500 300 25 D.E.ïn de pup/ WOENSDAG Economische opbloei in Amerika. No.183 74e Jaargang Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS Gemeenteraad van Koudekerke. GENIET VAN UW VACANTIE MET DOUWE EGBE RTS 1936; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland ^n Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abönnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit twee biaden. Eerste blad ALLE FACTOREN VOOR EEN HOOGCONJUNCTUUR AANWEZIG. KANS OP INFLATIE? Zwarte Vrijdag in: Wallstreet, die het begin der ernstige economische crisis in de Vereenigde Staten inluidde, had de zenuwen tier ondernemers zoo zeer geschoktt, dat de ondernemingsgeest) voor een goeden tijd yolkomen dood was. In 1933 liet men het aan Roosevelt over, met den opbouw te be ginnen. Voordien had men reeds eenmaal ge poogd, den opbloei te stimuleeren, maar deze poging was op niets uitgeloopen. Eveneens faalde een tweede poging, die men onmid dellijk na de ambtsaanvaarding van Roose velt waagde. Een nieuwe golf van optimisme kon zich begin 1935 baanbreken, toen de twee jaar geleden nog zoo geprezen „New Deal" van Roosevelt door de beslissing van het Hooge Gerechtshof in strijd met de grond wet verklaard werd. Vele Amerikaansche ondernemers waren toen van meening, dat de economische opbloei, nu zonder staats hulp, met volle kracht kon inzetten. Alle factoren voor dien opbloei waren aanwezig, behalve een zéér voorname de onderne mingsgeest. De bevolking was reeds over de •depressie heen. Zij had vertrouwen, kocht auto's en bouwde huizen. Maar de onder nemer en nog sterker de geldschieter, bleven achter. Wéé moest de staat het initiatief nemen en toonen, dat het mogelijk is, het geld aan. het rollen te brengen. Een groep Amerikaansche ondernemers, met Ford aan het hoofd, lieten zich den wenk uit Was hington niet tweemaal geven en deden alle moeite, hun productie te stimuleeren. De groote massa der ondernemers volgde het voorbeeld echter niet, en liet de maatrege len tot werkverschaffing, waarmede Roose- Velt het aantal werkloozen wilde terug brengen, eerst tot ontwikkeling komen. Pas tegen het einde van het vorige jaar begon de Amerikaansche particuliere industrie zich in grooteren omvang voor den econo- mischen opbloei daadwerkelijk te interessee ren. Nadien is er van eenigen terugslag ook geen sprake meer geweest. Op weg naar de hoogconjunctuur. De economische barometer staat gedurig öp „mooi weer". Terwijl in normale jaren om dezen tijd een seizoeninzinking optreedt, werken in dit jaar de fabrieken op volle kracht door. Bovendien had men verwacht, dat de a.s. presidentsverkiezingen de sei zoensinzinking nog sterker zouden doen be ïnvloeden dan dit in „gewone" jaren het geval zou zijn. Maar niets van dit alles. Het indexcijfer der industrieele productie is ruim 20 hooger dan om denzelfden tijd van het vorige jaar. De staalproductie is zelfs 60 hooger. De productiviteit van de staalindustrie, welke de bedrijvigheidsgraad van de overige industrieën verre te boven gaat, is zonder twijfel een zeer goed teeken. Het bewijst, dat de machine-industrie be langrijke opdrachten gegeven heefthet bewijst verder, dat een van de belangrijkste industrieën, de automobiel-industrie, zeer levendig is, terwijl deze gewoonlijk in dezen tijd van het jaar de nieuwe modellen voor het komende jaar voorbereidt. Ook de textielindustrie, die een van de grootste zorgenkinderen der Amerikaansche volkshuishouding is, deelt in den opbloei. De opwekking van electrischen stroom be reikte in deze dagen een record-stand. De productie van steenkolen en de win ning van petroleum stijgen voortdurend. Daarbij is het van buitengewoon belang, dat er nauwelijks op voorraad gewerkt wordt, dat de hoeveelheden slechts weinig aan groeien, maar dat de verhoogde productie uitsluitend te danken is aan de groote vraag. Hiermede gaat een prijsstijging natuurlijk gepaard. Maar tot nrg toe is deze gering geweest en is er dan ook geen reden om hierin een gevaar voor de toekomst te zien. Men vreest een inflatie. Ondanks den gunstigen economischen toestand is men in Wallstreet toch niet ge rust. In breede kringen is men beducht voor een inflatie. Is deze mr.ening gewettigd Het is jiüst, dat de uitgaven van dén staat aangroeien. Het deficit van de schatkist bedraagt eenige milliarden