500 100 25 De toekomst van Abessinië Indisch Baliet Menaka DINSDAG 7 JULI N0.15S 74e Jaargang' 1936; UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-80, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 68287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS GRAND HOTEL „BRITANNIA" 9cl>eurlcnfssen JUw Arcg VUSSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad Samenwerking tusschen de koloniale mogendheden jj'A.O." Africa Oriëntale of Italiaansch Oost Afrika is het middelpunt van de wenschen en droomen van millioenen Italia nen. De Juni-decreten van den Italiaanschen ministerraad geven er al eenigszins uitsluit sel over, hoe Italië in Ethiopië kolonisato- risch te werk zal gaan. Direct met aanleg van spoorwegen te be ginnen, wil zeggen het paard achter den wagen hinden. Een spoorweg is het laatste snufje van kolonisatorischen arbeid en zeker moet men niet tot den aanleg daarvan over gaan, zoolang als een gezonde economische basis ontbreekt en men niet weet, wie en wat eigenlijk met de treinen vervoerd moet Worden, Toch is het verkeers- en transportpro bleem op het oogenblik evenals tijdens den veldtocht het meest dringend. Voorloopig zijn intusschen goede wegen voldoende. Twee wegen heeft men tot nog toe gepro jecteerd een van Mogadiscio langs de iWebi Sjebeli over Addis Abeba en Adoea naar Massaoea en een ander parallel met den Franschen spoorweg DzjiboetiHarrar —Addis Abeba. De vice-koning van Italiaansch-Oost- Afrika beschikt uit zijn Lybische veldtoch ten over voldoende ervaring, om, nadat de verbinding met Erythrea en de Somalikust veilig zijn gesteld, het land geheel en ener giek te pacificeeren. De organisatie van het binnenlandsch bestuur zal er ongeveer als volgt uitzien In iedere groote plaats komt een commissarisde commissarissen staan onder éen residentde residenten hebben hun zetels in Asmara, Gondar, Dzjimma, Harrar en Mogadiscio. Men ziet, de gren zen tusschen het vroegere Abessinië eener- zijds, Erythrea en- Italiaansch-Somaliland anderzijds zijn in de Italiaansche voorstel ling reeds verdwenen. Addis Abeba met de landerijen in een omtrek van 60 kilometer vormt een eigen provincie. Een generale raad, waarin ook de Abessijnen zitting zul len hebben, daarboven een generaal direc- torum en tenslotte de vice-koning vormen de ietwat omvangrijke spits van de regee ring. De zwaarste taak heeft voorloopig echter nog de chef van den generalen staf, want wanneer zooals indertijd ook in Lybië 't geheele land in veilige en onvei lige zones verdeeld wordt, moet men, tot 't tegendeel bewezen is, aannemen, dat ver schillende provincies „onveilig" zijn en de staat van beleg daar nog niet kan worden opgeheven. s*® Ook de niet-militaire leden van het direc torium van A.O. hebben intusschen niet over gebrek aan werk te klagen. Op het gebied der biimenlandsche politiek moet bv. de verhouding tot de Amhaarsche edelen, de rassen, dedjasmatsj, enz. geregeld wor- Overgangsexamens Ryks Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus te Vlissingen. Toegelaten tot klasse 1 Do Abrahamse, Tonny Blanken, Bob Boutens, Marie Castel, Ludo Dert, Jac. van Driel, Nelly de Gelder, Ko Geldof, Maria de Geus, Gerrit van der Heide, Chris Ka mermans, Auke Klaver, Nelly Laernoes, Jacques de Leeuw, Jan Matthijssen, Jo Meerman, Piet de Muynck, Levien van Oppen, Kees Pauli van Waarde, George Pauli van Waarde, Jan Quasters, Marius |Quist, Nanda de Ries, Jettie Roosa, Ger rit van Schieveen, Karei Sorgedrager, Hetty de .Vries en Annette Vrind. Terug getrokken 1 candidaat, afgewezen 2 can didates Bevorderd tot klasse II Jetty Aspeslagh, Anton van den Berg, Tony