1000 500 300 150 100 25 MAANDAG 20 JULI De 6e Internationale Scheldebeker-zwemwedstrijd, No.169 74e Jaargang; 1936: UitgaveFirma F. If AN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag an algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS 8clieurlciiissc«| VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad ONGELOOFLIJKE TOP-PRESTATIES. DE ENGELSCHMAN C. DEANE KAMPIOEN. Voor de teleurstelling van het, in verband met een niet absoluut verzekerd safety- first, niet doorgaan van dit internationale zwemfestijn aan onzen onvolprezen Schelde- mond ten vorige jare, heeft Zaterdagmiddag deze wedstrijd, waarbij voor de zesde maal de Schelde-cup verzwommen werd, gewis iedereen meer dan schadeloos gesteld door de ongeloofelijke to p-p res- t a t i e s, welke door zwemsters en zwemmers zijn geleverd. Spruit zulks eens deels voort uit de weer toegepaste selectie, de hoofdfactor aan onzen ook grilligen, open Scheldemond, blijft toch, dat de wind en stroomgoden ons goedgunstig gezind moeten zijn. En al deed het weer van de laatste dagen niet veel goeds verwachten, op den wed strijddag was het dan toch zoodanig, dat de kamp niet alleen doorgang kon hebben, doch dat alle factoren mede werkten. Er stond een krachtige Zuidenwind en er ging een sterken stroom, waarvan, door een kwartier later te starten dan gewoonlijk hetgeen echter alleen met goede zwemmers ;(-sters) kan gebeuren, daar anders de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat sommigen den kant niet halen alle profijt is ge trokken, onder aanwending van Stender's r e c h t e-1 ij n-p o 1 i fc i e k, inplaats van het vroegere stroombocht-systeem te vol gen. Het parcours BreskensVlissingen werd daardoor van 6 7 duizend meter tot 4500 meter gereduceerd. En nu is het typische, dat deze afstand door den winnaar zwemmend is afgelegd in een tijd, welke over een dergelijk traject door een wande laar wordt gedaand. Schitterende prestaties. De Engelschman Deane (Londen) heeft het n.l. bestaan den Scheldemond te nemen in 1 uur 1 min. 52 1/5 sec., daarmede het Stender-record van 1 uur 28 min. 8 1/5 sec. met bijna 1/3 van den tijd verminderde. Deze schitterende individueele prestatie is door een algemeene gevolgd, want alle 12 aangekomenen (4 dames en 8 heeren) waren binnen den ouden record-tijd aan de finish, de laatste in 1 uur 28 min. 3 sec. In de da mesklasse werd het record van Marietje Olsen (1 uur 42 min. 36 4/5 sec.) door haar R.D.Z. clubgenoote, mej. N. Roelans zeer aanmerkelijk verbeterd en gebracht op 1 uur 17 min. 8 sec. De Zeeuwsche naam werd door De Bel [(Sas van Gent), de Vlissingsche kleuren werden door Annie Bijsterveld (Zeehond), de hoofdstedelijke eer werd door Van Loo (Luctor et Emergo, Middelburg), hoog ge houden. Daar mej. B. van den Broeke (Zeehond) op medisch advies niet aan den wedstrijd mocht deelnemen en de eerste reserve, de heer A. Wattel (L. et E., Middelburg), niet in kon vallen daar de voor begeleiding aan gewezen boot defect was, redenen waarom het aanbeveling verdient ook voor enkele reserve-booten te zorgen, waren er aanvan kelijk 14 deelnemers (-sters). Gedurende den overtocht gaven de heeren T.'M. van Dommelen Jr. (S.V.H., Hillegersberg) en H. C. Versteeg (S.V. Unitas, Hillegersberg) op, zoodat een dozijn de finish bereikte. Een vlot verloop. Indien de volledige medewerking van di verse personen en instanties er niet was, zou deze internationale sportgebeurtenis niet mogelijk zijn. Ofschoon daarin dit jaar voor het eerst wijziging is gekomen, in dien geest, dat de Kon. Marine niet medewerkte en vervangen werd door de vereeniging voor Watertoerisme „Schelde", de roei- en kano- vereeniging „Luctor et Emergo" en de sein- brigade van de Kust-Artillerie, heeft de wedstrijd een vlot verloop gehad, al voelden we toch zeer goed, dat de voorbereider en dirigent, die de geheimen van het vak kent, ons verlaten heeft, hetgeen echter niet zeg gen