1000 500 300 150 100 25 MAANDAG 13 JULI No. 163 74e Jaargang 1936: UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60,V!issingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Algemeen® ledenvergadering van den Zeeuwsckn Bond voor de Garnalenvïssckrij. STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 et. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regei meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad DE NOOD BIJ DE VISSCHERS IS HOOG GESTEGEN. ALGEMEENE ONTEVREDENHEID OVER DE NIEUWE REGELING. De Zeeuwsche Bond van Vereenigingen voor de Garnalenvisscherij heeft Zaterdag middag in het Concertgebouw hier ter stede een algemeene ledenvergadering gehouden in verband met de situatie in de garnalen- yisscherrj. De vergadering die door zeer talrijke vis- schers uit geheel Zeeland werd bezocht, stond onder leiding van den heer D. H. van Zuijen, burgemeester van Breskens. Voorts waren aanwezig de Commissaris der Konin gin in Zeeland, het Tweede Kamer-lid mevr. Bakker-Nort, mr. Dieleman, lid van Ged. Staten van Zeeland, de heer P. G. Laernoes, wethouder van Vlissingen, de heer van Dijk nameps de Nederlandsche Visscherij Cen trale, de heer Stevenson, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Visscherij Ver eenigingen, vertegenwoordigers van de ge meentebesturen van Arnemuiden en Veere en vertegenwoordigers van de visscherij- vereenigingen uit Vlissingen, Breskens, Ar nemuiden en Veere, OPENINGSREDE VAN DEN VOORZITTER. Na een woord van welkom tot de aanwe zigen, waarbij spr. zich in het bijzonder richtte tot den Commissaris der Koningin en de vertegenwoordigers van organisaties en gemeentebesturen, wees de voorzitter er op, dat het visscherijbedrijf in groote moei lijkheden is geraakt en dat het er niet naar uit ziet, dat hierih spoedig verbetering zal komen. Deze nood heeft de visschers tot or ganisatie gebracht en vandaag houdt de Zeeuwsche Bond zijn eerste vergadering. De pogingen om tot organisatie te komen dateeren van 1917 en dit heeft verschillende resultaten van beteekenis opgeleverd, die spr. nader memoreerde. O.m. werd in 1919 een visscherijschool in 't leven geroepen, die later in 1922 moest worden opgeheven, doch in 1932 weer in het leven werd geroepen. In dit verband werd ook de aandacht gevestigd op de groote beteekenis voor de visscherij van de in 1926 opgerichte Coöperatieve Ver- zendvereeniging „Breskens", Nooden en zorgen. De nooden en zorgen der visschers zijn het bestuur bekend, maar het publiek weet niet dat in het afgeloopen jaar twee vis schers in Vlissingen resp. 344 en 345 ver dienden twee uit Arnemuiden 339 en 185 uit Breskens 500 en 350. Hiervan moeten gezinnen een jaar leven Er wordt gezegd de Regeering doet alles voor den landbouw en bijna niets voor de vis_ scherij. Dit is niet juist, maar als dit 't geval ware dan zou de landbouw dit te danken hebben aan het feit, dat de krachtige orga nisaties grooten invloed kunnen uitoefenen bij Regeering en Parlement. Visscherijbron van nationale welvaart. De visscherij is als bron van nationale welvaart nog steeds van groote beteekenis voor ons land. Met uitzondering van 'de groote Noordzeevisscherij bedroeg de totale waarde van de opbrengst der visscherijen in 1933 4.925.782, waarvan aan gar nalen 530.458 of bijna een negende deel. In dat jaar bedroeg de opbrengst van do visscherij op de Zeeuwsche stroomen (met uitzondering van riviertrekvisch, mos selen en oesters) 584.791, waarvan alleen aan garnalen 357.796. De waarde van de 100 garnalenschepen in Breskens, Arnemuiden, Vlissingen en Veere bedraagt 500.000 en het aantal personen dat in de nevenbedrijven werk vindt (pelle rijen, mandenmakerijen, nettenf abrieken, scheepswerven, olie-leveranciers, leurders, handelaren, enz.) is moeilijk te schatten. Spr. gaf vervolgens een uitvoerige uiteen zetting van den organisatievorm van den Zeeuwschen Bond, en herinnerde vervolgens aan het bezoek van Minister Deckers, die bij die gelegenheid o.m. heeffe gezegd, dat de thans getroffen regeling geen wet van Me den en Perzen is, doch dat hierin, zoo noodig wijziging kan worden gebracht. Spr. raadde