Koningen zonder land MAANDAG 6 JULI IVo. 15T iii - 74e Jaargang-g- 1030= UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr„ Waistraat 58-60, Vlissingan. Telef. ID. Postrekening 66287 '■rokiii' dagelijks, yitgezondertl op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS BOEKH. D' H UIJ §clicuffleM«ssew new ai®w daag Zeer interessante Boeken BOEKH. D' H UIJ, VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent.Bij abonnement tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland M0I B» speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent W JL. meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1. alles bij vooruitbetaling De abonné's in't bezit eener J fïrtffe gulden bij levens- ^AA gulden bij dood AAA gulden bij verlies I Tft gulden bij verlies 4AA gulden bij verlies A P gulden bij verlies Polis, zijn GRATIS verze- IIII lil lange ongeschikt- K|||l door 41 III vaneen l*l|| van II III vaneen vaneen kerd tegen ongelukken voor: IUUU heid tot werken. uUU een ongeluk. ÜUU hand, voet of oog. 1.W1I een duim. IUU wijsvinger. anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad De „kunst" der diplomatie. (Van een specialen correspondent.). Genève, 29 Juni 1936. Men veroorlove mij een bekentenis bij de aankomst yan den Negus op het Garo Cornavin was ik er na aan toe, alle poli tieke overwegingen geheel te vergeten en mij, geheel als de groote menigte, door mijn gevoelens te laten leiden. Want de scène had iets absoluuts spookachtigs onwerke lijk en van een groteske tragiek. Het meest tragisch was misschien het oogen- blik, waarop, ras Nasiboe, die zijn keizer sinds zrjn verbanning nog niet gezien had, Haile Selassie begroette. De Negus, bleek onder zijn zwarte gelaatskleur en opgewon den, stond eenige oogenblikken verstijfd en legde daarna de ras zijn hand op het hart. Het was een tooneel, zoo verre van alle realiteit, dat men bijna weer aan sprook jes zou kunnen gelooven. En ik moest aan een kinderraadsel denken, waarin gevraagd wordt, wie een koning zonder land is. Het antwoord luidt, de koning uit het kaartspel. In Genève is de waarheid van deze kinder wijsheid geheel bevestigd; de negus is op het oogenblik nog slechts een koning uit het kaartspel van de groote mogendheden. En toen de verzamelde menigte in een 'gejuich „Vive l'Empereur" uitbarstte, kon ik het gevoel niet meer kwijt, dat er in het groote publiek toch wel zeer weinig begrip voor de werkelijke realiteiten van de poli tiek leeft. Het korte oogenblik van de aan komst was vol geladen met symboliek. Voor een enkel moment Verdrong de Negus weer de vertegenwoordigers der groote mo gendheden Eden werd door de menigte bijna onder den voet geloopen en niemand lette op hem, terwijl de nieuwe Fransche minister van buitenlandsche zaken Yvon Delbos in het geheel niet werd opgemerkt. Hetwas het laatste oplichten van het vuur, dat Oost-Afrika verzengd heeft en vele goede verwachtingen in Europa in asch legde. j* Hoe beschamend het is in de Geneefsclie atmosfeer vergeet men den ernst. Men leeft er van anecdoten, geruchten, sensaties en nieuwsgierigheid. De „kunst" van de Geneefsche diplomatie zal ook deze week geheel tot ontplooiing komen. Men behoeft werkelijk geen profeet te zijn, om dit te kunnen voorspellen de eerste drie dagen hebben het reeds bewezen. Tot het opstellen van de agenda alleen behoorde reeds een flinke portie moed. Men kon niet vermijden, het Abessijnsche con flict en het Locarnoprobleem in het lijstje op te nemen. Maar zij figureeren beiden niet op de eerste plaats. Daarentegen onder hield men zich over de kolonisatie van As- syrische vluchtelingen en over slavernij. Ook aan deze agenda ontbreekt de symbo liek niethet kwam den diplomaten in het geheel niet bewustzijn, da.t zij slaven van de procedure zijn. Zij zijn Ahasverisch vluchtenden voor de werkelijkheid, ook zij allen zijn „koningen zonder land" de ko ninklijke kunst der