WOENSDAG IS JULI EERSTE BLAD IVo.165 174e Jaargang193© UitgaveFirma F. VAN Dt VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het toenemende proletariaat. STADS- EN PROVINCIENÏEUWS MIDDELBURG KERK- EN SCHQOLN1EUWS MARINE EN LEGER SPORT RECHTSZAKEN VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland speciale prijzen. Reclames 50 ct.p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere rege en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in't bezit eener gulden bij levens- Pf Afl gulden bij dood AAfl gulden bij verlies 4 P* ft gulden bij verlies 4 |"|f| gulden bij verlies ftf* gulden bij verlies Polis, zijn GRATIS verze- 111| III lange ongeschikt- >"|I|g| door ij III vaneen van II III vaneen vaneen kerd tegen ongelukken voor: iUUU heid tot werken. UUU een ongeluk. UUU hand, voet of oog. iUU een duim. 1UU wijsvinger. anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Het woord „proletariaat" heeft voor ve len een cnaangenamen "bijklank. Toch be hoeft dit niet het geval te zijn. Want te veel worden „proletariaat en pauperisme" met elkander verward en in „Bouwen en Streven", het tijdschrift van den Ned. R. Kath. Middenstandsbond, worden daarover eenige opmerkingen gemaakt naar aanlei ding van een belangwekkende bespreking over de Pauselijke Encycliek „Quadragesimo Anno" aan de hand van het boek van dr. .Cassianus Hentzen. Het proletariaat is de massale groep, die bezitloos is en die te strijden heeft met bestaansonzekerheid Het pauperisme is de massa-armoede en de massa-ellende. De proletariërs hebben dikwijls werk, hebben in vele gevallen het verstand, het intellect om waardevollen arbeid in de maatschappij te vervullen, maar hun inkomsten zijn on voldoende om tot eenige behoorlijke kapi taalsvorming te kunnen komen, terwijl de perioden van minder werkgelegenheid het weinigje kapitaal, dat ze nog hebben kun nen oversparen, doen interen. Vroeger was de scheidingslijn grooten- deels getrokken tusschen de arbeiders en de rest. In de rest bestonden weliswaar ook groote verschillen in welvaart en kapi taalbezit, maar een ieder kreeg de kans flink vooruit te komen. Deze scheidingslijn is echter verlegd. Zij loopt tusschen de heel enkele en telkens Verminderende kapitalisten en de rest. De rest bestaat nu uit.middenstanders, afgestu deerden, arbeiders, boeren voorzoover zij niet de beschikking hebben over een be hoorlijk kapitaal. Voorzoover zij niet" dat kapitaal interen, zoodat zij geleidelijk tot 'de bezitloozen gaan behooren. Die rest wordt hoe langer hoe grooter en de verar ming der massa wischt de grenzen uit, welke er vroeger bestonden tusschen de massa en de bevoorrechten. De arbeiders gaan in moraliteit (men denke aan de sterke afname van het drankverbruik) en in intellect sterk vooruit, terwijl de ande ren, wat de materieele positie betreft, te ruggaan. Het kan niet anders, of op een gegeven moment moeten zij die vroeger aan gene zijde van de grens stonden, de macht in den Staat verkrijgen. Hebben zij die macht, dan zullen andere normen worden aangeno men. Meer waarde zal worden gehecht aan de persoonlijkheid, aan het intellect, aan de geestelijke waarden van het Volk. Het materialisme zal worden bestreden, terug gedrukt, al blijft het natuurlijk een factor, waal-mede de mensch moet