1000 500 300 100 25 WOENSDAG De voornemens der regeering met betrekkingtot de Indische defensie No. 201 74e Jaargang 1936- UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Lr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEÜWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. GELEIDELIJKE AANSCHAFFING VAN 39 GROOTE GEVECHTS VLIEGTUIGEN VOOR DE INDISCHE LANDMACHT. VOORSTEL TOT AANBOUW VAN 2 JAGERS EN 4 ONDERZEEBOOTEN. Ingediend; is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van het dertiende hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1936. Hierbij wordt de post „tegemoetkoming aan Nederlandsch-Indië in de bestrijding van de uitgaven voor de marine" verhoogd met 1 millioen gulden, terwijl als nieuwe post wordt opgenomen vergoeding aan Ne derlandsch-Indië van rente en af lossing van kapitaal, opgenomen voor bekostiging van materieel voor de weermacht", waarvan 35.000 gulden voor rente en een memorie- post voor aflossing. Bij deze gelegenheid geeft minister Colijn tevens gevolg aan zijn toezegging om nog yoor het einde van dit zittingsjaar mededee- ling te doen van de voornemens der regee ring met betrekking tot de Indische defen sie. Na de conclusies der twee stroomingen in de commissie-Kan te hebben gememoreerd, zegt de minister, dat de vraag, of de eene of de andere dezer meeningen zal moeten worden gevolgd, er mede een is van finan- cieelen aard. Het zal zelfs vooral van de ontwikkeling van den financieelen toestand in de naaste toekomst afhangen, in hoeverre op den duur in de exploitatie eener vloot eh luchtmacht van een bepaalde samenstelling zal kunnen worden voorzien. Uiteraard zal daarbij mede van invloed zijn, in hoeverre men er in zal kunnen sla gen de exploitatiekosten door het treffen van maatregelen op het stuk der perso neelsvoorziening in gmistigen zin te be ïnvloeden, Het nemen van een beslissing dienaangaande is thans nog niet noodig, omdat, hoe die beslissing ook uitvalt, in de naaste toekomst op het stuk der kruisers toch geen bijzondere maatregelen behoeven te worden genomen, daar de „Java" en „Sumatra" eerst in 1925/26 in dienst zijn gesteld en de „De Ruyter" pas in dezen nazomer: aan de vloot zal worden toege voegd, Geen nieuwe kruiser. Op stapel zetten van een nieuwen kruiser behoeft op dit oogenblik derhalve niet over wogen te worden. De regeering' acht het daarom doelmatig de in het licht der tegen woordige internationale verhoudingen, ur gente versterking der Indische maritieme defensie allereerst te doen plaats hebben door voort te gaan met den aanbouw van het kleine materieel, dat, onverschillig of men de meerderheid of de minderheid der commissie-Kas volgt, er in ieder geval zal moeten zijn. Dit kleine materieel, waarvan de sterkte volgens beide plannen dezelfde is, betreft 12 jagers en 18 onderzeebooten. Indien men dit kleine materieel eind 1940 op sterkte wil hebben, moeten er vóór dien tijd 4 nieuwe jagers en 9 onderzeebooten waarvan, d'e K. 19 en 20 reeds op stapel staan voltooid zijn. Intusschen verdient het, vooral met het oog op de personeelsvoorzieninggeen aan beveling om het totaal der ontbrekende vaartuigen dadelijk en dus met eenige over haasting op stapel te zetten. Voorzichtig heid hierbij is mede geboden wijl zoo weinig zekerheid bestaat met betrekking tot de financieele perspectieven. Het is in verband met deze overwegingen, dat de regeering voor het oogenblik niet verder wenscht te gaan dan te besluiten tot aanbouw van 2 jagers en 4 onderzeebooten (boven de reeds in aanbouw zijnde K 19 en 20) waarvoor de noodige gelden echter eerst in 1937 beschikbaar behoeven te zijn. De toestand der luchtmacht. De toestand van de luchtmacht is in me nig opzicht ong-unstiger dan die van de scheepsmacht. In den loop van de eerstko mende 4 jaren is nagenoeg algeheele ver nieuwing van het luchtmaterieel der zee macht noodzakelijk, terwijl dat van de land macht uitbreiding behoeft. In de uitwerking van de