Zeeuwsch-Vlaanderen in het Nederlandsche Staatsverband Ir LAND- EN TUINBOUW SPORT Kantongerecht, Burgerschool, Kweekschool. Is Zeeuwsch-Vlaanderen alleen in naam het troetelkind, in werkelijkheid een stiefkind Men schrijft ons uit West-Zeeuwsch- Vlaanderen Er begint hier een beweging' te ontstaan die, al heeft zij niet den omvang uit dien tijd, toch naar strekking en wezen over eenkomst vertoont met wat hier in de, met dreigende annexatie bij een nabuurstaat onheilszwangere naoorlogsche dagen, waar te nemen viel. Toen in 1923 het Oostburgsche kantonge recht met opheffing bedreigd werd, moest West Zeeuwsch-Vlaanderen andermaal in het geweer komen om dit te behoudenin 1932 moest wederom voor Oostburg's aloude vredegerecht de stormklok geluid worden en sinds het overlijden van den toenmaligen kantonrechter op 5 Juli 1935 is dit gerecht nu de facto toch zonder rechter. Niet alleen voor het kantongerecht, niet alleen voor goede en betaalbare verbindingen met den Nederlandschen over» wal moet in Zeeuwsch-Vlaanderen strijd gevoerd worden strijd om te verwerven en om te behouden, waarop men recht heeft thans schalt alweer de wapenroep, nuop voor het behoud van de eenige kweekschool voor onderwijzers en onderwij zeressen, welke heel 't Zeeuwsch-Vlaam- sche land rijk is. Reeds in 1933 werd bij geruchte verno men, dat er plannen zouden bestaan tot opheffing der Rijkskweekschool le Oost burg. Het gemeentebestuur heeft zich toen tot H.M. de Koningin gewend met 't resultaat, dat die plannen toen geen voortgang hadden. Maar ook daarna bleven geruchten gaande, dat deze kweekschool gedoemd was te ver dwijnen. En dit jaar bleek opnieuw, dat de school te Oostburg wederom inderdaad op de nominatie stond te verdwijnen. Het gemeentebestuur deed toen weer wat het kon, doch nu heeft dit blijkbaar niet kunnen baten. Al gaat het in dit ge val niet om de locale belangen of onder wij sbelangen alleen maar ook om een Nederlandsch cultureel belang te dienen desniettemin is bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen van 1 Juli 1936, no. 7109, afd. L.O. beslist, dat de Rijkskweek school te Oostburg met ingang van 1 Sep tember 1936 wordt opgeheven. Alea jacta est I Een blik op een kaart van Nederland is voldoende om de wel zeer uitzonderlijke positie te beseffen, waarin geheel Zeeuwsch Vlaanderen verkeert. Dit uitzonderlijke ka rakter dezer streek is wel gebleken in de jaren na den wereldoorlog, toen een be- geerige hand naar dit stuk van het vader land werd uitgestoken. De bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen zijn altijd trouwe Nederlandsche vaderlanders geweest en zij hebben zich in die dagen als één man uit gesproken Nederlanders te z ij n en te willen b 1 ij v e n. Voor het behoud vam hun Nederlandsche nationaliteit hebben ze een strijd gevoerd onder aanvoering van den tegenwoordigen Rijksinspecteur van het lager onderwas, den heer J. N. Pattist. Bij de opening der Rijkskweekschool in 1924 werd door een der autoriteiten ge zegd, dat hij de Rijkskweekschool te Oost burg beschouwde als een monument voor den heer Pattist. Dit monument wordt nu tijdens diens leven nog door de regeering afgebroken. Is dat de dankbaarheid van het vaderland? Eenmaal heeft Zeeuwsch-Vlaanderen in de geschiedenis behoord tot de Generali teitslanden het heette Staats-Vlaanderen, het was Rijkslandnu is Zeeuwsch-Vlaan deren al is het dan door