500 300 25 Cabaret-Paviljoen „Wilhelmina" HAN ROSING ZATERDAG IS AUGUSTUS Ie wapenindustrie kent geen vaderland. No.192 74e Jaargang 19361 Oitgavsfirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-88, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS clieufflenisscn nnn «£<eti «aCTg KERK. EN SCHOOLNIEUWS mM ■HHI ■1 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. j> ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" (IV Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. - Eerste Blad SCHRIJNENDE ONTHULLINGEN VAN DE AMERIKAANSCHE COMMISSIE VAN ONDERZOEK. PARTICULIERE WAPENFABRIKANTEN EEN GEVAAR VOOR DEN VREDE. Tn verband met 'de talrijke geruchten, 'dat buitenlaridsche wapenfabrikanten zoowel aan de regeering als aan de opstandelingen in Spanje vliegtuigen, wapens en munitie leve ren, is onderstaand artikel van belang en ken schetsend voor het immoreele van den wapen handel. Twee jaar geleden werd uit de Ameri- kaansch Senaat een commissie benoemd om een onderssoek in te stellen naar de particuliere wapenindustrie. Na een periode van twee "'aren, waarin buitengewoon veel werk werd verzet en talrijke gegevens wer den verzameld, is de commissie er toe overgegaan haar rapport uit te brengen. Dit rapport bevat zooveel merkwaardige feiten, dat het zeker zijn uitwerking niet zal missen. In de eerste plaats somt het een reeks van feiten op, waaruit moet blijken, hoe zeer de particuliere wapenindustrie een ge vaar voor den internationalen vrede op levert. Enkele feiten. De scheepswerven van Vickers in En geland en de Electric Boat Co. in Amerika vormden een wereldmonopolie voor onder zeebooten en deelden onder elikaar de we reld in twee belangensferen in. Dezelfde maatschappijen organiseerden in hun belang een wedloop tusschen Chili en Peru, die bijna op een oorlog was uitgeloopen. Een particuliere wereld-maatschappij in Lon den heeft die beschikking over meer dan één millioen geweren, een naar verhouding evenredig aantal mitrailleurs en kanonnen, enz. en zij is bereid aan den meestbiedende iedere hoeveelheid te verkoopem. Deze fir ma beroemt zich erop, een groote politie- ken invloed op de kleinere staten te kun nen uitoefenen. Een Amerikaansche onder zeebootenfirma betaalde aan den beruchten Basil Zaharoff ruim één millioen dollar commissionairsgelden. De munitiefabriek van Dupont zette gedurende den wereld oorlog voor een waarde van 1.250.000.000 dollar in kruit om. Dupont behaalde daar aan een winst van 250.000.000 dollar en gaat er prat op, dat het aan hem te dan ken is, dat de Vereenigde Staten geen Duitsche kolonie geworden zijn. Internationale overeenkomsten omtrent patenten, winsten en fabrieksgeheimen werden gesloten tusschen groote scheeps- bouwfirma's en chemische trusts. Deze overeenkomsten hielden een gevaar in voor de Amerik aansche verdediging en boven dien bete ekend en zij een verraad van mili taire geheimen. Een groote scheepsbouw maatschappij verdiende aan den bouw van één enkelen kruiser voor de Amerikaansche marine rond drie millioen dollar. Om de hooge winst-belastingen te ontdui ken, die de Amerikaansche regeering ge durende den wereldoorlog de oorlogsin dustrie oplegde, vervalschte een scheeps- bouwfirma de data van een contract. In het intrigeeren hebben de particuliere wapenmaatschappijen hun meester nog niet gevonden. Corrupties zijn bij hen aan de orde van don dag. De hier genoemde feiten vormen slechts een gering deel van het materiaal, dat de commissie in den loop van haar bestaan verzameld heeft. Ook heeft zij zich bezig gehouden met de manipulaties van de groote Amerikaansche banken, in het bij zonder met de bank van het Huis Morgan, dat weliswaar niet onder de wapenindustrie valt, maar er indirect toch aandeel in heeft. Aan de hand van het verzamelde mate riaal, heeft de commissie de volgende con clusies getrokken 1. Pogingen tot omkoopen van ambtena ren behooren overal tot „het zaken doen" van de wapenindustrie. 