500 300 25 Middenstands-Warboel PAVIUOEN WANDELPIER No.159 74e Jaargang; •1936; WOENSDAG UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 S JULI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS §cl»e«ricw«sse»t «pit Jew «Ing JOHNY ROVO Conferencier. VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere rege' meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dif nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad Wij hadden een gesprek met een kan- tooboekhandelaar. Een energiek, hardwer kend man met weinig middelen en die dus een harden strijd om het naakte bestaan had te voeren. Getrouwd, verschillende kin deren. Natuurlijk liep het gesprek over de jiooden van den middenstand en over de middelen om aan die nooden een einde te kunnen maken. Het was het oude thema Noemt het lijstje maar op van verlan gens, die men koestertDie door de regee ring voor een klein gedeelte worden inge willigd. Wat er nog toegestaan wordt, ge lijk de wet tegen het in het wilde houden yan opruimingen en uitverkoopen, wordt door de middenstanders zelf tot een aan fluiting gemaakt. Het is verschrikkelijk, hoe de middenstanders soms zelf zoeken ïiaar handigheidjes om die wet, in hun eigen belang gemaakt, trachten te ont duiken X 9 0 9 Wij spraken over ordening. Prachtig, zeide de kantoorboekhandelaar, ïk doe er direct aan mede, wanneer het komt. Maar dan moet het goed in elkaar zitten en niet zooveel mazen vertoonen als de wet op de uitverkoopen. Dan moet men de bepalingen niet ontduiken en dan mag er geen eindeloos geknoei uit voort komen. Hoe dat mogelijk zal zijn, is mij een raad selzeide de genoemde middenstander verder. Wetten maken, op papier, is prach tig, maar te zorgen, dat er geen ontduiking óp groote schaal kan plaats vinden, is een bovenmenschelrjke toer. En zoolang een wet op de toelating tot het een of andere beroep of vak niet bestaat,, ga ik. mijn gang, zeide de kantoorboekhandelaar. Wat heb je in den tegenwoordigen tijd aan vak kennisaan goede behartiging van de belangen van je klanten. Als het iets duur der is dan ergens anders, dan loopen de klanten direct over. Dan vragen zij niet, of die ander misschien met de kwaliteit knoeit. Ze verlaten je zaak eenvoudig. Ik verkoop nu theeik handel in steenko len en wanneer ik later er weer iets anders bij kan krijgen, dan doe ik het ook. Vak kennis Kennis over thee Maar wie heeft 'dat wèl van al die honderden grasduiners in dit soort artikelen?. Drogisten verkoopen kalenderswaar om zou een kantoorboekhandelaar er dan geen thee, koffie, steenkolen bijdoen? Er zijn keurige, goed geleide, vakkundige kan toorboekhandelzaken, die geen droog brood verdienen, terwijl het manusje-van-alles met een flair, die net zoo groot is als zijn gebrek aan vakkennis, zijn omzetten ziet toenemen. Het wordt immers toch een chaos. Groo te zaken, die en passant levensverzekerin gen afsluitendie alles entameeren, wat maar eenige winst kan opleveren? Orde ning? Ik denk er niet aan, tenzij het wet telijk geschiedt en tenzij de controle op die wetten uitermate scherp wordt gevoerd. Geen ontduikingen gelijk de ontduiking op de winkelsluiting, op den verkoop van ster ken drank enz. Wij, met onze theoretische kennis en met onzen practischen blik op het zakenleven, zonder dat wij er zelf inzitten, voelen ons bezwijken onder al deze lessen uit de ruwe praktijk. De Overheid heeft een serie wet ten uitgevaardigd, maar worden die wetten nagekomen? In hoeveel zaken kan men te recht na winkelsluiting? Zonder geheim zinnigheid, openlijk Hoeveel zaken zonder vergunning verkoopen openlijk