MAANDAG 24 AUGUSTUS OOt 51 EERSTE BLAD No.199 74e Jaargang 1936: UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-GO.VIissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS §clicuyieiiisscw nun Jew ting VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. m mi ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener A Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: X gulden bij levens- l-rtrt gulden bij dood gulden bij verlies 4 I lange ongeschikt- *"11 BI 1 door I vaneen i held tot werken. UUvJJ een ongeluk. %i> <sU U hand, voet of oog. J gulden bij verlies 4 AA gulden bij verlies flp gulden bij verlies I van li lil vaneen vaneen J een duim. JLU U wijsvinger. L4X3 anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Agenda gemeenteraad. Vergadering van den raad der gemeente Vlissingen, op Vrijdag 28 Augustus 1936, des nam. 2 uur. I. Mededeelingem II. Over te leggen stukken. 1. Aanbieding van de gemeenterekening Óver 1935. III. Te verleenen ontslag. 1. Voorstel van B. en W. om eervol ont slag te verleenen aan mej. A. S. de Ruijter, als onderwijzeres aan school H aan de Bou wen Ewoutstraat. 2. Idem aan den heer M. Meyer als secre taris-rentmeester van het Gasthuis en van het Burger Weeshuis, met ingang van 1 Januari a.s. IV. Benoemingen. 1. Voorstel van B. en W. om den heer G. Wagenvoorde met ingang van 1 September a.s. definitief te benoemen tot directeur aan de Avondschool voor Nijverheidsonder wijs. 2. Idem Om den heer N. Keersemaker Voor het cursusjaar 1936/1937 te benoemen tot leeraar in het bouwkundig teekenen aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. 3. Idem om den heer N. F. Hartland te >s-Gravenhage te benoemen tot tijdelijk di recteur der Arbeidsbeurs. V. Te behandelen punten. 1. Voorstel van B. en W. om den heer W. Öe Wolf te schorsen als directeur der ge meentelijke Arbeidsbeurs. 2. Idem tot het verminderen van de be zoldiging van eenige ambtenaren. 3. Id'em tot het vaststellen van een ont werpverordening tot wijziging der veror dening regelende den werkkring der com missie van bijstand ten behoeve van de oudheidkundige verzameling en het stede lijk museum. 4. Idem tot het instellen van een hetere alarmeering van het brandweerpersoneel en tot het aanschaffen van materieel. 5. Idem tot het gewijzigd vaststellen van 'de verordeningen op de heffing en invorde ring van rechten voor het slachten in het Coöperatief slachthuis en voor het onder zoek van ingevoerd vleesch alsmede van de yerordening tot heffing van keurloonen. 6. Idem tot het aanleggen van verbin- 'dingsleidingen en het plaatsen van afslui ters ten noorden van den Singel door het Waterleidingbedrijf. 7. Idem tot het verbeteren van de hof stede „Baskensburg" en tot het verhoogen 'der pacht tot 1300. 8. Idem om over te gaan tot het huren ivan twee in aanbouw zijnde woningen op het Eiland voor agenten van politie. 9. Idem tot verkoop van grond aan den Singel r a. aan J. Looisen qq. 131 M2. 3 f 15 per M2. 1965 b. aan A. C. Haeck qq. 103 M2. 3 3; 18 per M2. sas 1854. 10. Idem tot het vaststellen van prijzen voor gronden gelegen aan den Koudekerk- scheweg c.a. 11. Idem tot het vaststellen van het ko lder der verlaagde zakelijke belasting op het bedrijf voor 1936 op 21.006 (voor 1935 'l 28.104). 12. Idem tot het vaststellen van een ge wijzigde begrooting voor het Burger Wees huis voor 1936. 