500 25 SPELDJESDAG AKKERTJES No.167 74e Jaargang; VRIJDAG UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Wolstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 17 JULI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De malversaties bij bet Crisis-Comité te Vlissingen. lïcdionaA xlldtiiMultanA STADS- EN PROVINCIENIEUWS tinw Jew drag Moe- mot en lusteloos.. Neem een "AKKERTJE'' 1936; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnemenj speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ft—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad De secretaris van het comité hedenochtend gearresteerd. Zooals wij hebben medegedeeld zijn bij het Plaatselijk Crisiscomité hier ter stede niet te rechtvaardigen feiten geconstateerd, die veel opzien hebben gebaard en reeds tot eenige arrestaties aanleiding hebben Hoewel men ons van verschillende zijden te kennen gaf, niet te begrijpen, waarom wij ons tot enkele sobere mededeelingen be perkten, hoewel in verschillende dagbladen opgewonden artikelen over de gepleegde fraude zijn verschenen, hebben wij ge meend hiermede te moeten wachten, tot de feiten onomstootelijk vast stonden. Immers is het zeer eenvoudig om naar aanleiding van bepaalde geruchten een sensationeel artikel te schrijven, maar men vergeet wat hiervan de gevolgen zijn. Het Plaatselijk Crisis Comité heeft tot taak den nood van behoeftigen naar vermogen te lenigen en is hiervoor aangewezen op de goede gaven Van verschillende ingezetenen. Wanneer op èen wijze die er op gericht is, de sensatie zucht van het publiek te'bevredigen, feiten gepubliceerd worden, die men misschien bij geruchte vernomen heeft, maar die niet door den schrijver bewezen kunnen worden, ondermijnt men hiermede het vertrouwen van het publiek in dit toch zoo bitter nood zakelijke crisiswerk. Aangezien het Crisis Comité is opgeheven, maar daarmede niet tevens automatisch de nood die geleden wordt verdwenen is, zal deze arbeid binnen kort in anderen .vorm worden voortgezet. En dan moet het publiek, dat zijn gaven beschikbaar stelt, vertrouwen kunnen heb ben in de organisatie die zich met de distri butie dier gaven belast. Wordt dit vertrou wen vernietigd, dan laat men de collecte bussen voorbijgaan en stuurt men hen die om kleeding en andere gaven verzoeken, ongetroost weg. En de arme stak kers, die aan gepleegde onregelmatigheden toch volmaakt onschuldig zijn, worden op deze wijze de dupe. Waar door het publiek niet ge geven wordt, kan de daartoe aangewezen instantie ook de behoeftigen niet helpen. En daarom staan er tè groote belangen op het spel, dan dat het verantwoord zou zijn in navolging van een zeker op sensatie belust blad feiten te publiceeren, waar van men niet bewijzen kan, dat het inder daad feiten zijn. Ernstige tekortkomingen. Inmiddels hebben wij in de achter ons liggende dagen deze zaak nader onderzocht en ons met verschillende hiertoe in aanmer king komende instanties in verbinding ge steld en, hoe gaarne wij ook zouden willen dat het anders ware, wij hebben moeten constateeren, dat bij het Plaatselijk Crisis Bureau en ook bij Maatschappelijk Hulp betoon hier ter stede dingen hebben plaats gehad, die in geen geval door den beugel kunnen. Wij stellen er prijs op, nadrukkelijk te Verklaren, dat o.i. de voorzitter van het comité en de betrokken wethouder zich in geen enkel opzicht aan eenigerlei strafbare handeling hebben schuldig gemaakt. Het betreft hier twee functionarissen die met velerlei werk overladen zijn en die, hiervan zijn wij vast overtuigd, de dupe zijn gewor den van te goed vertrouwen in hun mede werkers, wien de steeds in omvang toene mende arbeid blijkbaar