500 300 25 X Cabaret-Paviljoen „Wilhelmina" PHILIOEH WAHHELPIE8 M AND MISS MAfi 8 AUGUSTUS HEDENMIDDAG VLIEGVELD VLISSINGEN No.186 74e Jaargang 1936: UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Viissingen. Telef. 10. Postrekening 66267 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De grondslagen der Italiaansehe buitenlandsche politiek STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS Hetty Worelly Mooi weer - muziek en voor f2.50vliegen! «ion de«i VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitscbland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. - Eerste Blad ROME WENSCHT DE HEGEMONIE IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. MINDER ONDERHANDELEN EN MEER DOEN. Men doet Mussolini geen onrecht, indien ■men beweert, dat graaf Ciano, minister van buitenlandsche zaken en schoonzoon van den Duce, degene is, die inderdaad de buitenlandsche politiek van Italië leidt. In gewijden weten, hoe groot de persoonlijke invloed van Ciano op Mussolini is een merkwaardig feit, want tot nog toe was het geen der medewerkers gelukt, iets ten uitvoer te brengen, wat Mussolini niet zelf voorgesteld had. Een bijzonder iets is ook zgn carrière. Op 33-jarigen leeftijd een ambt te beklee- den, dat tot de belangrijksten van Europa behoort, is waarlijk geen kleinigheid. Maar misschien zou Ciano op het oogenblik nog een onbekende zijn, indien hij in Mei 1930 niet de dochter van den duce, Edda, ge huwd had. Ook Edda had een grooten in vloed op den duce zij is een vrouw, die iets van het politieke temperament van haar vader heeft geërfd en bovendien zeer eerzuchtig is. 8 8 C Ciano's loopbaan. Men moet nog eenige andere dingen uit het leven van Ciano weten, om eenigszins te begrijpen, hoe hét komt, dat deze jonge man tezamen met Mussolini geen geringer doel najaagt, dan Europa volgens geheel nieuwe principes te hervormen. Ciano heeft namelijk een groot deel van zijn politieke loopbaan niet slechts buiten Italië, dóch buiten Europa doorgebracht. Hij begon als gezantschapssecretaris in Rio de Janeiro en Buenos Aires en ging daarna naar' Péi- ping en Sjanghai. Het schijnt dat 'deze eer ste arbeidsjaren van beslissende beteekenis voor zijn politieke concepties zijn geworden: zijn blik verruimde zich. Tezelfdertijd bleek, dat graaf Ciano geen vriend van den Volkenbond was. Hij be hoort tot de jongere generatie van het Italiaansehe fascisme, die alle instellingen van de hand wijst, die klaarblijkelijk tot een „afgeloopen tijdperk" behooren. De jongere generatie, speciaal in Italië, staat reeds zoover van de gebeurtenissen en ge volgen van den laatsten wereldoorlog ver wijderd, dat zij instellingen en verdragen, die het in. stand houden, van een afgeloopen tijdperk moeten diehen, niet meer begrijpt zij ziet in de toekomst, staat op het stand punt, dat de oudere generatie alles ver keerd gedaan heeft en wil nu tot stand brengen, wat haar juist en goed schijnt. Mussolini hu is van zin de toekomst van Italië in handen van de jongere generatie te leggen. Wat Ciano heden voor den geest zweeft, is de schepping van een dictatoriaal geregeerd Europeesch statenblok. Het is een logisch gevolg van deze conceptie, dat de vriend schapsbanden tusschen Italië en Duitsch- land van dag tot üag nauwer worden aan gehaald. De sympathie, die Ciano voor Duitscbland voelt, spruit voor een groot deel voort uit het feit, dat Ciano de metho des goedkeurt, die Duitschland in de in ternationale politiek toepast. Het zijn on getwijfeld nieuwe en ongewone methodes, die b.v. met de traditie van de Fransche en Engelsche diplomatie niets meer gemeen hebben. Ook Ciano wil minder onderhan delen en meer doen een fait accompli zou honderdmaal meer waard zijn dan tien con ferenties en twintig verdragen. En ten slotte zou die aanval de beste verdediging zjjn. Ciano is op het oogenblik wel de meest typische vertegenwoordiger van de dynami sche politiek en zijn groote voorbeelden zijn Mussolini, Kemal Pasja, Pilsoedski en Hitier. Dientengevolge is Ciano geen vriend van Frankrijk en Engeland. Beide landen schijnen hem en van deze overtuiging maakt hij geen geheim „verouderd" toe. Zij willen de macht bewaren, die zjj in vroegere eeuwen veroverd hebben. Maar de wereld blijft niet stilstaan, meent