500 300 100 25 ATLAS DINSDAG 28 JULI Niet praten maar handelen! No. 176 74e Jaargang 1936? UitgaveFirma F. VAH DE VELDE lr„ Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS KING-ATLAS VAN NEDERLAND §J»cm'lc«asscw «otot Jew slaag VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere rege1 meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad Het gevaar der eindelooze conferenties. Compromis niet meer mogelijk. Spreken wij duidelijker Men breekt er zich in Londen en Parijs wer eens het hoofd over, hoe men zich te genover Duitschland en Italië moet hou den. Duitsohland en Italië daarentegen ma ken zich hierover weinig zorgen, en in de plaats daarvan zorgen zij liever voor nieu we verrassingen, die dén anderen zeer on aangenaam zijn.' Steeds duidelijker wordt het, dat in Europa twee geheel verschillen de vormen van politiek om de overwinning strijden. De buitènlandsche politiek van Duitschland en Italië heeft een zuiver dyna misch karakter, die van Engeland en Frankrijk is statisch. Hoe langer en moei zamer men naar een compromis zoekt, des te grooter worden de wrijvingsvlakken want deze beide vormen sluiten elkaar uit, hier is geen mogelijkheid meer tot compro mis. In Engeland heeft men dat nog niet be grepen. Engeland zou nog steeds gaarne den „eerlijken makelaar" willen spelen. Laten wij buiten beschouwing, of deze eer lijkheid eerlijk gemeend is, veel belang rijker is het, vast te stellen, dat de oplos sing van de Europeesche problemen niet meer het werk van de makelaars is. Oonferenties, zooals die in Londen, zijn daarom niet slechts overbodig, zij zjjn, on omwonden gezegd, een ongeluk. Zij ver schuiven het zwaartepunt en verdiepen de tegenstellingen, die op het oogenblik ten gevolge - van de uitwerking van de dyna mische buitenlandsche politiek eenerzijd® en die van de statische politiek anderzijds reeds groot genoeg zijn. De Britsche begrooting voor vloot, leger en luchtmacht is met het oog op de enor me bedragen, die Italië en Duitschland aan hun bewapening besteden, zoo juist weer verhoogd. Daarover leest men niet veel in de Engelsche couranten. Maar wel worden de lezers schier verstikt in een zondvloed van frases over nieuwe, beslissende con ferenties, die den vrede eindeljjk zullen sta- biliseeren. Wanneer zal men in Engeland eindelijk eens kleur b ~nnen. Verdragen zrjn even goedkoop als papier en bondge nootschappen, die heden gesloten zijn, wor den morgen weer ontbonden. De politiek van Europa beweegt zich op een hellend vlak langzaam, maar voortdurend glijdt men dieper en dieper. Er is slechts één uitweg het hellend vlak zoo spoedig mo gelijk verlaten. Met andere woorden handelen en niet praten, den tegenstander zeggen, wat men van hem wil en eindelijk erkennen, dat Europa in zooverre een geheel vormt, dat er in ons werelddeel geen enkel gewapend conflict mogelijk is, dat niet oogenblik- kelijk het geheel in vlammen zou zeiten. Wi© op het oogenblik tracht, Europa regionaal in zones te verdeelen, helpt er actief aan mede, Europa naar de grootste catastrophe t© sleepen, die men ooit ge kend heeft. Zal men dit nog tijdig leeren inzien De Londensche conferentie der drie Lo- camomogendhed'en Engeland, Frankrijk en België, die na oneindig veel moeite en on verkwikkelijke diplomatieke onderhandelin gen toch nog tot stand gekomen is, is eigenlijk niets anders dan een eenvoudige bijeenkomst van eenige staatslieden, waar over men in vroeger jaren met recht niet zooveel ophef gemaakt had. Men moet dit bittere feit met alle. nuch terheid vaststellen, om zich en de wereld voor nieuwe illusies te bewaren. Ook deze conferentie heeft en dat geeft men openlijk toe geen enkel belangrijk pro bleem tot onderwerp, docb zij dient er in het gunstigste geval slechts toe, nieuwe conferenties voor te bereiden. En hier be gint het gevaar van een politiek van il lusies, die er naar streeft, de onrustig ge worden volken van