500 300 25 WOENSDAG 12 AUGUSTUS EERSTE BLAD IVo.189 74e Jaargang 1936 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-6D, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PRQVINCIENIEUWS Sdicuftcnisscii «nw Jew Jug MARINE EN LEGER KERK- EN SCHOOLNIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Vliegveld Vlissingen. Een dubbele dienstiuoning in aanbouw. Geleidelijk aan verbetert en vervolledigt het Rijk de outillage van het Walchersche vliegveld. Aanvankelijk was er slechts een hangar, met windzak en nachtverlichting. Toen werd in een kamertje terzijde van den hangar een Rijksraddiopiasfc. gevestigd. Daar na werd dait kamertje vergroot en van een uitkijkpost voorzien. Inmiddels was reeds een rood' neon luchtvaiartlicht in werking gesteld. Thans zijn, naar de „Midd. Crt." verneemt, de plannen gereed voor den bouw van een dubbele dienstwoning. Deze is bestemd voor den radiotelegrafist, te vens dienstdoend havenmeester op het vliegveld Vlissingen tevens komt die lucht- havenknecht op het terrein te wonen. Deze nieuwe gebouwen worden ten Zui den van den hangar opgetrokken in ver band met de plaats van de reeds bestaande èmfcennie vormen zij geen nieuw beletsel voor het aanzweven. De bestaande ingang van onze luchtha ven wordt iets naar het Zuiden verlegd. Betoogingen voor het plan van den arbeid. De centrale plan-commissie uit S.D.A.P, en N.V.V. organiseert op Zondag 6 Sep tember in alle provincies groote betoogin gen voor het plan van den arbeid en de democratie. Deze meetings zullen gehouden worden in Vlissingen, Leeuwarden, Gronin gen, Assen, Deventer, Nijmegen, Utrecht, Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven en Maastricht. Overal zal een groot demonstratief spel worden opgevoerd, terwijl vooraanstaande persoonlijkheden uit de moderne iairbeiders- beweging' het woord voeren, waar dat mo gelijk is, wordt ook een straatbetooging gehouden. In 6 van de genoemde plaatsen, nl. in Leeuwarden, Groningen, Deventer, Am sterdam, Rotterdam en Utrecht zullen daags te voren, dus op 5 September, de monstratieve jeugdbij eenkomsten worden belegd, die bestemd zijn voor jongelieden van 16 tot 25 jaar. Ook deze demonstraties sbaan in het teeken van den strijd voor het plan en de democratie. Aanklacht tegen de N.S.B. De vorige week is hier ter stede bij ver schillende R. Kath. ingezetenen een exem plaar van de brochure „Wordt ook uw kerk een paardenstal?", in de brievenbus gedeponeerd. Naar aanleiding hiervan heeft een R. K. Stadgenoot bij den Commissaris van Politie een klacht tegen de N.S.B. ingediend, op grond van artikel 147a Wetb. v. Strafrecht, dat betrekking heeft op het in voorraad hebben en verspreiden van godslasterlijke afbeeldingen. In genoemd geschrift staan nl. enkele z.i. godslasterlijke afbeeldingen afgedrukt. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het 8000 ton metende Noorsche tankschip „Polar Chief" wordt op het oogenblik in een der dokken van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij verbouwd tot wal- yischvaarder-traanfabriek.De „Polar Chief" in het dok* VUssïngsch scheepvaartnieuws. 'Aangekomen s Nederlandsch motorschip „Anna", van Duinkerken voor Rotterdam. Om te bunkerenItaliaansch stoomschip „Albisola" van GdyniaDeensch stoom schip „Edith" van Londen Finsch stoom schip „Kotka" van Londen. [Vertrokken „Albisola" naar Livorno, MIDDELBURG Eerste Zeeuwsche Bloemententoonstelling „Flora". Hedenmiddag heeft mr. P. Dieleman de Eerste Zeeuwsche Bloemententoonstelling, die te Middelburg in St. Joris tot en met Donderdag 20 Augustus wordt gehouden, geopend. In de groote tuinzaal is men direct om ringd door bloemen en planten.. In het mid den van de zaal zijn warmkasplanten in groote verscheidenheid bijeen gebracht. Als een bijzonder