500 300 150 100 25 EERSTE BLAD N0.200! 74e Jaargang 1936; DINSDAG DitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 25 AUGUSTUS Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 1000 STADS- EN PR0V1NC1ENIEUWS §eI»em«*tei»Ssse«i «inn Jew Jafl VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij weke!, verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. m fill ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 2 bladen De voorgenomen wijziging in de steunregeling. Een protestvergadering der arbeidersbeweging. Gisteravond werd door den Plaatselijken Raad bestaande uit Vlissingschen Bestuur- jdersbond en S.D.A.P. een protestvergade- jing tegen de aangekondigde wijzigingen in de steunregeling voor werkloozen belegd in ^de Oude Vriendschap". Op deze vergadering werd het woord ge- yoerd door den heer Albers, bondsbestuur- jder van het N.V.V., die in een pittig en goed gedocumenteerd betoog voor een aandachtig luisterend gehoor, de verdere strekking van de aangekondigde wijzigingen, die in hoofd taak verslechtering zullen beteekenen voor het meest getroffen deel der. arbeiders, uit eenzette. Spr. toonde aan, dat een stevige actie zal Snoeten worden gevoerd, opdat de voorgeno men wijzigingen niet zullen worden verwe zenlijkt. Gelukkig staan wij als moderne ar beidersbeweging niet in ons protest alleen, jdoch worden ook uit andere kringen, o.a. yan werkgeverszijde en van den kant der huiseigenaren, protesten vernomen, waarin onomwonden wordt uitgesproken, dat ver der gaande verlaging van de werkloozenuit- keeringen, een onhoudbaren toestand zou Scheppen. Spr. wekte de aanwezigen op zich eendrachtig te scharen achter de actie die het N.V.V, en de S.D.A.P. voeren en nog yoeren zullen, waarbij hij er nog op wees, dat de minister de invoering der wijzigingen jiu wel 14 dagen heeft uitgesteld, maar dat dit uitstel geenszins afstel beteekent, daar de minister uitdrukkelijk heeft verklaard, dat de voorbereidende werkzaamheden, tot regeling van de voorgestelde wijzigingen hun gewonen voortgang hebben. De voorzitter bracht den spreker dank yoor zijn helder betoog en stelde de verga dering voor het volgende telegram aan den minister te zenden j,Aan Zijne Excellentie den Minister yan Sociale Zaken, 's-Gravenhage. Excellentie^ De vergadering bijeen in „de Oude Vriend- Schap" te Vlissingen op Maandag 24 Augus tus onder leiding van den Vlissingschen Be- gtuurdersbond en S.D.A.P. acht invoering van de verlangde verslech tering van de steunregeling voor de werk loozen niet dragelijk verzoekt Uwe Excellentie beleefd doch dringend de aangekondigde verslechterin gen te willen terugnemen. Namens de besturen, enz." Met algemeen© stemmen besloot de ver gadering dit telegram te verzenden. Met een woord van dank aan de aanwezi gen voor de opkomst sloot de voorzitter deze yergadering, Voorstellen aan den gemeenteraad. Het College van B. en W. heeft den Ge meenteraad nog de volgende voorstellen doen toekomen.; Ontslag secretaris-rentmeester van het Gasthuis. In een overgelegd adres verzoekt de heer M. Meijer, in verband met het bereiken yan den 65-jarigen leeftijd op 18 December ia/s. hem ontslag te willen verleenen als se cretaris-rentmeester van het Gasthuis, al hier, zulks met ingang van 1 Januari 1937. Wij hebben de eer U voor te stellen het gevraagde ontslag eervol te verleenen. Ontslag secretaris-rentmeester van het Burger Weeshuis. In een overgelegd adres verzoekt de heer Jvl. Meijer, irn verband met het bereiken van den 65-jarigen leeftijd op 18 December a.s. hem ontslag te willen verleenen als secre taris-rentmeester van het Burger