500 300 25 Cabaret-Paviljoen „Wilhelmina" VRIJDAG 21 AUGUSTUS IS ER EEN NIEUWE STAATSLEENING OP KOMST Wij treffen ons \o.I97 74e Jaargang 1936- UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS MIDDELBURG Filmstad Hollywood PAVILJOEN WANDELPIER PIET LEENHOUTS CARLA DIANA VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3-maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. De abonné's in 't bezit eener 4 AAA gulden bij levens- Polis, zijn GRATIS verze- ||l|||l lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken voor: 1UUU heid tot werken. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere rege' meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. HOE GROOT? TEGEN WELKEN DATUM? WELK RENTE-TYPE? WELKE KOERS VAN UITGIFTE? ZAL DE REGEERING EEN DEEL DER VLOTTENDE STAATSSCHULDEN CONSOLIDEEREN? De gemeente Arnhem heeft de rij der nieuwe emissies van eerste klasse standing geopend door gegadigden te laten inschrij ven op een 4 rentende obligatieleening Van 2.500.000, tegen een koers van uit gifte van 98 Pal daarachter volgde de gemeente 's-Hertogenbosch, die eveneens twee-en-één-half miUioen gulden vroeg, maar die aan een obligatieleening van het 4% %-type de voorkeur gaf, omdat daar door de uitgifte boven pari kon geschieden, nl. tegen een koers van 100% Beide uitgiften zijn een succes geworden, want deze twee leeningen zijn zwaar over- teekend, zoodat aan inschrijvers slechts een gedeelte hunner inschrijvingen kon worden toegewezen, In den loop van 1936 moeten nog een Viertal obligatieleeningen van verschillende gemeenten worden aflosbaar gesteld. Deze yier leeningen zijn allen van het 5 %-type en staan ten laste der gemeenten Delft, Dordrecht, Leiden en Utrecht. De eerstge noemde drie gemeenten moeten ieder twee millioen gulden aflossen. Utrecht slechts iets meer, nl. twee-en-één-kwart millioen gulden. Reeds nu kan men met-zekerheid zeggen, dat deze vier gemeentelijke emissies zullen worden afgelost door converteering in nieu we leeningen van het 4 %-type. Daarmede is de gemeentelijke leenings- koek in 1936 opgesoupeerd, waarna nog in 1937 voor iets minder dan vijf-en-twintig millioen gulden aan 5 %- of 5% -leenin gen, ten laste van zeventien verschillende, grootere en kleinere Nederlandsche ge meenten, moeten worden afgelostnatuur lek vermoedelijk eveneens door conversie ïn 4 %- of 4y2 %-leeningen. In het jaar 1938 komen slechts drie ge- meente-lêeningen, eveneens van het 5 %- en 5% '%-type voor aflossing in aanmer king, samen echter slechts voor een bedrag yan zes-en-drie-kwart millioen gulden, wat Sus nieuwe converteeringen beteekent, Resumeerend zijn, met inbegrip der reeds Uitgegeven leeningen van Arnhem en Den Bosch, dus in 1936, 1937 en 1938, voor een totaal van vijf-en-veertig millioen gulden iaan gemeentelijke emissies aflosbaar. Dit is voor de Amsterdamscbe geldmarkt, die ruimschoots van middelen is voorzien, geen bezwaar yan eenigerlei beteekenis te noe men. Wel Verwacht men binnen afzienbaren rijd, dat de Staat der Nederlanden een deel van zijn vlottende schulden zal gaan conso- lideeren, waartoe ook alle aanleiding be- istaat. Verschillende motieven, deels van zuiver internen, deels ook van zeer algemeenen aard, zijn gezamenlijk oorzaak, dat men op 'den Haagschen Kneuterdijk nog aarzelt tot 'de uitgifte eener nieuwe Staatsleening over te gaan. Aan beiderlei soort motieven wil len wij een oogenblik aandacht wijden. Op Donderdag, 22 Augustus 1935, is een emissie van Schatkistpapier, die maar 45 millioen gulden groot was, waarvan 37 mil lioen gulden uit „o u d" papier