TWEEDE BLAD Maandag 5 Juli 1936. No. 157 Crisis-Publicatiën BINNENLAND RADIO-RUBRIEK Na tiet zwemmen Hobs Hvonturen LUCHTVAART MARINE EN LEGER SPORT FEUILLETON HET|l U IS I IN DE STILTE van de DUBBELE OOGSTVERGUNNING VOOR GROEN TE PLUKKEN LANDBOUW- ERWTEN. Aan de aangeslotenen D. bij de Neder- landsche Groenten- en Fruitcentrale, zijnde oogsters van groen te plukken landbouw- erwten wordt ter kennis gebracht, dat ter wijl tot op heden aan deze aangeslotenen was toegestaan in 1936 eenzelfde oppervlak te te oogsten als in 1934, zooals dit op de in hun bezit zynde oogstvergunning staat aan gegeven, dit met ingang van 6 Juli a.s. wordt uitgebreid met 100 van deze op pervlakte. Op genoemde oogstvergunning mag dus de dubbele oppervlakte worden geplukt. Motor- en Rijwielreglement nog dezen zomer gewijzigd. De wijziging van het Motor- en Rijwiel reglement, waarover in de eerste helft van dit jaar het advies der colleges van Gedepu teerden is ingewonnen waarmede veel tijd is heengegaan bevindfc zich thans gedu rende eenigen tijd bij den Raad van State. Naar de „Telegraaf" verneemt, wordt het desbetreffende ontwerp K.B. thans weldra ten departemente van Waterstaat terugver wacht, zoodat, doet zich geen nieuwe stag natie voor, de afkondiging nog voor het ein de van den zomer kan worden verwacht. Deze wijziging omvat met name de op heffing van „rechts-voor" als regel zonder uitzondering, de instelling van voorrangwe gen, het verplichtend stellen van het voeren van parkeerlichtjes en de uitbreiding van de maximaal toegestane breedte voor autobus sen en tourauto's van 2.35 tot 2.40, waar door tegemoet zal worden gekomen aan het bezwaar dat Belgische touringcars hier te lande sommige wegen niet mogen berijden. Het blad verneemt voorts, dat de voor rangwegen waarschijnlijk met oranje kleur zullen worden aangeduid. Buiten kruisingen met voorrangwegen blijft de regel „rechts voor" gelden. HET V.A.R.A.-ZOMERFEEST TE AMERSFOORT. Massale betooging in het sportpark „Birkhoven". Tienduizenden hadden zich gisteren ver zameld in het bekende sportpark „Birk hoven" ter gelegenheid van het V.A.R.A.- zomerfeest, dat het hoogtepunt vormde van de viering van het tweede lustrum van den arbeiders-omroep. Van heinde en ver waren de deelnemers gekomen. Amersfoort, dat, centraal gelegen als het is, op ver keersgebied toch wel wat gewend is, heeft zelden zoo een drukte te verwerken gekre gen als gisteren het geval was. Van po- litiewege waren uitgebreide maatregelen getroffen. Een waar leger van leden van de gemeentelijke politiecorpsen te Amers foort en Soest en van de rijksveldwacht en de marechaussee was op de been en zorg de er voor, dat het verkeer een vlot ver loop had. Het zomerfeest ving reeds vroeg aan. Op een van de 3 groote podiums gaf te negen uur de arbeiders-muziekvereeniging „Voor- koestert gij U gaarne even in de zon.. Waak echter tegen huidverbranding. Eerst de huid afdrogen en dan goed inwrijven met AMILDA-zonnebruincrême. Deze beschermt en bruint Uw huid tevens prachtig.. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. waarts" uit Zaandam een concert. Op de diverse stellages traden verder achtereen volgens op de V.A.R.A.