Bisschop, Julia Brijsse, Piet Daamen, Jan Fenijn, Johan Geijsels, Pim Harlaar, Mien Hoek, Frits Hoogerwerf, Henk Laer noes, Wim Lems, Annie van der Leyé, Jo Louwerse, Magda Luteijn, Leo van der Molen, Frits Schmidt, Beb Schmidt, Jan Kareis, Fer Corveleijn, Pierre van Hoorn, Rinus Romijn, Addie van Roosevelt, Adri Schout, Jacques Schroote, Jacques Sips, Bertie Sorgedrager, Chiel Sorgedrager, Dirk de Veer, Frans van de Velde, Theo Van der Vies, Jopie de Visser, Flits Weij- den en daarbij zal men naar het Engelsche voorbeeld te werk gaan. Hier blijkt weer eens, dat men ondanks de uiterlijke vijand schap innerlijk wel eerbied heeft voor het geen Engeland op kolonisatorisch terrein heeft gepresteerd. Gouden auto's en ren paarden voor de Derby zullen de Italianen wel niet aan de Abessijnsche vorsten ter beschikking stellen, maar men is het. er te Rome over eens, dat men hen in staat moet stellen, volgens hun stand te leven. De justitioneele afdeeling van het direc torium is belast met de hervorming van het ongereglementeerde en dikwijls barbaarsche Amhaarsche strafrechtde nieuwe wetten zullen zooveel mogelijk aan de oude aange past worden, maar aan alle barbaarsche toestanden zal toch een eind gemaakt wor den. Een groote taak voor de nieuwe regeering ligt in het stichten van scholen en in de re geling der kerkelijke aangelegenheden. Dat Mussolini, in tegenstelling met de regeering van den Negus, de Mohammedanen geheel vrij laat in de uitoefening van hun religie, ligt geheel in de lijn van de reeds in Lybië gevolgde politiek een politiek, die den Duce onder de aanhangers van den Islam veel vrienden verschaft heeft. De annexatie van Abessinië verandert niet alleen den toestand, in. Oost-Afrika, doch in het geheele zwarte werelddeel. Het Italiaansche koloniale programma, dat reeds jaren geleden door de meest belang rijke koloniale organisaties in Italië het Italiaansche Koloniale Instituut, de Afri- kaansche vereeniging en de Vereeniging tegen de Slavernij werd opgesteld, voor ziet, nadat het „koloniale evenwicht" zal zijn hersteld, in een nauwe samenwerking met de andere koloniale mogendheden, door een moderniseering van de oude karavaan wegen en iet leggen van een reusachtig verkeersnet over geheel Afrika. Hoewel deze wenschen nog tot het gebied der droo men behooren, kan Italië er in ieder geval toch op wijzen, dat de weg langs de Noord- Afrikaansche kust, die tot op de laatste 300 K.M. tusschen Soloem en Alexandrië gereed is, eveneens door de samenwerking tusschen verschillende koloniale mogend heden is tot stand gekomen. Dat Italië heb koloniale evenwicht na de annexatie van Ethiopië als hersteld be schouwt, blijkt uit verschillende verklarin gen van Mussolini. Inderdaad komt de Ita liaansche koloniale macht nu ongeveer over een met die van België en Portugal, hoewel zij nog kleiner is dan de Fransche, Engel sche en Nederlandsche. De taak, die thans voor de Italiaansche regeering is weggelegd, is enorm en bui tengewoon moeilijk, en zal de Italianen zeer op de proef stellen. ens, Alida Wildschut, Ard Walters en Elly Anker. Niet bevorderd 12 leerlingen. Bevorderd tot klasse III Lientje Boonstra, Ko Brouwer, Mies But, Henk Colijn, Iet Ditmar, Netty Geelhoed, Albert Gunst, Johan Har ting, Lucie Harts, Teun Kamermans, Piet Kor ver, Jo Kuy- pers, Frans Lagace, Jan Priem, Eddy Priester, Jo van Unen, Leo van Unen, Jan van de Velde, Nico Bek, Jans Laernoes, Mies Linsé, Nelly de Muynck, Klaas Ree, Henk Rodenhuis, Jo van Roosevelt, Jaap Schaap, Lücy Schütz, Jan van der Slikke, Marie Smits, Jan Stroo, Dirk Toussaint, Jacob Traas, Jo Verlinde, Ko van der