500 300 100 25 25 «JULI In de Spaanscüie vkchtelingenkolonie le Gibraltar, No.174: 74e Jaargang 1936 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. - Eerste Biad ARBEIDERS EISCHEN DE DICTATUUR VAN HET PROLETARIAAT. De berichtgeving- over den opstand in Spanje is zeer verward en de tegenspraken zijn niet van de lucht. Ben bijzondere correspondent, die zich te Gibraltar bevindt, waarheen sinds de laatste dagen duizenden Spanjaarden zyn gevlucht, schreef onderstaand artikel, dat een beeld kan geven van de stemming die thans in Spanje heerscht. De verwarring, die nu sedert vijf dagen in Gibraltar heerscht, is onbeschrijfelijk. Duizenden Spaansche vluchtelingen, man nen, vrouwen en kinderen, bepakt met hun laatste bezittingen, weenend, vloekend, half waanzinnig van angst en woede, kampeeren hier onder bescherming van de Britsche bajonetten en kanonnen, deels onder den vrijen hemel, omdat de beschikbaar gestelde ruimte te klein is, deels op de binnen plaatsen van kazernes en in de stads parken. Door de straten ziet men voortdurend patrouilleerende Tommies, het geweer op den schouder. Dit heeft zijn goede reden de vluchtelingen zijn weliswaar allen partij gangers van de regeering, kleine ambtena ren, handwerkslieden, arbeiders en boeren uit La Linea, Algeciras, Estepona en Ta- ïifa, maar anderzijds wonen reeds sinds eenige jaren een paar honderd anti-repu- blikeinsche en monarchistische Spanjaar den in Gibraltar. Daardoor ontstonden er reeds Zondag vechtpartijen tusschen anti- republikeinsche en anti-fascistische Span jaarden, en de Engelsche politie is dan ook genoodzaakt sinds Maandag een aantal huizen, waarin partijgangers van generaal Franco wonen, te beschermen. „Zij jagen kleurlingen tegen ons op De woede van de gevluchte Spaansche families is grenzeloos. Ik sprak een man, wien het gelukt was op het allerlaatste oogenblik uit La Linea, dat op het oogen- blik nog slechts een puinhoop is, te vluch ten. Hij vertelde mij, dat de Marokkaan- sche troepen van het Spaansche vreemde lingenlegioen, die van Ceuta kwamen en in Tarifa geland waren, zich in ijlmarschen naar La Linea hadden begeven en daar als vandalen hadden huisgehouden. Iedere wo ning werd doorzocht. Tientallen menschen zouden afgeslacht Zijn, de huizen van degenen, waarvan men vermoedde, dat zij aanhangers van de re geering waren, werden in brand gestoken, de mannen direct neergeschoten en de vrouwen en kinderen als gijzelaars meege voerd. „Zwarte kerels", schreeuwde mij een vróuw toe, „die nauwelijks een woord Spaansch verstaan, hebben ons met bajo netten bedreigd, ons in het gelaat geslagen, op den grond geworpen. Men zag het hen aan, dat dit hun een duivelsche vreugde verschafte en wij zullen het generaal Franco nooit vergeven, dat hij, die zich voor een groot patriot uitgeeft, met zwarte troepen het land overviel. Een geluk maar, dat onze menschen op hun post zijn. Het einde zal voor Franco en zijn troepen niet aangenaam zijn!" Roode vlaggen boven Malaga. De mededeelingen van de vluchtelingen, die hier in de laatste dagen zijn aangeko men, zijn niet geheel, en al duidelijk. Juist schijnt intusschen te zijn, dat La Linea, hoewel nog slechts een ruïne, zich weer in handen van de regeering bevindt. In Ma laga is de toestand nog anders hier oefent, nadat er een verbitterde strijd heeft plaats gevonden, thans een socialistisch-commu- nistisch comité de macht uit. Op alle open bare gebouwen is de