WK 1000 500 300 150 100 25 ZONDAG Haken choon chip DONDERDAG 30 JULI Een interview met Largo Caballero. CACHETS No. 178 74e Jaargang I936; UitgaveFirma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 19. Postrekening 6628Ï Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS-EN PROVINCIENIEUWS VOOO DEN §el»em'8ew»sseii «nn «le— m n 3 5 O 6 4 4 5 O 5 6 4 5 5 4 5 2 6 1 4 2 5 1 9 8 7 9 4 2 8 2 9 O 3 9 8 7 9 O 1 7 3 S 6 O 8 O 9 8 4 5 2 3 9 7 2 7 7 8 3 2 i 18 a y 3 i a VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ilfe ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad „Wij zullen overwinnen Caballero wenscht een zuiver socialistische regeering. Largo Caballero was reeds voor het begin van den huidigen burgeroorlog voor een groot deel der arbeiders de ongekroon de koning. Zal de revolutie worden onder drukt, dan zal het Caballero zijn, die in de toekomst in het bestuur van Spanje een hartig woord, mede zal spreken. Htj kwam per vliegtuig van Madrid en landde kort voor Labiana, waar de bevol king hem een enthousiaste ontvangst be reidde. Maar hij bleef rustig lachend wees hij op de kogelgaten in de draagvlakken van zijn vliegtuig*„Driemaal zijn wij be schoten, maar wij zijn doorgevlogen. Thans is er geen tijd meer te verliezen. Waar is het bestuur van het plaatselijk comité?" Caballero bleef een uur met eenige men- Schen praten en intusschen wachtten wij bij het vliegtuig, waarvan de tanks weer gevuld werden. Toen Caballero terugkwam, gelukte het ons, de ketting, die zrjn vrien den om hem gevormd hadden, te doorbre ken. Hij wierp een korten blik op zijn hor loge „Tien minuten", zeide hij ernstig, „niet slechts ik, maar ook u moet weg, anders is de terugweg afgesneden. Wij heb ben berichten uit Bilbao ontvangen, dat de fascisten oprukken". „Wij zullen het kort maken, senor Ca ballero. Hoe zal deze burgeroorlog afloo- pen?" Caballero keek ons eenige oogenblikken scherp aan, toen liet hij zijn blik vallen op vrienden, die in een dichten kring rondom óns hefen stonden„Tot nog toe waren de Spaansche arbeiders verdeeld in drie groe pen. Vele tegenstellingen zijn in de laatste maanden reeds verdwenen. Maar er was nog veel, dat ons van elkaar scheidde. Maar bij het hooren van de eerste berichten, dat de generaals hand in hand met de geheele reactie een beslissenden slag wilden leve ren, was de eenheid voor honderd procent hersteld. Met één slag zijn alle meenings- verschillen verdwenen. Wij hebben bijv. in Madrid direct verdedlgingscomité's ge vormd, die uit vertegenwoordigers van alle partijen en richtingen zijn samengesteld. Ja, er bestaan zelfs geen partijen en richtingen meer doch slechts de groote massa dergenen, die van zins zijn, hun leven er voor te geven, dat Spanje eigenlijk bevrijd wordt van den druk der openlijke en heimelijke reactie, van al die elementen, zijn het nu generaals of grootgrondbezitters, die sinds een twaalftal jaren steeds weer trachten, iede- ren vooruitgang, iederen socialen opbouw van het land in bloed te verstikken. U vraagt mij, of wij zullen overwinnen? Ja wel, wij zullen overwinnen. En ditmaal voor eens en voor altijd. Het Spaansche volk zal eindelijk met al zijn vijanden afrekenen. De Volksfront-regeering en alle andere linksche regeeringen waren veel te toegeef lijk en te liberaal. Onze tegenstanders zijn liberaal noch medelijdend. Overal in het Zuiden, waar het tot nog toe den Marok- kaanschen troepen van Franco gelukte, steden en dorpen te bezetten, werden de leiders van het Volksfront neergeschoten en hun huizen vernield". Deze woorden spreekt Caballero, heel rustig, bijna