1000 500 300 150 100 25 Werkverschaffing en Steunverleeniig Schelde-Piertjes Fa. J. W. VAN DER LINOE Zn. 1 AUGUSTUS Vliegt 11 mee as. Zaterdag No. ISO 74e Jaargang UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-BO.VIissingen. Telei. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag an algemeen erkende Christelijke Feestdagen Wijziging in de verdeeling der daarvoor beschikbare geiden. STADS-EN PRQV1NC1ENIEUWS De gebeurtenissen bij het Plaatselijk Crisis-Comité en Maatschappelijk Hulpbetoon. „WAAR GAAN WIJ HEEN 1936! VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 et. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. - Eerste Blad De regeering heeft in 'de laatste weken herhaaldelijk contact gehad met de bestu ren der vakcentralen, die sterk den nadruk legden op het feit, dat als gevolg van de rouleering in de werkverschaffing en de daarmede gepaard gaande vermindering yan de tewerkstelling in het algemeen, vooral ten plattenlande de nood hoog is gestegen. Naar aanleiding van deze besprekingen heeft de regeering deze aangelegenheid aan een ernstig onderzoek onderworpen. Zij is daarbij tot de conclusie gekomen, dat in derdaad eenige tegemoetkoming in de ge opperde bezwaren gewettigd is. Vermits uit den aard der zaak wegens 'den nood der schatkist het totaal der be schikbare geldmiddelen niet voor verhoo ging vatbaar is, is naar een mogelijkheid gezocht om te komen tot een meer ge rechtvaardigde verdeeling der beschikbare gelden. Hierbij moest mede nader in oogen- schouw worden genomen het vraagstuk van den huurbijslag, waaromtrent reeds ge- ruimen tijd is gebleken, dat deze op de al- gemeene aanpassing'van de huren aan een .lager niveau een sterk remmenden invloed heeft gehad. Vooral na de verwerping van het wetsontwerp inzake de vaste lasten zal deze rem los gezet moeten worden. Na besprekingen met de vertegenwoordi gers der vakcentralen en de contact-com missie van de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten heeft de minister van sociale zaken een complex van wijzigingen in de steunregeling aangebracht, gepaard gaande met nadere voorschriften ten aan- aanzien van de werkverschaffing. Tevens zal de distributie van goedkoope levensmid delen worden uitgebreid. De te nemen maatregelen zijn de navol gende Huurbijslag. De huurbijslag zal in twee étappes wor den afgeschaft in dier voege, dat met in gang van de week 30 Augustus5 Septem ber a.s. de thans geldende bijslag tot de helft wordt verminderd, terwijl de tweede helft komt te. vervallen met ingang van de week, die 9 Mei 1937 aanvangt. Voor zooveel ook in verband met deze afschaffing, een verlaging van de huur van arbeiderswoningen wenschelijk zal zijn, stelt de minister zich voor, deze te bevorderen door 1. Mede te werken aan huurverlaging van reeds bestaande woningwetwoningen 2. den aanbouw van goedkoope woningen op grond van de woningwet aan te moe digen 3. den gemeenten te vergunnen, om de huur van particuliere woningen, welke op een h.i. voor de tegenwoordige omstandig heden redelijk bedrag is teruggebracht, op .verzoek van den huiseigenaar af te houden van den steun en aan dien eigenaar uit te keeren, De ïnaxlmum-uitkeenng voor de middel-groote en groote gezinnen. De maximum-steunuitkeeringen voor de ondersteunden met middelmatige en groote gezinnen worden voor loonen boven 15 verhoogd, doordat voor deze groepen het maximum-steunbedrag een hooger percen tage van het loon zal mogen bedragen, dan tot heden het geval was. Tarief steunverlening platteland. De tarieven der laagste klasse worden biet; l 0.50 per week verhoogd. Langdurige werkloosheid. Arbeiders, die langdurig werkloos zijn, zullen ten aanzien van de steunregeling niet meer beschouwd worden als te behoo- ren tot hun eigenlijke beroep of vak, wes halve voor deze arbeiders met betrekking tot de steunverleening in den vervolge een door den minister van sociale zaken vast te stellen standaardloon zal worden aan genomen. Steun aan jongere arbeiders. Voor