roode vlag uitgesto ken, de arbeiders hebben de wapenarsena len bestormd en duizenden van hen zijn naar Sevilla en Cordoba vertrokken, om daar hun in het nauw zittende kameraden een handje te helpen. Over de stemming van deze lieden geven m\j twee vluchtelingen uit Malaga karak teristieke inlichtingen. „Wanneer de op stand onderdrukt is", zoo meenden zij, „zal het toch met de parlementaire toestanden gedaan zijn." Volgens socialisten en com munisten draagt de regeering de schuld van alles. Zij zou hebben nagelaten het of ficierscorps te zuiveren. Dat wreekt zich thans. Volgens de arbeiders is het niet vol doende, de reactie door verkiezingen te slaan, men moet haar geheel vernietigen. Gil Robles zoo beweert men heeft .maandenlang kunnen hetzen en de zoon van Primo de Rivera heeft van de gevangenis uit de fascistische beweging kunnen leiden, zonder dat er ingegrepen werd. Hij ontving bezoek zooveel hij wilde en gebruikte de gevangenisbewaarders als zijn boden. Dat Franco op zekeren dag in opstand zou ko men, zou ieder kind in Spanje geweten hebben, maar de regeerïng heeft hem niet eens gedegradeerd, doch. hem den. tijd. ge laten, alle Marokkaansche garnizoenen, om zich heen te verzamelen om zich met de fascisten, monarchisten en separatisten in Lissabon, San Sebastian, Barcelona en Madrid in verbinding te stellen. Volgens de arbeiders moet er, wil Spanje niet ten on der gaan, thans een zuiver socialistische regeering komen, die onder de vijanden van de republiek een groote opruiming houdt. Sanchez Rubio een gehaat man. Hoe groot de verbittering van de vluch telingen tegen de opstandige generaals ook is, het meest haten zij den commandant Eleuterio Sanchez Rubio. Deze man leidde de tegenrevolutie in La Linea. Hij .moet, naar de vluchtelingen verklaren, het bevel tot bombardement van de stad hebben ge geven en persoonlijk voor de harde maat regelen tegen de bevolking verantwoorde lijk zijn. Wie is deze Sanchez Rubio Hij was luitenant van een regiment in Malaga, toen de Spaansche republiek in 1931 uitgeroepen werd. Tezamen met eenige andere lieden trachtte hij toen een anti-re- publikeinschen staatsgreep te ondernemen. Hij werd ter dood veroordeeld, doch wist naar Gibraltar te vluchten. Van hier uit bleef hij betrekkingen met alle anti-repu- blikeinsche elementen onderhouden. Vorige week Zaterdag dook hij plotseling te Alge ciras op, waar hij, spoedig tot kapitein be vorderd, het bevel kreeg over een groot deel van de opstandige troepen, waarmede hij zich naar La Linea begaf. Het gerucht gaat, dat hij in den loop van het gevecht zou zijn gedood, maar tot nog toe kon van deze mededeeling geen bevestiging worden verkregen. Het onjuiste bericht. In liet ochtendblad van. „De Telegraaf" wordt het gisteravond door ons gewraakte bericht inzake de arrestatie van den heer L. tegengesproken, Het blad schrijft thans o.m. 3 „De berichten, als zou ook de wet houder van Financiën en Sociale Zaken, de heer P. G. L., die tevens voorzitter was van het Crisiscomité en van Maatschappelijk Hulpbetoon zijn gear resteerd, zijn echter in strijd met de feiten." Een jubileum. Heden herdenkt de heer W. H. v. d. Schaft, werktuigkundig constructeur bij de N.V. Kon. Mij. „de Schelde", den dag dat. hij vóór 25 jaar in dienst trad bij boven genoemde maatschappij. Namens chefs en collega's werd hij door ir. L. P. de Stop pelaar toegesproken en werden hem eenige fraaie cadeaux