Vlist, Eric Nidelstein Walter en Dina Woltering. Niet bevorderd 14 leerlingen. Bevorderd tot klasse IV Leendert den Burger, Jessy Debra, Aart Fastenau, Manuel Garcia, Cor Heuts, Eu? géne de Paauw, Jan Uijtterlinde, Willy Zevenhuizen, Mien Koopman, Corry Meer man, Hans Pots, Ko de Rjjcke, Lity Schrier, S. Stolp en Nita van Westen, die plaats nemen in de afdeeling AAdri Anker, Johan de Beer, Dies van den Berg, Piet Castel, Annie Koojjman, Jan van Loo, Jo de Wit, Ko Goedbloed, Mary van Leeuwen, Mar tien de Roo, Tilly van der Slikke, Piet Speckens, Rinus Taillie en Hérman Weijens, die plaats nemen in de afdeeling B Raymond van Daele en Ca- rola Graf, die de school verlaten. Niet be vorderd 13 leerlingen. 19 Zaterdag 11 en Zondag 12 Juli a.s., des jj avonds 8.15 uur het wereldvermaarde i met Hindoe-orkest onder leiding van Prof. Ustad Sakhawat Hussain Khan en Ambigue Majuundar. - Volksdansen Godendansen - Balletten - enz. enz. Prijzen 11.- en 11.50 en rechten. Plaatsbe spreking gewenscht» i minimi Bevorderd naar A V Jeanne Brasser, Joseph BucEens, Ko le Clercq, Ko Dommisse, Jan van Kruizen, Minus dé Rooy, Inge Ligthart Schenk, Bertha van Spanning, Jan Verhaeren, Alma Nidelstein Walter en Leendert Wisse. Niet bevorderd 2 leerlingen. Bevorderd naar BV: Wim de Beijl, Henk Duns, Ties Harts, Jan Hendrikse, Piet Laernoes, Piet van Megen, Jozef Pennock, Addy Roosa, Rem van Tijen, Jacques Vader, Annie van der Vliet, Cor Westland en Bert .Wolters. Niet bevorderd 4 leerlingen. N utsspaarbank. In de Nutsspaarbank, Coosje Busken- straat, werden in de maand Juni 909 inla gen. gedaan tot een. bedrag van 97.254.98 en 550 terugbetalingen tot een bedrag van 105.456.02. Er werden in die maand 100 nieuwe boekjes uitgegeven, waardoor het aantal spaarders steeg tót 7514hun te- góed werd gebracht op 2.452.167.56. Ter lediging werden .36 spaarbusjes aan geboden, inhoudende 453.18 én met 2183 zegels werd gespaard 109.15, welke be dragen pp- de spaarboekjes, werden- bijge schreven. Strandconcert. Woensdag 8 Juli, 's avonds 8 uur, geeft de Harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer P. de Rooij,. een concert in de kiosk op den Boulevard Evertsen.. Programma.: 1. „Unter dem doppeltenAd'ler", marsch, J. F. Wagner. 2. „Le Trésor des Incas", ouverture, F. Hoffman. 3. „An Golfe de Napels", Suite des Valses, A. la Guardia, arr. E. Larue. 4. Frag. uit de Opera „La Favorite", Donizetti, arr. G., Gadenne. Pauze. 5. „Constantia", Feestmarsch, M. A. Verdaasdonck. 6. Frag. uit de Opera „Le Trouvère", Verdi, arr. Bouchel. 7. „Kriegsmarsch der Priester aus Athalia", F. Mendelssohn-Bartholdy. 8. „Wiener Extrablatter", potpourri, H. Kliment. 9. „Unter den Linden", marsch, A. Crosse. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 letterzetter, 24 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 11 metselaars, 21 opperlieden, 9 schilders, 8 stucadoors, 37 timmerlieden, 1 verver, 1 betonwerker, 2 vlechters, 1 opzichter, 3 meubelmakers, .3 politoerders, 5 stoffeer ders, 3 kleermakers, 2 schoenmakers, 250 metaalbewerkers, 1 bierbottelaar, 3 drank- bereiders,. 