1000 500 300 150 100 25 DINSDAG Rondom de Kanalen kwesties. IVo.194 74e Jaargang- 1936; Qftpve: Firma F. VAK DE VEIDF Jr., Walstraat 58-60, Vlissinp, lelei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEÜWS ENKELE GEDACHTEN NAAR AANLEIDING VAN DE A.S. KONINGINNEDAG-VIERING VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' DH nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Colijn's besluit noemt men in Vlaanderen een daad van wijs beleid. ;(Van een bijzonderen correspondent.)' De tijding", dat de Nederlandsche regee- ymg d'e BelgischNederlandsche kanalen- kwestie, althans wat de waterafneming betreft, door het Haagsche Hof ging laten beslechten, wordt te Brussel op zeer uit- eenloopende wijze beoordeeld. De officieele instanties sloegen het figuur, dat nogal lijkt op bonne mine a mauvais jeu en de re- geeringsversie luidt, dat men de kracht van de Hollandsche regeering niet als een on vriendelijke daad opneemt, dat het een voorbeeld van democratische staatsmans- vysheid is en dat twee buurlanden hun ge schillen op vreedzame wijze regelen. Waarheid is, dat de ambtenarenwereld Van buitemlandsche zaken, dde sedert 1919 op d'e visie van staatsminister Hij mans in gesteld is, met het geval vreeselijk ver legen zit. Vaniaf de resolutie van den Hoogen Raad te Versailles, waarbij Neder land werd gesommeerd met België te „pra ten" over verdragsherzienang van 1839 tot op den dag, toen Hij mans als lid der re geering werd afgescheept (dit is amper een paar maanden geleden)hebben buiten- landsclie zaken één systeem tegenover Den Haag" toegepastniet onderhandelen over fragmentarische schrijfkwesties, het heele Belgisch-Hollandsche vredescomplex als een. blok opnemen, de ondeelbaarheid van de politieke en economische problemen belij den. En ofschoon minister Spaak wel een andieren koers inslaat, was Tiet niet denk beeldig dat hij ten overstaan van de Bel- 'gisch-Hollandsche besprekingen, onder in vloed van zijn ambtenaren, die zelfde on? deelbaarheid van de politieke en econo mische onderhandelingen zou huldigen. De starre houding van Buiten- landsche Zaken werd echter door twee groepen van Bel gië scherp afgekeurd, en het besluit van de Nederlandsche regeering, om de kana- lenkwestie nu te beslechten, als een wijs besluit begroet. De eerste groepde Vlaamsche vrienden van Nederland, die als Dietsche bewusten hun voltosgemeenschap- pelijke verbondenheid met hun Nederland sche stamland betuigen, die in 1926 hebben gewaarschuwd, dat het toenmalige Bel- gisch-Hollandsche verdragsontwerp vol po- litiek-militaire contrabande stak, en dat de aanvaarding van dit verdrag de souve- reiniteit van Nederland, zoowel wat zijn politieke neutraliteitspositie als zijn sou- vereini'teit over zijn wateren betrof, ging beknotten. Deze kringen zijn niet blind voor het feit, dat er nu eenmaal zuiver economische twistpunten tusischen beide landen bestaan, die door onderhandelingen, zelfs door verdragen, dienen te worden op gelost, miaar ze waarschuwen tegen elke revisie van 't politi'ek-militaire standpunt, diat in 1839 werd opgebouwd. De VTaam- sche vrienden van Nederland beseffen, dat Hij mans na zijn nederlaag van 1926 een subtiel spel speelde, door op het ongeduld van Nederland te rekenen, om de econo mische kwesties te beslechten, en er dank Z\) dit ongeduld dan toch een paar poli tieke clausules wist door te halen ter rege ling van de brandendste economische twist punten. Het eenige middel dat Den Haag rest te om d'e weigering van de Belgische re geering tot dissociatie vah de politieke en de economische onderhandelingen af te wenden, was het beroep op het Internatio nale Hof. Br de Vlaamschgezinde kringen begroet men dus het besluit van Colijn als een wijze daad, die nu de deur opent tot een rechtvaardige regeling van economische, maritieme en handelsproblemen. Franskiljoiische belangen. De tweede 