500 300 100 25 VRIJDAG •m 34 JULI Engeland bewapent koortsachtig IVO. 173 74e Jaargang; 1936; UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Kort commentaar STADS-EN PROVINCIENIEUWS Zoo'n erge Hoofdpijn? VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij Smaal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad Alle credieten bleken te klein te zijn. Het aangekondigde begrootingsdeficit Voor liet loopende jaar door den minister van financiën, Chamberlain, heeft natuur lijk in Engeland weinig geestdrift kunnen opwekken, De Engelschman is te zeer van de oude school, dan dat hij zich zonder een in evenwicht gebrachte begrooting wel zou kunnen voelen. Anderzijds heeft echter het geheele land zonder onderscheid der partijen naar thans gebleken is, de noodzakelijkheid van dit deficit ingezien. In de eerste plaats is dit tekort toch een gevolg van de hoogere uitgaven voor marine, land- en luchtmacht. De bewapening heeft sneller plaats, dan zelfs de regeering had kunnen voorzien. Toen Chamberlain in April van dit jaar zijn begrooting aan het Lagerhuis voorlegde, was hierop 158 millioen pond sterling voor de drie wapens uitgetrokken. Chamberlain yoegde er aan toe, dat de nieuwe aanschaf fingen voor vloot, luchtmacht en leger in den loop van het jaar waarschijnlijk nog nieuwe credieten ter hoogte van ongeveer 20 millioen pond sterling noodzakelijk zou den maken. Deze 20 millioen pond zouden echter geenszins alle verdere kosten der bewape ning kunnen bestrijden. Chamberlain hoopte echter door eenige bezuinigingen op de ci viele begrooting nog 5 millioen pond te kunnen vrijmaken. Het is tot nog toe niet bekend, of Chamberlain de hoop op deze be zuinigingen reeds heeft laten varen. Dit zou niet geheel ondenkbaar zijn, indien men er bijv. rekening mee houdt, dat de Engelsche yleesch-subsidie weer voor eenige maanden .verlengd is, daar de onderhandelingen over den Engelschen vleeschinvoer met Argenti nië eenerzijds, de Britsche dominions Australië en Nieuw-Zeeland anderzijds, die een heffing van invoerrechten op vleesch tot onderwerp hebben, langer duren dan men oorspronkelijk verwacht had. Het uitgebreide Engelsche vloot- bouvv-programma. In ieder geval is echter het tempo, waar in Engeland zich wapent, in den laatsten tijd opgevoerd. Dit schijnt vooral voor de vlieg tuigindustrie te gelden, die reeds een aan zienlijke grootere productie per week ver oorlooft, dan men eenige maanden geleden verwacht had. Daarom dus de vreugde over het aangekondigde deficit. Naast de groo tere vliegtuigproductie zal ook het plan tot motoriseering van het landleger reeds in het loopende fiscale jaar grootere uitgaven noodzakelijk maken, dan zich bij het opstel len van de begrooting liet aanzien. Ten slotte zijn in verband met de opmerking van Chamberlain over een waarschijnlijk te ver wachten deficit geruchten over een uitge breid vlootbouw-programma opgedoken. Reeds kort nadat de Engelsche begrooting was aangenomen, werd de vloot een aan vullend crediet van 10.3 millioen pond toe gestaan, waarbij het hoofdzakelijk betrof afbetalingen op zich in aanbouw bevindende nieuwe schepen, die eigenlijk eerst in 1937 op stapel zouden worden gezet. Men veron derstelt nu te Londen, dat de door Japan op de Londensche vlootconferentie aangenomen houding, voor de Engelsche admiraliteit aanleiding is geweest, het vlootbouw-pro gramma voor dit jaar aanzienlijk uit te breiden. Alles en alles bij elkaar gerekend, zou men niet verrast kunnen zijn, indien voor het loopende fiscale jaar credieten niet ter hoogte van 20 millioen pond ster ling, zooals Chambei'lain drie maanden ge leden aankondigde, doch ter hoogte van 30 35 millioen pond sterling noodzakelijk zouden zijn, Geen nieuwe