\L Mo. 179 - 74e Jaargang 1936 VRSJDAd JtfgtiKftte 31 «JULI UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De gebeurtenissen bij hel Plaatselijk Crisis-Comité en Maatschappelijk Hulpbetoon. STADS- EN PROVÏNCIENIEUWS ELKE DAG KING, ELKE DAG FIT! PAVILJOEN „WILHELMINA" MIDDELBURG OOST- EN WEST-SOUBURG VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland Ijjffl HS speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. jfjfLjftEËsBMo» meer 10 ct. (max. lOregels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener •ffJjjT&fl gulden bij levens- gulden bij dood gulden bij verlies 4 gulden bij verlies 43 (fulfil gulden bij verlies AFf gulden bij verlies Polis, zijn GRATIS verze- ||||B|B lange ongeschikt- *11 III door |Sj I vaneen 1*181 van 13181 van een vaneen kerd tegen ongelukken voor: HJUU heid tot werken. een ongeluk. UUU hand, voet of oog. iuU een duim. 11111 wijsvinger. anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad INLEIDING VAN DEN HEER F. J.G. VAN SPANNING OVER BOVENGENOEMD ONDERWERP. EEN FELLE AANVAL OP DE „KLIEKGEEST", Gisteravond heeft de Alg. Ned. Metaalbe- werkersbond in het Concertgebouw een druk bezochte ledenvergadering* gehouden onder leiding van den heer J. v. d. Peijl. De voor zitter begon met er op te wijzen dat men geen behoefte heeft de gemoederen op te zwiepen. Wij oordeelen, noch vèroordeelen hier vanavond, maar geven slechts inlichtin gen opdat men van de feiten op de hoogte komtwant de moreele beteekenis van het' gebeurde is zeer groot. Na 'n welkomstwoord gaf spr. het woord aan den heer Van Spanning, die begon met er op te wijzen dat het in Vlissingen een be labberde boel is met deze aangelegenheid en dat het te betreuren is, dat de bedoelde feiten zich hebben voorgedaan. Spr. waar schuwde tegen de agitatie van fascistische zijde en wees er op, dat het hier eenvoudig gaat om het feit of men eerlijk is of niet. Dit heeft met politieke overtuiging niets uitstaande en om dit te illustreeren gaf spr. een opsomming van bedragen die bij de Duitsche Winterhulp en andere organisaties daar te lande, zijn verdwenen. Als de betrokkenen oneerlijk zijn, kan zelfs met de beste controle geen fraude on- mogeljjk worden gemaakt. Wat is er gebeurd? De secretaris van het Crisis-comité L. kocht op verkoopingen minderwaardig goed, ruilde dat voor betere goederen uit het ma gazijn. Ook zijn goederen naar iemand bui ten Vlissingen gegaan. Een der collectanten, R., heeft bekend, geld uit de bussen te hebben ontvreemd en zich goederen te hebben toegeëigend. Het comité heeft aan de firma K. de leve ring van een partij goederen opgedragen. Deze goederen werden echter niet volledig geleverd, echter wel volledig betaald. De resteerende goederen zijn aan een der func tionarissen privé geleverd, die ook steek penningen heeft aanvaard. De inrichting van de woning van den heer De W., is betaald door de gemeente, hoewel hiertoe geen toestemming was verleend. Spr. is er van overtuigd dat dit met mede weten van den wethouder is geschied. Er zijn ook onregelmatigheden gepleegd ciie moreel fel veroordeeld dienen te wor den De wethouder gaf den heer B. 2 X jl 100 voor arbeid voor het Crisis-comité, hoewel deze arbeid gewoon in bureautijd Werd verrichtdit geld kwam uit het crisis- comité en volgens spr. is B. die dit geld aan- yaardde, moreel schuldig. De secretaris van het Crisis-comité moet yoor zijn arbeid eenige honderden guldens vergoeding hebben ontvangen, hoewel spr. meent te weten dat voor dezen arbeid geen geldelijke vergoeding mag worden gegeven. Een