1000 500 300 25 iïloe DONDERDAG 33 JULI IVO. 172 74e Jaargang: 1936; DitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS De malversaties bij het Crisis-Comité. en lusfoloOS van «lg« VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad De Dominions wapenen zich. Het moederland kan hen niet meer verdedigen. De annexatie van Abessinië door Italië beeft aangetoond dat er zich omstandig heden kunnen voordien waardoor de En- gelsche vloot geruimen tijd aan een be paalde plaats (Middellandsche Zee) gebon den kan worden, zoodat zij de dominions niet beschermen kan. Daar komt nog bij", dat ook de Britsche machtspositie in het Verre Oosten voortdurend bedreigd wordt. De Japanners hebben voor de huidige be trekkelijke zwakte van Groot-Brittannië scherpe oogen en zullen niet nalaten, daarmede hun voordeel te doen. Tegenover de tot nog toe plaats gevonden hebbende aanranding van Britsche belangen door de Japansche penetratie van Noord-China en de ontzaglijke smokkel van Japansche goe deren, heeft Londen zich tot een hoffelijk protest in Tokio moeten beperken, een protest, dat natuurlijk geen enkel resul taat zal hebben, indien daarachter geen werkelijke macht staat. De Oost-Aziatische eskaders heeft Engeland voor het grootste gedeelte in de richting: van de Middelland sche Zee moeten verleggen. De wacht in 't oosten moest aan de Vereenigde Staten v/orden overgelaten. Japan zou zijn brutale politiek in China niet hebben durven voe ren, indien het niet wist, dat de macht van den blanken man aan het dalen is. Het ontstaan van twe,e nieuwe machts centra zoowel aan den westelijken als aan den oostelijken toegang tot den Indischen Oceaan moest de situatie voor het Brit sche rjjk volkomen veranderen. Engeland heeft niet voldoende schepen om de ooste lijke helft van Afrika, Indië, Australië en tegelijkertijd zijn belangen in den Atlanti- schen Oceaan en den pacific te verdedi gen. Dat vervult de beide dominions, die het dichtst bij de nieuwe machtscentra lig gen, Zuid-Afrika en Australië, met zorgen. r- De kortgeleden in Londen gearriveerde Zuid-Afrikaansche minister van oorlog, Pi- row, heeft een omvangrijk vijf-jarenplan medegebracht, dat Zuid-Afrika tot den sterksten staat van dit werelddeel moet maken. Simonsstad moet een machtige vlootbasis worden. Deze stad ligt ver van de gebieden verwijderd, die voor Engeland als oorlagsterrein in aanmerking komen. Van daar is de weg naar Singapore en net Verre Oosten korter dan van Malta af. Een dergelijk plan zou Engeland veroorlo ven, de Middellandsche Zee aan de beide uitgangen te sluiten. Italië zou dan in de Middellandsche en Roode Zee ingesloten zijn. Het staande Zuid-Afrikaansche leger, dat op het oogenblik nauwelijks 5000 man omvat, zal op 15.000 man gebracht wor den. De militie, zal van 12.000 op 40.000 man gebracht worden. Bovendien wil men een soort burgerwacht ter sterkte van om streeks 9000 man organiseeren. De plan nen voor de uitbreiding van de vloot zijn eveneens veel omvattend. De luchtvloot zal de beschikking krijgen over 76 moder ne vliegtuigen, terwijl de militie zal wor den versterkt door 12 eskaders van ieder 5 zeer snelle bommenwerpers. In het ge heel zullen er in de eerstkomende vijf jaren 1000 piloten en 3000 mecaniciens worden opgeleid. Bovendien zullen er fa brieken ter vervaardiging van oorlogsma terialen werden opgericht, zoodat het land op dit gebied van den invoer van overzee onafhankelijk zal worden. De ongeveer 100 K.M. ten noorden van Kaapstad liggende Saldanabaai zal tot een steunpunt voor de