500 25 CRËTA KELLER ELECTRISCH KOKEN No.182 74e Jaargang 1936; DINSDAG Oilim: Fhmaf.fAR DEfELDEJr., WilslraatSt-SO.VIissingsn.lelel. 10.Postrikinigi ilitl 4 AUGUSTUS Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Onregelmatigheden bij den Openbaren Dienst, y s*n liiilcwh amsgg STADS- EN PROVINCIENIEÜWS ScljcuylcwUtMi «OW Jen Jog GRAND HOTEL „BRITANNIA". VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. vèrz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere rege1 meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad De Commissaris der Koningin herinnert gemeentebesturen aan hun verplichting, aangifte te doen van eventueele onregelmatigheden. De Commissaris der Koningin in onze provincie schijnt een aanschrijving tot de gemeentebesturen te hebben gericht, waar bij herinnerd wordt aan art. 162 van het Wetboek van Strafvordering, dat openbare colleges en ambtenaren verplicht om, wan neer zij in de uitoefening hunner bediening kennis bekomen hebben van een strafbaar feit met welks opsporing zij niet zijn be last, daarvan onverwijld aangifte te doen, met afgifte van de tot de zaak betrekkelijke stukken, aan den officier van justitie of aan een zijner hulpofficieren. De „N.R.Ct." schrijft naar aanleiding hiervan „De aanschrijving, welke de Commissaris van de Koningin in Zeeland, op verzoek van den officier van justitie te Middelburg, aan d'e gemeentebesturen in zijn gewest heeft gericht om dezen te herinneren aan de verplichting van artikel 162 van het Wetboek van Strafvordering, is een teeken des tijds. Het verzoek van den officier vindt ongetwijfeld zijn grond in het thans veelvuldiger voorkomen dan voorheen van onregelmatigheden bij den openbaren dienst. Den laatsten tijd hebben wij immers melding moeten maken van enkele min of meer ernstige gevallen van fraude, door ambtenaren en bestuurders gepleegd. Dit, met oeconomische en geestelijke ontwrich ting meestal hand in hand gaand, ver schijnsel blijft ons land evenmin gespaard als de overige gevolgen van de crisis. Voor al de lange duur van de depressie schijnt aan de eerlijkheid van zwakke naturen, die om de een of andere reden in persoonlijke moeilijkheden zijn geraakt, zware eischen te stellen. Men moet zich door deze betreurens waardige voorvallen intusschen volstrekt niet in paniekstemming laten brengen. Niets is, juist op dit gebied, zoo gevaarlijk als het generaliseeren van het gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef, dat zich in de aan het licht gekomen gevallen heeft ge openbaard. Zulks zou niet alleen tegen over de duizenden ambtenaren, die zich nooit aan een dergelijk vergrijp schuldig maken, grenzeloos onbillijk zijn, het zou vooral een onverdiende smet werpen op den Nederlandschen ambtenaarsstand, die door tradities van nauwgezetheid en on kreukbaarheid wordt gedragen. Nog nimmer is het geoorloofd, de voor gekomen gevallen van fraude te wijten aan het huidige staatkundige bestel in ons land. Zij, die de democratie en haar vertegen woordigers daarvoor aansprakelijk stellen, sluiten welbewust de oogen voor malver saties, die aan den dag zijn gekomen m andere landen, waar een gansch ander re- geeringssysteem geldt. Men heeft hier en elders te doen met de uitingen van men- schelijke gebreken, die zich helaas overal openbaren. Het is voor ons echter niet twijfelachtig, welk staatsbestel de beste waarborgen biedt tot optreden tegen dergelijke ver schijnselen. Daar waar de grootst mogelijke openbaarheid lieerscht, waar in en buiten de openbare lichamen een publieke opinie zich vrij kan vormen, waar de kritiek van een vrije pers zich kan uiten, bestaat de geringste kans, dat misbruiken verborgen blijven. Het is dan echter noodzakelijk, dat alle openbare organen eraan medewerken, dat het recht zijn loop krijgt. Op deze zijde van de zaak heeft de brief van den officier van justitie aan den Com missaris in Zeeland nog eens de aandacht gevestigd. Hij herinnert er aan, dat, volgens art. 162 wetboek van strafvordering open bare colleges of ambtenaren de verplichting hebben, wanneer zij in. de uitoefening van hun