drukker hier ter stede W. zat in moeilijkheden en wendde zich om steun tot het crisis-comité de penningmeester van dit comité, de heer K., oordeelde een boe kenonderzoek noodig en ontving hiervoor 100welk geld uit de kas van het Crisis-comité gekomen is. Ook bij het beheer zijn onregelmatigheden gebeurd. Comité A verstrekt ook wel goe deren, maar sommigen moesten deze afbe talen en deze gelden werden dan gestort in de kas yanMaatschappelijk Hulpbe toon. Spr. wijst verder op het feit dat reeds in 1932 door den Commissaris van politie ge wezen werd op de onbetrouwbaarheid der .bussen. Dezer dagen hebben wij kunnen lezen, dat een journalist uit een „verbeterde" bus geld kon halen l Deze bussen bleven 48 weken bij de collectanten. „Onder zulke om standigheden zouden ook 80 van jullie voor de verleiding bezweken zijn,", riep spr. verontwaardigd. Het magazijn. Heel Maatschappelijk Hulpbetoon had toegang tot het magazijn evenals de collec tanten behoorlijk toezicht was er niet en de sleutel werd aan de kazerne bewaard en ter hand gesteld aan wie gerechtigd waren tot toegang. Spr. hekelde het feit dat kleeding werd verstrekt aan de collectanten, die echter niet tevreden bleken te zijn met de voorradige costuums. Daarom kregen zij een bon om voor 25 bij de fa. K. klee- ren te koopen,; voor dit geld is natuurlijk geen costuum gekocht. Over 1935 is aan de collectanten, waaron der ook vrijgezellen schuilen10.000 K.G. kolen verstrekt. „In de kolenkwestie zit nog muziek aldus spr. Wij betreuren deze gebeurtenissen uit den grond van ons hartzij zullen er toe leiden dat de werkloozenzorg onder buitengewoon scherpe controle zal komen te staan, waar door onbillijkheden soms onafwendbaar zul len zijn, De verantwoordelijkheid. Hoever gaat de verantwoordelijkheid der arbeidersbeweging Voor de beantwoording van deze vraag, zette spr. de beteekenis van de beide commissies A en B van het in 1931 opgerichte Crisis-comité uiteen. De commis sie B werkt met overheidsgelden en mag alleen op niet-geldelijke wijze menschen helpen die reeds door eenigerlei instantie gesteund worden. De commissie B werd aldus samengesteld5 werkgevers, 5 werk nemers, de wethouder 'voorzitter en de heer De W. secretaris. Uit de indertijd in de „Vlissingsche Cou rant" opgenomen verklaring blijkt, dat de arbeidersbeweging voor den gang van za ken in het Crisis-comité geen verantwoor delijkheid aanvaardt. Zij heeft dus ook niets te maken met de thans gebleken conse quenties. Er moet scherpe controle zijn. Deze kan echter niet alle .fraude voorkomen, zooals spr. aan de hand van een voorbeeld duide lijk maakte. Voor een geraffineerden dief is altijd wel een weg te vinden. Spr. zette vervolgens de samenstelling en werkwijze van het eveneens uit twee com missies bestaande „Maatschappelijk Hulp betoon" uiteen. De commissie A steunt „naar behoefte" invloed van de arbeiders beweging in deze commissie is dus zeer be langrijk, al behoeven de besluiten van de commissie de goedkeuring van B. en W. Commissie B die zich bezig houdt met steunverleening bij werkloosheid, heeft slechts adviseerende bevoegdheden. De be slissing over kwesties van beide commissies, worden dus genomen door het gemeentebe stuur, dat ook de gelden voor Maatschappe lijk Hulpbetoon beheert. De kliekgeest. Dat deze onverkwikkelijke gebeurtenissen bij Maatschappelijk Hulpbetoon mogelijk zijn gebleken, is naar spr. overtuiging het gevolg van de kliekgeest van een aantal benepen menschen die in Vlissingen arm- vadertje wilden spelen en den weldoener uithangen