-kinderkoortjes, Coos en Polly Speenhoff, „de Fliereflui ters", en het Rotterdamsche accordeon orkest „Excelsior". De uitstekend werken de geluidsinstallatie het socialistische gra- mofoonmuziek hooren. Te ruim elf uur ving het zgn. kernprogramma aan. De heer K. de Jonge, tweede voorzitter van de V.A.R.A., sprak een rede uit, waarin hij de bezoekers van dit Vara-festijn welkom heette en mededeelde, dat de opkomst alle verwachtingen heeft overtroffen. Ofschoon zy uit den aard der zaak nog niet nauw keurig in cijfers is uit te drukken, mag toch wel gezegd worden, dat het geraamde aantal van honderdduizend Vara-aanhan- gers verre is overschreden. Na de rede van den heer De Jonge sprak Knud Jensen, voorzitter van de A.R.I., een begroetingswoord. Vervolgens trad de be kende zanger Joseph Schmidt op met het Vara-omroeporkest onder leiding van Hugo de Groot. Des middags werd opgevoerd het zomer- feestspel „Het vrije woord", waarin alle be kende Vara-medewerkers optraden. Een bijzonder fleurig schouwspel vormde het défilé met de gewonnen jubileum-vlaggen en -wimpels. Het slot van de opvoering was een krachtige propaganda-toespraak van den voorzitter van de Vara, den heer A. de Vries, tot de winnaars van de vlaggen en de wimpels, en de overdracht van het jubileumgeschenk van de Vara- leden, een bedrag van 120.837 door de jubileum-commissie. HET AVRO-FEEST TE HILVERSUM. Een grootsche manifestatie. De eerste voorteekenen van het groote AVRO-feest waren reeds Zaterdagmiddag merkbaar in de Gooische oloemenstad. De invasie was zóó gi*oot, dat de hotels over vol waren, zoodat zelfs velen een onderdak moesten zoeken in een der naburige ge meenten. Gisteren heerschte er een enorme drukte in Hilversum. Duizenden automobielen, hon derden autobussen brachten tienduizenden AVRO-gasten naar hier. Voorts waren er vele tienduizenden, die per rijwiel kwamen, terwijl de extra-treinen eveneens een me nigte menschen aanvoerden. Reeds vroeg in den morgen trokken de luistervinken in groepen door de versierde stad naar de drie feestterreinen, resp. ge legen nabij de Craailoosche brug, aan den Utrechtschen weg en aan den Loosdreeht- schen weg. Op deze uitgestrekte terreinen, welke feestelijk met vlaggen waren ver sierd, stonden commandotorens opgesteld, vanwaar de leiders een goed uitzicht had den en door den microfoon hun mededeelin- gen bekend maakten. De politie, versterkt met vier en tachtig man bereden marechaussee en honderd rijksveldwachters, slaagde er in de steeds grooter wordende opstuwende menschenme- nigte in goede orde naar de feesttereinen te dirigeeren. Op de terreinen zelf was de regeling ook zeer goed, zoodat een ieder zijn deel kreeg van de enorme voorraden ververschingen, die waren opgeslagen. Het défilé der duizenden. De festiviteiten bereikten haar hoogte punt, toen naar schatting honderdvijftig duizend personen langs het nieuwe studio gebouw aan den 's-Gravelandschen weg trokken. Precies om één uur stelden de stoeten zich op de feestterreinen op en om even half twee trokken de eerste groepen voorbij de studio. De heer W. Vogt en de bestuursleden 133. Wetend, dat de olifant hem gezien had, sprong hij opzij en holde in een andere richting, in de hoop, dat het monster op deze wijze z'n spoor bijster zou worden. Toen liet hij zich voorover tussen het lange gras vallen en lag stil. 134. Het volgende ogenblik renden de olifanten, die hun uit het oog verloren hadden, hem met donderend geweld voorbij. Op hetzelfde ogenblik zag Rob tot z'n verbazing en verlich ting een vliegtuig vlak boven zijn hoofd. 135. „Als ik slechts de aandacht van den piloot kon trekken", mompelde hij. „Maar bewegen zou gelijk staan met zelfmoord op 't ogenblik." C ndertussen gluurde een meisje uit de cabine naar de olifan ten beneden. „Wat een prachtig gezicht," peinsde ze. Maar weinig vermoedde ze van het gevaar, waarin Rob zich bevond. hadden plaats genomen op het terras voor het gebouw en namen de enthousiaste toe juichingen van de langstrekkenden in ont vangst. Tot ruim vier uur duurde het défilé, waarna de deelnemers weer in goede orde de feesttereinen bereikten. Op elk der terreinen steeg een luchtbal lon op, die behalve de ballonvaarders be mand waren met een AVRO-reporter. Na genoeg gelijktijdig kozen de