diplomatie berust in ieder geval te Genève niet meer op realiteiten. Zij allen,, die dezer dagen ge weldige redevoeringen zullen houden, heb ben geen grond meer onder de voeten. De groote politiek wordt in de ministeries van buitenlandsche zaken gevoerd en niet in Genève. Downing Street, Quai d'Orsay, Wilhelmstrasse en Palazzo Chigi zijn de plaatsen, waar beslissingen vallen. Niet de stad van Jean Jacques Rousseau. Blikt men van Genève uit daarheen, dan hoort men in de eerste plaats van de En- gelsche delegatie, dat Eden over Duitsch land buitengewoon slecht te spreken is. Downingstreet heeft Berlijn het niet beant woorden van de vragenlijst zeer kwalijk ge nomen en nog meer heeft men zich ge- ergerd over de activiteit van Von Ribben- trop tijdens zijn Pinksterbezoek aan lord Londonderry. Ribbentrop heeft zooals be kend niet slechts de onhandighèid begaan, voeling te nemen met hooge officieren van de Engelsche luchtmacht, doch bovendien ook tégen den Engelschen ambassadeur te Berlijn, sir Erie Phipps, gepolemiseerd. Dit geldt in Engeland als niet „gentlemanlike". Men geeft in Engeland openlijk toe, dat de wending in de sanctiepolitiek mede een ge volg is van de ontstemming tegenover Duitschland. De Franschen zijn over het algemeen met zeer tevredengezichten naar Genève ge komen. Op het laatste oogenblik, eenige uren voor het vertrek, heeft Eden een on derhoud met de Quai d'Orsay gehad en op denzelfden dag hield de Engelsche minister van oorlog Duff Cooper een opzienbarende reden over de noodzakelijkheid van de Fransch-Engelsche vriendschap. In de Fransche delegatie is men de meening toe gedaan, dat deze rede een wending in de houding van liet Engelsche kabinet heeft aangekondigd. In ieder geval is het zeer wel mogelijk, dat bij nieuwe onderhandelin gen met Duitschland Frankrijk in een betere positie zal zijn geplaatst, wijl Lon den aan Parijs het initiatief overlaat. Dit initiatief zal tengevolge hebben, dat men het weer in de richting van Stresa zal gaan zoeken. De eenige ernstige be moeiing, die men in Genève bespeurt, is dan ook de poging, voor den terugkeer van Italië naar het concert der groote mogend heden gouden bruggen te slaan. De „Hindenburg" weer boven Vlissingen. Vlissingen heeft weer bezoek van de JZeppelinf gehad. Even half elf hoorden we weer het zoo langzamerhand bekende geronk van de zware dieselmotoren. „De Zeppelin riep men en werkelijk even later vloog weer het majestueuze gevaarte bo ven de boulevards, waar velen, door het mooie weer daarheen gelokt, van dit steeds boeiende schouwspel hebben kunnen genie ten. Langzaam en statig verdween het lucht schip, dat goed was waar te nemen, daar na over de haven in de richting van Duitschland. Ernstige mishandeling. ïn den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich in een café in de Noordstraat hier ter stede een onverkwikkelijk tooneel afgespeeld, dat tot gevolg heeft gehad, dat een. man in het ziekenhuis terecht kwam en een caféhouder in arrest moest worden ge steld. Een bezoeker, W. genaamd, die blijkbaar wat teveel van het geestrijk vocht had ge noten, weigerde zijn verteringen te voldoen. Iets wat natuurlijk geen pas geeft, maar dat daarom geen verontschuldiging is voor het feit, dat zoowel de caféhouder als zijn echtgenoote den man te lijf gingen. W. werd ernstig mishandeld, zoodat hij een gapende hoofdwond bekwam, een scheur in de kis en verder, over pijn in verschillende lichaams- deelen klaagde. De verwondingen waren van dien aard, dat de man op het politie bureau niet kon worden geholpen, zoodat de arts die eerste hulp verleende; overbrenging naar een der ziekenhuizen noodig oordeelde; de wonden zijn hier gehecht, waarna W. naar zijn woning kon worden gebracht. De caféhouder bevindt zich in arrest zyn echtgenoote die zich bij deze mishande ling niet onbetuigd schijnt te hebben gela-. ten, is voorloopig op vrije voeten gesteld. Djiguiten Kozakken. Ruiterfeest op het V.C.V.