1000 500 300 25 De Fransche wapenindustrie WOENSDAG 22 JULI Op reis onmisbaar! NO. 171 74e Jaargang UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS §cl>CMfU«»sscn «ion clew dgatf 1936; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. lOregels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad Het particuliere element overheerscht. De Fransche regeering heeft zooals .hekend bekendheid gegeven aan haar plannen, de Fransche wapenindustrie te nationaliseeren. In hoeverre zij daarin zal Blagen blijft af te wachten. Dezer dagen promoveerde de Praagsche universiteit Eugène Schneider, de machtige Fran sche wapenfabrikant tot doctor honoris causa wegens „zijn groote verdiensten aan de Tsjechische industrie bewezen". Er zijn yele lieden, die hierin een symptomatische gebeurtenis zien. Misschien krijgt ook in Frankrijk een oud factum een nieuwen saam. Maar hoe dit ook zij, in ieder geval moet men de regeering-Blum om haar moedig initiatief prijzen, daar het nationaliseeren yan de wapenindustrie in Frankrijk werke lijk mede tot een factor des vredes zou kun nen worden, De voorziening van grondstoffen. Alle wapenindustrieën streven er naar, zich voor wat betreft de voorziening van grondstoffen van het buitenland onaf hankelijk te maken. In dit opzicht is het met de Fransche wapenindustrie zeer goed gesteld. De vrede van Versailles heeft Frankrijk gemaakt tot het land, dab in Europa het meeste ijzer bezit. De Fransche ijzer- en bauxietmijnen kunnen de eigen be hoeften ruimschoots dekken. Andere voor den oorlog belangrijke grondstoffen zijn niet zoo rijkelijk aanwezig of ontbreken heele- maal. Doch hier hebben de verschillende regeeringen maatregelen getroffen, zoodab de Fransche industrie ook in een zeer lang- durigen oorlog aan de eischen van de leger leiding zal kunnen blijven voldoen. Aan ko len produceert Frankrijk ongeveer twee derden van de eigen behoefte. Oliebronnen bezit Frankrijk hoegenaamd niet. Daarom wordt de vervaardiging van stookolie uit kolen ijverig door den staat gesteund, ter wijl de oliemaatschappijen gedwongen wor den, reusachtige hoeveelheden brandstof in voorraad te houden. Intusschen bezit Frank rijk een wapenindustrie, dat in geen enkele verhouding staat tot dat, wat Frankrijk zou behoeven, indien het slechts op de eigen veiligheid aankwam. Het particuliere element over heerscht. Indien, men de organisatie van de Fran sche wapenindustrie iets nader beschouwt, valt het op, welk een, groot aandeel het particuliere kapitaal hierin heeft. Wij wil len dit aan de hand van eenige nuchtere cijfers duidelijk maken. Voor de vervaardi ging van blanke wapens bestaan er wel 10 particuliere ondernemingen, doch geen enkele staatsfabriek. Met de fabricatie van geweren en revolvers houden zich 3 staats fabrieken en 6 particuliere ondernemingen bezig. Machinegeweren worden in 3 particu liere en 3 staatsfabrieken vervaardigd ge schut en mijnenwerpers in 8 militaire werk plaatsen en 9 groote particuliere bedrijven. Bij de munitie- en springstoffenproductie liggen de dinger, al niet anders. Voor de productie van infanterie-munitie bestaan er 9 particuliere en 2 staatsbedrij ven. Artillerie-munitie leveren, voor zoover bekend, slechts de firma Schneider-Creusot en de Compagnie des Forges et Acièries de la Marine et d' Homécourt, terwijl door 27 particuliere fabrieken onderdeelen van ar tillerie-munitie worden gemaakt. Voor de vervaardiging van tanks en pantserwagens zijn er 8 particuliere en 1 staatsfabriek. Met den bouw van vliegtuigen houden zich, voor zoover bekend, slechts particuliere onder nemingen bezig. We willen hiermede ons kort overzicht, waaruit de heerschappij van het particuliere kapitaal in de Fransche wapenindustrie duidelijk blijkt, afsluiten en nog slechts even het vraagstuk behandelen, wat deze heerschappij te