10 brood/banketbakkers, 2 koks, 9 slagers, 1 tuinman, 6 magazijnbedienden, 6 reizigers/agenten, 5 winkelbedienden, 7 chauffeurs, 112 kellners, 22 loopers, 2 por tiers, 5 sleepers, 40 transportarbeiders, 15 kantoorbedienden, 2 musici, 7 onderwijzers, 43 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinis ten, stokers, matrozen, enz.) en 105 losse arbeiders. Vrouwen1. kleermaakster, 1 winkeljuf frouw, 4 kantoorbedienden, 2 huishoudsters, .4 dienstboden en 5 werksters. Totaal 706 ingeschrevenen, waarvan 61 in de werkverschaffing. Vorige week ook 7.06 personen* Het nieuws van den dag in beeld, Foto's in onze Tijdinghal. Maandag is het woonschip der Rijksopléi- ding tot Verkeersvlieger te Schiphol offi cieel in gebruik genomen. De vlag wordt geheschen. -Maandagmorgen is een 12- tal oud-redders van schipbreukelingen door burgemeester en wethouders van Rotter dam op het stadhuis ontvangen. Algemeen Afdeelings Ziekenfonds Walcheren. Het jaarverslag over 1935. Het Algemeen Afdeelings Ziekenfonds Walcheren hield gisteravond onder voorzit terschap van dr. A. Staverman zijn jaar vergadering in Café Vermeesch, Badhuis straat. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer A. J. van Ockenburg, ontleenen wij het volgende Ondanks de crisis is het ook nu weer mogelijk een opgewekt jaarverslag te schrijven. Alle onderdeelen functionneerden goed en badden geen groote bezwaren te overwinnen. Het is eén verheugend verschijnsel dat alle tot het fonds behoorende onderdeelen nu te Vlissingen geadministreerd worden, waardoor de eenvormigheid en de rechten der leden vrijwél vastgelegd zijn. Was zoo wel Arnemuiden als Serooskerke lang af zonderlijk gebleven, dit heeft nadat in Oc- tobër 1935 Arnemuiden was voorgegaan en in April van het verslagjaar Serooskerke volgde, nu een einde genomen. Wij gelooven te mogen zeggen dat zoo wel leden, deelnemers als bestuur over de zen gang van zaken tevreden zijn en te kunnen zeggen dat met deze laatste aan sluiting een belangrijke mijlpaal in ons Ziekenfondswezen op Walcheren is bereikt. De crisisregeling. De crisisregeling voor leden die groote financieele moeilijkheden hebben, heeft ook dit jaar weer uitstekend gewerkt. Het aan tal leden wat van deze regeling te Vlissin gen profiteerde, bedroeg op 1 Januari 1935 1158 en eind December 1935 1169, terwijl het grootste aantal eind October van dit verslagjaar voorkwam, nl. 1399. Te Souburg waren deze cijfers 1 Januari 231, eind De cember 259, eind September 301. Door de meerdere werkgelegenheid op „de Schelde" liep het aantal te Vlissingen met ruim 300 térug en te Souburg met 40. Hoewel het aantal leden wat van deze regeling profi teerde beduidend is teruggeloopen, wil bet ons toch voorkomen dat niet altijd allen die gaan werken, hiervan direct opgave doen. Voor een goeden gang van zaken meenen wij in dit verslag nog eens een beroep op onze leden te mogen doen om hij hervatting van het werk dit "zoo spoedig mogelijk me dé te willen deelen. Zoowel te Vlissingen als te Souburg bleef ons fonds zelfstandig bepalen wie al of niet in de crisisregeling zou worden opgenomen. Door de wijze van werken der crisiscommis sie, welke zeer soepel optreedt, bleef het aantal leden, opgenomen in deze regeling, beduidend grooter da.n bij de gemeente. Een woord van dank aan de commissie is hier zeker op zijn plaats. Het aantal deelnemers onderging dit jaar geen verandering. Gp de in Juli gehouden algemeene verga dering werden de- aftredende bestuursleden herkozen. Het aantal gehouden bestuurs vergaderingen was ook dit jaar niet groot, daar zich geen bijzondere zaken voordeden. Ook in de personeelsformatie kwam in 1935 geen verandering. De boden H. Keste- loo en K. F. Pieterse, die 1 September tij delijk waren aangesteld, voldeden aan de gestelde verwachtingen en werden na be ëindiging van hun proefjaar vast aange steld. Gaarne spreken wij in dit verslag een woord van dank tot het geheele personeel voor de goede wijze waarop het zijn werk verricht. Zédenfal. Het ledental in alle onderafdeelingen bleef zich in stijgende lijn bewegen. Het aantal volwassen leden steeg van 14.125 tot 14.556. Het aantal betalende kinderen van 5510 tot 5667. Het totaal aantal zielen aangesloten bij De toekomst van Abessinië. .