alcoholische dranken Hoe wordt er niet gesmokkeld, geknoeid, overtreden Moeten er dan nog meer wetten komen, die op hun beurt weer worden verkracht? Is het niet eerst de geest, die moet worden gewijvrgd? En zal deze wijziging der men taliteit niet slechts kunnen plaats vinden, wanneer de geheele middenstand voor een debacle staat en wanneer de consumenten zich afwenden gaan van de knoeiers? Maar dan zal men nog heel lang moeten wach ten. Het zijn problemenMaar wij vree zen, dat de behoefte om deze problemen op te lossen niet uit den boezem der belang hebbenden zal komen. Wij gelooven, dat het de Overheid zélf moet zijn, die de handen uit de mouwen steken moet, wil niet een groote schare menschen ten offer vallen aan eigen onverstand en aan onmacht om zef den chaos in eigen huis te regelen. Ook voor de middenstandsorganisaties ligt hier een groote, uitermate zware taak. Overgangsexamens Rijks Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus te Vlissïngen. Bij het zetten der namen van de leerlin gen die bevorderd zijn tot klasse IV, is een kleine vergissing gemaakt. In plaats van „Lity Schrier" gelieve men te lezen Lity Schrey en Adri Schrier. Een afscheid. Naar wrj vernemen is de heer D. Lap met ingang van 15 Juli a.s. tot leider van een kort geleden opgerichte sportver- eeniging te Rotterdam benoemd. In de Vlissingsche sportwereld neemt de heer Lap een belangrijke plaats in als technisch leider van de R.K.V.S.V. en de Athletiek Vereeniging 1935. Wegens ge brek aan goede athletiekleeraren op Wal cheren zal deze vacature moeilijk te ver vullen zijn. Gisteravond heeft het districtsbestuur Van de K.N.A.U. te Middelburg afscheid genomen van den heer Lap, die ook deel uitmaakte van de technische commissie der K.N.A.U. Niemvs van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal, In den Wieringermeerpolder is de kool- zaadoogst begonnen. Dit geschiedt op Amerikaansche wijze door zgn. zichtma- chines, welke door middel van tractors worden voorbewogen, wordt het koolzaad tegelijk gemaaid en gebonden. Gistermiddag is de nieuwe brug over de Ringvaart bij Schiphol officieel voor het verkeer opengesteld. Mr. J. B. Bomans, lid der Prov. Staten van Noord-Holland, knipt het lint door. MIDDELBURG Uitkeering Roomsch-Katholieke school. Volgens de nieuwe wettelijke bepalingen moeten de gemeentebesturen van af 1 Ja nuari jl. over de getaxeerde waarde van op 1 Januari 1921 bestaande bijzondere schoolgebouwen een rente vergoeden van 5 instede van het daarvóór geldende percentage van 6.214 Maar ook is bepaald, dat de besturen vóór 1 Augustus van dit jaar kunnen ver zoeken om, ter vervanging van bovenbe doelde vergoeding, een uitkeering ontvan gen van 80 van de bovenbedoelde ge schatte waarde. Thans heeft het R.-K. schoolbestuur om. zulk een uitkeering ineens verzocht. De school is in 1921 geschat op 21.000, zoo dat 80 dus 16.800 is. Hoewel aanvankelijk de jaarlijksche kos ten voor de gemeente hooger zullen zijn dan de volgens de nieuwe bepalingen te be talen vergoeding 1050), zien Burg. en Weth. geen enkele reden om tot afwijzing van het verzoek te adviseeren. De gelden voor de uitkeering benoodigd, zullen moe ten worden gevonden uit een geldleening, waarvoor Burg. en Weth. zeker een lee- ningsduur van 30 jaar meenen te mogen aannemen. Indien de kaspositie der ge meente dit toelaat kan dit bedrag ook worden gefinancierd uit kasgeld, in welk geval dan elk jaar een bedrag van 1050 aan den kapitaaldienst kan worden toege voegd, ter verlaging van de eventueel aan te gane leening. Een benoeming. Mej. M. Kliffen, reeds