beteekenen heeft. Een gevaar voor den vrede. De Fransche particuliere ondernèmers hebben in de wapenindustrie enorme kapi talen geïnvesteerd. Deze kapitalen willen werken en groeien. Dit kunnen zij slechts, indien er voldoende behoefte aan hun pro ducten bestaat. Ontbreekt de bèhöèfte, dan wordt déze zoo mogélijk kunstmatig in het leven geroepen. De particuliere wapenindus trie neigt er dus noodzakelijk toe over, een grooten invloed op de politieke leiding te krijgen. Hoe is het hiermede in Frankrijk gesteld Er zijn boosaardige lieden, die beweren, dat de buitenlandsche politiek van Frankrijk niet door den Quai d' Orsay, doch in de Rue de Madrid No. 7, in het hoofd kantoor van het Comité des Forges, waar rar. Eugène Schneider de scepter zwaait, gemaakt wordt. Dit is natuurlijk overdre ven, maar een ieder weet, dat de firma Schneider-Creusot en haar vrienden in de laatste vijftien jaar veel invloed op de Fransche politiek hebben uitgeoefend. Zoo zou Schneider aan het tot stand komen van het Fransch-Russische verdrag een grooter aandeel gehad hebben, dan alle politici van links tezamen. Het nationaliseeren van de wapenindus trie in Frankrijk moet dus werkelijk be schouwd worden als een werk des vredes. Of de regeering intusschen in dit lastige werk zal slagen De frande bij het Plaatselijk Crisis Comité. De heer de W., administrateur van het Bureau voor Sociale Zaken en leider van Maatschappelijk Hulpbetoon hier ter stede, is gisteravond gearresteerd en werd heden morgen aan de justitie te Middelburg voor geleid, Buitenvergadering Vlissingsche Chr. Jeugdcentrale. Hoewel de buüge hemel niet veel goeds doorspelde, heeft de Vliss. Chr. Jeugd centrale haar voorgenomen bijeenkomst in de duinen, toch door laten gaan. Dat zij hiervan geen spijt behoeft te hebben is haar na afloop wel gebleken. Want, terwijl het in onze stad water goot, is gedurende deze openluchtbijeenkomst geen droppel regen gevallen. Te kwart over acht had een honderdtal jonge menschen zich op het Betje Wolffplein verzameld om te fiets naar de duinen te trekken. Even voorbij Westduinen werd halt gehouden. Nadat allen zich op een heer lijk beschut plekje hadden neergevleid, klonken weldra door de avondstilte eenige coupletten van Gezang 3, waarmede deze [bijeenkomst werd geopend. De voorzitter, de heer J. P. Ventevogel, riep allen na gebed, een welkom toe. Als jonge menschen getuigen wij, geen genoe gen te vinden in kermis vieren, doch ons Vermaak op andere, betere wijze te zoeken. Vervolgens sprak de heer P. A. Belger 'Over „Wat mag en niet mag". Voor velen is dit een van de belangrijkste vragen van bet leven. Reeds zeer jong stel len wij deze vraag, doch wanneer wij ouder worden, bemerken we deze vraag zelf te moeten beantwoorden. Het wordt dan zeer moeilijk het juiste antwoord te vinden. Ook spreker zal dit niet geven, daar deze avond zich niet leent om te bezien wat ons scheidt, maar juist datgene, wat ons bindt, waar we allen vóór zijnGod lief te hebben en Hem te dienen. Met blijdschap zullen wij dit ook toonen. Het is van grooter waarde dan alle kermisgedoe. Dit ernstige woord werd onder groote stilte aangehoord. In aansluiting hierop speelde het pas opgerichte mandoline-clubje C.M.V. op keurige wijze eenige gewijde lie deren. Het slot van deze samenkomst werd ge vormd door het ontsteken van een kamp vuur. Toen de roode gloed opsteeg, schalden weldra de kampliederen door den stillen avond, afgewisseld door eenige voordrach ten van den heer Belger. En toen het vuur verminderde, hield ds. Hartjes de dagslui ting. Met eenige treffende woorden wees hij op het vuur van Gods liefde, dat alles om schijnt. Juist was deze bijeenkomst afgeloopen, toen de eerste regendroppels vielen en onder een zacht buitje werd huiswaarts gereden. Groot was de verbazing, toen men bij aan komst in