wil, dat zijn opvolger hem niet eerlang evenaren zal. Alle begin is nu eenmaal moeilijk en zeer zeker bij een zoo breede en hoogst verantwoordelijke organisatie als die van den Scheldebeker-zwemwedstrijd. Vermits de draadlooze berichtgeving naar het walstation „Paviljoen Juliana" niet kon plaats vinden, daar in verband met de groote oefeningen in de afgeloopen week, de tijd ontbroken had om de toestellen goed uit te rusten, bleef het publiek aan de finish verstoken van de gegevens omtrent de posi tie der zwemmers. Zeer jammer, dat deze attractie verloren is gegaan. Voorts ligt het toch wel in de lijn, dat de pers eenige dagen van te voren over de noodige gegevens in zake deelnemers enz. beschikt, terwijl ook toevoeging van een deskundige, die haar van voorlichting dient, aanbevelenswaardig is te achten. Daartegenover was het startvraagstuk waarop we destijds de aandacht vestigden, prachtig opgelost. In het oppertje van de Breskensche haven werd n.l. alles startklaar gemaakt en vandaar vertrok een tonnenleg- ger van het Ned. Loodswezen met de vol ledig „bemande" jollen aan de startlijn op sleeptouw naar de startplaats, bewesten Breskens, alwaar de voorzitter-kamprech ter, de heer J. de Jong, zooals later bleek, om 2 uur 4 min. liet starten. In het veld. Spoedig was er teekening in den wed strijd. Om 2 uur 15 min. reeds waren de cracks sterk uitgeloopen en leidde de Engelschman Deane met een flinken voor sprong op zijn landgenoot Godwin, die op zijn beurt Stender achter zich liet. Gedu rende het geheele parcours vervolgde Deane zingend zijn weg, dien hij, al vond het 't een „Long way to Tipperary" binnen record-tijd heeft afgelegd. Ook de hoofdmacht trok met den wind in den rug, waardoor de zwem mers geen last hadden van golfslag in het gelaat, flink door, zoodat we niet zoo lang als andere jaren genoten hebben van de unieke land- en zeepanorama's, thans verrijkt met'een aardig zicht op de gepa- voiseerde wandelpier, en gebruik hebben ge maakt van de gastvrijheid van den heer inspecteurvan het Belgische Loodswezen, Stroobants, op den Belgischen tender, al waar burgemeester Van Woelderen als steeds een buffet had doen aanrichten. Reeds om 2 uur 45 liepen we op het roeiershoofd, waarna spoedig het badstrand was bereikt, Aan de finish. De Vlissingsche ree bood weer een leven dig aspect met al die vaartuigen van diver se pluimage al was het, wellicht in verband met de woelige zee, niet zoo druk als anders. Het duurde niet lang of de kampioen, mr. Deane, stapte aan land, verwelkomd door burgemeester Van Woelderen en warm toe gejuicht door de tallooze belangstellenden op het balcon van Vlissingen, die echter ook minder in aantal waren dan andere jaren. In even één uur had de Brit het voor hem onbekende parcours afgelegd, zoodat de Sch.elde-cup voor de tweede maal naar het trotsche Albion verhuist. Het „God save the King" werd den aether ingezonden. Even daarna klonk het Engelsche volkslied voor de tweede maal. Godwin was gearriveerd, weldra gevolgd door Stender, die met ons volkslied werd verwelkomd, waarna in be trekkelijk korten tijd, zelfs met heel kleine verschillen, de nog overgebleven deelnemers in goede conditie binnen kwamen. Mej. Roe lans danste zelfs, verheugd als ze was, het record van Marietje Olsen geslagen te heb ben, hetgeen voor haar tevens het winnen van een met haar vader aangegane wedden schap beteekende, hetwelk een tientje van eigenaar deed verwisselen. Ze vond het in één woord „zalig". Toen er nog geen anderhalf uur verstre ken was, dus iets minder dan de helft van den duur van drie uur in 1933, behoorde de Scheldebeker-zwemwedstrijd al weer tot het verleden. Dat onze redactie verschillende aardige momenten op de gevoelige plaat vastlegde, spreekt vanzelf. Toch was hier, vooral bij den start en in het parcours veel meer van te maken geweest, indien het vereischte contact, waarop wij reeds wezen, had be staan. De uitslag welken