van behoeftige Vlissingsche inge zetenen. (Luid applaus). Spr. herinnerde er aan, dat eenige jaren geleden deze kliek geest zelfs een menschenleven heeft ge- eischt Bij de stichting van den meest modernen vorm van armenzorg„Maatschappelijk Hulpbetoon", kwam aan deze kliekgeest geen einde het voormalig Armbestuur nam zitting in de commissie A en de commissie van toezicht op de Arbeidsbeurs vormde commissie B in feite veranderde er dus niet veel, zooals spr. aan de hand van vele voorbeelden, uit de practijk nader preci seerde. Wat moet nu gebeuren De arbeidersbeweging vraagt openbare voorlichting en bestraffing door den rech ter van de schuldigen. Echter ook zij die „slechts" moreel schul dig zijn, moeten verdwijnen. Er moeten nieuwe menschen komen, menschen die niet alleen eerlijk zijn, maar die ook mensch zijn en een hart hebben, want zij moeten oordeelen over menschen en menschelijk leed Met een slotwoord van voorzitter v. d. Peijl werd deze druk bezochte bijeenkomst gesloten. En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNSNG, Badhuisstr. 63 De Derde Nederïandsche Scheldevlucht. Morgenmiddag valt op het vliegveld veel belangwekkends te zien. Morgenmiddag zal op het vliegveld Vlis singen veel belangwekkends te zien zijn in verband met de derde Nederïandsche Schel devlucht, waaraan door 25 toestellen wordt deelgenomen. Deze toestellen dingen mee naar den zilveren Schelciemeeuw, maar bovendien nemen 6 beroepsvliegers aan de vlucht deel, voor wie een Scheldebeker be schikbaar is gesteld. Deze splitsing is ge maakt met het oog op het feit, dat de be roepsvliegers dank zij hun routine natuur lijk veel eenvoudiger aan de gestelde eischen kunnen voldoen, dan met de sport vliegers het geval is. Alle deelnemers landen tusschen 3 uur en half zes op het vliegveld Vlissingen. Aan het wedstrijdreglement ontleenen wij hier over nog het volgende „Te Vlissingen moet met boven het ter rein afgezetten motor een landing in vol plané gemaakt worden, waarbij de deel nemer zoo dicht mogelijk bij een door uit gelegde lappen kenbaar gemaakte landings- lijn moet stilstaan. Voor elke meter voor of achter die lijn wordt een strafpunt gegeven het gebruik van den motor gedurende deze landing disqualificeert den deelnemer. De start te Vlissingen moet geschieden op den door den startofficier aldaar te bepalen tijd langer oponthoud dan 30 minuten wordt te Vlissingen in geen geval toege staan." Twee militaire -toestel ten vliegen mee voor het uitoefenen van contröle tot de sportdeelnemers behoort o.m. de heer Slot met de „Scheldemusch", terwijl voorts wordt deelgenomen door een autogiro-toe- stel, de „Dubbele Arend" van de firma Van Melle uit Breskens, de PHDSA gebouwd door Delftsche studenten, enz. De K.L.M. biedt gelegenheid voor rond vluchten, er is muziek op het terrein, kor tom, het wordt morgenmiddag voor lucht vaartvrienden zeer belangwekkend op het vliegveld. In verband met het noodzakelijke feit, dat voor een goeden wedstrijd in de nauw- keurigheidsnavigatie de route, welke de deelnemers aan de vlucht moeten vliegen, tot op het oogenblik van aanvang geheim moet blijven, is het ons niet mogelijk ge weest deze route van de morgen te hou den derde Nederïandsche Scheldevlucht te voren te publiceeren. Ook thans kunnen wij deze route nog niet bekend maken. Teneinde onze lezers in Zeeland echter in de gelegenheid te stellen te beoordeelen of, en zoo ja waar, zij de deelnemende vlieg tuigen een 25-tal zullen kunnen zien, laten wij hier in alfabetische volgorde de voornaamste plaatsen