500 25 ZODEN POLOHEMDEN Het belang der Volkshuisvesting DONDERDAG 2 JULI HOLLAERS-VERBERKT ELECTRISCH KOKEN SclicurlcnUscii «on Jew daag No. 154 74e Jaargang C) UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Waistraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEÜWS Kort commentaar 1936; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere rege, meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad DE SCHRIK VAN HET VERLEDEN. Juist in een tijd van algemeene verarming moet groote aandacht aan de volkshuisvesting worden besteed om het volk althans voor geestelijk pauperisme te bewaren. Nu bezuiniging op alle terrein geboden is, beginnen enkele sociale doelstellingen op den achtergrond te geraken en daaronder helaas óók de verbetering der volkshuis- Vesting. Vele arbeidersgezinnen gaan onder den druk der tijden geleidelijk weer den weg terug voor wat hun woningtoestand betreft. Er wordt al gauw eens uitgekeken naar een goedkoc huisje. De verleiding of de noodzaak daartoe herhaalt zich en het einde van dezen gang ligt wederom in de krot woning, waaruit de armen na een moei zaam streven van enkele decennia en ten koste van vele millioenen zirjn weg- en óp- gehaald. 'tls zéér jammer, dat velen zichvoelen genoopt om dien terugweg te gaan, omdat ze aldus behalve materieel ook geestelijk verpauperen. Wanneer het de menschen goed gaat, zooals het ons allen in de na- oorlogsche jaren van hoogconjunctuur goed is gegaan, dan kan men met allerlei hulp middelen zelfs een krot bewoonbaar en in zekeren zin zeer geriefelijk maken. Zie maar eens, hoe sommige menschen 'n pri mitieve hut weten o,m te tooveren in een gezellig weekend-huisje of een vacantiever- blijf. Wie echter uit armoe gedwongen is om. in een krot te kruipen, sluit zich in het zelve af van de gemeenschap, uit schaamte, uit gemis aan levenslust en -moed, uit een behoefte om den geest te doen verzinken in dezelfde zwarte ellende, waarin, het lichaam dreigt onder te gaan. Algemeen wordt erkend, dat de huis huren in verband met het peil, tot hetwelk de maatschappij zich heeft moeten aanpas sen, te hoog zijn. Wel heeft de regeering 'n enkele schuchtere poging ondernomen om de huren omlaag te voeren, maar am bij komstige redenen werden die pogingen door de Kamer soms niet als practisch geappre cieerd en voor Zoover de overige maat regelen effect hadden, is hetzelve zeer on voldoende gebleken. Het komt ons voor, dat er niet kan wor den gewacht, totdat de woninghuren zich uit „zichzelf" voldoende aan de huidige verhoudingen van loon of andere inkomsten zullen hebben aangepast. O.i. zal er moeten worden gebouwd. Een grooter overschot, aan woningen moet tot huurverlaging leiden. Er zijn allerlei economische factoren, welke den bouwlust van particulieren tem peren daarom is het noodig, dat de ge meenten zelve de hand aanden troffel slaan. Of dat en zulks achten we nog beter particuliere vereenigingen, werk zaam in het belang der volkshuisvesting, opnieuw plannen ontwerpen en tot uitvoe ring brengen. Men is daar wel eens huiverig voor en verwijst soms als afschrikwekkend voor beeld naar de financieele debacle van zoo vele bouwvereenigingen. Is zulke verwijzing wel juist en logisch In de oorlog (mobilisatie)-jaren was een enor.m tekort aan woningen ontstaan. Toen onmiddellijk daarop een tijd van hoogcon junctuur intrad en „geld" in die dagen '„geen rol" speelde, woedde de bouwnijver heid vanzelf-sprekend hévig en ook de be sturen van alle bouwvereenigingen spanden zich in om door het uit den grond doen stampen van geweldige huizen-complexen in het nijpende tekort aan volkshuisvesting te voorzien. Wat toen gebouwd werd was vaak slecht als gevolg van de haast en het noodwendig gebruik van ersatz-producten en het was duur. De exploitatie kon dus moeilijk loonend wezen, te minder, omdat er geen enkel uitzicht bestond, dat „de tijd" nóg economisch-beter zou worden dan