tal van jaren leerares aan de Industrie- en huishoud school te Middelburg, is benoemd tot di rectrice van de Vrouwenarbeidsschool te Meppel. Sigarettenpapier in beslag genomen. Belastingambtenaren en politie hebben ten huize van den winkelier A. V. aan de Langeviele alhier een aantal pakjes siga rettenpapier in beslag genomen. De muziekuitvoering op het Molenwater. De uitvoering van het Middelburgsch muziekkorps op het Molenwater, die Vrij dag jl. is uitgesteld, zal nu plaats hebben Vrijdag a.s. Toelatingsexamen Gymnasium te Middelburg. Tot de eerste klasse zijn toegelaten J. Bensink, A. van Bonsel, A. G. Buskop, A. J. Eckhardt, J. C. Goossens, G. J. van der Heide, F. H. Jonkers, Maria V. de Kat, A. Koch, Ada M. Lomar, P- E. van Ooijen, Maria C. v. d. Plank, Elisabeth A. de Rijk, J. A. Smit, J. J. la Soe, Greetje Spuijman, J. R. Strick van Linschoten, C. A. van Swigchem en Hettij de Vries. Vereeniging voorverbetering van het Rundvee in Zeeland. In het Schuttershof had gisteravond een bijeenkomst plaats, uitgaande van de Ver eeniging voor verbetering van het Rundvee in Zeeland, met allen die betrokken zijn ge weest bij den fokveedag op 18 Juni, wat betreft de afdeeling rundvee. Er waren vooral vele prijswinners met hun vrouwen opgekomen en de heer W. Ka- kebeeke, voorzitter der genoemde vereeni ging, wees er op, dat het hem maar zelden voorkomt, dat hij een byeenkomst opent, waarop hij ook zooveel dames kan verwel komen. Spreker had gaarne nog meer personen aanwezig gezien. Hij is overtuigd, dat Hip pos tevreden was met hetgeen op haar ter rein is bereikt, doch ook zijn vereeniging is tevreden over hetgeen de fokdag haar bracht. Spreker brengt dank voor aller groote medewerking. Aan de hand mede van een groot aantal gegevens en cijfers, toonde spreker het groote belang van den gehouden fokveedag aan en stelde met klem vast, dat alle kenners van het land bouwbedrijf op Walcheren een flinkeri voor uitgang op het gebied van de veefokkerij constateerden. Het is gebleken, dat men op Walcheren beschikt over veel melkrijke koeien met een redelijk vetgehalte. Bij de nu volgende uitreiking der prijzen aan de personen en vereenigingen, die op 18 Juni prijzen behaalden, kon spreker er o.a. op wijzen, dat het groote succes van de leden der controle- en stierenvereeniging te Gapinge bewijst, dat 20 jaar systematische veeverbetering langs dien weg niet zonder succes blijven. Hierna heeft de heer ir. H. Wibben3. hoofdinspecteur van het Nederl. Rundvee- stamboek, enkele films vertoond van den grooten fokveedag te Utrecht in September 1935, en daarna o.a. van den dag te Mid delburg, om met een mooie gekleurde film te besluiten. De heer C. Zwagerman heeft daarna een flinke opwekking geuit om zich aan te slui ten bij de coöperatieve melkfabriek of bij de melkfederatie, waarna de avond beslo ten werd met smalfilms, opgenomen door den heer H. J. Dorst te Goes en A. Groe- nenberg, te 't Zand, beide ook van den 18en Juni te Middelburg. De coöperatieve melkfabriek bood fosco, de coöperatie Eiland Walcheren sigaren en de vereeniging zelf biscuits aan. Het was voor de aanwezigen een aange name en leerzame avond. Volksonderwijs. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Middelburg van Volksonderwijs, onder voor zitterschap van den yice-voorzitter, den heer W. Spinnaaij. De voorzitter der afdeeling, dr. C. Orbaan, had wegens verandering van werkzaamhe den ontslag genomen. De heer Spinnaaij zeide namens bestuur en leden van de afdeeling het heengaan van dr. Orbaan als voorzitter zeer te betreuren. Zijn voorzitterschap was maar kort van duur, doch in dit korte tijdsbestek had hy zich ten volle weten in te werken. Zijn ver trek is voor de afdeeling een verlies. Na mens de afdeeling bracht spr. dank aan dr. Orbaan voor hetgeen hij voor de afdeeling deed. De verkiezing van een nieuwen voorzitter of nieuwe voorzitster zal op de volgende vergadering plaats hebben. Voor die vergadering bleef ook bewaard het verslag van den afgevaardigde naar de algemeene vergadering, daar deze wegens familieomstandigheden verhinderd was. Thans kwam aan de orde het voorstel van het bestuur om te besluiten gelden bijeen te brengen voor een toelage aan een kweeke- ling met acte aan school A. De voorzitter zette uiteen waarom het bestuur met dit voorstel kwam. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. KOUDEKERKE Verlof aan burgemeester. Aan den burgemeester is verlof ver leend van 10 tot en met 20 Juli a.s. Waarschuwing aan bezoekers van de duinen. Bezoekers van de duinen en het strand worden ernstig gewaarschuwd, hun rijwie len niet onbeheerd te laten staan. Niet alleen dat rijwieldiefstallen regel matig voorkomen, maar het gebeurt boven dien dat banden met scherpe voorwerpen totaal vernield worden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Evang. Luth. Kerk. Mej. Da. L. C. Du- four te Groede komt voor op het drietal te Wmschoten-Sappemeer. Geref. Gemeenten. Tweetalte Terneu- zen cand. J. v. d. Berg en cand. A. van Stuyvenberg, beiden te Rotterdamte Borsselen cand. A. van Stuyvenberg en cand. J. van den Berg, beiden te Rotterdam. Afscheid, bevestiging, intrede. Ds. H. K. Queré is voornemens 19 Juli a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Domburg en 26 Juli intrede te doen te Numansdorp. Bevestiger de consulent Ds. G. W. K. Hugenholtz te Klaaswaal. Onderwys in Bybelsche geschiedenis. De heer Suring heeft gevraagd aan den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen 1. Is het den minister bekend, dat de vergadering van directeuren van H.B.S.en in de inspectie Groningen, Friesland en Drenthe, alsmede Kampen, Steenwijk en Zwolle de wenschelrjkheid heeft uitgespro ken, dat op de openbare H.B.S.en voortaan, hetzij incidenteel, hetzij systematisch en „natuurlijk op volstrekt neutrale wijze" bij de lessen in Nederlandsche taal en ge schiedenis meer aandacht wordt gewijd aan de Bijbelsche geschiedenis? 2. Is de minister niet van meening, dat aandacht wijden aan de Bijbelsche geschie denis „op volstrekt neutrale wijze" onmo gelijk is, en dat, wanneer dit geschiedt bij het onderwijs in leervakken, waarvan het volgen voor alle leerlingen verplicht is, men in strijd komt met het karakter der openbare H.B.S.? 3. Wil de minister maatregelen treffen, dat aan den wensch, geuit op de in vraag 1 bedoelde vergadering geen gevolg wordt gegeven en, voorzoover daaraan reeds ge volg is gegeven, het onderwijzen der Ne derlandsche taal en van de geschiedenis op de wijze, als in die vraag bedoeld, wordt gestaakt? Examens. Geslaagd aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen voor het ingenieursexamen koloniale landbouw, de heeren L. A. Meijer, geboren te Goes en M. B. Smits, geboren te Zierikzee. Geslaagd als coupeuse-Ieerares mej. C. Looij, alhier. Voor het ingenieursexamen voor electro- technisch ingenieur zijn te Delft geslaagd de heeren K. de Kat, alhier en A. I. de Bruijne te Cadzand. Wettelijke regeling handelsonderwijs. Wordt 8-jarige H.B.S. opgeheven Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der middelbaar onderwijswet. De minister zet uiteen, dat een regeling' van het handelsonderwijs in de