bediening kermis hebben gekregen van een strafbaar feit met welks opsporing z\i niet zijn belast, daarvan onverwijld aan gifte te doen aan het openbaar ministerie. De officier wijst er op, dat de gebi-uike- lijke gang van zaken is, dat de gemeente besturen bij ontdekking van verkeerde toe standen zelf de zaken disciplinair afdoen of niet afdoen, en eerst bij heel ernstige feiten zich tot het openbaar ministerie wenden. Wij voegen hieraan toe, dat deze neiging van gemeentebesturen volstrekt niet altyd vam een conciliante houding tegenover den betrokkene getuigt. Disciplinaire straffen, vooral wanneer deze in ontslag bestaan, kunnen op zichzelf reeds zeer hard aanko men en het is begrijpelijk, dat de besturen in die gevallen het feit voldoende berecht achten. Intusschen, de wet heeft de beoordeeling van dit laatste aan hun competentie ont trokken. Deze regeling luidt niet voor niets aldus. Terecht merkt de officier op, dat dergelijke feiten niet „binnenskamers" moe ten worden afgedaan. Er is geen goede grond aan te voeren, waarom deze feiten aan de beoordeeling volgens het gemeene recht zouden worden onttrokken, aan de gelding, waaraan toch elke gewone burger is onderworpen. Integendeelhet gemeene recht oordeelt in het algemeen over ambts misdrijven zwaarder dan over dezelfde fei ten door ambtelooze burgers begaan. De strafmaxima kunnen voor ambtenaren on der bepaalde omstandigheden met een der de worden verhoogd. Soms vloeit behandeling van strafbare feiten „binnenskamers" voort uit een wer kelijk verzoenende houding tegenover de betrokkenen, vooral wanneer de door het openbare lichaam geleden schade door fa milieleden wordt vergoed. Hoeveel goeds ook te zeggen valt van het menschelijke medegevoel, hetwelk in zulke gevallen door de. openbare besturen getoond wordt, de ambtsplichten dwingen gezagsdragers daar aan het zwijgen op te leggen. Het is nl. niet hun eigen zaak, welke zij behartigen, doch het publieke belang en daarmede mag niet worden getransigneerd. Hoe licht v/ordt immers d:e schijn gewekt, dat'vriend jesdiensten worden verleend De gezags ondermijnende invloed, welke van gesuste zaken uitgaat, dit lekt altijd uit I mag niet worden onderschat. Bepaald zeer belangrijk is een vergoelij kende houding van openbare besturen, wanneer zij zich min of meer medeschuldig gevoelen aan strafbare feiten door hun on derhebbenden gepleegd, omdat zij de con trole waartoe zij verplicht waren, onvol doende hebben uitgeoefend. Dan is het be lang van den openbaren dienst rechtstreeks in het geding en is scherpe afkeuring van zulk een houding op haar plaats. Dit alles betreft de repressie van de strafbare feiten. Met de laatstver- melde groep van gevallen raken wij echter de preventie. Zijn alle openbare besturen zich wel vol doende bewust van de noodzaak de reken- plichtigen zoo effectief mogelijk te contro leeren? Wordt niet in vele gevallen te veel vertrouwen gesteld in hen, die met het be heer van openbare geldmiddelen zijn be last? Een absoluut ontkennend antwoord op deze vragen zal zeker niemand durven geven. Dan ook moeten de ervaringen van den laatsten tijd aanleiding zijn, de con- t2x>lesystemen daar waar zij haperen, te herzien. De vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft voor de bevordering van een deskundige controle van rekenplichtigen uitstekend werk gedaan. De gemeentebesturen, die om welke reden ook van dezen dienst nog geen gebruik maakten, mogen, elk voor zich overwegen, of hun plicht op de aan hen onderworpen rekenplichtigen afdoende is en deskundig wordt uitgeoefend. Het is bekend, dat aan de controle op onverwachte en onregel matige tijdstippen wel eens wat ontbreekt. Het gaat hier om het belang en den goeden naam van den openbaren dienst. Om dezen naam in stand te houden kan ook de gedragslijn dienen, dat slechts in elk opzicht bekwame personen worden benoemd in functies, waaraan geldelijk be heer is verbonden. Terecht heeft de regee ring enkele malen bezwaar gemaakt tegen personen, die de geschiktheid om dit ambt misten. Men kan in dergelijke gevallen niet streng genoeg