25 DONDERDAG 16 JULI Wie is Engeland's minister van Buitenlandsche Zaken No. 166 74e Jaargang Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening S628T Verschijnt Dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS volq óe M.S5« gewoonte VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regej meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee biaden. Eerste blad Baldwin, Eden, Chamberlain, Simon of Hoare? Wanneer men op het oogenblik zou willen pogen, den koers van de Engelsche politiek te bepalen en haar tendenties bloot te leg gen, dan zou men daartoe de levensgeschie denis van bijna elk lid van het kabinet Baldwin moeten neerschrijven, waarbij dan zou blijken, dat iedere minister een meening heeft, die principieel van die van zijn colle ga's verschilt. Het Engelsche kabinet heeft dan ook wel iets weg van een bontgekleurd mozaiek, waarin geen een steen op den an deren past. Aan den toeschouwer wordt het dan overgelaten, met zichzelf uit te maken, wat dit mozaiek nu eigenlijk voorstelt. Na tuurlijk komt ieder daarbij tot een ander oordeel en iedereen heeft evenzeer gelijk als ongelijk, Wanneer men b.v. zou beweren, dat Eden, 'de minister van buitenlandsche zaken, de Engelsche buitenlandsche politiek leidt, dan is dit slechts in zeer beperkten zin waar. De politieke maxima en thesen van Eden zijn slechts zoolang geldig, als het zijn collega Neville Chamberlain niet invalt, zijnerzijds voor een paar dagen de buitenlandsche po litieke richtlijn van het kabinet Baldwin vast te leggen. Is dus Chamberlain de eigen lijke leider van de Engelsche buitenlandsche politiek? Never mind. Ook Duff Cooper, de minister van oorlog, houdt er van, uitstap jes op het terrein der buitenlandsche poli tiek te maken en zijn laatste slippertje was zoo opzienbarend, dat in het Lagerhuis de golven van verwondering en bevreemding weer eens hoog opsloegen. Ook Baldwin, de minister-president, heeft èen eigen buitenlandsche politieke noot, hoewel hij in de laatste dagen wegens den slechten toestand van zijn gezondheid ge heel tegen zijn gewoonte in zeer zwijgzaam is. Dat beweert men in ieder geval, maar niemand in de wereld zou precies kunnen definieeren, wat Baldwin wilt en meent. Ten slotte is er nog sir John Simon, oud-minis ter van buitenlandsche zaken, die bij het Lagerhuis-debat van eenige dagen geleden over de rede van Duff Cooper zijn collega Eden vertegenwoordigde. Om nog maar ge heel te zwijgen van sir Samuel Hoare, die ook reeds eens in het Foreign Office resi deerde, zich echter op het oogenblik, ten minste in het openbaar, nog wat terughou dend gedraagt, doch daarvoor in de geheime zittingen van het kabinet des te ijveriger tracht, zijn meéning op het gebied der bui tenlandsche politiek te doen zegevieren. Baldwin, Eden, Chamberlain, Cooper, Si mon, Hoare al deze namen bewijzen reeds, dat Engeland op het oogenblik aan capaciteiten op het gebied der buitenland sche politiek geen gebrek lijdt. De mannen zijn er, alleen de richting ontbreekt. De ver warring is volkomen, want niet slechts de regeeringspartijen weten niet wat zij willen. Ook de oppositiepartijen zijn het er geens zins over eens, welke koers er nu eigenlijk, gevolgd moet worden. Er bestaat niet één buitenlandsch politiek probleem, waarover ook maar een schijnbare eensgezindheid be staat. Sir Austen Chamberlain, tot voor kort de groote hoop van de oppositie, heeft zich aan de zijde van zijn neef Neville Chamberlain geschaard, toen deze in plaats van Eden het einde van de sanctiepolitiek aankondigde. Door deze houding heeft hij bij de arbeiderspartij, die nog altijd het sanctieprobleem benut om stemming tegen de regeering te maken, geheel afgedaan. Bleef er nog over Churchill, maar ook deze heeft de oppositie teleurgesteld, omdat hg tijdens het laatste Lagerhuisdebat zeer energiek de buitenlandsche politieke con ceptie van Duff Cooper verdedigde, waarbij hij verklaarde dat Cooper's rede te Parijs het beste was, wat hij op dit gebied in vele jaren had gehoord. Duff Cooper had zooals beleend een nau we alliantie tusschen Engeland en Frank rijk bepleit. Dat had Baldwin vroeger ook reeds gedaan, maar sindsdien gebeurden er toch steeds dingen, die schenen te bewijzen, dat de Engelsche buitenlandsche. politiek niet conform was met die van Frankrijk. Men kan dus uitzoeken, waaraan men zich houden wil. Alles is