aangeboden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Op geregelde tijden wordt het storm- materiaal in de magazijnen aan den af sluitdijk, bestaande uit stormzeilen, zand zakken enz., nagezien. De onderhouw van de nieuwe brug tus schen Muntplein en Nieuwe Doelenstraat te Amsterdam is thans geheel voltooid. De minister van binnenlandsche zaken bracht Vrijdag een bezoek aan het nieuwe paleis-raadhuis te Tilburg, dat 1 Aug. a.s. in gebruik zal worden genomen. MIDDELBURG Premieverlaging Ziektewet Raad van Arbeid Middelburg. Het mag een verheugend feit, zoowel voor den werkgever als den werknemer worden genoemd, dat in deze zeer moeilijke tijdsomstandigheden de premie bij den Raad van Arbeid te Middelburg aanmerkelijk kon worden verlaagd, zoodat de bedrijven niet hooger worden belast; dan strikt noodzake lijk is, terwijl ook van de arbeiders geen lioogere premiebedragen worden gevorderd, HET BESTE DAGELIJKSE MIDDEL TER OPWEKKING EN VERKWIKKING De scheikundige consta teert dit dpor zijn analyse. Het publiek próelt dè aparte kwaliteit. PEPERMUNT TONNEMA O? SN EEK dan ter dekking van het risico noodzake lijk is. Bij Koninklijk besluit van den lsten Juli 1936 is nl. o.m. bepaald, dat de premiën voor de vérplichtè ziekteverzekering voor werkgevers, aangesloten i de ziekenkas van den Raad van Arbeid te Middelburg, verlaagd zijn tot 1.6 voor die premiën, die voordien 2 bedroegen. Deze verlaagde premie is verschuldigd over loon, verdiend over tijdvakken, gelegen nè. 31 December 1935. Door den verzekerde is ingaande 16 Juli 1936 slechts 0.8 verschuldigd. De rytoer voor de ouden van dagen. De 62 auto's, die gistermiddag om twee uur van den Dam vertrokken met 172 ouden van dagen, zijn aldaar eerst tegen 8 uur teruggekeerd. Toen hadden niet al leen de oudjes, maar ook de autobe stuurders en verdere deelnemers aan den tocht, een 6-tal zeer prettige uurtjes doorgebracht. Het mooie weer had daar ook het zijne aan gedaan. Wel hebben twee auto's eenige pech ge had, maar de montagewagen was aan het einde van den stoet en alles was dus spoe dig verholpen. Ongelukken kwamen niet voor. Te Domburg werd halt gehouden en daar hebben allen genoten van hetgeen daar te genieten valt, terwijl de aangeboden ver snaperingen zeer welkom waren. Op den Westkapelschen dijk is een kwar tiertje stil gestaan en zijn enkele foto's gemaakt, en konden de oudjes een blik slaan over de wijde zee en over het steeds weer zoo mooie Walcheren. Te Vlissingen had natuurlijk de nieuwe aanwinst van de badplaats, de Pier, veel bekijks. Hier heeft de heer W. Vermeulen, mede namens zijn mede commissieleden, de hee- ren Verhage en P. de Vos, allen hartelijk dank gebracht, die door het beschikbaar stellen van hun auto's, of wel door giften in geld of natura het ook dit jaar wederom mogelijk maakten den ouden 'n genotvollen middag te verschaffen. Ook hen, die op an dere wijze steun verleenden en dit zeker niet het minst de rijksverkeerspolitie, bracht spreker oprecht dank. Ook hulde bracht hij aan de beide verpleegsters, die mede trokken. Zoo gezegd het was reeds avond toen men terugkeerde, maar het was voor de meesten nog te vroeg. De commissie en allen, die haar by ston den, mogen terugzien op een welgeslaag den dag. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Een lot van de zwemvereenigimg bij D. Joziasse, Nieuwe weg 43een portemon- naie met inhoud bij Caljouw, Vlissingsche straat 24 huissleutel bij Hendriks, Mar- nixplein 36 gouden ringetje, gevonden in de Duinen, bij Den Broeder, de Deckers- straat5. KOUDEKERKE Diefstal en vernieling. Bij de- duinen onder Dishoek hebben on- gewenschte -gasten een bezoek gebracht in een patates f rites-kraam, waar zij een en ander vernielden en wegnamen. Ook een andere tent werd vernield. De politie stelt een onderzoek in. GOES Bezoek van dr. A. Dreyer, bekend historicus uit Kaapstad. Dr. A. Dreijer uit Kaapstad, predikant en bekend historicus, bracht deze week een bezoek aan Goes, in verband met zijn voor nemen om een werk uit te geven over wij len ds. P. Huet, in leven predikant en dich ter te Goes, die ook predikant in Zuid- Afrika is geweest. Dr. Dreijer werd ontvangen door ds. Homburg en enkele anderen, die hem aller lei inlichtingen over ds. Huet verschaften. Hij zag zijn hartewensch vervuld om op den kansel van Huet te hebben gestaan en enkele oogenblikken bij zijn graf te hebben verwijld. De fruitoogst in Zeeland. De resultaten en de verwachtingen in 1936. Het seizoen van het klein fruit is zoo ongeveer afgeloopen. Wat de resultaten betreft, daarvan kan het volgende worden medegedeeld De oogst van de aardbeien is in Zeeland tegengevallen. De droogte heeft in den voor-zomer daaraan veel kwaad gedaan, wat later niet meer was in te halen. Door te weinig kalkbemesting traden, bier en daar ook kale plekken op. De. schade door den geringen oogst is ook niet goed ge maakt door de prijzen.. Deze. lag aanzien lijk lager dan in 1935, zooals uit de cijfers aan de veilingen blijkt. De prijs van de kruisbessen, voor Zuid- Beveland vroeger een zeer belangrijk pro duct, hield zich beter. Moesten vorige jaren velé partijen als onverkoopbaar worden doorgedraaid, zoodat vele bessen aan de struiken bleven hangen, in dit seizoen daal de de prijs niet beneden de 4. Ook de zwarte bessen hielden zich goed. Na een inzinking van twee jaar (in 1934 was de gemiddelde veilingsprijs 9.31 cent en in 1935 12.34 cent) varieerde de prijs nu van 27 tot zelfs 35 cent. Ook de opbrengst was zeer bevredigend, zoodat de tuinders met dit gewas dit jaar goed zijn geweest. De frambozen daarentegen zijn niet mee gevallen, dank zij de hevige regens van de laatste weken. De prijzen waren echter niet slecht. Ze lagen 3 a 4 cent per K.G. hooger dan in 1935. Met de kersen beloofde het aanvankelijk goed te zullen gaan. De oogst was ruim en de prijs eer hooger dan lager dan in 1935. Maar storm en regen hebben hier veler hoop verijdeld, zoodat sommige pachters vooral van de latere soorten een strop heb ben gehaald. Naar algemeen wordt aangenomen zal de pruimenoogst, ook al dank zij het weer van de laatste weken, maar matig zijn. Veel vruchten zijn afgewaaid of aan den boom beschadigd. Wat de prijzen zullen zijn, moet nog worden afgewacht. Ook voor de appels zijn de verwachtin gen niet hoog gespannen, temeer nu veel is afgewaaid. De kwaliteit schijnt echter goed te zijn, zoodat het niet onmogelijk is dat de prijzen behoorlijk zullen zijn, vooral als de berichten juist zijn dat in sommige landen van een oogstmislukking kan wor den gesproken. Peren zullen er dit jaar niet veel zijn. Handelsregister Kamer van Koophandel. Zeeuiosche Eilanden (Middelburg), Inschrijvingen} Coöp. Kolenaankoopvereen. „Eendracht maakt Macht" W.A., 's Heer Arendskerke, het voor gemeensch. rekening koopen .van brandstoffen. Coöp. Kolenaankoopvereen, „Eendracht maakt Macht", W.A., Kloetinge, het voor gemeenschappelijke