500 300 25 WOENSDAG 19 AUGUSTUS EERSTE BLAD 74e Jaargang 1935- fliigawFirma F. VAN GE VELDE Ir., Walstrast 58-60,Vlissingen. lelei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen VISIOENEN STADS- EN PROVINCIENIEUWS «nn Jew ting No. 195 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 et. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies" van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het is zoo oud als het sprookje. Elk menschehkind maakt zich illusies en voelt bij den aanvang: van het denkend leven den maarschalkstaf in zijn zak. Hij heeft idealen en op den weg- naar het aardsche einde, vervagen deze idealen en maken plaats voor telkens nieuwe idealen. Die idealen zweven in de luchtbij anderen daarentegen zijn zij ontsproten aan het geen wij de nuchtere zakelijkheid noemen. Maar wij allen, op het moment dat wij verantwoording van ons leven hebben af te leggen, zullen moeten toegeven, dat wij niet geslaagd zijn in hetgeen wij ons tel kenmale voor oogen hebben gesteld. Wij allen hebben gefaald en zij, die hun hoog ste geluk gesteld hebben op het verkrijgen van aardsche macht en van materieelen rijkdom zullen op dat voor elk mensch zoo gewichtige moment wel duidelijk bemer ken, dat men dien materieelen rijkdom niet kan medenemen naar de andere zijde van hot graf. 9 9 Naast deze jachters naar aardsch gewin staan ook denkers. Mannen en vrouwen, die wèl iets voor het heil der komende generaties hebben achter gelatenmeestal werden zij in hun leven niet geëerd. Men begreep ze nietmen beg'on eerst na hun dood te beseffen, dat zij verder hebben gezien dan de massa en dat die massa nu de vruchten ervan kan plukken, lang nadat de scheppei'3 van die gedachten tot stof zyn vergaan." Maar ook die wrochters be seften niet, tenminste in de meeste geval len niet, wat zij déden. Zij volgden hun drang en bij het afleggen van hun aard sche verantwoording zullen ook zij hebben moeten erkennen, dat hun leven niet ge bracht heeft, wat zij ervan hadden ge hoopt. Het is hrlaas een schrikkelijke waarheid, dat wij het meest onachtzaam handelen met dfen zoo heel geringen aardschen tijd, welke ons is toegemeten. Dat geldt niet alleen voor onze genera tie, doch voor elke generatie, welke tijde lijk op deze aarde zal leven en strijden. fit 'Als men daarbij een oogenblik stil kan biijven staan, dan rijzen visioenen voor onze oogen. Dan zien wij naast opbouwen- den, cultureelen arbeid tegelijkertijd de af braak, de verrotting. Met angst vraagt men zich dan af wat zal het winnen in de wereld De opbouw of de afbraak Op die bange vraag kan geen antwoord 'gegeven worden. Alles, wat op deze aarde leeft, kan alleen leven door vernietiging. Het levend organisme op deze wereld moet zich in stand houden met andere levende organismen*, alles zoekt en heeft zijn prooi en alles .-is ten slotté prooi op zijn beurt voor de anderen. Daarom is het voor de ons /rpgeven. zintuigen ondenkbaar, dat de strizal kunnen worden gebannen. Men m >et er naar streven den vrede zoo lang mc gelijk te bewaren, doch hoe langer men <i? i staat is- daarvoor te zorgen, hoe krachtiger de spanning zal worden, welke zich. geleidelijk moet ophoopen. 'Men moet zoeken naar den ontwikke lingsweg, welken de wereld volgt. Men moet met dien weg medegaan, want weer streeft men de-evolutie, dan verwerkt men onmiddellijk de verwoestende spanning. Op dien -ontwikkelingsweg zullen wij macht en recht- naast elkander zien gaan. Het eene oogenblik heeft de macht de overhandhet andere moment daarentegen Stelt men zich op het standpunt van het recht. Macht - en recht zoeken naar een evenwichtzij blijven echter bestaan en kunnen nimmer worden uitgewiacht. Zoo lang de aarde levende organismen zal her bergen, zoolang zal