selecteeren. Indien er gens, dan is in het algemeen voor comp tabele functies de onpartijdige benoeming op haar plaats. De enkele gevallen van fraude, die zyn voorgekomen blijven een treurig verschijn sel van dezen tijd. Wanneer dit echter een spoorslag is, in elk opzicht de belangen van den openbaren dienst nog beter dan tot dusverre te behartigen, dan is er uit dit kwaad tenminste iets goeds geboren". En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 voor Luchtvaartenthousiasten A.s. Zaterdag met de Viis- singsche Cou rant de lucht in! Vlissingen behoeft over gebrek aan belang stelling in de luchtvaart niet te klagen. De leden van de Walchersche Zweefvlieg- club oefenen geregeld op het vliegveldwij tellen onder onze stadgenooten leden van de Zeeuwsche Vereeniging voor de Lucht vaart, de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" bouwt „Scheldemusschen" en „Scheldemeeuwen", die in ruimen kring de aandacht trekken en nóg slechts kort geleden werden pogingen gedaan om een Jongeren Luchtvaartclub in het leven te roepen. Velen die belangstelling hebben voor de luchtvaart en hetgeen hieraan vast zit, zijp. door velerlei redenen, en financieele niet in de laatste plaats, zelf nog niet in de gelegenheid geweest om te vliegen. En daarom zullen zij, voor zoover zij abonné zijn op de „Vlissirigsclie Courant" of. huisgenooten van abonné's, met genoegen vernemen dat zij a.s. Zaterdag voor slechts 2.50 eèn kwartier de lucht in kunnen voor een rondvlucht boven Vlissingen, Middelburg, en de ruime omgeving dezer stéden. Een buitenkansje dus, niet in de;, laatste plaats voor die jongeren die nu eenmaal niet over een welgevulde beurs kunnen beschikken en zich daarom tot dusver de vervulling van een lang gekoesterden wensch heb ben moeten ontzeggen. Zaterdag kunnen zij vliegen en deelnemen aan de rondvluchten die door de „Vlissingsche Courant" in samenwerking met de K.L.M. worden georganiseerd. Kaarten zijn a f2.50 aan het bureau van ons blad verkrijgbaar zoover de voor-raad strekt. Straudconcert. De harmonie „St. Caecilia", directeur de heer André J. Geysen, geeft morgenavond 8 uur bij gunstig weer een concert in de muziektent op den Boulevard Evertsen. Programma: 1. „Allons-y", Marche, R. Pensch. 2. Ouverture „Au Chateau", G. Carpentier. 3. Fantaisie de l'Op. „Martha", FlotowTilliard. 4. „Santiago", Valse espagnole, A. Corbin. 5. „Voor 't Vaderland", marsch, Sam Vlessing. 6. „Regimentsmarsch",J. F. Wagner. 7. „La Ruche d'Or", Ouverture, E. Brepsant. 8. „Souvenir de Campine", Fantaisie ChampêtreMichel Krein. 9. „Echos d'Artois", Fantaisie, E. Gaudefroy. 10. Finale. BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 7 Augustus - half drie. Toonzaal Koningsweg 45 N.V. P.Z.E.M. De werkloosheid in onze stad, Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 24 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mandenma ker, 1 mastieker, 14 metselaars, 22 opper lieden, 14 schilders, 9 stucadoors, 56 tim merlieden, 2 ververs, 1 betonwerker, 4 vlechters, 1 opzichter, 6 meubelmakers, 3 politoerders, 5 stoffeerders, 1 kapper, 5 kleermakers, 3 schoenmakers, 211 metaal bewerkers, 4 drankbereiders, 10 brood/ban ketbakkers, 10 slagers, 1 tuinman, 5 maga zijnbedienden, 6 reizigers/agenten, 5 win kelbedienden, 7 chauffeurs, 13 kellners, 26 loopers, 2 portiers, 3 sleepers, 33 transport arbeiders, 19 kantoorbedienden, 1 musicus, 7 onderwijzers, 41 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 116 losse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 3 kantoor bedienden, 1 huishoudster, 5 dienstboden, 3 werksters. Totaal 708 ingeschrevenen, waarvan 64 in de werkverschaffing. Vorige week 709 personen. Alzoo een vermindering van 1 werkzoe kende. Stempelen van rijwielplaatjes. Van verschillende zijden wordt ons ge vraagd waar men te Vlissingen het nieuwe rijwielplaatje kan laten stempelen om de kans op diefstal geringer te maken. Voor zoover ons bekend is, wordt hiertoe hier ter stede geen gelegenheid geboden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Ter gelegenheid van het feit, dat Maan