over het hoofd ge groeid i3. De malversaties die zijn gepleegd, hebben alle betrekking op vrij geringe bedragen en zijn, wat dit betreft dus niet van uiter mate groote beteekenis. Dat wij deze feiten niettemin van zóó groote beteekenis achten om er uitvoerig op in te gaan, vindt zijn oorzaak in het schromelijke misbruik van vertrouwen, waaraan enkele personen hier ter stede, aan wier onkreukbaarheid niet getwijfeld zou mogen worden, zich hebben schuldig gemaakt. Menschen die het in hun macht hebben, den nood van medemenschen zoo niet op te heffen, dan toch te verzachten, moeten de tot dit doel te hunner beschikking gestel de goederen en gelden alleen en uitsluitend hiervoor gebruiken. En, al betreft het slechts een voorwerp ter waarde van een halven cent, dan nóg hebben zij dit voor werp te laten ter plaatse waar het behoort, tenzij het moet worden uitgereikt aan iemand waarvan gebleken is, dat hij of zij er behoefte aan heeft. Een nieuwe arrestatie. Ons is echter gebleken, dat een der leden van het Plaatselijk Crisis Comité (de grooté „men" beweert zelfs, dat dit niet tot één persoon beperkt is gebleven, maar 'wij zullen ons beperken tot datgene wat positief vast staatten eigen behoeve gebruik heeft gemaakt van goederen uit het magazijn van het Plaatselijk Crisis Comité. Zijn wij wèl ingelicht, dan ge schiedde dit o.m. door op uitverkoopen e.d. tegen zeer geringen prijs gekochte goede ren van niet direct eerste kwaliteit, te „ruilen" voor soortgelijke goederen van betere hoedanigheid uit het magazijn van het Crisis Comité. Bovendien moet de betrokkene van een leverancier steekpenningen hebben aan vaard, die niet aan het Crisis Comité wer den verantwoord en zich op andere wijze hebben laten „stoppen". Wij herhalen, dat het hier om op zich zelf beschouwd be trekkelijk geringe bedragen gaat, maar om de reeds eerder genoemde redenen, blijft het feit er niet minder ergerlijk om. De persoon in kwestie, de heer L. secre taris van het Plaatselijk Crisis Comité i s, naar ons gebleken is, hedenmor gen gearresteerd en na een uitvoerig verhoor aan den offi cier van justitie te Mid delburg voorgeleid. Ons is verder gebleken, dat de betrpk- kene heeft toegestaan,- dat aan een broeder van iemand die een functie, heeft bij Maat schappelijk Hulpbetoon, góederen uit net magazijn van het Plaatselijk Crisis Comité zijn verstrekt, hoewel deze persoon niet te Vlissingen woonach tig is. De oorzaak der fraudes. Daar het een feit is gebleken, dat ver schillende personen toegang hadden tot het magazijn van het Plaatselijk Crisis-Comité, hoewel eigenlijk uitsluitend de secretaris van dit comité hiertoe bevoegd zou zijn, hebben we onderzocht wat' hiervan de oor zaak is. Hierbij is gebleken dat vande goede ren die zich in het magazijn van genoemd comité bevonden, ook gebruik werd ge maakt door Maatschappelijk Hulpbetoon. Voor de goederen die Maatschappelijk Hulpbetoon uit het magazijn gebruikte, werden bonnen afgegeven aan het Plaatse lijk Crisis-Comité, welke dan later ver rekend werden. Hieraan is echter niet steeds de hand gehouden, zoodat zelfs al zouden hierbij g^en bewust oneerlijke han delingen zijn gepleegd hetgeen echter gebleken is wèl het geval te zijn toch in ieder geval van een zacht gezegd „niet vol maakte" organisatie gesproken dient te worden. Ook blijkt een ambtenaar van Maat schappelijk Hulpbetoon meerdere malen, om alleen hem bekende redenen, menschen die in bitteren nood verkeerden, te hebben weggezonden. En het is ons bekend, dat het is voorgekomen, dat deze menschen zich ten einde raad bij den Commissaris van Politie en soms ook bij den Officier van Justitie te Middelburg hebben