500 300 25 EERSTE BLAD DE STOFFENKONING Mo. 161 74e Jaargang I93€»! VRIJDAG UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingan. Telei. 10. Postrekening 66287 IO JULI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Nog steeds Japansche dumping. ft ft STADS- EN PROVINCIENIEUWS SLECHTS 3 DAGEN Izo. o<< o S -> ffebeurlenisscn de- met Hindoe Orkest VLI3SINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. JR ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen GROOT GEVAAR VOOR EUROPA. Het leven der Japansche arbeiders betrekkelijk goed. Een paar maanden geleden verschenen in Schaffhausen, in het centrum van de 2witsersche horloge-industrie, merkwaar dige bezoekers. Zij waren klein, hoffelijk, wat schuw en droegen zware actentasschen. In het begin behandelde men hen met een welwillende reserve. Men had ook in Zwit serland wel van de Japansche dumping ge hoord maar waar ligt Zwitserland en waar ligt Japan De welwillendheid ging in spot over, tóen men zag wat de Japansche heeren in hun tasschen haddenhorloges Had men ooit zoo iets gehoord'.:, horloges naar Schaffhausen brengen Vergelijkende .beelden werden gemaakt van een reiziger, 'die met een flesch bier in Pilsen komt of een man, die met zijn eigen vrouw te Parijs verschijnt. Maar al spoedig verging den Zwitsers de lust tot het maken van humo ristische vergelijkingen. Want de Japanners begonnen de horloges te verkoopentegen 3.8 gulden per K.G. Dat is ongeveer een achtste van den Zwitserschen prijs. Goed zal men zeggen, Zwitsersche horloges zijn kwa liteitswerk, de JapaiischeMaar al spoedig bleek, dat de Japansche horloges goed warenen zij kostten slechts een achtste .deel.!, Dab is slechts een voorbeeld uit velen. Nog slechts eenige jaren geleden lachtte men om de pogingen van de Japansche in dustrie. Heden is de wereld het lachen wel yergaan. In korten tijd hebben de Japan ners afzetmarkten veroverd, die reeds tien tallen jaren in handen van Engelschen, Amerikanen en Nederlanders waren. Zij hebben in Britsch-Indië textieltjes inge voerd, die ondanks de hoog'e beschermende rechten nog steeds goedkooper zijn dan de Lancashire-fabrikatenZij hebben den Twentschen fabrikant uit onze koloniën verdrongen. Zij hebben Afrika en Zuid- Amerika overstroomd met goedkoope pa pierwaren, gloeilampen, fietsen, zeep en spotgoedkoope zijde. Naar Italië exportee ren zij macaroni en naar Amerika thans ook auto's. „Wij hebben lang met den auto export gewacht", vertelde mij een Japansch industrieel, „want wij wisten, dat wij' slechts dan zouden kunnen uitvoeren, indien .wij 50 goedkooper zijn dan de Amerika nen Wij hebben indertijd fietsen gezien, die men in Nederland naar wij meenen voor ongeveer 6 gulden verkoopt. Waarschijnlijk zijn onze inheemsche merken aanzienlijk heter maar 6 gulden Sinds jaren ligt de Japansche dumping als een steen op de borst van .de Euro- peesche industrie. Men denkt er nog slechts over, hoe men deze dumping van haar scherpte kan berooven. Vergeldingsmaatre gelen Dat is een tweesnijdend zwaard. Een internationaal optreden tegen Japan De ervaringen van de laatste jaren hebben aangetoond, wat men hiervan verwachten kan. En daar de Europeesche industrieën ook hun productie-proces niet radicaal kun nen veranderen, ziet men de toekomst nog steeds donker in. Men kan dezen grooten economischen strijd eerst goed begrijpen, indien men de Japanners heeft zien werken. Wat de te genstanders van Japan zoo gaarne aanvoe ren, den 12- en 16-urigen arbeidsdag, is waar. Een Japansch