rekening koopen yan brandstoffen. N.V. Maatschappij tot Exploitatie van het Feestgebouw St. Joris, Balans E 109- 10-11, Dir.: A. I. P. van Overbeeke. Comm.: G. Valk. Radiohuis „De Maan", Vlissingen, Nieu- wendijk 4, radiohandel en winkel in electri- citeitsartikelen én metaalwaren, E.G. A. Wessels. Vlasserij Zoimemaïre, Zonnemaire, han del in- en bewerken of laten bewerken van vlas. Venn, a J. A. Deist, P. S. Vis, J. de Ryke en L, de Rijke, iibii dew daags In de Spaansche vluchtelingenkolonie te Gibraltar. .(Hoofdartikel.)] Italië zal vermoedelijk aan conferentie van 5 deelnemen. (Buitenland.)] De postverbindingen met Spanje zijn verbroken. V Een interview met ex-koning Alphonso over de gebeurtenissen in Spanje. Vreemdelingen verlaten Spanje. (Buitenland.); Engelsche arbeiderspartij zal tegen militaire begrooting stemmen. .(Buitenland,)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Wijzigingen? H. van Andel's Tabaksindustrie N.V., Vlissingen, Walstraat 27, sigarenmagazijn* F. Vlissingen, Walstraat 27 opgeheven. N.V. Exploitatie Mij. „Middelburg I", Lange Noordstraat L 112, koopen, verkoo- pen en verhuren van huizen. Overl. Comm.': J. A. Altorffer. Nieuwe Comm.J. A. de Wolff. N.V. Financierings Maatschappij „Zee- landia", Goes, Beestenmarkt 8, het ter leen verstrekken van gelden onder zekerheid van roerende goederen. Uitgetr. Comm. i: J, Pouwer en J. J. van den Berg. Nieuwe Pi es. Comm. H. C. van DorstNieuwe Comm. T. Faberij de Jonge. Hondius en Zoon, Vlasmarkt K 145, ban kiers, kassiers, effecten- en assurantiebe- drijf. Proc. ingetr. van Sj. Westerterp. N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. en Co., Achter de Houttuinen Q 30, houthan del en houtzagerij en schaverij. Overl. Ge- del. Comm.: Dr. F. M. Wibaut, Amsterdam. Magazijn „De Maan", Lange Delft B 154, winkel in radio, electrische en luxe artike len op huishoudelijk gebied. Uitgetr. E. G. A. Wessels, Nieuwe E. Mej. S. J. Wessels* N.Vv Prov. Zeeuwsche Electriciteits Mij., Koepoortstraat 29. Uitgetr. Dir. H. Streef kerk. N.V. Walchersche Fruitteelt Maatschap pij, Nieuw- en St. Joosland, teelt van en handel in fruit e.a. Uitgetr. Dir.W. Chr. Noske, Middelburg. N.V. Zuid-Preanger Rubber Maatschap pij, Houtkade H 114. Overl. Comm.E. Du bois, Grez-Doiceau (België). Opheffingen: Coöp. Oesterverkoopvereeniging „Cen traal Oesterbureau", G.A., Ierseke, Molen polder D 18, oesterverzend- en administra tiebureau. G. J. van Holthuyzen, Houttuinen <3 41, slijterij. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Seroos- kerke (W.) P. A. Warners, cand. te Doe- tinchem, Benoeming onderwijzer. Benoemd tot onderwijzer aan de U.L.O.- school met den Bijbel te Zuidlaren, de heer S. Hoekstra, ond. Chr, U.L.O.-school te Vlissingen. Examens. Voor het examen nuttige handwerken is te 's-Hertogenbosch geslaagd mej. J. Straub, Rilland-Bath. Geslaagd voor het diploma Engelsche handelscorrespondentie de heer D. Zachari- asse te Goes. Te Eindhoven slaagde voor het diploma boekhouden, afgenomen vanwege de veree- niging voor Handelsexamens op practischen grondslag, de heer M. C. van Strien te Goes. Voor de hoofdakte is te Rotterdam ge slaagd de heer W. Stroo, alhier. VOLKSGEZONDHEIDS- EN VEII KiHEIDSHOEKIE Tijdelijk is het zwemmen en baden verboden bij besmettelijke huidaan doeningen, angina, oogziekten, acute rheumatiek en overvloedig alcohol gebruik.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1