(Hoofdartikel.)] Jaarvergadering AJg. Afdeelingszieken- fonds Walcheren. .(Stadsnieuws.)] De vaste-lasten-ontwerpen zijn door dei regeering ingetrokken. .(Binnenland.)] Disconto-verlaging van de Nederland* sche Bank. .(Binnenland.)] Het 33e Nationaal Middenstandscon* gres. .(Binnenland.)] De eerste soc.-dem. burgemeester yani ons land, de heer K. ter Laan, treedt binnenkort af. .(Binnenland.), Nederland neemt deel aan de tentoon* stelling te Parijs in 1937, (Binnenland.)] De competitie-indeeling in den K.N.V.B, .(Voetbal.); Nieuw Abessïjnsch offensief te wach* ten?. L(Laatste Berichten.}] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN ons fonds was op 31 December 1935 a Volwassenen 14556 Betalende kinderen 5667, Niet betalende kinderen 741 Totaal 20964 In het totaal aantal plaatsen waar onze leden wonen kwam geen verandering. Deze plaatsen zijnArnemuiden, Gapinge, St, Laurens, Nieuw en St. Joosland, Ritthem, Serooskerke, Souburg, Veere, Vlissingen en Vrouwepolder. Het aantal voor onze rekening verrichte verlossingen bedroeg te Vlissingen 242, te Souburg 83, te Veere 8 en te Serooskerke 24. Te Vlissingen vond een niet onbelang-» rijke stijging plaats, terwijl in het onder* deel Serooskerke vanaf 1 April aan onze leden voor het eerst deze hulp werd ver* leend. In de wijze van voorschrijven van recep ten kwam in 1935 een groote verandering, Was jaar op jaar een beduidende stijging, waar te nemen geweest, waardoor wij zeer veel boven het gemiddelde van het geheel© land kwamen, door de invoering van het „Zaanlandsche stelsel" kwam hierin een groote verbetering. Het aantal voorge schreven recepten daalde van 92.229 op. 69.146. Per ziel daalde dit getal van 6.85 op 5. De waarheid gebiedt hieraan toe te voe gen dat 1935 een zeer gezond jaar is ge weest, waardoor het aantal voorgeschreven recepten een grootere dan normale daling kon ondergaan. De verstrekking van brillen, banden enz. heeft nog altijd op zeer ruime wijze plaats. Vermoedelijk is er niet één ziekenfonds in ons land te vinden, die op zoo groote schaal elastieke kousen en buikbanden ver* strekt. Ware het niet dat nog altijd de prij- zen van deze artikelen terugliepen, deze post zou ongetwijfeld een stijging vertoo- nen. Thans is het percentage nog terugge loopen van 2.25 op 2.19. Bezien we hierbij, dat voor de leden opgenomen in de crisis regeling de bijbetaling voor de buikbanden is gestaakt, dan kunnen we ook hier niet ontevreden zijn. Hiermede is in zeer beknopten vorm het een en twintigste verslagjaar van ons Zie kenfonds weergegeven. Van ontevreden heid kon bij het schrijven hiervan geen sprake zijn. Bezien wij de groote moeilijk heden die alom heerschen, moeilijkheden waarvan ook wij ons deel krijgen, dan ver vult ons een gevoel van trots voor de prachtige organisatie, die in den loop der jaren is kunnen woi'den opgebouwd, Financieel verslag Hierna kwam ter tafel het jaarverslag van den penningmeester, dr. J. P. Vermaas. Aan dit verslag ontleenen wij dat de contributieontvangst in alle onderafdeelin gen heeft bedragen 189.806.55 of 2361.09 meer dan in 1934, Aan de crisisregeling werd ten koste gelegd jF 8300 of 4300 meer dan in 1934. Het reservefonds bedraagt nu 23.264.19; het pensioenfonds beambten 17.412.51, MIDDELBURG Paard op hol. Gisteravond kwam de groenten- èh fruit handelaar V. met zijn wagen met fruit en groenten, waarvoor een klein paard stond, van de veiling. Op de Stations brug deed het i dier reeds schrikachtig, ia de Stationstraat

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1