fluisterend en schijnbaar zon der eenige opwinding. Zijn energiek, glad geschoren gezicht met den vooruitspringen den kin blijft onbewogen. Hij schijnt geen pose te kennen, ook zijn handen blijven onbeweeglijk, terwijl hij spreekt. Wij stel len de tweede vraag „Wat zal er gebeuren, indien de regee ring den militairen opstand neerslaat Zal de huidige regeering aan het bewind blij ven Caballero zwijgt dan een oogenblik en steekt een sigaret aan„Deze vraag is op het oogenblik nog niet actueel, De huidige regeering geniet het vertrouwen van het Volksfront, Zij heeft, toen wij de uitdeeling van wapens aan de arbeiders eischten, hiertoe direct toestemming verleend. Toch geloof ik niet, dat de regeering in haar huidige samenstelling, na het onderdruk ken van den opstand, zal blijven bestaan. Wat Spanje noodig heeft is een zuiver socialistische regeering, die alle groote hervormingen, die het land behoeft om zich eindelijk voorwaarts ce kunnen ontwikkelen, deskundig, doch in snel tempo ten uitvoer brengt. Wij zijn kier nog zeer achterlijk. Het boerenvraag- stuk is nog niet opgelost, de sociale om standigheden der arbeiders en kleine be dienden zijn erbarmelijk. In Spanje is nog bijna evenveel te doen als in Rusland in 1917, toen de bolsjewisten aan het bewind kwamen". Caballero geeft ons de hand„Ik moet thans weg en ook u moet zich zoo spoedig als het kan van hier verwijderen. Drie le den van den arbeidersstrijdbond zullen u een stuk begeleiden". Drie jonge mannen met roode banden om den arm brengen ons naar onzen wa gen. Thans hebben wij tijd, over Caballero na te denken. Wij weten eenige dingen uit zijn leven. Hij ziet er uit als een man van 40, 45 jaar, doch moet reeds over de 50 zijn. Zijn carrière was merkwaardig Zoon van arme .boeren in een klein dorpje in de provincie Saragossa, moest hij priester worden en verbleef hij werkelijk eenige ja ren in een seminarium. Indertijd werd, net was in het jaar 1908, de beroemde anar chist Forer ter dood veroordeeld, waarover geheel Spanje in opwinding verkeerde. Ca ballero ging als havenarbeider naar Bar celona, leefde temidden van de revolutio naire jeugd, interesseerde zich voor Leo Tolstoï en ging tenslotte naar Jasnaja Poljana, om Tolstoï persoonlijk te leeren kennen. Hier kwam hij voor de eerste maal in aanraking 'met Russische socialisten,die hem leerden, dat men geen Tolstoïaner, doch Marxist moest zijn. Weer naar Spanje teruggekeerd, begon Caballero systema tisch te studeeren. 3h Madrid stichtte hij een arbeidersschool, waarin hij zelf les gaf en vrienden tot leeraren opleidde, zoodat hij reeds in 1914 een „Syndicaat van so cialistische leeraren" in het leven kon roepen. Drie jaren later was hij reeds se cretaris-generaal van de socialistische vak bonden. Zijn heroïsche oogenblikken liggen in den tijd van de heerschappij van Primo de Rivera. Hij organiseerde stakingen, drukte illegale couranten, werd ontdekt en in de gevangenis gesloten. Nauwelijks vrij, zette hij zgn agitatie voort. Van stad tot stad gejaagd, had hij reeds lang geen wo ning meer, trok hij in veewagens, als boer verkleed, door het land, organiseerde sta kingen en werd steeds weer gearresteerd. Tenslotte werd hij naar de Canarische Eilanden verbannen. In 1926 mocht hij terugkomen, vatte direct zijn revolutionaire werkzaamheden weer op, kwam weer in de gevangenis en bleef daar tot den val van Primo de Rivera. Reeds lang was hij zeer gezien bij de Spaansche arbeiders, die hem in April 1931, op den dag, dat in Madrid de republiek werd uitgeroepen, in triomftocht uit de gevangenis haalden. Hij werd minister van arbeid