1000 25 VRIJDAG 3 JULI De Arabische leider Chory over den toestand in Palestina. No.155 74e Jaargang 1936: Uitgave: Firma F.VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS-EN PROVINCIENIEUWS TlcdicnaA XÏlaïiuwJmni VLISSINGSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en J-rankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regei meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad De Arabieren voelen zich door Engeland verlaten; Emile Ghory, een zeer ontwikkelde Ara bier uit Palestina, die tevens de grootste dagbladuitgever van dit land is en als secretaris'van de Arabische partij ook po litiek een groote rol speelt, verblijft op het oogenblik in Engeland, om daar voor de Arabische zaak te strijden. Volgens Ghory moet.Groot-Brittannië, hoe 'de afloop van den huidigen opstand ook zal zijn, er rekening mede houden, dat de Pa lestijnsche Arabieren tot den laatsten drup pel bloed voor hun rechten zullen blijven strijden. Het tegenwoordige systeem, dat bij de Joodsche immigratie wordt toegepast, moet volgens Ghory onfeilbaar tot de vernietiging van de Arabieren in Palestina leiden. De Arabische partijleider maakte er ons opmerkzaam op, dat de opstand in Pa lestina niets met confessioneele verschillen uitstaande heeft, doch dat men hier met een rassenstrijd te deen heeft. De Christelijke Arabieren, waarvan men er juist in Palesti na zeer velen vindt (105.000 menschen of 12 van de Arabische bevolking) zijn er evenals de Mohammedaansche Arabieren yast van overtuigd, dat de Joodsche immi gratie op den langen duur tot de vernieti ging van het Arabische volksdeel moet lei den. Nog in 1918 woonden er in Palestina slechts 53.000 Jodenin 1931 waren het er reeds 175.000 en thans is dit aantal tot 400.000 gegroeid. En nog steeds neemt de immigratie toe, hoewel het land eigenlijk niet meer in staat is nog verdere immi granten op te nemen. Volgens Ghory's mee ning is de illegale immigratie, namelijk door „toeristen" die in het land blijven, zonder toestemming tot vestiging te bezit ten, minstens even hoog als de legale. Dit werd overigens drie jaren geleden door de Arabieren ter kennis van den Hoogen Com missaris gebracht. Ghory deelde verder nog mede, dat de werkloosheidcijfers in zijn land buitenge woon hoog zijn. Geheel nauwkeurig heeft men den omvang van de werkloosheid nog niet kunnen vaststellen, wijl het den Ara bieren aan een geschikte organisatie ont breekt en men op de Joodsche cijfers weinig kan. vertrouwen, daar de Palestijnsche Jo den er alle belang bij hebben, de werkloos heid in Palestina zoo klein als maar moge lijk is voor te stellen. Intusschen stijgt vol gens de officieele statistieken ook onder de Joden de werkloosheid reeds in 1934 telde men 14.000 Joodsche werkloozen en thans is dit aantal reeds aanzienlijk gestegen. Ghory verklaarde verder, dat de meeste Palestijnsche Joden communisten zijn of tenminste onder den invloed van de commu nistische organisaties staanEngeland moet deze menschen dus eigenlijk als anti- Britsch beschouwen, terwijl de Arabieren in den grond genomen, pro-Britsch zijn. Eevst in den laatsten tijd voelen de Ara bieren zich door Groot-Brittannië verlaten. Het zou echter voor Groót-Brittannië niet van belang ontbloot zijn, ook eens rekening te houden met de gevoelens der Arabieren, want tenslotte leven er 100 millioen Ara bieren en Mohammedanen onder den Union Jack en deze 100 millioen beschouwen Pa lestina als hun heilig land, een feit, dat maar al te dikwijls over het hoofd wordt gezien. De Arabieren hebben, zooals bekend, voor het begin van den opstand geëischt, dat er een eind aan de Joodsche immigratie zou worden gemaakt en in ieder geval de hui dige situatie eerst eens zou worden onder zocht door een speciaal daartoe benoemde commissie. Engeland heeft aan dezen eisch slechts in zooverre gehoor gegeven, dat er inderdaad een commissie is benoemd, doch het weigerde de immigratie te onderbreken. In deze houding zien de Arabieren, naar Ghory ons uiteenzette, een onnoodige ver scherping .van den toestand, want Groot- Brittannië heeft reeds tweemaal een derge lijk voorstel aangenomen, eens in 1921 én later in 1929. Indertijd werd de Jcodsche- immigratie toen voor den tijd