500 300 25 No. 191 74e Jaargang 1936; VRIJDAG UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 14 AUGUSTUS Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD llTADS- EN PROVINCIENIEÜWS SPORT De burgeroorlog in Spanje woedt voort. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzén. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PUBL1CITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Kunstkring: „Het Zuiden", Men schrijft ons "S De expositie, welke 13 'en 14 Augustus ter wisseling van werken, gesloten was, wordt morgen 15 Augustus weder voortgezet met een gezamenlijke tentoonstelling, bestaande uit werken van de dames Mevr. Dieleman, EversKeg en Hendrickx, mej. Ballieul en Duivekot en de heeren Jacobs, Vaarzon Mo rel, Bergsma, Klarenbeek, De Vries, West- strate, Melse, v. d. Steen, Maas en Van Dijk. Mej. J. H. Gasille f Op 68-jarigen leeftijd is alhier overleden mej. J. H. Gasille, oud-lid van den gemeen teraad. Mej. Gasille heeft van dit college deel Uitgemaakt van 26 September 1924 tot 25 Maart 1927, toen zij wegens gezondheids redenen als lid heeft bedankt. Zij had zitting voor den vrijzinnxg-demo- Cratischen Bond. In den raad nam mej. Gasille meermalen aan de discussies deel en waar het onder- wijs-aangelegenheden betrof werden haar adviezen zeer op prijs gesteld. Mej. Gasille had een eervollen staat van dienst hij het openbaar lager ondexwijs. Van de vereeniging A.G.O. was mej. Ga sille vele jaren lid van het bestuur en zij heeft de belangen van deze vereeniging op bijzondere wijze behartigd. Een goed geslaagde tocht. De commissie voor Jeugdwerk in den ring „Walcheren." van het Ned. Jong. Ver bond organiseerde Woensdag jl. een tocht met 6 bussen van Gebr. van Fraassen te Vlissingen naar Burgers' Dierenpark bij Tilburg. Een 180 jongens en leiders uit Vlissingen, Biggekeike, Grijpskerke, Kou- 'dekerke, St. Laurens, Nieuwland, Seroos- kerke, Souburg, Wesbkapelle en 't Zandt namen aan den goed geslaagden tocht deel. Een aanslag der Spanjaarden op Vlissingen verijdeld, 1686 14 Augustus 1936 Doordat de Watergeuzen, waaronder veel Zeeuwen waren,, Den Briel hadden ingeno men (1 April 1572) en zij kort daarna ook medewerkten aan de volledige bevrijding- van Vlissingen (6 April 1572), twee belang rijke havensteden aan of bij de Noordzee, was de dageraad der Nederlandsche vrijheid gekomen. Vooral Vlissingen was van belang. Van hier uit konden de Geuzenschepen gemak kelijk de vaart op Antwerpen, Middelburg en Goes bemoeilijken. Bovendien volgde spoedig Veere, waarna Middelburg belegerd werd, Hoe gaarne zouden de Spanjaarden de stad Vlissingen weer in hun macht hebben. Met geweld zou het echter nooit geluk ken. Daarom moeti het met list en omkoo- ping geprobeerd worden. De Spaansche landvoogd Parma, welk bekwaam veldheer hij ook was, maakte dikwijls met succes van genoemde middelen, gebruik. De eerste toeleg om Vlissingen op 1 Juni 1581 door list in handen te ki-ijgen, mislukte. Men had echter veel vertrouwen in deze onderneming, daar een der zooge naamde verraders zijn elfjai-ig zoontje als pand had gegeven. Meer succes had Parma in de volgende jaren met andere steden. Door list en ge weld was hij meester geworden van de Vlaamsche steden Gent en Brugge en in 1587 van Sluis. Nu was hij dicht bij den Scheldemond. De vernietiging 'der onoverwinnelijke Vloot in heb volgende jaar deed verdere ver wachtingen voorloopig te niet. Nadat Prins Maurits in 1604 de stad Sluis en 'daarmede het geheele tegenwoor dige Westelijk-Zeeuwsch Vlaanderen had veroverd, werd door