Weeshuis alhier, zulks met ingang van 1 Januari 1937. Wij hebben de eer U voor te stellen het gevraagde ontslag eervol te verleenen. Verkoop van zijkanten aan den Koudekerltscheweg. Bij uw besluit van 22 November 1935, Nr. 19, werd aan de provincie Zeeland, ten be hoeve van de verbetering van den weg Vlis singen (grens) naar Koudekerke, de aan de gemeenten Koudekerke en Vlissingen ieder voor de helft toebehoorende zijkan ten, ter oppervlakte van 458 M2, verkocht tegen een prijs van 0.10 per M2 of in totaal 45.80, waarin onze gemeente gerechtigd is voor een bedrag van 22.90. Gedeputeerde Staten van Zeeland ver- zoeken ons thans de voorwaarden, welke aan dezen verkoopwerden verbonden, in overeenstemming te willen brengen met de voorwaarden, welke door Gedeputeerde Sta ten wareii neergelegd in een voorloopige koopakte, waarvan ons echter het bestaan niet bekend was toen wij destijds U het voorste deden bedoelde zijkanten aan de provincie te verkoopen. Aangezien wij tegen de inwilliging van dit verzoek geen bezwaar hebben, hebben wij de eer U voor te stellen, het hiervoren- vermelde raadsbesluit in te trekken en vast te stellen het hierbij in ontwerp ge voegde raadsbesluit tot verkoop van voor melde zijkanten onder de daarin opgenomen voorwaarden. De werkloosheid in onze stad. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 24 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mandenma ker, 1 mastieker, 18 metselaars, 16 opper lieden, 16 schilders, 7 stucadoors, 55 tim merlieden, 1 verver, 5 vlechters, 1 opzichter, 8 meubelmakers, 2 politoerders, 4 stoffeer ders, 8 kleermakers, 3 schoenmakers, 186 metaalbewerkers, 4 drankbereiders, 8 brood/ banketbakkers, 7 slagers, 1 tuinman, 3 ma gazijnbedienden, 7 reizigers/agenten, 4 win kelbedienden, 6 chauffeurs, 10 kellners, 27 loopers, 1 portier, 3 sleepers, 32 transport arbeiders, 19 kantoorbedienden, 2 musici, 6 onderwijzers, 37 varensgezellen (w.o. stuur lui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 105 losse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaakter, 1 winkeljuf frouw, 3 kantoorbedienden, 2 huishoudsters, 4 dienstboden en 4 werksters. Totaal 656 ingeschrevenen, waarvan 75 in de werkverschaffing. Vorige week 650 personen. Alzoo een vermeerdering van 6 werkzoe kenden. Openluchtconcert. Concert door de harmonie „St. Caecilia", onder leiding van den heer André J. Geijsen, te geven op Woensdag 26 Augustus, des avonds 8 uur, in de muziektent Boulevard Evertsen. 1. „Hup Holland Marsch, Willy Schootemeyer. 2. „Ouverture Joyeuse", Keler Bela arr. M. J. H. Kessels. 3. Fantaisie sur „Le Barbier de Seville" Rossine, arr. Louis Couturier, 4. „Officer of the Day-March, R. B. Hall. arr. Adr. Maas. 5. „Egelander", Marsch W. Kopetzky. 6. Ouverture „La Petite Fée" J. Werkman. 7. „Le Desir" Célèbre air varié pour Tuba J. Hartmaim. uit te voeren dbor dhr. Jacq. Hollaers. 8. „La Chatelaine" Ouverture J. B. Maillochaud. 9. „Der Gute Kamerad", Marsch W. Kopetzky. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Na de opening van het kanaal Kolhorn SchagenDe Stolpe, die eenige weken ge leden plaats vond, is thans het tweede ka- nalenplan in West-Friesiand in uitvoering, nl. het kanaal KolhornLangedijkAlk maar. De werkzaamheden aan de opritten voor een der betonnen bruggen over het reeds gegraven kanaal. De „Graf Zeppelin" passeert onze stad. Gisteravond hebben vele stadgenooten en bezoekers der badplaats van een onverge lijkelijk fraai schouwspel kunnen genieten. Te half negen zagen enkele wandelaars op den Boulevard heel in de verte iets in de lucht, dat bij scherp turen een Zeppelin bleek te zijn, die uit het Z.