dollars, een nog niet ge kend verschijnsel in de Amerikaansche staatsfinanciën. De bonus aan de oud-strij ders, die van de uitkeering mooie kieeren en auto's koopen en zelfs reisjes naar Europa maken, is zonder twijfel een zuiver inflationistische handeling. Deze verhoogt de hoeveelheid geld, die in omloop is, zon der tegelijkertijd een nieuwe productiviteit te scheppen. Deze uitkeering aan oud-strij ders is niet dc eenige hulpmaatregel van de regeering geweest. De ondersteuningen van den landbouw en de werkloozenuitkeeringen brachten enorme staatsuitgaven met zich mede. De Staat financiert dit alles en moet dus wel zijn toevlucht nemen tot een grootere uitgifte van bankbiljetten. Maar dit is niet met de inflatie in den gewonen zin van het woord op één lijn te stellen. Want door de grootere inkomens van tal- looze menschen, stijgen nu reeds de belas tinginkomsten. Het woord inflatie is der halve hier niet geheel op zijn plaats. Zuiver theoretisch beschouwd heeft men hier mis schien wel met een inflatie te maken. Dit is een kwestie die door de economen zelf zal moeten worden uitgemaakt. Voor het Crisis-Comité. Nagekomen uit de winkelbusjes van den heer Frans Timmerman, de som van 't Z-W2< Greta Keller zingt in „Britannia" Er zijn namen die veelzeggender zijn dan lange artikelen. Greta. Keller behoort er toe. En al zullen waarschijnlijk slechts zeer weinigen haar persoonlijk gehoord hebben, door de radio hebben wij toch reeds zóó dikwijls naar haar fijne liedjes geluistterd, dat een aanbeveling gevoeglijk achterwege kan blijven. Beroemdheden hebben gewoonlijk iets Vaags, iets mysterieus zij leven en reizen en werken in verre landen. Maar Greta Keller is Zaterdagavond hier De beroemde chansonnière treedt dan in Grand Hotel „Britannia" op en wij zouden óns al heel sterk moeten vergissen, als hiet zeer velen van deze zeldzame gele genheid om haar persoonlijk te zien en hoo- ren optreden, gebruik zullen maken, Het nieuws van den dag in beeld. Fotc's in onze Tijdinghal. Dinsdagmorgen is op de Lek naby het fort ,,'t Spoel", onder Culemborg een roei boot met acht personen in aanvaring ge komen met een Rijnaak en omgeslagen, waarbij drie der inzittenden om het leven kwamen. In bootjes dregt de rivierpolitie naar twee der slachtoffers. Met het toe stel uit Berlijn arriveerde Dinsdagmorgen op Schiphol de heer Labeyril, gouverneur van de Bank van Frankrijk, met het doel een bezoek te brengen aan mr. D. J. A. Trip, den president van de Nederlandsche Bank. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen om te bunkeren „Wierin- gen" van Gent. Als bijlegger voor slecht weder motor schepen „Roelfina", „Broedertrouw", „Ca- tharina", „Pascholl", „Regem", „Alpheus". Vertrokken „Wieringen" naar Archan gel, MIDDELBURG De winkels op Zondag. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, de afdeeling van de Hanze en van de Vereeniging van Vergun ninghouders, hebben bericht gezonden aan de Vereeniging Handelsbelang, dat zij haar adres inzake de winkelopening op Zondag in het seizoen en zulks in slechts een klein deel der stad, brj den Raad hebben onder steund. De kermis. Het is tot nog toe op de kermis te Mid delburg niet bijzonder druk. Buiten den Zaterdag kan zeker de laatste jaren niet meer van bijzondere drukte gesproken wor den. Gisteravond omstreeks 11 uur kwam een En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuissti\ 63 hevige onweersbui plotseling een eind aan de pret maken. Het onweer, ging" gepaard met een hevige regenbui,! waardoor de Groote Markt in een oogwerjk als het ware leeggespoeld werd. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. 2 Camisoles, interlock bij j W. Kasteleijn, Vrijburgstraat 36 Dames' regenjas bij mevr. Lokker, Van Turnhoutstraat 4. Ring rijden te pa^rd. Zaterdag 8 Augustus af.s. zal te Oost- Souburg wederom evenals andere jaren een ringrijderij te paard gehoudén worden. Des middags om half vijf begint het kampen o.m. om 2 door den burgemeester geschon ken wisselbekers. Zitting van Dinsdag n.m. half 2. Voorzitter Burgemeester J. L. Dregmans. Afwezig alle leden. É-en elftal ingekomen stukken wordt voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen voor tot vernummering van eenige wijken over te gaan en emaille huisnummerplaatjes aan te schaffen. De heer MOENS zag