Vlissingen constateerde, dat een gedeelte van de Badhuisstraat blank stond tengevolge van den hevigen regenval. Ongetwijfeld maakte het feit dat men er zoo goed afgekomen was, wat de regen be treft, de vreugde over deze bijzonder goed geslaagde buitenvergadering des te grooter. Nog eens de Internationale Scheldebeker- zwemwedstryd. De heer S. P. Reyne schrijft ons De luimen en nukken van den ouden zee god Neptunus zijn genoeg bekend. Verleden Zaterdag had hij een bijzonder boos gezicht getrokken, zoodat menigeen bezorgd was over het lot der dapperen, die bij zulk een woeste zee den Scheldemond moesten gaan overzwemmen. Met een bedenkelijk hoofd schudden hoorde ik velen verklaren „Daar komt niets van terecht". Evenwel, die grim mige ouwe zeegod was slechts op een grapje belust, zijn boosheid was maav schijn. Nooit was hij den zwemmers gunstiger gezind, hij zou hun de kans tot topprestaties geven. De 6e Scheldebekerzwemwedstrijd zou de wedstrijd worden der gebroken records. En toch n' en déplaise a monsieur Neptune ondanks de goed gezinde wind en stroom, die kranige zwemmers, voor wier prestaties ik alle bewondering heb, hadden het hem niet geleverd, als ze niet zoo goed waren geleid. Er waren zwemmers, die den lof verdiend hebben, die hun is toegezwaaid, juist als andere jaren er waren kranige loodsen, die hun werk verstonden, kerels, die be wondering verdienden juist als andere ja ren en tenslotte er waren roeiers. Roeiers, die elk bevel van den stuurman correct en snel wisten uit te voeren, roeiers, die de boot wisten te brengen, zoo snel of zoo langzaam als de loods het wilde, da&r waar hij ze wilde hebben. Roeiers, die geen „snoek vingen" ondanks de hooge golven, roeiers, die aan geen zeeziekte dachten, in 't kort, volleerde, getrainde roeiers, de roeiers van „de Lüctor" en dat zegt immers, alles. Voor mij verklaart dit ook voor een niet gering deel de gebroken records. Een snelle crawlslagzwemmer, die zijn hoofd voortdu rend in 't water heeft, ziet bij zulke hooge golven beslist zijn einddoel jet. Voor zijn richting is hij aangewezen op zijn boot. De snelste zwemmer heeft geen schijn van kans, als hij niet goed wordt geleid. „Och", denken velen misschien, „róeien kan ieder en de loods stuurt de boot". Laten ze dan maar eens trachten te roeien in zulk een woelige zee. Als de Engelschman Deane dezelfde roeiers had gehad, als zijn landge noot Temme twee jaar geleden en die was toen ook beslist de sterkste zwemmer dan had hij evenmin kans op succes ge-' had. Niet dat ik die jongens van de marine daar een verwijt van maak ze waren pas eenige dagen te voren in dienst gekomen en hadden zelden of nooit een roeiriem in de hand gehad. Maar voor den heer Temme was het een strop. Eerlijkheidshalve moet ik even verklaren, dat er geen opzet bij de keuze der roeiers in het spel was geweest. Nu kwa.men echter tooneelen als toen niet voor. Overal ging het als gesmeerd. De heer Deane had dit heel goed begre pen, daar hij na den gelukkigen afloop naar me toe kwam en zei: „You have splendidly drawn me across, I could hardly see, but I could always follow your boat". („Je hebt er me prachtig overgetrokken, ik kon bijna niet zien, maar ik kon altijd de boot vol gen".) Die lof was verdiend, echter werd hij aan den verkeerden persoon gebracht. Ik was alleen in de boot als lid der reddings brigade en had dus geen aandeel in sturen en roeien. Gaarne breng ik zijn woorden dus over aan den sympatliieken stuurman der boot wat was die kerel enthousiast en aan de kranige roeiers. Er is gezegd „Dit zijn tijden, die nooit meer zullen worden gemaakt". Och, geef aan onze bekwame loodsen, de jongens van „Luctor et Emergo" tot roeiers en, weer en wind dienende, zullen die tijden nog dikwijls worden benaderd, misschien overtroffen. En hiermee meen ik iets naar voren te hebben gebracht, dat in het uitgebreid ver slag toch nog was vergeten. Men kan nu eenmaal niet aan alles denken. Een brandweeroefening. Ter controleering. der gemaakte tijden op de oefening van den „Luchtbescher mingsdienst" op 16 Mei j.l. heeft Dinsdag* avond te Souburg een herhalingsoefening plaats gehad van de Vlissingsche brand weer. Daarvoor waren uitgerukt de auto-mo- torspuit onder commando van den brand meester Den Engelse, met De Landmeter als adj.