luchtvloot worden gemaakt. De ontwikkeling van het vliegtuig heeft de militaire positie van Engeland geheel veranderd. Zijn zwakheid tegenover Italië berust ook op dit feit. Het steunpunt Malta heeft daardoor veel aan waarde ver loren. De zeeweg naar Indië door de Mid dellandsche Zee is sinds de opening van het Suezkanaal het zorgenkind van de Londensche staatslieden geweest. Zijn be veiliging was een van de kernpunten der Britsche politiek. Heden geeft men te Lon den toe, dat tengevolge van de sterke Ita- liaansche bewapening in de lucht de Mid dellandsche Zee in geval van ernst niet meer te houden is en Engeland er zich toe zal moeten beperken, de beide uitgangen af te sluiten. 9 Ook Australië en Nieuw-Zeeland beste den op het oogenblik groote aandacht aan hun verdediging, zij het dan ook niet in dien omvang als Zuid-Afrika. Australië wordt zeer door Japan bedreigd en is on der de huidige omstandigheden in de eer ste plaats op zichzelf aangewezen. Het legt het zwaartepunt op een sterke luchtvloot. Men ziet daarin het beste wapen, om de verschillende deelen van dit jonge wereld deel te kunnen beschermen. De dreigende gevaren hebben de domi nions nader tot het moederland gebracht. Zij voelen zich bedreigd en zoeken daarom steun bij Engeland. Tot nog toe hadden zij het voerdeel, dat het moederland de lasten der verdediging droeg. Nu zijn zij met het oog op den veranderden toestand bereid, lasten der verdediging, die zij vroeger van de hand wezen, op zich te nemen. Sinds het einde van den wereldoorlog waren zij tegen ieder engagement van Engeland m Europa. Thans zullen zij moeten inzien, dat deze politiek niet langer houdbaar is, want tenslotte hangt ook hun eigen veilig heid van de ontwikkeling in Europa af. Variété Faveur. Concertgebouw. Op buitengewone wijze is gisteravond het drietal variété-voorstellingen ingezet, dat Faveur hier in de tweede helft van de kermisweek geeft en waarvan het publiek filet volle teugen zal genieten. Men behoeft tegenover Faveur met zijn jarenlange ge vestigde reputatie de kat niet uit den boom te kijken, vandaar dat bij de première de groote zaal reeds vrijwel geheel gevuld was. Het programma bestaat dan ook uit lou ter „Stars". Elk nummer is een attractie op zich zelf, boeiend van begin tot einde. De stemming komt er reeds dadelijk in, wanneer de Solisten Band onder de be kwame leiding van Jef de Winter een po pulaire potpourri ten gehoore brengt. Ook de muzikale intermezzi en de passende be geleiding der verschillende nummers wor den door dit ensemble uitstekend ver- fcorgd. Als eerste nummer op het tooneel ver schijnen „Corelly and Partner", die buiten- gemeene staaltjes van balanceerkunst de- monstreeren, waarin ook de vroolyke noot niet ontbreekt en welke in gestagen climax culmineeren in een onder hilariteit met de noodige vaart en variatie op de voetzolen omwentelen van een ledikant met kostba ren inhoud. „The 4 Symmeka" vormen een schitte rend nummer, waarin ongekend* «pier- en lichaamskracht, gecombineerd met de uiterste vaardigheid, en beelden en standen als uit gips gegoten te bewonderen zijn. Bijzonder knap, dikwerf geestig jong- leurswerk, in allerlei combinaties en ver scheidenheid en soms in een verbluffend tempo, verrichten „Les 4 Mongadors" inderdaad twee jongleurs en twee jongleu- ses van ongewone capaciteiten terwijl „The 3 Willards", accordeon-virtuozen met pracht-Hohner-instrumenten, voor een nummer zorgen, dat tegelijk geweldig mu zikaal en uiterst grappig is. „Fred Houben" toont zich een ware meester in het bespelen