den visschers aan, zich geen te groote illu sies te maken, dab birmen zeer korten tijd een radicale wijziging in him levenslot zou kunnen worden gebracht. Voorts waar schuwde hij tegen het gestook van onver antwoordelijke elementen. Met een op war men toon uitgesproken opwekking, om den moed niet te verliezen en het bestuur in ge duldige volharding bij te staan, eindigde burgemeester Van Zuijen. INLEIDING VAN DEN LEIDER VAN HET VERKOOPKANTOOR VOOR GARNALEN. Vervolgens was het woord aan den leider van het opgerichte Verkoopkantoor voor garnalen, den heer dr. J. G. Ramaker, voor het uitspreken van een zeer uitvoerige rede. Spr. begon met in herinnering te brengen, hoe de ontwikkeling der Regeeringsmaatre- gelen sedert de instelling van de Nederland sche Visscherij-Centrale is geweest. De re geling van 14 November 1934, werd 8 Juni 1935 ingrijpend gewijzigd, doch de visscherij is er niet door bovenop geholpen. Niettemin was de situatie beter dan vroeger, toen de visschers slechs voor het pelloon moesten varen, d.w.z. dat de garnalen voor niets moesten worden geleverd om in de gelegen heid te worden gesteld met vrouw en kinde ren de gevangen garnalen te pellen. Verschillende plannen werden in den loop van 1935 den Minister voorgelegd, doch men stuitte telkens op juridische of financieele bezwaren. Spr. schetste de moeilijkheden waartoe de regeling van 1935 aanleiding gaf ontduiking der minimumprijzen, ex portmoeilijkheden, onvoldoende controle op de afrekeningen, enz. Tal van redenen heb ben de stichting van een Centraal Bureau voor garnalen wenschelijk gemaakt daar het garnalenvisschersbedrijf echter op geen twee plaatsen onder gelijke omstandigheden wordt uitgeoefend, was een tijdroovende voorbereiding onvermijdelijk. De nieuwe regeling komb in het kort hierop neer: Alle visschers verkoopen hun consumptie-garnalen aan het Verkoopkantoor, dat weer aan den handel verkoopt. Het verkoopkantoor heeft den vorm gekregen van een stichting, gevestigd te s-Gravenhage en het bestuur wordt be noemd door den Minister. De dagelijksche leiding berust bij een directeur, die echter eerst 1 Augustus in functie kan treden. Het kantoor zal t.z.t. ook de propaganda voor het product ter hand nemen. Verkoopers en koopers zijn nu eenmaal natuurlijke tegen standers, zoodat het Verkoopkantoor in een gunstige positie verkeert om heftig beeriti- seerd te worden zoowel door visschers als door den handel en misschien ook van re- geeringszijde, als te kwistig met de dubbel tjes van het Landbouwcrisis-fonds wordt omgesprongen. Voor de vloben van Veere, Arnemuiden, Vlissingen en Breskens is uiterlijk niet veel veranderd o.m. zijn de agenten gehand haafd die ten deele hetzelfde werk verrich ten als vroeger, maa.r nu bovendien de gar nalen behalve op grootte, ook op kwaliteit moeten keuren. Onder de aanvoerplaatsen is Arnemuiden vervallen. Het verkoopkantoor zal zorgen dat in de hal van Arnemuiden garnalen worden aangeboden, voor zoover er vraag: bestaat. Minimumprijzen. Voor te Veere aangevoerde pellerij-garna- len is de minimumprijs door den Minister bepaald op 11 cent en voor elders aange voerde garnalen op 12 cent. Voor de andere garnalen, die dus aan leurders en expor teurs verkocht worden, is de minimumprijs vastgesteld op 15 cent. Het pelloon blijft een kwartje. Voor de pellerijen is de zeef- wijdte vastgesteld op 4 ct. en voor andere garnalen op 6 cent. Belangrijk is ook, dat het Verkoopkantoor voortaan de zeefwijdte bepaald en niet de Minister, zoodat de zeven sneller aan veranderde omstandigheden kunnen worden aangepast. Het beschikbaar gestelde bedrag zou gauw zijn uitgeput, als de visschers er maar op los zouden mogen visschen. Daarom be paalt elke agent dagelijks, onder goedkeu ring van den directeur, hoeveel de visschers kunnen aanvoeren ook kan bepaald wor den, dat de visschers bij toerbeurt uitvaren. Verdeeling over de vaartuigen. De verdeeling der hoeveelheden over de vaartuigen geschiedt op basis van het aan tal P.K. der motoren. Als een vaartuig zon der motor opgedragen wordt 30 K.G. aan te voeren, mag een vaartuig met motor van ten hoogste 