rekenen. Meer saamhoorigheid zal worden betrachthet eigen belang van den enkeling zal geen hoogtij meer gaan vieren. De ordening, die'deze situatie zal moeten Verwerkelijken, zal dat eigen belang in ba nen leiden de massa zal worden opgevoed in de gedachte, dat het geluk niet ligt bij opeenstapeling van aardsche materieele rijkdommen, maar in nuttig werk, be staanszekerheid en in het zich geven aan het algemeene belang, in den ruimsten zin des woords opgevat. De materialisten en het zijn er nog Onnoemlijk veel, welke hiertoe moeten wor den gerekend zullen weerstand blijven bieden, doch stap voor stap worden zij te ruggedrongen en het nieuwe geluid zal het oude geleidelijk maar onvermijdelijk gaan overstemmen. 8 Hoe de nieuwe aera zal worden georga niseerd, is nog niet te zeggen. De Volken zijn in felle beroering. Hier ziet men een toenemende linksche oriëntatie, daar heer- schen fascisme of nationaal-socialisme, maar hoe het ook moge zijn, het feit kan niet worden ontkend, dat een zeer vérstrek kende verandering zich heeft bdan gebro ken. Men wil „saamhoorigheid"men wil bestaanszekerheid en werk voor een ieder, die werken wil. Men eischt verzor ging van den ouden dag, nadat men zijn leven gegeven heeft voor het algemeen belang, in welke positie, hoog of laag, men ook gesteld is. Het mag niet meer voorko men en de wereldoorlog heeft dit ge leerd dat mannen, die hun leven veil hebben gehad voor hun land, menigmaal afzichtelijk verminkt als „onwelkome bal last" worden beschouwd, terwijl zij vroeger, in de kracht van hun leven, werden bewie rookt als redders van het land. Doch niet alleen zij, die voor hun land gestreden heb ben met de wapenen, ondervinden een der gelijke bejegening, neen alle proletariërs worden in deken materialistischen tijd als onvolwaardig beschouwd. Tot voor hen de bevrijding is aangebroken. De Scheldebeker-zwemwedstrijd. Zaterdag a.s. is de groote dag voor de liefhebbers van de zwemsport weer aan gebroken En, als het weer een beetje wil medewerken, belooft het een uitermate belangwekkende strijd te worden, daar be kende en sterke zwemsters en zwemmers hebben ingeschreven. Reeds werd inge schreven door den heer Stender (houder vain den beker) mej. A. Bijsterveld, Vlis singen, (Zeehond) mej. B. van den Broe- ke, Vlissingen (Zeehond) de heeren J. H. van Dimmelen Sr., HillegersbergJ. H. van Dimmelen Jr., Hillegersberg G. van Loo, Middelburg (Luctor et Emergo) E. de Kam, Vlissingen (Zeehond) A. Wattel, Middelburg (Luctor et Emergo) R. \ran Bel, Sas van Gent (Bruinvisch) mej. R. Inuk, Tilburg (T.Z.V.) de heeren A. Meij er, Tilburg (T.Z.V.) A. van Meer, Den Haag (Haagsche Z. en P.C.) C. Deane, Londen (Penguin Swimmingclub) Godwin, (Shiverer Swimmingclub Brighton) mej. Nel Roelans, Rotterdam (Dames Zwem- club) den heer H. C. Versteeg, Hillegers berg (S.V. Unitas). De wedstrijd kan dus spannend worden, zoodat er van de zijde van het publiek veel belangstelling kan worden verwacht als het weer tenminste een beetje beter wil worden. Om half twee zal te Breskens worden gestart, terwijl de Westelijke (hoogste) springtoren van het badbedrijf, de finish is. Gedurende den wedstrijd ziail bij het bad paviljoen „Juliana" muziek ten gehoore worden gebracht. Des avonds te half ne gen zal in Grand Hotel „Britannia" de prijsuitreiking plaats vinden. Man wegens belemmering aangehouden. Naar men ons mededeelt, heeft de politie gisteravond een man aangehouden, die den wethouder van sociale zaken op den open baren weg in zijn vrijheid van beweging zou hebben belemmerd en hem bij deze gelegen heid moet hebben bedreigd. De man schijnt onder den invioed van sterken drank te zijn geweest en den wethouder om steun te hebben verzocht. De man is door de politie in bewaring gesteld, terwijl een onderzoek wordt inge steld. Uitverkoopen en opruimen. Met ingang van heden en tot 15 Augustus a.s. mogen onze lezers-neringdoenden, zon der dat hiervoor een vergunning van de Kamer van Koophandel noodig is, weder hun seizoen-opruimingen aankondigen. Wij vestigen er echter nogmaals de aan dacht op, dat dit alléén met een der volgen de aanduidingen mag, geschieden jaarlijksche opruiming, half jaarlijksche opruiming, seizoenopruiming, balansopruiming, inventarisopruiming. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Maandag zijn de vlootmanoeuvres op de Noordzee begonnen. Het sloependek van de „Gelderland" met daarachter de „Hertog Hendrik" in actie. Op wachtgeld gesteld. Aanvankelijk was voorgesteld aan den heer Engelkes eervol ontslag te verleenen als vakleerkracht aan school G te Middel burg. Dit voorstel is in de vergadering van 26 Juni uitgesteld, omdat intusschen de mogelijkheid van een andere oplossing was gebleken. Inderdaad is thans komen vast te staan dat, met behoud van dezelfde bezui niging, een eervol ontslag aan de vakleer kracht in wiskunde, den heer ir. De Roos mogelijk is, waardoor de heer Engelkes nog kan worden gehandhaafd. De heer ir. De Roos heeft zelf aangeboden om, inplaats van den heer Engelkes, op wachtgeld te worden gesteld. B. en W. stellen thans voor met ingang van 1 September eervol ontslag wegens opheffing van zijn betrekking te verleenen aan den vakonderwijzer ir. B. D. de Roos, die aan het rijk wachtgeld zal kunnen aanvragen. Krankzinnigenverzorging in Zeeland. Op de Maandag in het kerkgebouw van haar stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom gehouden jaarlijksche vergadering van de Vereeniging tot Christelijke verzor ging van krankzinnigen in Zeeland waren 46 afdeelingen en 27 corporatiën vertegen- wooi'digd. De Vereeniging telde aan het einde van het verslagjaar 67 afdeelingen en 42 cor poratiën, terwijl het aantal leden vrijwel op sterkte bleef en 3818 bedraagt. In de Stichting „Vrederust" werden aan het eind van het verslagjaar 810 patiënten verpleegd, waarvan 239 in de „opën" afdee- ling, 551 in de gestichtsafdeeling en 20 in gezinnen. Het verplegerspersoneel bestond uit 66 verplegers en 119 verpleegsters. De. exploitatie, der stichting kon ondanks verder gaande verlaging van de verpleeg- gelden sluitend worden gemaakt, er was een batig saldo van 5332.43. De aftredende bestuursleden de heeren J. J, C. van Dijk en mr, P. A. Schwartz, die als leden van het moderamen herkies baar waren, werden herkozen, in de vaca ture van den heer L. W. B. A. Mulder, die bedankt had, werd gekozen de heer J. A. Dominicus te Wemeldinge ej. in de vaca- .ture van den heer J, Padmos, die niet her kiesbaar was, de heer W. den Boer te Zie- rikzee. Na het huishoudelijk gedeelte der verga dering hield