DE ECONOMISCHE TOESTAND VAN SPANJE. „EN NU VOOR DE LAATSTE MAAL DAMES EN HEEREN' f— No-185 - 74e Jaargang -5—=—=-=—— 1936 VRIJDAG 7 AUGUSTUS UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. lelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS VU58IN0SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ipf ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement |üls speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fU, alles bij vooruitbetaling De abonné's in't bezit eener J AAA gulden bij levens- PAA gulden bij dood Polis, zijn GRATIS verze- II11 Bil lange ongeschikt- *"|l II1 door kerd tegen ongelukken voor: JLUUU heid tot werken. UUU een ongeluk. Oflfl gulden bij verlies A gulden bij verlies 4 OO gulden bij verlies OF* gulden bij verlies jfllll vaneen 1111 van IIIII vaneen /fl vaneen UUU hand, voet of oog. iÜU een duim. 1UU wijsvinger. UU anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad DALENDE UITVOER TENGEVOLGE VAN DE CRISIS. SLECHTS EEN HERVERDEELING VAN DEN GROND KAN SPANJE REDDEN. Het d'ecreet vam de Spaansche regeering ten aanzien van de nationalisatie van alle, yoor den oorlog belangrijke bedrijven, heeft !n zijn tegenwoordigen vorm nog slechts een voorloopig karakter. Toch heeft de re geering geen twijfel open gelaten, dat men daarmee eerst aan het begin van een her vormingsproces staat, waardoor de volks huishouding van Spanje vooropgesteld dat het land in afzienbaren tijd tot rust komt en in handen van de huidige regee- jpng blijft op gansch andere basis opge trokken zou worden. In de geheele wereld is men er algemeen Van overtuigd, dat de financieele en econo mische toestand van Spanje door de steeds terugkeerende burgeroorlogen en sociale onrusten wanhopig is. Deze beweringen zijn lijnrecht in strijd met het feit, dat Spanje Oen zeer rijk land is, met groote reserves, die in geen geval reeds zijn opgebruikt. Zeker kan de aanwezigheid van de econo mische moeilijkheden niet geloochend wor den, maar deze vinden voor een groot deel hun oorzaak in de algemeene wereldcrisis. m De peseta, de Spaansche geldeenheid, was gedurende de laatste jaren van een opmer kelijke stabiliteit, alhoewel niet ontkend kan worden, dat dit vaak met groote of fers gepaard ging. Ook heeft Spanje zijn deviezen-regeling, welke steeds streng is toegepast, maar die in vele opzichten soe peler is dan in -andere landen. In begin Juli, dus onmiddellijk voor den aanvang yan den burgeroorlog, bedroeg de omloop Van bankbiljetten 5.51 milliard, terwijl de Voorraad edelmetaal goud en zilver jeen waarde van 3.08 milliard vertegen woordigde. De bankbiljetten waren dus op dat oogenblik voor ongeveer 60 gedekt, terwijl de dekking in den herfst van 1935 67 bedroeg. Over het geheel is deze toestand zeer 'gunstig te noemen, en zonder twijfel zullen ,er ook niet veel landen zijn, die een even hoog dekkingspercentage hebben. Thans is er uiteraard een verandering in den toe stand ingetreden, aangezien de Spaansche regeering er naar streeft haar goudvoor raad naar het buitenland te brengen. Een probleem op zichzelf is het even wicht in de Spaansche begrooting. Ondanks de groote bezuinigingen, welke de laatste jaren zijn doorgevoerd, is het nooit gelukt de begrooting in evenwicht te brengen. De begrooting van 1935 wees een tekort van ongeveer 400 millioen peseta© aan, waar- Van 300 millioen door leeningen werden gedekt. Daarentegen is de schuld op kor ten termijn buitengewoon klein. Dit feit in de eerste plaats heeft verhinderd, dat het land in financieele moeilijkheden geraakte, terwijl de linksch-burgerlijke regeering er naar streefde, de tekorten van de vorige begroeting door de uitgifte van schatkist biljetten op korten termijn te dekken. Aanzienlijk minder gunstig is de toe stand van den buitenland'schen handel van Spanje. De Spaansche volkshuishouding is in sterke mate afhankelijk van de Euro- peesche markt. Voor alles is Spanje een landbouwland. Meer dan een vierde deel van de bevolking vindit een bestaan in den landbouw, ongerekend de arbeiders en be ambten, die in de agrarische industrie- en in de groote steden werkzaam zijn. Spanje moet het dus hebben van den uitvoer