van de meest uit- eenloopende muziekinstrumenten saxa- phoons, cello, xylophoon, concertina en baby-concertina. Werkelijk verbluffend, welk een hoeveelheid frappant heldere mu ziek hij uit deze kleine harmonioa's weet te halen. Ook op dansgebied valt zeer veel aan trekkelijks te genieten. „Les 3 Rettichini's" bestaan uit een prachtig gracieus, gerouti neerd danspaar en een voortreffelijk step- danser, die de aanwezigen in reine verruk king brengen met de door hen ten toon gespreide elegance, gratie, vaardigheid en acrobatiek. Wie een stukje exentriek wil zien dansen, moet den komiek „Johnnie Riscoe" in zijn prestaties gadeslaan, die er bovendien lustig en mal op los confereert en ook met z'n dolvermakelijke parodieën en z'n komieke schets „Even 'n telefoon tje" de lachers geducht op zijn hand krijgt. „Cord and Gillette" brengen een.wieler- act van de beste soort en toonen zich als het ware met allerlei modellen van kar retjes vergroeid. Het programma zou niet in orde zijn als er geen Hollandsche humorist en) bij was (waren). Met „Tholen en Van Lier" heeft Faveur een zeer goede greep gedaan. Een first class artistenpaar, dat met z'n rake zetten, en geestige liedjes met een refrein tje, dat weerklank vindt in de zaal, onver- valschte vroolijkheid weet te ontketenen. De schoonheid van verschillende num mers wordt verhoogd door de zeer fraaie, door toepassing van kleuren-projectie ver kregen resultaten. Costumes en decors zijn schitterend verzorgd en onder regie van Arnold Hoffman wordt het programma vlot afgewerkt. Alle artisten, zonder uitzondering, heb ben een daverend succes verworven en hadden menig applaus bij open doek, bene vens de noodige terugroepingen, te incas- seeren. Wij hebben ons met dit zoowel quantita- tief als qualitatief eerste rangs-program- ma kostelijk geamuseerd. Het onderzoek naar de malversaties bij het Plaatselijk Crisis Comité duurt nog steeds voort en zal nog geruimen tjjd in be slag nemen. Gistermiddag was het parket weder hier ter stede en heeft op het bureau van Maatschappelijk Hulpbetoon een deel der administratie in beslag genomen. Spoedvergadering van B. en W. Hedenmorgen hebben Burgemeester en Wethouders van Vlissingen in een spoed vergadering (voor het bijwonen waarvan wethouder De Meij zijn "elders in het land doorgebrachte vacantie 1: eft moeten on derbreken), de onregelmatigheden bij het Plaatselijk Crisis-Comité en bij Maatschap pelijk Hulpbetoon onder oogen gezien. Eenstemmig was het College van oor deel, dat geheel afgescheiden van de wyze waarop zij die fraude hebben ge pleegd, zullen worden gestraft in het belang der behoeftige ingezetenen een on gestoord functioneeren van de betrokken diensten verzekerd moet worden. Vooral de arrestatie en het hierdoor aan zijn arbeid onttrekken van den. heer de W. zou bij Maatschappelijk Hulpbetoon tot ernstige stagnatie aanleiding kunnen ge ven de W. is hedenmorgen officieel in zijn functie geschorst. In nauw overleg met de Hoofdinspectie der Steunverleening te 's-Gravenhage is daarom besloten, dat een bekwaam ambte naar van dien dienst naar Vlissingen zal worden gedirigeerd om de functies van den heer de W. waar te nemen. Naar wij ver nemen is voor dit doel de heer Van den Struyck, controleur bij de Hoofdinspectie voor de Steunverleening nog heden uit Den Haag vertrokken, zoodat hij Vrijdagochtend zijn arbeid te Vlissingen zal kunnen aan vangen. De heer v. d. S. wordt vergezeld door een tweeden ambtenaar, die voor en kele dagen zal assisteeren bij de leiding der Vlissingsche Arbeidsbeurs. Hoewel