500 300 25 DINSDAG 11 AUGUSTUS EERSTE BLAD No.l8S 74e Jaargang 1936 Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstra?! 58-60, Vlissingen, Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR De industrie-financiering en de middenstand. STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS De vestigingswet-kleinbedrijf. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. a> ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p, regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINü „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen <1 v HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlis- smgen "brengen ingevolge de artikelen 6 en 7 'der Hinderwet ter openbare kennis dlat bij hen ils ingekomen een verzoek van A. Polderman en Zonen, alhier, om vergunning tot het uitbreiden van de in richting voor het reinigen van granen door het bijplaatsen van een electromotor van 5 P.K. voor het drijven van eene machine VQ'ctr het reinigen van granen en een elec tromotor van 1 P.K. voor het in werking brengen van de hijschinrichting, in het per ceel kadastraal bekend gemeente Vlissin gen, Sectie E, nr. 1563, plaatselijk gemerkt Rioolstraat nr. 11 öiait dit verzoek met de bijlagen, vanaf heden op de Gemeente-secretarie (2e afdee- ling) ter visie zal worden gelegd en dat schriftelijk bezwaren bij hun college kun nen worden ingediend. Op den veertienden dag na heden, zijnde den 25sten Augustus 1936, zal ten Gemeen tehuize, des voormiddags ten 11 ure, ge legenheid wiorden gegeven, om bezwaren tegen het uitbreiden dier inrichting in te brengen, terwijl daarbij zoowel de verzoe kers als zij, die bezwaren indienen, in de gelegenheid worden gesteld deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers, als zij, die bezwa ren inbrengen, kunnen gedurende drie da gen vóór den 25sten Augustus 1936, ter Gemeente-Secretarie (2e afdeelimg) van de ter zake ingekomen schrifturen kennis ne men. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Vlissingen, 11 Augustus 1936. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Nu dé Eerste Kamer de wet op de ïn- trie-financiering heeft aangenomen, kan de Regeering aan haar industrieele taak gaan werken. Het doel is om lang crediet te verleenen aan de daarvoor in aanmerking komende bestaande en nieuw op te richten industrieën, hoofdzakelijk aan midden- en kleinere ondernemingen. Men hoop hier door de werkverruiming te dienen. De prac- tijk zal uitmaken, of het plan zal gelukken dan wel, of er ook op dit gebied niet te overbruggen tegenstellingen zullen bestaan. Want verruiming van den export druischt in zekeren zin tegen industrie-stimuleering in. Nieuwe industrieën toch zullen grooten- deels aangewezen zijn op het binnenland- sche afzetgebied en dit gebied wordt ver nauwd naarmate buitenlandsche goederen worden ingevoerd. Export kan nu eenmaal niet plaats vinden zonder evenredige im port en op deze wijze grijpt alles in elkaar. Er is echter nog een kant van het Vraagstuk, dat nu onder de oogen moet worden gezien. Nieuwe industrieën voor de binnenlandsche markt vergrooten het leger van reizigers en leggen het zwaartepunt nog meer bij den distribueerenden midden stand. O.i. kan een goed industrie-credietwezen niet slagen zonder tevens crediethulp te Verstrekken aan de middenstanders. Op dit gebied heeft de Regeering al iets gedaan door het beschikbaar stellen van geld voor die volwaardige middenstandsbedrijven, die tijdelijk door crisis-omstandigheden in Moeilijke liquiditeitszorgen zijn gekomen. Maar het aantal zaken, dat op deze wijze kon worden geholpen, maakt slechts een zeer klein percentage uit van het aantal middenstanders dat hunkerend uitziet naar de reddende hand. De bepalingen, welke de Regeering heeft gesteld voor het ver krijgen van dit middenstandscrediet, zqn getoetst of naar wij vernemen, zelfs aan bevolen door de middenstandsorganisa ties zelf. Verder worden er borgstellings