ballons het luchtruim en dreven weg in de richting van de Duitsche grens. Nadat men uiteen was gegaan bleef er in het centrum van Hilversum nog gerui- men tijd een enorme drukte heerschen. De café's en lunchrooms werden bestormd en de toeloop was zelfs zóó groot, dat lan ge files menschen, onder toezicht geruimen tijd wachten, tot een plaatsje open kwam. Tot besluit van de feestelijkheden werd op het terrein aan den Loosdrechtschen weg een groot vuurwerk ontstoken. Melrose om het leven gekomen. De bekende Australische vlieger Melrose is Zondag bij een vliegongeluk te Mel bourne gedood. Omtrent het noodlottig ongeval waarbij de bekende, 23-jarige Australische vüeger, Jimmy Melrose, om het leven is gekomen, wordt nader gemeld, dat hij met zyn vlieg tuig op weg was naar Adelaide. Een vriend, die hem vergezelde, is eveneens om het leven gekomen. Aviatrice omgekomen. Tijdens een militaire luchtvaart-competi tie te New-York is de aviatrice Ruth Barron om het leven gekomen tengevolge van het ontp"!offen van haar motor op het traject KansasNebraska. Een militaire ballon is brandend omlaag gestort, doch de officieren die in het schuit je zaten, bleven ongedeerd. Vliegtuig neergestort en verbrand. Gisteren is het toestel van den 26-jari- gen Noah Schulman, toen hij te Northford stunts vertoonde, neergestort en in brand gevlogen. De bestuurder kwam om het leven. Met 16 Mei 1936 serg.-torpedomaker L. Harpe tot majoor-torpedomaker. Met 5 Juli 1936 sergeant-konstabel C, B. Booden tot majoor-konstabel. Ontslag uit den zeedienst s Majoor-torpedomaker J. A. A. Essink sergeant-telegrafist F. H. Weber. Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren. Zaterdag heeft de Koninklijke Nederland- sche Bond van oud-onderofficieren in hotel „Ruimzicht" te Apeldoorn zijn 48ste alge- meene jaarvergadering gehouden. Om twaalf uur hebben de deelnemers Za terdag ten getale van zeshonderd, ten pa- leize Het Loo voor H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana gedefileerd. By beschikking van den minister van Staat; minister van defensie a.i., is de le luitenant der mariniers C. J. L. Hamei, dienende bij de marinekazerne te Amster dam, den 9den Juli 1936 ter beschikking gesteld is de luitenant ter zee der 2e klasse H. Isbrücker den 6en Juli 1936 geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Gecomprimeerde cursussen bij de S.D.O.A. te Middelburg. Van 27 Juli a.s. tot en met 1 Augustus d.a.v. en van 3 tot en met 8 Augustus zullen bij de S.D.O.A. te Middelburg gecompri meerde cursussen worden gehouden voor re serve-officieren der M.A. Bij deze cursussen, die o.l. zullen staan van majoor G. Berghuijs, commandant der S.D.O.A., zijn verder als leeraren ingedeeld: de kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikke, commandant van de 2e comp. reg. kust art.; de kapitein J. D. Hattink van de S.D.O.A. de le luit. der M.A., W. J. Pluijm van de S. R.O.M.A. de le luit der M.A., J. A. van Aalzum van de S.D.O.A. de le luit. W. K. de Feijter van de S.D.O.A. en de le luit. der M.A., A. Schurink van de S R.O.M.A. Overgeplaatste onderofficieren der ma rine Serg.-telegrafist P. J. Zegers van Peilst. IJmuiden naar R.D. te Amsterdam. Bevorderingen bij de Marine Met 1 Mei 1936 kwartiermeester V. C. Snip tot bootsman. VOETBAL: Vacature Bondsbestuur. Naar aanleiding van het aftreden van den heer A. de Haan Azn. als Bondsbestuurder propageeren de Z.V.B.