-brandmeester, en de nieuwe baga- ge-wagen, onder brandmeester Geelhoed, ieder met resp. zeven manschappen. De bagagewagen werd te West-Souburg tij dens de oefening op non-actief gezet, ter wijl het personeel daadwerkelijk aan de oefening deelnam. De auto-motorspuit werd geplaatst aan den aanlegsteiger te O.-Souburg, teneinde uit het Kanaal door Walcheren water te geven. De 2^-duims persslangen werden zoo'n handig metalen zakdoosje mei 3 „AKKERTJES", want daarmee verdrijft Ge direct elke hoofdpijn, onwelzijn, kou. Practisch en goedkoop, slechts 20 centl gelegd langs het kanaal, over de kanaal- brug, langs het fietspad, over den dijk en onder de tramrails door, vervolgens over. den weg naar het erf waarop zich het denkbeeldig brandende perceel bevond. De slangen welke over den weg waren gelegd, werden door overrij-stukken be schermd, waardoor het verkeer niet stag neerde. Te samen werden voor deze oefening 225 meter persslang uitgelegd. Opgenomen tijden 16 Mei 21 Juli 1936 Vertrek Vlissingen t? 6.34 Aankomst Souburg bagagewagen 11.21 6.41 auto-motorspuit 11.21 6.42 Water gegeven met één slang 11.31 6.45 Klaar met water geven 11.36 6.47 Klaar voor vertrek 11.45 6.57 Aankomst spuithuis, in begrepen doorspoelen wagen en slangen 12.00 7.15 Bovenstaande gegevens werden ons ver strekt door het Brandweercommando en wij plaatsen ze gaarne volledig. Immers blijkt hieruit, dat men in brandweer-krin gen serieus werkt en de beteekenis van snel uitrukken en snel tot water-geven in staat zijn, begrijpt. Ongetwijfeld zullen bo venstaande cijfers dus vruchtbaar studie materiaal blijken te zijn, dat de paraat heid onzer brandweer ten goede kan ko men. Uitslag verloting T.B.C. Men werzoekt ons plaatsing van het vol gende Bij de op 21 dezer gehouden trekking van 'de door de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose te Vlissingen gehouden loterij is de hoofdprijs (stofzuiger) gevallen op no. 1311, terwijl de tweede prijs (dames- of heerenrijwiel) viel op no. 2706. Het bestuur der Vereeniging betuigt langs dezen weg gaarne zijn dank aan al len, die door hun medewerking in welken vorm ook verleend hebben bijgedragen tot het welslagen van de loterij, waarvan de uitslag elders in dit nummer te vin den is. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in ome Tijdinghal. De vierdaagsche afstandsmarschen in de omgeving van Nijmegen De ploegpaarden bekijken met verbazing het ongewone schouwspel Na een marsch van 25 K.M. waren de leden van „Excelsior" uit Utrecht nog fit genoeg om bij „De Pias molen" een dansje te maken. Circus Van Bever. Houdt men voldoende rekening .met de eischen der veiligheid Ook gisteravond hebben we een uitste kenden indruk gekregen van dit circus. Het talrijke publiek, dat zich uitermate vol daan, dikwerf zelfs zeer enthousiast, toon de, heeft weer ten volle genoten van het kleurige programma, waarvan het hippi sche gedeelte zeer goed verzorgd is, even als de acrobatiek en de verdere attracties, welke tegenwoordig zoo in een paarden spel te pas komen en waarbij de clowns, die zich meer met de lachspieren bemoeien, vanzelf niet ontbreken. Al hebben de ar- tisten, die boven in de tent hun. sensatio- neele, ijzingwekkende, halsbrekende toeren verrichten, welke den adem doen inhouden, blijkbaar geen vangnet noodig, toch lijkt ons een dergelijke maatregel zeer