belastingen. Men maakt er zich in het ministerie van financiën klaarblijkelijk geen zorgen .over, hoe zich de middelen voor de versnelde be wapening te verschaffen. Het eerste kwar taal van het loopende fiscale jaar leverde v/eliswaar een deficit van 15.42 millioen pond sterling op. Hieraan hadden de ver hoogde uitgaven voor de bewapening even veel schuld als de verminderde inkomsten uit successierechten en inkomstenbelasting. Maar deze vermindering in de belasting opbrengst behoeft geenszins pessimistisch te stemmen. Want het grootste deel van de inkomstenbelasting vloeit, naar de ervaring heeft geleerd, eerst in het laatste kwartaal van het fiscale jaar in de staatskassen, zoodat de verhooging van de inkomstenbe lasting van 22 tot 23% in den loop van het eerste kwartaal nog geen uitwerking kon hebben. Daar de vlottende schuld bij het begin van het kwartaal 75 millioen pond sterling minder bedroeg dan in het vorige jaar, ziet het ministerie van financiën er niets be denkelijks in, zich door een verhoogde uit gifte van schatkistwissels de noodzakelijke middelen voor de bewapening te verschaf fen. Men houdt vast aan het principe, dat een zoo groot mogelijk deel van de kosten der bewapening uit de loopende inkomsten moet worden bestreden, doch dat men anderzijds de belastingen niet te zeer mag verhoogen, wijl hierdoor de economische op leving zou kunnen worden geremd. Zou er aan het einde van het fiscale jaar de vrees bestaan dat een verder aandraaien van den belastingschroef de conjunctuur zou versto ren, dan zou men zijn toevlucht moeten ne men tot een leening. ONJUISTE BERICHTGEVING. Hoezeer het voor betrokkenen ongetwij feld onaangenaam moet worden geacht dat bij de berichtgeving over de onregelmatig heden bij het Plaatselijk Crisis Comité en Maatschappelijk Hulpbetoon, ook namen van hier ter stede zeer bekende personen in het geding komen, dit is nu eenmaal onvermijdelijk. Nimmer echter mag dit een journalist verleiden, de schaal naar den anderen kant te doen overslaan en bij zijn berichtgeving het feit, dat er menschen in het spel zijn, ten eenenmale te verwaarloozen. Hij moet feiten die gesignaleerd bebooren te worden, in zijn blad publiceerenook als dit tengevolge heeft dat een medemensch hierdoor pijnlijk of erger wordt getroffen. Maar nimmer is hij, noch journalistiek, noch moreel verantwoord, door klakkeloos feiten te publiceerendie g e e n fei ten zijn Hebben wij bij een vorige gelegenheid in bedekte termen te verstaan gegeven, welk blad wij op het oog hadden, thans moeten wij met name de aandacht vestigen op „De Telegraaf". De Vlissingsche correspondent van dit blad heeft in genoemd blad èn in bet „Dagblad voor Zeeland" het bericht gelanceerd, dat de heer P. G. Laernoes (aangeduid met zijn initialen), wethouder van Financiën en Sociale Zaken alhier, gis termorgen werd gearresteerd. Een feit, dat, hoe pijnlek het ook voor den betrokkene moge zijn, ongetwijfeld ge publiceerd behoort te worden wanneer het hiderdaad heeft plaats gehad dat is nu eenmaal de consequentie van het kranten- Werk.; het is soms onvermijdelijk iemand pijn te doen en dit kan om redenen van grooter algemeen belang zelfs noodig zijn. Maar het staat positief vast, dat dit be richt ten eenenmale onjuist is. De heer L. i s gisteren niet gearresteerd Het is mogelijk, dat ook h\j in deze pijn lijke zaak overgegaan is tot handelingen die niet hadden mogen geschieden dit zal uit het onderzoek blijken en wanneer dit inderdaad het geval is, zal de heer L. de consequenties moeten aanvaarden zooals dit met ieder ander het geval is. Maar dit geeft niemand het recht als een vaststaand feit te publiceeren, dat een arrestatie heeft plaats gehad, wanneer dit niet is geschied. Hetgeen is