25 DINSDAG 31 JULI NO.Ï70 74e Jaargang 1936; Dilgava: Firma F.VAH DE VELDE )r., Walstrast 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening E6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLSSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VQOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad Een Zeeuwsch Monument voor H. M. de Koningin-Moeder te Middelburg. Men schrijft ons ;j De vereeniging Uit het VolkVoor het Volk te Middelburg heeft destijds het initia tief genomen tot het oprichten van een Zeeuwsch gedenkteeken voor H. M. de Ko ningin-Moeder, hetwelk te Middelburg ge plaatst zou worden. Nadat de vereeniging die het initiatief nam, zoowel als de plaatselijke commissie ter zake beiden een onverdeeld gunstig advies hieromtrent hadden uitgebracht, heeft thans het eere-comité, hetwelk onder voorzitterschap van jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland, bestaat uit verschillende burge meesters welke de deelen der provincie vertegenwoordigen, definitief besloten, dat het door den beeldhouwer H. J. Etienne te Delft ingezonden ontwerp zal wor den uitgevoerd. Dit ontwerp is in het voorjaar van 1935 gemaakt voor de prijsvraag voor een der gelijk gedenkteeken in Den Haag. De jury heeft destijds het onderhavige ontwerp, vol gens mededeeling van een harer leden, tot het half dozijn beste geoordeeld te behoo- ren. Het in steen uit te voeren ontwerp be staat uit een middenpartij, waarvan hier boven het voornaamste detail, nl. de beel tenis van Hare Majesteit, is weergegeven, en een omsluiting. De middenpartij wordt gevormd door een ruim anderhalf maal levensgroot beeld van H. M. Koningin Emma, gezeten op een soort bank. De rechterhand van het beeld rust be schermend op den symbolisch aangegeven Oranjestam, welke door de wapens van Nederland en Oranje omgeven is. De lin kerhand rust in den schoot en houdt een waaier. De zijkant van den bank-zetel draagt het wapen van H. M. de Koningin- Moeder. Een opschrifttafel tegen den rug van den zetel krijgt een inscriptie waaruit zal blijken hoe dit beeld door gaven van Zeeuwen uit heel de provincie opgericht is kunnen worden. Het voetstuk van het beeld zet zich voort in eenige treden welke voeren naar een grasgazon, hetwelk deze middenpartij om geeft. Dit grasgazon wordt omsloten door een bloemenrand en verder door een muur tje, waarvan de zes hoekpunten geaccen tueerd zijn door 4 bloembakken en vooraan, 2 plastische dierenmotieven, onderscheiden lijk eenigermate gestyleerde honden- en lammeren-figuren, symboliseerende de trouw en de opoffering. Rondom het muur tje nog een grasstrook en daarna volgt het wandelpad. Naar wij vernemen komt als plaats voor het op te richten monument ernstig in aan merking het plantsoen op den Dam te Mid delburg. Naar wij nader vernemen is thans reeds komen vast te staan, behoudens natuurlijk de daartoe noodzakelijke goedkeuring van den Middelburgschen gemeenteraad, het Zeeuwsch monument voor H.M. de Koningin- Moeder geplaatst zal worden in het plant soentje op den Dam. Verder is besloten de maquette van het monument binnenkort publiek ten toon te stellen. Daarvoor is echter nog eenig over leg met den beeldhouwer van noode. Het circus Van Bever. Een der amusementen, welke op de ker mis het meest in trek is, is wel het circus. En. al is heb, vergeleken bij vroeger aan een groote wijziging onderworpen, zoodat men er niet uitsluitend meer dressuurnum- mers vindt, toch heeft de heer Van Bever goed gezien met de kem zijner vertooning te doen bestaan uit paardendressuur. En 3an noemen we al dadelijk als eerste num mer de 3 Sittings Bulls, een verrukkelijk staaltje van Mexicaansche voltigede vrij heidsdressuur, voorgesteld door den direc teur, het nummer van mevrouw van Bever met haar lievelingen, dat altijd even be koorlik is, zoowel door eenvoud als door uitvoering. En ook mag niet vergeten wor den, wat veel vaardigheid in sprong en in equilibre vereischt, het nummer der Karoly troupe, een jockey-actnummer. Naast de dressuur mag ook wel