geslaagde stand in de ze zaal noemen wij die voorstellende een Bruidskamer, waaraan verschillende Mid- delburgsche firma's samenwerkten. De verdere stands langs de wanden zijn bijna alle een weldaad voor de oogen, om dat zij een keur van bloemen brengen. Men zal het beste doen alvorens den tuin te bezoeken, het hooger te gaan zoeken en wel op de beide bovenvoorzalen op de eerste verdieping. In de groote zaal zal het oog het eerst geboeid worden door de beide groote fruitstands. De coöperatieve veilingsvereeniging Wal cheren, die onlangs haar 30-jarig bestaan herdacht, maakte als wij het zoo zeggen mogen een jubileumstand van fruit en groenten. Het is een lust om er naar te kijken. Maar ook de tuinbouwvereeniging „Het Centrum" bleef niet achter en heeft een grooten stand van het heerlijkste fruit. De overige ruimte in deze zaal is bijna geheel door den Plantenziektekundigen dienst in beslag genomen, die ook nog een flinken stand in de kleine zaal heeft. Hij brengt allerlei middelen ter bestrijding van ziekten en bestrijding van insecten, waar bij wij speciaal denken aan de iepenziekte en aan den Coloi'adokever. Men ziet er ge zonde en zieke exemplaren van verschillen de planten en boomen en men krijgt er grondige adviezen over wat men te doen heeft bij het voorkomen van ziekten. Dit geldt ook voor den stand van de afdeeling gewassenkeuring, waar de ziektebestrijding meer speciaal bij de aardappelen wordt ge demonstreerd. In de groote zaal dient dan nog afzon derlijk vermeld de stand, waarin men de wortelbeschadiging door insecten vertoont, naast de vogels die schadelijke insecten op sporen en vernietigen. Men móet met denken, dat dit alleen voor deskundigen van belang is, het is voor ieder, die iets voelt voor de natuur. Overal in den tuin, waar geen stands zijn, werden met bloem en plant versierin gen aangebracht. Dit alles geeft direct een heerlijk zicht en maakt een wandeling langs de buitenstands en over de nieuwe begrinte paden tot een genot. Het achterste deel van den tuin is een eldorado geworden voor ieder, die iets voelt voor het mooie, dat bloemen in tuinen enz kunnen brengen. Is dit alles overdag een bezoek over waard, niet minder is dit des avonds het geval, wat ons bleek, toen de electrische verlichting, die ook rond de bloemperken en in. den tuin alom is aangebracht, giste ren beproefd werd. Het was toen in den tuin een sprookje. Goed afgeloopen. Hedenmorgen was de aannemersfirma, die te Middelburg reeds geruimen tijd werkzaam is voor de nieuwe telefoonkabels, bezig bij de Langeviele binnenbrug naast het pakhuis van de firma Alewijnse. Hier moest een telefoonkabel worden doorge zaagd en men meende deze gevonden te hebben bij een paal van de electrische bo venleiding voor de tram. Aan dezen paal be vindt zich een schakelkastje. Een der werklieden werd belast met het doorzagen van den kabel. Tot grooten schrik bleek echter dab men een kabel van de P.Z.E.M. had genomen, waarop 560 volt stond. Het mag zeker een wonder heeten, dat de man, die de zaag bediende niet getroffen werd. Wel ontstond een ernstige kortslui ting en sloeg een hooge vlam uit het scha kelkastje langs den paal heen. 't Kasje en het zich daarin bevindende koper was ge heel versmolten tot een compacte massa en ook de paal had geleden. Het defect der bovenleiding van de brug tot de Markt was zonder stroom'. Daar een montage-wagen der P.Z.E.M. juist op de Markt aanwezig was om de leiding daar na de kermis weer in orde fce brengen, was spoedig hulp aan wezig en kon voorloopig worden gezorgd, dat de tram weer tot de Markt kon rijden. Het bleef hier dus bij materieele schade. Dat de werkman ongedeerd bleef, zal zeker wel mede te danken zijn aan het feib, dat de zaag was voorzien van een houten handvat. De