de Spanjaarden her haaldelijk geprobeerd in deze streek weer vasten voet te krijgen. Nu eens hadden zij het oog geslagen op Sluis (12 Juni 1606), dan weer op Aardenburg (6 Maart 1607). Later op Oostburg (16 September 1621) en up IJzendijke (1 November 1623). Al hun aanslagen mislukten echter. In 1636 scheen voor hen een betei'e kans van slagen te komen en wel met de stad Vlissingen. Vele personen uit deze stad hielden zich destijds bezig met 'de zoogenaamde vrije nering, heter gezegd met de kaapvaart. Menig Spaansch schip werd als buit binnen gebracht. Dikwijls waren de kapiteins, (veelal in dienst van anderen) van Fransche afkomst. Zoo was een zekere La Motte he velvoerder van een kaperschip, maar in dienst der Staten. Hij was een man van alle markten thuis. Vroeger was hij in dienst geweest hij de Spanjaarden. Hij had zich daarna in Amsterdam gevestigd en was tob de Waalsche of Fransche kerk ovex-gegaan. Met een gunstig getuigschrift van deze kerkelijke gemeente was hij naar Vlissingen gekomen. De Staten van Zeeland, hem vertrou wende (het overloopen geschiedde destijds vaak) hadden hem in dienst genomen als kustbewaarder. Later bleek echter, dat hij in geregelde briefwisseling stond meb de Spanjaarden, Hij bezocht wel eens den Duinkerker admiraal Collaert, dien Jan Evertsen op zee had overwonnen en te Mid delburg gevangen zat. Met Collaert ont wierp hij heb plan een aanslag op Vlissingen te plegen en wel op 14 Augustus 1636. Duinkerken- was toen nog een stad in de Spaansche Nederlanden. La Motte, die met de Duinkerkers in ver binding stond, zou zich door dezen met hun 5 welbemande fregatten op zee in schijn laten nemen, waarop gezamenlijk naar Vlis singen zou worden gevaren. Bij hun aan komst zou het schijnen, dat La Motte met een f linken buit binnenkwam. Om geen kwaad vermoeden te wekken liet hij te voren in- Vlissingen het gerucht verspreiden, dat hij 3 vijandelijke schepen had genomen. Toen La Motte met zijn zoogenaamd ge nomen Duinkerker schepen ter hoogte van Ostende was, zag hij in de verte het eskader van Jan Evertsen naderen. Voor alle zeker heid liep hij Ostende binnen. Zijn kajuitsjon gen was mét het plan tot den aanslag be kend en toen hij te Ostende aan wa.I wist te komen, keerde hij niet meer naar zijn mees ter terug, doch wist over Sluis naar Vlis singen te komen. Daar de kajuitswachter lang weg bleef en nergens in de stad te vinden was, be greep La Motte dat de jongen naar zijn woonplaats Vlissingen was vertrokken om alles over to brengen. Nu het plan ontdekt was, durfde La Motte niet meer naar Vlis singen terugkeeren zoodat hij weer in Spaanschen dienst ging. Jammer, dat de ge schiedenis niet meldt hoe de kajuitsjongen heette en welke belooning hij heeft ontvan gen. De aanslag op Vlissingen was in elk geval verijdeld. B. J. d. M. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Donderdagmoi'gen zijn twee Fransche torpedojagers, de „Chacal" en de „Leopard" voor een bezoek van eenige dagen in de Amsterdamsche haven binnengeloopen. De Nederlandsche regeering heeft Don derdag den momenteel in ons land vertoe- venden Canadeeschen autoriteiten een lunch aangeboden. Jubileumwedstrijd, Wij vestigen de aandacht op de advei'- tentie in dit blad, waarin voor Dinsdag avond a.s. een wedstrijd tusschen Vlissin gen I en Middelburg I wordt aangekondigd. Beiaard-concert. Hedenavond zal door den heer J. Kwist het 2e Zomeravond concert worden gegeven op het carillon van den St. Jacobst-oren van half negen tot half tien. 1. Gavotte A. Krul. 2. Zomeravond Leo Mens. 3. Kein Halmlein wachst auf Erden. Fi\ Bach. 4. Litany. 