eens ge wezen worden op de dressuur van olifant Rosa, welke voorgesteld werd door mej. Van Bever. Waarschijnlijk werd ter eere van het 40-jarig jubileum van den heer Van Bever tijdens dit nummer een show gegeven van al de paarden. Een circus zonder clowns, die de heele tent aan het lachen maken, kan niet be staan en heb tweetal, Pietro en Polly, dat de heer Van Bever met zich voert, mag er om zijn grappige iri- en uitvallen gerust wezen. De danscreaties van Mary and Willy en van Alberto, bijgenaamd de menschelijke alligator, die met zijn schitterend pak een nabootsing van dit dier leverde, brachten de talrijke bezoekers in vervoering. De ko mische noot in het programma werd nog versterkt door de 2 Romanello's, de komi sche gladiatoren, terwijl eenige nummers, welke niet weinig van de correctheid eisch- ten eri die', doordat ze hoog in de tent wer den uitgevoerd, bij sommigen iets griezeligs opwekten, het programma voltooiden. Wy kunnen een bezoek aan dit circus, waar de schetterende muziek opwekkende tonen voor de paarden produceerde, met volle gerust heid gedurende deze kermisweek aanbeve len. Kunstkring ,-,Het Zuiden". Gistermiddag te 3 uur kwam de Kunst kring „Het Zuiden" ten Sbadhuize in ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van den burgemeester, eere-voorzitter der ver eeniging. Na voorlezing der notulen van de laat ste vergadering werd het jaarverslag uit gebracht, waaraan het volgende wordt ont leend De vereeniging telde op 1 April 1936 4 eereleden, 4 gewone leden en 29 kunst lievende leden. In 1935 zijn twee tentoonstellingen ge houden welke door 3721 belangstellenden zijn bezocht. De eerste expositie ving aan 20 Juli en omvatte werken door mevrouw Dieleman, mevr. Hendrickx, mevr. van Swichem en de heeren Vaarzon Morel, de Vries, Weststrate, Melse en Maandag. De tweede expositie .ving aan 17 Augus tus. Dit was een jubileum-expositie in ver band met den 70en jaardag op 20 Octo ber van den heer Jacobs, den eminenten meester en de ziel der vereeniging. Een prachtccllectie doeken was bijeenge bracht, waaronder een 20-tal vanuit Bel gië. De Belgische regeering had welwillend een schitterend doek ter expositie afge staan. Den 29en October werd de heer Jacobs op het stadhuis, in tegenwoordigheid van zijn familie en vele vrienden en belang stellenden, door den burgemeester gehul digd. Des namiddags op dien dag vond een dergelijke huldiging plaats in het Kunst museum te Middelburg, waar de Commis saris der Koningin, den jubilaris toesprak. Gedurende de jubileumweok werden de' reeds in Vlissingen geëxposeerde werken, in bovengenoemd museum tentoongesteld. Als bestuurslid werden herkozen de af tredende bestuursleden, de heeren mr. Die leman en M. Laernoes. Dit seizoen worden twee exposities ge organiseerd en wel van 30 Juli t/m. 10 September. Op 29 Juli zal de eerste om 5 uur n.m. door den burgemeester geopend worden. De vergadering werd om 5 uur n.m. door den voorzitter gesloten. Nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Uit alle deelen van het land zijn Zondag de deelnemers aan de jaarlijksche interna tionale vierdaagsche afstandsmarschen te Nijmegen verzameld. Het vertrek van de Grenadiers en Jagers van het S. S. te Den Haag. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. By den gemeentelijken dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 letterzetter, 22 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mandenmaker, 11 metse laars, 21 opperlieden, 16 schilders, 5 stuca- doors, 53 timmerlieden, 3 betonwerkers, 1 machinaal-houtbewerker, 3 meubelmakers, 4 politoerders, 5 stoffeerders, 1 kapper, 5 kleermakers, 4 schoenmakers, 233 metaal bewerkers, 4 drankbereiders, 10 brood/ban ketbakkers, 7 slagers, 1 tuinman, 6 maga zijnbedienden, 2 reizigers/agenten, 5 winkel bedienden, 7 chauffeurs, 11 kellners, 36 loo- pers, 4 portiers, 5 sleepers, 42 transport arbeiders, 17 kantoorbedienden, 2 musici, 10 onderwijzers, 46 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 109 losse arbeiders. Vrouwen1 