-mededeelingen de candidatuur van den heer A. Schroder, voor zitter van den Brabantschen Voetbalbond. INSIDER. De match BelgiëHolland te Antwerpen. Gisteren had te Brussel de algemeene vergadering plaats van den Belgischen Voetbalbond. In deze vergadering kwam o.m. aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur om den wedstrijd BelgiëHolland weer te Ant werpen te houden, omdat er te Antwerpen meer zitpaatsen zijn dan te Brussel en de recette ook hooger zal kunnen zijn. De al gemeene vergadering gaf zijn instemming aan het bondsbestuur, zoodat BelgiëHol land nu weer voor 15 jaar te Antwerpen zal plaats hebben. KORFBAL; Zomercompetitie Z. K. B. Uitslagen van Zaterdag j.L Te AxelRapideVolharding 11 Te Terneuzen.: SeoltoZeelandia 15 (1—2) Mede onder verrekening van den inmid dels bekend geworden uitslag Zeelandia— Rapide 51, ziet de competitiestand er thans als volgt uit T.O.G.O. 7 6 0 1 12 32—12 Zeelandia 5 5 0 0 10 274 Volharding 6 2 1 3 5 7—14 Seolto 4 2 0 2 4 8—9 Rapide 6 1 1 4 3 7—21 S.S.S. 6 0 0 6 0 7—28 19) I g Naar hei Engelsch van B ADELINE SERGEANT „Ze gaf me een shilling om hem te pos ten", sprak hij op ruwen toon, „en ik zou niet weten, waarom ik dat niet zou mogen doen." „Het past je niet om brieven voor iemand hier in huis te posten", gaf Lancaster ten antwoord, „dus raad ik je aan het niet weer te doen, anders kan ik je niet meer gebrui ken. Is dit de brief? Weet je zeker, dat je geen andere meer hebt?" Nell moest zich bedwingen om het niet uit te schreeuwen. Zij wilde roepen „Het is mijn brief Geef hem my terug en toch was ze bang. Na een oogenblik van weifeling sloop zij naar den ingang van den uitbouw, waarvoor een portière ging. hurkte neer en gluurde door de spleet tus- schen het gordijn en het deurkozijn. Vermoedelijk was Hardy, in gezelschap van Lancaster, door de glazen deur binnen gekomen. Misschien had deze hem op den weg of in den tuin ontmoet. De oude man keek stug voor zich en het viel Nell op, dat hy, evenals veel anderen, bang scheen voor Lancaster. Cyril stond met de handen in zijn zakken voor een der boekenkasten. Lancaster zat aan de schrijftafel, met zijn rug naar den ingang, maar Nell merkte op, dat hy bezig was de enveloppe, die zij dien middag aan Hardy's zorg had toever trouwd, te onderzoeken. „Hij is goed gezegeld", verklaarde hij met een rustig lachje. En toen, terwijl hij zich tot Hardy wendde, zei hy streng „Dit keer zal ik je wegens je ongehoorzaamheid aan myn bevelen niet ontslaan, maar het moet niet weer gebeuren. Als ik je van avond niet tegengekomen was en je onder vraagd had, dan vermoed ik dat je dien brief zou hebben gepost?" „Ik bedoelde er geen kwaad mee"; mom pelde Hardy. „Dat weet ik wel, maar jij en ik hebben verschillende meeningen over wat goed en kwaad kan. Alles wat je te doen hebt, is me te gehoorzamen en niet domme meisjes te helpen om aan hun liefjes te schrijven", zei Lancaster droog. „Je kunt gaan." Hardy schuifelde zoo vlug zijn voeten hem konden dragen, weg, en Nell zeg dat hij maar al te blij was, dat hij er zoo gena dig was afgekomen. Zij wachtte gespannen om te zien, wat Lancaster met haar brief doen zou en zij was niet verwonderd toen hy een mes nam en de enveloppe openwipte, op zoo'n manier zooals Nell snel op merkte dat hy deze weer kon sluiten, als hij het noodig vond om den brief nader hand nog te verzenden. „Precies wat ik dacht", hoorde zij hem met een harden klank in zijn stem, zeggen „Ze schrijft naar Hume en heeft juffrouw Davenant overgehaald, den brief naar haar zuster te zenden, zoodat hij in Londen kan worden gepost. We moeten een eind aan die dingen maken, Cyril. Bereid je er op voor zoo spoedig mogelijk met Claire te trouwen. We zijn niet veilig voor ze met jou getrouwd is." Terwijl hij sprak, keek hij naar de brieven in zijn hand. Toen scheur de hij ze vastbesloten in tweeën „Ik zal ze verbranden", zei hy, van zijn stoel op staand. „Je kunt beter geen snippers in de papiermand achterlaten." Nell had nauwelijks tyd om uit haar schuilplaats te ontsnappen, toen