bestond, [(dus in wezen slechts 8 millioen gulden aan „n i e u w" geld van de markt werd ge vraagd), hopeloos mislukt, daar er maar Voor 27 millioen gulden op werd ingeschre ven, waarvan 25 millioen is toegewezen. Dit bedroevende échec voor 's Rijks Schatkist heeft de minister van financiën natuurlijk voorzichtig gemaaktdit te eer der, daar 's ministers rechterhand, de nieu we thesaurier-generaal, die pas luttele maanden in functie was, thans niet meer iaan het departement van financiën werk zaam is. Met de tijdelijke vervanging van diens ambt is een vroegere directeur van financiën uit Ned. Oost-Indië belast, van wien men niet kan vergen, dat hij ingewijde is in het zuiver Nederlandsche financie wezen en tevens nog deskundige op de Am* sterdamsche geldmarkt. (Een directeur van financiën in Indië is bijna gelijk te stellen met een minister van financiën in Neder land). Begrijpelijkerwijze aarzelt dus de tegen woordige minister van financiën met de consolideering yan een deel der vlottende Nederlandsche Staatsschulden. Naast dit- motief van uitsluitend internen aard, is er een ander van volkomen alge meenen aard, dat thans besproken dient te worden. Blijkens de laatste wekelijksche opgaven in de Staatscourant van den stand van 's Rijks kas staat er uit aan Schatkistbil jetten voor rond 430 millioen gulden, aan Schatkist-promessen voor rond 100 millioen gulden, samen dus een vlottende schuld van den Staat der Nederlanden groot rond 530 millioen gulden. (Biljetten hebben een looptijd van één, drie of vijf jaar, promessen daarentegen slechts van drie of zes maan den). De 4 %-staatsobligaties noteeren thans ter beurze te Amsterdam tusschen 99 en 99% gemiddeld den laatsten tijd onge veer 995/is De nieuwe Staatsleening kan dus, zonder het minste of geringste be zwaar, tegen een koers van 99 zelfs van een fractie méér, worden uitgegeven. De oudere leeningen van den Staat der Neder landen zullen daarvan geen nadeeligen in vloed ondervinden. Niemand eischt natuurlijk een emissie van 530 millioen gulden, maar minder dan tusschen de 100 en 150 millioen gulden ware voor de nieuwe Staatsleening toch kwalijk te verantwoorden. Daar tégen 1 Nevember aanzienlijke be dragen aan renten en aflossingen van. hy potheken en scheepsverbönden vrijkomen, mogen wij dus wel verwachten, dat de mi nister zal besluiten tot het aangaan van een Staatsleening, groot 100 tot 150 millioen gulden, rentende 4 tegen een koers van uitgifte van 99 of een fractie hooger, waarop de inschrijving moet geschieden ongeveer 1 November 1936, de storting ongeveer 15 November van dit jaar. Zoodra de minister van Financiën zijn moeilijkheden van internen en van algemee nen aard zal zijn te boven gekomen, kan een als boven omschreven nieuwe Staats leening op de markt worden verwacht l Beiaard-concert. Hedenavond zal door den heer J. Kwist het derde Zomeravond-concert worden ge geven op het carillon van den St. Jacobs- toren van 8.30 tot 9.30 uur. Hij zal het volgende programma ten ge- hoore brengen 1. „Der Jagersmann", Parlow. 2. „Bachlein im Walde", Gurlitt. 3. „Traumerei" Schuman. 4. „Des Edelfrauleims Ritt", Burgmüller. 5a. „In einem kühlen Grunde", b. „Morgen- rot", Morgenrot", c. „Treue Lïebe", d. „Abschied", e. „Home, s*-oet home". 6a. „Klein Vogelem", b. „Zangerslied", c. „Een scheepje", d. „Liedje van den mole naar", e. „Twee voerlui", 7. „Sonatine in C", Gurlitt. 8. „Rinalo", Handel. 