den breeden Schel- destroom geografisch geheel ervan geschei den, niettemin een integreerend deel van Nederland, een gezonde tak van den Ne derlandschen stam. Zeeuwsch-Vlaanderen is van oordeel dat het er recht op heeft door de hooge regeering beschouwd te blijven worden als een stuk van Nederland met een Nederlandsche cultuur. Daarom moet in Zeeuwsch-Vlaamderen zijn een kweek school van rijkswege. Het was een feestdag voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen toen wijlen Z.Exc. dr. J. Th. de Visser als minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen op 7 Sep tember 1920 de eerste lessen opende van de Rijks Hoogere Burgerschool te Oost burg. Eerst van dat oogenblik af bestaat in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen gelegen heid tot het genieten van middelbaar on derwijs naast het vak-onderwijs aan de toenmalige rijksnormaallessen en sedert 1908 aan de ambachtsschool. Niettegen staande het groot aantal leerlingen, dat de ambachtsschool voortdurend bezoekt, ondervindt het vakonderwijs hoe ingrijpend de maatregelen van de regeerïng zijn door dat de 3-jarige schooi is omgezet in een 2-jarige tot zeer groote schade van de Nederlandsche jeugd in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen, die niet zooals in het overige Nederland in de gelegenheid: is vakonder wijs van groote verscheidenheid te genie ten. De vlag werd uitgehangen aan de Rijks Hoogere Burgerschool en aan het gemeen tehuis van Oostburg door het besluit van den toenmaligen minister van onderwijs om aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Oostburg in 1925 een literair-economische afdeeling te verbinden, waarvan in 1927 het eerste eindexamen werd gehouden. De blijdschap was weer van korten duur, want reeds in 1935 werd deze afdeeling weer op geheven. De vlag had toen halfstok uitge hangen kunnen worden Want in Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen is niet één in richting waar ulo-onderwijs of handels onderwijs kan worden genoten. Op het gebied van het onderwijs, het welk toch de jonge menschen tot de Ne derlandsche cultuur moet inleiden, wordt Zeeuwsch-Vlaanderen wel stiefmoederlijk behandeld. Het gansch niet denkbeeldige gevaar van een voortgaande penetratie der Belgische cultuur en Belgische men taliteit in dit zoo nauw aan België gren zende deel van Nederland, wordt hier door vergroot. Op 1 Maart 1882 (in 1932 werd op luis terrijke wijze het 50-jarig bestaan ge vierd') werden door Z.Exc. den minister van binnenlandsche zaken te Oostburg ge vestigd de Rijksnormaallessen van den twee den rang, waaruit na onderscheidene evo luties op 1 November 1924 de Rijkskweek school voor onderwijzers en onderwijzeres sen geboren werd. Bij de vestiging van de Rijkskweekschool te- Oostburg- werden de Rijksnormaallessen te Oostburg, Terneuzen en Axel opgeheven. Deze Rijkskweekschool te Oostburg was in de eerste plaats be doeld als de opleidingsschool voor Zeeland bezuiden de Schelde. Dat zulks goed gezien was blijkt uit de statistiek der jaren 1924 1936. In dat korte tijdvak behaalden 137 candidaten de akte van bekwaamheid als onderwijzer (es), waarvan 117 in Zeeuwsch- Vlaanderen woonachtig waren, 12 op Zuid- Beveland, 1 op Walcheren, 2 op Tholen en 5 buiten Zeeland. Van die 117 onderwijzers en onderwijzeressen uit Zeeuwsch-Vlaande ren kwamen 82 uit Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen en 35 uit het deel van dit ge west beoosten den Braakman, het landje van Terneuzen, Axel en Hulst. Nu is, met de voorafgegane normaal lessen mede, 54 jaren lang deze onderwij zersopleiding er eene geweest, die er zijn mocht, en nu is er ineens geen enkele on derwijzersopleiding in geheel Zeeuwsch- Vlaanderen meer Moet dan het besluit van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen tot opheffing der Rijks kweekschool door de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen niet gevoeld worden als een miskenning van hun juist in dit grensgebied dubbel geldende rechten op een volledig aandeel in de Nederlandsche cul tuur? Zeeuwsch-Vlaanderen vraagt de Neder landsche regeering met aandrang doet het niet blijven bij zeggende woorden dat Zeeuwsch-Vlaanderen ,,het troetelkind der regeering" is, maar geeft daarvan blijk metterdaad Huis van de Duitsche Sport, de groote her sens van de organisatie-leiding, noodig. Dertig eigen lijnen staan hier ter be schikking met 500 aansluitingen op het Rijkssportveld en 9 eigen dwarsverbindin gen met het Olympische Dorp en de mi nisteries. Onafhankelijk daarvan bezitten de verschillende sportterreinen nog eigen systemen en zijn onder elkaar ook weer verbonden. Raakt men niet eenigszins onder den in druk van al deze technische zaken En nog is het lang niet alles. Eenige curiosi teiten, maar zeer belangrijke, willen wij niet verzwijgen. Er is bijvoorbeeld ook een bij zondere televisiedienst van de Rijkspost. En dat schijnt ons leekenverstand zoo won derbaarlijk, dat wij er tot slot gaarne een oogenblik langer bij willen blijven stilstaan, want het is iets geheel nieuws, dat men thans op 25 plaatsen in Berlijn alle phasen van den strijd direct kan volgen, alsof men niet 20 of 25 K.M. daarvan verwijderd ware. En indien men dit alles weet, dan kan het bijna geen verwondering meer baren, dat de Rijkspost voor den duur van de Olympische Spelen 4000 man extra perso neel heeft moeten aannemen, zoodat er dus op ieder Olympisch athleet 1 man van de Rijkspost komt. Zeiden wij teveel met onze woordenathleten temidden van tech niek Let op den Coloradokever. De inspecteur, hoofd van den Planten- ziektenkundigen dienst, verzoekt ons opna me van het volgende Nogmaals vestigt de Plantenziektenkun- dige Dienst te Wageningen er de aandacht op, dat het noodzakelijk is gedurende den geheelen zomer een nauwgezet toezicht te houden op alle aardappelvelden in de pro- vincieën Limburg, Noord-Brabant en Zee land, in verband met de mogelijkheid van het optreden van den Coloradokever. Het is voor ons land van het grootste be lang, dat als dit insect ons land binnen dringt, het onmiddellijk wordt herkend en uitgeroeid en dat is alleen mogelijk, als elk aardappelveld, hetzij groot of klein, door den teler regelmatig met aandacht wordt beschouwd en dat, als daarin iets verdachts gevonden wordb, dit onmiddellijk aan de po litie of ten gemeentehuize wordt medege deeld. Alsdan wordt dadelijk een onderzoek ingesteld en zoo noodig worden de vereisch- te maatregelen genomen. Nu het seizoen en daarmede ook de ont wikkeling van het insect voortgeschreden is, moet men er op verdacht zijn, dat men niet alleen op den kever, maar ook op zijn ont- wikkelingsvormen (eieren en larven) moet letten, en zelfs, dat men alleen de door de larven veroorzaakte bladbeschadiging kan waarnemen, als deze larven ter verpopping