Ciano, en Italië's appetijt is ook na den Abessijn- schen veldtocht nog niet geheel gestild. Het Romeinsche imperium moet zich uitbrei den, het moet minstens het geheele Mid- dellandsche Zeegebied beheerschen. Dit zijn. de grondslagen van het revisio nistische programma van Ciano. Het valt intuSschen moeilijk te gelooven, dat dit programma zou kunnen worden ten uit voer gebracht, zonder dat Rome in conflict geraakt met die landen, die een totale revisie van de hand wijzen. De nieuwe internationale ordening, die Ciano voor stelt, zou volgens zijn plannen en daar van mag men hem geen verwijt maken een grootere toekomst van zijn eigen land dienen iedere staatsman, die op het oogen blik van „Europa" spreekt, meent in dé eerste en laatste plaats zijn eigen land. Men moet derhalve afwachten, of het Ciano gelukt, inderdaad in Europa een machts- groepeering in het leven te roepen, die be reid zou zijn, de Italiaansehe aanspraken, vooral in de Middellandsche Zee maar ook in het Donaubekken en op den Balkan, met alle kracht te ondersteunen. Eerst de toekomst zal kunnen leeren, of Mussolini's schoonzoon een wat onbedacht zaam vooruitstormende jonge man is, dan wel een diplomaat en staatsman, die weet, het voor en tegen van iedere conceptie en van iedere actie nauwkeurig tegen elkaar af te wegen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De zeewering bij den Boulevard Bankert wordt hersteld. Een kijkje in de groote machinehal van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde". Zeilen op de Westerschelde btf ruw weer. De wed. C. Rembout te Arnhem vierde Vrijdag haar lOOsten verjaardag. Na een jarenlang gevoerde actie tot ver breeding van den Amstelveenscheweg te Amsterdam, is men thans met de uitvoering van dit belangrijke werk aangevangen. „Alhambra"-theater. Anna Karenina. Het spookkasteel. Dé best geleidie publiciteit der wereld heeft de deugden van de film „Anna Ka renina" reeds maanden te voren uitgeba zuind. De lezer kent natuurlijk het verhaal, hij kent ook de medespelers. Frederic Marck, de knappe acteur, die de rol van Wronsky heeft, Basil Rathbone (Karenin), Freddie Bartholomen (Sergej, het zoontje van Anna Karenina), een van de beste filmkinderen, die ook de ról van David Copperfield indertijd vervulde, Maureen O'Sullivan en. vele anderen. Maar terecht werd steeds weer in de eerste plaats op Garbo gewezen. Want Garbo bljjft ook in deze film de voornaamste. Garbo, de eenige de meest gevierde Nederlandsche stemmings soubrette komt HEDEN en ZONDAG in Tot 2 uur geopend. Hoeveel goeds ook over de film te schrij ven is, vóór alles en vóór allen blijft de aandacht van pers en publiek gericht op de wonderlijke filmverschijning, Garbo, die niet alleen de film draagt, maar ook de menschen naar het theater trekt voor een volledige illusie. De illusie van Garbo, de goddelijke, de ideale filmspeelster. Bij deze tweede verfilming van Anna Karenina van Tolstoj met Greta Garbo tn de hoofdrol in 1927 werd dit werk stom verfilmd als „Love" komen terstond, nadat wij de tol van onze bewondering aan Garbo betaald hebben, twee gedachten in ons op de eerste is die van het werk van Tolstoj, dat thans zeker zuiverder is gevolgd, hoewel aangetast in zijn wezenlijk, epische elementen en geen volledige scha deloosstelling krijgt door de sneller, maar minder dieper dramatische wisseling en de tweede is de bijgedachte aan het publiek, dat het slot van de vrouw, die zich onder den trein werpt misschien niet zou aanvaar den. Het einde wordt dus veel zachtaar diger, doordat de officier Wronsky in sym- Om kwart voor vier beginnen de vluchten. Komt U kijken envliegen Kaarten op het terrein verkrijgbaar pathiek-aandoende liefhebbende herinne ring nog terugdenkt aan de vrouw, die zich voor den trein gooide omdat hij vergat naar haar uit te zien. De harde tragiek wordt alzoo herleid tot een soort betreurenswaardig misverstand, dat er nu eenmaal bij' het publiek gemakkelijker in schijnt te gaan. Dat hierbij de heele psy chologie van de figuur Wronsky verwron gen wordt, kemt er minder op aan. De regisseur Clarence Brown, die met deze zesde Garbo-film een nieuw succes boekte, kent zijn object als weinig anderen. Er. ook de camera-man Daniels, haar lijf fotograaf, leverde voortreffelijk