in het eerste republikeinsche kabi net, maar reeds spoedig demissioneerde hij de tijd was voor de groote sociale her vormingen, die hem voor den geest zweef den, nog niet rijp en Caballero werd liever weer arbeidersleider en agitator, wiens taak het was, de massa te radicaliseeren. Toen in October 1934 de opstand in Bar celona en Asturië uitbrak, stond Caballero aan het hoofd van de revolutionaire ar beiders. De opstand werd neergeslagen en Caballero kwam voor de zooveelste maal in de gevangenis. Na de verschuiving naar links kwam hij echter wer vrij en werd hij door een enthousiaste menigte door de straten van Madrid gedragen. Maar Caballero was nimmer en is ook thans niet de leider van de Spaansche socialistische partij hij is de organisator van den links-radicalen vleugel, die de aaneensluiting van alle partgen en groe peeringen van links tot een eensgezinde revolutionaire beweging propageert, die dan het fundament van een toekomstige socialistisch Spanje moet vormen. Is Caballero echter meer dan een agita tor? Is hij misschien, zooals vele van zijn jonge vrienden hem plegen te noemen, de „Lenin van Spanje"? Deze vragen zullen misschien in de eerstkomende dagen en weken beantwoord worden. En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 Wethouder Laemoes neemt voorloopig niet deel aan de werkzaamheden van het college van B. en W. De heer P. G. Laernoes, Wethouder van Sociale Zaken en Financiën, is reeds eeni ge dagen niet op het Stadhuis en op het Bureau van Sociale Zaken geweest. Naar wij vernemen, heeft de Wethouder thans officieel aan het College van Burge meester en Wethouders medegedeeld, dat hij in afwachting van het proces met be trekking tot de geconstateerde onregelma tigheden bij het Plaatselijk Crisis Comité en Maatschappelijk Hulpbetoon, niet aan de werkzaamheden van het College zal deelnemen. De functies van den lieer Laernoes wor den voorloopig waargenomen door den Wet houder van Openbare Werken, den heer J. de Meij de Burgemeester heeft zich voor loopig belast met den dienst van Openbare Werken, welke onder laatstgenoemden wethouder ressorteerde. De heer J. de Meij zal iederen Woensdag van 1012 uur spreekuur houden in het gebouw van Sociale Zaken in de Hendrik straat. Kunstkring „Het Zuiden". Schilderstukken van Mevr, JHenderickx. Bovenstaande Kring, die in den zomer doorloopend werken van Zeeuwsche en an dere schilders exposeert, heeft als eerste ling in dit seizoen een expositie geopend van schilderstukken van mevr. J. Hende rickx. Van deze dame, die o.a. in het Beurs gebouw steeds doeken heeft hangen, zijn in het Paviljoen aan het strand 61 schilder stukken tentoongesteld. 't Meerendeel daarvan heeft tot onderwerp „Bloemen", hoewel ook ander genre is be oefend. We zagen hierin aardig werk Oude kerk in den winter, waar de afgebrokkelde stukken aan den kant der Oude Markt schilderachtiger aandoen dan in de werke lijkheid een schitterend beeld van Zoute- lande en van Westkapel le de landduinen in het Gooi, waar overheen een paarsgrijze gamma ligt, een Zoutelande bij zonsonder gang, waar de eeuwigdurende strijd van den mensch tegen de zee vastgelegd is in forsche driehoeken een fijne, in parelgrijze gamma van zuivere diepte gehouden Zons ondergang. Naast dit genre noemen we de Chinoiserie met masker en lampion, waar de verschillende voorwerpen op elkaar re- flecteeren, waardoor een aesthetisch geheel verkregen wordt. Zonder dit genre uitge put te hebben, willen we wijzen op de rijke verscheidenheid in bloemstukken, -wat ons de gelegenheid biedt een kijk te krijgen op het eigenaardige werk dezer