in den grond gekropen zijn. Men moet dus letten op den kever, die den vorm. heeft van een lievenheersbeestje, maar grooter is (1 c.m.) en geel van kleur met op de dekschilden 10 zwarte strepen in de lengte de larven, rood tot roodachtig van kleur, met zwarte stippen op de zijden en met ge zwollen achterlijf, zittende op de bladeren der aardappelplanten en daaraan vretende het beschadigde aardappelloof, als de lar ven in den grond gekropen zijn. Aan het laatst genoemde geval moet even veel aandacht geschonken worden als aan de insecten zelf, want als de waargenomen beschadiging werkelijk door de Coloradoke verlarven is veroorzaakt, moeten onmiddel lijk maatregelen genomen worden om de in den grond verpopte larven te dooden. Wordt dit verzuimd, dan komen spoedig de nieuwe Coloradokevers te voorschijn en deze ver spreiden zich en kunnen dan nog moeilijker uitgeroeid worden. Afbeeldingen en plaatjes met modellen van den kever en de larven zijn o.a. op alle lagere scholen in de provinciën Limburg, Noord-Brabant en Zeeland aanwezig, zoodat desgewenscht wat men gevonden heeft, daarmede kan worden vergeleken. Ook de gemeente- en rijkspolitie, zoomede de Ko ninklijke Maréchaussee in de genoemde pro vinciën beschikken over afbeeldingen en kunnen dus inlichtingen geven. Tot aan het einde van het seizoen blijve iedereen dus waakzaam en daarom Let op den Coloradokever. LUCHTVAART Militair luchtfeest op Le Bourget. Demonstratie van den stand der ontwikkeling der Fransche lucht macht. Het militaire luchtfeest dat Zondag on der auspiciën van het Fransche ministerie voor de luchtvaart is gehouden, wordt door de ingewijde luchtvaartdeskundigen in Frankrijk beschouwd als een belangrijke mijlpaal in de ontwikkeling en den opbouw van de Fransche luchtmacht. Na het verleden jaar gehouden luchtfeest in Villacoublay, dat ondanks het misera bele weer nog vele duizenden toeschouwers trok, was het vooral de groote „Air Dis play" der Engelsche militaire luchtvaart op Hendon, die den doorslag heeft gegeven tot het organiseeren van een dergelijke jaarlijksche demonstratie der Fransche luchtmacht, want dat men voortaan een jaarlijksche herhaling kan verwachten blijkt o.a. wel uit een verklaring van den minister voor de luchtvaart, Pierre Cot, dat hij er krachtig aan zal medewerken om van dit luchtfeest een traditie te maken. Voor Pierre Cot moet dit feest al bijzon dere beteekenis hebben gehad, want het was onder zijn bewind als luchtvaartminis ter in 1933, dat de besluiten zijn genomen tot reorganisatie van de Fransche lucht macht, die eigenlijk de opbouw van een ge heel nieuwe luchtvloot beteekende. Pas in 1934 werden de desbetreffende besluiten van kracht, toen Pierre Cot reeds was ver vangen door generaal Denain, die echter in 1933 nog chef van den generalen staf van de luchtmacht was, zoodat continuïteit in de uitvoering van de plannen verzekerd was. Om den achterstand in te halen, dien men vooral ten opzichte van Duitschland en Italië bleek te hebben, werd een pro gram uitgevoerd, dat in 1937 voltooid zal zijn. De verouderde typen zullen dan alle zijn vervangen en volgens de officieele cijfers zal Frankrijk dan beschikken over een luchtvloot van 1500 moderne vlieg tuigen. Nu dit program voor ongeveer drie kwart gereed is heeft men ook ,het publiek ervan willen overtuigen, dat het nieuwe materiaal elke concurrentie met het buiten land kan