fondsen opgericht om zeer klein crediet te kunnen geven. Ook daarmede is de midden stand nagenoeg niet geholpen. Men zou moeten overwegen o.m de moge lijkheid in het leven te roepen, aan mid denstanders crediet te verleenen zonder pand en zonder borg, slechts afgaande op de credietwaardigheid. Natuurlijk is hier aan meer risico verbonden dan aan het uit- leenen van geld met onderpand. Toch zal uit de practyk blijken, dat, mits het crediet deugdelijk wordt verleend, het risico-per centage niet zoo hoog zal liggen. V Een dergelijke credietverleening kan bo vendien leiden tot de zoo broodnoodige or ganisatie, tot de onmisbare samenwerking. Want bepaald zou kunnen worden, dat de middenstander, die crediet wenscht met basis zijn credietwaardigheid en de good will van zijn zaak, aangesloten moet zijn bij een door de Regeering erkende organi satie. De middenstander moet voelen, dat hij staat en valt met zijn organisatie dat zijn eigen belang met organisatie door- eengeweven is. Eerst dan zal ook het risico dat bij het uitleenen van geld op crediet- waardigheidsbasis wordt geloopen, tot de kleinst mogelijke proporties worden terug gebracht, want credietwaardigheid moet worden bewezen, èn uit den staat van dienst van den betrokkene, èn uit de wijze waarop zijn zaken worden gedreven. Op dit punt is nog heel wat te verbeteren en daarom zou het op deze basis verleenen van crediet zeer opvoedend kunnen werken. Hoofdzakelijk komt het aan op be trouwbaarheid, zaakkundigheid, eerlijkheid, werklust en energie. Bij het credietsysteem van het huidige moment spelen deze fac toren betrekkelijk niet die rol, die zij zouden moeten spelen. Immers, heeft men prima onderpand, dan ligt het zwaartepunt bij dat onderpand. De middenstander-credietnemer zelf is daarbij secundair. Bij het verleenen van crediet, zooals wij dit voor het mid denstandswezen gaarne zouden zien en dat als aanvulling noodzakelijk is van het in dustrieele crediet, ligt het gewicht bij het werken van den middenstander zélf. Hij zal alles doen om zijn credietwaardigheid hoog te houden. En de adviseerende vereeniging heeft er ook alle belang bij om te zorgen voor deskundige adviezen. Een organisatie toch met veel deconfitures zal geleidelijk bij de centrale credietinstantie in een kwa den reuk komen te staan. Geef dén eer lijken mensch verantwoordelijkheid en hij zal van de verleende faciliteiten geen mis bruik maken. Olympische reportage. De Olympische Spelen te Berlijn komen nu langzamerhand in een stadium waarin belangrijke beslissingen verwacht kunnen worden. Het meest belangwekkende ge deelte van de Spelen is dus in de komende dagen te verwachten en dit is voor ons aan leiding geweest voor een zeer uitvoerige berichtgeving te zorgen. Met ingang van heden zal men, zoo lang de Spelen duren, in ons blad tenminste een geheele pagina aan deze belangrijke internationale sportgebeurtenis gewijd vin den. Openluchtconcerfc. De accordeonvereniging „Crescendo", directeur de heer M. P. Ventevogel, zal op Woensdag 12 Augustus bij gunstig weer des avonds van 8 tot 10 uur een concert geven in de muziektent Boulevard Evert- sen. Het volgende programma zal ten ge- hoore worden gebracht 1. „Een zonnige morgen", marsch, M. P. Ventevogel op. 16. 2. „Zonnegloren", ouverture, M. P. Ventevogel op. 15. 3. a. „Gllihwurmchen", idylle, P. Lincke. b. „Standchen", J. Heykens op. 21. 4. „Carmen Sylva", I, Ivanovici. 5. „Rendez-Vous", W. Aletter 6. „Burgemeester C. A. van Woelderen", marsch M. P. Ventevogel op. 18. Pauze. 7. „Alte Kameraden", marsch, C. Teike. 8. „Lentevreugd", fantasie, M. P. Ventevogel op. 17. 9. „Recordylia", wals, M. P. Ventevogel op. 20. 10. Populaire stukjes. 