van landbouwproducten, welke ruim twee derde deel van den totalen uitvoer vormen. De voornaamste afnemers van Spaansche landbouwproducten zijn Engeland, Frank rijk, Duitschland en de Vereenigde Staten. Tengevolge van de heerschende landbouw crisis is de uitvoer van Spanje van jaar tot jaar verminderd. De bultenlandsche handelsbalans der laatste jaren vertoont het volgende beeld t (In millioenen pesetas) Uitvoer Invoer Invoeroverschot 1933 668.57 835.41 166.84 1934 610.99 854.82 243.83 1935 583.45 878.30 294.85 Het is dus begrijpelijk, dat alle pogingen van de regeering er op gericht zijn, den uitvoer te vermeerderen, om tenminste een evenwicht te krijgen. De industrialiseering van het land is quantitiaitief zeer achter gebleven, doch is qualitatief bij moderne machines in groote,* moderne bedrijven. De economische toestand van Spanje is te vergelijken met den Russischen uit den voor-oorlogstijd een groot landbouwland, met weinige, maar zeer goed uitgeruste industrieën en fabrie ken in die groote steden. De nationalisatie van de industrie zou de Spaansche regeering, wanneer zij inder daad grootscheepscbe hervormingen wil doorvoeren, weinig baten. Van veel meer belang is het, den landbouw te ontwikkelen en te moderniseeren. Maar nog steeds is bijna de helft van den grond in handen van ongeveer 12.000 grootgrondbezitters, ondanks het feit, dat de regeering er reeds toe overgegaan is, eenige duizenden boeren land te geven, door enkele stukken groot grondbezit te onteigenen en te verdeelen. Maar hiermede is de kwestie nog niet af- geloopen. Bij de verdeeling van den grond gaat het er om, den boeren zooveel land te geven, dat een rendabele productie moge lijk is. Hiertoe zou men den boeren credie- ten moeten verleenen, die hen in staat zouden stellen, him bedrijf technisch te vervolmaken. Slechts op deze wijze is een intensieve bebouwing van den grond moge lijk. Het lot van Spanje, zoowel politiek als economisch, hangt af van de oplossing van het agrarische probleem. De nationalisatie of socialisatie van de industrie daarentegen blijft naar verhouding van ondergeschikt belang. Feestavond tijdens herhalingsoefeningen. Gedurende 17 dagen worden door de lich ting 1932 van het regiment kustartillerie ialhier in de duinen onder Kaapduin herha lingsoefeningen gehouden, waarbij ook aan wezig is een detachement der genietroepen te Utrecht. De sterkte dezer troepen be draagt ruim 200 man, met 10 officieren, .een dokter en 25 onderofficieren. Ter afwisseling van de zware oefeningen 'der manschappen, was gisteravond een feestavond georganiseerd, waartoe mede werking werd verleend door een mondor gelclub, bestaande uit jongens van de jon- pte lichting. In de onmiddellijke nabijheid van het ten tenkamp was een platform geïmproviseerd, Waarop door de kranige club verschillende hummers ten gehoore gebracht werden. Het programma werd geopend met het Wilhelmus, waarna nog meerdere vader- landsche en verder populaire liederen volg den. Als waardeering hadden de executan ten namens de vele mede aanwezige in de Omgeving vertoevende pensiongasten een welverdiende tractatie in ontvangst te hemen. Hierna volgde een gevarieerd program ma, ten gehoore gebracht door de hand j,The Minstrels". Hoewel de band niet ge heel compleet was, werd verdienstelijk werk geleverd. Zoowel de mondorgelclub als „The Min strels" hadden luide bijvalsbetuigingen in ontvangst te nemen. Door een aantal militairen werden enkele leuke voordrachten ten beste gegeven, die by de talrijke aanwezigen, getuige het har telijke applaus, zeer in den smaak vielen. Vooral „Boerke Naes" verwierf veel bijval. Er heerschte den geheelen avond een op gewekte, prettige stemming. De schaarsche verlichting gaf het geheel in den donkeren avond een fantastischen aanblik. Aan het slot van den avond bracht de commandant van 't garnizoen te Vlissingen, de kapitein mr. Van der Slikke, allen dank die hadden medegewerkt aan dezen gezel- ligen avond. Zich wendend tot de dienstplichtigen, zei- de spreker, dat de oefeningen thans ten einde loopen. Hij bracht hulde aan de man schappen, onderofficieren en officieren voor het door hen allen gepresteerde. De