Griffioen, is gistermiddag een 67-jarige timmerman, die met een ander stond te pra ten, plotseling onwel geworden en in elkaar gezakt. De man overleed direct. Gevonden voorwerpen. Rijwielbelastingplaatje bij Walraven, Rit- themschestraat 72, Oost-Souburg sigaren aansteker bij Poortvliet, Marnixplein 16 koperen huissleutel bij Mijnsbergen, Kanaal straat 46 boerinnendoek bij Molenbroek, Tuinstraat "4schroevendraaier bij Hooge- steger, Oranjeplein 35 belastingmerk bij Vos, Beciusstraat,-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1