textielarbeider werkt 17 uren per dag en verdient het zevende deel van het loon van den Europeeschen arbeider. Hier ligt het geheim van het Japansche succes. Wat men echter in Eu ropa niet weet, is het feit, dat de Japan sche arbeider ondanks deze hongerloonen niet al te ontevreden is. Men kan zich daar van gemakkelijk overtuigen, indien men eens een kijkje neemt in de groote Japan sche industriecentra Osaka bijv. de mil- lioenenstad der hoogovens en staalfabrieken. De arbeiders gaan netjes gekleed (hoe zou het in Japan ook anders kunnen) en zij zijn tevreden met wat zij hebben. „Wij hebben weinig behoeften", vertelde mij een werk meester in afschuwelijk Engelsch, „wij eten geen vleesch, geen brood, geen vet, geen groenten en drinken geen koffie. Wij geven slechts 35 van ons loon uit voor eten en vergenoegen ons met thee, rijst, visch en fruit. De meesten van ons hebben gas, elec- triciteit en een badkamer. De fabriek is ons eigenlijk tehuis. Daar hebben wij recrea tiezalen, bibliotheken, tuinen, tempels, scho len, tennisbanen. Daar leeren wij ook Jioe- jitsoe". Dat zijn niet de woorden van een Ja pansch diplomaat, doch van een eenvoudi- gen voorman in een staalfabriek te Osaka. De meest getroffen staat is Engeland. De Engelsche koloniën worden overstroomd door een zondvloed van waren. Een koop man, dien wij onlangs te Singapore spraken, zeide ons „In den loop der laatste drie ja ren is mijn invoer van Japansche waren ver tienvoudigd. Nog in het jaar 1928 betrek ik alle textielgóederen uit Manchester. Eind 1931 heb ik mijn kantoor in Manchester ge sloten en in Osaka weer geopendWilt u mijn nieuwe vulpenhouders zien Zij zijn goed, schrijven gemakkelijk en kosten 50 cent". Fietsen voor 6 gulden en vulpenhouders voor 50 centEn intusschen overweegt men in Europa of het niet dienstig zou zijn de beschermende rechten op Japansche hemden (60 cent per stuk) te verhoogen. Arm Europa Zeebaden. In de week van 3 tot en met 9 Juli wer den in het gewone bad genomen 2124 ba den, terwijl 1477 personen van het volksbad gebruik hebben gemaakt. De gemiddelde temperatuur wan hét wa ter was 64 gr., die van de lucht 68 gr. Bijzondere vacantiekaarten, Om het reizen per spoor nog meer aan trekkelijk te maken worden door de Neder- landsche Spoorwegen in het tijdvak van 13 Juli tot en met 3 September op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag bijzon dere vacantiekaarten uitgegeven. Deze kaarten leenen zich speciaal voor het reizen over groote afstanden. In achterstaande advertentie worden na dere gegevens over deze biljetten verstrekt. Sportafdeeling C.K.W.O. Wij vestigen de aandacht op de adverten tie in dit nummer van ons blad, waarin wordt medegedeeld, dat de leden van C.K. W.O. Zaterdag 18 dezer met de „Koningin Wilhelmina" naar Ter Neuzen kunnen, om daar de sport-demonstraties bij te wonen. Nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghaï. Woensdagnacht is het clubgebouw van de Rotterdamsche Zeilvereeniging aan de Kralingsche Plas]aan te Rotterdam totaal afgebrand, waardoor verscheidene wed- strjjdzeilers, wier tuig en boot in het ge bouw waren 'opgeborgen, ernstig gedupeerd zjjn. MIDDELBURG „Lachende Komedianten". De Bouwmeesters Revue „Lachende Ko medianten", die overal een uitstekende pers geniet, wordt van 3 tot en met 8 Augustus te Middelburg in het Schuttershof ten too- neele gebracht. Wij verwijzen voor nadere bijzonderheden naar de elders in ons blad voorkomende ad vertentie. Reorganisatie en verbouwing van bet Gasthuis. B. en W. achten het