11. „Tot Wederziens", marsch, M. P. Ventevogel op. 23. Op het nippertje. Naar aanleiding van het bericht, dat wij gisteravond onder bovenstaand kopje publi ceerden, maakt men ons van bevoegde zijde opmerkzaam op een feit, dat op het ge beurde een ander licht doet vallen. En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 Volgens onzen zegsman, moet de dame met instappen getreuzeld hebben, op een dusdanige wijze, dat het noch hem, noch het stationspersoneel duidelijk kon worden, dat zij voornemens zou zijn, in den bedoel den trein plaats te nemen.' Zelfs moet zij den achtersten wagon, terwijl de trein nog stilstond, op eenigen afstand voorbij zijn geloopen. Zij zou dus alle gelegenheid heb ben gehad om zonder eenig gevaar in te stappen en zich in den trein zelf naar de coupé te begeven, waarin zij wenschte plaats te nemen. In plaats hiervan rende zij toen het vertreksein gegeven was en de trein zich reeds in beweging zette, op den trein toe. Onze zegsman heeft- haar hierbij nog geholpen. Wij geven ook bovenstaande lezing, die wij natuurlijk overigens voor rekening van onzen zegsman moeten la.ten, omdat het doel van het berichtje voornamelijk was, de aandacht te vestigen op het onverantwoor delijke gedrag van bedoelde dame. Zelfs al zou bij derden schuld aanwezig zijn, dan nog blijft het een dwaze roekelooshèid van de betrokken dame, om in .een trein te wil len springen die reedS' rijdt. Hiermede zijn reeds zoovele ernstige ongelukken gebeurd, dat wij tegen deze roekeloosheid niet ern stig genoeg kunnen waarschuwen. Ver zuim liever een trein en kom een uur of wat te laat op uw plaats van bestemming, dan dat ge misschien heelemaal niet aankomt, of in een ziekenhuis belandt De stand der .werkloosheid. Bij den Gemeentelijken., Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan-als werkzoe kenden ingeschreven 1 drukker, 1 letterzetter, 17 grondwer kers, 1 loodgieter, 1 mandenmaker. 1 mastie- ker, 15 metselaars, 22 opperlieden, 16 schil ders, 8 stucadoors, 52 timmerlieden, 2 ver vers, 1 betonwerker, 4 vlechters, 1 opzich ter, 6 meubelmakers, 3 politoerders, 4 stof feerders, 5 kleermakers, 5 schoenmakers, 212 metaalbewerkers, 4 drankbereiders, 8 brood- en banketbakkers, 11 slagers, 1 tuinman, 4 magazijnbedienden, 5 reizigers en agenten, 6 winkelbedienden, 7 chauf feurs, 13 kellners, 31 loopers, 2 portiers, 3 sleepers, 30 transport-arbeiders, 19 kan toorbedienden, 2 musici, 7 onderwijzers, 42 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 105 losse arbei ders. 1 kleermaakster, 3 kantoorbedienden, 2 huishoudsters, 3 dienstboden, 3 werksters. Totaal 690 ingeschrevenen, waarvan 82 in de werkverschaffing. Vorige week 708 personen. Alzoo een vermindering van 18 werkzoekenden. Nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Noorsche houtboot „Sirenes" uit Christiansumd is Maandagmorgen in de Amsterdamsche ha.ven aangekomen. De „Sirenes" is het schip met de grootste la ding gezaagd hout (nl. 2332 standers), dat ooit de hoofdstad aandeed. Het carillon van den gerestaureerden St. Pancras- of Zuidertoren te Eindhoven is met zeven klokken uitgebreid, terwijl zes oude klok ken vernieuwd zijn. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen het Nederlandsche motor schip „Mercurius" van Londen. Om te bunkeren Grieksch stoomschip „Taxiarchis" van PlymouthDeensch stoomschip „Frederiksborg" van Poraaron; Grieksch stoomschip „Roula" van Emden Duitsch stoomschip „Stassfurt" van Ant werpen. Vertrokken „Taxiarchis" naar Bremen „Frederiksborg" naar Memel„Roula" naar Nice „Stassfurt" naar San Fran cisco. OOST- EN WEST-SOUBURG Vernieler aangehouden. Zondagavond is alhier aangehouden en voor den burgemeester geleid, zekere A. C., wonende te Souburg, die zich in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft schuldig ge maakt aan vernieling van boompjes in de Kanaalstraat, waarvan er een totaal is af gekraakt, Gevonden voorwerpen. Psdvindersriem in Vrijburgstraat 7. Diefstal van rywielplaatjes. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn uit de schuur van den landbouwer J. K. alhier van 3 rijwielen de belasting- plaatjes ontvreemd. Nota van dén Kon. Ned. Midden standsbond tegen het behoefte- elemént en den spertijd. Volgens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer heeft de inhoud van het onderhavige wetsontwerp verscheidene le den ernstig teleurgesteld, omdat naar hun overtuiging dat ontwerp slechts een zeer geringe verbetering in den toestand van den middenstand teweeg zal kunnen bren gen, aangezien de overbezetting er slechts indirect door bestreden zal kunnen worden en deze bestrijding niet doeltreffend zal kunnen zijn. Zij waren van oordeel, dat alleen dan een werkelijke verbetering in de tegenwoordige positie van den middenstand te bereiken zou zijn, indien men er van uitgaat, dat er niet méér zaken moeten zijn dan waaraan de maatschappij behoefte heeft. De hier aan het woord zijnde leden willen dit in vele branches bestaande te veel aan winkels trachten op te heffen door in de wet naast de eischen van. vakbekwaamheid, handelskennis en credietwaardigheid het behoefte-element in te schakelen èn het vestigen van een winkel alhoewel door den ondernemer c.q. den beheerder aan de eischen van credietwaardigheid, handels kennis, vakbekwaamheid wordt voldaan alleen toestaan, indien er behoefte aan dien winkel is. Voor het geval het aantal winkels boven de behoefte uitgaat of overeenkomstig de behoefte is, zullen er geen nieuwe winkels meer bij mogen komen. Het aantal winkels zou dus moeten wor den aangepast aan de behoefte aan win kels. Indien men echter van de veronder stelling uitgaat, dat het aantal winkels in overeenstemming gebracht kan worden met de behoefte aan winkels, dan neemt men tevens aan, dat de behoefte aan win kels kan worden uitgedrukt in het aantal winkels. De behoefte, een in merg en been subjectief begrip, resultante van talrijke subjectieve factoren, zou dus volgens de voorstanders van het behoefte-element kun nen worden gemeten met een objectieven maatstaf, nl. het aantal winkels. Dit nu is, naar het oordeel van den Ko ninklijken Nederlandschen Middenstands bond, ten eenenmale onmogelijk. De behoefte aan winkels is in de *eerste plaats afhankelijk van de behoefte aan pro ducten, welke in die winkels worden ver kocht. Indien er geen of minder vraag is naar een bepaald product, is er ook geen of minder behoefte aan winkels, welke deze producten verkoopen. Indien bijv. het vleeschverbruik ten ge volge van veranderingen in het levenspeil afneemt, is er minder behoefte aan winkels, die vleesch verkoopen. Indien tengevolge van de slechte tijden er minder vraag naar luxe-artikelen is, zal er minder behoefte bestaan aan winkels, die luxe-artikelen ver koopen. Niet dus het aantal winkels is maatstaf voor het vaststellen van de be hoefte aan winkels, maar de vraag naar de producten, welke in die winkels wor den verkochtdeze vraag is nooit vast te stellen, omdat zij afhankelijk is van talrijke factoren bij het koopend publiek. De huidige omstandigheden bewijzen maar al te zeer, welken invloed de veran deringen in de koopkracht hebben op de afzetmogelijkheden. In de tweede plaats is de behoefte aan winkels niet afhankelijk van het aanta) winkels, maar van de hoedanigheid der win kels en de wijze, waarop de winkeliers hun taak vervullen. Men kan, indien het aantal winkels in een bepaalde streek, gemeente of wijk in verhouding tot het aantal inwoners bijv. als maatstaf wordt genomen, wel tot de con clusie komen dat er in die streek, gemeente of wqk geen behoefte meer bestaat aan winkels van een bepaalde soortmaar men vergeet dan, dat bij de beoordeeling van de vraag, of de behoefte aan die winkels van een bepaalde soort is bevredigd, naast het aantal winkels, andere factoren een rol spe len, zooals de hoedanigheid der winkels en de wijze, waarop de winkeliers hun taak vervullen. Het aantal zaken en dat geldt evenzoo voor de bedrijfsuitkomsten der bestaande zaken zal nooit uitsluitend als norm ter vaststelling van de behoefte aan zaken kun nen worden gehanteerd, aangezien dan tal rijke