19 P.K. 11/3 maal deze hoeveel heid, dus 40 K.G., aanvoeren en zoo komt er telkens voor elke verdere groep 1/3 van het grondcijfer bij. Deze groepen zijn als volgt ingedeeld 20 t/m. 29 PK. 30 t/m. 39 P.K. 40 t/m. 54 P.K. en boven 54 P.K. Zoo noodig wordt op 5 K.G. afgerond. Als een visscher meent, dat zijn vroegere opgave van het aantal P.K. onjuist is geweest, kan hij het Ver koopkantoor aanbieden zijn motor te laten controleeren. De binnengekomen klachten zijn zoowel van groote, middelgroote als kleine vaartuigen ontvangen, zoodat de nu vastgestelde schaal nog zoo kwaad niet lijkt en verandering voorloopig niet noodig is. Uitdrukkelijk wees spr. er op, dat de grondslag van de schaal uitsluitend de vangstcapaciteit van de vaar tuigen en nooit de kosten mag zijn. Een vis scher die, om welke reden dan ook, veel kosten maakt, kan geen aanspraak maken op een grootere tax en meer steun. Den be sturen der visschersvereenigingen wacht een groote taak ten aanzien van de mogelijkheid tot vermindering der exploitatiekosten. Wat ontvangen de visschers Voor het kwantum, dat den visscher als tax werd toegewezen, krijgt hij den mini mumprijs uitbetaald, ook al zou het Verkoopkantoor er maar een gedeelte of niets van kunnen verkoopen. Dat dit belangrijk is, is dezer dagen te Breskens gebleken, toen van de 3000 K.G. die aangevoerd werden, slechts 1300 konden worden verkocht. Ook over de overgebleven 1700 K.G. ontvangen de visschers niettemin den minimumprijs. En dit gebeurt ook met het meerdere voor zoover het verkocht kan worden en andere visschers hun tax niet hebben gehaald. De opdrachten die de visschers ontvangen, zijn afhankelijk van wat de handel afneemt. Om te voorkomen, dat dit te gering wordt, is een tweede, vorm van steun in het leven geroepen, hierop neerkomend, dat de vis scher een toeslag vau 2 tot 7 cent per K.G. krijgt, wanneer zijn .tax beneden een vast te stellen aantal K.G. blijft. Dit' minimum be draagt 210 K.G. per week voor een zeilvaar- tuig en voor de motorvaartuigen in verhou ding tot de hierboven reeds vermelde schaal van het aantal P.K. resp. 280350420 490 en 560 K.G: Spr. gaf in den breede een uiteenzetting van .de beteekenis dezer rege ling voor de visschers. Een crisisregeling. Deze steunregeling is een crisisregeling, zoodat de visschers zelf de gevolgen van weersomstandigheden, motorpech, enz. moe ten dragen. Een bijzondere bepaling, die men in geen enkel ander onderdeel der cri- siswetgeving vindt, is nog, dat vis schers die op Zond a g de gar- nalenvisscherij beoefenen, geen. bijsl-ag zullen ontvan gen. De Minister heeft toegezegd, dat de rege ling met terugwerkende kracht over de maand Juni zou worden toegepast. Over Juni zal niet worden nagegaan of bijv. weersomstandigheden, gemakzucht of i.d. oorzaak waren, dat de visscher benedén het vastgestelde aantal K.G. bleef en over het verschil krijgt hij den bijslag uitbetaald. Export gecentraliseerd. De heer Ramaker wees er ten slotte op, dat de export naar Engeland zal worden ge centraliseerd. Een regeling die op één dag van Oost-Friesland in het Noorden tot de West-Vlaamsche grens in het Zuiden van kracht moet worden, kan niet in 24 uur op rolletjes loopen. Met een beroep op de han delaren, om eveneens hun medewerking te geven, opdat de garnalenvisscherij betere tijden tegemoet kan gaan, eindigde spr. GROOTE ONTEVREDENHEID ONDER DE VISSCHERS. Nadat besloten was een telegram van ver knochtheid te zenden aan H.M. de Koningin en een telegram aan Minister Deckers waar in dank werd gebracht voor de verleende hulp, was het woord aan de visschers. Velen hunner voerden op ongekunstelde wijze het woord en gaven een kijkje op de armoede en ontbering die door deze stoere werkers, zon der dat het groote publiek hiervan tot dus ver veel gehoord heeft, wordt geleden. W ij vragen afzetgebied, geen steun was de kern der naar voren ge brachte meeningen. Tal van sprekers kwa men met hun besommingen voor den dag en rekenden voor hoe erbarmelijk weinig over blijft, wanneer de hooge onkosten zijn be taald. „Deze steunregeling is een steunrege ling in n a a m", werd in verschillende