'groep der aanhangers van fragmentarische Belgisch-Hollandsche be sprekingen deelt politiek beschouwd op verre na niet het standpunt van de nationaal.gezinde Vlamingen. Om het met een leelijk woord te zeggen, zijn het veeleer de .Vlaamsche franskiljons die weliswaar na 1830 heetgebakerde Orangisten waren, maar nu. de culture frangaise als het ware verheerlijken, die groot belang vinden een regeling van sommige twistpunten. Men vergeet'doorgaans dat de gewichtige havenstad Gent die v'oor het Zuiden en hel; Zuid-Oosten is wat Duisburg bijv. voor keel de Rijnvaart is als zeehaven lang zaam. ten. doode wordt gedoemd, zoo binnen afziehbaren tijd „en dit beteekent maan den of dagen instede van jaren" niet een regeling wordt getroffen tot bouw van een nieuwe zeesluis in Temeuzen, waar het Gentsche zeekanaal in de Schelde uit mondt. De regeling ligt el sedert jaren voor de hand zoo België de stop te Ter- naaien de stop tegen het Juliana-kanaal g-erichtverwijdert, dan staat Neder land de nieuwe zeesluis toe. De Gentscne handelskamers, het stadsbestuur, al de be langhebbenden uit het ZuidVlaamsche land, die door in- en uitvoer den groei van de Gentsche haven verzekeren, hebben jaren lang energiek te Brussel aangedrongen, opdat Hijmans en buitemlandsche zaken deze fragmentarische oplossing buiten elk grooter verdrag om zouden bewer ken, maar ze stieten, op een koppig non posumus van 't departement, omdat de on deelbaarheid der politieke, militaire en economische verdragskwesties de leidraad van de Belgische politiek tegenover Neder land bleef. Gent en zijn achterland, de industrie en de scheepvaart dienden geof ferd om de herziening van de clausules van 1839 te bespoedigen. Het is wel eigen aardig, dat de Gentsche franskiljons met al het scherp van hun belangen op Hij- mans schoten, omdat ze klaarder dan de minister zagen, dat Holland de fout van Van Karnebeek in 1926 niet meer zou her halen, en dat de Gentsche havenbelangen ad calend'as zou worden verdaagd, omdat Hijmans nu eenmaal de politieke verdrags herziening zijn levensdroom niet prijs gaf. Het is niet te veel gezegd zoo men vast stelt, dat sommige kringen de eene groep om redenen van groot-Nederlandsche stampolitiek de andere groep om ego ïstische economische belangen, ook al is deze groep veeleer anti-Nederlandsch ge zind vurig hopen, dat de regeling van de wateraftapping een inzet wordt van een ietwat breedere bespreking omtrent de meest acute twistpunten op gebied van scheepvaart, handel en nijverheid, met uit sluiting van elke politieke en politiek-mi- litaire contrabande. Het is ontwistbaar, dat tal van economische strijdvragen tusschen de buurstaten rijp zijn voor een spoedige oplossing. Een nieuwe phase in de geschiedenis? Men dient er echter rekening mede te houden, dat de al te talrijke technici, die op buitenland'sche zaken van den geest van den annexionist Hijmans doordrongen blij ven, toch, ondanks alles, verder zullen po gen, bij de regeling van de kanialenkwesties politieke servituten in de paragrafen in te werken, al is de vrees, dat het heele ma ritieme Belgisch-Hollandsche vraagstuk door Nederland aan het Internationale Ge rechtshof zou worden onderworpen, wel licht het begin van een verandering ten gunste van Nederland. In Vlaamsche krin gen verklaart men, dat dit scheidsrechter lijke verhaal de definitieve afbraak is van de politiek van minister Van Karnebeek, en tevens de instorting van de „groote" politiek vol annexionistischen inslag van Hij mans. De reserve van de officieuse Bel gische pers ten overstaan van de Neder- landsche procedure en haar ijver, om het vriendschappelijke van deze beslechting te huldigen, vindt haar uitleg in de afkeuring van een groot gedeelte der bevolking van de door Hijmans gehuldigde practijken tot traineering der economische vraagstukken, omdat zijn politiek-militaire berekeningen ineen stortten. Dat de loopbaan van den rapporteur van het budget van buitenland- sche zaken, excellentie Segers, die jaren lang haat tegen Nederland zaaide, wegens corruptie werd gebroken, is een factor, die eveneens gunstig werkt in den zin van een economische regeling met verdaging der politieke strijdvragen. De werkloosheid in onze stad. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werk zoekenden ingeschreven Mannen1 drukker, 1 letterzetter, 23 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mandenma ker, 1 mastieker, 15 metselaars, 11 opper lieden, 15 schilders, 8 stucadoors, 49 tim merlieden, 1 verver, 5 vlechters, 1 opzich- En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 ter, 1 machinaal-houtbewerker, 7 meubel makers, 2 politoerders, 5 stoffeerders, 5 kleermakers, 6 schoenmakers, 199 metaal bewerkers, 4 drankbereiders, 8 brood/ban ketbakkers, 10 slagers, 1 tuinman, 5 ma gazijnbedienden, 5 reizigers/agenten, 4 win kelbedienden, 8 chauffeurs, 14 kellners, 26 loopers, 2 portiers, 3 sleepers, 21 trans port-arbeiders, 17 kantoorbedienden, 2 musici, 6 onderwijzers, 39 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, ma trozen, enz.) en 103 losse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 4 kantoor bedienden, 2 huishoudsters, 4 dienstboden, 3 werksters. Totaal 650 ingeschrevenen, waarvan 75 in de werkverschaffing. Vorige week 690 personen. AIzoo een vermindering van 40 werkzoe kenden. Eerste Hulp bij Ongelukken. Wij. vestigen de aandacht op de in ons blad voorkomende advertentie van boven genoemde vereeniging over den te geven cursus in het verleenen van eerste hulp. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghcïl. Te Blaricum wordèn ter gelegenheid van de kermis groote volksfeesten gehouden. Eenige fraai versierde sjeezen in den op tocht, die Maandag met muziek door het dorp trok. Maandag werd te Oudenbosch de Ronde van Oudenbosch, tevens Nationale Wég kampioenschappen van den N.W.B. voor 1936, verreden. Foto van den start der amateurs op de Markt. Een filmbal. Zooals men uit de advertenties in ons blad reeds heeft kunnen zien, organiseert de directie van het Paviljoen Wand'elhoofd a.s. Zaterdagavond een z.g. „fümbal", waarvan zeer veel werk wordt gemaakt en dat werkelijk iets bijzonders belooft te worden. De muziek en het danspaar brengen een speciaal voor dezen avond ingestudeerd programma er zijn fraaie prijzen beschik baar gesteld voor de beste filmster-imita tie en microfoon-debutant(e) de zaal wordt aardig aangekleed ener zijn onderhandelingen gaande met „Polygoon" om vam een en ander voor het journaal opnamen te maken. Is het in den regel reeds vol in het Paviljoen, Zaterdag zal dit ongetwijfeld in nog sterker mate het geval zijn. Vlïssingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen Om te bunkeren Het Ita- liaansche stoomschip „Valdarno" van Ge nua; het Nederlandsche motorschip „Duurs- wold" van Grangemouthhet Fransche stoomschip „Remois" van Duinkerken het Nederlandsche motorschip „Flying Norse man" van Antwerpen. Vertrokken „Duurswold" naar Guern sey „Thea" naar Antwerpen„Marte" naai' Gdynia „Aequitas" naai' Middlesbro; „Valdarno" naar Bremen„Flying Norse man" naar Ballina. Opgave van personen "die zich in deze-gemeente hebben gevestigd óf deze hebben verlaten, gedurende de le helft van de maand Augustus, Gevestigd ;s C. Meulmeester, fabrieksarbeider, Kolve- nierstraat 25, van Arnemuiden. J; J. Bijlj 2e luit. inf. N.I. leger, Schelde- straat 73, van. Breda. A. Weggers, bakschipper, Wagenaarstraat 10, van Sliedrecht, L. L. Verwijs, machine-bankwerker, Wal straat 30, van Bmindsse. L, H. van Hove, hoofd eener school, Bou levard de Ruyter 54, van Arnhem. Mevr. G. H. Snoek, pensionhoudster, Van Dishoeckstraat 20, van Middelburg. P. Brandes, expediteur, Bouwen Ewout- straat 17, van Middelburg'. Mej. C. Castel, huishoudster, Oude Markt 5, van