5a. Een draaiers jongen. b. Schep vreugde in het leven. c. Holland is een heerlijk land. e. De nacht). d. Het avondklokje. 6. Kindergesellschaft Burgmüller. 7. Sonatine in G Beethoven. 8. Twee liederen van Schubert. a. Der Lindenbaum, b. Morgergruss. 9. Traget sanft mit leisem Wehen. Mozart. 10. Voor Nederland. 11. Klokke Roeland'. 12. Merck toch hoe sterek. Postzegelloket voor verzamelaars. Morgen is aan het Post- en Telegraaf kantoor van 3 uur tot half vijf een loket voor postzegelverzamelaars geopend. Daar zijn verkrijgbaar post- en portwaarden van Nederl. Indië en Suriname, diverse rolper- foraties van Nederland en bovendien voor het eerst de nieuwe waarden van Curagao. De lagere waarden tot 5 cent zijn in cijfer- type, terwijl die van 6 cent tot 2.50 de beeltenis der Koningin dragen» Zeebaden. In de week van Vrijdag 7 tot en met Donderdag 13 Augustus werden hier in het gewone bad 3507 baden genomen en in het yolksbad 1837, totaal 5344. De hoogste temperatuur van de lucht was 67 graden en de gemiddelde tempera tuur van het water 65 graden. Gevaar op den weg. De politie arresteerde in den afgeloopen nacht een tweetal mannen die dronken in de stad op hun rijwiel reden, op weg naar hun woning elders, hetgeen met het oog op hun toestand ontoelaatbaar moest wor den geacht. Na hun roes aan het bureau van politie te hebben uitgeslapen, zijn zij heden in vrij heid gesteld. Proces-verbaal tegen hen werd opge maakt. Vlissïngsch scheepvaartnïeuws. AangekomenHet Nederlandsch motor schip „Geziena" van Gravelines voor Haat ten. Om te bunkeren De Italiaansche stoom schepen „Dante" en „Grazia" van Genua het Nederlandsche motorschip „Quo Vadis" van Viipuride Duitsche sleepboot „Sim- son" van Harwich het Yoegoslavische stoomschip „Rad" van Havre. Vertrokken: „Edith" naar Valencia; „TJlla" naar Rio de Janeiro „Grazia" naar Bremen „Dante" naa': Limburg „P-ad" naar Necochea, De Walchersche zweefvliegclub naar .Twenthe. Morgen begint op het vliegveld Twenthe (nabij Enschede) een vliegkamp van den Nederlandschen bond voor zweefvliegers, waaraan ook wordt deelgenomen door 12 leden van de Walchersche zweefvliegclub. 6 hunner blijven gedurende het weekendde anderen gedurende het geheele kamp. Het nieuwe toestel, de „Perebie" wordt meegenomen, hetgeen een probleem op zich zelf bleek te zijn, daar het een lestoestel is en dus niet door de lucht naar Twenthe ge sleept kon worden. De leden hebben in de afgeloopen weken voor het transport zelf een aanhangwagen voor een auto geconstru eerd waarop de „Perebie" gedemonteerd vanavond to twaalf uur vertrekt. Morgenmiddag wordt het kamp officieel geopend, MIDDELBURG De eerste Zeeuwsche Bloemententoonstelling „Flora", Gisteren hebben enkele honderden perso nen een bezoek gebracht aan St. Joris en er genoten van hetgeen de Flora brengt. Het totaal aantal bezoekers op de eerste twee dagen is de duizend met een flink cij fer gecasseerd. Gisteravond is er ook met belangstelling geluisterd naar de goede muziek van „Oefe ning na den Arbeid", dat meermalen een welverdiend applaus te incasseeren kreeg. Op de bovenzaal was de belangstelling ook nu zeer groot en werd aandachtig ge luisterd naar de toelichtingen van de be stuursleden der tuinbouwvereeniging ,,'t Centrum" en de C.V.V. „Walcheren" en de tuinbouwleeraren, wier medewerking zeer op prijs wordt gesteld door de tuinbouw- commissie uit de Z.L.M. Zoo men weet had deze commissie het initiatief gehad zelve een tentoonstelling te organiseeren voor het