zware dienst is door allen op uitnemende wijze verricht. Geen wanklank is gehoord en de beste harmonie heerschte onder den troep. De kapitein Koolhaas sprak er zijn blijd schap over uit dit gezellige feest te hebben mogen meemaken en sprak de hoop uit dat kapitein, Van der Slikke nog vele jaren x Hebben vele stadgenooten den welbespraakten standwerker hooren zeggen, die tijdens de kermis zijn lootjes aan den man en de vrouw bracht en in ruil daarvoor enkelen gelukkig maakte met een servies, een autoped, een parapluiebak e.d. Wij hebben geen serviezen aan te bieden, maar willen de lucht vaartliefhebbers onder U er voor de laatste maal aan herinneren, dat wij morgen op het vliegveld Vlissingen met onze abonné's en hun huisgenooten de lucht in gaan. En wat wij U wèl kunnen bieden, dat is de gelegenheid om een fijnen vliegtocht te maken voor f2.50, terwijl U hiervoor anders altijd f4.— moet betalen. Een verschil dat dus wel de moeite waard is. Om kwart voor vier gaan de eerste liefhebbers de lucht in. En wie even wachten moet, zal zich niet vervelen, daar er op een vliegveld in het drukke reisseizoen wel altijd wat te zien valt dat belangstelling verdient. Voor muziek wordt gezorgd, vroolijke ge zichten brengen wij zelf mee en het mooie weer is besteld. Kan het laatste niet op tijd kfèar komen, dan geen nood in dit geval zullen wij morgenochtend aan ons blad bulletineeren (en hieraan zoo mogelijk ook op andere wijze bekendheid geven), dat de vluchten een week worden uitgesteld. Wie dan niet kan, krijgt zijn geld terug, dus een;g risico loopt men niet. Maar wij zullen hopen, dat een heerlijk zonnetje morgenmiddag de verheugde gezichten van de „Vlissingsche Courant'Mezers beschijnt, als zij naar den snellen K.L.M.-vogel turen die hen straks van de aarde zal verheffen. Wie nog mee wil, hale vóór acht uur vanavond of anders morgen ochtend vroeg een kaart aan het Bureau van de „VLISSINGSCHE COURANT" - WALSTRAAT 58-60 garnizoenscommandant te Vlissingen mag blijven. Tenslotte sprak de sergeant-majoor Uyt- terlinde woorden van hartelijken dank na mens de dienstplichtigen voor het organi- seeren van dit feest. Te half twaalf werd met het spelen van het Wilhelmus de goed geslaagde samen komst besloten. Programma Beiaard-concert. Op het hedenavond te geven beiaard-con cert, op het carillon van. den St. Jacobs- toren, van half negen tot half tien, zal door den heer J. Kwist het volgende program ma ten gehoore worden gebracht 1. Fröhlicher Wandersmann Gurlitt 2. Koekoeksroep Zilcher 3. Landler Tirol mein Vaterland Cooper 4. a. Ons bootje b. De kleinste. c. Avondliedje. d. Het roosje. 5. Sonatine Clementi 6. Andante in G Batiste 7. The Sandman Brahms 8. a. De herder. b. Oogstlied c. Mooi Holland. d. Limburg mjjn Vaderland. Het badbedryf. Van 31 Juli tot en met 5 Augustus zijn 2638 baden genomen, waarvan 1732 in het gewone bad en 906 in het volksbad. De ge middelde temperatuur van het water was 65 gr., en die van de lucht eveneens 65 gr. Het „Alhambra"-theater wordt verbouwd. Exploitatie in andere handen overgegaan Naar wij uit de beste bron vernemen, zal het „Alhambra"-theater hier ter stede voortaan worden geëxploiteerd door den heer C. J. van Liere uit Goes, wiens oudste zoon tot dit doel binnenkort boven het theater zal komen te wonen. Ook het „Luxor"-Theater zal verder door genoemden heer worden geëxploiteerd, doch voorloopig blijft dit gesloten. Het is name- ljjk de bedoeling binnen den kortst moge lijken tijd het „Alhambra"-theater te ver houwen en te moderniseeren. De voorpui wordt gewijzigd, het interieur van het the ater krijgt een rond plafond het balcon zal 75 c.M. zakken, waardoor men boven ruimer en dientengevolge ook frisscher zal komen te zitten een aan te brengen zuig en blaasinstallatie zal rook enz. verwijde ren en frissche lucht toevoeren zoodat ho pelijk het verblijf op de duurste rang ietwat aangenamer wordt dan tot dusver het ge val was er komen nieuwe stoelen, de be- kleeding wordt vernieuwdde huidige foyer wordt de toekomstige entree van het theater, terwijl het tegenwoordige kantoor tot foyer zal worden verbouwd. Men hoopt met de verbouwing zeer bin nenkort