de strijd tusschen macht en reoht plaats blijven vinden. Hij, die zich steeds op het rechtsstandpunt etelt, doet even onpractiscih als hij, die slechts in macht zijn heil tracht te vinden, Beide uitersten zijn eenzijdig. In dien strijd zijn vele nuances. Hoevele bewegingen zijn niet begonnen op g-rond van het vertrapte recht om, gelijk al het menschelijke, teeindigen in het veroveren van die macht. Dan zullen nieuwe bewe gingen worden ontketend in naam van het recht om op .dezelfde wijze te eindigen. Be naties, die zich nu hoofdzakelijk op werpen als handhavers van het recht, heb ben zich in het grijze verleden eerst be zondigd aan het benutten, op elke moge lijke wijze, van den machtswellust. Nu z\j dit bereikt hebbèn, stellen zij het recht in hun dienst om hun macht te kunnen be houden. Zij beseffen, dat andere landen die hun plaats onder de aardsche zon willen" verkrijgen, dienzelfden, weg hebben te vol gen, want zonder strijd kunnen zij die plaats niet innemen. Zij, op hun beurt grij pen naar de macht en violeeren het recht, tot ook voor hen het oogenblik is aange broken, dat zij het recht in hun vaandel kunnen schrijven. Welke leuzen men ook benut om zijn handelwijze te willen rechtvaardigen, men mag zijn oogen niet sluiten voor de reali teit Het eenige, waarmede wij te maken hebben. Die realiteit dient men als de basis van zijn handelen aan te nemen en dan van die realiteit trachten het beste te ma ken. Dat beteekent het zoeken naar het gezonde evenwicht. Wij weten, dat duizen den hun geheele energie in dienst stellen van de vernietiging teneinde er zelf rijk door te worden. Doch tegenover die dui zenden staan eveneens duizenden, welke hen belagen en met opoffering voor alles voor het rechtsideaal strijden. Tegenover, actie staat reactie, tegenover reactie, actie Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Nida Senff, de Olympische kampioene op den 100 M. rugslag, kreeg een stroom van. gelukwenschen en bloemstukken thuis ge stuurd. Demonstratie in hét maken van klompen op de 19e nationale klompenbeurs te Epe." Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen Nederlandsche motorsche pen „Lutgerdina" van Gravelines voor Duis burg en „Excelsior" van Gravelines voor Frankfurt. Om te bunkeren Grieksch stoomschip „Eftychia Vergotti" van SfaxEngelsch stoomschip „Farnham" van Antwerpen Grieksch stoomschip „Maria 11" van Pi- reaus. Vertrokken „Remois" naar Boulogne „Famham" naar Rotterdam„Eftychia Vergotti" naar Haugesund Nederlandsche motorschepen „Succes" naar Zeébrugge en „Geziena" naar Londen „Maria II" naar Stavanger. MIDDELBURG De Flora. Het ïs gisteren minder druk geweest op de Flora dan Maandag, doch toch passeer den nog ongeveer 450 betalende bezoekers de controle in „St. Joris". Des avond? heb ben de aanwezigen genoten van de muziek van „Apollo" te Wissenkerke. De directeur, de heer C. Flipse, die bij muzikaal Zeeland een vooraanstaande fi guur is, had voor een afwisselend, maar bo venal populair programma gezorgd. Ook de toegiftjes stonden geheel in dit teeken. Het bleek echter, dat men bij al deze nummers toch een muzikaal hoogstaand, geheel kan krijgen. Evenals bij de vorige concerten, bleek ook nu weer, dat het oogensch\jnlijk primitief podium de muziek goed tot haar recht doet komen. Hedenavond zal „Crescendo" zich doen hooren, afgewisseld door werken van „Wil- helmina" aan de werktuigen. Op verzoek heeft „Medio" zich bereid verklaard morgenavond tusschen de num mers van „Euphonia" uit Goes, nogmaals enkele harer rhythrmsche oefeningen ten beste te geven, En voor Uw foto's. Markt-concert. Op het programma van het concert, dat het Middelburgsch Muziekkorps hedenavond tijdens de stadhuisbelichting op de Markt zal geven, komen