by den Raad bekend, dat een reorganisatie en verbouwing van het Gasthuis wordt voorbereid. In verband daarmede stellen B. en W. het op prijs den Raad van de desbetreffende plannen op de hoogte te brengen en doen zij daartoe een van het bestuur der Godshuizen ontvangen schrijven van 23 Juni jl. verge zeld van een in een viertal teekeningen uit gewerkt verbouwingsplan ter kennisneming toekomen. Tevens deelen B. en W. den raad mede, dat zjj gemeend hebben aan Ged. Staten van Zeeland gunstig te mogen adviseeren op het aan dat College door genoemd bestuur ge richt verzoek tot verkrijging van machti ging, overeenkomstig de bepalingen der Ar menwet, voor uitvoering der verbouwing en het aangaan eener daartoe strekkende geld- ZATERDAG, MAANDAG EN DINSDAG 0UP0NS H J Z J O te.te.tt o o o o o o C00SJE BUSKENSTRAAT 67. AANVANG ZATERDAGMORGEN 9 UUR leening ad 185.000 in maximum met het bestuur van het werkfonds 1934. Aan. het schrijven van het bestuur der Godshuizen ontleenen wij, dat de regeering hare goedkeuring heeft gehecht aan het door het bestuur van het Werkfonds 1934 gedane voorstel tot het verstrekken van een leening aan het bestuur der Godshuizen voor de uitvoering van de verbouwing van het Gasthuis. Het bedrag van deze leening zal ten hoogste 185.000 kunnen bedragen. Tot 1 Juli 1946 zal daarop geen rente zijn ver schuldigd, met ingang van dien datum wordt de rente bepaald op 4 's jaars. De aflossing zal aanvangen in 1946 en zal als dan telken jare ten minste een veertigste gedeelte van het verstrekte voorschot be- loopen. Het bestuur acht deze conditie zeer gunstig en acht uitvoering der plannen zon der twijfel in het belang van een zeer ren dabele exploitatie van het Gasthuis. Met het door de architecten Posthumus Meyjes en van dér Linden te AmslUzdam, ontworpen plan, kan de Geneeskundige Inspectie der Volksgezondheid zich vereenigen en ook het Werkfonds 1934 heeft zijn goedkeuring er aan gehecht. Vooral vestigt het bestuur de aandacht op de in ontwerp overzichtelijke zalen, die systematisch bij elkaar gelegen de mo gelijkheid scheppen de verpleging door ge ringer aantal zusters te doen geschieden. De verplegingsruimte is grootendeels op de verdieping bijeen gebrachtde klasse-ka mers zijn thans ook alle bij elkaar gegroe peerd. Vermindering van het aantal zusters heeft ook tot gevolg dat het aantal leden van het huishoudelijk personeel zal kunnen worden ingekrompen. Een geringer perso neel brengt ook vermindering van uitgaven aan voeding, huisraad, bewassching .en so ciale lasten met zich. Het bestuur becijferde deze besparingen op zich zelve op een be drag van ruim 20.000. Tengevolge van de verbouwing zullen daarenboven ook de uit gaven, die met het gebouw samenhangen, belangrijk kunnen worden ingekrompen, o.a. de kosten van verlichting, verwarming, schoonmaak, en vooral onderhoud van het gebouw. In verband met gunstiger verhou ding van het aantal patiënten, tot de getal sterkte van het personeel, zal ook het ge middelde voedingscijfer kunnen dalen. Het bestuur brengt daarbij nog in herinnering, dat internist en röntgenoloog, thans in één persoon zijn vereenigd, hetwelk ook vermin dering van uitgaven aan sa.laris tengevolge zal hebben. Op deze wijze zal mitsdien het jaarlijksch nadeelig slot zeer belangrijk worden ingekrompen en het is op dien grond, dat het bestuur, daarin gesteund door de eerder genoemde autoriteiten, be sloten heeft voorschreven verbouwing te doen uitvoeren en vorenbedoelde geldleening met het Werkfonds 1934 aan te gaan. Noo- dig