Middelburg. F. Dronkers, -sluiswachter, Binnenhaven 55, van Kruiningen. J. VerstraateZeeveld, zonder, Aagje De kenstraat 125, van Middelburg. J. J. Hertstein, caféhouder, Bellamypark 7, van Breda. D. H. Halfwerk, vertegenwoordiger, Coos- je Buskenstraat 43, van Breda. P. Smeerdijk, marinier le kl., Edestraat 24, van Soerabaja. J. v. Koevelinge, vertegenwoordiger, Klei ne Markt 9, van Bergen-op-Zoom. M. Vogel, kantoorbediende, Dr. Ottestraat 5, van Schiedam. C. A. Janisse, betonvlechter, Korte Zelke 18, van Middelburg. J. J. Blankert, zonder, Boulevard Evert- sen 4, van Middelburg. Vertrokken? O. C. Wagenaar, sergt. konstabel, Kas teelstraat 103, naar Curagao. A. van der Straijs, zonder, Paul Kruger- straat 94, naar Vlaardinger-Ambacht. A. C. v. Saane, onderwijzer, Clijverstraat 54, naar Harderwijk. C. E. d'e Roovan der Sluis, zonder, Ho- beinsbraat 14, naar Voorschoten. H. Marcus, metaalbo order, Kanaalstraat 22, naar Den Bosch. A. Blok, bouwk. opzichter, Coosje Bus kenstraat 17, naar Koudekerke. W. Hilberding, bloemist, Beursstraat 9, naar Rotterdam. A. Neufeglise, glazenwasscher, Callen- felsstraat 9, naar Middelburg. P. J. Faas, onderwijzer, Sottegemstraat 4, naar Koudekerke. P. J. WemeLsfelder, zonder, Joost de Moor straat 31, naar Koudekerke. W. Schout, bakker, Zwanenb. weg 5a, naar Leiden. N. J. Rolfes, varensgezel, Geraniumlaan 18, naar Rotterdam. Th. v. d. Linden, scheepmaker, Koren straat 19, naar O. en W. Souburg. H. P. v. Hemert, caféhouder, Bellamypark 7, naar Breda. P. Spaans, maj, macht. K.M., Wachtschip, naar Den Helder. ^clieuytenisscw «nw Je— Jna Rondom de kanalenkwestie. .(Hoofdartikel.) De opstand in Spanje duurt voortJ gruweldaden aan beide zijden. Buitenland'.! Steekpartij te Eindhoven. (Gemengd Nieuws.^, Spoorwegongeluk in Frankrijkeeö doode, zes geAYonden. .(Gemengd Nieuws.) Ernstig arbeidsongeval te Pernis. (Gemengd Nieuws, ZIE VERDER EVENTUEE& LAATSTE BERICHTEN MIDDELBURG Verhuring gemeentegrond. In 1921 werd aan F. Lorier een perceel groot 304 ca. aan het Armeniaanschs Schuitvlot verhuurd voor 150. Than® heeft de huidige .huurder vermindering van. den huurprijs verzocht. B." en W. stellen voor de huursom terug te brengen op 90, als L. voor f 60 mede in huur neemt het aangrenzende terrein van 2640 c.a., waarvan hij thans ook reeds voor zijn bedrijf gebruik maak't zonder dat de gemeente er inkomsten van geniet. Ij- heeft zich daarmede vereenigd. Nauwere samenwerking gewenscht Gisteravond heeft ten stadhuize op initi atief van den Vlissingschen Oranjebond een bespreking plaats gehad, waaraan onder leiding van den heer F. G. Lemmers door verschillende vereenigingen en personen werd deelgenomen. De volgende week wordt opnieuw verga derd, waarna wij het voor 31 Augustus sa mengestelde programma zullen publicee- renvoorloopig volstaan wij dus met de mededeeling, dat men. zal onderzoeken, of het mogelijk is des ochtends een réveille te houden, 's Middags zullen op 't strand kin derspelen plaats vinden (graafwerk als het tij gunstig is, blokjesrapen, zakloopen, bai- wedloop, liindernisbaan en driebeenen-loop). Voor de gelegenheid tot aanmelding zie men de advertentie die morgen in ons blad zal verschijnen. 's Avonds wordt op het strand een vuur werk afgestoken, terwijl voordien talrijke kinderen in een optocht met lampions en muziek naar het strand zullen trekken. Na het vuurwerk zal men op den Boulevard weder van muziek kunnen genieten .