9. Aria aus „Der Zauberflöte", Mozart. Verplaatsing by P.T.T. Verplaatst van Harlingen naar het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Dokkum de adjunct-commies P. W. Suürmond, voorheen in gelijken rang werkzaam aan het post- en telegraafkantoor te Vlissingen, Benoemd tot referendaris by de P.T.T. Benoemd tot referendaris 2e klasse der posterijen, telegrafie en telefonie de ad junct-referendaris D. F. Choufoer, te Rot terdam telefoondistrictsbureel, voorheen werkzaam als bureelchef op het voormalige bureel van dén ingenieur der telegrafie te Vlissingen,- Speldjesdag. Morgen houdt de Sanatorium-commissie Vlissingen van de stichting „Het Sanato riumfonds" en opgericht door de onder- officierenvereeniging „Ons Belang" der Koninklijke Landmacht, een speldjesdag ten bate van genoemd fonds. Met dezen dag besluit zij haar program ma. voor het jubeljaar 1936. Zooalis reeds eerder in ons blad werd En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 vermeld, viert genoemde stichting dit jaar haar 25-jarig bestaan, ia welk tijdvak aan meer dan 1200 patiënten hulp werd ver leend en waarmede meer dan 225.000 was gemoeid. Gezien het nobele doel dat met dezen ar beid wordt gediend, kunnen wij niet anders dan de dames-verkoopsters vriendelijk bij u aanbevelen. Tenslotte verwijzen wft naar de betref fende advertentie in dit nummer van ons blad. Zeebaden, In de week van Vrijdag 14 -tot en met Donderdag 20 Augustus werden in het ge wone bad 4706 baden genomen en in iiet Volksbad 2536, in totaal dus 7242. De temperatuur van het water was 65 gr. en van de lucht 68 graden. Het nieuws van den dag in beelcL Foto's hl onze TijdingTiaï. De bloemen» en fruittentoonsteling te Poeldijk werd door den burgemeester ge opend. De „burgemeester" van Oud-West- land, overhandigt den burgemeester van Monster en Poeldijk, den heer G. W. Kampschöer, den roem van het Westland. Op de Breestraat te Beverwijk is giste ren de jaarlijksche internationale Handi cap harddraverij gehouden. Aan het Haringvliet te Rotterdam i's gistermiddag ter hoogte van het Scheepvaartkundig In stituut de kademuur over een lengte van 45 meter verzakt. Bezoek aan VMssirtgén en de Pier» A.s. Zondag 23 Augustus zal het Fanfare corps „Arbeid Adelt" van Bergen-op-Zoom, directeur de heer C. Govaarts, met het stoomschip „Stad Zieirikzee" en met aan boord nog 300 passagiers, een bezoek aan Vlissingen en de Pier brengen. Het gezel schap zal omstreeks 12 uur aankomen, waarna een muzikale wandeling door de stad wordt gemaakt. Om 5 uur wordt weder teruggekeerd naar Bergen-op-Zoom. [Winkelnieuws. Door de N.V. Desitter wordt mor gen in het pand Walstraat 92 een nieu we zaak geopend met een groote verschei denheid van artikelen. Zoo is er- een meu bel-, bedden-, karpetten-, haarden-, kachel-, waschmachine- en radioafdeéling. In de af- deeling electriciteit vinden wij lampekap- pen, schemerlampjes en verdere benoodigd- heden in deze branche. Het ruim interieur biedt voor alle artikelen een goede gele genheid. Doordat het etalageraam wat lager is aangebracht krijgt men een goeden door kijk in den winkel. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen a Nederiandsch motorschip „Succes" van Zeebrugge voor Rotterdam Duitsch stoomschip „Martha Halm" van Hemosand met een lading hout voor Mid delburg; Om te bunkerenItaliaansch stoomschip „Amabilitas" van BonaNoorsch «atoom- schip „Linea" van WaterfordGrieksch stoomschip „Phaeax" van Buenos Aires-; Engelsch stoomschip „Magdalena" van Sas van GentGrieksch stoomschip „Anna N. Goulandris" van AntwerpenGrieksch stoomschip „Sifnos" van Antwerpen* Vertrokken ;j „Amabilitas" naar Middles- borough „Magdalena" naar Setubal„An na N. Goulandris" naar Buenos Aires; „Sifnos" naar Leningrad„Linea" naar