500 300 25 DONDERDAG 9 JULI 74e Jaargang UitgaveFirma f. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Het Britsche kabinet in een precaire situatie. STADS- EN PROVINCIENIEUWS WaAen Schoon Schifi Jew Jafli MIDDELBURG N0.160 1936; VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad DE „TIMES" VERWIJT GEBREK AAN SAMENWERKING EN DOELBEWUSTE LEIDING. WANNEER ZAL BALDWIN AFTREDEN? Staat Engeland binnen afzïenbaren tfd ■een kabinetscrisis te wachten Dit is het vraagstuk van den dag, dat alle politieke kringen in Londen intensief bezig houdt. Want het is duidelijk, dat deEngelsche regeering in gevaar verkeert natuurlijk niet door een nederlaag in het parlement, waar zij immers over een zeer groote meer derheid te beschikken heeft, doch door het enorme verlies aan prestige, dat zij gele den heeft, waarbij buiten beschouwing kan worden gelaten of zulks een gevolg is van omstandigheden van buiten af, dan wel van fouten en vergissingen van de Engelsche staatslieden zelf, 9 Vooraanstaande politici spreken openlijk hun verrassing uit over het naar him mee ning wonderbaarlijk snel verdwijnen van de persoonlijke populariteit van Baldwin in het laatste half jaar en er kan geen twij fel over bestaan, dat zijn positie steeds zwakker is geworden, sinds hij en zijn kabi net de overeenkomst tusschen Hoare <tn Laval van de hand wezen. Toendertijd was men in breede kringen de opvatting toege daan, dat Baldwin eveneens had moeten aftredenop het oogenblik zijn zij er van overtuigd, dat deze opvatting dë juiste is geweest. En wanneer men een terugblik werpt op de ontwikkeling der dingen, dan .crchijnt het werkelijk zoo, alsof het ongeluk voor de Engelsche regeering met de affaire Hoare-Laval is begonnen. Want sindsdien ging er geen week voorbij, zonder dat de regeermg ten aanzien van haar prestige een grootere of kleinere nederlaag te lijden had. Een kleine nederlaag leed de regeeriiig hijvoorbeeld in het Lagerhuisdebat over het vraagstuk, of de loonen van vrouwen even hoog móesten zijn als die van mannen, een nederlaag in grooten omvang vormde het hoogst pijnlijk budget-incident, hoewel de regeering in haar geheel hieraan geen schuld had. 9 Het zijn vooral dé misstappen op het gebied der buitenlandsche politiek geweest, die het aanzien van de regeering geschaad hebben. Deze misstappen hadden tot ge volg, dat de oppositiepartijen en ook tal rijke aanhangers van de regeering zij het op grond van verschillende overwegingen en tot verschillende doeleinden hevige aanvallen op de regeering ondernamen, aan vallen, die natuurlijk het aanzien van de regeering in het binnen- zoowel als in het buitenland nog verder schaadden. Op het oogenblik zijn velen van de meest loyale aanhangers van de regeering van meeniug, dat het kabinet zelf de oorzaak is geweest van het verminderde prestige r en dat nog wel geheel zonder noodzaak. In de „Times" bijvoorbeeld, waarvan men toch zeker nizt zal kunnen beweren, dat zij de regeering vijandig gezind is, wordt steeds weer op het gebrek aan samenwerking in het kabi net gewezen en meer nog op het gebrek aan een vastbesloten, ordenende en doelbe wuste leiding. Deze trouwe vrienden van de regeering konden zelf voor de kort ge leden gehouden redevoeringen van Neville Chamberlain en Duff Cooper geen andere verklaring vinden, dan het gemis aan een leidende persoonlijkheid en een definitief ge formuleerde politiek. Nu houdt Baldwin geenszins zijn ambt met beide handen vast, omdat het hem zoo lief is. Ten slotte telt hij reeds 