wij onmiddellijk, nadat hij door den voorzitter-kamprechter was medegedeeld, aan ons bureau hebben gebullitineerd, luidt volledig Algemeen klassement.: 1. C. Deane (Penguin Swimmingclub, Londen) 1 u. 1 m. 52 1/5 sec. 2. Godwin (Shiverer's Swimmingclub, Brighton) 1 u. 4 m. 20 2/5 sec. 3. J. Stender (Dolfijn, Amsterdam) 1 u. 6 m. 56 1/5 sec. 4. A. Meijer (T.Z.V., Tilburg) 1 u. 11 m. 19 4/5 sec. 5. Mej. N. Roelans (R.D.Z., Rotterdam) 1 u. 17 m. 8 sec. 6. R. de Bel (Bruinvisch, Sas van Gent) 1 u. 21 m. 37 sec, 7. T. M. van Dommelen Sr. (S.H.V., Hil legersberg) 1 u. 23 m. 8 sec. 8. A. van der Meer (Haagsche Zwem- en Poloclub, Den Haag) 1 u. 23 m. 18 sec. 9. Mej. A. Bijsterveld (Zeehond, Vlissin gen) 1 u. 23 m. 47 sec. 10. G. van Loo (Luctor et Emergo, Mid delburg) 1 u. 25 m. 15 sec. 11. Mej. R. Smits (T.Z.V.), Tilburg) 1 u. 25 m. 16 sec. 12. Mej. L. Schol, (T.Z.V., Tilburg) 1 u. 28 m. 3 sec. Dames-klasse 1. N. Roelans 2. A. Bijsterveld3. R. Smits 4. L. Schol. De prijsuitreiking. Om half negen vond in de fraaie kurzaal van ons mooie „Britannia" de prijsuitdee- ling plaats. Burgemeester Van Woelderen mocht aan het slot van dezen welgeslaagden zesden Scheldebeker-zwemwedstrijd velen het wel kom toeroepen, waarna hij warmen dank bracht aan allen, die tot het succes van den overtocht, waaraan 350 personen actief deelnamen, hebben bijgedragen. Spreker wees op de verantwoordelijkheid, welke door comité en autoriteiten bij dezen wedstrijd gedragen moet worden, daar, ofschoon het weer in Nederland een onbestendige factor vormt, de wedstrijddatum lang van te vo ren moet worden vastgesteld. Zoo kon het ook gebeuren, dat het vorige jaar de wed strijd werd afgelast, aangezien steeds vóór alles het safety-first moet gelden. Na het internationale karakter van den zwemwed strijd ontvouwd te hebben, daar de door den burgemeester uitgeloofde zilveren Schelde- beker één maal door België, twee maal door Engeland en drie maal door Nederland ge wonnen werd, bracht spreker bijzonder dank aan den Z.Z.K., onder welks auspiciën de wedstrijd, op aanwijzing van den K.N.Z.B. had plaats gehad, mitsgaders aan allen, zon der uitzondering, die oak' maar eenigermaie of op eenigerlei wijze aan het slagen van dezen mooien sportdag hebben medege werkt. Na nog op de schitterende presta ties der deelnemers (-sters) de aandacht ge vestigd te hebben en allen hartelijk gecom plimenteerd te hebben, overhandigde de bur gemeester met een voor ieder toepasselijk woord de fraaie prijzen. De heer Van Woelderen hoopte, dat de kampioen Deane het volgend jaar „in splendid condition" de cup zal komen verdedigen en dat Stender (die niet meer aanwezig was) een poging zal wagen om de beker weer in Holland's bezit te stellen. De Hagenaar, de heer Van der Meer, die de 5 kruisjes al achter den rug heeft, was de oudste deelnemer (bravo terwijl de 20-jarige mej. Bijster veld, evenals de Middelburger Van Loo, reeds voor de vierde maal mej; succes aan den wedstrijd heeft deelgenomen. Als extra- prijs ontving zij een zilveren palmtak, bene vens van den heer Van Woelderen bloemen in Vlissingsche kleuren. Met een humoristisch speechje overhan digde dr. Staverman de door hem uitgeloof de zilveren wisselschaal, benevens een klein schaaltje als blijvend aandenken aan mej. Roelans, „een levend voorbeeld van het menr sana in corpore sano (een gezond li chaam en blijkens haar sprankelende oogen ook van een gezonden geest)", die toch ver schenen was, al had zij niets chics bij zich om voor een officieele prijsuitdeeling aan te trekken. (U ziet, mej. Roelans, de pers weet alles Ook mej. Roelans werd door den burgemeester met bloemen bedacht. Namens het comité wijdde dr. Staverman een enkel woord aan de leiding, in den per soon van burgemeester Van Woelderen, die, trots tegenspoed, steeds een onverbeterlijk optimist blijft. Immers, dit jaar verloor hij zijn rechterhand, den secretaris, den heer Toussaint, voor