ten deele even juist als onjuist. Terwijl Duff Cooper een verdrag met Frankrijk eischt, terwijl ma joor Attley, de leider van de Labourparty meer voelt voor verdragen met alle landen, meent Lord Rothermere, prominent lid van de conservatieve partij en heer en meester van de „Daily Mail", dat men met Frank rijk geen verdrag mag sluiten, omdat het bolsjewistisch zou zijn en dat men zich veeleer met Duitschland en Italië moet al- lieeren. Eden daarentegen verklaart te Ge- nève, dat Engeland trouw zal blijven aan de principes van den Volkenbond. Ongetwijfeld meende hij het subjectief eerlijk, maar de objectieve situatie dwingt er hem toe, het geheel voor een bittere ironie te houden. De Engelsche buitenlandsche politiek tast op het oogenblik in het duister en houdt ieder stroohalmpje, dat haar daarbij toeval-, lig tusschen de vingers komt, voor een waar reddingsanker. In de donkere ruimte, waar in de heeren zoeken, ligt een groot aantal stroohalmen, zij zijn verschillend van groot te en van sterkte. Nu eens doet Baldwin een vondst, dan Eden. De malversaties by het Plaatselijk Crisis-Comité. Aan het college van Burg. en Weth. is 'door de raadsleden E. Andriessen en F. van Spanning het volgende adres gezonden 't „Heeft Uw College kennis genomen van de publicatie van den Vlissingsen corres pondent van het dagblad „De Courant" le pagina van dit blad van Woensdag 15 Juli 1936? Is bedoelde publicatie voor U aanleiding geweest om naar de juistheid van de daar in vervatte bezwarende mededelingen in lichtingen in te winnen? Zo Uw College bevestiging van de bezwa rende feiten heeft verkregen, is het dan niet van mening dat door Uw College ern stige aandrang bij den voorzitter van het Plaatselijk Crisis-Comité moet worden uit geoefend om snel zijn maatregelen te ne men? Is Uw College bovendien niet van me ning, als de bezwarende feiten in bedoelde publicatie genoemd juist zijn, terwijl voortzetting van de werkzaamheden van het Comité in het belang van de kleine middenstand en de werklozen dringend ge boden is zeer ernstig bij. den voorzitter van het Plaatsolijk Crisis-Comité te moe ten aandringen om hen, die met de dagelijk se werkzaamheden van dit Comité en de controle op de financiën en de goederen van dit Comité zijn belast en onder wiens leiding deze ernstige onregelmatigheden konden plaats hebben, te vervangen en dan op een wijze, die tot gevolg heeft, dat het vertrouwen van de Vlissingse bevolking in de noodzakelijke werkzaamheden van het Plaatselijk Crisis-Comité weer terugkeert." (Nieuwe spelling.) Admiraal 3. Swirski, Chef van de Poolsche .Oorlogsvloot, in ons land. De admiraal bezichtigt de onder zeebooten, die voor Polen in aan bouw zijn. Zooals men weet, heeft de Koninklijke Mij. „De Schelde" te Vlissingen voor eenigen tijd van de Poolsche regeering opdracht ontvangen tot den bouw van twee onderzeebooten. Een voor de Neder- landsche industrie zeer eervolle opdracht, daar Polen reeds eenige onderzeebooten in gebruik heeft, die in Frankrijk werden gebouwd. Dat de nieuwe order niet even eens in Frankrijk werd geplaatst, heeft naast redenen van handels-politieken aard, ook oorzaken van technischen aard. De Nederlandsche scheepsbouwindustrie, i.e. „De Schelde" toch heeft een zeer lang durige ervaring in den bouw van onder zeebooten. Een belangrijke factor hierbij is het feit, dat men er in geslaagd is, de talrijke machines en verdere installaties die een onderzeeër bevat, te comprimee- ren in een kleinere ruimte dan andere werven hiervoor noodig hebben, zoodat de schepen niet onnoodig lang behoeven te worden gemaakt. Een dezer onderzeebooten, is door „De Schelde" aanbesteed bij de Rotterdamsche Droogdok Mij. (de motoren voor dit schip worden door de firma Sulzer te Winter- thur geleverd) de andere onderzeeër bouwt Gij kunt niet gezond blijven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder duf Ge beseft, waar het U hapert Neem eiken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-caehet ter inwendige zuivering DeM.S.S.-cechets zullen Uw haperende spijs vertering. Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht led'gen, Uw gestel opf risschen. Ge gaatU 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker friscfc en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want: M-S.S.