69 jaar en zijn gezondheid behoort niet tot de' allerbesten. Maar juist omdat de- regeering in den laatsten tijd zoo tamelijk in zak en asch is geraakt,- houdt hij het voorloopig voor zijn plicht zijn plaats aan het hoofd van het kabinet te blijven innemen. Desondanks hoort men in breede kringen te Londen, de overtuiging uitspreken, dat hij niet tot op het door hem zelf gekozen oogenblik van aftreden na de kronings feesten in het komende jaar als minister president zal aanblijven maar reeds vroeger zijn ontslag zal nemen. En wanneer hij dit doet, dan zal naar alle waarschijnlijkheid zijn aftreden meer beteekenen' dah alleen een verandering van minister-president. Het probleem van de toekomst der „natio nale" regeering zou dan noodzakelijkerwijs een oplossing eischen en bovendien zpu men da.n ook een uiteindelijke oriëntatie van de Engelsche buitenlandsche politiek (een nieuwe oriëntatie kan men het nauwelijks noemen) mogen verwachten. De 9e Zeeuwsche Zendingsdag. Gisteren werd alhier in den tuin der Voormalige Willem Hl-kazerne, daartoe bereidwillig door Burgemeester en Wet houders van Vlissingen afgestaan, de fie Zeeuwsche Zendingsdag der Christelijke .Gereformeerde kerk gehouden. Ds. Kleisen, predikant te Vlissingen, sprak het openingswoord en riep alle zen dingsvrienden en -vriendinnen een hartelijk welkom toe. Spreker sprak er zijn blijd schap over uit, dat zooveleh uit Zierikzee, Zuid-Beveland en Walcheren naar Vlissin gen gekomen waren om de belangen der zending te behartigen. Vervolgens las Zijn Eerw. Psalm 67. Spreker wees er op, dat oudtijds het volk der Joden door God was uitverkoren om te zijn drager der heilsbelofte. Helaas hebben de Joden hun taak niet begrepen, zij toch achtten zich ver boven de heidenen ver heven. De geloovige dichter van dezen Psalm wijst er echter op, dat alle volken der aarde zich in het heil des Heeren zul len verblijden. Blank en bruin zal den naam van Christus belijden. Wij beseffen te weinig hoe donker het in de heiden- landen is, inaar laat ons niet vergeten de taak ons opgelegd. Christus is de gezon dene des Vaders om ons de blijde bood schap te brengen, op Zijn bevel moeten wij het Woord Gods alle volken der aarde ver kondigen, „Een mogelijk verzuim". Na gemeenschappelijk gezang verkreeg ds. Franssen van Biezelinge het woord. Zijn Eerw. bepaalde zijn gehoor bij„Een mogelijk verzuim". Een zendingsdag wordt uitgeschreven tot opwekking am het bevel des Heeren na te komen. Wij kunnen niet ter zijde leggen het bevel„Predikt het Evangelie alle creaturen". Wie zending drijft is niet egoïstisch, en verstaat het hevel des Heeren. Daarmee is toch alles nog niet in orde. De zending vraagt onze gave en gebed. Niet een ongeregeld of ongeloovig, maar een voortdurend gebed. Wij hebben hier een schuld uit gehoor zaamheid, uit dankbaarheid. In verband met dit woord stelde spreker zijn hoorders voor de vraag„Is er een mogelijk ver zuim". „Ook de onbesnedenen". Als derde spreker ïn de morgenuren trad ds. Gruppen, voorheen predikant te Vlis singen, voor zijn hoorders op. Zijn onder werp luidde „Ook de onbesnedenen". Deze spreker wéés op het sterven van koning Saul. In zijn sterven gaf hij nog blijk van haat tegenover de heidenen. Israël ver stond niet zijn dure roeping. Christus smoorde den haat in Zijn eigen bloed. In hem kunnen Jood en heiden elkander ont moeten. Petrus gaat later naar een hei- densch officier. Ook de onbesnedenen ko men in bondgenootschap met God-Drie eenig door Christus Jezus. Wij