Europa steeds weer zand in de oogen te strooien„Wacht slechts", zeggen de diplomaten, „de hui dige conferentie heeft geen groote beteeke- ros, zij dient slechts ter voorbereiding van een grootere conferentie, maar op die ko mende conferentie zullen belangrijke be slissingen genomen worden, men zal daar den Europeeschen vrede voorgoed redden. Dus hebt nog een paar weken geduld en alles zal goed worden." Merkwaardig genoeg is een dergelijke conferentie tot mo/g toe niet tot stand ge komen steeds weer werd er niets beslo ten, zocht men zijn toevlucht in een com promis, werden er halve verdragen geslo ten en weer ontbonden, organiseerde men feestmaaltijden en gaf men gebeimzinnig- nietszeggende communiqué's uit. De proble men bleven echter problemen en de wolken aan den politieken horizon pakten zich steeds dreigender samen. De nuchtere werkelijkheid. Dit alles zou misschien zoo erg nog niet zijn. Diplomatie i® in hoofdzaak de kunst, beslissingen zoo lang mogelijk uit te stel len. Maar over een periode, waarin een dergelijke houding nuttig en mogelijk was, is Europa al lang heen. In Europa wordt namelijk reeds gehandeld, weliswaar niet op de conferenties, doch in den tijd tus- schen de conferenties. De diplomaten zet ten eenige belangrijke punten op de agen da van een conferentie, maar voordat deze plaats vindt, zijn de agendapunten reeds door de feitelijke gebeurtenissen achter haald. Feiten zijn pijnlijk, men kijkt hen liever niet in de oogen. Toen Greiser zich te Genève minder gentlemanlike gedroeg, ver klaarde Eden, de voorzitter van de verga dering, dat hij niets gezien had en dat n\j, indien er toch iets gebeurd was, er de voorkeur aan gaf, niets gezien te hebben. Dit is de klassieke formule voor de hui dige Engelsche en ook de Fransche buiten landsche politiek, hoewel deze laatste in vele opzichten een eigen weg gaat. Maar een offensieve en actieve politiek is m ieder geval beter, dan een politiek van al te groote passiviteit. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij dén Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 21 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mandenma ker, 1 mastieker, 13 metselaars, 21 opper lieden, 17 schilders, 8 stucadoors, 50 tim merlieden, 2 betonwerkers, 2 vlechters, 1 opzichter, 5 meubelmakers, 3 politoerders, 5 stoffeerders, 1 kapper, 5 kleermakers, 5 schoenmakers, 217 metaalbewerkers, 1 bier- bottelaar, 3 drankbereiders, 10 brood/ban ketbakkers, 9 slagers, 1 tuinman, 6 maga zijnbedienden, 6 reizigers/agenten, 5 winkel bedienden, 7 chauffeurs, 12 kellners, 25 loo- pers, 2 portiers, 4 sleepers, 45 transport-ar beiders, 19 kantoorbedienden, 2 musici, 6 onderwijzers, 43 varensgezellen (w.o. stuur lui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 110 losse arbeiders. Vrouwen1 kleermaakster, 1 winkeljuf frouw, 4 kantoorbedienden, 1 huishoudster, 2 dienstboden, 3 werksters. Totaal 709 ingeschrevenen, waarvan 58 in de werkverschaffing. Vorige week 727 personen. Alzoo een vermindering van 18 werkzoe kenden. De Ruyterschool. Stuurmansleerling wint den lande- delijken prijs met hoogst aantal punten hij eindexamen. De door het college „Zeemanshoop" te Amsterdam beschikbaar gestelde prijs voor den leerling, die dit jaar het hoogst aantal punten verkreeg, van al de candidaten over het geheele land bij het gehouden eindexamen voor stuurmansleerling, diplo ma B.S., viel ten deel aan den leerling van de „de Ruyterschool", D. J. van der Wiel. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Burgemeester en Wethouders van Utrecht brachten Zondag een bezoek aan het bij het pompstation Soesterberg opgestelde jodee- ringsapparaat. Ter gelegenheid van haar 3e lustrum or ganiseerde de Amsterdamsche Rennersclub een internationalen wegwedstrijd, de „Ron de van den Beemster". V. R. B. Gisteravond werd in de verbandkamer der Kon. Maatsch. „de Schelde" het me disch gedeelte van het examen voor de di ploma's A en B van de N. B. R. Dr. afge nomen. Voor diploma A slaagden de dames J. Minderhoud en G. Post en de heereii L. Goedbloed, Chr. Heyman, J. v. d. Most, P. van Steveninck en C. Westland. Diploma B werd behaald door de dames N. Catsman, en J. Ossewaarde en door de heeren A. Geeve, J. Klaassen en W. te Rol ler, allen te Vlissingen. Voor de Souburgsche Reddingsbrigade slaagde de heer De Klerck voor diploma A. „Geheime zender op Walcheren ontdekt". Zondag 26 Juli gelukte het een aantal radio-amateurs om een „geheime zender" op ons eiland te ontdekken. Deze menschen waren uit Breda en. Rotterdam gekomen, teneinde met medewerking van de Wal- chersche amateurs het opsporingswerk ter hand te nemen. Het was ditmaal echter een geoorlcofden en door de wet toegestanen „geheimen zender" want wat was het geval? De Walchersche leden der N.V.I.R. (Ne- derlandsche Vereeniging voor Internatio naal Radio-amateurisme) hadden een zgn. „Vossejacht" georganiseerd. Deze bestaat daaruit, dat op een bepaalde plaats, in dit geval op het terrein van restaurant „Kaapduin" een radio-zendstationnetje werd geplaatst, dat uitzond op een golf lengte van 80 M. Deze plaats is aan de deelnemers van de „jacht" niet bekend en hun taak is nu om met behulp van een speciaal ont vangtoestel (peilontvanger genaamd) het zgn. vossehol te vinden. Ons eiland werd jl. Zondag daarom over stroomd met lieden die van die „rare kastjes" bij zich hadden en die in vaak on verstaanbaar koeterwaalsch (hun amateur taaltje) heftige debatten voerden,terwijl zij hun kastjes op de vingertoppen en ook wel op de punten van hun schoenen lieten balanceeren. Zoo'n peiling geschiedt populair verteld cp de volgende wijze Men - heeft daartoe noodig een kleine- antenne, welke op lat werk is gespannen. Dit zaakje is op de peildoos bevestigd. Men staat nu bijv. te Middelburg en draait met den ontvanger in zoodanige richting, dat men de signalen welke de „vos" uitzendt, zoo hard mogelijk ont vangt. (Ook wcirdt veel gepeild op mini mum-ontvangst). Is eenmaal die richting vastgesteld, dan controleert men op kom pas precies hoe deze richting is t.o.z. van de plaats waarop men zich bevindt. Is dit bijv. richting Zuid-West, dan trekt men op de kaart welke iedere peiler bij zich heeft, een lijn van Middelburg uit, recht naar het Zuid-Westen. Men begeeft zich nu naar een ander punt, bjjv. Domburg en gaat wederom op dezelfde wijze te werk. Nu blijkt echter dat de lijn precies naar het Zuiden getrokken moet worden. Men doet zulks en deze tweede lijn zal. de eerste s n ij d e n. Bij behoor lijke peiling zal zich nu de zender bevinden vlak in de omgeving van het kruispunt dezer beide lijnen. De juiste plaats is dan nog niet bepaald, maar met eenige routine is deze danmeestal spoedig gevonden. De peilingen van de Zeeuwen, die n.b. voor de eerste maal en geheel ongerouti neerd aan dit experiment deelnamen, wa ren meer dan bevredigend, aangezien zij nauwelijks 100 meter, van den zender had den misgepeild. Niettemin waren het de geroutineerde Breda-amateurs die de prijzen mee naar huis konden nemen, aangezien zij binnen 2y2 uur den vos ontdekt hadden. Deze groepen waren te voet:en in dezen tijd was inbegrepen de afstand MiddelburgKaap duin, welke zij hadden moeten loopen. Het bleek dat dit experiment een zeer goede propaganda voor Walcheren is ge weest, daar de bezoekers niet uitgesproken konden raken over het mooie natuurschoon en vele plannen werdén reeds gemaakt voor het kampeeren in den volgenden zomer. In Kaapduin kregen zij gelegenheid ken nis te maken met een Zeeuwsche koffie tafel en allen keerden met voldaan gevoel en besten indruk over Zeeland huiswaarts. Binnen afzienbaren tijd staan verdere experimenten op het programma van de Zeeuwsche afdeeling der N.V.I.R. en wie interesse mocht hebben kan inlichtingen gratis verkrijgen aan het secretariaatPa- lmgstraat 22 te Vlissingen of te Middel burg bij amateur-radio PAoLF, Vlasmarkt K 148. De N.V.I.R. is de officieel© verte genwoordigster der I.A.R.U. (International Amateur Radio Union, 80 duizend leden). Zij houdt contact met de geheele wereld. Zendt haar afgevaardigde naar Internatio nale radioconferenties, bezit eigen experi- menteele afdeeling, ijkbureau voor golf- meters en diverse afdeelingen, allen ten dienste van den radio-amateur. DE KOMT NU TE PAS! 