propageeren van goede behandeling van het fruit en groenten, en het oprichten van meer tuinbouwvereenigingen, waarvan er nu nog maar vier op Walcheren bestaan. Men hoorde echter van de plannen voor de Flora en er kwam een o.i. zeer toe te juichen samenwerking. De wijziging der steunregeling. De Middëlburgsche Bestuurdersbond heeft zich met een adres tot B. en W. ge wend, met het verzoek den minister van sociale zaken intrekking van de wijziging der steunregeling te verzoeken, inzake den huurtoeslag voor steuntrekkers. Een lastige klant. Gisteren heeft een agent van politie een bezoeker van een winkel in de Langeviele daaruit verwijderd, omdat hij te veer aan En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 Bacchus had geofferd en daardoor in den winkel was neei-gevallen. De man is naar den wachtpost op de Markt gebracht en na ontnuchtering weer op vrije voeten gesteld. De rywielplaatjes. Nog steeds komen klachten hij de politie in over diefstal van rijwielbelastingplaatjes. Men neemt vaak rijwielen mede, neemt de plaatjes er af en werpt het rijwiel in een plantsoen of tegen een muur. Men zij dus nogmaals gewaarschuwd. Kind te water. Gistermiddag viel aan den Beenhouwers singel een 5-jarig zoontje van H. te water. De heer Overwijk mocht er in slagen het kind behouden op het droge te brengen. OOST- EN WEST-SOUBURG Collecte T.B.C.-bestryding. Door de vereeniging „Draagt Elkanders Lasten" alhier, afdeeling van het C.N.V., zal morgen, Zaterdag 15 Augustus, een speldjesdag gehouden worden ten bate der t.b.c.-bestrijding. OOSTBURG Rijkskweekschool te Oostburg, Bij het gemeentebestuur van Oostburg is bericht binnengekomen van den minister van Onderwijs, dat het reeds genomen be sluit tot opheffing van de Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Oostburg niet kan worden teruggenomen, meldt het „Handelsblad". Dit bericht is in geheel Zeeuwsch-Vlaan deren, voornamelijk in het Westelijk defcl, met groote teleurstelling ontvangen, aan gezien het hier de opheffing van de eenige opleiding voor ondeiwijzers in dit geheele gebied geldt. Men beschouwt dit als een be wijs voor de achterstelling van Zeeuwsch- Vlaanderen, terwijl men verwachten mocht dat er iets meer zou worden gedaan om dit grensgebied te doen deelen in de Nederland sche cultuurrechten. Men is echter niet voornemens de actie tot behoud der kweek school te doen eindigen. Overtuigd van het bestaansrecht van deze opleiding, zal het comité een audiëntie bij den minister-presi dent aanvragen men overweegt voorts, om, gezien de groote nationale belangen in deze en de toezeggingen aan Zeeuwsch- Vlaanderen bij de annexatieplannen eenige jaren geleden gedaan, H.M. de Koningin te vragen over deze zaak in gehoor te worden ontvangen. ST. JANSTEEN Openluchtspelen te St. Jansteen. De eerste opvoeringen van De Zwarte Dood. De eerste opvoering van dit nieuwe histo rische werk had honderden bezoekers te St. Jansteen samengebracht. Het st.uk, met zijn diepen ondergrond, sloeg bij de kenners in. Bijwijlen bleek, dat de scènes uitermate pakkend naar voren worden gebracht. Rol len als die van Clais Woutermans -en Delver zullen wel in de herinnering bewaard blij ven. Van de vier speeldagen zal, naar wij ver nemen, 15 Augustus a.s. de dag van de meeste beteekenis zijn. Dan zullen de afdee- lingen van het Algemeen Nederlandsch Verbond, tegelijk met de leden van Gedepu teerde Staten van Zeeland, door burgemees ter en wethouders van St. Jansteen, offici eel worden ontvangen op het historische raadhuis, in de groote zaal, waar nog de