13. Idem reclame aanslag straatbelas ting. 14. Idem' tot verkoop aan de provincie Zeeland van zijkanten aan den Koudekerk- scheweg. Voorstellen aan den Gemeenteraad. Door Burg. en Weth. zijn nog de volgende foorstellen aan den gemeenteraad gedaan Ontslag onderwijzeres. Bij een overgelegd schrijven verzoekt mejuffrouw A. S. de Ruijter haar om ge zondheidsredenen eervol ontslag te verlee nen uit hare betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school H aan de iBouwen Ewoutstraat. B. en W. stellen yoor dit verzoek in te Willigen. Op grond van de bepalingen der Lager- önderwijswet 1920 wordt de datum van in gang van dit ontslag door ons bepaald. Zij zijn voornemens dit ontslag te doen ingaan 6p 1 September 1936. Bouwterreinen Koudekerksche weg. Het is B. en W. gebleken, dat meer en meer de behoefte wordt gevoeld aan bouw terreinen gelegen aan den Koudekerksche- weg nabij het gemeentelijk sportterrein. In afwachting van de herziening van het plan van uitbreiding onzer gemeente, welke zich ook over de terreinen in genoemde omgeving uitstrekt, hebben zij voor de ver kaveling van die gronden een yoorloopig plan ontworpen. Het is thans gewenscht, dat met het oog op de aanvragen voor den koop van deze gronden prijzen worden vastgesteld. In overleg met de Commissie voor het Grondbedrijf hebben B. en W. de eer de vol gende grondprijzen ter vaststelling aan te bieden. Daarbij is om practische redenen afgewe ken van de bestaande methode om de prij zen per M2. uit te drukken. A. voor den Koudekerkscheweg per bouwperceel van één pand tot een maxi mum breedte van 18 Meter 1650, te verhoogen met 0.50 per M2. grond, welke door het bouwperceel wordt ingenomen. B. voor de op de teekening geprojecteer de Wielingenstraatper bouwperceel van één pand tot een maximum breedte van 18 meter 1350, te verhoogen met 0.50 per M2. grond, welke door het bouwperceel wordt ingenomen. Een en ander onder bepaling, dat bij een grootere breedte dan 18 meter de prijzen van 1650 en 1350 worden verhoogd naar evenredigheid van de breedte, V. R. B. Men kan onze V.R.B, werkelijk de noo- dige activiteit niet ontzeggen. Immers zij bepaalt zich bij haar oefeningen niet uit sluitend tot het instructieschip» en het ka naal door Walcheren, doch oefent ook op het Vlissingsche badstrand om aan de ge varen der zee het hoofd te leeren bieden, ja trekt zelfs naar andere badplaatsen aan Walcheren's kust, teneinde ook daar van de weer andere omstandigheden op de hoogte te geraken. Zoo was, na Zoutelande, Zaterdag Oranje zon aan de beurt. Te dien einde maakten 's middags, met de clubvlag voorop, een 20-tal V.R.B.-ers per rijwiel een excursie naar de Noordkust van ons mooie eiland, waarbij zich resp. te Souburg en Middel burg leden der aldaar gevestigde reddings brigades voegden, waardoor het aantal deelnemers (-sters) verdubbelde. Na aankomst op het strand werden door de Vlissingsche instructeurs, de heeren P. J. Gillissen en P. van Anraad, eerst de ge varen der zee, het optreden als strand- wacht, de reddingen uit zee enz. theoretisch behandeld, waarna het besprokene in prac- tijk werd gebracht. Dit gedeelte der Wal- chersche kust is rijk aan breede en diepe zwinnenmede door den Noordenwind stond er een flinke trek naar binnen (rich ting Veere). Door deze oefening werd dui delijk bewezen, dat bij hoog water het wa den of terugkeeren door het eerste zwin door niet- of slechte zwemmers (-sters) on mogelijk is. Het publiek zy dus gewaar schuwd om bij het baden en zwemmen aan Oranjezon zeer voorzichtig te zijn, temeer waar daar geen toezicht is. Nai circa twee uur oefenen werd de te rugtocht aanvaard, nadat eerst op de uit spanning Oranjezon de traditioneele „boe- ren"-boterham met melk was genuttigd. Het was voor de brigades een leerrijke middag en, door den goeden geest en de prettige verstandhouding, een leuk uit stapje. Voor den Kinderspeeltuin. Morgenavond zal bij gunstig weer 'een concert worden gegeven door het Vlis- singsch Mannenkoor „D.O.U.", directeur de heer Adriaan Hollaers, in den. tuin van de „Willem III" voor den kinderspeeltuin, aan vang 8.15 uur. Programmat 1. ,,'s Avonds" Willem Landré. 2. „Haal Kabel", E. Welley Weissenborn. 3. „Oud Liedeke" George Rijken. 4. „Nachtgezang" Fr. Abt. 5. „Het Ouderhuis" W. F. Kools. Kleine pauze. 6. „Geloof" J. P. J. Wierts 7. „Die Nacht" Fr. Schubert. 