Londen Nederlandsche motorschepen „Cor- moran", „Mercurius" en „Broedertrouw naar Londen. Het monument voor wyleii de Koningin-Moeder. De maquette van het monument, dat namens de Zeeuwen alhier zal worden op gericht wordt morgen van de griffie, waar zij staat, overgebracht naar den winkel van den heer J. Minderhoud, firma C. W. D'Huij op de Lange Burg, - en daar voor het raam worden opgesteld. Hier zal ieder een dus de maquette kunnen bekijken. Medegedeeld kan nog worden, dat de die- renmotieven aan de vier hoeken vervangen zijn door wapenmotieven, natuurlijk Zaterdagnacht in Entrée75 ct. incl. bel. Avondtoilet verzocht. Electrisch bedrijf. Bij raadsbesluit van 18 December j.l. werd een her-taxatie vastgesteld van de boekwaarde c.a; ten aanzien van het gas- en waterleidingbedrijf. B. en W. zijn van meening, dat een dergelijke her-taxatie voor het electriciteitsbedrijf eveneens ge- wenscht is, in verband waarmede zij voor stellen de boekwaarde per 31 December 1935 vast te stellen op 332.494.63 of 28.412.27 lager dan de boekwaarde per dienzelfden datum, volgens den bestaanden toestand. Dit verschil zal door het bedrijf extra aan de gemeente moeten worden af gelost, ter vermindering van het leening- kapitaal. Deze extra-aflossing kan gevon den worden door gebruik te maken van de beschikbare reserve op 31 December 1935 groot 25.672.12, terwijl de rest zou kun nen worden afgeboekt op een eventueel over 1936 te behalen voordeelig verschil. Het bedrag ad 28.412.27, dat de gemeente van het bedrijf ontvangt, zal zij dienen te gebruiken voor extra-aflossing op door haar ten laste van het electriciteitsbedrijf aangegane leeningen. Waar de gemeente échter nog voor enkele toegestane credie- ten geld kan opnemen, stellen B. en W.' voor bovenstaand bedrag, daarvoor te be nutten. Tevens stellen B. en W. voor enkele af schrijvingspercentages bij het electrici teitsbedrijf te herzien. De nieuwe afschrij vingspercentages zijn. opgenomen in een ontworpen nieuwe beheersverordening, die den raad zeer binnenkort ter vaststelling zal worden aangeboden. Heffing marktgelderi. Krachtens de verordening op de heffing van marktgelden moet worden betaald voor het innemen van grond voor tenten en an dere inrichtingen of. voorwerpen per vier kante meter. De toepassing van deze bepa ling door de betrokken ambtenaren (markt meester) is steeds zóó geweest, dat de op pervlakte van de uitstalling, d.w.z. de op pervlakte van de op zgn. schragen ge plaatste planken, waarop de goederen wor den uitgestald, voor heffing in aanmerking werd genomen. Met de letterlijke woor den van de desbetreffende bepaling is dit niet in overeenstemming en het komt B. en W. daarom wenschelijk voor de reeds ja renlang gevolgde praktijk in de verorde- yast te leggen< De sluiting van de Flora* Het was gisteren de laatste dag van de Eerste Zeeuwsche Bloemententoonstelling Flora in St. Joris. Ongeveer 650 betalende bezoekers hebben van dezen laatsten dag gebruik gemaakt om te genieten van alles wat de tentoonstel ling bood en tevens in de avonduren ook van muziek van „Euphonia" te Goes en van het optreden van die dames en adspiranten yan Medio. Toen muziek en turnsters hun werk be ëindigd hadden, kwam het-comité met expo santen en enkele andere betrokkenen in de eetzaal bijeen en nam bij ontstentenis van den voorzitter ir. B. Bosma, de vice-voor zitter, de heer W. Brand, het woord. Hij wees er op, dat de tentoonstelling ten volle geslaagd is. Ongeveer 5000 bezoekers zijn op de tentoonstelling geweest en dat wer kelijk om de tentoonstelling en niet voor vermakelijkheden