-O. kwam. Als een paar menschen ergens naar kij ken, pleegt dit al spoedig de aandacht te trekken en dit was ook ditmaal het geval, zoodat in een minimum van tijd velen den naderenden luchtreus gadesloegen en als een liopend vuurtje het gerucht door de stad ging „De Zeppelin komt En zij die zich de moeite hebben getroost er „een oogje aan te wagen" zullen zich niet bekocht hebben gevoeld, want het ge vaarte was te zien op een wijze zooals nog maar een heel enkele maal eerder het ge val is geweest. Majestueus en rustig dreef de „Graf Zeppelin" naderbij, steeds grooter wordend om vervolgens als een machtige luchtreus over de stad te drijven en in N.- W. richting te verdwijnen. Het schouwspel was des te belangwek kender, daar het luchtschip juist passeerde toen d© zon onderging en de hemel de fraaiste tinten vertoonde, terwijl tevens de maan opkwam, zoodat de „Graf Zeppelin" als een derde hemellichaam aan het uit spansel verscheen. Het mijn en dijn. Gisteren heeft de politie hier ter stede een 17-jarig meisje aangehouden, dat zich uit een woning al'hier een gouden halsket ting en een gouden ring had toegeëigend. Het meisje stond op het punt om naar Bre da te vertrekken en de ontvreemde voorwer pen werden in haar bagage aangetroffen. Na verhoor is het meisje door de politie aan het ouderlijk gezag teruggegeven. Een aanrijding. Gistermorgen heeft op den hoek Singel Van Dishoeckstraat een aanrijding plaats gehad tusschen een wieirijdster en een vrachtauto. Het rijwiel werd gedeeltelijk vernield/doch persoonlijke ongevallen had den niet plaats. De aanrijding was het gevolg van een on- gelukkigen samenloop van omstandigheden; weliswaar had de autobestuurder de wiei rijdster voorrang moeten verleenen, maar hii heeft voldoende signalen gegeven terwijl de wieirijdster op het oogenblik van de aan rijding verblind was door de in haar oogen schijnende zon. Vlissmgsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen cm te bunkerenItaliaansch stoomschip „Dino" van Bremen Grieksch stoomschip „Hadji Pateras" <*an Archangel; Fransch stoomschip „Albi" van Hamburg Argentijnsch stoomschip „Harpon" van Rot terdam Nederlandsch motorschip „Bloem fontein" van Antwerpen Engelsch stoom schip „Ramon de Larrinaga" van Antwer pen, Vertrokken „Dino" naar Italië „Hadji Pateras" naar Alexandrië „Bloemfontein" naar Rotterdam „Ramon de Larrinaga" naar Argentinië Nederlandsch motorschip „Magrietha" naar Londen Nederlandsche motorschepen „Lutgerdina" en „Antilope" naar-Londen. MIDDELBURG De voormalige hulpkazerne aan het Molenwater, Bij raadsbesluit van 1933 is van 1 April 1933 tot 1 April 1936 het gebouw c.a. der voormalige hulpkazerne aan het Molenwa ter (feitelijk Zuidsingel) alhier verhuurd aan het Groep-comité van groep I der afdee- ling Walcheren van de vereeniging „De Ne derlandsche Padvinders" voor 225 per jaar en o.a. onder voorwaarde dat de huur der het gehuurde voor zijn rekening zou heb ben te onderhouden tot volkomen genoegen van B. en W. In de practijk is die bepaling niet volledig tot haar recht gekomen en het onderhoud tot het allernoodzakelijkste be perkt gebleven wegens ontoereikendheid der geldmiddelen van den huurder. Het ge bouw vraagt echter, vooral aan de buiten zijde, tamelijk wat onderhoud en herstellin gen. Enkele maanden geleden verzocht nu de huurder verlenging van d© huur voor een nieuw tijdvak van drie jaar. Gelet op het vorenstaande, hebben B. en W. onderhandeld r-ver een huurverhooging met 50 per jaar, waartegenover de gemeente voor den ver volge het volledig buiten-onderhoud op zich