te kunnen beginnen en zoodra dit het geval is, worden de voorstellingen tijde lijk in het „Luxor"-Theater voortgezet (dat hiertoe intusschen ook wat opgeknapt wordt). Is de verbouwing van „Alhambra" gereed, dan wordt „Luxor" geëxploiteerd als volkstheater, terwijl „Alhambra" een wat meer luxueus karakter zal hebben. Nutsspaarbanb. In de Nutsspaarbank, Coosje Busken- straat, werden in de maand Juli 976 inlagen gedaan tot een bedrag van 129.108.46 en 713 terugbetalingen tot een bedrag van 122.027.73. Er werden in die maand 56 nieuwe boekjes uitgegeven. Het aantal spaarders steeg tot 7526 en hun tegoed tot 2.459.248.29. Ter lediging werden 90 spaarbusjes aan geboden inhoudende 1116.87 en met 3089 zegels werd bespaard 154.45, welke bedra gen op de spaarboekjes werden bijgeschre ven. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghal. Scheveningen, Johan Strauss met het Residentie-orkest tijdens een repetitie. Te Tilburg werd Donderdag een groote legerdag gehouden ter gelegenheid van de ingebruikneming van het paleis-raadhuis. Greta Keller op Schiphol. Gistermiddag te half vier is de zangeres Greta Keller, die morgenavond in Grand hm» Acw Jnq De economische toestand van Spanje» {Hoofdartikel). Talryke mogendheden hesluiten zich afzijdig te houden van de gebeurte nissen in Spanje. Een Duitsch stoomschip is echter on derweg met 28 bommenwerpers (Buitenland^ Onbewaakte overwegen eischen op nieuw een slachtoffer. {Gemengd nieuws)^ Ernstig auto-ongeluk bij Ede s 2 doe- den. {Gemengd nieuws)', ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 Hotel „Britannia" zal optreden, per vlieg tuig uit Kopenhagen op Schiphol aangeko men. Zij blijft een week in ons land, gedu rende welken tijd zij concerten zal geven te Noordwijk, Rotterdam en Vlissingen. Paarna keert zij naar Kopenhagen terug. Camera-verzekering, De fotografen onder onze lezers zullen ongetwijfeld belang stellen in de adverten tie elders in ons blad, waarin de gelegen heid wordt geboden tot verzekering van camera's tegen alle risico's. „Fotohandel", het vakblad der fotohan delaren beoordeelt deze verzekeringzeer gunstig, yiissingscb Scheepvaartnleuws. Aangekomen Nederlandsch motorschip „Zeehond" van Dover voor Rotterdam „Succes" van Zeebrugge voor Rotterdam „Eton" van Londen voor Rotterdam. Om te bunkeren.} „Scheer" van Rotter dam „Luigi Razza" van BremenZweed- sche sleepboot „Holger" van Antwerpen. Vertrokken.„Scheer" naar Saigon „Luigi Razza" naar Napels „Holger" met lichter No. 4154 naar Londen Nederlandsch motorschip „Geziena" naar Londen. Vertrokken binnendoor.: „Zeehond", ge sleept, wegens defect aan de motor. Opgave van personen die zich in deze gemeente hebben gevestigd of deze hebben verlaten, gedurende de 2e helft van de maand Augustus, Aantal inwoners op 1 Juli21.719. Aantal inwoners op 1 Augustus; 21.726* Gevestigds J. Hollaar, kantoorbediende, Boulevard de Ruyter 72, van Rotterdam. K. Artz, marinier le klasse, Kanaalstraat 62, van West-Indië. J. Schroevers, fabrieksarbeider, Molen straat 15, van Arnemuiden. Mej. J. Ridder, zonder, y. d. Spieghelstr, 55, van Middelburg. P, Meulenberg, wegwerker N. Sp., Wage- naarsfcraat 3 van O.- en W.-Souburg* J. W. Kommers, onderwijzer, Badhuis straat 47 van Bruinisse. L. Rodenhuis, matroos 2e kl., wachtschip, van Groningen. J. J. Hietkamp, predikant* Boulevard Bankert 6, van Serooskerke. E. Marinissen—v.d. Burg, zonder, Schuit- vaartgracht 47 van O.- en W.-Souburg. H. van Zalen, werkman, Schuitvaart- gracht 67, van O.- en W.-Souburg^ W. Lijffijt, matroos 2e kl., wachtschip, van Utrecht. 'j J, van Urk, motorist, Hobeinstraat 36a, van Ameland. L. Schuitema, zonder, Gravenstraat 8a, van Groningen. H. Kramer, kapitein, Gravenstraat 8a, van Groningen. A. Bot, metaaldraaier, Glacisstraat 50?: van Sliedrecht. A. Theune, scheepsmaker, Beursstraat 13, van Arnemuiden. P. H. v. Soelen, metaaldraaier, Glacis straat 99, van Eindhoven. J. Blok, machinist, Dr. Ottestraat 6, van Portug. Afrika. J. MaatsBebingh, zonder, Spuistraat 22, van Den Helder. A. van Rijswijk, sergt-machinist K.M.j Hr. Ms. „Friso", van O.- en W.« Souburg.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1