is daarvoor de machtiging van Ged. Sta ten en verzoekt het bestuur aan B. en W. een daartoe strekkend verzoek aan dat Col lege te willen doorzenden, zoo mogelijk van een goedgunstig advies vergezeld. Zooals boven gemeld, hebben B. en W. reeds aan dit verzoek voldaan. De plannen. Komende tot de eigenlijke- plannen, kun nen wij mededeelen, dat afgezien is van het plan om een gebouw te zetten in den tuin van het Gasthuis aan de zijde van het Mo lenwater. Volgens het huidige plan zullen de gebou wen, die in 1928 gereed kwamen, blijven be staan en zal op een deel daarvan nog een verdieping bijkomen. Het overige deel van de bestaande gebouwen zal worden afgebro ken en op een deel van de vrijkomende fun damenten wordt een nieuw geboüw opge trokken slechts een klein gedeelte van het nieuwe gebouw komt op thans niet bebouw den grond. De grootste verandering zal men in de toekomst opmerken aan de zijde van het Noordplein. Het groote gebouw verdwijnt geheel, er komt meer naar voren een moder ner gebouw voor dit doel geschikt en daar voor een plein, met een muurtje gescheiden van den openbaren weg. Op dit plein komt de hoofdingang uit en zal er gelegenheid zijn te parkeeren. Zooals ook reeds uit het schrijven van het bestuur blijkt, is het doel op een kleinere totaal-oppervlakte een zie kenhuis te bouwen, dat in economisch oog punt beter is zonder dat de goedé verzor ging der zieken en alles wat daarmede in verband staat, er minder op wordt. Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg. Toelating en bevordering. Tot de eerste klasse van de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg zijn toegela ten R. K. Jacobson J. de Baare A. van Eist (m.) A. N. de Boer E. Zandstra (m) N. Koopman (m) J. van Rooyen A. R. de Muijnck H. J. L. Maas A. Reus (m) L. W. Heijboer G. de Voogd J. J. van Leeuwen B. Oldeman I. Engelsman (m) O. Andriessen W. KeilerF. Kla ver i P. v. d. Bosse J. Nieuwdorp P. Sakko (m) G. Everwijn (m) R. van Etsen (m) S. Boogaert (m) E. Meij- boom (m) L. F. Dert K. Maartense H. G. Teeuwen S. van Randwijck (m) H. Buijse H. A. J. Baljet en J. de Wolf. Teruggetrokken 3. Afgewezen 3. Bevorderd zijn van de eerste naar de tweede klasse J. v. d. Berg L. H. Corne- lisse A. Heijboer (m) R. Hoogstra (m) M. Jansen J. Klarenbeek P. Minderhout J. MinetW. J. NotebaardF. J. Repko F. Schouten K. Sloover (m) G. Teilegen A. J. Verheijden M. P. Wondergem A. Willemsen W. Fonteijne R. Bakker (m) J. H. van den Brink; J. Cornëlis; E. Dekker (m) P. Cl. Dronkers C. J. Eiff C. Griep F. J. Hoek F. J. van Hoofstad K. G. Kaan N. van Riet (m) T. Rivière (m) J. C. de Rijck A. J. P. van Sluijs J. Theune M. P. Vader R. van Veen F. Verheijden (m) D. van Dalsum (m). .Afgewezen 15. Van de tweede naar de derde klasse G. C. Akkerman (m) C. M. BarentsenJ. Cornelisse S. van der Ende (m) A. J. Gillissen J. Heijse J. Klaver M. H. Kröller (m) E. C. J. van Leeuwen (m) A. Minnaar A. Mos (m) A. O. van Niel W. M. G. van Opdorp (m) M. J. Pluijmers E. P. Reuter J. van Rooijen A. P. Schat G. A. Stenger M. E. P. Weisfeit (m) J. A. van der Wielen J. van AalstA. W. Bastiaanse F. C. du BoisJ. C. C. de Buisonjé (m) H. Dekker W. A. Feen- stra S. Francke C. K. Kaan M. Knie riem (m) J. C. M. van Keulen (m) I. C. van de Klippe A. Lamain P. C. Ludik- huize P. J. Louwerse (m) A. F. A. Par- ren M. C. van Pienbroek (m) H. G. Postma H. K. Gueré C. Roelands A. F. RosendaalR. de Steur G. M. Sinke J. L. StroobandP. E. Vos (m) M. J. de With (m). Afgewezen 4. Van de derde naar de vierde klasseG. van der BijlJ. I.