de jongere arbeiders, die, hoewel zij reeds in loondienst werkzaam zijn geweest, in verband met hun toenmaligen jeugdigen leeftijd nog niet het loon van een volslagen arbeider hebben verdiend, zal door den mi nister van sociale zaken eveneens een stan daardloon worden vastgesteld, dat meer in overeenstemming is met het loon, dat zij met hun inmiddels bereikten hoogeren leef tijd zouden .kunnen verdienen. Werkverschaffing. In het komende winterseizoen zal 'de ge legenheid tot tewerkstelling bij de werk verschaffing worden uitgebreid. Ten einde zulks mogelijk te maken, zijn nieuwe plan nen van werkverschaffing bij de regeering in voorbereiding. Deze uitbreiding zal gepaard kunnen gaan met een minder straffe toepassing van het rouleersysteem. Aangekocht zijn eenige groote terreinen in de provincies Drenthe, Groningen, Fries land en Noord-Brabant, w;elke met werk- loozen zullen worden ontgonnen. Boven dien zijn in eenige streken ten behoeve van zeer groote particuliere ontginningen sub sidies in uitzicht gèsteld. Daarnaast zal medewerking; worden ver leend voor eenige belangrijke werken in de provincie Noord-Holland: Ook in Limburg wordt de werkverschaffing uitgebreid. Tevens zullen, voor zoover noodig, de werkverschaffingsloonen nader worden ge toetst aan de loonen in het vrije bedrijf. Eenige technische herzieningen. Evenals reeds het geval is ten aanzien van de uitkeering welke inwonende ge zinsleden uit een werkloozenkas ontvangen, zullen de andere inkomsten van de bij een ondersteunde inwonende gezinsleden, die een bijdrage voor een werkloozenkas beta len, niet, naar den aard dezer inkomsten, voor 2/3 of geheel op het steunbedrag van den kostwinner in mindering worden ge bracht, dan nadat deze inkomsten met een bepaald bedrag per week per gezinslid zijn verminderd. Voor gezinsleden beneden 18 jaar is. dit bedrag vastgesteld op 20 cent per week, voor gezinsleden boven 18 jaar op 50 cent. In aansluiting bij hetgeen reeds lang geldt ten aanzien van de toepassing der steunregeling zal voortaan het loon voor tewerkgestelden, die geen bijdrage voor een werkloozenkas verschuldigd zijn, ƒ0.50 per week .minder bedragen dan het loon, dat verdiend wordt door degenen, die wel zoodanige bijdrage betalen. Distributie van levensmiddelen. De regeering heeft besloten de beschik baarstelling van levensmiddelen aan werk- loozen krachtig ter hand te nemen. Daartoe zal de geheele distributie gecen traliseerd vanwege het departement van sociale zaken plaats vinden en zullen, voor zoover mogelijk, verschillende levensmidde len aan de distributie worden toegevoegd. Zooals bekend zal zijn, wordt, in opdracht van den minister van sociale zaken en in samenwerking met het departement van landbouw en visscherij, thans gehakt in blik vervaardigd. Een lörtal fabrieken is met het maken van dit product bezig, zoo dat, naar mag worden verwacht, de regee ring in het najaar en in den komenden win ter over een behoorlijk kwantum blik- vleesch zal kunnen beschikken. Sinds December 1934 heeft distributie plaats van versche groente. Deze distributie is geleidelijk uitgebreid en zij neemt nog steeds toe. Hoewel versche groente een product is, dat zich uitermate moeilijk voor distributie leent, is hiermede resultaat van beteekenis bereikt. Bij den huidigen vorm van groente distributie blijven er echter nog bezwaren en leemten in de distributie bestaan. Teneinde aan deze bezwaren tegemoet te komen en de leemten aan te vullen, heeft de regeering besloten om een hoeveel heid groente te doen inblikken. Naar verwachting zal hiertoe binnen en kele weken kunnen worden overgegaan. s U behoeft niet bang te zijn wij gaan alleen met mooi weer de lucht in Vliegen is tegenwoordig zóó gewoon geworden, dat de men- schen al niet meer omhoog kijken wanneer de machines luid ronkend hun weg door het luchtruim kiezen. Dat was weinige jaren geleden anders. Toen liepen de menschen van hun werk weg en de huizen uit, als zoon „stoomvinkie" (zooals Amster