wien h\j in den heer Van Hall een voortreffelijk opvolger wist te vin den, terwijl hij ook in het derven van de volledige hulp der marine wist te voorzien. Dr. Staverman hoopte, dat „de ziel van het comité" nog tal van jaren daaraan leiding zal mogen geven en als burgemeester aan het hoofd der gemeente Vlissingen zal mo gen staan. De burgemeester dankte voor deze woor den, welke hij terug wees naar het comité, wenschte, dat de zwemsport in Vlissingen en Zeeland zal mogen floreeren en dat de Scheldebeker-zwemwedstrijd het hoogtepunt in de Nederlandsche zwemwereld zal blijven. Het publiek betuigde meerdere malen zijn instemming met het gesprokene. Bij de prijsuitdeeling verhoogde de huis kapel „The Original Hungarian Trio", de internationale stemming en sfeer door het spelen van de volksliederen, welke door de aanwezigen staande werden aangehoord. Daarna noodden Henry Takécs c.s. onder leiding van den heer Corveleijn ten dans en andermaal deinden zwemsters en zwem mers. Maar nu op den veerenden dansvloei enzonder tijdopname. De malversaties bij het Plaatselijk Crisis Comité. De Plaatselijke Raad, bestaande uit de Besturen van den Vlissingschen Bestuur- dersbond en Soc. Dem. Arb. Partij ver zoekt ons te willen mededeelen Ten eerste Dat de benoeming van den heer J. v. Leeuwen, ambtenaar bij de Gem. Belastingen alhier, tot Secretaris van bet Plaatselijk Crisis-Comité een zuiver amb telijke aangelegenheid is. Ten tweedeDat uit deze benoeming niet mag worden afgeleid, dat de Moderne arbeidersbeweging te Vlissingen ook maar eenige verantwoording voor den gang van zaken in het Plaatselijk Crisis-Comité zou hebben aanvaard. Vroolijkheid en vertier in de stad. Een goede Zaterdag. Het wat Zaterdag prettig in de stad. De stemming heerschte, die noodig is voor een plaats als Vlissingen, waar men, naast an dere bronnen van bestaan, aangewezen is op de profijten van het vreemdelingenverkeer. Zag 't er 's morgens bedenkelijk uit voor het doorgaan van den Scheldebeker-zwem wedstrijd, het weer heeft zich in den loop van den dag genadig betoon l, zoodat de wedstrijd een groot succes is geworden maar hierover vindt men elders in ons blad meer. Er stond een vrij hooge deining, zoo dat velen die den wedstrijd op kleine booten te water volgden, „een heelen dobber had den" maar dit had weer zijn eigen beko ring, zoodat wij geen ontevreden gezichten hebben gezien. Ook langs boulevard en strand bestond groote belangstelling van het publiek, voor al tegen den tijd, dat de deelnemers ce finish naderden. En het levendige geheel, met de zwemmers, de sloepen, schepen van de Kon. Marine, vaartuigen van; allerlei aard enz., bood vanaf het strand gezien een alleraardigsten aanblik. Maar daarmede was de dag nog niet voor bij. 's Avonds zijn velen getuige geweest van de prijsuitreiking in Grand Hotel „Bri tannia", waarover men in het verslag van den wedstrijd eveneens meer zal kunnen vinden. De neringdoenden langs den boule vard (café's en restaurants) hadden op voorstel van de directie van het Wandel- hoofd gelden bijeengebracht voor een vuur werk, dat 's avonds te half elf werd afge stoken en ruim een half uur (vijf-en-dertig minuten om precies te zijn) duurde. Een talrijke menigte heeft, hetzij op den boule vard, hetzij op het badstrand met belang stelling het altijd nieuw en aantrekkelijk blijvende schouwspel gadegeslagen en de verschillende établissementen op den bou levard (restaurants, Pier, café's) zaten vol met de velen, die er de voorkeur aan gaven vanaf een rustig zitje het vuurwerk te zien, terwijl ook na afloop velen in de verschil lende inrichtingen een verfrissehmg bestel den, al dan niet om te bekomen van den schrik der harde knallen. Er heerschte een gezellige drukte op den boulevard de zaken waren goed bezet, zoodat het doel dat men bij het afsteken van dit vuurwerk ongetwij feld heeft beoogd, volkomen bereikt is. Magïrusladder van den Boulevard gereden. Op