Zeppelin. Geheel onverwacht klonken gisteravond om 7 uur de zware geluiden van de moto ren van een der luchtschepen boven Mid delburg. Zeer laag vloog het gevaarte over onze stad, waarbij het echter voor velen tengevolge van den zwaren damp slechts als een schaduw te onderscheiden was. An deren waren gelukkiger en konden het schip goed waarnemen en vooral was dit het geval met de verlichte gondels. Het bracht enkele odgenblikkenvan op- En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 schudding en zelfs van schrik. Uren hebben honderden op de Zeppelin gewacht en ziet, daar was heb schip plotseling, nu feitelijk niemand er aan dacht. OOST- EN WEST-SOUBURG Sfcrooper gearresteerd. Het is de politie alhier gelukt de hand te leggen op zekeren B., wonende alhier, die zich den laatsten tijd met het stroopen van wild bezig hield. Hevige vechtpartijen. Maandagmiddaghééft in de zgn. laagte aan den Vlissingschen' straatweg, tusschen twee alhier wonende vróuwen een formeele vechtpartij plaats gehad, waarbij de vrouw van zekeren B. zeer ernstig is mishandeld. Bij het ontmoeten is de vrouw v. d. W., vergezeld van haar dochter, de vrouw van B. met een doornen knuppel te lijf gegaan. Borst, het hoofd en de schouders zijn hier mede niet zachtzinnig behandeld, zoodat builen en bloedende wonden niet uitbleven. Verder werden'haar de haren uitgetrokken en werd zij in het gezicht gekrabd. Moeder en dochter hebben de vrouw zoodanig tegen het lichaam en de beenen geschopt, dat een inwendige verbloeding is ontstaan. Wat tot deze heftige vechtpartij aanleiding heeft gegeven, is nog niet bekend. De politie stelt een onderzoek in. GOES Landbouwer door den bliksem getroffen. Het kort maar hevige onweer dat gister middag over Zuid-Beveland woedde heeft een slachtoffer geëischt. Een 24-jarige landbouwerszoon uit Goes was op het land aan het ploegen toen hij door het onweer overvallen werd. Om voor den regen te schuilen wa3 hij onder een wagentje gaan liggen en daar is hij door den bliksem ge troffen. Hij moet onmiddellijk dood zijn ge weest. Het ongeval werd bemerkt door een land bouwer, die in de nabijheid werkte. De man vond Z. levenloos liggen. Een stuk van de broekspijp was door den bliksem weggesla gen. Een dokter constateerde den dood, waarop het stoffelijk overschot naar de ouderlijke waning is vervoerd. Verassching A. F. L. Troll. Onder veel belangstelling is gistermiddag in het crematorium op Westerveld te Vel- sen de verassching geschied van het stof felijk overschot van den heer A. F. L. Troll, oud-zeeofficier, leeraar aan de Rijks H.B.S. te Middelburg, overleden te Bloe- mendaail. Aanwezig waren gep. schout bij nacht W. Lam, gep. kapitein ter zee tit. A. M. van Roosendaal, gep. kapitein-luitenant ter zee R. T. C. Spengler en oud-zeeoffi cier E. A. W. van Riemsdijk, de drie laatstgenoemden jaargenooten van den overledene, C. Zimmerman, oud-directeur van de Rijks H.B.S. te Middelburg e.a. Gesproken heeft allereerst de heer W. de Graaf, leeraar aan de Rijks H.B.S. te Middelburg, die namens directeur, leeraren en leerlingen, een laatsten groet heeft ge bracht. Spr. zeide dat de overledene in de 21 jaar van zijn leeraarschap veel goed had gedaan. De collega's hadden in hem een vriend, op wien men bouwen kon bovenal echter was hij de vriend en steun van de leerlingen. Als secretaris van het leeraren- collegè was hij zeer gezien en driemaal werd hij geroepen om den directeur te ver vangen. De heer Herman Snijders zeide dat het bestuur van de Vrijmetselaarsloge te Mid delburg hem verzocht had een woord te willen spreken en spr. had dit gaarne aangenomen. De overledene heeft verschil lende functies in de loge vervuld en zijn heengaan zal een groot gemis zijn. Spr. legde drie witte rozen op de