verschillende bekende nummers voor, o.a. zal als slot de Fantasie over motieven van de opera „Les cloches de Corneville" van. R. Planquette worden ge- sneeld, Voorgeleid. Heden heeft de politie aan den officier van justitie voorgeleid M. J. P., in wiens woning in den avond van 4 Augustus zou zijn ingebroken. P. wordt verdacht van ver duistering van een betrekkelijk klein be drag uit de aan hem toevertrouwde kas. Dit feit staat echter buiten het verdwijnen van de 800 op genoemden datum. In hoeverre P. ook daarvan meer. weet zal het verdere justitioneele onderzoek wellicht kunnen uit wijzen, Vast staat te dier zake thans nog niets. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 Begin van brand. In een. woning aan den Zuidsingel, waar men gisteren met een benzinelamp ont smet had, ontstond in den loop van den middag een begin van brand. Aanvankelijk meende men door het verwijderen van het bed uit een bedstede den brand te kunnen bezweren, doch het vuur bleef in de ver molmde planken doorvreten, totdat een te hulp gekomen brandweerman door het weg breken van de planken het vuur geheel kon dooven. Verduistering. De politie kreeg aangifte van verduiste ring van een rijwiel door iemand, die ver moedelijk ook vergeten heeft een hotelreke ning te betalen. Diefstal. De jongen R., van wiens aanhouding te Goes wij gisteren melding maakten, blijkt zich nog aan meer diefstallen o.a. van een rijwiel en een belastingplaatje te hebben schuldig gemaakt. KOUDEKERKE Inbraak in strandtenten. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben onbevoegden opnieuw een bezoek gebracht aan verschillende strandtenten in de duinen van Koudekerke. Uit een der tenten werd een koffergra- mofoon met platen ontvreemd, in een drie tal andere tenten deden du Inbrekers zich tegoed aan koekjes en snoeperijen, zelfs hebben ze thee gezet. De politie stelt in .samenwerking met de marechaussée een uitgebreid onderzoek in. KRABBENDIJKE Benoeming kantoorhouder. Benoemd tot kantoorhouder aan het hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Krabbendijke met ingang van 1 October a.s. J. Snoodijk, thans kantoorhouder van het hulpkantoor te Willemstad, voorheen in dezelfde rang werkzaam aan het hulpkan toor te Veere. KRUININGEN Godsdienstwaanzin in den trein. Ongeveer tien minuten voor aankomst van den trein van 17.55 te Kruiningen heeft Maandagavond een jongeman in een vlaag van godsdienstwaanzin zich met een scheermesje de polsader doorgesneden, meldt de „Midd, Crt." Enkele medereizigers grepen hem beet en probeerden het bloed te stelpen, hetgeen maar ten deele gelukte. Op het station te Kruiningen werd onmid dellijk den hevig protesteerenden gewond© door het trein- en stationspersoneel en met behulp van een met denzelfden trein reizen de verpleegster een noodverband aangelegd en is hy per draagbaar weggevoerd. Het voorval verwekte nog al beroering onder de passagiers daar de jongeman, dié op weg was naar Vlissingen, met luider stemme wartaal uitsloeg. De trein had on geveer tien minuten vertraging. TERNEUZEN Omhoog gevaren. Gistervoormiddag geraakt© t te Maassluis thuisbehoorende motorschip „Jacomina" op het Westelijk havenhoofd der Middel- haven omhoog. Alhier gestationneerd lig gend© sieepbooten waren spoedig ter plaatse voor het verleenen van assitentie. Tot twee maal toe. brak echter een sleepdraad waar mede de sleepboot „Charles" aan de „Ja- comiha" verbonden was. Een der draden kwam hierbij in de schroef terecht waardoor manoeuvreeren uitgesloten was. De „Char les" is toen door een andere sleepboot in de nieuwe haven binnengebracht. Intusschen was het omhooggevaren schip met sleep- boofchulp vlot getrokken waarna het zonder schade bekomen te hebben, de reis heeft voortgezet. AXEL Autobotsïng. Gisternacht had te Axel een auto-onge luk plaats. De auto's van den heer Tiele- man uit Axel, komende uit de Oranje straat en den heer Willemsen, komende uit de Weststraat, kwamen op den hoek dezer straten met elkander in botsing. De inzittenden uit de auto van denheer T. hadden snijwonden bekomen, zijn zuster een hersenschudding. De heer Willemsen en verloofde waren niet gewond, De beide auto's waren ernstig beschadigd. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Op het zestal te Bergen op Zoom komen voor ds. W. J. Klaar te Renesse, ds. G. J. de Nie te Brouwers haven en ds. W. van de Ven te Retranche- ment. Ds. G. A, van der Hooft. Ds. G. A. van der Hooft, Ned. Herv. predikant te Overschie is. 27 Augustus a.s. een kwart eeuw aan deze gemeente ver bonden. Ds. van der Hooft aanvaardde de Evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk in de gemeente van Domburg 14 Februari 1904, vanwaar hij 27 Augustus 1911 naar zijn huidige gemeente vertrok. Samenwerkende zendingscorporaties. Het zendingsbureau te Oegstgeest (post rekening no. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende Vacantietyd. Augustus is bij uitstek vacantiemaand. Dat merken ook wij ieder jaar in de inkom sten. Gewoonlijk zwijgen wij daarover in deze maand dan ook maar, doch dat is dit jaar onmogelijk. Daarom neme men goede kermis van het volgende. De gelden, noodig om het zendingswerk gedurende de volgende maand in Indië in stand te houden, zouden reeds daarheen moeten overgemaakt zijn, maar zij zijn nog slechts voor een derde deel beschikbaar. Indië moet dus wachten. Want de tekorten van de laatste jaren hebben onze middelen geheel verbruikt, zoodat wij thans uitslui tend aangewezen zijn op de dagelijksche ontvangsten. Maar die bedragen in de va- cantie 100 of minder per dag, terwijl er ruim 2500 per dag noodig is Tot 1 Augustus 1.1. werd ontvangen een bedrag van 336.000 tegenover 411.000 m hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Om aan onze verplichtingen over de maand Augustus te kunnen voldoen, is over deze maand nog 37.000 noodig. Ieder werke mee om dit bijeen, te brengen. Belgisch Protestantsch Zendingsfeest. Zaterdag 11. had onder groote belangstel ling het jaarlijksch Belgisch Protestantsch Zendingsfeest plaats te Maria Hoorebeke. -Door prachtig weer begunstigd, hadden meer dan 1000 personen uit Ter Neuzen. Zaamslag en Biervliet zich opgemaakt on't hun Protestantsche geloofsgenooten daar te ontmoeten. Na den bidstond van dén heer Van Gro ningen, uit Brussel, volgde het welkom van ds. Germeraad, de plaatselijke predikant, die in de Hervormde gemeenten in Z. VI. een welkome vriend is. Dr. W. Lütjeharms te Kortrijk-Roeselae- re, behandelde Kort-rijk,. toch rijk. De zendeling Dedecker, uit Ned.-ïndië, behandèlde de groote moeilijkheden aan. de ontginning van bosschen op Java, doch de mogelijkheden, die hieruit voor de zending geboren worden. Hierna voerde nog ds. Viscb uit Zalt- bommel het woorod. Vervolgens was het pauze, waarin een lange wandeltocht werd gemaakt door het prachtige heuvelland. Om 3 uur werd weer begonnen.met het eigenlijke feest. De heer De Lang uit Anderlecht-Brussel behandelde „Godsdienstige gemakzucht". De volgende spreker was de Amsterdam- sche heer De Graaff, Dan volgde de heer A. Hans te Contich, die op treffende wijze koningin Astrid her dacht. Hij teekende zoo eenvoudig, maar dan ook zoo scherp de groote plaats die de koningin had ingenomen. Speciaal door haar voorbeeld als moeder. Ds. Blommaert van Gent schetste de ontredderde wereld en de groote ontevre denheid. Be heer Bruggehan uit Aalst trad als laatste spreker op. Wij hopen zéér, dat een volgend jaar meerdere gezelschappen ook uit overig Nederland deze