Lancaster de portière terzijde schoof, en in de ope ning verscheen. Zij wist zelfs- niet zeker, of hij haar nog gezien had maar als dat zoo was, maakte hy geen opmerkingen en deed geen poging om haar te volgen. XV. Een onverwachte ontmoeting. Snel maar zacht vertelde zij Claire wat zij gehoord en gezien had, en het verdriette haar te nien hoe het licht uit de oogen van het meisje verdween en de kleur uit haar wangen wegtrok. Klaarblijkelijk werd Claire nog meer door Lancaster's hande ling verontrust dan zij zelf. Een oogenblik wenschte Nell, dat zij haar nieuws voor zich gehouden had maar aan den anderen kant bedacht zij, dat het voor Claire beter was om de gevaren die haar omringden te ken nen zy durfde de verantwoordelijkheid om haar in onwetendheid te laten, niet op zich te nemen. „We zijn van iedere hulp verstoken", klaagde Cl aire, na een oogenblik stilte. „O neen, Claire, dat zijn we niet .1" wierp Nell tegen. „Als het eene mislukt, zullen we wat anders probeeren. Er zijn tientallen middelen om met de menschen, die ons wil len helpen, in contact te komen. In de eer ste plaats kunnen we Geoffrey Langdale schryven." Plotseling zweeg zij, alsof een nieuw idee in haar opkwam. „Ik geloof niet, dat ik verplicht ben om te zwijgen", weifelde ze. „Je weet, dat hij mij liet beloven om niets van wat er hier voorvalt aan de Langdale's te vertellen." „Als je je door die belofte gebonden voelt, moet je je er aan houden", sprak Claire. Maar de tranen welden in haar oogen op. Nell kuste haar. „Als jij in gevaar verkeert", verklaarde zij, „denk ik alleen aan jou." „Ik geloof niet, dat er iets gedaan kan worden", meende Claire. „Lancaster heeft een ijzeren wil. We zullen hem toch niet van zijn beslissingen kunnen afhouden." „In ieder geval", troostte zij, „kan nie mand je dwingen om met Cyril te trouwen." „Ik weet. het niet", stamelde Claire zwak jes, en zij keek haar vriendin met zoo'n wanhoop in haar oogen aan, dat Neli voor de eerste maal werkelyk bang voor haar werd. Claire leek niet opgewassen tegen den strijd. Ze zochten naar nieuwe midde len om met Hume in contact te komen, of bericht aan Geoffrey Langdale te zenden maar ze konden niets vinden, dat uitvoer baar leek. Plotseling riep Nell „Ik heb een nieuw idee, Claire Je her innert je dat deurtje in den tuinmuur?." „Ja, dat herinner ik me." „Het kan best zyn, dat ik langs dien weg, zonder dat iemand het weet, naar het post kantoor kan komen „Maar je kunt de posthoudster niet ver trouwen bracht Claire in het midden. „Neen, maar de telegraafdraden zijn wel te vertrouwen", zei Nell kordaat. „Zij tele grafeert niet, maar haar assistente, weet je? En ik zou zonder veel moeite een bood schap naar Gaoffrey Langdale of naar rn'q zuster kunnen sturen." Claire scheen niet buitengewoon enthou siast, maar Nell hield het plan in haar ge dachten. Het was natuurlijk beter geeii boodschap te sturen, voordat de omstandig heden haar zouden noodzaken maar het was een veilig idee te weten, dat er een deurtje in den tuinmuur was. Den volgenden dag merkte zij dat de waakzaamheid van Lancaster en zijn be« dienden verdubbeld was. Zij en Claire kon den nauwelyks van de eene kamer naar de andere loopen, of een paar passen buitens huis doen, zonder door iemand gevolgd o£ bespionneerd te worden. Het ging precies zooals Nell verwachtte, zij was in het geheel niet ongerustmaar zij vond het jammer te moeten zien hoe angstig en zenuwachtig Claire er uit zag« Na een dag of vyf, zes, leek het alsoC Lancaster's achterdocht begon te vermin* deren. En tenslotte kwam er een dag, dat Nell zich veilig voelde. Lancaster was naar Londen gegaan en Cyril hield hen gezel schap. XWordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 5