baar. Ds. A. Landstra, voorganger van de ver- eèndging van Vry'z. Hervormden te Mid delburg, heeft herdacht wat de overledene voor de afdeeling, waarvan hij bestuurslid geweest is, heeft gedaan. Dr. J. T. Canmegieter te Oudshoorn, heeft als oud-predikant van de Ned. Herv. gemeente te Middelburg en als vriend het woord gevoerd. Nadat de kist was- gedaald onder het spelen van een koraal uit de Mattheus Passion van Bach heeft een zoon voor. de belangstelling bedankt. Naamlooze Vennootschap. Met nr. 154 der Staatscourant werden verzonden afdrukken van de akten betref fende de Centrale Mij. voor Beleggmgen op Nijverheidsgebied te Oostburg. De spoorwegwerken bij Vlake. Gisteren heeft te Utrecht de openbare aanbesteding plaats gehad van bestek no. 1687 - S.S. betreffende het maken van grond- en spoorwerken met bijkomende werken ten behoeve van de .spoorwegver- hooging te Vlake. a. Voor het geval de aannemer geheel vrij is in de levering en aanvoer van het zand b. Voor het geval de aannemer het zand betrekt uit de zanderij te Wouw, overeen komstig het bepaalde in paragraaf 2a van het bestek. De raming bedroeg 670.000. Laagste inschrijvers waren de N.V. Aan neming Mij. v/h J. M. Strijland te Uithoorn voor a. 488.000 Gebrs L. en E. Boekee, Den Haag, voor b. 599.000. Ingekomen waren 18 biljetten. Hoogste inschrijvers waren J. Linden- bergh Czn., Wemeldinge, voor a. 680.000 „Van Hattum en Blankevoort" en W. Blan kevoort Czn., Beverwijk/Haarlem, voor b. 769.850. Ontevredenheid onder de Zeeuwsche mosselvisschers. Ten einde tot in den grond na te gaan of er reden was voor het voeren van een pers campagne tegen het Centraal Verkoopkan toor van mosselen te Bergen op Zoom, zoo als dit eenigen tijd geleden, speciaal tegen den voorzitter en de directeur van dat kan toor, in. verschillende bladen geschiedde, is een commissie van onderzoek met volledige bevoegdheid ingesteld, die over deze zaak rapport zal uitbrengen. De commissie bestaat uit de heeren A. B. Brouwer, oud-chef van de afdeeling vis scherij van het departement van landbouw en visscherij te 's-Gravenhage J. W. Vie- nings, burgemeester van Clinge en lid van de Prov. Staten van Zeeland, te Clinge; W. van den Berg Dzn., mosselkweeker te Bruinisse. Aan de commissie is als secre taris toegevoegd jhr. C, J. Storm van 's-Gravezande, te 's-Gravenhage. Men kent deze kwestie. Naar verluidt zouden de heer mr. A. J. van der Hoeven, voorzitter van het bestuur en de heer Van der Horst, directeur van het C.V.K. te Ber gen op Zoom, reeds erkend hebben, gelds bedragen van een door dit kantoor bevoor rechte Parijsche combinatie te hebben aan genomen, terwijl nog tal van andere bezwa ren tegen deze heeren naar voren zijn ge bracht. Zoo schreef „de Banier", het blad der Kerstianen, o.m. dat slechte kwaliteit, handelsbelemmeringen en monopolieverlee- ning, met als einde van het lied tegen maatregelen en vermindering van den mos- selinvoer het gevolg waren. Het blad riep de regeering toe „Regeering van Neder land, weifelt niet' langer, maar grijp in, vóór het to laat is. Groote belangen staan op het spel en met deze groote belangen wordt thans gespeeld door de leidslieden van het C.V.K., door een voorzitter, die meer dan eens in de laatste dagen blijk heeft gegeven van onbetrouwbaarheid, van een directeur, die de menschen soms heeft uitgevloekt. Grijpt in, in het vernietigende werk, dat onze mosselcultuur ten gronde richt, dat honderden gezinnen broodeloos maakt". Het blad eischte dd. 31 Juli ont binding van het combinatiestelsel, vrije handel, zonder bevoorrechting in België en Nederland, alsmede ontslag van voorzitter en directeur van het C.V.K. Spoedige verbetering voor de kleine kweekers toegezegd. Ook onzerzyds hebben wij op tal van klachten gewezen, welke ons ter oore kwa men en o.a. bericht, welke stappen onder nomen werden door ongeveer twee derden der mosselkweekers in Zeeland. Hun ver langens hebben zij nog eens naar voren gebracht in een op het einde- der vorige week te Bergen op Zoom gehouden verga dering, waarbij o.m. tegenwoordig waren de heer Groen, chef van de afd. visscherij van het departement van landbouw en vis scherij, alsmede het Tweede Kamerlid, de heer E. Th. Lockef eer. O.m. werd tjjdens deze conferentie aangedrongen op 1. Openstelling van de haven van Clinge in het belang van het algemeen. 