defensiegrond slagen was op 72 groote zeeverkenners (te vens bombardementsvliegtuigen) gerekend, de minderheid der commissie-Kan oordeelde 96 van deze vliegtuigen noodig", terwijl de meerderheid der commissie een getal van 54 voldoende achtte in verband met de voor gestelde aanschaffing van 108 luchtkruisers voor de landmacht. Afgezien van de vraag, aan welke zijde men de grootste waarde voor de weermacht zal hebben te zoeken kruisers of groote gevechtsvüegtuigen (bommenwerpers) zoolang er groot fcovenwatermaterieel in dienst gehouden wordt, en dat is momenteel het geval, kan aan de aanschaffing van een zoo omvangrijke luchtvloot niet gedacht worden, terwijl ook de opleiding daarvoor in korten tijd te hooge eischen zou stellen. Echter kunnen de bommenwerpers voor dë landmacht in Nederland-Indië ook niet ten eenenmale achterwege worden gelaten wijl ze ook voor de maritieme defensie vooral in de min of meer blootgestelde gebieden aan den buitenomtrek van Nederlandsch- Indië en meer in het bijzonder voor de verdediging van belangrijke, afgelegen ob jecten onmisbaar zijn te achten. In verband daarmede is gedacht aan de geleidelijke aanschaffing van groote gevechtsvliegtui gen (bommenwerpers) voor de Indische landmacht, voorloopig tot een aantal van 3X13 39. Terwijl in 1930 nog aan 72 groote zeever kenners gedacht werd en er, uitgaande van dit aantal, voor einde 1940 niet minder dan 54 vernieuwd moeten worden, vermeent de regeering, in verband met de aanschaffing van bovenbedoelde gevechtsvliegtuigen voor de landmacht, met een kleiner aantal vermoedelijk een 60-tal groote zeever kenners te kunnen volstaan. Daarvoor is onlangs gebruik makende van een principe- post van 10.000 op de Indische begrooting, een bestelling van 6 Dorniers geplaatst. Het ligt in het voornemen om boven dit aantal dit jaar nog 12 zeeverkenners te bestellen en de voorbereidingen te treffen voor de be stelling in 1937 van een verdere groep van 18 dergelijke verkenners, waarvan een deel hier te lande gebouwd zal'kunnen worden. Ter voorziening in de behoefte aan groote gevechtsvliegtuigen voor de luchtmacht laat de Indische begrooting voor 1936 slechts ruimte voor de aanschaffing van 7 Glenn- Martin-bommenwerpers. Toen de Indische regeering evenwel, in verband met de ont wikkeling der internationale omstandighe den, verzocht om een bestelling van 13 dezer vliegtuigen te plaatsen, heeft de minister daaraan gevolg gegeven, ook wijl daardoor de prijs per vliegtuig niet onbelangrijk daal de. Voor 6 dezer vliegtuigen zullen derhalve nog de noodige gelden bij suppletoire be grooting" zijn aan te vragen, evenals voor de hooger bedoelde 6 Dorniers. Boven hetgeen reeds door den begroo- tingswetgever werd beschikbaar gesteld voor den aanbouw van de K 19 en 20 en voor de aanschaffing van 7 Glenn Martin- vliegtuigen, zullen de gelden voor de uitvoe ring van het boven uiteengezet bouwplan, behoudens een bedrag van 4.000.000 voor vliegtuigbouw, dat suppletoir zal worden aangevraagd op den dienst 1936, achtereen volgens worden gebracht ten laste van de dienstjaren 1937 tot en met 1940. Voor de financiering van deze uitgaven is de regeering te rade geworden, dat het aanbeveling verdient, gezien den budgetai- ren toestand zoowel van Nederlandsch-Indië als van Nederland, die uitgaven te brengen ben laste van den buitengewonen dienst der Indische begrooting met vergoeding van rente en aflossing althans zoolang de fi nancieele toestand van Nederlandsch-Indië dit noodig maakt ten laste van de rijks- begrooting. Het wordt juister geacht deze kapitaals uitgaven niet dadelijk in haar volle zwaarte, doch eerst geleidelijk ten laste van den ge wonen dienst te brengen, waarbij door een regeling van de amortisatie in overeenstem ming met den gebruiksduur van de verschil lende soorten van materieel er voor ge waakt dient te worden, dat uit dien hoofde geen lasten meer op den gewonen dienst zullen drukken wanneer tot vervanging van dib