heerlijke réis zullen ondernemen. Laat Zuid-Béveland, geheel .Zeeland en Brabant, doch ook Hol land zich opmaken. Examens. Voor de akte Fransch L.O. is te Utrecht geslaagd de heer G. A, de Rijke, alhier. -Voör het examen ter verkrijging van het praktijk-diploma boekhouden, afgenomer door de Vereeniging van Leeraren tn de Visioenen. (Hoofdartikel.)] Ernstig auto-ongeluk by Capellen (B.) een doode en een ernstig gewonde. (Gemengd Nieuws.)] Groote brand in complex loodsen te Rotterdam. (Gemengd Nieuws.), De opstand in Spanje de regeering gebruikt gifgas Engelsche ambulance naar Spanje Hevige gevechten aan het Irun-front. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Handelswetenschappen te Amsterdam, zija geslaagd onze stadgenooten de heeren Js Brasser en E. Frangois. Te Rotterdam zijn voor de hoofdakte ge* slaagd mej. E. Dekker, alhier en de heeren J. B. Fondse, Axel en C. Geuse, Middel burg. RECHTSZAKEN Uitspraak politierechter. Door den politierechter te Middelburg werden de navolgende zaken behandeld W. J. W., 23 jaar, arbeider te Bors3ele, verdacht van mishandeling van M. v. d, Linde te Borssele op 20 Juli j.l.. Een maand gevangenisstraf. E. P., 45 jaar, werkman te lerseke, ver dacht van beleediging van P. Dronkers te lerseke op 23 Mei j.l. Vrijgesproken. L. <3. V., 21 jaar, koopman te 's-Graven* polder, verdacht van mishandeling van J* Dingemanse te Souburg op 25 Juni j.l, 30 b. s. 18 d. h. M. M. F. R., 25 jaar, zeeman te Vlissin- gen, verdacht van verzet tegen de politie te Vlissingen op 3 Juli j.l. 15 b, s. 10 d. h. J. v. 't W., 22 jaar, werkman te Hoede- kenskerke, verdacht van mishandeling van A. van Eenennaam te Kwadendamme op 5 Juli j.l. 15 b. s. 10 d. h. J. N., 21 jaar, arbeider te lerseke, ver dacht van het op vordering van de politie niet van zijn fiets afstappen, doch doorrij® den te Wemeldinge op 8 Juli jL Zaak verwezen naar Rechter-Commissa- ris ter nader onderzoek. J. W., 30 jaar, arbeider te St, Laurens verdacht van mishandeling van J. Bosse- laar te St. Laurens op 9 Juli j.l* 10 b. s. 5 d. h. J. v. d. V., 54 jaar, werkster te Wemel* dinge, verdacht van beleediging van C. v» Nimwegen te Wemeldinge op 4 Juli j.l, 2.50 b. s. 2 d. h. M. M., 22 jaar, varensgezel te Vlissingen, verdacht van verduistering van gelden ten nadeele van A. Imanse te Middelburg in' 1936. 4 maanden' gevangenisstraf. P. L., 30 jaar, koopman te Vlissingen* verdacht van verduistering van een woon wagen ten nadeele van F. Franse te Steen bergen op 22 Juni 1936. 3 maanden gevangenisstraf* Veelbelovend. Voor den kinderrechter te Almelo stond gisteren een 17-jarige jongen terecht, die ik Juni j.l. in totaal een 30-tal rijwielen heeft gestolen en voorts een inbraak pleeg de. Hij werd ter beschikking van de regee ring gesteld. Als heler van een 20-tal deze? gestolen fietsen stond een veekoopman te recht, tegen wien negen maanden gevange nisstraf werd gevorderd. Amor als oplichter. Een 47-jarige stempelmaker uit Zeist had zich gisteren voor de rechtbank te Utrecht té verantwoorden wegens oplichting, ge pleegd tén nadeele van mej, J. v. V, Uit het verhoor bleek, dat de verdachte onder valschen naam met haar in kennis was gekomen. Hij had haar een spoedig huwelijk in het vooruitzicht gesteld, vrij van financieele zorgen, wijl hij als stempel maker mooie opdrachten kreeg en boven* dien een nieuw soort schemerlamp had uit gevonden, die, naar zijn zeggen, eenmaal in den handel gebracht, rijke financieele vruchten zou afwerpen. Jammer, dat hij voortdurend met zijn maag sukkelde, waardoor zijn werk ernstig belemmerd werd. Een algeheel en spoedig herstel was hem in het vooruitzicht gesteld, maar daarvoor was geld noodig vee! geld

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1