500 300 100 25 18 JULI No.168 74e Jaargang 1936- Oitpifilms F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 6628Ï Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke feestdagen De Italiaansche overwinning een over winning van de medische wetenschap. STADS- EN PROVINCIENffiUWS §J»eurUiii$s««» iinn Jew Jng VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. 'AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit bladen. Eerste blad Interessante mededeelingen van professor Aldo Castellani De bij bet begin van den Oost-Afrikaan- schen veldtocht zoo dikwijls gehoorde voor spelling, dat het Italiaansche leger ten gronde zou gaan aan de tropische ziekten en het moordende klimaat van Abessinië, terwijl de Ethiopische troepen, beter ge wend aan de levensvoorwaarden van hun land, deze moeilijkheden zouden kunnen overwinnen, is gebleken geheel foufc te zijn. Juist het tegendeel was het geval. Professor Aldo Castellani, generaal-in- specteur van den medischen dienst van het Italiaansche leger, de ontdekker van de tetra-vaccine en specialist voor tropische ziekten, vertelde dezer dagen„De gezond heidstoestand der Italiaansche troepen is op het oogenblik nog even goed als een jaar geleden, toen de mobilisatie werd afgekon digd", En de Abessjjnen? Dat riep het verschrikkelijke lijden van Se Abessijnsche krijgslieden weer voor oogen, de zieke, half verhongerde, jammer lik© gestalten, die op de vlucht van het front door Addis Abeba trokken. Tenminste twintig procent van de terugkeerende sol daten was ziek of gewond. Allen vertelden zij verschrikkelijke dingen van lijden en ont beringen en deelden mede, dat er letterlijk duizenden van hen stervend langs de wegen lagen. Van de zieken leed meer dan de helft aan dysenterie en velen van dezen stierven binnen een week. Indertijd moest alles in Addis Abeba, wat handen had, citroenen uitpersen, om de scheurbuik te bestrijden, die in het Zuide lijke leger heerschte. Epidemieën van ver schillenden aard verzwakten de strijdkrach ten van het naar het Noorden oprukkende leger van Ras Moeloegheta en het hospitaal te Dessie was geheel gevuld met menschen, die longontsteking hadden opgedaan in de ijskoude van de hoogvlakten, waarbij het hun aan elke bescherming van dekens of tenten ontbrak. Duizenden vrouwen en kinderen trokken met de legers uit en slechts weinige, zeer weinige keerden terug. Ziekte bad de meesten ten gronde gericht. De verschrikkelijke typhus ging van kamp tot kamp en maakte overal slacht offers. Malaria heerschte alom en met hoe veel opoffering de doctoren van het Roode Kruis ook werkten, konden zij toch slechts weinig hulp brengen. Ziekte, koude, honger en de Italianen zijn het geweest, die de le gers van den Negus overwonnen. De sanitaire dienst der Italianen. In scherp contrast met deze lp densge schiedenis van de Ethiopische troepen staat de verklaring van professor Castellani „Geen enkel geval van scheurbuik heeft zich in het Zuidelijke Italiaansche leger voorgedaan", zoo zeide hij, „want wij voor zagen de troepen regelmatig van citroenen. In Ogaden kregen de soldaten eens in de twee dagen een citroen en in het Noorden twee citroenen per week. De malaria werd in toom gehouden, doordat men de men schen dagelijks drie kininetabletten gaf. Weliswaar kwamen er eenige gevallen van malaria voor, doch de ziekte kon zich niet uitbreiden. De Oost-Afrikaansche veldtocht was de eerste groote koloniale oorlog, waar in de strijdkracht van de troepen niet door malaria verminderd werd. De typhus, die de Amerikaansche en En- gelsche troepen in den Spaansch-Ameri- kaanscheri oorlog en in den Boerenoorlog zoo verschrikkelijk teisterde, was dank zij het gebruik van tetra-vaccine bij de Italia nen onbekend. En de dysenterie, die de Ethiopische legers teisterde, kwam uiterst zelden voor. Geen enkel doodsgeval tenge volge van dysenterie deed zich bij ons voor" verklaarde prof. Castellani, „een feit, dat bijna aan heb wonderbaarlijke