-Cohen,J. K. Kraak G. A. Mes (m) E. A. Meerkamp van Emb* den (m) A. MinderhoutJ. C. van Oor schot (m) J. Orbaan A, Polderman H. O. Reuter F. W. Arnoldus Ch. Bensink (m) L. S. M. Bogaert (m) A. V. P. Feenstra C. P. Philipse C. J. Simpe laar J. J. Snaauw J. Sterzenbach M. C. Verburg J. J. de VuijstF. D. Zandstra. Afgewezen 7. Van de vierde naar de vijfde klasse A. P. H. M. AdriaansenC. W. Brakman A. P. DockheerE. M. J. P. Groosman (m) S. JongeneelJ. D. Julianus, Afgewezen 1« Van de vierde naar de vijfde klasse B. A. J. BalA. R. J. den Boer (m) G. H. BonnetJ. Dobbelaar B. J. Griep J. A. van HeijlR. J. Jansen H. R. de Jong J. Langebeeke (m) M. P. den Leeuwen (m) Tj. Lodewijk H. Orbaan; P. j. H. Nog steeds Japansche dumping. (Hoofdartikel) Militaire vrachtauto omgeslagen dooden en eenige gewonden. (Gemengd nieuws)», Op den gearresteerden commissaris van politie te Nijmegen werd chantage gepleegd. .(Binnenland)]» Nog steeds stakingen in Palestina. {Buitenland)], ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Impressario: ERNST KRAUSS. Hotel „Britannia" - Vlissingen Zaterdag 11 en Zondag 12 Juli 8.15 uur het wereldvermaarde Entrée f 1.— en f 1.50 en rechten. S5P Plaatsbespreking gewenscht afloop Groot Soiree-Dansant, van RooJ. L. TujjnmanL. B. Vriesman en C. M. de Weerd, Afgewezen 8. BIGGEKERKE Toepassing Lager Onderwijswet. In de Woensdag gehouden buitengewone vergadering van de vereeniging voor Gere formeerd schoolonderwijs is besloten ge- bruik te maken van de bevoegdheid, welke bij de onlangs vastgestelde wijziging van; art. 205 der lager onderwijswet is openge steld, om aan het gemeentebestuur te ver zoeken van de in 1920 getaxeerde waardö van het schoolgebouw een afkoopsom van; 80 aan te vragen. Deze taxatie bedraagt ongeveer 22.000, zoodat de afkoopsom: ongeveer 17.600 bedraagt. Hierdoor komt; de jaarlijksche uitkeering, welke sedert 1 Januri 1936 op 5 van de taxatie was ge steld, te vervallen. - - - Verder werd medegedeeld, dat door wij len den heer P. Coppoolse aan de vereeni ging is gelegateerd een bedrag van f 2004 Let op uw rijwiel. De waarschuwing, opgenomen in het nummer van Woensdag jl., om in de ge meente Koudekerke aan de duinen geen fietsen onbeheerd te laten, is ook voor deze gemeente zeer toepasselijk. De vorige week is nabij het Pompstation een tweetal rij wielen gestolen, die later nabij Vlissingeii onbeheerd zijn teruggevonden. Ook geval len van ergerlijke vernieling zijn voorgeko men. Het aantal rijwielen, dat door de po litie onbeheerd wordt gevonden in de bos- schen en bij de duinen is zeer groot. Met een geringe vergoeding voor berging voor komt men moeilijkheden en ontneemt dö politie veel zorg. DOMBURG Mej. I. M. lak van Poortvliet f Te Dornach, Zwitserland, is op 65-ja. rigen leeftijd overleden mejuffrouw I. M. Tak van Poortvliet, die een groot deel van haar leven alhier heeft doorgebracht en zich deed kennen als iemand met groote belangstelling voor Walcheren. Zij was o.a, de stichtster van de N.V. Cultuur-Maat. schappij „Loverendale", die in haar veel verliest. Zij was de warme voorvechtster van wijzigingen in het voedingswezen, o.a. door bepaalde wijze van bemesting van den grond. Het stoffelijk overschot wordt te Bazel verascht. THOLEN Met zijn gezin in een tent gaan wonen. Vier weken geleden werd het gezin van E. de L. alhier, welk gezin'bestaat uit man, vrouw en zes kinderen, waarvan het oudste 15 jaar is, bij rechterlijk yonnis door een

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1