-terrein. De Djiguiten-Kozakken die op het oogen blik weder een tournée door ons land ma ken, hebben gistermiddag en -avond staal tjes van hun kunnen ten beste gegeven op het terrein van de V.C.V. aan den Koude kerk schen weg. De middagvoorstelling die wij bijwoonden werd door enkele honderden bezoekers bezochteen betrekkelijk gering aantal, waaraan de misschien wat hooge toegangsprijzen van 50 ct. en 1.00 mede schuldig zijn. Het gebodene was werkelijk de moeite waard, al stond natuurlijk niet alles op het zelfde hooge niveau. De Djiguiten-Kozakken zijn ruiters en acrobaten van het zuiverste water en menigeen zou zich nog eens een keertje bedenken om veilig op den beganen grond verschillende der toeren uit te voeren, die deze koene ruiters op hun fraaie dieren doen zien. Wie op de gymnastiekles b\jv. wel eens geprobeerd heeft om, te paard zit tend, onder den buik van dit toestel door, er weer bovenop te komen, kan misschien be grijpen welk een lichaamsbeheersching, spierkracht, lenigheid enz. noodig is, om dezen toer op 'n paard in vollen ren te doen slagen. De verschillende pyramides, de rit ten op twee en drie paarden, de sabel-oefe ningen, het zakdoekrapen en de sprong door het vuur,, waren wel de hoogtepunten van het programma, dat ruimer belangstel ling wèl verdiend had. In een der pauzes werd een woord van protest gesproken tegen de anti-reclame van het Jack London Verbond. De spreker tartte ieder, de beweringen dat de paarden mishandeld worden, waar te maken en ein digde aldus„Het is een schande, dat men eerlijke emigranten die ver van hun vader land hun brood trachten te verdienen, op een dergelijke wijze probeert te benadeelen". En een deel van het publiek gaf door ap plaus zijn instemming met het gesprokene te kennen. Parijsch Avondfeest in het Paviljoen Wandelpier. Wij willen eerlijk bekennen, dat onze ver wachtingen niet zeer hoog gespannen waren toen wij naar deze bijeenkomst gingen, waar voor de eerste maal in het Paviljoen iets bijzonders zou worden geboden. En daarom doet het ons temeer genoegen, zonder voor behoud te kunnen zeggen, dat het een zeer geslaagde avond is geworden, waarop de talrijke aanwezigen (het was .tjokvol) zich op beschaafde wijze Uitstekend hebben ver maakt. Het interieur was-alleraardigst versierd met bonte coulissen had men er zelfs een champagnebar, de „Moulin Rouge", tevoor schijn getooverd en ook het orkest (dat in dit genre beslist tot de zeer goede behoort) was in stgl „vermomd"^ Mej. Anny Wilson diéna een operatie te hebben ondergaan Zaterdag voor het eerst weer optrad, werd op hartelijke wijze verwelkomd en in de bloemetjes gezet. En de door haar in den loop van den avond ge brachte liedjes vielen terecht.zeer in den smaak. Ook het door het danspaar di Ritasso ge bodene, staat op hoog peil het is werkelijk een onverdeeld genoegen naar dit interna tionaal bekende danspaar te kijken beiden zijn volkomen op elkaar „ingespeeld" zouden wij willen zeggen als het om muziek ging, maar men begrijpt wat wij hiermee bedoe len. Ook de door den mannelijken partner alleen, in het begin van den avond gebrach te parodie op verschillende dansen, viel in den smaak en was beslist geestig. Het publiek heeft zich ook. zelf niet on betuigd gelaten de dansvloer was dikwijls overvol en bij de verschillende wedstrijden slaagden enkelen er in, zich meester te ma ken van de fraaie prijzen die hiervoor be schikbaar waren gesteld. Kortom, er heerschte stemming en vroo- lijkheid uitbundig en toch beschaafd. En daarom zou 't een attractie voor onze bad plaats kunnen worden, wanneer niet alleen het Paviljoen Wandelpier, maar ook de ver schillende andere etablissementen die hier voor in aanmerking komen, regelmatig in het seizoen goede attracties boden, zooals b.v. het optreden van het Indisch ballet a.s. Zaterdag in Grand Hotel „Britannia". Wan neer hierin voldoende afwisseling wordt ge