middelbaar-onderwijswet zeer goed tot haar recht kan komen. Naast ae Hoogere Burgerschool B wordt mede geregeld de Hoogere Burgerschool A, waarvoor in hoofdzaak het onderwys, dat tot nu toe wordt gegeven aan die scholen te Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, Utrecht en Groningen als type dient. Naast de Handelsdagscholen worden in het ontwerp de Handelsavondscholen ge steld. De wet stelt te dien aanzien verschil lende criteria. Voorgesteld wordt, de Hoo gere Burgerscholol met 3-jarigen cursus op te heffen. De datum 1 September is gekozen als begin der schoolcursussen. Middenstands-warboel (Hoofdartikel)^ Wordt H.B.S. met 3-jarigen cursus opgeheven Schoolnieuws Ernstig verkeersongeval bij Laren. (Gemengd nieuws)]* Noodweer boven Nederlandenkele dooden. Memorie van antwoord in zake natu ralisatie van den bankier Mannheimer, (Binnenland),* Autogiro-toestel maakt noodlanding. (Luchtvaart)* Een interview met Minister Gelissen over Nederlandsch fabrikaat. .(Binnenland),1, Tjitsjerin overleden. (Buitenland),* ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Vanaf Vrijdag 10 Juli a.s. iederen dag optreden van De brenger van beschaafde humor. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Zitting van 7 Juli 1936. Beleediging, Ph. M. P., huisvr. P. v. D., 49 jaar, zonder beroep, wonende te Boschkapelle, had zich te verantwoorden wegens beleediging van Th. Maas te Boschkapelle op 11 Mei 1936. Tot het nader hooren van een getuige, werd de verdere behandeling dezer zaak aangehouden tot 18 September a.s. Uitspraak van 7 Juli 1936. Overtr. Wet op de Evenredige vrachtver- deeling voor schepen op de binnenvaart W. v. d. H., 50 jaar, schipper te Werken dam. Bevestiging vonnis waarvan hooger beroep met uitzondering van de straf. Twee maal 15 of 2 maal 10 dagen hechtenis. D. de W., 29 jaar, schipper te Werken dam. Vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en verdachte thans schuldig verklaard, 10 of 5 dhts. en 10 of 5 dhts, A. W. V., 51 jaar, schipper te Werken dam. Vernietiging vonnis waarvan hooger beroep en veroordeeling van verdachte tot 2 maai 10 of 2 maal 5 dhts. Ernstige mishandeling C. Th. de B., 48 jaar, werkman te Bier vliet, had verschillende malen oneenigheid met zijn te Groede woonachtige stiefdochter. Op 2 Juni 11. bevond hij zich te Groede en ontstond er wederom een woordentwist en ten slotte werd het meisje met een houweel door haar stiefvader ernstig mishandelde Deswege had de B. zich thans te verant woorden. Verdachte was verschenen en werd rechts kundig bijgestaan door mr. A. v. d. Weel, advocaat te Middelburg. De Officier van Justitie vorderde tegen verdachte, die de feiten toegaf, een gevan genisstraf van 3 maanden. De verdediger bepleitte clementie. Diefstal van fuiken In den nacht van 28 op 29 Mei 11. werden ten nadeele van verschillende visschers, die hunne fuiken in een vischwater onder de gemeente Oostburg hadden geplaatst, een 50-tal fuiken ontvreemd. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in, wat tot gevolg had dat de fuiken een paar dagen later on der de gemeente Hoek uit een ander visch water konden worden opgehaald. Wegens diefstal hadden zich thans te ver antwoorden, de gebroeders F. A. M. M., 30 jaar, D. J. M., 24 jaar en C. P. J. M., 27 jaar* allen van beroep visscher en wonende te Hoek. Verdachten waren verschenen en erken den de feiten, daaraan toevoegende dat zrj veel spijt hadden .van het door hen misdre- vene. De Officier van Justitie zag hier een ern stig geval van diefstal. Toen verdachten

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1