zou r imen, Te dier zake is thans overeen stemming bereikt, weshalve B. en W. voor stellen in dien geest te besluiten. Zij over wegen nog of, en zoo ja, op welke wijze een restauratie van het gebouw ware te verwe zenlijken. Ook Middelburg krygt een Broldcenhuis. Het bestuur van den Armenraad heeft aan B. en W. medegedeeld, dat het voorne mens was een vereeniging tot exploitatie van een Brokken huis te stichten en de medewerking in te roepen voor beschik baarstelling van de daartoe noodige lokalen. Gaarne adviseeren B. en W. aan het desbe treffende verzoek te voldoen en stellen zij v.or twee lokalen van het vroegere school gebouw aan de Nieuwe Haven kosteloos in gebruik te geven. Weer een aanrijding. Gistermiddag had op het Stationsplein een aanrijding plaats. Een motorrijder, uit Harderwijk afkomstig, reed de Stationsbrug af in de richting Meelfabriek. Een vracht auto met vlas moest de brug op. Dit had En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto KENNING, Badhuisstr. 63 de motorrijder gezien, maar niet dat er achter een andere vrachtauto was, die recht uit naar de veiling moest. Met dezen auto kwam de Harderwijker in botsing. Het bleef ditmaal bij materieele schade, doch het is weer een waarschuwing, dat men niet voldoende genoeg kan uitkijken. Een ongeval. Gisteravond sprong een jongen, B. ge naamd, op een vrachtauto, viel er af en brak zijn sleutelbeen. Na verbonden te zijn door een dokter ter plaatse, werd hij ver voerd naar een ziekenhuis te Vlissingen. Het laatste wekelijksche marktconcert. Morgenavond zal het laatste der 8 markt- concerten, uitgaande van de Marktcommis- sie met medewerking van andere organisa ties plaats hebben, al zal d© muziektent o.a. op 31 Augustus nog dienst doen. Voor dit concert heeft de heer Caro weder een af wisselend programma samengesteld, wat besloten wordt met „Ik worstel en ont- zwem", een marsch van den heer Caro en waarin het Zeeuwsche volkslied van zijn voorganger, wijlen den heer Jan Morks, is verwerkt. OOST- EN WEST-SOUBURG Een concert. Proteststaking tegen cLe voorgenomen wijzigingen in de steunregeling voor werkloozen. (Stadsnieuws). Duitschland verlengt den dienstplicht tot twee jaar. .(Buitenland), De 16 veroordeelden in het Russische proces zijn terechtgesteld. (Buitenland}, Nog steeds aardschokken te Koeta*» radja de schade is zeer groot. (Gemengd nieuws}. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN diefstal of verduistering van rijwielen in vereeniging te Goes in September 1935 ge pleegd met een tweetal andere personen, die zich reeds voor die feiten in voorarrest be vinden. K. zal eveneens ter beschikking van de justitie worden gesteld. TERNEUZEN Frauduleuze paarden-invoer. Door de belastingambtenaren hier tér stede zijn een drietal paarden, welke gestald waren bij den landbouwer E. H. te Driewe gen (gem. Terneuzen) in beslag genomen. Naar verluidt zouden deze frauduleus van uit België binnengevoerd zijn. Woensdagavond 8 uur is het Vlissingsch mannenkoor „D.O.U.", directeur de heer A. Hollaers, voornemens een concert op de tent op het Oranjeplein te geven. Programma 1. 's Avonds Willem Landré 2. Haal Kabel E. Welley Weissenborn 3. Oud liedeke George Rijken 4. Nachtgezang F. Abt 5. Het Ouderhuis W. F. Kools Pauze, 6. Geloof J. P. J.