deze functionarissen in den be ginne ongetwijfeld ernstig gehandicapt zullen worden door het feit, dat zij de plaatselijke verhoudingen niet kennen, heeft men gemeend goed te handelen door niet-ingezetenen voor deze functies aan te wijzen, die zonder aanzien des persoons zul len doen wat noodzakelijk blijkt te zijn. Hedenmorgen is voorts besloten den heer J. P. L., adjunct-commies ter secretarie, als zoodanig te schorsen. Uit goede bron vernemen wjj verder, dat de rijkscontroleur de heer Korver, voor het onderzoek in deze ingewikkelde kwestie als deskundige aan de justitie is toegewezen. Bruggenbouw voor de Ned. Spoorwegen. Hedenmorgen heeft het tweede gedeelte van de groote spoorbrug die bij „de Schel de" voor de Nederlandsche Spoorwegen werd geconstrueerd, Vlissingen verlaten. Het transport wordt hedenavond te Vla- ke verwacht, zoodat morgen met de mon tage zal kunnen worden aangevangen. Zooals reeds werd gemeld, zal deze brug het verbreede kanaal door Zuid-Beveland overspannen. Een groote vechtpartij. In den afgeloopen nacht werd door een caféhouder assistentie gevraagd daar be zoekers in zijn café vechtende waren. Bij de komst der politie verwijderden zij zich, de politie die hen volgde, tartende en uit scheldende. Op het Bet je Wolff plein ver stoorden zij opnieuw de orde en greep de politie in, Eén denmannen, een kermisklant ER Z'JN TUDEN DATQEl) 5TEED5 hoe en lusteloos CjEVOELT..,. NEEH DAN IEDEREN VR.UDAC] EN ZATERDAG) 1OF2I%S.S.CACHETS, EN '5 ZONDACjS Z'JT G]E WEER FRI5CM EN riONTER. Gij Kunt niet gezond blijven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen èn last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert Neem eiken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter inwendige zuivering DeM.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want: M.S.S.-cachets Maken „Schoon Schip" Per 12 stuks in koker slechts 60 cent. met een houten been, stelde zich als een woesteling aan. Een zeker deel van het publiek had medelijden met hem omdat hij een houten been heeft, maar zij die hem kennen, weten dat hij een echte vechters baas is. Op een oogenblik nam het verzet tegen de politie een ernstig karakter aan. Een vrouw begon de politie mede aan te vallen, omdat de man waarmede zij samenwoont, ook werd gearresteerd. Het was een gegil en geschreeuw wat honderden menschen trok. Juist op dit oogenblik verscheen per soonlijk de commissaris van politie. De ver- zetplegers staakten hun verzet en werden op last van den commissaris in een auto naar het bureau gebracht. Allen verkeerden in kennelijken staat van dronkenschap. Aan het bureau zijn drie mannen en een vrouw in bewaring gesteld, die hedenmor gen na verhoor zijn ontslagen. Nog geruimen tijd bleef een groote men- schenmassa voor het bureau samenscholen, in de hoop nog een of andere sensatie mede te maken. Intusschen sliepen de gearres teerden reeds hun roes. Een hunner pleeg de aan het bureau nog vernieling door een ruit in zijn cel in te slaan. Een Inval. Gisteravond hebben ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen in samenwer king met de politie een inval gedaan in een woning hier ter stede, alwaar zij een vol ledige distilleerinrichting in werking aan troffen. De bewoner is gearresteerd en naar het bureau van politie overgebracht, waar heen mede de inbeslaggenomen volledige distilleerinrichting nog is overgebracht. Sigarettenpapier gesmokkeld. Gisteravond te half zeven heeft de douane in de Binnenhaven een belangrijke hoeveelheid circa 6000 boekjes) sigaret tenpapier aangehaald. De smokkelwaar bevond zich aan boord van het schip „Succes van den „Telegraaf'-beurtvaart- dienst Vlissingen—Rotterdam. De boot kwam .uit Zeebrugge en de knecht heeft Het Britsche Empire in de knel. .