aangemeld. Deze functionarissen hebben zich dan soms .met Maatschappelijk Hulpbetoon in ver binding gesteld, nadat hun gebleken was, dat de betrokkenen inderdaad aan letter lijk alles gebrek en behoefte hadden. Wan neer deze menschen dan opnieuw bij Maat schappelijk Hulpbetoon kwamen, werden zij wèl geholpen. Nu zullen wij de laatsten zijn, om te willen zeggen, dat ieder die hulp vraagt, deze ook werkelijk dringend noodig heeft. Maar toch zjjn deze feiten veelzeg gend en kunnen tot oordeelen bevoegde per sonen niet aan den indruk ontkomen, dat niet altijd met de noodige nauwkeurigheid onderzocht werd of zij die hulp vroegen, hieraan inderdaad behoefte hadden. Wij willen geen oordeel uitspreken over het feit, dat zoowel bij Maatschappelijk Hulpbetoon als bft het Plaatselijk Crisis- Comité personen, die hiertoe niet ge rechtigd waren, in het bezit zijn gekomen van goederen of geldelijke ondersteuning. Ook wenschen wij op dit oogenblik niet die per in te gaan op de vraag of hierbij in enkele gevallen motieven van al dan niet politieken aard een rol hebben gespeeld. Dit moet de Justitie maar tot klaarheid zien te brengen, al wordt hierover natuur lijk veel gemompeld. '(Zie verder Laatste Berichten.) Scheldebekerzwemwedstryd. Aan den vooravond van de clou van onze Nederlandsche zwemfestijneri lijkt het ons niet ondienstig, temeer waar de wedstrijd het vorig jaar niet is doorgegaan, iets van den wedstrijd 1934 te memoreeren. De heer J. Stender uit Hilversum (Dol fijn, Amsterdam) legde toen voor de tweede maal beslag Op de Schelde-cup en verbeterde zijn eigen recordtijd tot 1 uur 28 min. 8 1/5 sec. Indien hij er dus nu in slaagt de overwinning uit het Engelsch- Hollandsche vuur te sleeper, diara. heeft hij deze mooie trophee voor goed in zijn bezit. Van de dames hebbentoen mej. A. Bijsterveld en mej. B. van den Broeke (beiden van Zeehond, Vlissingen) resp. 1 uur 55 min. 8 sec. en l' uur 57 min. 9 sec. over het traject gedaan. Deze water nimfen zullen elkaar dus wel geducht be kampen. Aangezien wij de andere deel neemsters van de schcone sekse niet ken nen, weten we niet wie der dames we in deze klasse favoriet moeten verklaren, al maken de beide genoemde zwemsters, uit hoofde van ervaring in het parcours, een goede kans. Indien de weervoorspelling en de baro meter ons niet voor het lapje houden, be looft deze zesde Scheldebekerzwemwed- strijd zeer zeker weder een spannend sportevenement te worden. In het werkprogram van bovengenoem- den wedstrijd is bij de commissie die in verband met de weersgesteldheid zal advi- seeren of de wedstrijd al dan niet kan doorgaan abusievelijk weggevallen de naam „Vader", voorzitter der roeivereeniging „Luctor et Emergo" te Vlissingen. Deze heer is mede als adviseur aangewezen. De „Hindenburg" weer boven onze stad. Volkomen onverwachts heeft de „Hin denburg" hedenmorgen Vlissingen gepas seerd, slechts gezien door betrekkelijk wei nigen. Het luchtschip dat op de terugreis van Amerika op weg was naar Duitsch land kwam te ongeveer half negen over om spoedig weer uit het gezicht te verdwijnen. Verbetering. In ons verslag van het bezoek dat ad miraal J. Swirski, de chef van de Poolsehe oorlogsvloot gistermorgen aan de werf van de N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde" bracht, is abusievelijk bij de hee- ren die daarbij tegenwoordig waren de naam van dr. W. Babinski vermeld. Kustartillerie op Walcheren oefent. In de duinen nabij Dishoek is, in verband met de marine-oefeningen, waarover wij reeds herhaaldelijk hebben geschreven, een kamp opgeslagen, onder commando van den commandant der kustartillerie te Vlissin gen, kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikke. Bij het tentenkamp der militairen heeft men veel van den storm te lijden gehad, doordat nagenoeg het geheele tentenkamp omver is gewaaid, meldt „de Tel." Spoedig hebben wij ons in verbinding ge steld met kapitein Van der Slikke, die ons vertelt, dat er voorloopig wel niets te doen zal zijn, doch hij verstrekt ons de noodige inlichtingen. Als wij de duinen zijn opgekropen, bevin den wij ons bij de batterij, waar de man schappen reeds in volle actie zijn met de „HERWONNEN LEVENSKRACHT" R.