kunstenares, die veel werkt op gamma's in toon, die zich over de heele schilderij doen voelen De toongamma's van fond en het eigenlijke af gebeelde voorwerp vloeien in elkaar, de complementaire kleuren steunen elkaar en vormen daardoor een aesthetisch geheel. Om een voorbeeld te geven van de sonori teit van toon op deze schilderstukken te weeg gebracht, wgzen we op het doek, waar een staand beeldje een schaal met bloemen flankeert, waarin wij tevens de eigenaar dige tegenstelling zien van de horizontale en de opgaande lijn. Enkele dezer schilder stukken zagen we den vorigen keer onder de nieuwe wijzen wij o.a. op het Veld- bouquet en de Clematis-bloemen. Daarin, evenals in het andere werk, voelen we de compleete harmonie der kleuren. De officieéle opening Deze tentoonstelling is gistermiddag om 5 uur officieel geopend door den voorzitter van den Kunstkring „Het Zuiden", den heer C. A. van Woelderen, die zijn speech aan ving met het uitspreken van zijn blijdschap deze tentoonstelling weer te kunnen ope nen, die tot stand was gekomen, dank zij het onverwoestbare enthousiasme van den heer Jacobs. Hij ving aan met hem en zijn medewerkers te complimenteeren met bet behaalde succes. Op vorige exposities was er werk van verschillende inzenders, dit maal valt alleen werk te bewonderen van mevr. Henderickx, die haar veelzijdig talent demonstreert. Spr. wenschte haar daarmee geluk, dat ze zich met zooveel talent en ijver in de tegenwoordige jaren aan haar arbeid kon wijden. Memoreerend, dat in 1934 het aantal bezoekers 1750 en in 1935 ongeveer 3700 was, sprak hg de hoop uit, dat, waar de toegang kosteloos is, dit jaar het record van het vorig jaar mocht gebro ken worden. Na nogmaals dank uitgespro ken te hebben aan den heer Jacobs en zijn medewerkers en vermeld te hebben, dat over eenige weken een algemeene tentoon stelling zal geopend worden, en hoop op lof Gij kunt niet gezond blijven, als vin dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert 1 Neem eiken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter mwendige zuivering De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opf risschen. Ge gaatU 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frischen opgewekt gevoelt, vo' vai levenslust en energie, want: each ets Maken „Schoon Schip" pAf 1.2 stuVi in koker slechts cent. een goed succes geuit te hebben, verklaar de de heer Van Woelderen de tentoonstel ling voor geopend, waarna een rondgang langs de schilderijen volgde. Onder de aanwezigen merkten we, naast den burgemeester en zgn echtgenoote, o.a. op den heer en mevr. mr. P. Dieleman en veel kunselievende leden. Commandant J. M. Kuiler neemt afscheid. De vorige week is de commandant van de „Mecklenburg" van de Stoomvaart Maat schappij „Zeeland"*, 60 jaar geworden en daarmede was voor hem de pensioengerech tigde leeftijd bereikt. Hedenmorgen te half twaalf werd de scheidende commandant door de Directie ontvangen, terwijl te 12 uur in een der salons van de „Mecklenburg" afscheid werd genomen van de état-major enz. Bij deze gelegenheid werd de heer Kuiler namens de directie toegesproken door den inspecteur der Maatschappij, den heer J. M. C. Kuyck, waarna de heer Kuiler den spreker en de bemanning in hartelijke bewoordingen dank zegde voor de goede en kameraadschappe lijke samenwerking in de verstreken jaren. De le officier van de „Mecklenburg", de heer H. Beneker, nam namens de beman ning afscheid van den commandant en over handigde hem een zilveren sigarettenkoker met inscriptie. Ten slotte heeft de Waterschout, de heer A. O. F. W. C. Gasinjet herinnerd aan de