2. De wapenindustrie poogt regelmatig het eens land tegen het andere uit te spe len en is daardoor direct verantwoordelijk voor een verscherping van den internatio nalen bewapeningswedloop. 3. De wapenindustrie heeft grooten in vloed op de Amerikaansche ministeries, wat zich uit in het feit, dlat ambtenaren en andere autoriteiten herhaaldelijk moeite doen om Amerikaansch oorlogstuig aan vreemde mogendheden te verkoopen. 4. Het belang van de nationale verdedi ging wordt door hen ten achter gesteld bij hun internationale belangensferen. 5. Internationale sanctiebepalingen, zoo- als embargo's op wapenen, worden door de wapenmaatschappijen zonder scrupule ont doken. Deze conclusie zal men in de toekomst voor oogen moeten houden, indien men voornemens is maatregelen te treffen om de particuliere wapenindustrie ondier con trole te stellen. Juist door het internatio nale karakter, dat deze industrie kenmerkt, zijn er talrijke wijzen, waarop zij zich aan die controle kon onttrekken en men vraagt zich af of het niet in belangrijke mate. tot een garantie van den vrede zou bijdragen, indien de betrokken regeeringen er toe overgingen de particuliere oorlogsindustrie aan banden te leggen. Motorrijtuigenbelasting. Dg ontvanger der directe belastingen te Vlissingen (Zeilmarkt) maakt bekend, dat de weegbrug van den Provincialen Stoom- bootdienst te Vlissingen, Prins Hendrikweg no. 22, is aangewezen voor de weging on der ombtelijk toezicht van motorrijtuigen. Kosten van toezicht zijn niet verschul digd, indien de weging plialats vindt op den len en Sen, Donderdag der maanden Fe bruari, Maart, Mei, Juni, September, No vember en December van 8 tot 12 uur. Heeft.de weging plaats op andere tijd stippen, dan hiervoor is aangegeven, dan zijn kosten van. toezicht verschuldigd ten bedrage van 1 per uur©en half uur of minder voor een half uur gerekend. Voor het gebruik van de weegbrug is door belanghebbende een bedrag van 0.25 Verschuldigd. Formulieren voor het aanvragen der we ging zijn verkrijgbaar bij genoemden ont- Alhambra-Theater. Verswegen zonde. Het dagboek der misdaad. Het veelbewogen verhaal van het eerste hoofdnummer, dat eigenlijk heet „I found Stella Parish", biedt in zgn wisselende om geving een zeer gevarieerde rol voor Kay Francis, die zij prachtig speelt. „De best gekleede vrouw van Holly wood" kreeg een scenario, waarin voor haar krampachtig spelen haar charme ruimschoots plaats is ingeruimd. De vrouw, Stella) parish, beroemde Amerikaansche ST00MWASSCHERIJ „ZEELAND" Langevielesingel D f97, Telef. 637, Middelburg Zarief per kilo en per stuk actrice op het Londensch tooneel, beweegt zich van het begin tot het einde voortdu rend in meer dan benarde situaties. Er is geen enkel moment, dat niet bet hoogte punt van een psychische crisis mag heeten. Van het oogenblik af, dat de man uit haar duister verleden in de kleedkamer ver schijnt, om door chantage de toekomst van haar dochtertje te vernielen, is er één en kele opeenvolging van spanningen en zwa re deiningen, die een geënerveerden ge moedstoestand en zwaar dramatisch spelwel kunnen verklaren. De man, waarvan zij gaat houden, is tegelijkertijd de journalist, die haar duister geheim aan de publiciteit prijs geeft, en er de oorzaak van is, dat Stella Parish haar talent in der derangs revue's gaat verknoeien. Als zij eindelijk voor het groot tooneel van Londen teruggewonnen is, dreigt de première door haar zenuwachtige krachteloosheid te mis lukken, totdat de