materieel moet worden overgegaan. De hiervoor aan te nemen amortisatie-termij- nen zijn 7 jaar voor de gevechtsvliegtuigen van de landmacht, 10 voor de zeeverken ners en 16 jaar voor de torpedojagers en onderzeebooten, zullende de eerste termijn ingaan met het jaar volgende op dat van indienststelling. De regeering acht heb gewenscht deze re geling al dadelijk te doen ingaan voor het bedrag van 4.000.000, dat alsnog op de Indische begrooting voor 1936 suppletoir rioet worden uitgetrokken voor de zeever kenners en bommenwerpers, welke zooals boven reeds werd vermeld zijn of moeten worden besteld boven het aantal van res pectievelijk 6 en 7, waarvoor op de loopen- de begrooting de noodige fondsen beschik baar zijn. Als gevolg van een en ander bleven in 1935 van de netto 18 millioen bedragende uitgaven voor de zeemacht in Indië per saldo rond 6 millioen op de Indische be grooting drukken (voorloopige uitkomsten), terwijl de raming voor 1936 een stijging van dit laatste bedrag tot 8.7 millioen te zien geeft. Daarbij is evenwel nog geen rekening gehouden met de te verwachten stijging van de bedrijfsuitgaven als gevolg van eenige geen uitstel lijdende maatregelen, waartoe de regeering zich in verband met den inter nationalen toestand onlangs genoopt gezien heeft. Het komt den minister redelijk voor, dat Nederland 80 pet. van die meerdere uit gaven, die op 1.250.000 worden geraamd door verhooging van de bijdrage voor zijn rekening neemt In verband hiermede is in het ontwerp een verhooging van de moeder- landsche bijdrage met 1 millioen opgeno men. Tegenover deze verhooging kan echter een vermindering van personeelsuitgaven worden gesteld op de defensiebegrooting voor 1936 ad 355.300. Een wetsontwerp tot verlaging van deze begrooting is in voor bereiding en zal zoo spoedig mogelijk bij de Staten-Generaal worden ingediend. De gebeurtenissen bij het Plaatselijk Crisis- Comité en Maatschappelijk Hulpbetoon. Het politie-onder zoek thans vrijwel beëindigd. Zooals ons bij informatie gebleken is, heeft de politie de vorige week het zeer om vangrijke onderzoek in bovenbedoelde aan gelegenheid beëindigd'. Hierbij zijn nog en kele zeer ergerlijke feiten aan het licht ge komen, waarop wij in afwachting van de a.s. behandeling voor de rechtbank echter niet nader kunnen ingaan. De bevindingen van het onderzoek zijn inmiddels ter kennis ge bracht van de justitie. Ook Drs. Kloet is intusschen met zijn on derzoek gereed gekomen. De heer Kloet is de rijksaccountant die door de justitie als deskundige voor het onderzoek in deze ge ruchtmakende zaak was aangewezen en die hiertoe circa drie weken aan het bureau van politie zijn arbeid heeft verrichtook hij heeft zijn rapport inmiddels aan de justitie doen toekomen. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat de po litie zich met de bewuste feiten in het ge heel niet meer bezig houdtnog steeds zijn gevallen van kleinere beteekenis in onder zoek. Deze hebben voornamelijk betrekking op Maatschappelijk Hulpbetoon en betreffen menschen die gesteund werden, maar tevens andere inkomsten genoten die zij verzwegen, zoodat meer steun ontvangen werd, dan waarop zij recht hadden. Verschillende de zer gevallen zijn bij het zeer minitueuse on derzoek dat heeft plaats gehad, aan net licht gekomen tegen alle betrokkenen is of wordt proces-verbaal opgemaakt. En nu: de Gemeenteraad Op de agenda van de raadszitting van a.s. Vrijdag komen twee punten voor, die op deze pijnlijke gebeurtenissen betrekking hebben, t.w. de benoeming va.n een tijdelij- ken directeur der Arbeidsbeurs en de schor sing van den heer de W. als directeur van genoemde instelling. Het ligt dus voor de hand, dat de Raad behoefte zal gevoelen, bij die gelegenheid dieper in te gaan op hetgeen heeft plaats gehad. En, al moet de Gemeenteraad natuurlijk in laatste instantie zélf uitmaken/waarover hij meent te moeten discussieeren, wij ge- looven dat het wellicht aanbeveling zou ver