werk. Een groote film menschelijk geluk en ellende in al hun onverbiddelijke waarheid. Een gezellige, ouderwctsche rilfilm is het tweede hoofdnummer. Een film met een spookkasteel en levonde lijken, met fladderende vleermuizen en bewegende har nassen,- met geniepige ratten en open- slaandè vensters. De handeling in'deze thriller speelt zich af op een Fransch kasteel, waarvan de eigenaar een zeer kostbaar boekwerk, een origineelen Gutenberg-bijbel bezit. Onder de vele gasten, die in een bepaalden nacht op het kasteel vereenigd zijn, is er niet één, die niet een motief heeft om den bijbel te stélen, zoodiat het in het donker op de gangen een druk gedoe is van rond sluipende menschen, die zich daarmee allen verdacht gemaakt hebben, wanneer het boek inderdaad gestolen en den beheerder vermoord is. Hoe het terug gevonden en de moordenaar ontmaskerd wordt, zal hier niet verraden worden. Lionel Barrymore speelit den prof, die ge looft. in de vampiers en hij weet de span ning in deze film wonderwel tot het einde toe vol te houden. Voortreffelijk wordt hij bijgestaan door Lionel Atwill, den inspec teur en door Carol Boriand, die een vam pier uitbeeldt om met een sneltrein vaart je het hazenpad te kiezen. Het geheele geval loopt wonderwel af. zoodat men na alle doorgestane angsten opgewekt na-ar huis gaat en vertellen kan, dat men toch zoo „reuze" gegriezeld heeft Gew\jde muziek. Bij gunstig weer zal Zonda.g 9 Augustus van 12 tot 1 uur een concert van gewade muziek worden gegeven op het carillon van dén St. Jacobstoren, door den heer J. Kwist. Programma: 1. Psalm 42. 2. Zarte Blume - Burgmüller 3. Lied ohne Worte Mendelssohn 4. Morgengebet Idem 5. Ambrosiaansch lofgezang 6. G Heer die daar 7. Engelsstimmen Burgmüller 8. Des Sommer's letzte Rose 9.-Sei stille dem Herrn Mendelssohn 10a Wiegenlied Mozart b Wiegenlied Brahms c Wiegenlied Schubert 11. Fuga Handel 12. Melodie Kohier -13. Ave Verum Corpus Mozart 14. Gezang 28 Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen, om te bunkeren Eng. s.s. „Carterside" .van Grimsby Italiaansch s.s. „Giuan" van Bremen Ned. m.s. „Tajan- doen" van Antwerpen. Vertrokken „Carterside'.' naar Pont Brille „Gian" naar Reggio „Tajandoen" naar Kaapstad. MIDDELBURG Inbrekers aan het werk. Gisteravond ontdekte een der bewoon sters van de bovenwoning op den hoek van Balans en Wagenaarstraat, in de beneden gang twee individuen, die een ongewenscht bezoek hadden gebracht aan den beneden wonenden penningmeester van een vakver eeniging déze was met zijn gezin uitge gaan en bij zijn terugkomst bleek dat de ongewenschte bezoekers hun slag reeds hadden geslagen en een kistje hadden ge forceerd ca. 800,' bestemd voor uitkee- ring aan werkloozen, werden tot welkomen buit verklaard. In den loop dezer week zijn nog op enkele andere plaatsen in deze gemeente ir brekers of althans ongewenschte bezoekers aan het werk geweest, nl. in een pakhuis aan den Wal, een schuur elders in de stad ën een woning aan den Dam, waar men een kistje met papieren enz. heeft medegenomen. De politie heeft al deze zaken natuurlijk in onderzoek. BRESKENS Loop der bevolking. Gevestigd: P. C. van den Berg van Breda. S. A. Koster van Groede. W. J. Wijnands van Viissingen. M. I. van Es van Ter Neuzen. H. J. van de Sande van Oostburg. C. E. Lüteijn-de Heus van Amsterdam. W: Vaartjes van Den Ham. Vertrokken: A.C. E. R. de Thouars naar Breda. L. Geernaert naar Schoondijke. P. C. du Bois naar Ant werpen. R. Vierstraete naar Antwerpen. E. van Hoornweder haar Eede. SCHOONDIJKE Loop der bevolking. Gevestigd: C. J. Herrebout van Vlugt. L. E. Minnaert van Etten en Leur. Gezin A. van de Velde van Zaam- slag. Gezin J. Sanderse van Oostburg. G. A. Wieme van Koewacht. L. Post van Rotterdam. L. Geernaert van Bres- kens. A. P. van Male van Haarlem. F. Dees van Hoofdplaat. Vertrokken: M. L. Wijffels naar Gent. M. L. Heetesonne naar Water landkerkje. J. P. van Bortel naar Axel. A. G. de Kraker naar IJzendijke. TERNEUZEN Brand. In een pakhuis aan den Smidswal brak gistermiddagomstreeks 4 uur brand uit. De eigenaar, de heer G. Wieland, had juist het pakhuis verlaten, toen een kleine jon gen hem mededeelde dat er brand was uit gebroken. De politie, die spoedig ter plaatse arriveerde, trachtte met een drietal