-K. Vereen, tot bestrijding der t.b.c. ZATERDAG 18 JULI A.S. Strijdt met ons mee tegen de tuber culose en koopt een Speldje HET BESTUUR. voorbereiding. Juist passeert op de Schelde een convooi marinevaartuigen, behoorende tot de eigen dat is de blauwe partij. .Het zijn de mijnenleggers „Douwe Aukes" en „Hydra", de departementsboot „Friso", benevens drié mijnenvegers. De eerste doen dienst als bewakingsvaartuigen, de laatsten hebben tot taak het plan van den vijand te verijdelen, namelijk door de versperring van het mijnenveld heen te breken en zoo de Westerschelde op te varen, in de omgeving van het lichtschip „Wandelaar" en de roo- de partij wacht nu op een gunstig moment, om daar doorheen te dringen. De drie in de duinen opgestelde 13 cm. kanonnen, die een draagwijdte hebben van 15 km. waren gisterochtend door de bedie ningsmanschappen bezet, hoewel de meeste manschappen nog in het kamp bleven, ge reed op het eerste sein van gevaar op hun posten te verschijnen. Het aantal zeebaden. In de week van 1016 Juli werden in het gewone bad 1355 bezoekers genoteerd, terwijl 782 badliefhebbers het Volksbad be zochten. Dé temperatuur bedroeg in die periofo gemiddeldlucht 69 gradenwater 64 graden. Het Zeeuwsche yerkeerscentrum. In het tijdschrift „Zeeland" van de Pro vinciale Zeeuwsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, schrijft burgemees ter C. A. van Woelderen onderstaand arti kel. Het is geïllustreerd met. een foto van de haven en met een opname van het strand. Jammer echter, dat men voor het laatste, weder een verouderde opname (zonder Pier) gebruikt heeft. c Sinds 1919 worden mij nagenoeg jaarlijks bijdragen gevraagd voor de Zeeuwsche pro paganda voor Vreemdelingenverkeer. Ik voldoe daar altijd gaarne aan, maar het wordt hoe langer hoe moeilijker om wat nieuws mede te deelen, vooral aan de inwo ners der eigen provincie, die door een actieve pers over alle locale veranderingen goed worden ingelicht. Men sta mij daarom bij deze nieuwe uit gave toe mij te beperken tot de opmerking, dat Vlissingen in de laatste jaren in ruime mate profiteert van verkeersverbeteringen, waardoor het niet alleen zeer toegankelijk voor vreemdelingen is geworden, maar ook hoe langer hoe beter geschikt is te worden uitgekozen als verblijfplaats voor vreemde lingen, die van Vlissingen uit alle deelen der provincie Zeeland willen bezoeken en leeren kennen. Vlissingen is door de Zeeuwsche luchtlijn van Vlissingen over Haamstede en Rotter dam naar Amsterdam, en in het zomersei zoen verlengd naar Knocke, met het we- reldluchtverkeer verbonden. Van de gunsti ge aan de Scheldemonding gelegen haven van Vlissingen, waar de Wielingen en het Oostgat samenkomen, onderhouden de prachtige booten der Stoomvaart Maat schappij Zeeland de verbinding met Enge land en de booten van den Zeeuwschen Pro vincialen Stoombootdienst de verbinding met Breskens en Terneuzen en 't Zeeuwsch- Vlaamsche en Belgische achterland, boven dien organiseert de Provincie met veel suc ces zeer interessante boottochten in de Zeeuwsche wateren. Vlissingen heeft als eindpunt der Zeeuwsche spoorlijn zeer goede spoorwegverbindingen