voorgevallen is erg genoeg en velen worden thans in ellende gedompeld. Dit laatste is onvermijdelijkwie zich schuldig maakt aan daden die niet door den beugel kunnen, moet de gevolgen dur ven aanvaarden en dient te worden ge straft als daartoe bevoegde instanties het „schuldig" uitspreken. Maar inmiddels moet het toch beneden alle peil worden geacht, om iemands goe den naam in ernstiger mate aan te tasten dan onvermijdelijk kan zijn. En dit is door het lanceeren van het volkomen uit de lucht gegrepen bericht over deze arrestatie inderdaad geschied. Men begröpe ons niet verkeerddit stukje is geen verdediging van den heer L.Wij hebben geen behoefte en geen aanleiding hem te verdedigen, zouden er misschien ook niet toe bevoegd zijn. Dat het gesignaleerde feit den Wethou der van Financiën betreft, is voor ons niét meer dan een a a n 1 e i d n g tot het schrijven van dit „Kort Commentaar". Wij zouden op onjuiste berichtgeving, waardoor iemand einders getroffen werd, in precies dezelfde bewoordingen de aandacht vestigen. Want ook de journalistiek kent een ongeschreven eere-code een g e- ruchtis geen feit en de jacht naar primeurs mag er nimmer toe leiden, een gerucht voor een feit te doen doorgaan. De Nederlandsche Pers staat in heel de wereld bekend om haar onkreukbaarheid en betrouwbaarheid. En daarom zullen wij handelingen waardoor de goede naam van de Nederlandsche Pers benadeeld wordt, signaleeren zoo dikwijls hiertoe aanleiding bestaat. Denk om uw rywielplaatje. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, zal men van 18 Augustus zonder rijwiel- plaatje mogen fietsen. Nadien wordt ech ter weer scherp toezicht gehouden en na tuurlijk is dit in de nog resteerende dagen dezer maand eveneens het geval. Men stare zich dus niet blind op het. feit, dat straks een week lang zonder plaatje mag worden gereden een week is gauw om en licht vergeet men dan een rijwiel- merk te koopen, met alle onaangename ge volgen van dien. Men koope dus in de komende dagen een plaatje op het postkantoor, waar zij thans verkrijgbaar zijn gesteld ook denloket ambtenaren bewijst men een dienst door niet tot het laatste oogenblikte wachten en dan onnoodig groote drukte te veroor zaken. Het badbedrjjf. In de week van 1723 Juli werden 4082 baden genomen, waarvan in het gewone bad 2140 en 1942 in het volksbad. De temperatuur van de lucht was 68 gr. en van het water 65 gr. Lotte en Jörl Kaschnar. De Oude Vriendschap. Dit danspaar, waarover we reeds in 1932, ter gelegenheid van een optreden in „Britannia", met veel lof konden schrijven, is voor de bezoekers van de kermisdans- avonden een ware attractie. Lotte en Jörl Kaschnar, van wie we thans een fantasie- wals, een fantasie-tango, een tap-wals en een czardas zagen, welke door de wisse lende belichting aan effect wonnen, vormen een prachtig, gracieus danspaar, dat recht heeft op veel bewondering. Het spontane applaus bewees, dat het publiek en ook zoo over dacht. Voor hen, die behalve zien dansen deze kunst ook zélf willen bedrijven, is de huis kapel onder Charles Haaze bereid de noo- dige goede muziek te verschaffen. Opbrengst zomerpostzegels. Het plaatselijk Comité voor de zomer postzegels schrijft ons De opbrengst van de gehouden verkoop zomerpostzegels bedraagt 807.77. Allen die hebben meegewerkt tot het slagen van dit mooie resultaat hartelijk r'ank, Een aanrijding. Gisteravond is een 5-jarig meisje in de Boschjeslaan door een wielrijdster aange reden. Het kind bekwam een beenbreuk en is naar een ziekenhuis overgebracht moe ten worden. De politie stelt een onderzoek in of de regels van den weg behoorlijk in acht zijn genomen. Dronkenschap. In den afgeloopen nacht is aan het bureau van politie een man in beschonken toestand gebracht, die een bloedende hoofdwonde had. Hij was niet in staat hierover nadere inlichtingen te geven. Vermoed wordt, dat hij is gevallen. Na verbonden te zijn is hij ter ontnuchtering in bewaring genomen, Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De vierdaagsche afsta ndsmarschen rond Nijmegen. De nieuwe Waalbrug maakte bet dit jaar voor het eerst mogelijk om ook boven de Waal een dagmarsch uit te schrijven. Vierdaagsche impressies op de Belvedère te Nijmegen; Wandelende schaduwen in dé vroege ochtendzon op den derden dag. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan Binnen een kwartier kunt Ge die vergeten zijn en U als her boren voelen door één of twee Volgens recept van Apotheker Dumorrt AKKER.CACHETS der N.V. A.T.O. Blokbandbedrijf te Am sterdam, bood het bedrijf aan een aantal ouden van dagen een autotocht door het Gooi aan. Voor reparatie binnengekomen. Het Belgische stoomschip „Josephine Charlotte" is gisteren alhier van Antwer pen op de haven gekomen. Het schip zal hier gerepareerd worden, welke reparaties worden uitgevoerd door de Kon. Mij. „De Schelde". Daarna zal het schip naar Zuid- Amerika vertrekken. Extra trein naar Antwerpen en Brussel. Naar Wassing's Reisbureau te Tilburg ons mededeelt, zal op 15 Augustus een extratrein naar Antwerpen en Brussel loo- pen, op dezelfde wijze en voor dezelfde prij zen als de treinen, die gedurende.de Brus- selsche tentoonstelling hebben geloopen, met dit verschil, dat met dezen trein naar en van Antwerpen gereisd kan worden. Nadere bijzonderheden worden nog per advertenties bekend gemaakt. MIDDELBURG Een brandweeroefening. Gisteravond is de brandweer met- bijna alle materiaal uitgerukt naar de omgeving van Koorkerkhof en Wal te Middelburg, waar drie branden werden verondersteld, die met niet minder dan 12 flinke stralen *,ijn bestreden, alle direct of indirect aan gesloten op de breede leiding, die bier een paar jaar geleden is gelegd. Daarbij is ook gebruik gemaakt van de kortgeleden ge plaatste bovengrondsche brandkranen. Als men in aanmerking neemt, dat op korten afstand van elkaar de beide autospuiten en een motorspuit het water opzogen en dan toch ook de direct aangesloten slangen een f linken druk konden ontwikkelen, dan heeft deze oefening wel duidelijk de brand veiligheid voor dit deel der stad, met de Abdijgebouwen en kerken, aangetoond. Na afloop heeft de heer Bierman in de kazerne aan het volledig personeel maar niet minder aan de vele genoodigden, o.w. de burgemeester en de beide wethouders en vele burgemeesters, wethouders en brand weerautoriteiten uit de omgeving, nog eens doel en verloop van de oefening uiteen gezet. Burgemeester Fernhout heeft als voor zitter van den Prov. Zeeuwschen Brand- weerbond, maar niet minder als burgemees ter zijn groote voldoening over het werken Van de nieuwe brandkranen uitgesproken, en de verzekering gegeven, dat de groote ambitie van alle bij de brandweer betrok kenen om alles zoo goed mogelijk te maken, ook door velen, die buiten het gemeente bestuur staan, op zeer hoogen prijs wordt gesteld, Geen rijbewijs. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen A. de R., die een tweewielig motorrijtuig bestuurde zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. Een varkensfokvereeniging. Donderdagmiddag werd te Middelburg een vergadering gehouden van 20 varkens fokkers, die besloten over te gaan tot de oprichting van een varkensfokvereeniging. De 20 personen traden allen toe en kozen tot voorzitter den heer J. J. Mesu, tot secretaris-penningmeester den heer J. Krij ger, beide Nieuw- en St. Joosland en tot bestuurslid den heer F. Kwekkeboom te St. Laurens. In het vastgestelde reglement werd be paald, dat alleen leden van het varkens stamboek lid der vereeniging kunnen wor den en onder de leden van het varkens stamboek zal propaganda voor toetreding worden gemaakt. OOST- EN WEST-SOUBURG Een collecte. Zaterdag 25 Juli a.s. zal alhier een bloempjesdag gehouden worden ten voor- deele van de opvoedingsstichting voor jongens te Hoenderloo. dew Engeland bewapent koortsachtig. .