grenst en slechts daaraan te danken is, dat de officie ren van gezondheid alle Italiaansche kam pen scherp bewaakten en «energiek voor hygiënè zorgden". Volgens prof. Castellani kwamen cholera, pest en lepra in hei geheel niet in het Ita liaansche leger voor. Het is dan ook geen overdrijving, indien men beweert, dat een van de hoofdoorzaken van de Italiaansche successen is gelegen in den goeden gezondheidstoestand van de troepen en den actieven medischen dienst. De medische wetenschap heeft het den Europeanen mogelijk gemaakt in een onge zond klimaat te leven en beter te leven dan sindseeuwen geacclimatiseerde in boorlingen. Thans heeft professor Castellani plannen voor den bouw van ziekenhuizen in Addis Abeba uitgewerkt. Van alle buitenlandsche ziekenhuizen in Addis Abeba is er namelijk nog slechts het United Presbyterian and American Loper Hospital overgebleven een vriendschap pelijke geste tegenover Amerika en als er kenning van het schitterende werk, dat daar gepresteerd is. Alle andere hospitalen zijn door de Italianen overgenomen. Professor Castellani verklaarde nog, dab de nieuwe regeering vast van plan is, de Abessijnen tot een gezond volk te maken en de vele in het land voorkomende ziekten met alle mogelijke middelen te bestrijden. Nieuws van de Kermis. Zooals uit de advertenties in ons blad van hedenavond! blijkt, biedt de kermis tal van vermakelijkheden, waarvoor ongetwijfeld ruime belangstelling zal blijken te bestaan. Wij noemen (in alphabetische volgorde) Een circus blijft voor jong en oud altijd hieuw en. de moeite waard. Circus VAN BEVER komt weer in de Hendrikstraat enbrengt ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan een uitgelezen programma, waarvan wij den lezers na de eerste voor stelling méér hopen te vertellen CONCERTGEBOUW brengt „de Bonte Parade", waarover wij reeds eerder schre ven voorts verwijzen wij naar de afzon- Öerlgke aankondiging van Variété Faveur. Wie van het bezoeken der vele vermake lijkheden honger gekregen heeft, zal deze naar genoegen kunnen stillen in de naar Öe eischen des tijds ingerichte Poffertjes-, Wafel- en Beignetkraam van Chr. de Haan bp het Beursplein bij den. Nieuwendijk. Een kermis is niet alleen voor groote menschen, meende de heer Hommerson, die Sus in het Bellamypark met zijn nieuwste kinderattractie komtHommerson's minia tuur auto-fietsbaan Op de Zeilmarkt vindt het publiek den heer HENK JANVIER Adr.zn., die hier ter stede voor het eerst met zijn „Cake walk ïoad" komt en daarmede ongetwijfeld suc- fies zal oogsten. De bekende VERMOLEN'S AUTO- SKOOTER op het De Ruyterplein, die Biet tevreden met de toéh reeds goede repu tatie thans met het nieuwste type auto's komt De werptent VOGELPIEK van den be kenden Oome Jaap heeft dit jaar zijn beste beentje voorgezet en geeft als prijzen, arti kelen die het winnen zeker waard zijnde „Vogelpiek" staat in de Gravenstraat. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De laatste en 10de overspanning van de Moerdijkbrug over het Hollandsch Diep is gisteren op haar plaats gebracht. Een overzicht waaruit duidelijk blijkt, dat thans de Noordelijke oever met het overi ge bruggedeelte verbonden ishet plaat sen van het laatste gedeelte. Loket voor postzegels-verzamelaars. Men verzoekt ons opname van het vol gende Heden is aan het post- en telegraafkan toor alhier, van 15 tot 16.30, een loket voor postzegelverzamelaars geopend, waar, naast diverse perforaties van Nederland, ver krijgbaar zijn post- en postwaarden van Ned.