500 25 DONDERDAG Défaitisme van K.L.M.-piloten. NO.190 74e Jaargang 1936: UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraai SB-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS ScijcufUwasscii «gsm etc— Jgag VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOORPUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad Verdediging, zeggen ze, is nutteloos. Een. 'drietal K.L.M.-piloten, n.l. de heeren E. van Dijk, W. Veenendaal en A. Viruly, hebben een manifest gepubliceerd en aan de Staten-Generaal gezonden, waarin ze uit eenzetten, hoe smal ons landje eigenlijk maar is. Veertig minuten vliegens zeggen ze. Die veertig minuten zijn gevlogen, vóór we in tijd van oorlog afweermaatrege- len hebben kunnen nemen. In dien zelfden tijd kunnen heel wat steden zijn uitge moord, éérst een groob aantal kleine thermietbommen, dan een aantal zwaardere scherfbommen en vervolgens gas. De drie K.L.M.-piloten zetten dat alles uiteen om te betoogen, dat een smal land als het onze in een oorlog niet te verdedigen is. Het is, dunkt ons, een smal be toog, dapperen K.L.M.-piloten onwaardig. Wat willen ze bereiken met een dergelijke défaitistische propaganda Wanneer ze bedoelen te zeggen, dat een toekomstige oorlog vreeselijk zal zijn en we daarom geen oorlog moeten beginnen, dan zijn we het volkomen met hen eens. Alleen dwazen onder onze landgenooten kunnen denken, Voor zoover dwazen daartoe in staat .zijn, aan een aanvalsoorlog. Het is echter de klaarblijkelijke bedoeling van de manifest auteurs om te suggereeren, dat ook v e r- dediging uit den booze is. Is dat nu inderdaad zóó Laten we eens aannemen, dab volk en re geering naar deze adviseurs luistert en aan bijv. Duitsche legers toegang geeft, „omdat we ons niet kunnen verdedigen". Hebben we dan mèt de overgave van ziel en vrij heid en karakter, ten minste ons vleesche- lijk lijf, ons „leven" behouden - Geen denkenaan Het eigenbelang van anderen verzet er zicb tegen, dat bijv. Duitschers ons land overweldigen. Indien ze het probeeren om zich te vestigen aan onze kusten, dan zou Engeland aan Duitsch land den oorlog verklaren en ook de Belgi sche en Fransche legers zouden ons gebied lieten we het door Duitschers overwel digen niet ontzien. Ons land zou dus even goed slagveld zyn We zouden met het prijsgeven van ziel, vrijheid en karak ter ons laffe lijf niet hebben gespaard. jje sjs :Jt Thans een andere zaak. Défaitisten, w.o. de drie K.L.M.-piloten, houden ons steeds voor, hoe een vijand in korten tijd een groot deel van ons volk zou kunnen vernietigen. Maar we vragen wat weet men ons aan te voeren ten bewijze, dat die vijand het ook werkelijk zou doen Ook in vroegere oorlogen beschikte men wel over middelen om den strijd wreeder te voeren dan gebruikelijk was en tóch heeft men die middelen niet toegepast. Ook in den oorlog 19141918 had men wateren kunnen vergiftigen, kolven met bacteriën uit vliegmachines kunnen werpen, pest en cholera had men in vijandelijke landen kun nen invoeren. Nooit is een vijand er van weerhouden uit liefde, maar wel uit overtuiging, dat elk gebezigd middel voor wederzijdsche toepas sing vatbaar was. Duitsche vliegeniers kunnen in veertig minuten vanaf de grens, onze hoofdstad bereiken en daar brisant- granaten en gifgasbommén laten vallen. Maar veertig minuten later kunnen onze vliegeniers' hetzelfde kunstje boven Keulen en Aken uithalen, de lucht is te groot dan dat de „vijand" er een ondoordring bare linie in zou kunnen vastleggen. Als Duitschland onze vijand is, dan zal de heele Engelsche luchtvloot tevens „de onze" zijn En omgekeerd zal het natuurlijk van hetzelfde wezen. Wie opzettelijk, onbarmhartig en