mini- max brandbluschapparaten het vuur te doo- ven, doch dit mocht niet meer gelukken. De vlammen grepen gretig om zich been en daar er veel licht ontbrandbare stoffen aan wezig waren, sloegen de vlammen spoedig boven het dak uit. Een nieuwe auto, die in het pakhuis stond, kon nog tijdig in veiligheid gebracht worden. De brandweer, die vrij vlug ter plaatse verscheen, had met pech te kam pen. Er was een aansluiting gemaakt op de gemeentelijke brandput aan de Markt, doch tengevolge van het feit dat zich hier in niet voldoende water bevond, kon het vuur niet krachtdadig bestreden worden. Toen het bluschwater uit het kanaal be trokken werd, was het gevaar snel gewe ken. Het is een groot geluk te noemen dat er slechts weinig wind was, daar anders de belendende perceelen niet gespaard waren gebleven. Naar we vernemen is het pand noch het zich daarin bevindende tegen brand verze kerd. Het bovenste gedeelte der zijgevels is door de brandweer omver gehaald. AXEL Axel gaat feestvieren. De 17e Juli, de datum, waarop het 35U jaar geleden was dat Axel door Prins Mau- rits van Oranje werd ingenomen en sinds, dien onafgebroken tot dé Nederlanoen heef-' De grondslagen der Italiaansehe bui tenlandsche politiek. (Hoofdartikel). De opstand in Spanje nog steeds wei nig wijziging in den toestand de strjjd duurt voort. (Buitenland). Ongerustheid in Engeland over de Spaansche gebeurtenissen. (Buitenland). Vorming van speciale grenstroepen in ons land. Groote leveranties van haring aan Rusland. (Laatste Berichten). Het vrij vervoer bij de Nederlandsche Spoorwegen wordt beperkt. (Laatste Berichten). ZIE VERDER EVENTUFEL LAATSTE BERICHTEN Vanat heden in hun phenomenale Dans-creaties. Eerste optreden in Nederland behoord, ging zonder feestëlijkheder voorurj. Deze zijn verschoven naar de week van 28 Augustus5 September a.s. en behou dens een eventueele wijziging van onderge schikte beteekenis, staat thans vast dat op Woensdag 2 September een historische op- toch. zal gehouden, worden, voorstellend: De intocht van Prins Maurits met gevolg, te Axel in 1586. Vooraf wordt bij de Oude Landpoort (voor déze gelegenheid op dezelfde plaats her bouwd) Z.H. door den Magistraat van Axel begroet en hem de sleutels der stad aange boden. Deze dag wordt besloten met een vuur werk, afgestoken bij de Kleine Kreek. Voorts wordt een vierdaagsche tentoon stelling op Oudheidkundig gebied ingericht (2, 3, 4 en 5 September). O.a. zal deze be vatten drie hoerenkamers (Axelsch), nl. 1830, 1880 en 1920. Er is op Zaterdag 5 September een mu ziek- en zangfeest, waaraan ongeveer 20 gezelschappen deelnemen. Voorts winkelweek van 28 Augustus5 September, kinderfeest op 31 Augustus, op treden der beroemde Djiguiten-Ruiter-Ko- zakken op Zaterdag 29 Augustus, illumina tie, straatversiering, enz., enz. Axel doet haar best het historische feit van 17 Juli 1586 luisterrijk mogelijk ts herdenken. Zij hoopt op veler belangstelling en if dit ten volle waard. De spoorbrug bij Vlake. Door de directie der Ned. Spoorwegen is aan de N.V. Heemaf opgedragen de levering van de electrische bewegingsinrichting voor de basculebrug te Vlake. De ziekenverpleging op Tholen en St. Philipsland. Donderdag werd te Stavenisse onder lei ding van burgemeester Hanssens een ver gadering gehouden met het doel om te ko men tot het oprichten van een bond voor ziekenhuisverpleging voor het eiland Tho len en St. Philipsland. Aanwezig waren vertegenwoordigers van Groene Kruis-afdeelingen, instellingen van liefdadigheid en burgerlijke armbesturen, Na breedvoerige besprekingen werd beslo* ten tot het oprichten van een vereeniging. Statuten en huishoudelijk reglement werden vastgesteld. De contributie werd vastgesteld op 4.5 cent per week en per lid kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar vrij vergoed zul len worden 6 weken of 42 dagen verple- gingskosten gerekend naar het derde klas tarief te Bergen op Zoom; 50 operatiekos ten 10 voor verbandmiddelen enz, f 15 voor Röntgenfoto's. Het voorloopig bestuur werd tot defini tief bestuur gekozen. Van het aanvankelijk plan om aansluiting te zoeken bij de veree niging voor ziekenhuisverpleging te Goes moest worden afgezien, wegens het kosten verschil.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1