500 150 25 Devreesder kleine Staten Indisch Ballet Menaka 4 JULI No.1 a© 74e «Jaargang Oitgave: firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstnat 58-GQ,VIissingen. lelef. 10. PostrekeRing 66287 Verscfiiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCïENIEUWS Officieele ontvangst van den Nederl. Oudheidkundigen Bond. GRAND HOTEL „BRITANNIA" Sdicurleiiissgw van JemJng ■>1936; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn, GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. - Eerste Biad Verdediging van eigen land in eigen hand. De Volkenbond zou voor alles beschermer Van de zwakken, dus van de kleine staten zijn. In de vervulling van deze taak is het Geneefsche instituut echter niet geslaagd, en dit heeft de „beschermden" uit den aard Van de zaak angstig gemaakt voor'de toe komst, daar zij, in vol vertrouwen op den Volkenbond, bijna geheel ontwapend hebben. Dit is in het bijzonder het geval bij de Scandinavische landen. In Mei liet de Deensche minister van bui- tenlandsche zaken, Munch, zich na een con ferentie van de zeven z.g. neutrale staten, waartoe ook Nederland behoort, als volgt uitDe veiligheid voor de kleine staten is op het oogenblik slechts uiterst gering. In ieder geval staat het thans vast, dat de Volkenbond niet in staat is, de kleine staten te allen tijde te beschermen, zoodat de zwakken niet meer op den Bond kunnen bouwen. Het zwaartepunt ligt bij de groote mogendheden. En een ander Scandinavisch diplomaat Verklaarde dezer dagen, dat men, om zijn. leven in rust en vrede te kunnen genieten, zich nog slechts in Niemandsland zou kun nen vestigen, daar er nergens anders op de wereld een plaats te vinden zou zijn, waar deze rust en deze vrede ook maar in de ver ste verte gegarandeerd zouden kunnen wor den. Ontworteling van het internationale rechtsbegrip. Het is dan ook verklaarbaar, dat de sta ten, die van oudsher een neutrale politiek gevoerd hebben, in den laatsten tijd ver schillende malen zijn samengekomen, om de problemen, die aan het eigen bestaan ver bonden zijn, te bespreken. De grondtoon van al deze besprekingen werd gevormd door de bezorgdheid om de ontworteling van de in ternationale rechtsbegrippen. Het falen van het volkenrecht en de overwinning van het geweld is dan ook een verschijnsel, dat den zwakken vrees moet inboezemen. Op de Scandinavische interparlementaire conferentie te Kopenhagen werd de gedach te aan een eventueel uittreden uit den Vol kenbond geenszins van de hand gewezen. Toch willen de Scandinavische landen in den [Volkenbond blijven, zoolang hij een plaats van internationaal recht is. Deze staten zou den echter uittreden, zoodra het Geneefsch instituut tot een lid in het verdragssysteem der groote mogendheden zou zijn geworden. In een oorlog tusschen groote mogendheden Willen Zij zich verder het recht voorbehou den, zelf te bepalen, of zij aan sancties deel nemen. dan wel neutraal zullen blijven. De Scandinavische landen blijven volgens een verklaring van den Deenschen minister Munch slechts zoolang in den Volkenbond, als deze zijn universaliteit bewaart en niet tot het werktuig van een enkele machts groep wordt. Een dergelijke verandering van gezindheid moet aan de hervorming, voorafgaan, anders zou zij waardeloos zijn. Op een dergelijke verandering valt echter niet te hopen, zoo lang communistische en fascistische ideeën groote volkeren beheerschen. Onder de te genwoordige omstandigheden zou men al even weinig waarde hechten aan de hand- teekening onder een nieuw, als onder een oud pact. In het kort kan men de huidige oriëntatie van de Scandinavische landen zoo vastleg gen, dat zij niets onbeproefd zullen laten, om het internationale recht en daarmede den wereldvrede in het kader van de soli daire politiek te stabiliseeren. Problemen