gaarne dat iemand uit de gemeente deze plaatjes leverde. De heer KAMERAAD vraagt of deze vernummering voor langer b'ur zal zijn. In. sommige wijken zijn de huisnummers de laatste 12 jaar wel viermaal veranderd. Onnoodig te zeggen hoe lastig dit is spe ciaal voor zakenmenschen. De voorzitter antwoordt dat bij de ver nieuwing de nog niet bebouwde gronden reeds zullen worden meegeteld, zoodat ver anderingen niet spoedig meer noodig zullen zijn. Wanneer de prijs van de plaatjes niet hooger wordt, heeft hij er geen bezwaar tegen dat deze door een ingezetene worden geleverd. Aangenomen. Wyziging classificatie. B. en W. stellen voor hen te machtigen tot wijziging der verordening betreffende classificatie voor de heffing der personeele belasting en tot verlaging van den grond slag paarden met 50 De heeren LORIER, SANDERSE en KAMERAAD huldigen B. en W. voor dit voorstel. De laatstgenoemden dringen aan op een uniformeele regeling voor de geheele gemeente. Nu is het eene gedeelte in een hoogere klasse dan het andere. De voorzitter zegt dat dit onbillijk zou zijn, daar verschillende deelen der gemeen ten niet niet elkaar vergeleken kunnen worden. Vindt de raad het echter wensche- lijk dan kan dit tegen het volgend jaar na der worden bezien. De overige punten van de agenda worden alle zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De voorzitter, deelt nog mede dat een schrijven is ingekomen van den Pensioen raad, waarin wordt medegedeeld dat de pensioengrondslag voor den heer Van Dort van 1 Januari 1936 verhoogd moet worden tot 491. Rondvraag. De heer DE LANGE vraagt naar afslui ting Verbrande Hofweg. De heer SANDERSE vraagt o.m. nadere inlichtingen over een circulaire van B. en W. die verspreid is bij de bewoners van den Langevielesingel, waarin zij verzocht wor den zelf de kosten te willen dragen voor den aanleg van een tegeltrottoir aldaar. Tevens brengt hij de nieuwe steunregeling ter sprake. Juist voor onze gemeente is de intrekking van den huurbijslag zeer urgent. Na beantwoording der vragen geeft de voorzitter een uitvoerige toelichting over de kwestie tegeltrottoir Langevielesingel. De aanleg van een trottoir aan den Tramsingel is tot bevrediging opgelost. De gemeente Koudekerke levert de tegels en Middelburg zorgt voor den aanleg. Spreker heeft niets dan lof voor de coulante afdoe ning met laatstgenoemde gemeente. De aanleg van een trottoir aan den Lan gevielesingel heeft echter meer voeten in de aarde. B. en W. waren van zin een trottoir aan te leggen bestaande uit grint. Van eenige bewoners aldaar is echter een verzoek in gekomen om voor hun rekening een tegel trottoir aan te leggen. B. en W, hadden ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI en BAAI-TABAK ANNO 1755 vanzelfsprekend geen bezwaar. Een circu laire werd den bewoners toegezonden met het verzoek wanneer zij met het voorge stelde accoord gingen, deze geteekend terug te zenden. Een klein gedeelte heeft hieraan gevolg gegeven. Wat hiervan de oorzaak is weten B. en W. niet. Wel is haar bekend geworden dat een raadslid aan één der be woners geadviseerd heeft niet op deze cir culaire in te gaan. Met scherpe woorden keurde de voorzitter de houding van dit raadslid af. De heer SANDERSE zegt dat een der bewoners by hem is geweest met de be wuste circulaire. Hij wist echter van de zaak niets af, dus kon hij ook niet advisee- ren. Hij gaat in deze geheel vrij uit. De heeren DE KROO, MOENS, LORIER en KAMERAAD spreken evenals de voor zitter hun verontwaardiging uit en vragen opheldering. Deze zaak dient grondig on derzocht te worden. De bewoners worden er de dupe van en de raadsleden gediskwa lificeerd. Zij vragen den voorzitter den naam in het openbaar te noemen. Nog geruimen tijd wordt over dit punt gediscussieerd. De houding van 't raadslid wordt ten zeerste gelaakt. De voorzitter zegt dat de naam hem niet bekend is. Hij kan daarom vryuit spreken, want dat het gebeurd is, is zeker. Verschillende raadsleden vragen nog na der onderzoek aan en bekendmaking van den naam van den „verrader", aldus de heer MOENS. De raad dringt er bij B. en W. op aan zich alsnog met de bewoners van den Lan gevielesingel in verbinding te stellen voor het aanleggen van een tegeltrottoir ter plaatse. Aldus besloten. Onder luiden bijval van voorzitter en overige raadsleden