kleermaakster, 1 winkeljuf frouw, 4 kantoorbedienden, 1 huishoudster, 3 dienstboden, 3 werksters. Totaal 727 ingeschrevenen, waarvan 63 in de werkverschaffing. Vorige week 682 personen. Alzoo een vermeerdering van 45 werkzoekenden, Nationale Christen Geheel-Onthouders Vereeniging. Gisteravond gaf bovengenoemde vereeni ging een familie-avond in het gebouw der C.J.M.V., Noordstraat 34. Door de onderafdeeling „De Schakel" werd een propagandastuk opgevoerd, geti teld „Hetty". De Chr. Mandoline-vereeni- ging „C.M.V." verleende haar medewerking. Het was voor het eerst dat deze club onder leiding van mej. Kuijpers in het openbaar optrad. Gezien den jongen leeftijd dezer ver eeniging, werden op verdienstelijke wijze verschillende muzieknummers en koralen 'en gehoore gebracht. Met eenige tableaux werd deze goed be zochte avond gesloten. Brand in het Luxor-theater. Gisteravond omstreeks tien uur is tijdens de voorstelling brand ontstaan in de film- cabine van het Luxor-theater. De voorstelling werd onmiddellijk onder broken en de bioscoop, waarin zich circa 100 personen bevonden, ontruimd. De bran dende film ontwikkelde een zwaren rook, welke naar buiten puilde, zoodat het pu bliek, dat in verband met den kermis zeer talrijk was, van alle zijden toestroomde. Men is er in geslaagd het vuur te be perken tot de cabine, welke echter geheel is uitgebrand en welke door de geweldige hitte en den bijtenden rook aanvankelijk niet kon worden betreden. De brand werd be streden met eenige minimaxen en een straal op den politie-slangenwagen. Het geheele programma circa zesdui zend meter film is verbrand. De pro jectie-toestellen werden zeer ernstig be schadigd. Naar de oorzaak van den brand wordt een nader onderzoek ingesteld. Goed afgeloopen val. Gisteravond is een 17-jarig meisje dat achter een kraam nabij de Engelsche Kade liep, uitgegleden en naar beneden gevallen. Toevallig was het laag water, zoodat het meisje geen gevaar liep te verdrinken. Het mag echter wonderlijk genoemd worden, dat zij bij dezen val geen ernstige verwondingen heeft opgeloopen. Het meisje kreeg een stuk glas in den linker voet, maar kon zelfs langs een der ijzeren ladders die zich ter plaatse bevinden, weder naar boven klaute ren. Dokter Wolters heeft vervolgens me dische hulp verleend, waama het meisje .per taxihuiswaarts werd gebracht. De Scheldebeker Zwemwedstrijd. Men schrijft ons uit Breskens Zaterdagmiddag. Het weer werkt niet mee sterke zuidwestenwind. Drukte in de haven van Breskens bij den steigersloe pen met de zwemmers, helpers en roeiers bootjes van het bestuur, van de pers en van het Roode Kruis. Teleurstellend De- richt, dat de boot van den Provincialen Stoombootdienst niet naar Breskens komt om belangstellenden op te laden. Wij worden gastvrij toegelaten op het Roode Kruisbootje, tonnenlegger no. 11 van den Betonningsdienst, blijkbaar zóó uit zijn dienst genomen aan het dek zware ankersteenen, kettingen, touwwerk, katrol len en van alles, wat bij dit vak behoort het zag er oogenschijnlijk weinig comfor tabel uitzoo'n ankersteen ïs niet zoo'n aantrekkelijke zitplaats, maar het moet gezegd, alles ziet er zindelijk uit en ge tuigt van regelmatig onderhoud en dan k la guerre comme a la guerre en bij zoo'n wedstrijd behooren sportieve opvattingen, óók voor de belangstellenden. Wij zijn los en langzaam gaan we van den wal af en de haven uitachter de boot een g-uirlande van sloepen, alle be mand. Dobberende volgt ons die sliert tot de startplaats een signaal klinkt, de zwem mers springen over boord en de sloepen haken los, elk om zijn kampioen te volgen. We hebben intusschën kennis gemaakt met dokter, zuster en Roode Kruis-soldaat en nu volgt geleidelijk het personeelalle maal vriendelijke aardige menschenwat valt dat mee plotseling zijn ook vouw stoeltjes te voorschijn getooverd. Onder prettige gesprekken volgen wij den wed strijd een gekrioel van sloepen, motor bootjes, een loodsboot en later nog een mijnenlegger, een marinewachtscheepje en de Provinciale boot, die Breskens niet wil de aandoen en daartusschen Se zwemmers op het steeds meer golvende Scheldewater den stroom trotseerenddat alles zwermt geleidelijk meer en meer uiteen door het verschil in vorderingen der deelnemenden. Maar wat is dat?