Zaterdagavond j.l. na afloop van het vuurwerk, waarbij de brandweer voor het eventueel verleenen van assistentie tegen woordig was, is de magirusladder, toen deze aan een bagagewagen was gekoppeld, van dezen auto losgeraakt en in de bocht Boulevard Evertsen-Kenau Hasselaarstraat van den boulevard gereden. Het voertuig is daarbij halverwege in een plantsoen blijven steken. Na ongeveer een half uur, is het gelukt de magirusladder op den weg te brengen, waarna de ladder naar de daarvoor bestem de bergplaats is vervoerd. Door een en ander is de afrastering van Eet plantsoen ter plaatse eenigszins vernield. Een inbraak. Een inwoner deed bij de politie aangifte dat, terwijl hij gisteren met zijn vrouw naar de kerk was, een ongenoode gast van zijn afwezigheid gebruik had gemaakt en zijn woning was binnengedrongen. Bij het onmiddellijk door de politie Inge steld onderzoek bleek, dat de dader zich door verbreking van een deur in een ge meenschappelijke gang, toegang tot de huiskamer van den benadeelde heeft ver schaft en aldaar een tweetal kasten en een geldkistje heeft opengebroken. Vermist wordt een bedrag aan geld. De politie meent de vermoedelijke dader ot het spoor te zg'n. De Zesde Internationale Scheldebekeï Zwemwedstrijd. Stadsnieuws)) Is Engeland bereid tot koloniale con« cessies aan Duitschland? (Buitenland)) Opstand in Spaansch Marokko. Spaan* sche regeering afgetreden. .(Buitenland), Drukpersvrijheid wordt volledig gA* handhaaf d. (Binnenland)) Ernstig verkeersongeval te 's-Gravenj* hage. (Gemengd Nieuws)) De beroemde danseres La Argentina} plotseling overleden. ZIE VERDER EVENTUEEft LAATSTE BERICHTEN Amusements-avond in de Bomvrjje Kazerne. In ons verslag van Zaterdag werd gö« schreven over de mandolineclub van hetj 2e R.K.A., dit moet zijn de ïnondaccor* deonclub. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghaïi Zaterdag vond onder groote belangstel* ling de traditioneele Scheldebekerwedstrijd plaats 1) Op weg naar den start. 2) De winnaar Mr. C. Deane uit Londer^ wordt door den burgemeester geluk ge?» wenscht. 3) Nummer 2, de Engelschman Godwitj uit Brighton. 4) De winnaar van 1934J. Stender uit Hilversum, die nu als nummer 3 arriveerdej 5) De eerstaankomende dame mej. Nel Roelans uit Rotterdam. 6) De eerste Zeeuw, de heer R. de Bel uit Sas van Gent. 7) Ook de „Douwe Aukes" was van da partij. Tijdens de prijsuitreï* king: 8) De winnaar C. Deane met den dooij hem uit den strijd gesleepten Schelde-beker, 9) Mej. A. Bijsterveld uit Vlissingeif wordt in de bloemetjes gezet. Het groote jaarlijksche zeilfeest op De Kaagde Internationale Star-klassers bij de boei. Strandconcerfc. Programma van het concert te geven door de harmonie „Ons Genoegen", direc* teur de heer P. de Rooij, op Woensdag 23 Juli a.s., des avonds 8 uur in de kiosk op den Boulevard Evertsen. 1. F. H. Mannhardt, marsch... P. de Rooij 2. Ouverture Tancrède, G. Rossini, arr. Cli. Austacet 3. Lotusblumen, walzer E. Ohlsea 4. Daar komen ze aan, marschpotpourri, A. Maast 5. Koning Voetbal, marsch, W. Schootemeyer 6. Ouverture „Der Calif von Bagdad", Boieldieu, arr. Th. Rottiert 7. Wiener Extra Blatter, potpourri, Hans Klimenti 8. De Vlissingsche Pier, marsch, P. de Rooij Badhuis aan de Bonedjjkestraat. Gedurende de week van 13 tot 18 Juli werden in het badhuis 335 baden genomen en wel 233 door heeren, 80 door dames en 22 door kinderen. De Bonte Parade. Concertgebouw. Al brengt deze non-stop-lachrevue van Paul Duval onder auspiciën van „De Hol* landsche Revue", directeur Adolf Velt, en kele tafereelen enz. (De man met de zelf- VOLKSüEZONDHEIDS- EN VEILIGHEIDSHOEKJE Als ge baden wilt en tot kniehoogte in het water staat, geeft dan acht op den opkomenden vloed. Het water stijgt in betrekkelijk korten tijd de mogelijkheid, dat U niet terug kunt keeren doordat diepe kuilen nu vol water staan, is niet denkbeeldig.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1