bar- baarsch vernietigt in een oorlog, die zal vernietigd worden. Dat juist heeft.de mo derne techniek mogelijk gemaakt. De Italianen, die hebben gifgassen g'ebruikt en kunnen gebruiken in Abessinië het was een schande voor onze bescha ving omdat ze wisten, dat de Abessi- niërs niet in staat waren om den Italianen met gelijke munt terug te betalen. Maar Mussolini zou zijn gifgasbommen nog wel een poosje in de pekel hebben gezet als hij had moeten rekenen met de verwachting, dat elke bom op Addis Abeba met twee bommen op Rome zo" zijn beantwoord. Het optreden der K.L.M.-piloten ware te prijzen geweest, als ze ons een beteren weg hadden kunnen wijzen om een bui- tenlandschen aanval te weerstaan, maar ze wijzen niets en benemen ons volk alleen den moed in omstandigheden, die door ons noch worden gewekt, noch gezocht, maar waarin we buiten ons toedoen kunnen worden geplaatst- Onontkoombaar. Het zaaien van zulk défaitisme is anti nationaal. Hitler of een andere machtheb ber kan met een dergelijke uiting rekening houden. Omdat ze afkomstig is van man nen, die voor flink en moedig doorgaan en in zekeren zin representanten van het volk worden geacht kunnen buitenstaanders meenen, dat onze heele volksgeest laf is ge worden en bij voorbaat den overweldiger tot slaafsche onderwerping neigt. We \rillen den persoonlijken moed der K.L.M.-piloten niet betwijfelen, maar vragen ons af, of het voortdurend internationaal contact hun nationalen geest niet te zeer heeft ondermijnd. We hebben respect voor bun moed, maar niet voor hun logica. En we geven ze in overweging om zich te beperken in hun uitingen ten aanzien van de algemeene weerbaarheid van ons volk. Deze is een zaak, welke zij niet hebben te leiden en aan welke tenminste één hun ner, de heer Viruly, zich opzettelijk heeft onttrokken. Het ideëel e van hun gedachten- gang is hun blijkbaar een beletsel om objec tief de p r a c t ij k van een oorlog welke van de oorlogsm ogelijkheden hemelsbreed kan verschillen te beoordee- len. Naam en faam verwierven de K.L.M.- piloten in een bedrijf, dat aan ons volk millioenen heeft gekost en nog kost. Het is niet billijk, dat ze dien naam en die faam misbruiken voor °en- actie, welke de volks weerbaarheid, den strijd om het eigen volksbestaan, aantast. Een aantasting op onreëele overwegingen bovendien. Waarschuwing. De ontvanger der directe belastingen te Vlissingen vestigt voor zooveel noodig, de aandacht van belanghebbenden er op, dat in het begin van de maand September ver volgd zal worden voor de aanslagen Grond en Personeele belasting 1936, waarvoor de aanslagbiljetten zijn gedagteekend Maart 1936 en waarop einde dezer maand minder dan 5/9 zal zijn betaald. Stempeling rywielplaatjes. De vereeniging Arbeid voor Onvolwaar- digen (A.V.O.) heeft in een 40-tal plaatsen des lands stempelmachines geplaatst, waar rijwielplaatjes gestempeld kunnen worden. Kij verschaft daarmede tevens arbeid aan een groot aantal onvolwaardigen, die an ders niet aan den slag komen. Ook voor Vlissingen was een machine beschikbaar gesteld, maar die is door bij zondere omstandigheden terug gehaald moeten worden. Naar wij nu vernemen zal, behoudens toestemming van B. en W., de machine uit Middelburg Vrijdag 14 dezer hier ter stede op de Kleine Markt geplaatst wordenzoo noodig zal dit ook de volgende dagen het geval zijn. Door medewerking van den minister van financiën kunnen dan ook de rijwielplaatjes worden verkocht. Uw naam, adres, huisnummer en woon plaats worden voor een geringe vergoeding in uw piaatje gestempeld Bij verlies van een gestempeld plaatje kan de vinder het in de brievenbus werpen. De post bezorgt het dan thuis