„mag ik U een kopje thee brengen, en belieft U suiker en melk?"In de omgeving van die ruwe ankersteenen is het alsof de rots water, neen thee, zal voortbrengen en de zee man is hij misschien de kok aan boord verdwijnt, om na eenige oogenblikken het gesproken tooverwoord in vervulling te brengen met een presenteerblaadje geuren de kopjes thee. En wat smaakte die thee heerlijk in den frisschen zeewind Tusschendoor den schipper een bezoek gebracht in de stuurhutdie had het druk en moest op allerlei dingen letten, immers vervulde hij een veiligheidsdienst en daar bij bedient hij zelf de snelheid en de voor- of achteruitbeweging der machine. Tweemaal moet hij r--noeuvreeren om een uitvaller aan boord te nemen, wat hee- lemaal niet zoo eenvoudig is. Toen kwarr SetcuflcwsscM van Jen Jog De opstand in Spanje. (Hoofdartikel.) Minister Spaak spreekt over de buiten- landsche politiek van België. (Buitenland.) De toestand in Palestina nog steeds onrustig. (Buitenland.) De opstand in Spanje grootendeels be dwongen. (Buitenland.) Turksche troepen bezetten de Darda- nellen. (Buitenland.) Reorganisatie en verbouwing van het Gasthuis te Middelburg. ^Provincie.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Met "AldaeryesGGfL toond MyftllMrvieugde ongestoord want "AKKERTJES" zijn 'n probaat, snel werkend middel tegen datgene wat Uw uitstapje kan bederven, zooals "zeeziekte", hoofdpijn door de felle zon, over-vermoeidheid, rheumatische-, spier- en zenuwpijn. de dokter met zijn hulp in touweenvou dige gevallen blijkbaar, want na korten tijd waren de „patiënten" weer aan dek. De Scheldewedstrijd verliep keurig trots het buiige weer, dat vermeldde de krant reeds op meer bevoegde wijze. Ongewild maakten wij kennis met de bemanning van een tonnenlegger, een bemanning, die fei telijk een kleine maatschappij vormt, een logisch opgebouwd of beter misschien ge groeid geheel, waar ieder zijn niet altijd zoo eenvoudigen plicht vervult, maar, het moet mij van het hart, dien plicht vervult met een toewijding, die zoo aangenaam is om te zien, misschien wel, omdat het zou vaak voorkomt, dat liefde voor het werk ontbreekt. Natuurlijk is ook hier een „hoog" en „laag", een „kapitein" en een „knecht", maar dit leek meer een onderscheiding van het werk, dat ieder te verrichten had, dan een rangverschil en daardoor was de sa menwerking tusschen de leden dezer kleine bemanning zoo volmaakt en toch zoo pret tig en daarom natuurlijk was de onder linge verstandhouding zoo goed en daarom was ieder zoo goed gezind en daarom...... maar laat ik eindigen met de betuiging, dat het daarom voor ons, onverwachte gas ten, aan boord zulke gezellige uren waren. Bemanning van tonnenlegger no. 11, nog maals onzen hartelijken dank. S. Feestvereeniging ,,'t Eiland". Men schrijft ons .5 Evenals vorige jaren had genoemde ver eeniging een rijtoer uitgeschreven naar Breda, om daar eens te genieten van de boschlucht. Opdat iedereen mede zou kunnen, ging deze reis ditmaal op Zondag en vertrokken wij met goeden moed om 7 uur met 5 wa gens in elk waarvan een zuster van het Roode Kruis van de dames transportcolon ne meereed. Liet het weer zich in den beginne niet goed aanzien, het bleef droog. Al spoedig bereikten wij Bergen op Zoom, waar gele genheid gegeven werd om de ledematen wat uit te strekken en waar verpoozing ge zocht werd in een speeltuin, waar de kin deren hun hart eens op konden halen. Na daar circa l/2 uur vertoefd te heb ben, werden de wagens weder opgezocht en de reis naar Breda voortgezet. Intusschen werd het weer slechter en in Breda aange komen begon het zoo te regenen, dat van de voorgenomen boschwandeling niets te recht kwam doch het bestuur wist raad en besloot de stad Breda op te zoeken,

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1