dammers het geval noemden) in zicht kwam. Maar tochvliegen mag dan nóg zoo gewoon zijn ge worden, er zijn nog tienduizenden Nederlanders die zich nooit in het luchtruim verheven hebben. Natuurlijk is het een prijzens waardige eigenschap een nuchter mensch te zijn die „met beide voeten op den grond" blijft. Maar aan den anderen kant behoort het tegenwoordig zoo'n beetje tot de eigenschappen die iemand tot een modern mensch stempelen, dat men toch minstens één keer gevlogen heeft. „I k wil ook wel, maar mijn portemonnaie wil niet 1", hebben wij velen dikwijls spijtig hooren verzuchten. Voor die velen heb ben wij nu goed nieuws. Zaterdag 8 Augustus te kwart voor vier gaan de abonné's van de „Vlissingsche Courant" mèt hun huis- genooten de lucht in voor2.50 per persoon. Waarom dit gebeurt hebben wij Woensdag in de krant verteld. Nu willen wij alleen een goeden raad geven wacht niet tot het laatste oogenblik om aan ons bureau uw kaarten te halen. Het lucht verkeer is buitengewoon druk op het oogenblik en het aantal lief hebbers dat van deze unieke gelegenheid om een rondvlucht te maken boven onze provincie gebruik kan maken, is daardoor niet onbeperkt. Duswie het eerst komt, het eerst maalt! Men behoc,. niet bang te zijn, bekocht te worden omdat het a.s. Zaterdag Wel eens minder goed weer zou kunnen zijn. Als de weersomstandigheden niet zóó zijn, dat ook zij die nooit gevlogen hebben, zonder bezwaar de lucht in kunnen gaan, wordt Zaterdag niet gevlogen. In dat geval zullen wij Zaterdag ochtend hieraan zoo ruim mogelijk bekendheid geven. Gaan de vluchten Zaterdag niet door, dan vinden zij een week later plaatsmocht men er echter de voorkeur aan geven, zijn geld terug te ontvangen, dan bestaat ook hiertegen geen bezwaar. Ook wie op het laatste oogenblik door persoonlijke omstandig heden verhinderd mocht zijn, kan zijn geld terug krijgen. Neemt dus zoo gauw mogelijk uw plaatsen. Dit vergemakkelijkt de organisatie en het voorbereidende werk dat verricht dient te worden. Met 2.50 naar het bureau van ons dagblad en U gaat a.s. Zaterdagmiddag de lucht in Blllllll[lllllllllllllllillllll!illllllllilllllllllllllllilllllllllll|[||||||||||||llllllllllll[lll!lllllllllllllllllllllllllll]|||ll!lllllllllllllllllll!ll|j!ll!lll!lllllllllll!llllllllllll|[|||||||lillililllliillillliil!llll Geen vernietiging van groente meer. Door dezen maatregel zal zoo goed als zeker kunnen worden voorkomen, dat ver nietiging van groente, plaats heeft, terwijl de distributie daarmede zeer zal zijn ge baat. Verder wordt als goedkoop voedingsmid del onvermengde margarine aan werklöo- zen en armlastigen verstrekt. Daar deze distributie, in het vervolg ook door het de partement van sociale zaken plaats zal hebben, wordt in een groote behoefte voor zien. Aan dit product zal door de regeering binnenkort een belangrijk kwantum bak- en braadvet worden toegevoegd. Het ligt in de bedoeling van den minister van sociale zaken om in de komende maan den met spoed te doen onderzoeken, of nog meer voedingsmiddelen aan de reeds ge noemde kunnen worden toegevoegd. Tenslotte wordt er met nadruk de aan dacht op gevestigd, dat vorenstaand com plex van maatregelen geen besparing be oogt op de totale uitgaven voor werkloo- zenzorg, doch ten doel heeft door wijziging in de verdeeling der beschikbare gelden rekening te houden met de gewijzigde en zich nog steeds wijzigende omstandigheden. Voorzooveel van de bovenbedoelde wijzi gingen het gevolg mocht zijn, dat de steun van bepaalde personen daalt, zal de vermin dering aanvankelijk beperkt worden tot ten hoogste 11.25 per week. STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" Langevielesingel D 197. Telef. 637s Middelburg Zarief per kilo en per stuk VRAAG VAN DE S.D.A.P.- RAADSFRACTIE. Namens de sociaal-democratische raads fractie werd hefc volgende schrijven verzon den aan Burg. en Weth. „Ondergeteekenden, A. C. van Hal en A. Rorije, voorzitter én secretaris van de soc.