tegen de ge wone portokosten (6 cent). Beveilig dus allen uw rijwielplaatje tegen diefstal en verlies, en steunt hiermede het mooie werk van de A.V.O. Het nieuws van den dag iu beeld. Foto's in onzo Tijdinghal. Met het heien voor de nieuwe Beurs te Rotterdam is men thans gereed gekomen. Een overzicht van het bouwterrein met op den achtergrond het postkantoor. Na zijn terugkomst uit Berlijn mocht Tinus Osendiarp van vele zijden blijken van be langstelling en gelukwenschen ontvangen. De minister van waterstaat jhr. ir. O- C. A. van Lidth de Jeude bracht Woensdag een bezoek aan Amsterdam om de ver keersregeling aldaar in oogenschouw te ne men. En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 Politietroepen. Met ingang van heden is de korporaal der politietroepen D. Ornée alhier, benoemd en aangesteld tot sergeant bij dit korps. Vreemdeüngenbezöek. Heden werden door de Provinciale booten van Breskens 3800 passagiers-en 175 auto's van de Belgische badplaatsen vervoerd. Het vorig jaar waren deze aantallen resp. 3500 en 119. Vlissingsch scheepvaartnleuws. Aangekomen De Nederlandsche motor schepen „Olga", van Gravelines naar Wa- mei„Antilope", van Londe.n naar Bever wijk „Drente", van Londen voor Amster dam „Succes", van Zeebrugge voor Rot terdam. Om te bunkeren Noorsche motortanker „Hilda Knudsen" van Rouaan Engelsche stoomschip „Hartland,Point" van Lissabon: Deensche stoomschip „Ulla" van Elsenorè. Vertrokken „Kotka" naar Pont Brülé „Hilda Knudsen" naar Haugesund „Hart land Point" naar Bergen, Gevonden voorwerpen; De Commissaris van" Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd Eeïi kóperen fan- tasiering, scapuliermedaille, huissleutel, kastsleuteltje, blauwe ceintuur, rijwielhand vat.. japonceintuur en i'ietopomp en dat in lichtingen te bekomen zijn omtrent een por- temonnaie, inhoudende sleutels bij van der Wal, Badhuisstraat 4, rijwielbelastingmerk in étui bij Geervliet, Paul Krugerstraat 84, dameshandschoen bij. Monté, Hurgronjestr. 15, kinderbadschoentje bij Visser, Verkuyl Quakkelaarstraat 85, zilveren kinderarm bandje bij Ma es, Lepelstraat 11, rijwielbe lastingmerk (los) bij De Wittè, Westelijke Bermweg (Oude Station) 2, kinderhand- taschje met inhoud bij Sanderse, Van Hoorn van Burghstraat 16, zijden sjaal bij Loeke- meyer, Papaverlaan 14, rijwielbelasting merk in étui bij Groot, Van Dishoeckstraat 39, springtouw met klossen bij Beaufort, Walstraat 115, kinderschoentje bij Hintzen, Aagje Dekenstraat 129 zilveren broche met steen bij Rodenhuis, Boulevard de Ruyter 26, beneden, heerenrijwiel bij Paling straat 23, lederen ceintuur bij wed. Saay, Kleine Kerkstraat 15, rijwielbelastingmerk (los) bij Scheybeler, Koudekerkscheweg 140, speelgoedhondje bij Van den Bergen, Schuitvaartgracht 97, heerenportemonnaie met inhoud bij de Bruyne, Hyacinthenlaan 31 alpinemuts. bij Breyer, Kolvenierstraat 28, zilveren armbandhorloge bij Naaktge boren, Clijverstraat 16, jongensbretels bij Frègeres, Kasteelstraat 42c, houten strand- schop bij Heijstek, Bellamy park 42, porte- monnaie bij Dekker (Cornerhouse), Zeil- markt 1, medsjesbadcostuum b\j Mos, Rid derspoorlaan 2. MIDDELBURG De eerste Zeeuwsche Bloemen tentoonstelling „Flora". Na,dat mr. P. Dieleman gistermiddag de tentoonstelling had geopend, deed de voor zitter ir. R. Bosnia mededeeling van de resultaten van de jury, die zeker niet voor een makkelijke taak stond, omdat het hete rogene stands betrof. Het resultaat was, dat kon worden be sloten de medailles als volgt toe te kennen Voor de stands in de zaal, de eerste prijs aan de Bruidskamer der firma Breed, ma gazijn „Guyot", Middelburg groep plan ten le. de groene planten der