8. „Berg op Zoom" E. Kre.mser. 9. „De Mratelaars in het Colosseum", L. de Rillé. 10. „Stenka Rasen" J. Dobrowen. 11. „Grietje van den Mulder" E. Welley Weissenborn. Toelichting op no. 9 „Ave Cesar, zij die sterven gaan, groeten U". Met deze woor den groeten de ongelukkigen die in het reusachtige Colosseum aan den dood wer den gewijd, hun keizer, tot wiens vermaak En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 zij gingen sterven. Ook de eerste christenen, die hier door het wild gedierte worden ver scheurd, riepen dezen groet den Cesar toe. „De Martelaars in het Colosseum" schildert den gemoedstoestand dezer christenen. Paviljoen „Wilhelmlna". Piet Leenhouts Carla Diana. Dat oud en jong Vlissingen Zaterdag en speciaal Zondiag er was toen geen stoel meer te krijgen -naar deze amusements- inrichting getogen is, is voor een goed deel zeer zeker toe te schrijven aan het feit, dat het optreden van onzen oud-stadgenoot den humorist-conferencier Piet Leenhouts, nog steeds een gewilde attractie vormt. Als karakter-humorist we denken daarbij aan zijn creatie van den 84-jarigen, die den ouden tijd adoreert, aan den raken Braven Hendrik met zijn dag- en avond gezicht of binnen- en buitenland allures, aan de juiste typeering van den zenuw lijder en zijn in vervoering voorgedragen loflied op de schoone Annemie was hij v/eer excellent op dreef en ook met zijn moppen werkte hij danig op de lachspieren van zijn gehoor, dat hem verdiend met da verend applaus beloonde. Piet werd op muzikale wijze aan den vleugel bijgestaan door zijn dochter Carla Diana, die met enkele xylophoon-soli, cul- mineerend in een Telt-fantasie, eveneens veel succes boekte. Ook „The Black and White Show and Step Band" zette zijn beste beentje voor, vergastte op de noodigé suggestieve dans muziek en droeg er zore voor, dat die vroo- lijke, gezellige stemming uitstekend op peil bleef. Paviljoen Wandelpier. Hollywood". Dit filmfeest had velen Zaterdagavond aangelokt Pierwaarts te gaan. Kon men buiten genieten van een bijzonder f raaien zomeravond onder een met flonkerende sterren bezaaiden hemel, binnen in het pa viljoen, dat alleraardigst was versierd, wachtten ons onder het sterrendak andere, sneller verschietende sterren, hetzij in con- terfeitsel, hetzij als meerder of minder ge slaagde imitaties van heldinnen en helden van het witte doek, waaraan men, inzon derheid het jonge geslacht, in den tegen- woordigen tijd naast en met dances en songs, in welker fabricage gewis een over productie bestaat, zijn hart heeft verpand. Groot was hun aantal echter, niet. Van het gansche leger gaf slechts een viertal acte de présenceAnna May Wong en Maureen O'Sullivan (uit Davïd Copperfieid, welke film thans in Alhambra draait), die beiden door den heer J. W. Elfring waren „bijgewerkt", mitsgaders Mariene Dietrich en Willy Fritsch. Ook aan den anderen wedstrijd, die voor microfoon-debutanten, werd niet druk deelgenomenhet aantal bepaalde zich hier eveneens tot vier, twee dames en twee heeren. Verschilde de stemming aanvankelijk niet veel van die op gewone avonden, met het optreden van deze gelegenheids-lady- crooners en -crooners kwam er leven in de brouwerij, speciaal door de geestige Louis Armstrong en Nat Gonella imitaties, die dan ook enthousiaste toejuichingen deden losbranden. Nadat het publiek, dat als jury fungeer de, zijn oordeel, waarbij de applaus-dosis als maatstaf gold, had uitgesproken, ont vingen filmsterren en microfoon-debutanten fraaie prijzen, bestaande uit retour-vluch- ten VlissingenHaamstede aangeboden door de K.LM., een Russische pop geschon ken d'oor de directie van het Carlton-hotel, flesschen champagne, een damestasch-gar- nituur en klokje beschikbaar gesteld door de Paviljoen-directie, luxe blikken Ver- gade's biscuits, gramofoonplaten van de U.F.A., een damestasch-étui van de Wan- delhoofd-directie, alsmede een week-end