(Hoofdartikel.) Belangrijke veranderingen bij Maat schappelijk Hulpbetoon. Stadsnieuws.X Zullen Macdonald en Sir John Simon uit de Britsche regeering treden (Buitenland.) In Spanje wordt nog gevochten. .(Buitenland.) De strekking van het jongste Konink lijk Besluit inzake de spelling. (Binnenland.) Japan door een typhoon geteisterd. (Gemengd Nieuws.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN het sigarettenpapier in België, buiten voor kennis van den schipper, heimelijk aan boord verborgen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdingha'l. Woensdag werd in Middenmeer, het nieuwe dorp in onze twaalfde provincie, een paardenmarkt gehouden. Daar de in stallatie hiervoor nog niet gereed is, wer den de paarden vastgebonden aan de auto's, die hen naar de markt vervoerd hadden. Het havenhoofd te Schevenin- gen dat het vorig jaar winter door de stormen zoo hevig verzakt is, wordt thans gerestaureerd. C.J.M.V.-Feestavond. Gisteravond hield de Chr. Jonge Mannen Vereeniging in haar gebouw Noordstraat 34 een feestavond. De voorzitter der werkloozencommissie, de heer Joh. P. Ventevogel, opende de zeer druk bezochte bijeenkomst met gebed en sprak zijn blijdschap uit over deze groote belangstelling. Aller sympathie is noodig voor het doel, waartoe deze bijeenkomst is belegd, nl. om jeugdige werkloozen aan het werk te zetten en dan aan productief werk. De Jonge Mannen Vereeniging heeft een object, nl. het opknappen van haar gebouw. Spreker hoopte, dat deze avond tot het bereiken van dit doel heeft medegewerkt. De mondorgelclub „Excelsior" der C.J. M.V. ving daarna het programma aan met het ten gehoore brengen van den „Excel- sior"-marsch, gecomponeerd door haar di recteur, den heer C. Labruyère, en gaf deze club vervolgens nog een 4-tal nummers ten gehoore, die de stemming er in brachten* De nummers werden zeer verdienstelijk uit gevoerd. De tooneelclub der C.J.M.V. voerde hier na onder leiding van d enheer Vergers op, „In de laan der Verliefden", tooneelstuk in 3 bedrijven, waarmede men veel succes oogstte. De heer Ventevogel dankte namens 'de werkloozencommissie „Excelsior" en de tooneelclub voor hun gewaardeerde mede werking en wekte op Vrijdag a.s. de te geven bijeenkomst, met een ander pro gram, weder bij te wonen, waarna hij den avond sloot en deed eindigen met het door allen staande gezongen le couplet van het Wilhelmus. Vreemdelïngenbezoek, Met de provinciale boot van Breskens werden heden van de Belgische badplaat sen overgezet 3210 passagiers en 122 auto's. Het vorig jaar bedroegen deze aantallen resp. 2700 en 100, wat dus niettegenstaan de het slechte weder, op een flinken voor uitgang wijst. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd Een glacé heeren- handschoen gekleurd boord type Lips- sleutelpaar dameshandschoenen heeren rijwiel rijwielbelastingmerk in étuilet- terarmbandje kinderportemonnaietje I03 rijwielbelastingmerk fietssleutel en huis sleutel, en dat inlichtingen te bekomen zynf omtrentEen rijwielbelastingmerk in étui bij Van de Grijp, Walstraat 2 leeskaarfc gemeente Rotterdam bij Mudde, Cruysstr< 4 alpinemuts bij De Witte, Piet Heinstr. 6 schilderskwast by Houmes, Leliënlaan 10 broche met naam bij Kentïn, Slykstr. 39 wit mutsje bij Mesker, Beckerstraat 3;

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1