mogen door Christus ook onbesnedenen ten zegen zijn. De middag samenkomst. Nadat ds. Kleisen de middagsamenkomst geopend had, verkreeg ds. Hoogendoorn van Zierikzee het woord*. Zijn Eerw. sprak naar aanleiding van Ezechiël 47, over de wateren des Heiligen Geestes. De stroom des levenden waters, die van onder het heiligdom in de wereld vloeit is niet te keeren. Hoe duidelijk blijkt dit op den Pinksterdag, toen duizenden vijanden van Christus in Hem geloofden. Wie dat le vende water kent zal ook zijn naaste van dat water willen geven. Daarom willen wij de heidenen bekend maken met den Verlosser der wereld. „Om 't eeuwig welbehagen Als tweede spreker trad daarna ds. Ds Vries van Deventer naar voren. Op schoone wijze sprak hij over„Om 't eeuwig wel behagen". Gods wegen met den mensen kunnen wij niet altijd verstaan. Hij doet met den mensch naar Zijn welbehagen, Welbehagen toch is iets anders dan ont ferming. Dit laatste strekt zich uit naar het ellendige. Welbehagen is datgene waar iemand zich haar uitstrekt, omdat het hem vreugde verschaft. God heeft nu niet in de eerste plaats een welbehagen in schepselen maar in Zichzelf. Hij heeft in de eerste plaats Zichzelf lief en doet alles om Zijns Zelfs wil. Hij kan niet anders dan zoeken Zijn eigen eer. Ook vloeit het welbehagen Gods niet voort uit Zijn genade. Zijn welbehagen is in den vollen zin van' het woord het goeddunken Zijns harten en in Zijn welbehagen blijft God aan Zichzelf gebonden. Het diepste motief van Zijn liefde ligt in Zijn eigen Wezen. Nu moet het welbehagen Gods in menschen door ons beantwoord worden en wel zoo, dat wat in ons is zich naar God uitstrekke. „De Katholiciteit der Christelijke Religie." Als laatste spreker trad op prof. Wisse, nu predikant te Amsterdam. Met groote welsprekendheid wees hij zijn gehoor op de „Katholiciteit der Christelijke Religie". Volgens spr. is religie gemeenschaps oefening met den levenden God en de re ligie behoort tot het wezen van den mensch. De mensch toch is meer dan lichaam, zijn diepste kern is geest. Religie is door God den mensch ingeschapen en naar het woord van. Augustmus vindt ons hart geen rust, tenzij het rust vindt in God. De Christelijkereligie is de geeste lijke functioneering van den mensch als geest. Een heiden tracht van beneden naar boven tot God op te klimmen, maar de echte religie daalt van God in den mensch neer. De religie is de werking van des menschen geest tot God als vrucht van openbaring Gods aan ons. Christus is alzoo niet de eerste christen, maar. de inhoud der religie. Godhandhaaft Zich in de ge vallen wereld dc-or Zichzelf. Christus is dus de wereldverlosser door God Zelf uit gedacht en alzoo is de verlossing van den mensch een eenzijdig werk. Christus is de tweede Adam, de wortelmensch, de nieuwe persoon. Tegenover de katholiciteit der zonden staat de katholiciteit der genade. Nooit gaat de Christelijke religie uit de mode, ze is van beteekenis voor alle tijden, rangen en standen, en voldoet altijd aan dezelfde behoefte. Uit Christus komt de kerk op, en God laat zich niet uit de wereld bannen. Alle menschen hebben den zelfden God van noode, en in Christus is God weer tot den mensch afgedaald. Dat is de inhoud van onze evangelie-verkondi ging. 9 9 9 Ten slottedankte ds. Kleisen allen, die hebben meegewerkt tot het welslagen van dezen dag en eindigde prof. Wisse met dankzegging. Gezien het groote getal aanwezigen en het schoone weder kan gezegd, dat de negende Zeeuwsche Zendingsdag boven ver wachting