dr. A. Hutter, benoemd ge neesheer-directeur van het christelijk sana torium voor zenuwlijders te Zeist, een rede over Het kranke en abnormale zieleleven en de godsdienst. De werkloosheid. De stand der werkloosheid in het district Middelburg bedroeg per ultimoJuni 1936 Middelburg 891, Vlissingen 706, Aagte- kerke 8, ArnemüidcK 188, Baarland 22; Biggekerke 11, Borssele 20, Colijnsplaat 9, Domburg 25, Driewegen 12, Ellewoutsdrjk 1, Goes 252, 's-Gravenpolder 18, Grijpsker- ke 2, 's-Heer Abtskerke 3, 's-Heer Arend s- kerke 50, 's-Heerenhoek 74, Heinkenszand 50, Hoedekenskerke 27, Ierseke 243, Ka- pelle 1, Kats 14, Kloetinge 13, Kortgene 24, Koudekerke 60, Krabbendijke 1, Krui- ningen 41, Meliskerke 7, Nieuwliaind 22, Nisse 10, Oostkapelle 26, Oudelande 19, Ovezande 42, Ritthem 5, Schore 6, Seroos- kerke 22, St. Laurens 10, Souburg 187, Veere 5, Vrouwepolder 3, Waarde 8, We meldinge 32, Westkapelle 182, Wissekerke 94, Wolphaartsdijk 36, Zoutelande 18. In totaal stonden aldus op 30 Juni 1936 3498 werkzoekenden ingeschreven. Drukte in den landbouw. Tengevolge van de seizoendrukte in den landbouw is momenteel bij de organen der arbeidsbemiddeling in geheel Zeeuwsch- Vlaanderen geen enkele werklooze land arbeider ingeschreven. Dit is sinds eenige jaren niet voorgekomen. Velen zijn werk zaam bij het vlas- en erwten trekken. Van gunstigen invloed is ook het feit dat de boeren de benoodigde arbeidskrachten via de arbeidsbemiddeling betrekken. Als de weersomstandigheden goed blijven, zal deze toestand gedurende enkele weken besten digd blijven. Afscheid ds. Hietkamp te Serooskerke. Zondag jl. heeft ds. Hietkamp, die Zon dag 19 Juli zijn intrede als predikant bij de Ned. Herv. g-emeente te Vlissingen hoopt te doen, afscheid genomen van zijn tegen woordige gemeente Serooskerke (W.) Ds. Hietkamp sprak naar aanleiding van Hand. 20 36. Bij dit afscheid waren mede aanwezig de ringpredikanten ds. H. K. Queré, ds. J. G. Panhuise, Ds. P. Don en ds. H. M. J. van Duyne. De scheidende predikant werd toegespro ken door ds. H. K. Queré namens den ring, door de kerkvoogdij en den kerkeraad en den consulent ds. H. M. J. van Duyne. Tot slot zong de gemeente ds. Hietkamp Ps. 134 3 toe. Geref. Gemeenten. Tweetal te Tholen cand. J. v. d. Berg en cand. A. van Stuy- venberg, beiden te Rotterlam. Beroepen te Krabbendijke cand. J. v. d. Berg te Rotterdam en te Goes cand. A. van Stuijvenberg te Rotterdam. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Breskens D. Goudzwaard, cand. te Bruinisse. Kardinaal Bïnefc overleden. Kardinaal Binet, aartsbisschop van Be- sancon, is vanmorgen te zeven uur te Be- sancon overleden. Hij is 67 jaar oud gewor den. Examens. Aan het Canisiuscollege te Nijmegen, afd. H.B.S., is voor het diploma B geslaagd de heer R. van Mossevelde te Koewacht. Eindexamens 5 jarige H.B.S. te Oostburg. Geslaagd de heeren B. W. F. Haaksman de Koster te Aardenburg, A. Moggré en P. Quaak, beiden te Schoondijke, J. P. Ris- seeuw te Oostburg, L. H. M. Verhoef te Eede en T. F. van der Werff te Oostburg. Geslaagd. De heer A. van Besien te Sluis slaagde aan de Hoogeschool te Leuven voor het can- didaats-examen in de Natuur- en Genees kundige Wetenschappen. U.L.O.-examens te Goes. Op 13 Juli zijn te Goes geslaagd voor U.L.O.