en is door de groote verbeteringen van den rijksweg naar Noord- Brabant per auto zeer gemakkelijk te berei ken. De Stoomtram Walcheren brengt hare passagiers naar Domburg langs den voet van ons prachtig westelijk duinlandschap, dat door zijn vroeger isolement de mooie oude kleederdracht nog het langst bewaart. Voor alle beoefenaars der watersport is Vlissingen uitermate geschikt gelegen door uitnemende waterverbindingen, terwijl door de goede zorgen der Veréeniging voor Wa tertoerisme aan alle wenschen der bezoekers kan worden voldaan. Voor de fietsers zijn interessante en mooie rijwielpaden aange legd naar Zoutelande, Koudekérke, Souburg en Ritthem, en de wandelaars, die tegen- §el»CUr8c«IMSSCM Het troostelooze „zomer"-weer van dei laatste weken. .(Hoofdartikel.) Tweede Blad* De fraude by het plaatselijk crisis comité. Stadsnieuws.), Nadere bijzonderheden omtrent den aanslag op Koning Edward van Enge land. .(Buitenland.)! De rijksmiddelen over Juni. .(Binnenland.) Het Hollandsch Diep is overbrugd. ^Binnenland.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Voelt Ge U moe/ mat en onbehaaglijk? Is er iets dat U zoo aangrijpt, teroeerdrukt en waarvan Ge U niet kunt losmaken? Wat ook de oorzaak is, zeker is het, dat een "AKKERTJE" U onmiddellijk zal helpen en Uw loomheid zal verdrijven. Ze zullen Uw klachten wegnemen, zonder brutale aanranding van maag, hart of nieren, Zelfs op de meest gevoelige maag zullen ze géén branding veroorzaken, en U ver lichten in de moeilijkste gevallen me? het groote voordeel, dat ge niets proeft, want het is omgeven door een ouweltje. "AKKERTJES" werken verrassend snel en teker bij i Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn,Zenuwpijn, Rheumatisehe pijnen, lendenpijn, Vrou- wenpijn, Migraine, Onbehaaglijkheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent Volgen? recept van Apotheker O'jmont AKKER.CACHETS woordig bij het moderne verkeer zoo dik wijls te kort komen, kunnen van heerlijke wandelingen langs boulevard, strand, kust, duinen en mooie landwegen genieten als in weinig streken in ons land. Plaatselijk biedt Vlissingen den vreemde ling hoe langer hoe meer door de snelle ontwikkeling der badplaats Vlissingen. Ik geloof, dat het ook aan het feit, dat Vlissin gen de eenige Nederlandsche badplaats is* die vlak op het zuiden ligt, te danken is, dat vele badgasten er telkenjare terugkeeren* Het baden, vooral ook het zonnebaden in de veilige, goed beschutte Scheldebocht, neemt er nog van jaar tot jaar toe en heeft reeds de 70.000 baden overtroffen. De prettige, genoegelijke sfeer op het badstrand wordt dan ook alom geroemd. Goede badhotels wachten den vreemdeling, en daaronder is het door de Stoomvaartmaatschappij Zee land uitstekend geëxploiteerde Grand Hotel Britannia, een eerste klasse hotel van inter nationale reputatie. De nieuwste aanwinst voor de badplaats is het Wandelhoofd te Vlissingen, dat 30 Mei jl. werd geopend. Het is een ideaal plekje aan onze heerlijke bree- de Scheldemonding. De 150 meter lange, zeer ruim gebouwde, pier, met voortreffelijk restaurant, is slechts 50 meter van het drukbevaren Scheldevaarwater verwijderd. Een prachtig, steeds afwisselend, panorama op land, zee en kusten en op het interessan te, groote scheepvaartverkeer houdt den be zoeker geboeid en brengt hem onder een zeer bijzondere bekoring. Mogen vele vreemdelingen besluiten Vlis singen te bezoeken Zij zijn er hartelijk wel kom Speldjesdag „Herwonnen Levenskracht". Gaarne voldoen w\j aan het verzoek van bovengenoemde vereeniging, de ingezetenen attent te maken op een in dit blad voor-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1