van zes maanden verboden. Ghory wees er in cris onderhoud op, dat reeds zes Britsche com missies zich ten gunste der Arabieren heb ben uitgesproken, zonder dat er tot nog toe een verandering in den toestand is ge bracht. In welke mate de Arabieren reeds door de Joden verdrongen zijn, zou volgens Ghory het best uit het volgende blijken In de eerste jaren na den oorlog beschikte elke Arabische familie gemiddeld over 130 doenam grond. In 1930 werd door een Britsch regeerings-besluit 100 doenam tot het minimum verklaard. Sinds dat jaar hebben echter de Joden 600.000 doenam grond gekocht en daarmede het gemiddelde Arabische familiebezit op 65 doenam ge bracht. In 1930 was 29 van de Arabische bevolking zonder landbezitthans is dit percentage reeds tot 38 verhoogd, en met groote vrees ziet men den tijd komen, dat al het land in het bezit van de Joden zal zijn. De a.s. kermis. Op de Dinsdag ten Gemeentehuize ge houden herverpachting voor de kermis, wel ke plaats vindt van 20 tot en met 25 Juli, zijn de volgende plaatsen gegund Op het Bellamypark komen te staan een baby-racebaan van Hommerson, een wald-idylle (soort kinderspel), een quick- lunch, een draaimolen, een schiettent met eenige oefeningsspelen en verder enkele gebak-, suiker- en nougatkramen. Op het Beursplein zal een beignetkraam staan en op het De Ruyterplein de be kende autoskooter. De Nieuwendijk zal plaats bieden aan een fietsmolen, een luchtschommel, een schiet tent, eenige gebakkramen en een inrichting genaamd U-boot. Op de Zeilmarkt komen een lunapark en een gebakkraam, terwijl naast de Amster- damsche Bank een vogelpiek en een para- Öetent zullen staan. Verder staat aan de Hendrikstraat we derom het bekende circus Van Bever. Aan pachtgeld brengt de kermis dit jaar op 4198.90, waarbjj nog ongeveer 1000 marktgeld komt. Vereeniging voor Luchtbescherming, In een dezer dagen gehouden bestuursver gadering der Vereeniging voor Luchtbe scherming „Vlissingen en Omstreken" werd besloten binnenkort huis aan huis de bevol king te bewerken om het ledental, dat mo menteel plm. 480 bedraagt, op te voeren. De vereeniging zal een bibliotheekje van bestaande en nog te verschijnen lectuur op bet gebied der luchtbescherming stichten aanvankelijk ten dienste van het bestuur en de leden van den Raad van Advies, doch met de bedoeling dat binnen afzienbaren tijd ook de leden der vereeniging desgewenscht dit materiaal kunnen bestudeeren. De burgemeester van Oost- en West-Sou burg, jhr. H. A. van Doom, heeft het be stuur verlaten, in verband met de oprich ting eener zustervereeniging in deze ge meente. De plaats die door het vertrek van Lt. t. z. Ie kl. G. Mante in den Raad van Advies vrij kwam, wordt thans ingenomen door den heer J. A. de Veer. Van de plannen voor de naaste toekomst kan nog vermeld worden, dat in September/ October filmavonden of misschien een ten toonstelling hier ter stede zullen worden georganiseerd, De straatbelasting. Wij brengen in herinnering dat de eerste helft van de straatbelasting zoo spoedig mo gelijk moet worden voldaan, daar anders tot vervolging zal worden overgegaan. Nieuws van den dag in beeld* Foto's in onze Tijdinghal. De nieuwe gouverneur-generaal van Ned.-Indië, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Sfcarkenborgh Stachouwer, verlaat het de partement van koloniën, waar Z.Exc. zich op zijn komende taak voorbereidt. In het bijzijn van alle Zaanlandsche bur gemeesters en van vele autoriteiten heeft H.K.H. Prinses Juliana gistermiddag de naar Haar genoemde brug over de Zaan, in den provincialen weg Beverwijk-Pur- merend, officieel geopend, Zeebaden, In de week van 28 Juni tot en met 2 Juli werden in het gewone bad genomen 1846 baden, terwijl van het volksbad door 1058 baders gebruik werd gemaakt. De temperatuur van het water was 64 gr., die van de lucht 76 gr. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd Een schortje bad muts en badschoenen.huissleutel en zilve ren speldje (Zeeuwsche knoopjes), en dat inlichtingen te bekomen zijn omtrent'Een zwart hondje met riem in 't asylgouden ringetje bij Van den Berge, Noordstraat 41; dameshandtaschje, waarin o.m. ledige por- temonnaie bij Smit; Vrouwestraat 31 da mesportefeuille bij Laporte, Badhuisstraat 3 badcostuum met muts bij De Nooijer, Geraniumlaan 20 vulpenhouder bij Bakker, Bouwen Ewoutstraat 4 broekriem bij de zelfde houten pijp bij Bimmel, Koudekerk- sche weg (O.) 22 rijwielbelastingmerk in étui bij BurgerhoffHyacinthenlaan 24 sleutel van hangslot bij Craemers, Breewa- terstraat 51 rijwielbelastingmerk (los) bij Janse, Bomvrije kazerne los rijwielbelas tingmerk bij Van Belzen, Van Hoorn van Burghstraat 1 doublé kinderarmbandje bij Rolandus, Badhuisstraat 14 los rijwielbe lastingmerk bij Zeijger, Hendrikstraat 10 thermosflesch bij Huisman, Hurgronjestraat 7 hoedenborsteltje bij Boer, Slijkstraat 3 aktetasch met inhoud'bij Koning, Van den Spieghelstraat 23 gouden zegelring bij Nagtegaal, Molenstraat 6 rijwielbelasting merk in étui bij Reijnierse, Tramstraat Kou- dekerke boodschappentasch bij Brasser, Spuistraat 61 paar schoenen bij Dorléijn, Dijkstraat 2 paar dameshandschoenen bij Koningstem, Schuitvaartgxacht 53 paar ski-sokjes bij Jelderda, Gerariiumlaan 13 koperen gewicht bij Van Keulen, Hobein- straat 59 gekleurde sjaal bij Pol, Vrijdom- weg 30 heerenarmbandhorloge bij Gijsel- man, Slijkstraat 27 glas van bril bij Fran- Qoi3, Koningsweg 25 en 'n gouden polshorlo ge, te bevragen secretarie gemeente Koude- kerke. MIDDELBURG Nederlandsche Oudheidkundige Bond. De Nederlandsche Oudheidkundige Bond houdt dit jaar haar algemeene vergadering te Middelburg en maakt van daaruit ex cursies. De dames en heeren die aan een en an der deelnemen, zijn Donderdagavond te acht uur op het stadhuis ontvangen in de raadzaal en zulks bij monde van den bur gemeester, den heer M. Fernhout, die er in zijn welkomstrede o.a. op wees, dat Middelburg als oude stad juist dit congres gaarne ontvangt. Spr. wees verder op het groote nut van het werk van den Bond in het belang van het geheele Nederlandsche volk, dat goeddeels nog niet voldoen de bekend is met de waarden, gees telijke en materieele, die het op zoo menig terrein ook op dat van de bezielende kunstuitingen van vergane tijden heeft mogen erven. Men kent nog te weinig de krachten, gaven en talenten, den Neder- landschen geest bij Gods gratie toever trouwd. Een belangrijk werk van alge meen beschavingsbelang nam de Bond op zich. De Bond wordt gekenmerkt door den trek van conservatieve conserveeringszucht, weswege spr. hem nu eens namens alle fracties uit wier naam hij spreekt op rechte hulde brengt. De voorzitter, jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, Commissaris der Konin gin in Noord-Brabant, bracht den burge meester dank voor zijn welkomstwoorden. Nadat ververschingen waren aangebo den, heeft de gemeente-archivaris, dr. W. S. Unger, nog enkele bijzonderheden mede gedeeld over de raadzaal en- daarna be neden over de aloude vierschaar, wat voor deze gasten al zeer belangrijk was. Be vergadering Op de bovenzaal van de Vergenoeging had daarna de vergadering plaats, die door jhr. Van Rijckevorsel werd geopend met woorden van vreugde over de groote opkomst, ondanks de ongunst der tijden. Het is goed dat men telkens -weer-ergens anders vergadert om de banden met de verschillende vrienden sterker aan te ha len. Spr. herdenkt enkele overleden leden en zegt, dat men over het ledental tevre den mag zijn. Er is weer gewerkt voor het behoud van verschillende monumenten, met wisselvallige resultaten. Toch is er voor uitgang. Noodig is echter, dat het bestuur tijdig gewaarschuwd wordt als monumen ten bedreigd worden. Het is goed dat het aantal kleine tentoonstellingen en musea toeneemt. Het rijk was verplicht de sub sidies vcor restauratie in te krimpen, maar scherpe controle blijft noodig, wat te Rhenen met de kerk is gebleken. ■Na deze opening bracht de secretaris het jaarverslag uit, waarin hij meldde, dat het ledental stationnair bleef en dat ver schillende werkzaamheden plaats hadden, terwijl hij ook vermeldde enkele geschen ken, die de Bond deelachtig werd. De rekening van den penningmeester wees 255 nadeelig slot aan en deze func- tionnaris gewaagde van 415 leden. Aangenomen werd een wijziging van het huishoudelijk reglement, waardoor bepaald wordt, dat het bestuur uit minstens 9 le den zal bestaan. Tot leden van het bestuur werden bij acclamatie herkozen de