(mis schien een taptoe). Wij komen hierop terug als het program ma officieel is vastgesteld. Van militaire zijde wordt 31 Augustus herdacht met een parade van de Kon. Ma rine te circa half elf, voorafgegaan door een inspectie en gevolgd door een défilé en een marsch door de stad met muziek. Wij begonnen dit artikeltje met te schrij ven, dat op initiatief van den Vlissingschen Oranjebond gisteravond ver gaderd werd. Want aan deze bijeenkomst is deelgeno men door vereenigingen en personen, die met den Oranjebond weinig of niets uit staande hebben en die op 31 Augustus hun medewerking verleenen om zeer uiteenloo- pende redenen. Men moge van oordeel zijn, dat op zulk een. dag alleen de medewerking dient aanvaard te worden van organisaties en vereenigingen die het Oranjehuis welge zind zijn, men kan ook het standpunt hul digen, dat ieders medewerking welkom is. mits men zich aan de bedoelingen van den feestdag ondergeschikt wil maken en onge acht de motieven waarom men bereid is mee te werken. Om een voorbeeld te gevende. nering doenden die geld bijeen brengen om 's avonds een behoorlijk vuurwerk te kun nen afsteken, doen dit niet in de eerste plaats uit aanhankelijkheid aan het Oranje huis, maar om zakelijke redenen de Oran jebond voegt er om andere motieven een bedrag aan toe en dit geschiedt mede door andere instanties. En zulk een samenwer king lijkt ons uitermate gelukkig, wan neer wij hiermede een resultaat kunnen verkrijgen, dat fraai is en allen vreugde schenkt en voldoening. Waarom is deze eenvoudige vorm va» samenwerking in onze gemeente niet per® manent mogelijk? Wij weten, dat vroege?? een vereeniging „Vlissingen Vooruit" heeft bestaan. Wij weten ook, dat om alle moge^ lijke redenen, deze organisatie het leves heeft gelatenen zonder overigens ook maai' in het minst de waarde van de afzon* derlijke organisaties, die ieder een onderdeel van de taak, die deze vereeniging beoogd© op zich hebben genomen, te willen kieinee» ren, betreuren wij toch het gemis van een centraal lichaam op dit gebied, dait zich' specialiseert op het organiseeren van fees telijkheden. In een badplaats als Vlissingen is o.i, ruimte en werkgelegenheid .te over voois eenerzijds een vereeniging die buiten Vlis singen propaganda maakt voor stad 33 badplaats (V.V.V. dus, eventueel in provin* ciaal verband en anderzijds voor eeiï lichaam, dat in de gemeente en de naaste omgeving feestelijkheden enz. organiseert waardoor bezoekers en ingezetenen op ge* paste wyze prettig worden bezig gehouda# en waarin alle hiertoe in aanmerking kees mende vereenigingen, bedrijven enz. zijs vertegenwoordigd. Want het is niet voI« doende, dat wij vreemdelingen bewegen on- ze provincie en onze badplaats te bezoeken, wij moeten hun ook wat bieden, opdat zg niet uit verveling de Schelde oversteken om in de Belgische badplaatsen vertier ts zoeken, of bij een volgende gelegenheid Zeeland misschien geheel mgden, Voor dit seizoen is het natuurlijk te laaï om op dit gebied nog iets van beteekenis tot stand te kunnen brengen. Maar laat men de komende wintermaanden nu eens benut ten, om elkaar te vinden, opdat wij het vol* gend jaar klaar zijn en een programma van feestelijkheden (mèt de benoodigde geld middelen om een. en ander te kunnen ver* wezenlijken gereed hebben wanne eg het seizoen voor de deur staat. Van verschillende zijden heeft men ons in den laatsten tijd zgn nood geklaagd ove$ het feit, dat in Vlissingen op dit gebied zoo weinig gebeurd. Wij hebben den klagers eg telkens opnieuw op gewezen, dat mes met klagen en jeremieeren niet verder- komtdat men in de komende maanden contact tot stand moet brengen met alls organisaties en personen die zich voor dit vraagstuk (dat voor Vlissingen als bad plaats toch van zeer groote beteekenis moet worden geacht en om andere redenen ook voor geheel de provincie belangrijk is) in teresseeren. Wie hierin belang stelt en iets heeft te zeggen, dat tot het beoogde doel kan leiden* zullen wij in ons dagblad gaarne aan het woord laten. Met klagen en mopperen komen wij niet verder. Vr$j moeten samen aanpak ken en hiertoe bieden de komende maan den alle gelegenheid. Als de vereischte nauwere samenwerking het volgend seizoen nóg niet bestaat, hebben wij het aan ons zelf te Avijten,

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1