der landsverdediging. Practisch gesproken houden deze theo rieën in, dat men in de Scandinavische lan den de localiseering van een toekomstig con flict voor onmogelijk houdt. Daar het recht alleen geen voldoende bescherming biedt, moet men zorgen zelf op alles voorbereid te zijn. Daaruit verklaart zich ook het leven dige debat in de Scandinavische landen over de problemen der landsverdediging, waarbij de in al deze landen het sterkst ver tegenwoordigde sociaal-democratische partij zelf erkent, dat de hervorming van het de fensiewezen een nationale plicht zou zijn. Hervorming van den Volkenbond. Ook deze staten houden een hervorming van den. Volkenbond voor noodzakelijk. Be langrijker oordeelt trien échter een verande ring van de gezindheid in de volkeren zelf. Ongetwijfeld kan men er op rekenen, dat de Scandinavische staten zich thans sterker zullen bewapenen. Vooral wordt gewezen op de noodzakelijk heid de Oeresund, die ongeveer van dezelfde beteekenis is als het Suez- en het Panama- kanaal, te .versterken. Sinds Engeland met Duitschland de bekende vlootovereenkomst gesloten heeft, is er niemand meer, die deze randstaten tegen een daad van geweld zou kunnen of willen beschermen. Wanneer deze staten zelf over een even- tueele deelname aan toekomstige sancties willen beslissen, dan denken zij aan sancties tegen Duitschland. Het deelnemen aan der gelijke sancties zou hen in groot gevaar brengen, waartegen geen Volkenbond hen zou kunnen beschermen. Dit zijn de conclusies, die de Scandinavi sche staten uit de huidige ontwikkeling trekken. Men wil het geloof aan het groote doel van de Volkenbondsidee niet opgeven, doch men voelt zich met het oog op de hui dige situatie verplicht, zich niet enkel en alleen meer op Genève te verlaten, doch te vens de beveiliging van eigen land in eigen hand te nemen. Van een voorzitter, die zoek was. De leden van den Nederlandschen Oud heidkundigen Bond, die deel hebben geno men aan de algemeene vergadering, welke Donderdag te Middelburg plaats vond, ma ken excursies in onze provincie en brach ten gistermiddag een bezoek aan Vlissin gen. In het Museum van Oudheden werden de dames en heeren verwelkomd door burge meester Van Woelderen in diens kwaliteit als voorzitter van de Oudheidkundige Com missie mede waren ter begroeting aan wezig de wethouders Laernoes en Edelman, de Gemeentesecretaris de heer Bisschop en het 'raadslid de heer Sorel. Te ruim kwart over vijf kwam het ge zelschap het museum binnen, ietwat be dremmeld en verlegen, daarde voor zitter jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rycke- vorsel (Commissaris der Koningin in Noord-Brabant) zoek bleek te zijn geraakt. In zijn plaats werden de honneurs waarge nomen door den vice-voorzitter, prof. Van der Pluim. Een welkom. De burgemeester heette allen har telijk welkom, er op wijzend, dat het Mu seum nog nooit een zoo illuster gezel schap binnen zijn muren heeft gezien, daar het in den regel gewoonte is, officieele ontvangsten ten stadhuize te doen plaats hebben. Maar niet alleen met het oog op de overeenkomst in naam tusschen mu seum en bond, maar ook met het oog op het milieu waarin wij ons bevinden, is dit museum een zeer passende omgeving voor deze ontvangst. In 1890 is hier veel verzameld van het betrekkelijk weinige dat door het bombar dement van 1809 gespaard was. En om aan te toonen, dat ook buiten Vlissingen gewaardeerd wordt, hetgeen op oudheid kundig gebied hier ter stede wordt gedaan, herinnerde spr. er aan, dat toen in 1925 de inventaris van het museum geordend werd, verschillende voorwerpen in bruik leen werden ontvangen van het Rijksmu seum te Amsterdam. Spr. wees er op, dat Vlissingen de twee de stad hier te lande was (na Den Haag) die een monumentenverordening heeft in