volgen, waarboven of waar in de buurt de deelnemers tus schen half drie uur des middags en half zes ongeveer te verwachten zijn Arnemuiden, Borsselen, Brouwershaven, Eikerzee, Goes, 's Heer Arendskerke, 's Heer Hendrikskin deren, Kats, Kolijnsplaat, Kerkwerve, Mid delburg, Noordgouwe, Noordwelle, Ouwer- kerk, Portvliet, Stavenisse, Sint Maartens dijk, Scherpenisse, Schore, Tholen, Terneu- zen, Vlake, Vlissingen, Ierseke, Zierikzee. Nogmaals wijzen wij er op Dit is geen vliegroute, deze mag niet bekend gemaakt worden. In vryheid gesteld. De administrateur bij Maatschappelijk Hulpbetoon, W. de W., die onlangs in ver band met de malversaties te Vlissingen werd aangehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld, is in vrij heid gesteld, zoodat thans allen, die bij de ze malversaties betrokken waren en werden aangehouden, op vrtje voeten zijn. Ochtendconcert. De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer P. de Roorj, geeft op Zondag 2 Augustus, om 12 uur, een concert op het terrein der voormalige Willem III-kazerne. Programma: '1, Psalm 66, M. H. van 't Kruis. 2. „O Jugend, wie bist du so schön Fr. Abt. 3. „Meditation", L. Montagne. 4 „Le Triomphe de Jésus", v. Sabin. 5. „Lass mich mit Tranen", Recitatief en Aria uit „Rinaldo", G. F. Handel. Arr. v. Rosmalen. Laat King-pepermunt U opwekken eri verkwikken. Geniet van de heerlijke smaak èn de fijne geur. - Geniet elke dag van a J PEPERMUNT J 1 TONNEMA.& C" SNEEK 6. „Wiegelied", Mozart, Arr. J. R. v. d. Glas. 7. „Sursum Corda", Festmarsch mit den Kreuzfahrerlied Schönster Herr Jesu, E. Ruh. 8. Gezang 156. Tentoonstelling School B. Evenals vorig jaar heeft de heer F. G. Lemmers, hoofd van deze O.L. school op de Groote Markt, met z'n leerkrachten in het slöjdlokaal een tentoonstelling georgani seerd van werkstukken in het afgeloopen schooljaar door de leerlingen vervaardigd gedurende de lessen in teekenen (jongens en meisjes der 5e en 6e klasse), handen arbeid (carton, jongens der 5e en 6e klasse) en handwerken (meisjes der 3e, 4e, 5e en 6e klasse). Het is ons niet mogelijk een volledige op somming te geven van het buitengewoon belangwekkende, bezienswaardige werk, dat hier werd tentoongesteld. Volstaan wij met te zeggen, dat het een uitgebreide, in teressante keur-verzameling was van aller lei smaakvolle, beeldige voorwerpen van practischen of versierenden aard, welke een aardig beeld gaf van de schitterende resultaten, die bereikt kunnen worden, wanneer onder deskundige leiding oog en hand, onder het aankweeken van zin voor netheid, zindelijkheid en schoonheid, regel matig voortschrijdend geoefend worden, terwijl tevens door het vrij-teekenen (met waterverf) de zelfstandigheid wordt ont wikkeld, welke op haar beurt weer initia tief kweekt. Kinderen, die zóó kunnen werken, hebben hun groote vacantie gewis verdiend. Van de den ouders geboden gelegenheid om deze tentoonstelling te bezoeken werd een zeer druk gebruik gemaakt, wel een bewijs, dat men zich voor het onderwijs in het algemeen interesseert en de gedachte „school en huis" gaarne in practijk brengt. Onder de vele verdere belangstellenden troffen we den wethouder van onderwijs, den heer W. P. Edelman, den inspecteur in de inspectie Middelburg, den heer C. Wit, den schoolarts, den heer dr. A. P. Smitt, alsmede de centrale- en de school-ouder- commissie. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De bekende actrice Charlotte Kohier keerde Donderdagmorgen, in gezelschap van haar echtgenoot, den heer A. Defresne, per mailschip „Statendam" van haar West-Indi sche tournée terug. Nu de franki-palen voor het nieuwe beurs gebouw te Rotterdam grootendeels geslagen zijn, heeft men een aanvang gemaakt met het graafwerk voor het geweldige gebou wencomplex. Het badbedrijf. Van 24 tot en met 30 Juli werden 2377 gewone en 1132 volksbaden genomen. De temperatuur van de lucht bedroeg 65 gr., die van het water 68 gr. Ballon wedstry d Van de Woensdag tijdens een kinderfeest op de Pier opgelaten ballons zijn 4 stuks in België geland. Uitgerekend moet nog §e^eMgleiiUse«i «?gaw JWgj De heer Van Spanning spreekt over de gebeurtenissen bij het Plaatselijk Crisis- Comité en Maatschappelijk Hulpbetoon, (Stadsnieuws.) Belangrijke veranderingen in het leger te wachten. (Leger.); De kwestie van het Maaswater wordt door de regeering voor het Permanente Hof voor Internationale Justitie ge bracht. (Laatste berichten.) De Kon. Holl. Lloyd ontslaat het ge heele personeel. t( S cheepvaar tb er ichten. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN biedt altijd GEZELLIGHEID. Optreden van onze BlackandWhite Step and Show Band. lederen avond SOIRÉE-DANSANTE. Zaterdags en Zondags geopend tot 's nachts 2 uur. worden, welke van deze vier het verste is gekomen. ï)e winnaar krijgt een mooie prijs van de directie der Pier en de naam wordt bekend gemaakt in deze krant. Mejuffrouw A. S. Ogterop. Op 75-jarigen leeftijd is hedenmorgen alhier na een langdurig ziekbed overleden mejuffrouw A. S. Ogterop, die in vele krin gen op gebied van intellectueel en maat schappelijk werk zeer zal worden gemist* Haar levensideaal was de misdeelden te hel pen en zij deed dit met groote onbaatzuchtig heid, zoowel in materialistischen als in ethischen zin. Er zullen weinigen zijn, die tevergeefs aan hare woning om raad en daad hebben aangeklopt. Vooral ging haar werk in de richting om het schoone van natuur en kunst tot ande ren te doen spreken en de vele clubjes op gebied van algemeene ontwikkeling vonden in haar een warme leidster. Jaren lang maakte zij deel uit van de be sturen der Openbare Leeszaal, der Biblio theek voor de Jeugd en der vereeniging Voor de Kunst. Ook was de overledene ge- ruimen tijd gewaardeerde conservatrice van het Herbarium van het Zeeuwsche Ge nootschap der Wetenschappen. Een beschei den vrouw, die rustig haar weg ging en veel goeds heeffc gedaan, is van ons wegge gaan. Haar gedachten om te leven voor allen, in de eerste plaats voor hen die leven onder h.i. onrechtvaardige toestanden, maakte dat zij als overtuigd geestverwante zich reeds bij het begin van de oprichting aansloot bij de afdeeling der S.D.A.P. Een ongeval. Gisteravond kwam een jongen, J. R. ge- heeten, in aanraking met een pot vet, die stond op de aarde bij de put aan het Koor kerkhof, waar werkzaamheden voor de tele foon worden verricht. De pan viel om en de jongen kreeg kokend vet over zich heen. Hij is door een agent van politie naar een dok ter gebracht, die hem verbond. Het is een waarschuwing niet in de buurt yan zulke pannen te komen. Éénrichtingsverkeer. De politie zal tijdens het aanwezig zijn van de kermisinrichtingen op de Markt we der het éénrichtingsverkeer toepassen, be halve op het deel tusschen Noordstraat en Langedelft. Een concert. Bij gunstig weer geeft de Souburgsche fanfare „Vlijt en Volharding", directeur de heer J. J. van Soelen hedenavond een con cert op de tent op het Oranjeplein, des avonds 8,15 uur. Gevonden voorwerpen. Portemonnaie met inhoud bij Ovaa, win kelier, hoek BurchtstraatVliss. straat.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1