weerstaan en dat de Fransche vliegers in staat zijn, het materiaal te ge bruiken en eruit te halen wat er in zit. Vele tienduizenden hebben op Le Bour get de verrichtingen der militaire vliegers bijgewoond, zoodat het verkeer tusschen de luchthaven en de stad ondanks de honder den politie-agenten er vrijwel door ont wricht was en hoewel de enkeling zich tel kens opnieuw met bezorgdheid herinnert, dat het doel van dit alles dood en vernie tiging is, kent het enthousiasme van de massa voor de waarlijk buitengewone pres tatie der vliegers geen grenzen. Natuurlijk trokken in de eerste plaats de bekende en populaire cracks als De- troyat, Doret, Cavalli, Lefebore en Mas- sotte de aandacht met hun gewaagde stuntvluchten, hun voorover gedraaide loo pings, immelmans, op den rug uitgevoerde duikvluchten en hun „Crazy Flying". Doch nog interessanter waren de escadrille-ge- wijs uitgevoerde stuntvluchten door de jachteskaders uit Dijon en patrouilles van de Ecole de Perfectionnement te Etampes. Deze bewezen de eigenschappen van de nieuwe Fransche jachtvliegtuigen, van het type Morane X 405, Loire 160, Dewoitine 513 en Potez 63, die snelheden hebben van over de 480 K.M. per uur, terwijl de zware, drie- en tweemotorige bombardementsvlieg tuigen als de Bloch 131 en de Amiot 144, die bijna 400 K.M. per uur halen, in staat bleken te zijn op geringe hoogte rustig in overtrokken toestand te kunnen vliegen met een snelheid van tegen de 100 K.M. aan. Interessant en niet zonder militaire be teekenis waren nog de evoluties van 9 jachtvliegtuigen, die waren uitgerust met koirtegolf-ontvangers en van den grond af radiotelefonisch de door middel van luid sprekers ook voor het publiek hoorbare commando's kregen, die stipt werden uit gevoerd. En zeker niet het minst spectaculair was het tegelijkertijd omlaag komen van 15 parachutisten van de militaire opleidinj te Avignon voor parachute-springers, die in de bommenruimte en staande tusschen de vleugels van vijf Liore-toestellen mee naar boven waren gegaan. Tegen 6 uur kreeg ook de civiele lucht vaart nog een klein kansje om iets te toornen van de ontzaglijke verbetering, die de luchtvaartreorganisatie in Frankrijk ook voor de burgerluchtvaart heeft gebracht, want de Wibault, Dewoitine, Fötez en an dere verkeersmachines, waarover de Air France tegenwoordig beschikt, behooren ongetwijfeld tot de beste klassen, waarmee op de Europeesche lijnen gevlogen wordt. Imposant en onheilspellend was het slot van het luchtfeest dat door zijn goeden organisatievorm het publiek den heelen middag kon blijven boeien, toen 200 vlieg tuigen van verschillende typen en verschil lende formaties ronkend en daverend over het veld trokken als slotdefile voor publiek en autoriteiten. Automatisch richtinstrument voor geschut. Een ingenieur te Seattle heeft een instru ment geconstrueerd, waarmede geschut vrijwel geheel automatisch kan worden ge richt. Van de 13 bedieningsmanschappen van elk kanon zullen dan 9 kunnen worden gemist. De verschillende factoren, welke van in vloed zijn op het richten van geschut, zoo als wind, temperatuur, vochtigheid van de lucht, snelheid van het projectiel enz. wor den met het instrument automatisch bere kend en bij het richten toegepast. Mooie prestatie van een zweefvlieger. Een zweefvlieger, die zich op het vliegveld Tempelhof door een motorvliegtuig had la ten opslepen, is na ongeveer drie en