per Zeeland-boot naar Engeland, uitgeloofd door de directie 'van het Alhambra-theater. Er werd natuurlijk een druk gebruik ge maakt van de gelegenheid om te dansen op de muziek van de onvermoeide Olofians, die, in samenwerking met het danspaar Wyk and Miss Mag, dat aan elegance en gratie weer veel te genieten gaf, ter af wisseling een twee-deelige Hollywood-show lanceerden, waarin eenige origineele trou vailles en inzonderheid Wyk's Chaplinade allerkostelijkst waren. Deze bonte revue bezorgde den uitvoerenden een daverend succes, terwijl Miss Mag namens de direc tie met bloemen werd gehuldigd. In vreugd en jolijt duurde het feest tot in de kleine uurtjes voort. Jammer, dat de deelname aan de wedstrijden niet grooter was. De vol-ijverige gérant, de heer Nach- bar, die aan de voorbereiding zeer veel moeite en zorg had besteed, had zulks be slist verdiend. Vreemdelingenmisère. Zondagmorgen zijn van het Engelsche stoomschip „Rockpool" op weg van Ant werpen naar New-York alhier aan land ge bracht een tweetal stowaways, behoorende resp. tot de Poolsche en Roemeensche na tionaliteit, die zich te Antwerpen even vóór het vertrek aan boord van het schip hadden verstopt. Nog werd aangehouden een 24-jarige Duitsche Israëliet, die met de mailboot van hier naar Engeland was gegaan, doch wiens landing daar was geweigerd, waarom hij" nar liier teruggevoerd moest worden. Deze Israëliet was in strijd met de Neureu- bergerwetten verloofd met een Christen meisje, waarom hij uit Duitschland was gevlucht. Al deze vreemdelingen zijn ter beschik king van den Commissaris van Politie ge steld. De politie moet nu maar middelen vinden, dat deze ongewenschte vreemdelin gen, welke zonder middelen zijn, ook ons land weer verlaten. Badhuis aan de Bonedykestraat. Gedurende de week van 17 tot 22 Augus tus werden in het badhuis 310 baden geno men en wel 213 door heeren, 81 door dames en 16 door kinderen. Internationaal Wielercriterium. Van bevoegde zijde vernemen wij dat het voornemen bestaat op 19 September a.s. in Zeeland een grootsch Wielercriterium te or- ganiseeren. Voor een ideaal parcours zou Vlissingen door de gunstige ligging van een bepaald traject daarvoor het meest in aan merking komen. Den organisatoren werd door desbetreffende autoriteiten reeds alle mogelijke medewerking toegezegd, evenals door de N.W.U., onder welker auspiciën dit belangrijk sportgebeuren zal plaats vinden. Opbrengst speldjesdag. Men verzoekt ons opname van het onder staande De-gehouden speldjesdag op Zaterdag jl. ten bate van de stichting „Het Sanatorium fonds" opgericht door de O.O. Vereeniging „Ons Belang" der Koninklijke Landmacht, heeft opgebracht 217.17 Aan allen die op eenigerlei wijze hebben bijgedragen dit mooie resultaat te bereiken, onzen oprechten dank, inzonderheid aan de dames-verkoopsters, die op loffelijke wijze hun zeer moeilijke taak hebben verricht. Een overplaatsing. Onze vroegere stadgenoot, de heer M. H. de Roo, rijksontvanger, is overgeplaatst van kantoor Wamel (G.) naar kantoor Appin- gedam* Vlissingsch scheepvaartnieuws. 22 Augustus 1936. Aangekomen Nederlandsch motorschip „Anjega" van Grangemouth, voor Goes. Om te bunkerenDeenisch stoomschip „Uraniënborg", „Cornelis Lens en" Engelsch stoomschip, van Londen Deensch stoom schip „Erna" van Esbjerg, Vertrokken „Uraniënborg" naar Lulea „Cornelis Lensen" naar Setubal„Erna" naar Antwerpen 5 „Baron Saltoun" naar Sluiskil. 