2. De mosselen per schip om de beurt laten aanvoeren en .de verkoop aan de af nemers van Kieldrecht en omstreken to doen geschieden door de plaatselijke vis- schersvereeniging te Nieuw-Namen. 3. De maat van de mosselen kleiner ma ken, aangezien de jonge soort slecht groeit. Nog steeds felle strijd in Spanje. (Buitenland), Twello door noodweer geteisterd. (Gemengd nieuws), Ook in andere deelen van het land slecht weer een doode door den blik sem. (Gemengd nieuws)., Groote overwinningen van onze sabel- schermers. Nederlandsche dames-esta fetteploeg naar de finale Jopie Waal- berg 4e in de finale 200 M. schoolslag, (Olympische pagina),, Britsch nachtvliegtuig verongelukt. (Laatste Berichten. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN alsook een grooter percentage pokmosselen toelaten. De levering van Philippine zou ten aan zien van de afnemers te Nieuw-Namen moeten ophouden. 5. Kweekers, die zeer weinig mosselen hebben en niet in aanmerking kunnen ko men voor leveripg, desnoods in de vracht laten varen met mosselen naar Brussel, Antwerpen, Mechelen, enz. 6. De kweekers-venters in Zeeuwsch- Vlaanderen en overig Zeeland, evenals vroe ger, zelf hier en in België mosselen laten uitventen. 7. Goedkoopere mosselen, daar deze than® te duur zijn en daardoor minder gebruikt worden dan voorheen in de minder gegoede volksklassen. 8. In het algemeen de kleine visschers helpen om staande te blijven. Ook van de zijde der kleine kweekers op de eilanden werden dergelijke verzoekeil gedaan. Aangetoond werd ook op deze con ferentie, dat de kleinere kweekers er thana slechter aan toe zijn, dan voor de oprich ting van het C.V.K. Toegezegd werd, dat op zeer korten termijn middelen beraamd zullen worden om ook de kleinere kweekers in de gelegenheid te stellen hun brood te verdienen. a De Off. van gezondheid le kl. der zee-- macht P. H. M. de Roo, die zich te Amster dam bekwaamd heeft als laboratorium- arts, zal 25 Augustus bij het marine-hos pitaal te Willemsoord geplaatst worden. Inlyving dienstplicht. Dinsdag 1 September a.s. te Rotterdam in de militiezaal van het Raadhuis, Cool- singelinlijving van dienstplichtigen van de lichting 1936, die zijn toegewezen aan de Zeemacht en bestemd voor de tweede ploeg* Bij Kon. besluit van 1 Augustus is met ingang van den datum van dit besluit aan den officier-vlieger der 2e klasse, T. H. J< Coppers op zijn verzoek, eervol ontslag uifc den zeedienst verleend en is hij benoemd bij de Koninklijke marine-reserve tot officier vlieger der 2e klasse. Benoeming kapelaan. Door Z.D.H. den Bisschop van Haarlem is tot kapelaan te Vlissingen O.L. Vrou- wekerk benoemd, de weleerw. heer J. Dunselman, die plm, 5 jaar werkzaam was als kapelaan te Leidschendam. De eerw, pater J. van Eyck S.C.J., die plm. 4 maanden alhier als assistent werk zaam is geweest, zullen velen noode zien vertrekken. Deze heeft zich een ijverig priester getoond, die veel werk heeft ge maakt van het huisbezoek. VOLKSOEZONDHEIDS- EN VEII .IOHE1DSHOEKJE Duik nimmer in onbekend water, men weet nooit wat zich even onder de oppervlakte kan bevinden vraag liever eerst inlichtingen aan ter plaatse bekenden.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1