heeren Van Bere- steijn, Bijvanck, Mees en Van Rijckevorsel. In plaats van den heer Van Giffen, die zich niet meer beschikbaar stelde en in verband met de uitbreiding met twee le den, werden gekozen de heeren mr. P. C. J. A. Boeles te Leeuwarden, D. Harm erna te Rotterdam en jr. dr. E. van Nispen van Sevenaer. Tot voorzitter werd herkozen jhr. Van Rijckevorsel. Reconstructie oude gebouwen. Naar aanleiding van de nieuwe ramen in het paleis te Amsterdam haddén de be sturen van het Kon. Oudheidkundig Ge nootschap, het Genootschap Amstelodanum en den Bond Heemschut te Amsterdam, verzocht de volgende vragen te behande len „Is reconstructie van een oud gebouw of détail daarvan, wel zooveel mogelijk in den oorspronkelijken vorm, doch met ge bruik van zichtbare moderne materieelen en zichtbaar gewijzigde constructie toe laatbaar?" De eerste spr. was ir. 3T. Gratama uit Amsterdam, die namens genoemde bestu ren, de vraag toelichtte en er op wee», dat men te Amsterdam geschrokken is van hetgeen men aan het paleis zag voltrek ken. Het zou wellicht nog niet zoo erg zijn, als het maar niet een nieuw stelsel wordt en men alom op deze wijze zou gaan werken. Het gaat er ook niet om onhoffe lijk te zijn tegenover de uitvoerders van de restauratie en erkend wordt gaarne dat het een moeilijke materie is, omdat men in zulke gevallen te maken heeft met den eigenaar, den architect en met het rijkstoezicht. Vroeger was het zoo, dat men restaureerde zooals men het zelf aanvoelde zonder te veel te luisteren naar het histo risch geweten. Men schiep toen kunst. ^cl»C8SrfcWBSSC«l «stro eÜeaa droeg De Arabische leider Ghory over den toestand in Palestina. {Hoofdartikel.) Zaterdag bestaat de Zeeuwsche luchtlijn vijf jaar. {Provincie.) Algemeene vergadering Nederlandsche Oudheidkundige Bond. (Provincie.) Minister de Graeff noemt in de Volken- bondsvergadering handhaving der sanc ties ondoelmatig. (Oorlog Italië-Abessinië.) Baldwin verklaart niet voornemens te zijn om af te treden. (Buitenland.) Persfotograaf beneemt zich het leven tijdens Volkenbondsvergadering, {Buitenland.). Zal de regeering toestemming geven, om in de hotels 's morgens versch brood verkrijgbaar te stellen? (Binnenland.) Belangrijke tariefsverlaging in tele graaf- en telefoonverkeer met Neder- landsch-Indië. {Binnenland.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Vroeger had de kunstenaar de leiding, nu heeft de kunsthistoricus het. Gedurende 500 jaar heeft, men eenvoudig gerestaureerd volgens eigen initiatief. Nu heeft men daarnaast de methode om geheel volgens den ouden toestand te restaureeren, en nu zal er nog een derde, maar niet meer na tuurlijke, methode bijkomen. Men zoekt naar een compromis tusschen het zoo juist mogelijk toepassen van oude vormen en ge bruik van modern materiaal. Het is vol gens spr. verkeerd te trachten het model te bewaren en dan ijzeren ramen te ge bruiken, die er niet liooren. Men geeft dan blijk geen waardeering te hebben voor het mooie van het materiaal. Namens de rijkscommissie voor de uit wendige restauratie van het Paleis heeft daarna de architect ir. J. de Bie Leuve- ling Tjeenk aan de hand van een 14-tal lichtbeelden een uiteenzetting gegeven van de herstelling van de ramen. De rijkscommissie is van meening, dat met deze ramen in den ouden vorm het oor spronkelijke nobele karakter van de archi tectuur is teruggegeven en alle onderdee- len hun juiste schaal hebben herkregen. Wanneer daarbij ook de open portiek van het middenresaliet van den Damgevel zal zijn hersteld en het balcon tot een bescheid dener afmeting zal zijn teruggebracht, mag worden verwacht, dat deze gevel zich weer zal toonen, zooals de bouwmeester zich hem heeft gedacht. Het was intusschen laat geworden en op voorstel van den voorzitter werd besloten deze voor de leden zoo belangrijke materie verder te behandelen op een in het najaar te Amsterdam te houden speciale vergade ring. Daar ook de rondvraag geen stof ople verde sloot de voorzitter de vergadering. VOLKSGEZONDHEIDS- EN VEILIGHEIDSHOEKJE Gedraag U steeds naar de wenken en raadgevingen van het badperso- neel. Op onbewaakte strandgedeel- ten, is U op Uzelf aangewezen.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1