brengt de heer DE LANGE nog ter sprake de zeer slechte kwaliteit van het gas. Dit zal zoo spoedig mogelijk onder de aandacht van de betreffende instanties worden gebracht. Hierna sluiting. GROEDE Loop der bevolking. Gevestigd: D. J. D. du Fossé Rijksweg O 107, van ApeldoornJ. L. van Meenen, St. Bavodijk W 97, van Waterland kerkje M. C. de Hondt, Blekestraat A 216, van 's-Heer Arendskerke. Vertrokken: M. van der Vlugt, Ringstraat A 64, naar Amsterdam A. de Reu, Ringstraat A 348, naar IJzendijke S. A. Dbont-Koster, Rijksweg O 115, naar BreskensJ. F. de Voldere, Ringstraat A 66, naar RetranchementE. Boom, Rijksweg O 117, naar Breskens C. M. Maenhout, Nieuwvlietscheweg W 69, naar Aardenburg. Vrijzinnig-democratische Jongeren organisatie. Zeekamp te Haamstede. Zondagavond is het zeekamp van de V.D.J.O. bij het vliegveld te Haamstede geopend. Door het slechte weer waren eerst 's avonds acht uur alle deelnemers gearri veerd. Na den warmen maaltijd heette de heer G. J. Spalter, voorzitter van de afd. Zie- rikzee der V.D.J.O. het kamp welkom in Zeeland: Daarop nam de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer D. J. A. Geluk uit Haarlem, het woord en verwelkomde in het bijzonder den heer J. C. Deerrng uit Utrecht, die als hoofdkampleider zal op treden. Spr. zag dit kamp in Zeeland, in de provincie, wier devies luidt„Luctor et Emergo", als een symbool van den strijd, die ook de democraten moeten voeren te gen vijanden der democratie, zooals de Zeeuwen door de eeuwen heen tegen de zee. Juist voor de bevordering van den de- mocratischen geest is een kampgemeen schap als deze van zooveel belang. Hij gaf daarop de leiding van het kamp SeieMflenissBn wgst* «ü®m Economische opbloei in Amerika. .(Hoofdartikel.); Groot aantal wetsontwerpen ter her ziening van de Grondwet ingediend. .(Tweede Blad.) Inbrekers probeeren te Groenlo kerk in brand te steken. (Gemengd Nieuws.) In Abessinië wordt by het Tana-meer fel gevochten. (Oorlog ItaliëAbessinië.) Griekenland heeft den staat van beleg afgekondigd. (Buitenland.) Fraaie prestatie der Nederlandsche athleten op de Olympiade. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN over aan den beer Deering, die mededeelde, dat het kamp, dat de vorige week in Nun- speet werd gehouden, goed geslaagd was ondanks de regenbuien. Dan zullen ook in Haamstede storm en regen den goeden en prettigen kampgeest niet kunnen verdrij ven. Spr. wees er op, hoe de kampeerder naast zijn rechten en vrijheden ook zijn plichten zal moeten vervullen, die hij te genover zijn medekampeerders en de kampgemeenschap heeft. Solidariteit is eerste eisch voor het slagen van een kamp. Spr. twijfelde er niet aan of deze gezind heid zou ook hier weer aanwezig zijn en ook dit kamp zou een prettig V.D.J.O.- kamp worden. Hij verklaarde daarop het kamp voor geopend, terwijl door de kam peerders het bondslied staande werd ge zongen. In den loop van de week worden enkele excursies gemaakt, waaronder een boot tocht naar Veere en Middelburg, terwijl 's avonds enkele inleidingen gehouden wor den. De ster rit naar Berlijn. Zooals bereids gemeld, is er ter gelegen heid van de Olympiade te Berlijn, een ster- rit voor auto- en motorrijders gehouden. Slechts vier Nederlandsche wagens hebben daarin meegereden en een dezer werd be stuurd door de gebroeders Louisse te Goes* De broeders hebben hun 3500 K.M. uit gereden en legden dezen afstand in acht dagen af. 124 deelnemers hebben den sterrit vol brachte De spoorwegwerken by Vlake. De N.V. Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht heeft de uit voering van de werken omschreven in be stek no. 1689 S.S.het maken van een omvormergebouw en een bedieningshuisje voor de basculebrug over het kanaal Hans- weert-Wemeldinge op het emplacement nabij Vlake, gegund aan den heer J. H. Leurdijk, aannemer te Winterswijk, yooi' een bedrag van 8410. De aardappeloogst in Zeeuwsch-VIaanderen. Het blijkt thans dat er in Zeeuwsch- VIaanderen veel zieke aardappelen voor komen, tengevolge van den langdurigen regenval. De opbrengst valt over het alge meen nog mee, doch er zijn landbouwers die het rooien hebben stilgelegd en de knollen in den grond laten uitzieken, daar brj inkuilen ook de goede aangetast zouden worden. .(„N.R.Ct.")

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1