bijzonder aangename wijze, waarop hij sinds vele jaren met den scheidenden comman dant in contact komt, waarna hij hem een goede laatste reis en behouden thuiskomst wenschte, Een interview met Largo Caballero. (Hoofdartikel) Wethouder Laernoes neemt voorloopig niet deel aan de werkzaamheden van het College van B. en W. (Stadnieuws)s Rede van Minister Slotemaker de Bruine over„Dictatuur of Volksin vloed." Statistiek van jeugd en misdaad. (Binnenland).. Onbewaakte overweg eischt een doode. (Gemengd Nieuws) De opstand in Spanjede regeering meldt successen. (Buitenland),, ZIE VERPER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Inmiddels betraden de vele passagiers voor Engeland, die met den mailtrein wa ren aangekomen, de „Mecklenburg", waar door aan dit eenvoudige maar bijzonder, hartelijke afscheid een einde kwani. De „Mecklenburg" vertrok kort daarop naar Harwich, voor de laatste maal onder commando van den heer J. M. Kuiler, aan wien velen in binnen- en buitenland aange name herinneringen zullen bewaren. De heer Kuiler was 35 jaren in dienst van de Stoomvaart Mij. „Zeeland", waar van 13 jaar als commandant. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal, Het Engelsche cricket-elftal „Free-Fo- resters", op tournee door Nederland, speelde Woensdag een wedstrijd tegen het Flamin go-elftal te Laren. Aan het S.S.-station te 's-Gravenhage ar riveerden Woensdagmorgen eenige Poolsche autoriteiten, die de gast zullen zijn van de Nederlandsche regeering. Een auto-behendigheidswedstrijd, die het Vreemdelingenverkeer bevorderen zal. 15 Augustus a.s. wordt op Walcheren een auto-behendigheidswedstrijd gehouden, die ten doel heeft het Walchersche natuur schoon meer bekendheid te geven bij auto rijders. Deze toch volgen in den regel de hoofd verkeerswegen en kennen de fraaie kleine weggetjes niet die langs vrijwel onbekende, maar toch weergaloos schoone plekjes na tuurschoon voeren. De deelnemers moeten bepaalde op een hun te verstrekken kaart aangeduide plaatsen bereiken en daarbij controle-posten passeeren, die dusdanig zijn opgesteld, dat de route langs de mooiste en tot dusver wei nig bekende plaatsen van Walcheren voert. Als prijs wordt o.m. een reis naar Engeland en terug beschikbaar gesteld. Des middags worden op het grasveld bij Grand Hotel „Britannia" wedstrijden voor kinderen gehouden (zakloopen, ballonnen oplaten, koekhappen, boegspriet loopen, enz.) Het initiatief tot deze wedstrijden die bij voldoende deelname het vreemdelingenver keer ten goede kunnen komen, werd geno men door den heer B. J. H. van Dijk. Soere- wijn, directeur van genoemd hotel, bij wien ook verdere inlichtingen verkrijgbaar zijn. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer blijkt met een en ander zeer ingenomen te zijn. Oprichting Hengelaarsclub „Vlissingen". Gisteravond, is alhier, in het Concertge bouw, opgericht de hengelaars-club „Vlis singen". Zij stelt zich ten doel de belangen van de hengelaars uit Vlissingen te behartigen. De opkomst was bevredigend. Na een korte inleiding kwamen diverse sprekers aan het woord en al spoedig bleek, dat allen en voor waren om deze, voor Vlis singen geheel nieuwe club, te handhaven, Spreker verzocht dan ook alle leden mede te werken om tot dit doel te gera ken. Het voorloopig bestuur bestaat thans uit 5 personen. De minimum-leeftijd werd op 18 jaar vastgesteld. Het v-oorloopig- secretariaat is gevestigd Slijkstraat 8. Heopening slagerij D. Stroo. De zaak van den heer D. Stroo in de Noordstraat is gelijk een Phoenix uit haar asch herrezen.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1