be woordingen door velen gezegd. „Als onze gezinnen dan tóch ten onder moeten gaan, laat het dan maar zonder deze steunregeling gebeuren, dan hebben wij tenminste niet de schande, dat het publiek toch denkt dat wij behoorlijk gesteund worden", aldus één der vele visschers, wiens woorden door de tal rijke aanwezigen met donderend applaus onderstreept werden. Ook werd de toegewe zen tax algemeen als te gering beschouwd. Dr. Ramaker had dan ook geen gemak kelijke of benijdenswaardige taak toen hij de sprekers moest beantwoorden, maar hij is er o.i. in geslaagd de visschers te overtuigen dat hun critiek op de nieuwe regeling onbil lijk en voorbarig is en dat men verstandig doet, nu de regeling pas één week van kracht is, de zaak aan te kijken. Spr. wees er op, dat de kleine tax die toegewezen wordt, gevolg is van het feit, dat de vraag nu eenmaal klein is. Ware er géén regeling, dain was de vraag niet grooter dan ze nu is; en nu ontvangen de visschers tenminste een toeslag. Nadat de heer Stevenson namens den Ne derlandschen Bond van Visscherijvereeni- gingen uitvoerig had gesproken over den socialen nood der visschers en hun opwekte de organisatie te steunen om hierin verbe tering te krijgen, sprak burgemeestér Van Zuijen de visschers nog eens gemoedelijk toe. „Minister Deckers heeft gezegd, dat verbetering in Uw lot zal worden gebracht. Welnu visschers, op het woord van een Ne derlandschen Minister kan worden ver trouwd en gebouwd Vervolgens verkreeg Mevr. BakkerNort, Lid der Tweede Kamer het woord, die er op wees, dat het gedeeltelijk eigen schuld is, wanneer de visschers klagen over geringe belangstelling voor hun nooden in het Par lement. „Ge hebt ons niet voldoende op de hoogte gehouden Niet in de laatste plaats, dank zij het har de werk van het bestuur dei' organisatie, is hierin thans verandering gekomen. Minister Deckers heeft zich persoonlijk van den toe stand op de hoogte gesteld, er is een steun regeling gekomen en mocht die nog fouten vertoonen, dan is het altijd mogelijk die te herstellen. Spi\ deed een beroep op de vis schers om even aan te zien hoe de regeling werkt en mocht er gerechtvaardigde grond bestaan om veranderingen te bepleiten, dan is zij gaarne bereid om hieraan naar vermo gen mede te werkén. Met het uitspreken van de hoop, dat voor de visschers spoedig een betere toekomst moge aanbreken, ein digde spr. haar luid toegejuichte rede. De Commissaris der Koningin sprak vervolgens zijn voldoening uit over het tot stand komen van den Bond die thans voor de eerste maal in vergadering bijeen is. Deze organisatie is van de grootste beteeke nis, hetgeen juist nü blijkt. Bestond de Zeeuwsche Bond van Vereenigingen voor de Garnalenvisscherij niet, dan zouden de vis schers, of de diverse visscherij-vereenigin- gen afzonderlijk her en der steun zoeken, terwijl de Bond nu als een sterke eenheid die talrijke leden achter zich heeft, bij de bevoegde instanties kan optreden voor ver betering van het lot der visschers. Spr. heeft herhaaldelijk aan boord der vaartuigen den zwaren arbeid die in ontbe ring en gevaar moet worden verricht, gade geslagen. En ook in de huisgezinnen is de Commissaris der Koningin dikwijls getrof fen door de armoede, die daar heerschte en de wijze, waarop men trachtte rond te ko men van de toch wel zéér schamele inkom sten. Die bezoeken hebben spr. er toe ge bracht om te doen wat in zijn vermogen ligt, voor de leniging van dit groote leed. En ook hij geeft den raad, het met de nieuwe regeling nu eerst eens een tijdje aan te zien. In het bestuur zitten flinke mannen die zelf visschen en dus volkomen in staat zijn, om de situatie te overzien. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat de toekomst den visschers spoedig eenige verlichting mo ge brengen. (Luid applaus). Na een slotwoord van burgemeester Van Zuijen werd de openbare vergadering geslo ten en werden de besprekingen in een huis houdelijke zitting voortgezet. Ballet Menaka. Britannia. De Hindoe-danseres Menaka (pseudo niem voor Mrs. Leila Sokhey), stammend uit een Brahmaansche familie van den hoogsten stand, wier zuiver inzicht de weer- galooze schoonheid van de traditioneele Indische danskunst ontdekte, heeft zich, door haar groot talent t.e wyden aan het herstellen van den ouden, klassieken dans van Voor-Indië (Kathak) uit de 16e en 17e eeuw, welke langzamerhand gedegenereerd was tot een vertooning van levenlooze tech niek, in zijn vroegeren glans en zuiverheid, waardoor deze wordt tot een volmaakt ex- pressie-middel van het menschelijk drama, een wereldvermaardheid verworven. De verwachtingen waren vóór het op treden van deze danseres en haar gezel- §d»CMrlcwi$scn J©ai gleagg De nood bij de visschers is hoog ge stegen. (Hoofdartikel) De Vlissingsche Reddingsbrigade be trekt haar eigen huis. (Stadsnieuws). Duitschland zal niet voor de Locarno- conferentie worden uitgenoodigd. (Buitenland), Ernstig auto-ongeval te Meppel. (Gemengd nieuws), Het verkeer heeft weer verschillende slachtoffers gemaakt tijdens het week end. (Gemengd nieuws), Smokkel-drama nabij Maastricht. (Gemengd nieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN schap dan ook hoog gespannen. Menaka heeft er ten volle aan beantwoord. Het ge- bodene was inderdaad iets heel bijzonders. Waar de danskunst van haar land op eigen tradities berust, eigen rhythme en eigen muziek bezit en verband houdt met het diepste innerlijke leven, waarvan de kennis en het begrijpen een studie van jaren, zoo niet een menschenleeftijd eischt, ligt het echter voor de hand, dat het ontzettend moeilijk is om de Oostersche dansen tot in détails te volgen en te verstaan. Wat echter buitengewoon boeide en ver rukte, dat was de volkomen beheersching van Menaka's techniek, de nobele allure, de buitengemeene gratie van haar bewegin gen, de houding der handen en het fijne vingerspel. En dat geldt ook voor de door Menaka opgeleide jeugdige dansers en dan seressen, die tot haar gezelschap behooren en zich hun kunstzinnige taak zeer wel be wust zijn. Het is niet mogelijk hier alle dansen te bespreken, welke in fraaie costumes in een eigenaardige sfeer met een orkest van neer hurkende Hindoes in streng Oostersche dracht, die aan exotische instrumenten niet minder vreemde muziek ontlokten, werden uitgevoerd en ons aldus het Verre Oosten suggereerden. Bijzonder heeft ons Menaka's Usha (Dans van den Dageraad), waarin o.m. een pauw zijn wijfje het hof maakt, getroffen, zoo mede de Sanhar Nritya (Dans van den God der verwoesting Shiva) gedanst door Ram- narayan, de speelsche Patang (Vliegerdans) van Malati en Gauri Shankar, de liefelijke Mongoolsche serenade Tarana-I-Ushhaq van Menaka en Ramnarayan, de onstuimige Pavan Nritya (Dans van den storm-God Vaya) van Gauri Shankar. Het hoogtepunt vor.mde het ballet Deva Vijaya Nritya, ge arrangeerd door Ramnarayan, waarin het geheele gezelschap getuigenis aflegde voortreffelijk geschoold te zijn. Het Ballet-Menaka heeft Zaterdag een vrij goed bezette zaal een avond van exoti sche schoonheid verschaft en een volkomen succes behaald, waartoe ook het begeleiden de orkest onder leiding van Ustad Sakha- wat Hussain Khan, evenals de instrumen tale solisten, waarvan de sanai-solo wel heel sterk aan onzen Jaap Stotijn en diens hobo deed denken, zeer veel heeft bijgedra gen. Het opgetogen publiek betoonde na elk nummer door langdurig applaus zijn groote ingenomenheid. O, Koninklijke Maatschappij „de Schelde". In de Zaterdagmiddag gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen, waren 1714 aandeelen verte genwoordigd. Bij de behandeling van het jaarverslag, vroeg een der aanwezigen, de heer Smit, over de toelichting bij den post van de ba lans „Onderhanden werken voor rekening van derden", nl. „Deze activa werden vol gens goed koopmansgebruik gewaardeerd", of er mogelijkheid bestaat, dat zij nog beter zullen blijken te zijn. De waarnemende voorzitter, de heer Th. de Meester, zulks bij ontstentenis wegens ziekte van den heer Bernard E. Ruys, gaf VOLKSOEZONDHEIDS- EN VEILIGHEIDSHOEKJE Ga, als ge niet kunt zwemmen, slechts baden waar goed toezicht wordt gehouden, door ervaren bad- personeel. Dus nooit op een onbe waakt strandgedeelte.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1