ge- v/enscht. MIDDELBURG Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. Aan het jaarverslag over 1935 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg, ont- leenen wij, dat de Kamer in dat jaar een gevoelig verlies leed door het aftreden van den heer Boudewijnse als lid. Herinnerd wordt aan het feit, dat de heer Boudewijn se bijna 20 jaar lid der Kamer te Middel burg en daarna achtereenvolgens voorzit ter van de afdeeling grootbedrijf en daarna voorzitter der Kamer van 1 April 1922 tot ultimo December 1935. Ook in 1935 werd de sedert 1932 aange vangen contingenteering van. den invoer van verschillende goederen weder niet on- De Fransche wapenindustrie. .(Hoofdartikel.) Spaansche regeering verklaart den toe stand meester te zijn. (Buitenland.) Belgische soldaten protesteeren tegen verlenging van den dienstplicht. Buitenland. Abessijnsche aanval op Addis Abeba (Oorlog Italië-Abessinië.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN belangrijk uitgebreid. Ook voor de nieuwe contingenteeringen werd in het algemeen van de tusschenkomst der Kamers van Koophandel gebruik gemaakt. Deze tus schenkomst verschaft aan de belangheb benden veel gemak. In 1935 werd in totaal afgegeven 612 waardevergunningen tot een bedrag van 150.323.04 en 572 vergunnin gen naar de hoeveelheid. Aan conssentgeld werd ontvangen 1175.12. Op 31 December 1934 bedroeg het aantal ingeschreven zaken bg het handelsregister 2680, gedurende 1935 werd ingeschreven 98 en opgeheven 115, zoodat op 31 Decem ber 1935 2663 zaken stonden ingeschreven. Verder haden 428 wijzigingen in de in schrijvingen plaats tegen 343 in 1934. Het aantal schriftelijk gegeven inlichtin gen bedroeg 439, het aantal mondelingen 2566, tegen 2834 en 183 in 1934, 3310 en 229 in 1933. Verder omvat het verslag hoofdzakelijk de onderwerpen, die behandeld zijn en die in den loop van het jaar zijn gepubliceerd. BRESKENS Botsing, Maandagmiddag kwam de heer van G. uit Vlissingen met zijn auto, door te veel rechts uit te halen, in de naast de Dorps straat liggende goot terecht en kwam in botsing met een verbindingspaal van de telefoonleiding, welke geheel ontzet werd, alsmede een gedeelte van den muur van de Fröbelschool, waaraan de paal bevestigd was. De auto werd zwaar beschadigd. De bestuurder kwam met den schrik vrij. DUIVENDIJKE Meisje verbrand. Dinsdag j.l. vond men in de gemeente Duivendijke, in de nabijheid van een wasch- hok, een 28-jarig meisje liggen, wier li chaam geheel met brandwonden was be dekt en bij onderzoek reeds bleek te zijn overleden. De kleeren waren eveneens ver brand. Het meisje, dat zwakzinnig was, is vermoedelijk met haar kleeren in aanrar king gekomen met een in dat schuurtje staand brandend toestel en alzoo in brand geraakt. De ouders van het meisje waren naar het veld en een der huisgenooten, die eenige oogenblikken afwezig was geweest, vond bij haar terugkomst het verbrande meisje, voor de deur bij het hok liggen, Nederlandsche Spoorwegen. Uitslag van de op 21 Juli 1936 gehouden openbare aanbesteding van bestek no. 1689 S.S, betreffende het maken van een om vormergebouw en een bedieningshuisje voor de basculebrug over het Kanaal Hansweert Wemeldinge op het emplacement nabij Vlake. Raming f 9530. Ingekomen waren 7 biljetten. Laagste inschrijfsterJ. H. Leurdijk te Winters wijk voor 8410. Hoogste inschrijver; J, van 't Hoff te Hoek voor 9880. KERK- EN SCHQOLNIEUWS Vacatnres In de Ned. Herv. Kerk. In de Ned. Herv. kerk waren op 1 Juli van de 1680 predikantsplaatsen 292 vacant, tegen 291 op 1 Januari jl. Hiervan waren er 17 in Zeeland, VOLKSÜEZONDHEIDS- EN VEILlGHEiPSHOEKJE „Kano", ranke boot, kans op om slaan in open water zeer groot, geeft steeds acht op de golven vóór U. Weest op aw hoede, 't kan zijn, dat U nog zwemmend naar den wal moet.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1