aanwezigheid van haar dochtertje in een loge haar de sterkte te ruggeeft, die zij noodig heeft om haar ster rol te kunnen dragen. De regisseur heeft een boeiend geheel ge schapen, al ontbreekt er de humor, die in vele Amerikaansche films zoo verfrisschend kwam opluisteren. Er zijn zeer overtuigen de scènes. De moeilijkheden van den veel- geglaagden journalist weet .de regisseur En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 zeer goed te pakken. Ook het beminlijk too- neelkind Sybil Jason heeft een leeuwenaan deel in deze sterke speelfilm, welke achter de schermen van twee werelden doet zien die van het tooneel en de journalistiek. In het „Dagboek der Misdaad" is nog eens de klassieke „crime passionelle" naar Fransch patroon tot onderwerp genomen. Een bankroover, die zich in een theater verborgen heeft, wordt ervan verdacht ook de prima-donna van het daar repeteerend gezelschap te hebben doodgeschoten. De misdaad werd echter gepleegd door de vrouw van den auteur Paul Adolphe Menjou welke laatste verliefd was op de vermoorde artiste. De diepere beteekenis van de film is de bij den dag grooter en pijnlijker wordende wroeging van de moordenares. Haar man weet, wis de schuldige is, doch geeft die niet aan bij de politie. Haar zelfverwijt zal haar leven tot een hel maken, haar tot den dood voeren. Deze vernielende zelfstrijd le ven wij overtuigd mede, dank zij het knap pe spel van Ruth Chatterton. Het offer brengt een „happy end", dat misschien ge wild, docli niet zeer logisch is. Afgescheiden ven deze laatste bedenking is deze film boeiend en spannend. Er zijn scènes, niet alleen van groote spanning, maar zelfs prachtig van vondst. Wij denken bijv. aan het bezoek van Frangoise, de schuldige vrouw, in de cel van den man, die wegens twee moorden ter dood veroordeeld is en haar smeekeri, te bekennen, dat niet hij, maar zij den tweed?-, moord bedreef. Het cynisme, waarmee de boef dat weg wuift en nog alleen maar belangstelling toont in 't slot van zijn „Robinson Crusoë", waarvan de laatste bladzijden ontbreken, is kostelijk. Interessant zijn in het voorprogram op namen van gasoefeningen bij het gediscipli neerde Japansche volk, gevechten in Spanje en van de Olympische spelen, waarbij o.m. het hijschen van de Nederlandsche vlag onder het spelen van ons volkslied. Zeer leerzaam is een documentaire met momen ten van den arbeid in diverse landen, op welk gelijk hoog niveau ook een succesvol muzikaal filmpje staat. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghdl. Op de Sintelbaaai aan het Olympiaplein te Amsterdam vond Donderdagavond - in intiemen kring een huldiging plaats van do Nederlandsche Olympische athleten. In het midden Tinus Osendarp. Na den ge weldigen brand in de Goudsche kaarsenfa briek is men niet bij de puinlioopen gaan zitten treuren, maar is terstond de opbouw van de nieuwe fabriek met kracht ter hand genomen, V. R, B. Onder leiding van de heeren P. J. Gillis sen en P. van Anraad, instructeurs dezer brigade, hebben een 50-taI dames- en hee renleden van de reddingsbrigades te Mid delburg, Souburg en Vlissingen gisteravond een oefening in grooter verband gehouden aan ons badstrand, waarbij de redding van een drenkeling, die zich bij laag water circa 200 meter in zee bevond, met behulp van de vlet van het badbedrijf werd ge- ensceneerd, welke in 14 min. 12 sec. naar wensch verliep. Na 4 min. was het slacht offer in de boot, doch de sterke stroom was oorzaak, dat de terugtocht veel lan ger duurde. Voorts werd geoefend in het afzoeken van zwinnen en het duiken in zee, teneinde ook op deze manier in een bepaald traject een drenkeling op te sporen, waarna red dingen geschiedden door het formeeren van den kettinggreep