hij was en derhalve de kans slechts res teerde, dat we geleidelijk naar een lagere conjunctuur zouden wegzakken. Dat laatste is inderdaad werkelijkheid geworden, érger zelfs dan we konden vermoeden. In onzen tijd zijn de omstandigheden juist andersom. Het is volkomen redelijk om te verwachten, dat de prijzen van loo- nen en grondstoffen niet dieper zullen zak ken dan tot het nu bereikte peil. Goedkoo- per zullen we dus wel nooit kunnen bouwen en de exploitatierekeningen van thans kun nen naar alle waarschijnlijkheid in de toe komst slechts gunstig worden beïnvloed. Onze gulden heeft nog zijn goudwaarde, hooger in waarde stijgen, dat kan hij practisch niet, maar wél is devaluatie in een nabije of verdere toekomst niet uit gesloten. Daarmee de kans op stijging van. de waarde van het huizenbezit. De tijd o,m te bouwen en met de rekening uit te komen in de toekomst, is gunstiger dan ooit. En nooit was de be hoefte aan werk zoo in tens als heden. Laten we daarom bouwen en nóg eens bouwen, tot aan de grens van het redelijke. Goede, vooral goedkoope arbeiders woningen. Wie er op uit is om te zien, hoe de ver traging in den nieuwbouw van woningen, geschikt voor arbeidersgezinnen, geleidelijk weer tot wantoestandenheeft geleid, dien slaat de schrik om het hart. De vierde stand, welke bezig is zich te vormen, ver paupert ook naar den geest tot een klasse van paria's. „Wat kun je ;r aan doen zoo vroeg iemand ons dezer dagen. „Bouwt goede woningen voor de menschen, die thans zit ten te vervuilen in krotten en zoo wierp hij ons tegen de goede woningen zullen krotten worden." Dat is ten deele juist en ten deele onjuist. Naast een zekere mate van materieel vermogen is er een grondslag van innerlijke beschaving noodig om een behoorlijke huishouding te kunnen voeren. Toch zullen zelfs de meest a-sociale typen niet geheel en al ontkomen aan den goeden invloed, welke een betere, ,meer practische en hygiënische omgeving uit oefent. Naast dezen van zelf-sprekenden in vloed dienen georganiseerde krachten hulp te verleenen bij de individueele verheffing van hen, die aan den maatschappelijken zelfkant leven. Bovendien men stelt de zaken onjuist voor, als men het onbegonnen werk noemt om nieuwe, goedkoope woningen te bouwen voor de bewoners van de huidige krotten. Dat is geenszins de bedoeling geweest van de regeering, toen ze haar wetten in het belang eener betere volkshuisvesting uit vaardigde. Die verbetering moet komen' langs den weg van opschuiving. Nieuwe woningen zullen betrokken worden door die arbeiders, die thans reeds een huis van minder aanzien en gerief netjes hebben bewoond. En zoo vervolgens. Als er 10 of 50 nieuwe arbeiderswoningen worden ge bouwd, dan kunneii er 8 of 40 krotten wor den afgekeurd en opgeruimd. De opschui ving geschiedt dan geleidelijk en gedwon gen evenals de „aanpassing" van het a- sociale gezin aan de betere levensvoor waarden. In geen geval mogen we werkloos blijven, omdat de krotbewoners niet te redden zou den zijn. We moeten de lust en behoefte naar beter, wat de volkshuisvesting be treft, blijven stimuleeren, opdat de toe komst wordt gered in de kinderen dezer maatschappelijk-uitgebannenen of -zelf- verstootenen. Receptie by den jubileerenden Gemeente- Archivaris. Vele bloemen en gelukwenschen. Het moge dan waar zijn dat zooals gistermiddag werd gezegd de belang stelling voor het werk van den gemeente archivaris slechts in kleinen kring bestaat, bij deze gelegenheid is toch tevens duidelijk gebleken, dat de waardeering voor dezen arbeid in ruimer kring wordt gekoesterd. Want de toch zeker niet kleine woning van den heer H. G. van Grol was dikwijls angstig vol, toen de velen die hun geluk- wenschen kwamen aanbieden, achtereenvol gens binnentraden. De gezellige huiskamer, waar de jubilaris met zijn echtgenoote en zoon de gasten ontvingen, was met een schat van bloemstukken feestelijk getooid en was al gauw