-Indië, Curasao en Suriname. Boei opgepikt. Gisteren heeft de ARM. 25, schipper J. v. d. Ketterij, een Belgische gas-bel-boei, welke door den laatsten storm was losgeslagen en die men op zee had opgepikt, te Veere bin nengebracht. Het schip heeft de boei door het kanaal naar Vlissingen gesleept, alwaar de boei door het Belgische Loodswezen werd over genomen. Dit „gevonden voorwerp" beteekent een meevallertje voor de bemanning, daar der gelijke karweitjes behoorlijk beloond plegen te worden. Een aanrijding. Gisteren is op den Prins Hendrikweg een meisje, dat aan de rechterzijde van den weg liep met een rijwiel aan de hand, door een automobilist aangereden, waarbij haar rijwiel en de bagage op dit rijwiel ge plaatst, werden vernield. De politie stelt een onderzoek in in hoeverre den automo bilist schuld treft. Rijwieldiefstallen. In de afgeloopen dagen zijn in deze ge meente weer eenige rijwielen gestolen, wel ke onbeheerd stonden. Nogmaals wijzen wij er hier op geen rij wielen onbeheerd te laten staan, althans niet op nonchalante .wijze, soms gedurende uren, waarop sommige rijwieleigenaren dit plegen te doen. Dit werkt natuurlijk diefstal in de hand. Zoo werden gisteren eenige rijwielen met stukgesneden banden door de politie onbeheerd op den weg aange- treffen, welke rijwielen vermoedelijk van diefstal, te Koudekerke gepleegd, afkom stig zijn. Een nader onderzoek wordt door de po litie ingesteld. De malversaties by het Plaatselijk Crisis- Comité-Vlissingen. De heer L., adjunct-commies ten stad- huize en secretaris van - het Plaatselijk Crisis-Comité hier ter stede, die gisteren werd gearresteerd, is door den burgemees ter 'aktheyen van zijn functie. "s secretaris van genoemd comité. "Tot secretaris van het Plaatsélijk. Crisis- Comité is hedenmorgen benoemd de heer J. van Leeuwen, ambtenaar hier ter stede. De administratie in beslag genomen. Het parket heeft gisteravond hier ter stede een nader onderzoek ingesteld in de kwestie van de onregelmatigheden bij het Plaatselijk Crisis Comité. De commissaris van politie heeft heden morgen ten Stadhuize beslag gelegd op de administratie van het Plaatselijk Crisis Comité. Voorts vernemen wij, dat de rechter commissaris een bevel tot voorloopige in hechtenisneming heeft uitgevaardigd tegen den heer L., voormalig secretaris van ge noemd comité, die gisteren in arrest werd gesteld. Variété Faveur. Van 22 tot en met 24 Juli komt Variété Faveur in het Concertgebouw, zooals uit de in ons blad verschenen advertenties blijkt. „Faveur" is hier ter stede geen onbeken de, al is bet reeds eenige jaren geleden, dat het gezelschap hier optrad. Men brengt thans een zgn. „non-stop-revue" en uit de ons voorgelegde recensies uit het Volks blad, Drentsche Courant, Limburgsch Dag blad, Nieuwsblad v. h. Noorden e.a. blijkt, dat men hiermede veel succes oogst. Het omvangrijke programma vermeldt het op treden van tal van goed bekend staande artisten, waaronder Tholen en Van Lier. Armisements-avond in.de Bomvrije Kazerne In verband met de aanwezigheid van meerdere troepenonderdeelen in de Bomvrije kazerne zulks naar aanleiding van de gezamenlijke oefeningen op Walcheren werd gisteravond op het kazerne-terrein alhier door de 2e Schoolcompagnie van het regiment kustartillerie tot afscheid een amusementsavond gegeven voor de officie ren, onderofficieren, korporaals en dienst plichtigen met hun familie en verdere ge- noodigden. De commandant, de kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikke, heette de aanwezigen hartelijk welkom, waarna de mandoline club van de dienstplichtigen van 2 R.K.A. het Wilhelmus ten gehoore bracht, wat door alle aanwezigen staande werd aangehoord. Vervolgens speelde deze club nationale en andere liedjes, die by het geheele publiek bijzonder in den smaak vielen en werden meegezongen. Hierna werden door de dames Westland en Van Splunder, evenals door verschillen de dienstplichtigen eenige voordrachten gedaan, die zeer in den smaak vielen. Na de pauze zat op het plankier gereed de band „The Minstrels" om op hun muziek te vergasten. Gezien het feit, dat deze band, die thans jubileerde, voor de militairen van het garnizoen Vlissingen al vele avonden belangeloos medewerking ver leende werd namens de cantinecommissie een oranjewimpel, met een toepasselijk woord door den kapitein Van der Slikke aan den leider, den heer Van Hoek overhan digd. Het programma werd hierna