en ook het aan land brengen en het verleenen van eerste hulp werden beoefend. Tot slot kwam een redding tot stand door aanwending van een reddingshaspel, waarmede het den met een zwemvest uit- gerusten redder gelukte een drenkeling, die zich 250 meter in zee had gewaagd, in zeemansgreep op het droge te brengen. De Lijn werd, door zich op afstanden van 20 meter bevindende menschelijke drijvers of dobbers, zooveel mogelijk voor trekken en slepen behoed. Duidelijk bleek bij deze oefening, hoe een reddingsploeg door den stroom kan worden afgedreven* waardoor de redder vóór in plaats van achter den drenkeling, die gezien wordt, terecht komt. Deze practische les, welke speciaal ge houden werd in verband met de op handen zijnde emmens, is voor de deelnemers en deelneemsters een leerzame avond gewor den, en heeft daarbij tevens bewezen, dat aan het strand spoedig ingrijpen met de vlet mogelijk is, dat de eventueel aanwe zige brigadeleden, als het onverhoopt noo dig mocht wezen, paraat kunnen en ook zullen zijn en dat door deze factoren de veiligheid aan ons badstrand ten zeerste wordt gediend. Vanzelf trok deze oefening de publieke belangstelling. De chef-badbedrijf, de heer Verharen, had voor de noodige kleedigele- genheid doen zorgdragen. Vlissingsch scheepvaartnieuws, Aangekomen om te bunkeren Het Finsche stoomschip „Aura" van Londen het Grieksche stoomschip „Nea Tyhi" van Emden het Italiaansche stoomschip „Ho- nor" van Genua het Noorsche motorschip „Tosea" en het Engelsche stoomschip Pool Fisher" van Antwerpen de Neder landsche motorschepen „Elziena", „Nep- tunus" en „Novatie" van Antwerpen. Vertrokken „Aura" naar Gdynia „Nea Tyhi" naar River Plate„Honor" naar Bremen„Quo Vadis" naar Waybridge „Tosca" naar Londen„Pool Fisher" naar Belfast„Elziena/' naar Norwich; „Nep- tunus" naar Ballina„Novatie" naar Lon den. MIDDELBURG De vlieger ging niet op. Dezer dagen kwam te Middelburg een persoon, die zich Van. Santen noemde en die voorgaf, agenten te moeten aanstellen voor den verkoop van chemische produc ten voor een buitenlandsche firma, meldt de „M.Crt." Hij nam zijn intrek in een der hotels, zooals hij voorgaf voor een gerui- men tijd en kreeg van de arbeidsbeurs een paar namen op van ingeschrevenen, die men voor zulk een agentschap geschikt achtte. Deze personen werden in het hotel door hun „weldoener" ontvangen. Zonder ver der commentaar wei-den zij aangenomen, zij zouden 60 per maand krijgen plus pro visie, vrij reizen enz. en moesten Maandag a.s. met v. S. de provincie in om klanten te verkrijgen. Maar voor dit alles moesten 'zij een waarborgsom storten van25. Het is duidelijk, dat iemand, die door langdurige werkloosheid van steun moet leven, zulk een bedrag niet voor het grijpen heeft. Men ging overwegen hoe men het bijeen zou krijgen, toen de beide „aange stelde agenten" elkaar gelukkig ontmoeten. Nu bleek spoedig, dat zij bijna het slacht offer geworden waren van een bij slot van rekening toch nog vrij ónhandigen oplich ter. De man is met de Noorderzon verdwenen en laat den hotelier wachten op betaling van een maaltijd. Achtste Zeeuwsche Klompenbeurs, De achtste Zeeuwsche Klompenbeurs zal op 19 en 20 dezer te Clinge (Zeeuwsch- Vlaanderen) worden gehouden. Er zijn van de zijde der klompenmakers reeds vele inzendingen toegezegd. Naast de industrieën in Noord-Brabant en Gelder land neemt die in Zeeuwsch-Vlaanderen een plaats van beteekenis in, hetgeen op de beurs duidelijk zal blijken. Ontstemming by de Zeeuwsche garnalenvisschers, Naar het „Hbld." verneemt zal vanwege het Centraal Verkoopkantoor de prijs per kg consumptiegarnalen met een cent wor den verlaagd. Hij zal dan veertien cent per kilogram bedragen. Voor de garnalenvis^ scherij in Zeeland, voornamelijk die te Vee- re, Arnemuiden en Breskens beteekent deze verlaging een gevoelig verlies, aangezien de prijs tot nu toe nauwelijks loonend was, zooal niet met verlies werd gewerkt. Het bericht van deze verlaging heeft bij de gar nalenvisschers dan ook groote ontevreden heid gewekt, daar men na de in den laat- sten tijd gevoerde besprekingen andere maatregelen tot steun van de garnalen- visscherij had verwacht. Handelsregister Kamer van Koophandel. Zeeuwsche Eilanden (Middelburg Inschr ij vingen: Coöp. Kolenvereeniging „Helpt Elkan der", U.A., Biggekerke, aankoop van brandstoffen voor huishoudelijk gebruik. Coöp. Kolenvereeniging „Uit Voorzorg", G A. Kruimingen, gemeenschappelijken aan koop van brandstoffen. V.h. Form, Markt C 11, corsettenmaga- zijn. Eigenares mevr. H. H. M. Koetsier. De wapenindustrie kent geen vader land. (Hoofdartikel). De opstand in Spanje duurt voort nog steeds geen oplossing in zicht. Nieuwe geruchten inzake bemiddeling van vreemde mogendheden. (Buitenland). Belangrijke rede van president Roose velt over den toestand in Europa. (Buitenland). Onze zwemsters winnen den estafette- wedstrijd en vestigen nieuw Olympisch record na feilen kamp. Nederlandsche hockeyploeg zorgt voor de 7e bronzen medaille. (Olympische pagina)'. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Heden en Zondag optreden van den gevierden Humorist, Conferencier, Chanteur de Dance TOT 2 UUR GEOPEND. D. Koster, Ierseke, Julianastraat, mossel- kweekerij en handelaar. Firma Van. de Schelde, Beije en Stoel, Ellemeet, vlasbedrijf. Vennooten G. v. d. Schelde, Ellemeet, A. Beije, Duivendijke en J. Stoel, Duivendijke. Wijzigingen: Goedhart en Zoom's Glazenwasscherij, Hoogstraat I 141. Uitgetr. mede-eigenaar W. M. J. Goedhart. Handelsnaam gewijzigd in B. J. Goedhart. Eigenaar B. J. Goed hart. N.V. Handel Maatschappij „De Veluwe", Goes, Lange Kerkstraat 8, detailhandel in boter, margarine, vet, koffie, thee en an dere artikelen. Filiaal gevestigd te Goes, Lfiinge Kerkstraat 8, Beheerder J. van der Zee. N. V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. en Co., Houttuinen Q 30, houthandel, houtza gerij en schaverij. Nieuwe comm. prof. dr. J. P. Wibaut, Amsterdam. Nieuwe proc. C. M. Ghijsen. Société Générale des Eaux de Vie de Cognac, voorheen onder de firma Tissot en. Co., Vlissingen, Scheldestraat 8, distilleer derij en handel in wijn en gedistilleerd. Filiaal Vlissingen per 1 Febr. 1936 opge heven. Ontslag aan beheerder L. Cyvat. Opheffing: Firma P. Krijger Zoon, Langevielö K 224, timmer-, metselaars- en aannemers bedrijf. Ds. H. Snel 45 jaar predikant. Ds. H. Snel, rustend predikant te 's-Gra» venhage, herdenkt Zondag 16 dezer den dag waarop hij voor 45 jaar in het predikambt bevestigd werd. Ds. Snel werd in 1864 geboren en in 1891 candidaat in Utrecht. 16 Augustus van dat jaar aanvaardde hij zijn ambt bij de Ned. Herv. gemeente van 's-Heerenhoek, waar hij slechts een jaar werkzaam was. In 1893 werd hij predikant te Stavenisse, welke standplaats in 1895 met St. Maartensdijk' verwisseld werd. In 1896 vertrok h(j naai Gameren, om in 1899 te Dirksland zijn in trede te doen. In 1901 ging ds. Snel naar Polsbroek en kwam in 1910 op het eiland Urk. Hier legde hij in 1912 zijn bediening neer om tijdelijk predikant te worden in Ned. Oost-Indië met standplaats Poerwo- redjo. In 1923 ging hij naar Djocja om iri 1924 naar Madioen te vertrekken. 3 Juli VOLKSGEZONDHEIDS- EN VE1LIGHEIDSHOEKJE Ernstige waarschuwing voor het zwemmen zonder toezicht In het „Kanaal door Walcheren". 1 A 2 M. uit den wal, voldoende diepte om te verdrinken. Baden is hier onmogelijk. mmm

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1