kunstvolle beelden der 17e eeuw, geschon ken door den toenmaligen vrijheer van St. Jan ten Steene en Inghelosenberghe, graaf Willem van Hogendorp, het interieur im poneerend sieren. Ook uit Vlaanderen komen verschillende officieele groepen, o.a. de Davids-fondsaf- deelingeh var het Waasland. Burgemeester P. H. Geïrnaerdt van St. Jansteen zal dien dag de spelen om vier uur officieel openen. De werkloosheid in Zeeland. Stand op 31 Juli. Middelburg 958, Vlissingen 709, Arne- muiden 186, Aagtekerke 5, Baarland 24, Biggekerke 3. Borsselen 0, Colrjnsplaat 3, Domburg 36, Driewegen 4, Ellewoutsdijk 1, «nn desa daag Het besluit tot opheffing der kweek school te Oostburg blijft gehandhaafd. .(Provincie). Weder verschillende ernstige verkeers ongevallen. (Gemengd nieuws De burgeroorlog in Spanje woedt voort. Roept Spanje bemiddeling van Frank rijk in? De Phohi geeft gelegenheid tot draad loos-telefonisch contact met Nederlan ders in Spanje. .(Binnenland) i Nida Senff Olympisch kampioene 100 M. rugslag dames Rie Mastenbroek en Tini Wagner in de finale 400 M. vrije slag dames Onsportieve beslissingen der jury's. Olympiade-pagina. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Goes 245, 's-Gravenpolder 2, Grijpskerke 0, 's Heer Abtskerke 3, 's Heer Arendskerke 0, 's Heerenhoek 33, Heinkenszand 18, Hoe» dekenskerke 5, lerseke 241, Kapelle 1, Kats 0, Kattenrijke 0, Kloetinge 10, Kort» gene 0, Koudekerke 33. Krabbendijke 4* Kruiningen 27, Meliskerke 3, Nieuwland 7, Nisse 0, Oostkapelle 3, Oudelande 20, Ove» zande 14, Rilland-Bath 1, Ritthem 1, Scho* re 0, Serooskerke 10, St. Laurens 5, Sou* burg 192, Veere 3, Vrouwenpolder 3, Waar de 6, Wemeldinge 10, Westkapelle 121, Wis* senkerke 1, Wolphaartsdijk 5, Zoutelande 0. Totaal stonden per 31 Juli jl. als werk zoekende ingeschreven 2953 personen, Besmettelijke ziekten. ïn de week van 2 tot en met 8 Augus tus kwamen in onze provincie 4 gevallen van roodvonk vcor, ml. 3 te Middelburg en 1 te Vlissingen. Centraal verkoopkantoor van mosselen. Een onderzoek wordt ingestelde Naar aanleiding van de in de pers voor gekomen beschuldigingen tegen voorzitter en directeur van het centraal verkoopkan* toor van mosselen te Bergen op Zoom, heeft op verzoek van bedoelde heeren het bestuut; van deze instelling een commissie benoemd, welke naar de gegrondheid van een en an der een uitgebreid onderzoek zal instellen* VOETBAL; Een oefenwedstrijd. A.s. Zondagavond spelen de Zeeuwen, op het sportterrein aan den Kapoentjesweg een oefenwedstrijd tegen „Boeimeer" uit Breda. ROEPT SPANJE DE BEMIDDELING VAN FRANKRIJK IN Spaansche nationalisten melden successen. De vannacht door de Spaansche radio stations uitgezonden berichten geven het volgende beeld De nationalistische troepen zijn gisteren in den loop van den avond 6 K.M. verder naar Santander opgerukt. Badajoz is door de nationalisten na een beschieting, die verscheidene uren duurde, voor de helft ingenomen, in het overigé deel der stad wordt nog gestreden. Tusschen Merida en Madrid konden de troepen van generaal Franco de op 120 K.M. ten Zuid-W^ten van Madrid gelegen stad Talavera in bezit nemen en talrijke gevangenen maken. Voor Malaga heeft een vliegtuig der na tionalisten den kruiser „Jaime 1" gebom bardeerd, waardoor een deel van het scheepsgeschut werd vernield. Twee andere oorlogsschepen der Madrileensche regeering hebben de zijde der nationalisten gekozen. Te Antequera hebben regeeringsvliegtui- gen het lazaret en het stedelijk ziekenhuis gebombardeerd.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1