dienen zich hierbij te bepalen tot de prin- cipieele en vooral de m o r e e 1 e zijde van hetgeen geschied is. Dat verschillende functionarissen die leiding en controle be hoorden uit te oefenen, ernstig in hun taak tekort geschoten zijn, staat buiten kijf. En wij zullen dus de laatsten zijn om den Raad te willen beïnvloeden, hierover niet te spre ken. Maar laat men er zich voor hoeden, te verdwalen in details. Men vergete niet, dat het onderzoek in de bewuste aangelegenheid niet door Burgemeester en Wethouders of door een raadscommissie, maar door politie en justitie ir. gevoerd. En deze instanties stellen het te hunner beschikking staande feitenmateriaal niet ter beschikking van B. en W. van Vlissingen of van den Gemeente raad, maar zij gebruiken dit t.z.b. bij de zit ting der rechtbank. Ook wij zouden om tal van redenen veel prijs stellen op een openbaar rapport:, dat volledige details bevat over hetgeen ge schied is want het is hoog noodig, dat schoon schip wordt gemaakt en dat herha ling van het gebeurde uitgesloten zij. Maar zelfs als men het feitenmateriaal dat bij het onderzoek aan het licht is gekomen, in den vorm van eer gedetailleerd rapport zou wil len en kunne i publiceeren, dan zou dit toch in geen geval kunnen geschieden voor straks (eind Septemberbegin October?) de ver dachten hebben terecht gestaan en de von nissen gevile zijn. Om. déze redenen zou de gemeenteraad Vrijdag vruchteloos werk doen, wanneer men zich wilde verdiepen in details want B. en W. beschikken niet over volledige ge gevens om eventueele vragen te kunnen beantwoorden. Deze gegevens bezit alleen de justitie en men zal thans dus goed doen met de komende rechtbankzitting af te wachten. De feestelijkheden op Koninginnedag. In aansluiting op ons bericht van de vo rige week, kunnen wij thans mededeelen, dat het programma van 31 Augustus defi nitief is vastgesteld. Het luidt als volgt Parade. Van militaire zijde wordt 31 Augustus herdacht met een parade te circa half elf, voorafgegaan door een inspectie op het Marineterrein bij het wachtschip „Noord- Brabant" en gevolgd door een défilé en een marsch door de stad met muziek. Aan de parade wordt deelgenomen door de tamboers en pijpers van de Kon. Ma rine, het fanfarecorps van de „Noord-Bra bant", twee compagnieën der Kon. Marine (resp. gecommandeerd door de luitenants ter zee le le klasse J. Ruitenschild en 2e klasse B. J. ten Brink) en 1 compagnie van de landmacht, te leveren door het 2 e R.K.A. (onder commando van den 2en lui tenant P. J. J. de Wit). De parade staat onder commando van den luitenant ter zee le kl. E. E. B. La- comblé. Het middagprogramma luidt als volgt Strandfeest Haif 3 duikdemonstratie door Redding brigade en leden van de poloclub „de Zee hond", onderafd. van de Vlissingsche Zwem club. Half drie aantreden der kinderen in de Kenau Hasselaarstraat, waarna afmarsch rond Wooldhuis naar strand voor het hou den der spelen. Ingang Strandgalerij. 35 uur kinderspelen blokjesrapen,- hin- dernisbaan, zakloopen, balwedstrijd. 5.15 uur prijsuitreiking in Paviljoen Ju liana. Avondfeest: 8 uur concert Bellamypark door „Caeci- lia" tot 8.45 uur daarna afmairsch langs Nieuwendijk, Zeilmarkt naar achterplaats Willem III. 8.15 uur opstellen „Ons Genoegen" voor de school Bouwen Ewoutstraat en om 8.30 uur afmarsch door Scheldestraat, Glacis- straat, Bet je Wo.lffplein, Walstraat, Zeil- miarkt naar achterplaats Willem III. 8.30 uur opstellen lampion-optocht op de ach terplaats Willem III. Volgorcfce „St. Cae- ci'lia", kinderen, „Ons Genoegen". 9 uur afmarsch langs Zeilmarkt, Wal straat, Badhuisstraat, achterom Britannia naar muziektent. „St. Caecilia" is dan vrij, „Ons Genoegen" concerteert tot 10 uur op de tent. De kinderen worden op het strand geleid. 