gevoerd, waardoor gewaakt kan worden tegen het teloor gaan van hetgeen oud heidkundige waarde bezit in onze stad. In dit verband werd de aandacht gevestigd op verschillende bezienswaardige panden in onze gemeente, o.a. werd de geschiedenis van het Beeldenhuis opgehaald, waarvan de gevel oorspronkelijk een huis aan de Dokkade sierde, om later te worden over gebracht naar de tegenwoordige plaats in de Hendrikstraat. Spr. wees voorts op ver schillende andere gebouwen (die later nog even bezichtigd werden) zooals het Beurs gebouw, de St. Jacobskerk, de panden in de Sarasijnstraat 1315 e.a. Wijzend op den inhoud van het museum, merkte spr. nog op, dat als wij hier ter Zaterdag 11 en Zondag 12 Juli a.s. des avonds 8.15 uur. Prijzen fl.» en fl.50 pl. recht. Pi aatsbes pr. vanaf heden aan hef Hotel. ltll!IIIHIill1llllinnill!llllllll!lllllllllllllllllll!l!l!lllimillll!!II!!lllUn!inilllllH!lllll!lllllllinmilllllllinn!lllllII»IUHIIUIIlDIII!l met Hindoe-orkest. Het Indische Sprookjesrijk in Europa stede in 1890 niet een begin hadden ge maakt met het aanleggen eener oudheid kundige verzameling, alles wat hier nu aanwezig is, vermoedelijk niet meer zou bestaan, of her en der verspreid zou zijn. Nu hebben wij hier een bescheiden collectie die veel moois biedt en door haar niet te grooten omvang toch niet vermoeit. Wij hopen, dat dit voorbeeld andere middel- groote gemeenten tot navolging moge prikkelen. Met het uitspreken van de ver zekering, dat in Vlissingen de verdere ar beid van den Nederlandschen Oudheidkun digen Bond met sympathie en belangstel ling zal worden gadegeslagen, eindigde spr. Een dankwoord dat ontijdig eindigde. Hierop nam prof. Van der Pluim het woord, die hartelijk dank zegde voor de prettige ontvangst in dit zoo bij uitstek passende milieu te Vlissingen, welke stad voor velen om tal van redenen zeer aan trekkelijk is. De voorzitter van de Oud heidkundige Commissie heeft er weliswaar op gewezen, dat officieele ontvangsten ten stadhuize plegen te geschieden, maar juist de ontvangst in dit museum met zijn vele mooie stukken is. bijzonder in stijl en wordt zeer gewaardeerd. De spreker merkte in het vuur zijner rede niet, dat de zoek geraakte voorzitter van den Bond het museum in tusschen be treden haden de bondsleden die dit wèl zagen, hadden schik in het geval en lieten den waarnemenden voorzitter rustig verder babbelen. Tot deze laatste zich onder het spreken omdraaide, jhr. Van Rijckevorsel zag en onder groote hilariteit der aanwe zigen van pure emotie zijn dankrede af brak. Nadat de voorzitter (de echte ditmaal) zijn verontschuldigingen had aangeboden voor zijn late komst, veroorzaakt door een dwaaltocht per auto op onbekende binnen weggetjes, zegde ook hij dank voor deze officieele ontvangst. Vervolgens werden ververschingen rond gediend, waarna men verschillende der reeds vermelde bezienswaardigheden in oogenschouw nam. Een en ander (en de inhoud van het Museum niet in de laatste plaats) wekte in hooge mate de belang stelling dezer deskundige bezoekers. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer opgenomen publicatie van het gemeentebestuur met betrekking tot de aangifte van nieuwe leerlingen voor de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Alhambra-Theater. Amphitryon. Dark Hazard. Er is nu weer eens een Duitsche film, die een geheel eigen cachet heeft, licht, origi neel en over het algemeen ook ongemeen geestig. Deze geest zit zoowel in de ge schiedenis, als in de uitwerking daarvan. De kostelijke satyre op de Grieksche goden- en menschenwereld heeft de volgen de intrige Jupiter, de opperste der goden, bekend om zijn zwak voor vrouwelijk schoon, hoort hoe Alkmene, de vrouw van den Thebaanschen hopman Amphitryon, hem aanroept, om den oorlog tusschen Thebe en Boeotië