subjectieve factoren, welke mede van §el»eMg8e«»sscw «?aaw dte«i ttcagj De industriefinanciering en de Midden stand. (Hoofdartikel.) Een overzicht van den toestand in Spanje protest aangekondigd van het Vaticaan. (Buitenland.) Loodscommissaris te Maassluis wegens fraude gearresteerd. (Binnenland.), Hevige vechtpartij te Oss een zwaar gewonde. (Gemengd Nieuws.) Ned. Middenstandsbond maakt bezwaar tegen de vestiglngseischen van het klein7 «edrijf. Fraaie Nederlandsche successen op de OlympiadeRie Mastenbroek en Kagchelland verwerven een gouden me daille Bob Maas legt beslag op een bronzen medaille. (Olympische Spelen.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN invloed zijn op de behoefte aan winkels, worden verwaarloosd. Vervolgens is de behoefte aan winkels in sterke mate afhankelijk van de mentaliteit van het publiek. De een koopt graag alles tegelijk in de stad, of in een bekende winkelstraat, de ander laat het door een zaak in de stad brengen of de artikelen op zicht sturen, de derde koopt het liefst in de buurt, de vier de in een buitenwijk of randgemeente. Ten slotte moet men niet vergeten de beteeke- nis van het koopen in seizoen- en markt plaatsen gedurende den tijd, dat bezoeker3 daar tijdelijk vertoeven. Op deze tijdstippen staan omzet en klantental in een veel gun stiger verhouding tot het oorspronkelijke aantal inwoners dan op andere dagen en toch hebben die bedrijven zelfs als zij slechts gedurende het seizoen geopend zijn normaliter voldoende bestaansmogelijk heid. Ook zelfs wanneer men het aantal inwo ners kan vaststellen en hun koopkracht zou kunnen bepalen, is nog niet vast te stellen of in verschillende wijken of in een bepaal de stad nog behoefte is aan 'n bepaald soort winkels, ja dan neen. Men zou de consumenten dan moeten dwingen in bepaalde winkels te koopen en ook den winkelier moeten dwingen aan be paalde personen te leveren. In het invoeren van een zgn. spertijd ziet het hoofdbestuur van den Kon. Nederland schen Middenstandsbond evenmin een op lossing van de moeilijkheden. Op dezelfde gronden als hiervoren ver meld, is niet vast te stellen of er geduren de een zekere periode geen behoefte aan nieuwe zaken van een bepaalde soort zal bestaan. Maar daarnevens zou de mogelijkheid tot inyoering van een spertijd voor den midden stand in het algemeen een funeste uitwer king kunnen hebben. Jongen, krachtigen, volkomen voor hun taak berekende midden standers, zou het onmogelijk worden ge maakt, zich als zelfstandig middenstander te vestigen, veelal mede ten bate van half slachtige bedrijven, welke tengevolge van de invoering van den spertijd in een min of meer monopolistische positie verkeeren. Verstarring van het bedrijfsleven moet daarvan onvermijdelijk het gevolg zijn. Bo vendien zal het nuttig effect, dat de goed geleide en gefinancierde zaken van het in voeren van een spertijd kunnen verwach ten, afhankelijk zijn van het verdwijnen der reeds gevestigde zaken, een proces, dat door de invoering van een spertijd juist ver traagd wordt. Het valt te verwachten, dat na afloop van den termijn, waarvoor de spertijd voor een bepaalden tak van bedrijf was ingevoerd, vele nieuwe zaken in dit be drijf zullen worden gevestigd, waardoor eventueele verbetering, tengevolge van den spertijd verkregen, weer spoedig te niet zal worden gedaan. Vei volgens brengt het invoeren van een spertijd een aantasting van het eigendoms recht met zich mede voor die gevallen, waarin de eigenaar van een winkelpand dit pand niet meer verhuren of verkoopen kan tengevolge van het verbod van nieuwe ves tigingen. Men wil tenslotte een spertijd als wapen tegen de ontwikkeling van de grootbedrij ven, maar men ziet daarbij dan over het hoofd, dat deze, niettegenstaande den sper tijd. bun exnansie zullen weten voort te Toff-nn. f*nnr het afsluiten van overeenkom sten met reeds gevestigde ondernemers.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1