(Hoofdartikel.) Eerste Blad- Brief van den minister van Onderwijs aan den voorzitter der Tweede Kamer over de spelling. (Binnenland.), De criminaliteit in ons land neemt toe* (Binnenland.)1 Mr. Patijn wordt binnenkort benoemd tot gezant te Brussel. (Binnenland.); Zeppelin-proefvlucht naar Ned.-Indië niet te verwachten vóór October 1937* (Luchtvaart.). Lindbergh over luchtvaart en defensie. (Luchtvaart. X De opstand in Spanje eïscht talrijke slachtoffers. {Buitenland. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Verkeersongeval. Hedenmorgen viel een wagen met trac tor met hooi beladen in de Vlissingsche straat om. Een melkwagen in de nabijheid^ liep schade op, daar flesschen melk enz. vernield werden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De zomerpostzegels. Het Souburg-Ritfchem comité voor den verkoop van zomerpostzegels, onder leiding van den heer en mevrouw Van Doorn, heeft haar werkzaamheden geëindigd. Door het comité wei-den verkocht 1200 postzegels h 10 cent, 950 postzegels èL 3 cent, 100 postzegels 8 cent, 93 postze gels a 16 cent. Tevens werden 123 briefkaarten voor de loterij uitgereikt en 3 boekjes briefkaarten A.N.W.B. verkocht. Het comité is dankbaar gestemd voor de medewerking op Souburg en Ritthem on dervonden. BRESKENS Een bijenwolf aangetroffen. Dezer dagen is in een der wallen van het voormalige fort „Frederik Hendrik" alhier een bijenwolf aangetroffen. Deze, voor den bijenstand zeer schadelijke indringer, komt slechts zelden hier voor. Het gedeelte van den wal waar de bijen wolf in gevonden is, wordt afgegraven en in de vest gegooid. Dit om eventueele voortplanting zooveel mogelijk te beperken,- Groot spoorwegwerk bij Vlake» Zooals bekend is, worden door den Rijks- waterstaat en de spoorwegen over het te verbreeden kanaal door Zuid-Beveland, bij Vlake, twee nieuwe bruggen gelegd, die moeten dienen voor het spoorweg- en voor het gewone wegverkeer. De stalen boven bouw der bruggen komt te rusten op een gemeenschappelijken betonnen onderbouw. De hoogte der bruggen wordt, met het oog op de doorvaart der schepen, zoodanig, dat de spoorweg hooger moet komen te lig gen, zoodat nieuwe opritten zullen moeten worden gemaakt. Teneinde nu te zorgen, dat het treinver keer van het werk geen hinder ondervindt, zal een nieuwe baan worden gelegd, onge veer 35 meter Zuidelijk van de bestaande,- die op de na te noemen begin- en eindpun ten aan de bestaande baan zal aansluiten* Een hoeveelheid van 750.000 kub. meter z^nd is hierbij te verwerken. Dit werk zal door de Ned. Spoorwegen voor rijksrekening geschieden. De verhooging van den spoorweg zal aanvangen bij station Kruiningen-I en zich uitstrekken tot nabij Kapelle-B., ongeveer een afstand van vier K.M. De nieuwe brug zal circa vier meter hooger komen te liggen dan de bestaande, welke t.z.t. zal worden gesloopt, meldt „De Zeeuw". Voortvloeiende uit deze baanomlegging-* zullen de emplacementen te Kruiningen en Vlake, welk laatste station nog alleen dienst doet als raccordement voor het goederen vervoer, eenigszins worden gewijzigd. Met het geheele werk, waarvan de kos ten worden geraamd op 670.000, waar onder ook begrepen zijn verschillende klei nere werken, zullen ongeveer twee jaren gemoeid zijn. De aanbesteding zal geschieden bjj de Ned. Spoorwegen te Utrecht, op 11 Augus tus a.s.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1