een half uur op het op 130 K.M. afstand gelegen vliegveld Stettin, dat hij van tevoren als punt van bestemming had opgegeven, ge land. Vliegfeest op „Twente". In samenwerking met de K.L.M., de Na tionale Luchtvaartschool en de N.V. Lucht vaartterrein Twente heeft de Twentsche Aeroclub een vliegfeest georganiseerd, dat Zaterdagmiddag a.s. op het vliegveld Twen te gehouden zal worden. De Scheldemusch, de Aeronca en een autogiro-vliegtuig zullen o.a. van de partij zijn. Waarschijnlijk brengt de heer Slot zelf zijn product het luchtruim in. VOETBAL: Bekerwedstrijden afgeschaft? De bekerwedstrijden zijn niet bijzonder populair in Nederland. Ze kosten teveel tijd en er is niet de noodige animo voor. Het programma van de meeste clubs is gemeen lijk zoo bezet, dat er weinig of geen lust is om er nog bij te „bekeren" ook. Het bestuur van den K.N.V.B., dit wetend en begrijpend ook, dat het noodig is, om voor de competitie zelf wat meer vrijheid van beweging te krijgen, zal een voorstel doen om de bekerwedstrijden in het vervolg niet meer te houden. Naar het „Handelsblad" verneemt is het vrijwel zeker, dat dit voorstel de instem ming der afgevaardigden zal vinden, zoodat wij het volgend seizoen tenminste van deze overigens meestal zeer weinig belang wekkende wedstrijden gespeend zullen blijven. KORFBAL: Zomercompetitie Z. K. B. Uitslag VolhardingSeolto 23 de ont moeting S.S.S.Zeelandia werd wegens re gen uitgesteld. De competitiestand luidt thans T.O.G.O. 7 6 0 1 12 32—12 Zeelandia 5 5 0 0 10 274 Seolto 5 3 0 2 6 11—11 Volharding 7 2 1 4 5 9—17 Rapide 6 1 1 4 3 7—21 S.S.S. 6 0 0 6 0 7—28 Wedstrijdprogramma voor deze week. Woensdag te Ierseke VolhardingZeelandia. Zaterdag te AxelRapideS.S.S. Te Goes T.O.G.O.Volharding. ATHLETIEK: Competitie district Zeeland K.N.A.U. Gisteravond werden de athletiekwedstrij- den van het district Zeeland der K.N.A.U. vervolgd met de onmoeting R.K.V.S.V. Marathon. De uitslag luidt R.K.V.S.V. 55 punten, Marathon 41 punten. INSIDER. TENNISSEN Zeeuwsche tenniskampioenschappen. Op de banen van hotel „Britannia" wer den Zaterdag en Zondag de tenniskampioen schappen van Zeeland verspeeld. De uitsla gen waren als volgt Dames enkelspel, halve eindstrijden. Mevr. M. SmitFr ij da slaat mej. W. Snethlage 61, 64 mej. Doornbos slaat mevr. mr. E. Akkerman Weber 6—0, 6—1. Eindstrijd mej. Doornbos slaat mevr. Smit Frijda 63, 63. Heeren enkelspel, halve eindstrijden. J. van Dijk, slaat J. Vroom 63, 64 Van Walt Meijer slaat P. W. ter Haar 62, 68, 86. Eindstrijd J. van Dijk slaat Van Walt Meijer 8—6, 6—4. Gemengd dubbelspel. Halve eindstrijden. Mej. Doornbosdr. J. Spuyman slaat mevr. M. Smit FrijdaSj. Wartena 26, 62, 63 mej. ErmelingP. ter Haar slaat mej. Pluggeir. G. A. Kemper. Eindstrijd mej. Doornbosdr. J. Spuy man slaat mej. ErmelingP. ter Haar 6—3, 6—3. Dames dubbelspelmevr. J. Hesselink Feitsmamej. W. Snethlage sl. mej. J. Pluggemej. A. van Raalte 64, 62 mevr. E. Massee Komtermevr. M. Smit Frijda sl. mej. Doornbosmej. Ermeling 1210, 36, 63. Eindstrijd mevr. Hesse- ling Feitsmamej. W. Snethlage sl. mevr. E. MasseeKomtermevr. M. Smit Frijda 6—4, 6—2. Heeren dubbelSj. WartenaA. van Walt Meijer sl. ir. J. Akkermanir. J. Lo- dewijks 63, 63 J. Vroom en L. Vroom sl. J. Massee en J. D. Fransen van de Putte. Eindstrijd WartenaVan Walt meijer sl. J. Vroom en L. Vroom 62, 62. RECHTSZAKEN Uitspraak Politierechter, Door den