voortgezet. Dat de muziek in den smaak viel behoeft geen betoog. Ter afwisseling bracht de dienstplichtige Scheele nog een voordracht „Bij den lantaarnpaal". Als tweede afwisseling trad, eveneens op verzoek, op Zus Hontelé, als Shirley Tem ple. Hierna volgde de openlucht-bioscoop van den heer Bouwens. Vooral de opnamen, waarbij de woeste zeeën en het visschers- bedrijf van Vlissingen op het doek versche nen, vielen zeer in den smaak. Na deze bioscoopvoorstelling beluisterden wij wederom de muzieknummers van de band en kwam ongeveer twaalf uur het einde. Voor het sluiten vroeg de reserve-kapi tein Van Dam (commandant van het deta chement uit Den Helder) het woord, die den kapitein Van der Slikke mede uit naam van zijn officieren, onderofficieren, korporaals en dienstplichtigen dank zeg de voor den omgang en het genotene tij dens het verblijf alhier. De kapitein Van der Slikke bedankte voor deze hartelijke woorden, waarna hij woorden van waardeering sprak tot hen, die belangeloos aan dezen avond hadden medegewerkt; Dit medeleven van de bur gerbevolking met de militairen kan vol-, gens spreker niet te hoog worden aange slagen. - De gezellige avond werd besloten met het spelen en zingen van het Wilhelmus. „Alhambra"-Theater. Schots en Scheef. Het leven is nog niet zoo Titcaad. De verschijning van Stan Laurel en Oli ver Hardy op het witte doek is altijd min of meer een sensatie. Zoo hebben Laurel en Hardy lijf deuntjes, welke in elke film weer terugkomen. De koekoekmarsch werd hun „strijdlied" in „Fra Diavolo" en wij hoorden het weer in „Schots en Scheef", waarin zij beiden in een regiment van Schotsche hooglanders aan komen marcheeren onder het spelen van den koekoekmarsch. Men heeft Stan Laurel en Oliver Hardy ditmaal eerst naar Schotland en daarna naar Britsch-Indië getransporteerd men heeft hen voorzien van een kort soldaten- rokje en een Schotsch mutsje, men heeft „Bengal Lancers" geparodieerd, en de twee komieken, als vanouds, zoo weinig moge lijk laten spreken. Als zij in Schotland aan komen, hopen zij een erfenis in ontvangst te nemen, want „Stanley Mc Laurel" moet in het testament staan van wijlen een rijk familielid hij staat inderdaad in het tes tament, maar al dat hij krijgt is een doe delzak en een snuifdoos. Bij hun capriolen in een Schotsch hotelletje raakt Oliver Hardy het eenige costuum, dat hij in de wereld bezit, kwijthet duo gaat naar een kleermaker, meent een bestelformulier te onderteekenen, blijkt zich in de étage ver gist te hebben en heeft onvrijwillig dienst genomen in het koloniale leger. Dan volgen de avonturen in Britsch-Indië, waarbij er verschillende zijn, die de lever doen schud den. Quasi-toovenarij in de kazerne doet Stan Laurel op zijn bekende manier in zijn haar grijpen, hij loopt zoo hardnekkig uit den pas, dat de sergeant buldert en het publiek lacht, en als het tot een groot ge vecht komt tusschen de inboorlingen en de komieken, bestoken de laatsten hun tegen standers metbijenkorven. Zij triomfee ren, maar de Engelsche troepen, die hen te hulp snellen, worden ook door de bijen omzwermd en het heele leger maakt salto- mortales van pijn. Een goed gevonden slot van een burlesque, waarin Stan en Oliver door niemand zoo goed worden bijgestaan als door James Finlayson, die als sergeant majoor met kromme beenen en schrikwek kende snor het zijne doet om de hilariteit te verhoogen. Men ga zelf zien om te lachen en nog eens te lachen, een lachen zonder einde om het schitterende duo Stan Laurel en Oli ver Hardy* Lou Bandy, die deze film op zijn wijze „draagt", is hier Lou Helm, een standwer ker van de Amsterdamsche Nieuwmarkt, die al oreerende en zingende zijn brood ver dient met het verkoopen van tubes „Jeugd- crême". De charme van dezen Hollandschen Maurice Chevalier is zoo groot, dat de be roemde revue-ster Anita Mara (Fientje de la Mar), wanneer zij hem op zekeren dag aan het werk ziet, op slag verliefd op hem De Italiaansche overwinning een over- winning der medische wetenschap. (Hoofdartikel,)! Jaarverslag van de N.V. „P.Z.E.M". Doodeïyk verkeersongeval te 's-Graven- hage. .