N.V. Lem- kes Zoon, te Alphen a.d. Rijn tweede firma D. Baardse Dzn. te Aalsmeer, met bloeiende planten. Groep afgesneden bloe men le. Firma Ballege en Zoon te Leiden, met dahlia's 2e. N.V. wed. P. de Jongh te Goes, met rozen enz.3e. P. Labruyère te Middelburg, met afgesneden rozen. In den tuin werden de prijzen als volgt toegekend Eerste W. Brand te Domburg met zijn voorbeeld voor tuinaanleg 2e. de zelfde met rotsplanten3de N.V. wed. De Jongh met coniferen en vruchtboomen 4e W. Brand met mignon dahlia's5e firma A. H. Kooy te Boskoop met coniferen en heesters 6e en 7e W. Brand resp. met vet- planten en bromelia's en 8ste firma Bon- kenburg te Vogelenzang met knolbegonia's De extra-medaille voor de mooiste groep in de zaal kwam toe aan de firma Breed voor de bruidskamer en die voor de mooisten in den tuin aan den heer W. Brand voor den tuinaanleg. Bovendien was er een bedrag van 105 aan geldprijzen beschikbaar. Dit bedrag werd als volgt verdeeld Voor de stands in de zaalfirma Breed 17.50 N.V. Lemkes en D. Baadse Dz. ieder 12.50 Ballege en Zoon en N.V. wed. De Jongh ieder 2.50. Voor de stands in den tuin W. Brand 17.50, 15 en 2.50, N.V. wed. De Jongh 12.50, Kooy en Bonkenburg ieder 5. Laatstgenoemde had ook nog een medail le voor den verstkomenden inzender. Gistermiddag was het bezoek nog niet groot, doch gisteravond is er geregeld ge loop geweest en zij, die er kwamen, hadden maar één roep over hetgeen hier bijeen is gebracht. Vooral in den avond komt alles goed tot zijn recht. Abdü-concert. Het Middelburgsch muziekkorps geeft Zondag a.s., bij gunstig weer, van 12 tot 1 uur, een concert in de Abdij te Middelburg. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Motorhandschoen bij A. van Sluijs, Oran jeplein 51, Oost-Souburg. Kosteloos belastingplaatje bij Hendriks, Marnixplein 36, West-Souburg. Roode muts bij Marijs, Braamstraat 12, Oost-Souburg. ARNEMUIDEN Rib gebroken. Toen de landbouwersknecht C. te Kle verskerke bezig was een. wagen erwten, te lossen in de schuur, kreeg hij opeeneen he vige pijn in de borst, waardoor hij het werk moest beëindigen. Na onderzoek door dr. P. de Haas bleek dat een rib gebroken was. TERNEUZEN Aan den ketting gelegd. In verband met een geschil tusschen een sleepboot-maatschappij en de reederij van het Zweedsche stoomschip „Korsborg", is dit schip na aankomst uit Gent, alhier door den deurwaarder aan den ketting gelegd. Een vergeefsche reis. Het Nederlandsche stoomschip „Lode- wijck", dat te Antwerpen munitie had moe ten laden, is hedenmorgen onze haven bin- nengeloopen. Het schip is opgescbut en heeft aan een der kaden ligplaats genomen. De „Lodewijck" heeft behalve de gewone reddingbooten ook eenige sloepen- aan boord. Ministerie van waterstaat. De hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat in de directie Zeeland te Middelburg brengt ter openbare kennis, dat in verband met de uitvoering van werken, de weg over den westelijken kanaaldijk van het kanaal door Zuid-Beveland tusschen km 2.57 en km 2.07 van 17 Augustus 1936, des voormiddags 7 uur, tot en met 14 No vember d.a.v., des nam. 1 uur, of zooveel langer of korter als noodig zal blijken, voor alle verkeer zal zijn afgesloten. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Generale Synode der Geref. Kerken. Verschenen is het agendum van de ge wone Generale Synode der Geref. Kerken, die Dinsdag 25 Augustus a.s. te Amsterdam zal aanvangen. Aan de Synode gaat een bidstond vooraf in de Raamkerk, waarin aan den avond van 24 Augustus zal voorgaan de praeses van de vorige Synode (Middelburg 1933) dr. K. Dijk van Den Haag-West. Bij het rapport van de deputaten van de vorige Synode inzake de uitbreiding van den Bundel „Eenige Gezangen" en de Liturgie komen niet minder dan 101 bezwaarschrif ten tegen de uitbreiding van den bundel waartoe de vorige Synode besloot. Onder het hoofdstuk kerkregeering zijn ondergebracht al de voorstellen in betrek king tot de tucht over doopleden, het lid maatschap van de N.S.B. en de C.D.U. Ook bij deze zaken komen een: twaalftal be zwaarschriften ter tafel. De Synode zal ook hebben te behandelen het rapport van Deputaten van de Synode van Middelburg in betrekking tot de bevor dering van de eenheid onder de Geref. Be lijders, waarover ds. dan Houting van Hui- Defaitisme van K.LM.-piloten. .(Hoofdartikel.) Het C.N.V. adresseert tegen de wijzi ging in de steunregeling. (Binnenland.) De Amsterdamsche arbeiders protestee ren eveneens. (Binnenland); Ministerieele circulaire betreffende de bijdragen uit het werkloosheidssubsidie- fonds. (Binnenland.) Weder eenige ernstige verkeersonge vallen. (Gemengd Nieuws.) Zeilongeluk op de Reeuwijksche plassen eischt twee menschenlevens. (Gemengd Nieuws.), In Spanje wordt nog steeds hevig ge» vochten. (Buitenland.) Nida P^nff en Rie Mastenbroek in de finale 100 Meter ragzwemmen na hun serie te hebben gewonnen Rie Mas tenbroek, Tini Wagner en Annie Tim mermans in de halve finale 400 Meter vrije slag dames Hollandsche neder lagen bij waterpolo, roeien en hockey* Olympiade-pagina. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN zum rapporteeren zal. Aan het rapport zijn niet minder dan 31 bijlagen toegevoegd. De classis Batavia der Geref. Kerken, de rechten bezittend van een Part. Synode, heeft benoemd tot afgevaardigde naar de Gèn. Synode de heer G. M. A. Laernoes te Vlissingen, vroeger ouderling te Semarang* Examens. Voor de hoofdakte slaagden te Rotter dam de heeren J. W. Kommers, Bruinisse, P. H. J. Melieste, Breskens en L. P. Pie- terse, Kattendijke. RECHTSZAKEN De vechtpartij met doodelijken afloop te Bergeyk. Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch werd heden in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen den gedetineerden metse laar H. G. de Wit, wonende te Bergeyk, die in appèl was gekomen van een vonnis van de rechtbank te Den Bosch. Hij had op 1' Januari van dit jaar onder de gemeente Bergeyk bij een vechtpartij J. van den Broek van het leven beroofd, door hem met een hamer den schedel in te slaan. De Wit ontkende Van den Broek met een hamer op het hoofd te hebben geslagen en beweer de, dat de arbeider H. van Gerven de doo- delijke mishandeling zou hebben gepleegd. De procureur-generaal, mr. baron Spey- art van Woerden eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank, nl. vier jaar ge vangenisstraf. Over 14 dagen zal het Hof arrest wijzen, MARINE EN LEGER Fransche torpedojagers te Amsterdam. In den vroegen morgen zijn in de hoofd stedelijke haven aangekomen de torpedoja gers „Leopard" en „Chacal", welke sche pen dienst doen als opleidingsschepen voor de Fransche marine. De grijze oorlogsbo dems hebben, elk aan een kant, ligplaats genomen aan den steiger van de Holland— Amerika-Lijn. In den loop van den morgen hebben eeh officier van piket, als vertegenwoordiger van de marine, de garnizoenscommandant, overste W. A. Boswijk en de havenmeester, de heer W. N. van de Poll, hun opwachting gemaakt bij den Franschen bevelhebber. VOLKSOEZONDHE1DS- EN VEILIGHEIPSHOEKJE Bij eventueele redding op onbewaak te strandgedeelten alleen goed- geoefende zwemmers vóórbeveiligt U met lijn, reddings gordel of zwemvest, houdt steeds verbinding met het strand. Alleen in het uiterste geval zonder reddings materiaal in zee.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1