't Is vacantietijcL Nu naar buiten. Nu lit zijn. Dus*.. King-pepermunt mee. En... de King-atlas. Die wijst U de weg. Die komt nu te pas. TONNEMA C": SNEEK MIDDELBURG Een stadgenoot© uit Spanje gevlucht. Onder de vluchtelingen, die Barcelona en omgeving ontvlucht zijn, bevond zich ook een stadgenoote, die gelukkig Zondag ge zond en wel in het ouderlijk huis is terug gekeerd en die wij Maandagavond in den kring van haar familie aantroffen, nog vol van alles, wat zij de laatste dagen in Spanje en tijdens de vlucht had medege maakt. Onze jeugdige stadgenoote verliet verleden jaar Walcheren en trok naar het Zuiden om bij een Nederlandsche familie in. Prat Llobregat, een fabriekplaats vlak bii Barcelona, den zorg voor de drie, later voor vier kinderen, op zich te nemen. Zij was vol bewondering van de schoon heid van het land, waar zij gearbeid heeft en van waar de revolutiegeesel haar nu verdreven heeft. Het was de laatste maanden in de om geving van Barcelona reeds onrustig en stakingen zoowel in de stad als in de om geving en ook in Prat de Llobregat waren aan de orde van den dag en de vreemdelin gen, die veelal aan het hoofd der groote zaken staan, zagen hun taak door dit alles niet vergemakkelijkt, maar men voorzag toch niet zulk een toestand, als nu is ont staan. Toen het'spetok van den'burgeroorlog al meer en meer naderde, vertoefde onze stadgenoote met de familie te San Pol de Mar, een badplaats op ongeveer IVz uur autorijden van Barcelona. Men merkte daar niet direct wat er op dien betrekkelijk korten afstand plaats vend, alleen zag men langs de groote ver keerswegen wel telkens met gewapende mannen bezette vrachtauto's passeeren en kwamen er geruchten over moeilijkheden in de stad, maar post kwam niet door en onze stadgenoote had in vrij langen tijd niets van thuis gehoord, terwijl ook haar brieven niet te Middelburg arriveerden. Het was Donderdagavond toen onver wacht een. met eenige ruw uitziende aan de huidige regeering getrouwe mannen, alle met geladen geweren, bezette vracht auto verscheen en de familie, bestaande uit mevrouw, de vier kinderen en onze zegs vrouwe den raad kreeg mede te gaan. De heer des huizes was na de laatste weekend naar de fabriek teruggekeerd. Er werd haast geen tijd gegeven wat bagage bijeen te brengen en voort ging het langs den bergweg, af en toe vlak langs de diep liggende zee, en met het groote gevaar tegenstanders te ontmoeten, die het verder trekken zouden verhinderen. Ten teeken dat men zich bij de mannen van het Volksfront veilig voelde en aan hun zijde stond diende de gebalde vuist. En zoo ging het enkele uren door de duisternis was ingevallen, en men be reikte Barcelona. Maar hoe droevig zag die tweede stad van Spanje er uit. Alom ruïnes, alom barricades, op vele plaatsen lijken. Maar stil op straat, want niémand durfde - zich buiten te begeven, voor het gevaar neergeschoten te worden. Het'doel was het Nederlandsche consulaat te berei ken, maar het lukte den bestuurder niet een weg door de ruines en barricades daar heen te vinden. Men besloot door te ryden naar Prat de Llobregat. Hier vertoefde men maar kort, doch onze stadgenoote had gelegenheid wat kleeren, speciaal van de kinderen bijeen te halen. Een andere chauffeur zou den weg naar het consulaat wel vinden en terug ging het naar de millioenenstad, waar thans zoo veel verwoesting en ellende is aangericht. Thans gelukte het langs een omweg het consulaat te vinden en hier had o.a. ook de heer des