-diploma A B. C. Sliggers, J. v. d. Velde. C. Ver- schuure, W. de Voogd, J. v. Waarde, W. de Wolf, J. C. Weststrate, W. de Vries, F. Jansen, G. Schillemans, P. v. Zijp, A. E. Tichelaar, J. M. Smit, A. de Pagter, Y. I. Jannette Walen, S. A. Zwaai, G. M. v. Sluys, A. v. Beusekom, A. Leys, T. K. Hoogewerf, J. G. Beenhakker, L. P. v. Gelder, D. S. v. Baaien, P. A. Faas, B. Burgei', P. Loof, F. A. v. d. Welle, K. Riemens, F. A. de Bree, M. C. v. d. Maden. Geslaagd voor diploma B N. P. Uyt den Boogaard, J. B. de Dan- schutter, M, L. Waeyhaert. Op 14 Juli slaagden Voor A W. Honders, J. Cijsouw, K. J. K. Fossen,A. E. M. Goetheer, C. C. de Jongh, M. F. de Jonge, J. P. Verburg, C. G. Klein Poelhuis, E. M. Dekker, J. J. Beije, A. van Breda, J. Mol, P. v. d. Berge, A. L. Alewijnse. A. J. Beije, L. Andriessen, W. C. Goedegebure, A. C. Minderhoud, N. Ver- heij, A. C. de Kramer, M. Timmerman, H. R. Hoogendoorn, D. F. v. d. Houten, J. van As, E. C. v. d. Graaf, L. J. Verstrate, J. J. van Dijke, J. S. B. de Haas, J. C. Riemens, F. L. Rijnberg, J. M. Rijnberg, W. R. v. d. Poest Clement en J. M. de Mul. Voor B W. K. van Nieuwkerk, P. Klap, P. Arëndse, C. Oreel en ,D. Stok. R.H.B.S. Middelburg, Afd. B. Voor het eindexamen zijn geslaagd de volgende candidateri J. de Baare, G. J. van den Berg, F. van Beusekom, J. Dorleijn, J. van den Ende, M. G. Entink (m.), K. Flipse, B. Heijt (m.), P. A. Meijler, J. Z. S. Pel, A. A. Suurland, C. J. de Vuijst (m., J. Wagen voorde en P. M. de Wilde (m.) Afgewezen 4. Door een detachement dienstplichtigen van het 14 e regiment infanterie te Bergen op Zoom zal worden deelgenomen aan de vierdaagsche afstandsmarschen te Nijme gen, van 21 tot en met 24 Juli 1936, uitge schreven door den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Als detachementscommandant zal optre den de reserve le luitenant P. F., Goossens. De dienstplichtige korporaals G. Schoon- acker, H. Vooges en P. Wester van het 14e reg. inf., thans gedetacheerd b£j het 6e reg. inf., worden met ingang van 18 Juli 1936 aangesteld tot dienstplichtig sergeant tit. KORFBAL: Z.K.B.-propaganda-wedstryd te Veere. Voor 200 300 toeschouwers speelden gisteravond een 12-tal van Madjoe en een van Swift een korfbal-propaganda-wed- strijd op het gemeente-sportterrein te Vee re, waarbij aan beide zijden goed spel te zien werd gegeven. De uitslag Madjoe— Swift 61 (30) komt ons dan ook wel wat geflatteerd voor. Het publiek was en thousiast en stelde het uitgegeven propa- ganda-materieel met verkorte spelregels ten zeerste op prijs. Verduistering van 44.000 aan effecten. Als verdacht van verduistering van ef fecten tot een bedrag van 44.000, zooals bij dagvaarding ten laste is gelegd, stond voor de Haagsche rechtbank terecht de commissionnair in effecten S. J. van C.. thans gedetineerd, die indertijd in de Van §el»ciarlewttigscit non deai eleaeg Het toenemende proletariaat. ^Hoofdartikel.)] Wordt de Locarno-conferentie te Brus sel uitgesteld? (Buitenland.)] Vliegtuig neergestort bij Ljoebliana. (Luchtvaart.)] Radiotelefonïsch .verkeer met vliegtui gen op de 5 M.-goïf thans mogelijk. (Luchtvaart.)] Gaat de wereldtentoonstelling Amster- dam-1940 door Groote brand in Bulgarye 700 men- schen dakloos eenige slachtoffers. (Gemengd nieuws.)] De Eerste Kamer over de naturalisaties van den heer Mannheimer. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Hoytemastraat een speculatiebank onder» den naam Hasabeco (Haagsche sociëteit tot beperking van beursrisico) exploiteerde; In deze onderneming, die een vrij uitge breide cliëntèle bezat, konden de deelne mers door middel van maandelijksche stor tingen, hetzij in contanten, hetzij in fond sen, tegen beperkt risico op de Beurs spe» culeeren. C. gaf ook een blad „Beursnieuws" uit, waarin hij het systeem uiteenzette In het begin van dit jaar werd tegen ver dachte door een cliënt uit Bergen op Zoom een klacht ingediend, nadat gebleken wai dat aan dezen toebehoorende effecten niet konden worden verantwoord. Uit het poli tieonderzoek kwam toen vast te staan, dat C. van verschillende cliënten grootere en kleinere bedragen had verduisterd. Aan vankelijk werd gesproken van een bedrag van 95.000, doch de ten laste leggingloopt slechts over het hierboven genoemd be drag van 44.000. Verdachte, die door mr. M. Mout als raadsman werd bijgestaan, gaf de feiten toe en daar de eenige gedagvaarde getuige- deskundige niet verschenen was, werd met goedvinden van partijen van diens verhoor afgezien. Het O. M., waargenomen door mr. Cohen Tervaert, betoogde, dat de handelingen van" verdachte gequalificeerd moeten worden ala verduistering van gelden, welke hem in on derpand waren gegeven en welke hij, blij kens de voorwaarden van deelneming, meest restitueeren. Hij heeft groote bedra gen te eigen bate aangewend, waardoor tal van menschen benadeeld zijn. Mitsdien eischte de officier wegens verduistering, meermalen gepleegd, 1 f2 jaar gevangenis straf. Mr. Mout voerde een juridisch verweer ten betooge, dat van C. de feiten wel heeft' toegegeven, doch niet wist, dat deze straf bare feiten inhielden. Uitvoerig toonde plei ter aan, dat hier van in onderpand geveri zonder meer geen sprake was, maar dat de deelnemers in het syndicaat aan zijn cliënt de vrije beschikking over de gelden hebben gegeven. Het syndicaat „Hasabeco" is geen rechtspersoon en de aan C. toevertrouwde gelden werden hem ter hand gesteld zonder bepaald omschreven doel. Verdachte's fout is geweest, dat hij, teneinde zijn zaak in een gunstig licht te stellen, het heeft 'doen voorkomen alsof er winst was gemaakt en die ook aan eenige personen uitkeerde, ter wijl er in werkelijkheid verlies was geleden. In deze zaak is alles sterk overdreven voorgesteld. Pleiter vroeg op juridische gronden vrijspraak, subsidiair een straf ge lijk aan het voorarrest en verzocht de rechtbank zijn cliënt onmiddellijk in vrijheid te stellen. Nadat de rechtbank 'dit verzoek had 'af gewezen, werd de uitspraak bepaald op 21 Juli a.s. Hooger beroep, Door W. J. K., 28 jaar, predikant te Re- nesse, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank, waarbij hij we gens overtreding der Wet ter bescherming bij luchtaanvallen is veroordeeld tot j; 25 b. s. 10 d. h. Zyn kind gedood. De rechtbank te Leeuwarden heeft heden behandeld de zaak tegen den 22-jarigen handelsreiziger Ynte Kingma te Leeuwar den, thans gedetineerd, die verdacht wordt van moord op zijn kindje Sytske, zes maan den oud. Het kindje overleed te Wieringen op 30 Mei 1935 oogenschijnlijk onder nor-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1