ten gunste van Thebe te doen beëindigen. Jupiter blikt van den Olym- pischen hemel uit met welgevallen op de schoone Grieksche en wordt al heel spoedig ongeneeslijk verliefd. Hij besluit haar bede te verhooren, hoewel een Thebaansche overwinning heelemaal niet in zijn oor spronkelijk wereldplan was opgenomen. Hij wenscht Alkmene nader te leeren kennen, en speldt daarom zijn hooge gema lin Juno op de mouw, dat hij voor zijn rheu- matiek de Thebaansche- wonderbaden moet gebruiken. Op advies van Mercurius, god van den handel en der gauwdieven, neemt Jupiter de gedaante aan van Amphytrion. Hij daalt op aarde neer, zoekt Alkmene op, die, verrast, haar vermeenden echtgenoot met blijdschap ontvangt. Jupiter, die thuis op den Olympus nogal kort wordt gehouden, drinkt meer dan hij verdragen kan en vergeet in den wijnroes het doel van zijn komst. De echte Amphitryon komt den volgen den dag thuis, hoort uit den mond van Alk- mene's gedienstige vriendinnen, dat zijn vrouw tijdens zijn afwezigheid een man op bezoek heeft gehad, waarna de poppen aan het dansen zijn. Hij wil zelf scheiden. Zijn advocaat is echter niemand anders dan Jupiter, die in deze vermomming de situatie tracht te redden. Inmiddels is Juno, onge rust geworden over het lange uitblijven van den hoogsten Olympischen god, ook op aarde neergedaald. Gewiekst als zij is, doorziet zij de situatie onmiddellijk. Jupiter valt door de mand en moet met hangende pootjes terug naar den Olympus. Deze geschiedenis doet evenwel, evenals alle vorige galante avonturen, hoe genaamd geen afbreuk aan zijn reputatie. Integendeel zijn populariteit onder zijn creaturen is daardoor eerder iets toegeno men, gelijk de werkelijke historie ons dan ook leert. De lichte geest zit ook in de dialogen, die af en toe wel wat lang zijn, maar die toch. over het algemeen met hun vele ana chronismen zeer grappig zijn. De spelers hebben zich aan de atmos feer van de film heel goed weten aan te passen. Willy Fritsch vooral bewijst weer eens een heel goed acteur te kunnen zijn in de dubbelrol van Jupiter-Amphytrion. De scène, waarin hij als pseudo-Amphy- trion Alkmene zijn belofte, haar alle ster ren te schenken, gestand doet, speelt hij zeer grappig. Paul Kemp is niet minder goed als Mercurius-Sosias. De vrouwelijke rollen, waarvan die van Kathe Gold als Alkmene opvalt door beheerscht spel, zijn over het algemeen ook goed. Fita Nemk- hof, Sosia's vrouw, doet zelfs af en toe even denken aan Zazu Pitts. Zij is een actrice met groote gaven voor het komi sche. Adèle Sandrock is natuurlijk prach tig als Juno. De wijze, waarop zij Jupiter verwijt, dat hij naar het dure Thebe is ge gaan inplaats. van naar het goedkoope Sparta zou in een tooneelstuk een open doekje waard zijn. In het geheel kan men van deze geslaag de film zeggen, dat zij aantoont, dat er in Duitschland toch nog wel goede films ge maakt kunnen worden. Dark Hazard is een Amerikaansche film van de soort die altijd trekken blijft. Een soort, waarin de traditie van de Ameri kaansche film zich handhaaft, zooals zij zich van haar eerste dagen af gevestigd heefttempo, thrill een mooie vrouw. Het is het verhaal van een speler, dat Edward G. Robinson nog eens gelegenheid geeft het type schitterend te vertolken, dat men van „Silver Dollar" af van hem kent: goed, maar zwak een beperkt intellect, maar met een zeldzame veine. Zoo is het ook nu. Hij wint en verliest en het verlies leert hem niet en gewonnen heeft hij nooit, omdat hij het altijd meteen weer op het spel zet geld en de liefde voor een vrouw en zelf3 Dark Hazard, den hazewind, dien hij voor een paar dollars overneemt, als het dier zijn poot heeft gekneusd, om er dan toch weer mee op de renbaan te komen en opnieuw te winnen. Aan het eind is hij, die hij* was aan het begin. Misschien