23 Augustus. Aangekomen Nederlandsche motorsche pen „Olga" van Gravelines naar Haven- stein„Meta" van Londen voor Zaandam. Om te bunkerenDeensch stoomschip „Maja" van Londen Deensch stoomschip „Betty" van ElsenorEngelsch stoomschip „Aylsham" van HuilZweedsch stoomschip „Frederika" van Rouaan. Vertrokken„Maja" naar Kotka„Bet ty" naar zee. 24 Augustus. Aangekomen om te hunkeren Engelsch motorschip „Cabenda" van Eydehavn Zweedsch stoomschip „Gertrud" van Wat- chet. Vertrokken „Frederika" naar Emden „Cabenda" naar Rouaan„Gertrud" naar Vestervik. Vreemdelingenbezoek. Zondagmiddag arriveerde hier uit Ant werpen de plezierboot „Zeeland" met 300 passagiers aan boord, terwijl ook uit Ber gen op Zoom een plezierboot arriveerde met 350 passagiers, die met een muziek korps voorop een wandeling door de stad maakten. Wederom verscï ..ende ernstige ver keersongevallen. (Gemengd nieuws). Aardbeving veroorzaakt schade in Ned.-Indië 3 dooden. Spionnage-affaire in België ontdekt. v .(Buitenland)], De opstand in Spanje duurt voort; strijd om Madrid spoedig te verwach ten Hervormingen bij gerechtelijke macht en leger. (Buitenland), Engelsch verkeersvliegtuig veronge* lukt. (Luchtvaart)> Walchersche Zweefvliegclub behaalt fraaie successen in Twente. (Luchtvaart)], Verschillede scheepsrampen eischeö slachtoffers. (Scheepvaart), Loopt de kerkstrijd in Duitschland teö einde v( Kerknieuws), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN MIDDELBURG De Koninginnedag. Het bestuur van „Uit het VolkVoor het Volk" te Middelburg hoopt dat men op 31 Augustus de liederen, die aan het slot- van den feestavond op de Markt door het Middelburgsch muziekkorps ten gehoore worden gebracht, zal willen medezingen,- wat liet Oranjefeest ten zeerste de goeds stemming zal bijbrengen. De Oranjevereeniging heeft gemeend op dezen dag ook niet stil te moeten blijven zitten en organiseert een samenkomst ia de Abdij, des avonds van 78 uur. Op die samenkomst zullen mr. P. Dieleman en ds, C. F. Nolte spreken resp. over „Oranje, Blanje, Bleu" en „En toch Oranje, hoezee V' Verder zal het muziekgezelschap „Oefe ning na den Arbeid" de volksliederen en een drietal andere bekende liederen spelen en is het de bedoeling, dat deze worden medegezongen, terwijl de drie Christelijke zangvereenigingen „Sursum Corda", „Ho sanna" en „Soli Deo Gloria" aanwezig zul len zijn om den zang in te zetten. Jubileum Middelburgsche voetbalclub „Middelburg". Zaterdag was het feest voor de Middel» burgsche voetbalclub „Middelburg", omdat het 20 jaar geleden was, dat deze vereeni ging ontstond uit samenvoeging van twes destijds bestaande vereenigingen. Des middiags hield het bestuur receptie in het clublokaal en mocht het blijken van groote waardeering uit sport- en andere kringen in ontvangst nemen. Des avonds opende de voorzitter, mr. P, O. Adriaanse, den feestavond in het Schut tershof met een toespraak, waarin, hij o.a, mededeelde, dat besloten is een speldje van verdienste in te stellen voor hen, die zich ten opzichte van de vereeniging bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Aan de oud-spelers, de heeren J. Becks en W. Re- mijn, reikte spr. de twee eerste speldjes uit. De vice-voorzitter, de heer C. A. Mind er- houd bood daarna onder applaus een speld je aan den voorzitter aan. De talrijke aanwezigen hebben daarop genoten van de revue-operette „Het Witts Paard", Ballonwedstrijd. Een reclamebureau te Middelburg bood Zaterdagmiddag aan 'n 450-tal kinderen een ballonwedstrijd aan. Op den Dam had de op stelling plaats van de deelnemenden met hun ballonnen. Zoowel op dit plein als later op de wandeling door een deel der stad, voor afgegaan door tamboers van Achilles, ont snapten reeds verschillende ballons aan hun eigenaars en gingen de lucht in om den weg te effenen voor de honderden, die te gelijk op het Molenwater naar boven gin gen. Welke ballonnen zullen het verst ko men Dit is nu de vraag voor alle deel nemers. Noodeloos alarm. Zaterdagavond ontstond aan de Kade te Middelburg een schrik, toen men plotseling vijf gekleede personen in het water zag vallen. Een der omwonenden, denkende aan een ongeluk, sloeg de ruit voor het kastje van de reddingsbrigade reeds stuk, doch hulp bleek niet noodig. Het waren vijf opvaren-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1