of kermis. Dit bleek wel uit hun groote belangstelling. Maar ook is spr. verheugd: omdat de meeste, zoo niet alle standhouders,, zeer tevreden zijn. Er zijn zaken gedaan, maar nog meer relaties aangeknoopt. Dank brengt spr. aan de vele medehelpers, maar vooral ook aan het gemeentebestuur, dat ter eere van de tentoonstelling de fontein op de Balans liet spuiten en voor de levering van water en stroom een- afzonderlijke regeling trof. Ook tot hen, die planten ter opluistering afstonden, brengt spreker recht .hartelijk dank. Ook tot de standhouders richt spreker woorden van-' dank, te meer .waar geen moeilijkheden zijn voorgevallen. Het comité is over het aigeme'en ook zeer dpi Jew Jcacf Is er een nieuwe staatsleening ogi komst? .(Hoofdartikel.), Ernstige ontploffing aan de Hembrug; een do ode, 4 ernstig gewonde. .(Gemengd Nieuws.)] Ernstige botsing te Grave. .(Gemengd Nieuws.)] De opstand in Spanje Religieuze or* den ontbonden De Duitsche zeestryd* krachten by Spanje hebben instructie tegen iedere onrechtmatige daad met geweld op te tredenVal van Malaga spoedig verwacht. Militair vliegtuig te Hilversum neer gestort twee sergeant-vliegers ge dood. .(Laatste Berichten.)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De man van den lach. De meest bekende karakter-humorist en musical act., komen Zaterdag en Zondag ïn TOT 2 UUR GEOPEND. tevreden. Zeker zijn er fouten gemaakt en heeft men voor de toekomst veel geleerd. De wenk, die gegeven is om samenwerking te zoeken met „Uit het Volk" en „Kweek- lust", doet spreker opmerken dat men wil samenwerken met allen, die bereid zijn hun medewerking te verleenen. Om ook de fouten der exposanten te hooren, las spreker het jury-rapport voor. Vervolgens ging hij over tot de prijsuit- deeling. Na afloop daarvan wekte spreker hen, die geen prijs kregen, voort te blijven werken.. Spreker sloot de tentoonstelling met de volgende woorden„Vaarwel, maar tot weerziens De heer M. Wafctel sprak namens de tuin- bouwcommissie der Z.L.M. woorden van grooten dank. Men heeft in breeden kring getoond wat te bereiken is. Spreker bracht dank aan den heer Brand voor wat hij zoo- al deed. De heer J, W. van Benthem Jutting bracht namens alle standhouders dank voor de goede zorgen van het comité en wees op de prettige samenwerking, die er onderling is geweest, De heer Brand bracht nog dank aan de muziek- en turnvereenigingen voor hun groote medewerking aan. het welslagen van het geheel. Men bleef nog eenigen tijd na praten over hetgeen de tentoons tellings- dagen hebben opgeleverd. Vreemdelinge van een trap gevallen. Gisteren is een der tallooze vreemdelin gen, die onze stad bezochten, een ongeluk overkomen. Een Engelsche dame, die met een reisgezelschap de lunch in „de Ver genoeging" had gebruikt, begaf zich naar de W.C., en daarvoor moet men een trap van 14 treden op, Vermoedelijk is de dam© onwel geworden, althans zij is achterover van de trap gevallen en met twee gebro ken ribben en een schouderbladfractuur blijven liggen. Dr. Peeck, die spoedig ter plaatse was, achtte opname in het Gasthuis noodzake lijk. De dame was in gezelschap van haar broer en nog een dame. Begin van brand. Woensdag ontstond een begin van brand bij den heer C. aan de Kortedelft. Een po litieagent die ter hulp kwam kon erger voorkomen en de brandweer bleek niet no'odig. VOLKSGEZONDHEIDS- EN VEIL1GHEIDSHOEKJE Gedraag U steeds naar de wenken en raadgevingen van het badperso- neel. Op onbewaakte strandgedeel- ten, is U op Uzelf aangewezen. Dan zeer voorzichtig.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1