is het daarom, dat de film na een meesleepend begin, wel dra trager wordt, misschien ook omdat de regisseur het tempo niet geheel wist vol te houden maar boeien blijft de film toch zeer, Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De beroemde kaasmarkt, die te Allernaar 's zomers iederen Vrijdag wordt gehouden, trekt nog steeds de belangstelling van de talrijke bezoekers, vooral nu er groote kans bestaat, dat dit pittoresk stukje Alkmaar zal gaan verdwijnen. De Hertog van Kent arriveerde Vrijdagmiddag per particulier vliegtuig op Waalhaven om Zaterdagmiddag in het Stedèlijk Museum te Amsterdam de 1 Britsche tentoonstelling te openen. De vrees der kleine staten. .(Hoofdartikel), Aan den vooravond van de Olympische spelen. (Tweede blad), Uitvoerige debatten over de Giro-wet, (Tweede KamerX» De Hertog van Kent in ons land. (Binnenland)], Duitsch vliegtuig verongelukt. (Luchtvaart)', De discussies in den Volkenbond. (Buitenland)]* ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" Langevielesingei D 197, Telef. 637, Middelburg Zarief per kilo en per stuk Luxor-theater. Een man van de daad. De onstuimige Don Juan, John Wayne kan blijkbaar van zijn be wonderaars geen afscheid nemen, want hij is met z'n fraai wit paard voor de derde week achtereen in Luxor, thans als man van de daad wanneer is hij dit niet? die in zijn geboortestreek terug keert om zich te wreken op den man, die twaalf jaar geleden zijn vader vermoordde en om zijn broertje op te sporen, dat in den bewusten moord- nacht is zoek geraakt. Onnoodig te zeggen» dat onze held in deze film met temperament en tempo, vol avontuur, sensatie, staaltjes van paardrijden en geweldige knockpartijen, weer met den leider van een troep bandieten moet afrekenen, waarbij het warm toegaat en waarin het publiek ten volle meeleeft.; Natuurlijk blijft het succes ook niet uit John bereikt zijn doel, ja meer dan dat* want het in dit soort films ten eenenmale onvermijdelijk medespelende meisje, hier; Virginia Brown Faire, wordt voor altijd de zijne. Van the Wild West naar de Provence it n'y a qu'un pas, althans in de bioscoop. In schilderachtige omgeving ontmoeten w© hier den Don Juan Maurin, die ook de ver loofde van den gendarme Sandri, de mooie Tonia, stevig het hof maakt, waarvan deze, trots concurrentie-aangelegenheden, wel ge diend is. Het eind van deze aardige Fran- sche geschiedenis is, dat de verleider zijn fiadder-leven vaarwel zegt en haar eeuwige trouw zweert. In het voorprogramma trekt naast inte ressant Ufa- en Polygoon nieuws, de prach tige Ufa-cultuurfilm „De wonderen van den vogeltrek" bijzonder sterk de aandacht, 9e Zeeuwsche Zendingsdag. Ten bate der Chr. Geref. Zending op Midden-Celebes zal ook dit jaar weer een zendingsdag worden gehouden te Vlissin gen op Woensdag 8 Juli, in den tuin der voormalige Willem in kazerne. Er zullen zes sprekers optreden, waar* onder ook ds. Gruppen van Eindhoven, vroeger te Vlissingen. Wij verwijzen voorts naar de advertentie in dit nummer. Een vergissing. Men verzoekt ons plaatsing van het yol- gende Sedert eenigen tijd ziet men hier ter ste de leden van de afdeeling „Kruisvaart", als onderafdeeling van de ..Katholieke Jon» genscentrale in het Bisdom Haarlem'' iis uniform. Dit uniform bestaat uit groene shirt met het Christus-monogram, hoed of muts, breede zwarte rijbroek en sportkousen. Dit zijn leden van een zuiver godsdien stige vereeniging en heeft dus geen politiek karakter. Daar vele personen hier ter stele meenen dat dit leden zijn van de „Nat-soc. Bewe ging", stelt de leiding van de K.J.C. het op' prijs mede te deeien dat dit volstrekt niet het geval is. Wij verwijzen in dit verband naar de ad vertentie in dit nummer yan ons blad,

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1