geslaagd is. Met stille, aandacht werd naar de sprekers geluisterd. Comité-jaarvergadering C.K.W.O. Gisteravond hield het comité der Ver- eeniging C.K.W.O. haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Marijs, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en wees in zijn welkomstwoord op den gesta- digen bloei der vereeniging. De vereeniging is op dit gebied een unicum in den lande. Door den secretaris, den heer C. N. A. Vreke, werd het jaarverslag uitgebracht. Het ledental bedraagt op het oogenblik 963. In het afgeloopen seizoen werden 7 avonden gegeven. Een reis werd naar de tentoonstelling te Brussel gemaakt en een cursus in de Engelsche taal gehouden. Ge tuigd kan worden van een opgewekt ver- eenigingsleven. Uit het verslag van den penningmeester, den heer P. A. Gillissen bleek, dat de ont vangsten bedroegen 2624.20, de uitgaven 2636.45, nadeelig saldo 12.25. Hierna volgde verslag van den secretaris der sportafdeeling, den heer H. Blaauw. Het ledental bedraagt 155. De afdeeling is thans aangesloten hij het gewest Zeeland van het Ned. Christ. Gymnastiekverbond. Te Goes werd met groot succes deelge nomen aan den drie-stedenwedstrijd. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer C, Jansen, bleek, dat de inkomsten bedroegen 822.91, de uitgaven 740.03, batig saldo 82.88. Tot voorzitter werd herkozen de heer J. Marijs en tot bestuurslid de heer C. N. A. Vreke. Vervolgens werd het programma voor het a.s. winterseizoen vastgesteld, waarna de heer C. de Zwart met dankzegging eindigde. UöENTWELNIET ZIEK, HAARTOOI OOK NIET CjEHEEl FH.... U HEI5T C|EEN ZIN IN UW DAQEL'JKSCfcl WERK™ BEqiN DAN A.S. Vft'JDACj tN 2ATERDAQ EENS MET 'TINNEflEN VAN IofZ n.5^.CACüEI' EN Gjt KNAPT HEELEMAAIORWANT™ DE M-S-S. CACHETS Gij kunt met gezond blijven, als ran dag tot dag ziich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoomoe", „zoo mat" en „zoo lusteloos'" te gevoelen 'en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hnoert! Neem eiken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter inwendige vr»ivering DeM.S.S.-cachets zullen Uw hap eren de spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en ©n-M-giQ, vant; M.S.S.-cach^ts Mabeu „Schoon Schip" Per 12 "t"k* in heitor slechts w «ent. Indisch ballet Menaka. A.s. Zaterdag en Zondag geeft het Indisch ballet Menaka voorstellingen in het Grand Hotel „Britannia". Het ballet dat een uit stekende reputatie heeft, brengt op het ge bied van den klassieken Indischen dans werkelijk iets zeer bijzonders dat men slechts een heel enkele maal te aanschou wen krijgt. Wij twijfelen-er dus niet aan, of velen zullen van deze gelegenheid gebruik maken om kennis te nemen van een kunst vorm die zoo geheel afwijkt van hetgeen, ons gewoonlijk geboden wórdt. Een Hindoe-orkest zorgt voor de muzikale illustratie. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertenties, die in dit blad ver schenen zijn. De komende Scheldebeker zwemwedstrijd. Binnenkort (18 Juli a.s.) zal de popu laire Scheldebeker-zwemwedstrijd weer worden gehouden. Wij verwijzen in dit verband naar de in cms blad van heden voorkomende adver tentie. Technische commissie K.N.A.U. Door het vertrek van den heer D. Lap, is een vacature ontstaan in de technische commissie van het district Zeeland der K.N.A.U. Naar men ons mededeelt, wordt het se cretariaat waargenomen door onzen stad genoot den heer J. Bakker, Koiud-ekerk- sche weg 124, Vreemdelingenbezoek, Heden werden, niettegenstaande het min der gunstige weer, met de Provinciale boot 1650 passagiers en 76 auto's van de Bel gische kust vervoerd. Op 11 Juli van het vorig jaar waren deze aantallen resp. 1700 en 64, Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge- Het Britsche kabinet in een precaire situatie. ^Hoofdartikel.)] Nederland heft 15 Juli de sancties teged Italië op. (Oorlog ItaliëAbessinië.jj De besprekingen oyer de zee-engtetï gaat niet vlotRusland dreigt de con- ferentie te verlaten. .