Politierechter te Middelburg werden gisteren de navolgende zaken be handeld J. A. v. E., 33 jaar, arbeider te Hans- weert, verdacht van beleediging van F. Lud- wig te Hansweert op 22 April jl., 10 b. s. 5 d. h. J. Z., 45 jaar, vrachtrijder te Kwaden- damme, verdacht van huisvredebreuk en mishandeling te Hoedekenskerke op 18 Mei jl., 15 b. s. 10 d. h. Ch. B., wed. P. D., 34 jaar, te Kloetinge, verdacht van mishandeling van M. J. Beha- ge te Kloetinge op 17 Mei jl., 10 b. s. 1 d. h. M. J. B., hvr. M. H., 25 jaar, te Kloetinge, verdacht van mishandeling van C. Bliek te Kloetinge op 17 Mei jl., 10 b. s. 5 d. h. A. L., 24 jaar, arbeider te Baarland, ver dacht van mishandeling van M. Paauwe te Baarland op 21 Mei jl., 10 b. s. 1 d. h. G. Z., 29 jaar, werkman te Goes, verdacht van mishandeling van M. Zweedijk te Kat- tendijke op 27 Mei jl., 15 b. s. 10 d. h. J. A. V., 28 jaar, koopman te Axel, ver dacht van beleediging van M. v. Hecke te Axel op 1 Juni j.l., 10 b. s. 1 d. h. H. A. v. C., 30 jaar, verzekeringsagent te Clinge, verdacht van mishandeling van A< Leenknecht te Hoek op 1 Juni jl., 15 b. s. 10 d. h. J. W., 23 jaar, koopman te Zierikzee, ver dacht van mishandeling van J. v. d. Berge te Zierikzee op 1 Juni jl., 20 b. s. 10 d. h. M. C. v. d. V., 32 jaar, werkman te Mid delburg, verdacht van verduistering van een fiets ten nadeele van J. Rozemond te Mid delburg op 25 Mei jl., vrijspraak. C. F. N., 46 jaar, koopman te Amster dam, verdacht van verduistering van gelden ten nadeele van J. Scheibeler te Middelburg in Mei jl., 20 b. s. 10 d. h. G. G., 31 jaar, koopman te Bergen op Zoom, verdacht van beleediging van een veldwachter te Hansweert op 8 Juni jl,, 15 b. s. 15 d. h. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 13 Juli 1936. De Rechtbank te Middelburg deed uit spraak inzake de smokkelaffaire van een roote hoeveelheid spiritus. De navolgende straffen werden opgelegd H. S., 42 jaar, schipper te Breskens, 6 maanden gevangenisstraf. G. L., 28 jaar, schilder te Amsterdam, 6 maanden gevangenisstraf. M. J. W., 31 jaar, schipper te Leiderdorp, 3 weken gevangenisstraf. G. J. E., 39 jaar, schipper te Breskens, 4 maanden gevangenisstraf. Alles met verbeurdverklaring van de in- beslaggenomen schepen en de gesmokkelde hoeveelheden spiritus en suiker. MARINE EN LEGER Militaire luchtafweeroefeningen. Door de genie werden gisteravond boven Vlissingen luchtafweeroefeningen gehouden, die door voor dit doel uitstekend weer wer den begunstigd. Een militair bombardementsvliegtuig vloog omstreeks half twaalf op groote hoog te boven de stad en wierp op verscheidene plaatsen lichtkogels uit. Direct daarop richtten de in de omgeving van onze gemeente opgestelde zoeklichtbat- tërijen hun felle lichtbundels op het vlieg tuig. Bij gunstig weer zullen hedenavond half elf de oefeningen worden voortgezet Deelnemers aan de vierdaagsche afstands- marschen te Nijmegen. Van de 2e Schoolcompagnie Regiment Kustartillerie alhier, zullen de navolgende personen deelnemen aan de vierdaagsche af- standsmarschen en daartoe op 20 dezer naar Nijmegen vertrekken de tweede luitenant P. J. J. de Wit de dienstplichtige sergean ten C. J. Malipaard, C. Haver Droeze en J. Ph. Scheltens en de dienstplichtigen P. Potter, R. H. Glaser, C. de Lijster, H. Swa- neveld, J. Reijnhout, H. J. Thoolen en P. W. van Eekelen.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 10