bracht, zullen alle etablissementen er wèl bij varen en als de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer ook déze attracties buiten Zeeland voldoende bekend maakt, zal onze badplaats daarvan zeker profijt kunnen, trekken. Feestavond V.C. de Zeeuwen. In het clublokaal der V.C. de Zeeuwen, gevestigd bij den heer Verbeek, vond Zater dagavond j.l. een feestavond plaats, welke was aangeboden door de Zeeuwen-donateurs naar aanleiding van. de promotie der Zeeu wen naar de 2de klasse. Op de druk bezoch te bijeenkomst heerschte een geanimeerde stemming. De heer Molhoek huldigde het eerste elftal der Zeeuwen namens de dona teurs met een toepasselijk woord en sprak de hoop uit, dat de Zeeuwen in de 2de klas se zouden bewijzen hun promotie verdiend te hebben. Nadat het officieele gedeelte der huldiging was afgeloopen, bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. Een demonstratie. Op uitnoodiging van den wethoudervan onderwijs, den heer W. P. Edelman, waren Zaterdagmiddag vele dames en heeren, zoo wel van het openbaar als bijzonder lager en uitgebreid lager onderwijs samengekomen in het gymnastieklokaal van de scholen in de Bouwen Ewoutstraat. Naar aanleiding van een-door genoemden wethouder yan onderwijs in Mei jl. gehou Als beloonfng voor een goed rapport, EEN BOEK VAN Badhuisstraat 15. Telefoon 348 den bijeenkomst om de medewerking in te roepen inzake luchtbescherming, was de vraag naar voren gekomen om op deskun dige wijze te worden voorgelicht, ingeval een schoolgebouw door brand of een even- tueelen gasaanval mocht worden geteisterd. De commandant der vrijwillige brand weer te Vlissingen, de heer W. Agterberg, was gaame bereid gevonden om op deskun dige wijze hierover het een en ander te ver tellen. Daartoe kwamen in de eerste plaats ver schillende handbrandbluschmiddelen in aan merking, waarbij enkele dezer aan een na dere bespreking werden onderworpen, ter wijl de „minimax" wat nader werd bekeken, aangezien deze op de meeste scholen aan wezig is. Op de achterplaats werd vervol gens een klein, maar fel brandje ontstoken, waarna een assistent van den brandweer commandant met een op school aanwezige Minimax in minimumtijd het vinnige vuur tje bluschte en alzoo de werking op zeer duidelijke wijze demonstreerde. De aanwezigen begaven zich daarna terug naar de zaal om het een en ander te verne men over maskers. Allereerst kwam daar voor in aanmerking een gasmasker, waar van de werking duidelijk werd aangetoond en. natuurlijk werd niet minder aandacht ge schonken aan het door de brandweer ook in Vlissingen wel eens in de praktijk gebruikte rookmasker. Dezelfde assistent tooide zich zeer han dig en vlug mét dit apparaat en liet de aan wezigen zien, dat 'dit geruimen tijd dienst kan doen, al was het ditmaal niet noodig een met rook gevulde ruimte te betreden. Waar de uitleg op duidelijke wijze ge schiedde en la note gaie bijwijlen ook niet ontbrak, hebben allen met onverdeelde aan dacht de geheele demonstratie gevolgd, ter wijl enkele vragen de belangstelling nog ac centueerden. Onnoodig te zeggen, dat de heer Agter berg bij monde van den heer Edelman den welgemeenden dank van allen oögsste, ter wijl met gerustheid een beroep werd gedaan op diens welwillendheid voor een eventueel vervolg. Radiohuis „De Maan". Zaterdagmiddag opende de heer G. A. Wessels .op den Nieuwendijk in den voor- maligen winkel van. Albert Heijn, zijn ra diobuis „De Maan". De geheele winkel is op smaakvolle en moderne wijze ingericht en maakt een aangenamen indruk. Vanzelfsprekend zijn er de mooiste en nieuwste radiotoestellen te zien...... en te koop, terwijl ook een keur van tinwaren, stofzuigers en andere electrische artikelen op aardige wijze tentoongesteld is. Dat het deze nieuwe zaak, waaruit vroo- lijke ra,diomiiziek klonk, Zaterdag niet aan belangstelling ontbrak, is te begrijpen. Onze haven. Gistermiddag is in de Buitenhaven aange komen het Engelsche stoomschip „Vienna", met 278 Engelsche touristen, dat den dag op Walcheren doorbracht. Om 11 uur des avonds is het schip weder naar Engeland vertrokken. Des avonds 7 uur is op de haven gekomen het Duitsche stoomschip „Watussi" .van Hamburg. Na het inschepen van 61 passagiers en post is het schip om half negen naar Oost- Afrika vertrokken. Verder arriveerden gisteravond met de mailboot van de Mij. Zeeland 220 Belgen. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 29 Juni tot 4 Juli werden in het badhuis 334 baden genomen en wel 238 door heeren, 77 door dames en 19 door kinderen. Ergerlijke baldadigheid. Een taak voor ouders en onderwijzers. Naar men ons van de zijde der politie mededeelt heeft een automobilist, die van buitenkomend, Zeeland bezoekt,b\j de po litie aangifte gedaan dat te Vlissingen kwajongens met steenen naar zijn auto hebben gegooid. Een der ruiten werd-hier door beschadigd, de jongens, zetten het na tuurlijk op een loopen. Wij herinneren er aan, dat wij. de laatste maanden reeds herhaaldelijk de aandacht hebben moeten vestigen op staaltjes van ergerlijke baldadigheid. En wij verwachten Koningen zonder land. (Hoofdartikel.)' Volkenbondsleening aan Abessinië wordt niet verleend. (Oorlog ItaliëAbessinië.X Het verkeer maakte Zaterdag en Zon dag weder vele slachtoffers. .(Gemengd nieuws.); Weer een auto op onbewaakten overweg door trein gegrepen. {Gemengd' nieuws.). Ernstig verkeersongeluk bij Leuven Nederlander doodelijk gewond. (Gemengd nieuws. Rede van dr. Fentener van Vlissingen over de internationale handelsbetrek-» kingen. (Provincie.) Dr. Colijn over de verkiezingen van 1937. (Laatste Berichten.) De bekende Australische vlieger Mel rose verongelukt. .(Luchtvaart.): A.V.R.O.-feest te Hilversum. (Radio.) V.A.R.A.-Zomerfeest te Amersfoort. .(Radio.) Het Motor- en Rijwielreglement wordt waarschijnlijk nog dezen zomer gewij zigd. (Binnenland.) Russisch schip met 900 opvarenden in nood. (Scheepvaartberichten.) Felle rede van Greiser te Genève. .(Buitenland.) De sancties tegen Italië worden 15 Juli opgeheven. (Oorlog ItaliëAbessinië.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN over onze ambulance in Abessinië. Badhuisstraat 15. Telefoon 348 er daarom veel goed^ van, als ouders en onderwijzers dergelijke gevallen eens met de kinderen wilden bespreken. Het is in de eerste plaats onbehoorlijk zoo op te tre den bovendien is het voor Vlissingen als badplaats beslist nadeelig. Onze stad mag niet den naam krijgen, dat vreemdelingen er onbehoorlijk bejegend worden. Het nieuws van den dag in beeld. V Foto's in onze Tijdinghal Zaterdagavond werd in het Paviljoen Wandelpier een druk bezocht Parijsch avondfeest gegeven. Zondag hebben de Djiguiten Kozakken: op het V.C.V.-terrein laten zien, waartoe zij in staat zijn. De Hertog van Kent opende Zaterdag; de Engelsche tentoonstelling in het Stede lijk Museum te Amsterdam en bracht daar» na een bezoek aan de Koningin en Prinses Juliana op Het Loo. Zuid-Bevelandsch water naar Vlissingen. Binnen afzienbaren tijd zal een aanvang worden gemaakt met het leggen van water leidingbuizen van 's-Heer Arendskerke in Zuid-Beveland af naar Vlissingen. In Oost-Souburg is een uitbreidingsplan geprojecteerd en in dit bouwplan zal een watertoren worden gebouwd.. Arnemuiden, waar met de groote gezin* nen nog al eens gebrek aan water is, en Nieuw- en Sint Joosland, welke nu nog van waterleiding zijn verstoken, kunnen dan op het net worden aangesloten. De onderhandelingen van de N.V. Water» leidingmaatschappij Z.-Beveland met de ge meente Vlissingen dateeren al van enkele jaren geleden. Het is thans gelukt deze tot een goed einde te brengen, meldt de „N.R, Crt."- VOLKSGEZONDHEIDS- EN VEILIGHEIDSHOEKJE Welk nut heeft het, 0111 100 Meter of meer in zee te gaan? Gij stelt daarmede Uzelf en ook anderen aan gevaar bloot.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1