huizes zich in veiligheid kun nen stellen. Het weerzien zou echter maar kort zijn, want vrouwen en kinderen dien den weg te vluchten uit dezen poel van woestheid, doodsgevaar en dreigende hon ger, nu ook alle transport gestaakt en aanvoer van levensmiddelen afgesloten was. Men moest naar de kust, want daar lag een Nederlandsche vrachtboot te wach ten op vluchtelingen en het ging dus op de haven af. Hier moesten de mannen, die be grepen op hun post te moeten blijven, af scheid nemen van vrouw en kinderen en dit viel verre van makkelijk. Onze stadgenoote was echter zeer ver heugd dat zij na al de doorstane angst Niet praten maar handelen (Hoofdartikel.) Een ingezetene van Middelburg vertelt van haar vlucht uit Spanje. (Provincie.) De opstand in Spanje nog steeds he vige gevechten. (Buitenland.) Minister Spaak verantwoordt zich voor de Belgische Socialistische partij. (Buitenland.) Groote redevoering van Eden in het Lagerhuis. (Buitenland.) Vermoedelijke daders van den roof moord te Grootegast gearresteerd. (Gemengd nieuws.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN voor bommen en kogels, tegen het krieken van den morgen aan boord was van een eigen schip, Zii had den kapitein, den red- dei- wel willen omhelzen. Hoe eigenaardig was het na den nachte lijken rit -met de ongunstig uitziende Span jaarden, hier te zijn bij uitsluitend land- genooten, hoe typisch klonk het Rotter- damsche accent in den stem der mannen van de Olympiade, die ook gevlucht waren. Hoe gaarne nam men het weinig gerief, dat de boot bracht, waar men o.a, maar een paar dekstoelen had, voor lief, temeer omdat de kapitein en zijn kleine beman ning alles deden om hulp te verleenen. Na ongeveer 15 uur varen kwam men in een klein Fransch kustplaatsje aan en het klonk wel typisch, de douanen, die blijkbaar niet dikwijls zulk een vrij groot gezelschap te controleeren hebben, naar passen enz. te hooren vragen, op een wijze, die bewees, dat zij geen idee hadden, hoe weinig dit beteekende tegenover het groote wereldgebeuren, waarvan de vluchtelingen getuigen zijn geweest. Van de kustplaats ging het af op Pa,rijs en van daaruit kwam onze stadgenoote met de familie Zaterdagavond te Den Haag aan. Het leed was geleden, de kin deren, waaronder een van enkele maanden, hebben wel vroeg kennis gemaakt met de gevolgen van het groote verschil tusschen de menschen op allerlei gebied. In het bovenstaande gaven wij in groote trekken aan, wat wij bij ons interview met de dame hadden vernomen. Het is o.i. juist voldoende om te doen zien, hoe zij door een oog van een naald 13 gekropen. Zij heeft ons nog meer bijzon derheden verteld, die echter voor een groot deel slaan op zaken, die wij reeds hebben gepubliceerd. De Eerste Zeeuwsche Bloemententoonstelling „Flora"» Van 12 tot en met 20 Augustus wordt te Middelburg in de Sociëteit „St. Joris" de eerste Zeeuwsche bloemententoonstelling „Flora" georganiseerd. Het bestuur van de „Flora" heeft ge meend den Zeeuwschen bloemen- en plan tenliefhebber te moeten toonen welke voor uitgang in de laatste jaren op dit gebied gemaakt is, om tevens de inzenders in de gelegenheid te stellen het publiek met hun producten kennis te doen maken. De „Flora" beoogt te zijn een bloemen tentoonstelling in den ruimsten zin des woords. Niet alleen kamerplanten, afge sneden bloemen, bindwerk en buitenplan- ten zullen aanwezig zijn, ook de hollen- handel zal vertegenwoordigd zijn, terwijl ook voor den liefhebber de gelegenheid be staat zich van de nieuwere variëteiten van fruit op de hoogte te stellen. De tuin van „St. Joris" wordt voor deze gelegenheid geheel ingericht en omge werkt, terwijl in den tuin en ook in de zalen inzenders met gereedschappen, sproei- werktuigen en bestrijdingsmiddelen aanwe zig zullen zijn. Tegelijkertijd organiseert de tuinbouw- commissie van dg Z.L.M. in één der boven-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1