dag voor 60 jaar Koning Willem III aan de Militaire Kapel te 's-Gravenhage het praedicaat „Koninklijke" verleende, vond in het kamp Waalsdorp een huldiging plaats door het regiment Grenadiers. MIDDELBURG Bouwmeester-revue ..Lachende Komedianten". Johan Buziau in het Schuttershof. Een revue laat zich niet navertellen. En zeker niet een prachtig gemonteerde Bouw meester-revue, waarvan de grootste en po pulairste Nederlandsche komiek Buziau (bij een celebriteit wordt vanzelf een superlatief gebezigd), wiens vindingrijke geest alles zelf bedenkt en ontwerpt, de grootste steun pilaar is. Er wordt dan zóóveel en zóó van alles gebracht, dat het een overweldigende show wordt van een groot© verscheidenheid aan weelderige costuums, décors, kleuren pracht, schittering en lichteffecten, welker, het oog boeiende praal en pracht, de toe schouwers in een sprookjesland verplaatst. Deze welluidende kleuren-symphonie is dan zóó gelardeerd met een flink kwantum luim, sprankelend esprit en humor, dat de zaal bijna doorloopend krom ligt van den lach, en er haast geen oogenblik gelegenheid is om eens even te bekomen van al die dwaze grappen en dolle situaties, welke zich ge durende drie uur in bonte mengeling voor het voetlicht afspelen. Natuurlyk gaat Buziau, die, ook zonder iets te zeggen of te doen, reeds heel veel van de lachspieren van het publiek vergt als de voornaamste kracht met zijn koste lijke mimiek, en in zijn rake in- en uitvallen aan het hoofd. Vanzelf is het voor de ver dere artisten eigenlijk een ondankbare taak naast een kunstenaar van een dergelijk ge halte te staan, hetgeen echter niet weg neemt, dat Beppie de Vries* melodieuze zang Onregelmatigheden by den Openbaren dienst. (Hoofdartikel.) Holland maakt een goed figuur op de Olympische spelen. Ondanks Italiaansche tegenspraak, toch gevechten bij Addis Abeba. (Oorlog ItaliëAbessinië.), Hevige gevechten by den opstand in Spanje. Drie personen op de Lek verdronken* (Gemengd Nieuws.) Weder verschillende ernstige verkeers ongevallen. (Gemengd Nieuws.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN de wereldberoemde chansorinière, treedt ZATERDAG AVOND a,s. op in DUS RESERVEERT NU UW PLAATS!! en natuurlijk spel bewondering wekte, dat Siem Nieuwenhuijzen ook zijn aandeel in het succes mag opeischen, dat H. Bood in zijn travesti-rol uitstekend op dreef was, dat Willy Walden in dit gezelschap goed op zijn plaats was en dat alle anderen er het hunne toe bijdroegen om het geheel te doen slagen. Het ballet was ten volle voor zijn taak be rekend, evenals het koor en de „loopgraaf bezetting". Voor het ingaan van de pauze werd een ware bloemenschat opgedragen voor de voornaamste medewerkenden, waardoor een niet op het programma vermelde bloemen- finale aan de vele scènes werd toegevoegd. Een goed bezet huis betoonde zich bij herhaling gul met welverdiend bijvalsbetoon en heeft aan het slot zijn waardeering nog eens extra door rhythmisch handgeklap onderstreept. OOST- EN WEST-SOUBURG Openluchtconcert. Donderdag 6 Augustus a.s. geeft het Chr, Fanfarecorps „Vlijt en Volharding" alhier een concert op het Oranjeplein, inplaats van het uitgestelde concert van vorige week Vrijdag. Mocht ook nu het weer te ongunstig zyn, dan wordt a.s. Vrijdag geconcerteerd. BIERVLIET Wegwedstrijd. Ter gelegenheid van de buurtkermis te Nommereen en Slikplaat werd Maandag j.I, een wegwedstrijd gehouden voor beginnelin gen en amateurs over een afstand van 70 K.M. De uitslag was 1. Smidt. 2. Donze. 3. Leenkneght. 4. Verschuren. 5. Herman. 6. Cornelis. 7. Prin ce, 8. Driessens, 9. Crappé, 10. Sol, 11. y. d. Bossche, TERNEUZEN Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen maand zijn al hier in totaal langs de nieuwe sluis opgeva ren 209 zeeschepen met een tonneninhoud van 188.420 N.R.T., en afgeschut 194 zee schepen, metende 168.116 N.R.T. Voor de overeenkomstige periode van het vorig jaar bedroegen deze cijfers opgeva ren 161 zeeschepen met 'n tonnenmaat van: 147.433 N.R.T. en afgeschut 151 zeeschepen metende 137.799 N.R.T.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1