10 uur vuurwerk, na afloop waarvan nog enkele muzieknummers op de tent dooi* „Ons Genoegen". Oplichter gearresteerd. Zwendelaar die er zijn werk van maakte hotelhouders en sollicitan ten te dupeeren In ons blad van 17 dezer waarschuwden wij hotelhouders tegen een man, die bij een hotelier hier ter stede had gelogeerd, zon der betaling was vertrokken en onder de bedrijven door nog kans had gezien geld, sigaren, cigaretten, drie biljartballen en een regenmantel mee te nemen. Thans vernemen wij dat deze 48-jarige oplichter te Oegstgeest is gearresteerd en ingesloten in het huis van bewaring te 's-Gravenhage. Van een naar hier gezonden portret, ïs de man positief, door verschillende getuigen herkend. De aangehoudene maakte er voorts zijn werk van, sollicitanten op te roepen voor een vertrouwenspositie bij een Belgische firma in chemische artikelenhierbij werd steeds een goed salaris alsmede provisie toegezegd, maar de sollicitanten moesten van te voren een waarborgsom van jj 25 storten. Met deze practijken heeft hij meer dere slachtoffers gemaakt, natuurlijk ailen menschen die werkloos waren en dus zelf over weinig middelen beschikten. Het be hoeft geen betoog, dat de Belgische firma fgel»eMytemasse« «CTM «leiB gHnagB Voorstellen ingediend tot versterking" der Indische defensie. (Hoofdartikel.) De heer O. G. Heldring, directeur der Vlismar is gisteren overleden. .(Stadsnieuws. De stryd in Spanje duurt voort nog geen oplossing in zicht. (Buitenland. Hoe verschillende landen reageeren op de verlenging van den dienstplicht door Duitschland de Duitsch-Russi- sche spanning als oorzaak aangeno men. (Buitenland.), Duitschland ontzegt bij wijze van re presaille 4 Nederlanders het verblijf in dat land. (Binnenland-* Vliegtuigongeval in Sovjet-Rusland 11 dooden. (Luchtvaart. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 alleen in d'e verbeelding van den oplichter bestond en dat de laatste zich telkens zoo vlug mogelijk uit de voeten maakte, als hij de 25 binnen had. Ook te Vlissingen heeft de man dit trucje voor enkele dagen geprobeerd, maar voor zoover ons gebleken is, heeft hij hiermede bij onze stadgenooten geen succes gehad. v Het is werkelijk een gelukwensch aan de politie waard, dat de samenleving thans van een der vele parasieten is verlost die van unfaire practijken als hierboven ver meld, hun beroep maken en hierbij zonder medelijden menschen die er toch al moeilijk genoeg voor staan, dupeeren. De betrok kene is üians achter slot en grendel en zal wel voor geruimen tijd worden opgeborgen, zoodat de gemeenschap voorloopig van zijn minderwiaardige practijken verschoond zal blijven. Voorstel aan den Gemeenteraad. B. en W. hebben den Raad nog onder» staand voorstel doen toekomen Benoeming tijdelijk directeur der, Arbeidsbeurs. In verband met de tijdelijke voorziening in de door schorsing ontstane opengevallen plaats van directeur der arbeidsbeurs, wel ke ingevolge art. 14 der Arbeidsbemidde- lingswet 1930 door uw college moet plaat3 hebben,, hebben wij de eer U voor te stel len, tijdelijk voor die functie te benoemen den heer N. F. Hartlamd, rijkscontroleur der steunverleening, te 's-Gravenhage op de aan die betrekking verbonden bezoldi ging. Deze voordracht geschiedt in overleg met en op aanbeveling van het Departement van Sociale Zaken. Daar de heer Hartland ook in zijn overi ge tijdelijke betrekkingen heden in functie is getreden, wordt deze benoeming geacht te zijn ingegaan 24 Augustus 1936. O. G. Heldring m.ï. f Gistermiddag is hier ter stede, na een kortstondige ongesteldheid, overleden de heer O. G. Heldring m.i., directeur van de N.V. Vlissingsche Mineraalolie- en Asphalt- raffinaderij en sedert 1 Juni 1934 consul van Duitschland. De heer Heldring is in October 1933 uit Roemenië, waar hij werkzaam was bij de Astra Roemana, naar Vlissingen gekomen, om de leiding van de Vlismar op zich te nemen, als opvolger yan ir, M. C. Braat Jr., VOLKSGEZONDHEIDS- EN VEIL1GHE1DSHQEK.1F „Kano varen", mooie sport, maar gevaarlijk Gaat niet, indien ge niet goed kunt zwemmen per kano in zee, zeker nooit ver in zee.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1