(Gemengd Nieuws.)' Drastische maatregelen tegen opposïti- oneele predikanten in Duitschland. (Kerknieuws.)] De verbindingen met Madrid verbroken nieuwe onlusten .(Buitenland.),' ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN wordt en hem om „zijn natuurtalent" aan haar revue verbindt, hoewel haar impres- sario Bolino haar daarvoor in den steek laat, na er een kist champagne met haar om verwed te hebben, dat het eerste op treden van den marktkoopman een misluk king zou worden. Het wordt dat aanvanke lijk, maar Lou weet ten slotte de situatie meester te worden en het publiek volkomen' voor zich te winnen. Als Anita Lou door de handen van kappers, manicures en kleer makers heeft doen gaan, is hij rijp voor het mondaine leven, ofschoon hij hier en daar met zijn ongegeneerdheid nog wel eens eenige verbijstering teweeg brengt. On danks zgn successen voelt hij zich in zijn nieuwe omgeving niet heelemaal thuis, vooral ook daar hij zijn meisje door zijn relatie met Anita Mara van zich vervreemd heeft. Op de première van een nieuwe revue heeft bij er den brui aan. Hij heeft een briefje van Bolino aan Anita gevonden, dat hem de waarheid omtrent hun wedden schap openbaart. Hij belooft, in zijn ge kwetsten trots, het publiek nu eens te laten' lachen, zooals het nog nooit gelachen heeft, drinkt zich een stuk in zijn kraag en zet den schouwburg radicaal op stelten. Zijrt rol bij de revue is daarmee uitgespeeld, maar het oude beroep op de Nieuwmarkt kan hij met des-te-meer ambitie weer op vatten, daar voortaan Annie er hem bij terzijde zal staan. De bewonderaars van Lou Bandy en het genre, dat hij vertegenwoordigt, zullen ijl deze film stof tot lachen vinden, Luxor-theater. Drie toffe jongens van het Vreem- delingen-legioen. Luxor's directie is erin geslaagd voor de kermisweek de hand te leggen op een bij zonder spannende, sensationeele, humoris tische film, welke een schildering geeft van de bewogen, onrustige, niet te ver trouwen toestanden in Noord-Afrika en tevens den bezoeker nog de mogelijkheid biedt om een geheimzinnig raadsel op te lossen, waarin hij ook wel zal slagen, in dien nauwkeurig acht wordt geslagen op de feiten en over een weinig combinatie vermogen wordt beschikt. In het Vreemdelingen-legioen, het bonte samenraapsel van allerlei naties, dienen o.m. een kleine Franschman, een lange Duitscher en een smulpaap van een Ame rikaan, die samen het vechtlustige, avon tuurlijke, grappige trio vormen, dat door de film heen wandelt, vliegt en rent en te allen tijde juist op het critieke moment verschijnt om aan de geschiedenis een gunstige of vroolijke wending te geven. Kan men deze gezworen kameraden met een variatie op Dumas' „Drie Musketiers" betitelen als „Drie toffe jongens", ook D' Artignan ontbreekt niet. Als zoodanig is te beschouwen de met hen samenwer kende held van het verhaal John Wayne, een Amerikaansche vliegenier "(dien we ge lukkig nu niet eens in een cow-boy film zien optreden), die zich tot taak gesteld heeft een bende wapensmokkelaars en sa-- menzweerders, de onder El Sjaitan operee- rende mysterieuze Duivencirkel, tegen het Fransche gezag in Algiers te ontmaske ren. Een groot aantal personen, blanke zoowel als kleurlingen, is bij dit geval be trokken, zoodat het, mede door de mislei dende gebeurtenissen, een zware opgaaf is om den waren schuldige te ontdekken. Dat John Wayne en zijn drie musketiers hierin slagen na een reeks opwindende avonturen met tal van achtervolgingen, woestijngevechten, staaltjes van moed, ^be hendigheid en hippische vaardigheid, waar bij ook het vrouwelijk element, Ruth Hall, in het geding en in het gedrang komt en de lollige situaties en trouvailles de zaai doen gieren van. den lach, zal men begrij pen. Doch wie El Sjaitan is zeggen we

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1