-Wierts 7. Die Nacht Schubert 8. Berg op Zoom E. Kremser 9. De Martelaren in het Colosseum L. de Rillé 10. Stenka Rasen J. Dobrowen Hs Grietje van den Mulder E. Welley Weissenborn Gevonden voorwerpen. Sigarenaansteker bij Poortvliet, Marnix- plein 16, West-Souburgkoperen huissleu tel bij Mijnsbergen, Kanaalstraat 46, Oost- Souburg, KOUDEKERKE Een zedendelict. Naar wij vernemen is te Koudekerke ge arresteerd zekere K., woonachtig te Vlis singen, als verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met een minder jarig meisje. K. is na een voorloopig verhoor door den burgemeester van Koudekerke aan den officier van justitie te Middelburg voorge leid en in het huis van bewaring aldaar ingesloten. ARNEMUIDEN Begin van brand. Doordat vermoedelijk kinderen met luci fers gespeeld hadden, geraakte bij een in woner dezer gemeente een ledikant, dat op zolder stond, in brand. Toen men dit be merkte werd onmiddellijk met het blus- schingswerk begonnen, waardoor erger voorkomen werd. BRESKENS Zich bij de justitie gemeld. Dezer dagen heeft zich bij de justitie te Middelburg aangemeld, zekere le B., druk- ker-uitgever te Breskens, verdacht van ver duistering, die sedert December van het vorige jaar uit zijn woonplaats werd vermist en van wien aanvankelijk werd aangenomen dat hij door verdrinking om het leven was gekomen* GOES Een derde aangehouden» Door de politie te Goes is aangehouden een zekere K., varensgezel, woonachtig te 's-Gravenhage, die mede verdacht wordt van HAAMSTEDE Lyk aangespoeld. Zondagnamiddag is onder de gemeente Haamstede, nabij de „Verklikker" aange spoeld het lijk van een manspersoon, afkom stig uit Rockanje, n.l. zekere L. L., arbeider aldaar, die de vorige week Maandag aldaar is verdronken. KERK- EN SCHOOLNIEUWS De kerkstrijd in Duitschland. Rijks jeugdleider beantwoordt bisschoppelijk protest. De bisschop van Wurzburg had zich bij het Beiersch ministerie vp-n onderwijs er over beklaagd, dat de godsdienstoefeningen op Zondag systematisch door de Hitler- jeugd werden gestoord. De bisschop van Wurzburg heeft daarop het volgende ant woord ontvangen. „De rijksjeugdleider heeft d© volgende verordening uitgevaardigdVerschillende gebeurtenissen dwingen my de volgende be palingen af te kondigen betreffende het houden van oefeningen door de Hitler-jeugd op Zondagmorgen. Voor de uitvoering van deze instructie -stel -ik de jeugdleiders ver antwoordelijk. Tijdens godsdienstoef e- ingen in den voor middag is het voor alle rangen der H.J. en van het Duitsche jongvolk ten strengste verboden eenigerlei oefeningen te organi- se eren op pleinen voor de kerk, of voorbij kerken te marcheeren, vooral niet met marschmuziek". Examens. Voor het diploma coupeuse afgenomen vanweg'e de R.K. Ver. t. b. van Industrie ën Huishoudonderwijs St. Anna, slaagde te Den Haag mej. F, A. de Jager te Middel burg. Kleurlingenonderwijs uitsluitend in Afrikaansch. Een bericht uit Kaapstad meldt, dat 90 procent van de kleurling-schoolkinderen voortaan door middel van Afrikaansch, hun huistaal, onderwezen zal worden. Het Kaap- sche departement van onderwijs heeft, als gevolg van een onderzoek naar de taal, waarin schoolonderricht in kleurlingscholen geschiedt, een omzendbrief aan alle scholen gezonden, waarin wordt aangedrongen dat onderwijs tot en met de 6e standaard door middel van de huistaal zal plaats hebben. Scholen, welke door de verschillende kerk genootschappen worden beheerd, hebben het departement van onderwijs reeds in kennis gesteld, dat zij van plan zijn het on derwijs door middel van de moedertaal te geven en het departement verwacht nu, dat dit plan dan ook ten uitvoer zal worden gebracht. In een brief aan de hoofden van scholen verklaart de waarn. superintendant van onderwijs, dat onderwijs door middel van de tweede taal, vooral in de lagere klassen, volgens een opvoedkundigen maat staf moet worden veroordeeld.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1