(Buitenland.)] Engeland vraagt groote credieten vooï uitbreiding der bewapening, XBuitenland.Jj Rede van minister Coljjn op het SSsld Middenstandscongres. j Binnenland.)] Weer een doodelijk ongeval op onbew waakten overweg. (Gemengd Nieuws.)] De 9e Zeeuwsche Zendingsdag. .(Stadsnieuws.)] ZIE VERDER EVENTUBEfc LAATSTE BERICHTEN vonden is gedeponeerd 2 rijwielbelasting- merken (los) aanzetslinger van auto mantelband sigarettenpijpje in étuizeil* doeken zak klein sleuteltjewollen das en badcostuum met handdoek, en dat inlichtin gen te bekomen zijn omtrent.:. Een heeren- portemonnaie met inhoud hij Huiszoon, Gla- cisstraat 18 atlas bij Van der Meule, Kol* venierstraat 7 manteltje bij Van Vierseri* Groenewoud 39pullover bij Bostelaarg Aagje Dekenstraat 107 ijzeren gewicht en portemonnaie met inhoud bij Van der Hoestg Sottegemstraat 86b; kanarievogel bij Metjers Groenewoud 70 (2 X hellen) rijwielbelas- tingmerk in étui bij Dingemanse, Vérkuijï Quakkelaarstraat 171zeildoeken schort hij Ken-tin, Slijkstraat 39 kindermuts op het} Postkantoor zilveren armbandje bij Geldof, Schotsenhoek 7 rijwielhelastingmerk aag touwtje bij Schroevers, Glacisstraat 16 jongenspetje bij Bostelaar, Kromme Elle boog 2 staart van vosbont bij Verhage* Margrietenlaan 53 dameshandtasch, waar in bos sleutels bij Sierevogel, Begonialaaq 7 badschoen bij, De Rooij, Emmastraat 241 lakschoentje bij Van Splunder, NoordstraatJ 40b vulpotlood' bij Danckaerts, Kasteel straat 59 zwart hondje bij De Boer, CoosjQ Buskenstraat 17 zilveren damesring met; steen bij Leeuwenburg, Schotsenhoek 13 J badcostuum met handdoek bij Hendrikse4 Van de Manderestraat 12 en wollen gé- streepte das bij Dobbelaar, .Coosje Busken straat 29. Het nieuws van den daig in beeld. Foto's in onze Tijdinghali Woensdag werd te Ilpendam de wegwed strijd „de Ronde van Bpendam" verreden* welke was uitgeschreven door de Amster- damsche sportvereeniging „Germania". De deelnemens aan de jaarlijksche T.T.- races op het circuit van Drente zijn met hun training op het terrein van den strijd begonnen, Egmond aan Zee gaat zijn attractie verliezen. Onder belangstelling van de badgasten worden de laatste resten gesloopt van de sleepboot „Drente", die in October van het vorig jaar aan de Eg- mondsche kust gestrand is. Een afscheid. Woensdagmiddag nam de öipl. inge nieur H. Streefkerk, van de oprichting in 1919 tot 1 Juni jl. directeur der N.V. Pro vinciale Zeeuwsche Electriciteitsmaafcs schappij, afscheid van het personeel. Hiertoe hadden zich in het kantoorge bouw aan de Koepooirtstraat alhier ver- eenigd het personeel van het kantoor Mid delburg en verscheidene afgevaardigden van het personeel, werkzaam in den bui tendienst der Noordgroep en der Zuid- groep. VOLKSGEZONDHE1DS- EN VEILIGHEIDSHOEKjE Landwind (Oostenwind). Nu dreigt gevaar, zeer kalme zee, ingetreden eb trekt zwemmer naar buiten, voor men erop bedacht is, is men te ver in zee. Kalmte eerste eisch, zwem in zoo'n geval steeds met den stroom mede naar den wal.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1