-cachets Maken „Scheen Schip" Per 12 stuks in koker slechts fiO cent. „De Schelde" zelf, evenals de motoren hiervoor. Het benoodigde staal evenals sommige belangrijke onderdeelen zgn door Polen zelf geleverd. De bouw te Vlissingen ge schiedt op een uitermate belangwekkende manier dievoor denNederlandschen scheeps bouw een unicum beteekent en waarvan wij t.z.t. meer hopen te kunnen vertellen. Interessant is o.m. het feit, dat zeer veel electrisch gelascht wordt inplaats van ge klonken, waarmede een groote gewichts besparing feit van groote beteekenis voor een onderzeeboot verkregen wordt. De ii Admiraal J. Swirski, chef van de Pool sche oorlogsvloot, vertoeft momenteel hier te lande om de in aanbouw zijnde onder zeebooten te inspecteeren en heeft hiertoe hedenmorgen een langdurig bezoek ge bracht aan de werf van de Kon. Mij. „De Schelde". De Admiraal werd namens de Directie ontvangen en rondgeleid door den directeur, den heer A. Smit. Verder namen aan dezen rondgang o.m. deel de heeren: dr. W. Babinski (gezant van Polen), Lt. t. Z. le kl. Niemirski die toezicht houdt op den bouw, Lt.comm. t. Zee Bukowski, Lt. t. Z. le kl. Waning, aangewezen comman dant van de O 16, alsmede de heer Gun ning, directeur van de N.V. Vereenigde Nederlandsche Scheepsbouw Bureaux. Het gezelschap heeft zeer geruimen tijd het uitgebreide bedrijf van „De Schelde" bezichtigd en zich op de hoogte gesteld van de vorderingen bij den bouw der onder zeeboot. Ook werd met groote belangstel ling de nieuwste aanwinst van de Neder landsche Marine, de O 16 bezichtigd, waarbij de aangewezen commandant, Lt. t. Z. le kl. Waning, de noodige toelich ting gaf. De storm. De storm die gisteren en in den afge- loopen nacht heeft gewoed, had gelukkig in onze stad geen persoonlijke ongelukken tengevolge. Wel hebben echter vele boomen en boom takken het moeten ontgelden. Zoo werden door den hevigen wind boomtakken afge rukt van boomen in de Hobeinstraat en de Badhuisstraat, terwijl ook een groote tak op het Bet je Wolff plein werd afge rukt, die op de electrische leiding van het tramnet terecht kwam. Direct zijn maat regelen genomen om het tramverkeer zoo weinig mogelijk stagnatie te doen ondervin den. Verder zijn nog enkele boomen ontwor teld, nl. op den Nolleweg, Koningsweg en in de Beckerstraat, de Bakkersdorplaan en den Zandweg, terwijl ook de kruin van een boom aan de Wilhelminastraat werd afgerukt. Voorts is nog een etalageruit van een slagerswinkel aan de Hendrikstraat door den wind ingedrukt, terwijl in de Kasteel straat een gedeelte van een topgevel naar beneden is gekomen. De politie heeft oogenblikkelijk overal maatregelen getroffen ter opruiming van een en ander, zoodat het verkeer geen groo- ten hinder hiervan heeft gehad, Een vechtpartij. In den afgeloopen nacht werd de hulp van de politie ingeroepen in een woning waar twee mannen aan het vechten wa ren en ruiten en huisraad vernielden. Een der mannen werd gearresteerd. Hij was dronken en had wonden aan het gelaat. Op het politiebureau is hij verbonden en in bewaring gesteld. De andere man, die echter bekend is, is bij de komst der politie gevlucht. Het tapverbod. Wij brengen in herinnering dat het tap verbod van toepassing is voor den Zondag voorafgaande aan den derden Maandag in Juli tot den volgenden Zondag. Dit jaar dus van Zondag 19 tot en met Zondag 26 Juli. Alhambra-theater. Getrouw aan haar traditie zet „Alham- bra" met de a.s. kermisweek haar beste beentje voor om haar cliëntèle iets bijzon ders te brengen. Allereerst zijn er onze twee oude beken den, Stan Laurel en Oliver Hardy, humoris ten in den besten zin van het woord, met hun nieuwe geslaagde film „Schots en Scheef". Dit roemruchte tweetal is ook hier weer uitbundig in tallooze dwaze invallen, zoodat men verzekerd is in een allervroolijk- ste stemming te komen. Uitstekend sluit hierbij aan het tweede hoofdnummer. Dit is de Nederlandsche film „Het Leven is nog zoo kwaad nietwaar in Fientje de la Mar en Lou Bandy ons niet minder kostelijk zullen weten te vermaken. Wèl zal er dus stof tot amusement zijn in het Kermis-programma van Alhambra deze week. Luxor-theater. Gedurende de kermisweek loopt in deze bioscoop de breed opgezette tweedeelige film „De drie toffe jongens van het Vreem delingenlegioen", welke, zooals de titel be reids aangeeft, zich afspeelt in Noord-Afri- ka, en wel in den tegenwoordigen tijd. De geschiedenis, waarin de strijd tusschen op standige