- dem. raadsfractie, nemen de vrijheid uw college namens genoemde raadsfractie de navolgende vraag te stellen Zijn Burgemeester en Wethouders in staat en bereid aan den raad in het open baar mededeelingen te doen over de plaats gegrepen gebeurtenissen bij het Plaatselijk Crisis-Comité en den dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon?" TOELICHTING OP DE REDE VAN DEN HEER VAN SPANNING. De rede door den heer Van Spanning Donderdagavond gehouden voor den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, heeft aanlei ding gegeven tot enkele klachten van de firma K. en den drukker W. Deze beweren dat wat de heer Van Span ning ten hunnen laste heeft gezegd, niet overeenkomstig de werkelijkheid is. Het spreekt vanzelf dat ons verslag maar een beknopt résumé bevatte van hetgeen door den heer Van Spanning in een rede van ruim anderhalf uur is gezegd. De héér Van Spanning zou er echter prijs dat het verslag een juiste samenvatting be vatte van zijn rede. De heer Van Spanning verklaarde ons op stellen indien wij nog een korte toelich- nail mew Wijziging in de werkverschaffing en steunverleening. .(Hoofdartikel.); De malversaties te Vlissingen vraag van de soc.-dem. Raadsfractie. (Stadsnieuws.) De zeeliedenstaking in België geëindigd. (Scheepvaart.)' Bezoek Poolsche ministers aan onö land. (Binnenland.)' Een belangrijke opdracht aan Krom hout. (Laatste Berichten.).' De toestand in Spanje. Uitbreiding van de Rijnbezetting. (Buitenland.) De kwestie van het Maaswater voor hefc Permanente Hof. (Laatste Berichten). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Voor de reis een aardige versnapering Een heerlijk boterkoekje, verpakt in luxe trommeltje, inhoud 32ons, 80 cent per stuk. Uitsluitend de eenige echte! Een specialiteit van Banketbakkers - Walstraat 93 Tef, 373 Ook verkrijgbaar a 18 cent per ons. Zeer licht in gewicht. WACHT U VOOR NAMAAK. ting opnamen op zijn rede en verzocht ons daarom plaatsing van de hieronder volgende toelichting. Wij voldoen gaarne aan dit verzoek en laten dus thans den heer Van Spanning aan het woord „Wij vernemen, dat de firma K. bezwaar, maakt tegen onderstaand deel van het ver slag van de vergadering van den Alg, Ned. Metaalbewerkersbond. Het comité heeft aan de firma K. de levering van een partij goederen opge dragen. Deze goederen werden echter niet volledig geleverd, echter wel volledig betaald. De resteerende goederen zijn aan een der functionarissen privé geleverd, die ook steekpenningen heeft aanvaard, omdat hefc zoo een positieve beschuldi ging is. De spreker rangschikte deze mededee- ling onder „Verdenkingen of ten laste leg ging van strafbare handeling waartegen vervolging is ingesteld." Waarmee gezegd is dat de justitie zal moeten uitmaken of het positief is. K. beweerde, dat de feiten onjuist zijn. De vervolging voor de verdenking is, er echter. Hetgeen ook werd erkend. Die steekpenningen-aangelegenheid is genoemd los van K. Van K. vernamen wij nog, 'dat voor 'die bon van 25 wel pakken zijn geleverd, zelfs duurdere pakken. Wat die pakken hebben gekost boven de 25 werd door de betrok kenen bijbetaald. Drukkerij W. maakte eveneens bezwaren. Wij hebben wel gezegd dat wij de mededee- ling betreffende drukkerij W. hadden ge kregen, maar wij aanvaarden dat drukkerij W. er niets mee te maken heeft en ook niet om hulp heeft gevraagd. Betrokkenen stelden er hoogen prijs op,, dat wat wij vernamen ook even zou wor den gepubliceerd. Hiermee is aan dat ver langen voldaan."- Een vergadering van de N.8.B. Gisteravond heeft de N.S.B. in het Con certgebouw een vergadering gehouden in verband met de malversaties bij het Crisis- Comité en Maatschappelijk Hulpbetoon. De spreker van den avond was de heer P. J« van Kampen, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, die als onderwerp had ge kozen „Waar gaan wij heen?" De bijeenkomst die goed bezocht was, stond onder leiding van den heer J. Dekker, lid der Provinciale Staten van Zeeland, die

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1