Algerijnen en Fransche legionnairs wordt uitgebeeld met alle opwindende avon turen, verwikkelingen en komische momen ten daaraan verbonden, en waarin ook de liefde een groote rol speelt, is zeker een ge geven waar de Luxor-bezoekers warm voor loopen. In deze Meteor-film worden de hoofdrol len vervuld door John Wayne en Ruth Hall. Concertzaal „De Oude Vriendschap". Gedurende de kermisdagen treedt in „De Oude Vriendschap" het danspaar Lotte en Jörl Kaschnar op, dab hier te lande in ver schillende steden reeds veel succes heeft geoogst. Men heeft ons o.m. recensies voor gelegd uit Nijmegen en Groningen, die on verdeeld gunstig luiden en van een „uitste kend nummer" spreken. Het is dus te ver wachten, dab dit danspaar ook te Vlissingen de belangstelling en het succes zal krijgen, dat het verdient, zoodat het publiek gedu rende de kermisweek ook in „De Oude Vriendschap" terecht kan, Periodieke verhoogingen bjj „de Schelde". Bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde" zijn dezer dagen weder periodieke verhoogingen toegestaan aan de arbeiders tob den leeftijd van dertig jaar. Van deze ge legenheid is gebruik gemaakt, om enkele „plooien" in de loonen, ten voordeele van de betrokken arbeiders glad te strijken. Het resultaat komt hierop neer, dab de loonen 9cl»CUfflcfllSSCII now Jew gjcagj Wie is Engeland's Minister van Buiten landsche Zaken? .(Hoofdartikel.) Italië verklaart geen represailles te zul len nemen tegen de sanctie-landen. (Oorlog Italië-Abessinië.) Openbaren zitting: van Italiaanschen krijgsraad te Addis Abeba. Drie dood vonnissen direct voltrokken. (Oorlog Italië-Abessinië.), Verschillende dooden tydens straatge vechten in Spanje. .(Buitenland.) De stakingen in Frankrijk. Politie bezet een raadhuis om looneischen kracht by te zetten. .(Buitenland.) Storm veroorzaakt ernstig ongeluk te Hilversum 3 dooden. Opkomende storm belet voltooiing van Moerdykbrug. Rijnschip op Oosterschelde door storm verrast en gezonken. (Provincie.), Aanslag op Koning Edward VHI van Engeland. {Laatste Berichten.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN van arbeiders tot en met dertig jaar ver hoogd zijn met bedragen varieerend van één tot drie cent per uur. Vreemdelingenbezoek. Heden werden met de provinciale boot van Breskens 1890 passagiers en 70 auto'3 van de Belgische kust vervoerd, tegen yorig jaar resp. 2550 en 84. Een scheepsongeval dat goed afliep. Naar wij vernemen heeft Dinsdagmorgen ter hoogte van de Wandelpier een scneeps- ongeval plaats gehad, dat nog goed is af geloopen. De motor van de VLI. 15, schipper J003 van Belzen, weigerde plotseling dienst doordat er zich, naar brj onderzoek geble ken is, water in de olie bevond. Stuurloos geworden, werd het scheepje door de tamelijk hooge golven tusschen de pier en het zich daar bevindende paalhoofd op het strand geworpen. Een passeerende visscher, de VLI. 35, schipper W. Dingemanse, heeft het ge strande scheepje met veel moeite weer naar de haven gesleept, waar bleek dat het schip, buiten den motor, verder geen averij beko men had. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Een kijkje in de Zomerzitting yan de Provinciale Staten. Vlissingsche belangstelling voor de oor logsschepen die aan de ylootmanoeuvres deelnemen. Donderdagmorgen bezocht de chef van de Poolsche oorlogsvloot, admiraal J. Swirski, „de Schelde" om de onderzeeboot te inspec teeren die voor Polen in aanbouw is. Vlootmanoeuvres op de Noordzee. Schiet oefeningen op het admiraalschip Hr. Ms. „Gelderland" met 7% cM. kanon. Gister morgen voeren Hr. Ms. „Gelderland" en „Hertog Hendrik" onder bescherming van vliegtuig-geleide uit. Gevonden voorwerpen, De Commissaris van Politie te Vlissingen: maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd Een kinderhand- taschjerrjwielbelastingmerk aan ijzer draadje padvindersriem 2 padvinderspor- temonnaies met inhoud en sigarenkoker met inhoud, en dat inlichtingen te bekomen zjjn omtrentEen padvindersriem en man telceintuur bij Burgerhoff, Hyacinthenlaail 24boodschappentasch bij Helmich, Ro- chussenstraat 3 damesportemonnaie met inhoud bij Van Sabben, Branderijstraat 16 VOLKSGEZONDHEIDS- EN VEILIGHEIDSHOEKJE Ga, bij een onbewaakt strandgedeel- te, nimmer verder in zee dan knie hoogte als ge wilt baden wanneer er een krachtige branding staat

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1