gevuld met de vele vrien den en hem vriendelijk gezinde personen van den jubilaris. Behalve het voltallige College van Bur gemeester en Wethouders met den Ge meentesecretaris, merkten wij onder de bleu - grijs - beige - groen. Maten 3-4-5-6 en 7. Alle prijzen. Waistraat 78 aanwezigen op de doktoren Staverman, Vermaas, Detmar en Grippeling, ds. Hartjes, de Middelburgsche collega van dén heer Van Grol, dr. Unger, en vele anderen die wij niet allen kunnen vermelden, omdat het een voortdurend komen en gaan der talrijke be langstellenden was. Burgemeester Van Woelderen, die, naast de bloemenmand die namens het College van B. en W. was geschonken, den jubi laris als persoonlijk geschenk nog den groo- ten zilveren legpenning van den burgemees ter overhandigde, die alleen bij bijzondere gelegenheden uitgereikt wordt, sprak den heer Van Grol op zeer waardeërende wijze toe. Spreker wees op de vele publicaties van den jubilaris waarvan de belangrijkste Dinsdag in ons blad werden vermeld en vestigde de aandacht op het feit, dat de functie van archivaris weliswaar een bij betrekking is voor den heer Van Grol, maar een nevenfunctie, die met groote am bitie wordt vervuld en die goede vruchten heeft afgeworpen. Onder hilariteit van de aanwezigen voegde spr. hier nog aan toe doelend op den haardos van den heer Van Grol „Een erg „zilveren" jubilaris bent U overigens niet Het is maar een kleine kring, zoowel vroeger als nu, die.het vork van.den ar chivaris weet te waardeereru Maar het is er niet minder belangrijk om. „U hebt mooi werk geleverd, vocral op het gebied van de historie van Vlissingen U liebt een uitstekenden kijk op antiquiteiten waar door het Museum regelmatig groeit on U verstaat de kunst om zoo noodig voor een aankoop de fondsen los te krijgen". Met het uitspreken van den wensch, dat de samenwerking nog lang bestendigd mag blijven, overhandigde spreker den jubilaris als persoonlijk geschenk den door Begeer geslagen fraaien legpenning. BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 3 Juli - half drie. Toonzaal Koningsweg 45 N.V. P.Z.E.WI. De heer Van Grol dankt. De heer Van Grol begon met er op te wijzen, dat het hem werkelijk moeilijk valt om uiting te geven aan de gevoelens die hem bij deze hulde en bij deze invasie van vriendelijke menschen, bestormen. In 1919 is voor het Archief een nieuwe aera aan gebroken door de bijzonder aangename samenwerking met den Burgemeester wiens enthousiasme voor de geschiedenis van onze stad, voor spr. dikwijls een sti mulans in zijn werk is geweest. Dat was echt samen werken En dat is prachtig gegaan totburgemeester Van Woelde ren huwde. Spr. verheugt zich in zijn hu welijksgeluk van samen werken is ech ter geen sprake meer, al is de goede sa menwerking gebleven. Met woorden van dank voor de medewerking die hem steeds van allen kant is geboden en voor de vele vriendelijke wenschen vandaag tot hem gericht, eindigde spreker. Vervolgens bleef men nog eenigen tijd onder vroolijken kout bijeen. Raadsoverzicht. De sluizen der welsprekendheid zijn gis termiddag in den gemeenteraad weder wijd geopend geweest en het waren voorname lijk de punten taxibedrijf en verkeersrege ling, die deze spraakzaamheid veroorzaakt hebben. Wij kregen reeds een klein voorproefje bij de over te leggen stukken, waarbij zich een adres bevond, met betrekking tot het sluitingsuur der café's aan het strand. Aan de gedachtenwisseling over dit punt werd door verschillende raadsleden deelgenomen, die ten deele de meening bleken te zijn toe gedaan, dat twaalf uur welletjes is (de heer Woltering)dat een op soepele wijze nu en dan toegestane uitzondering ge- wenscht kan ziin (de heer B.orije)dat een niet te bekrompen toestaan van. eventueele ITALIAANSCHE „BESCHAVING". Wij hebben even rustig willen afwachten hoe de' Italiaansche regeering en pers de gebeurtenissen in den Volkenbond zouden beoordeelen, alvorens hierover onze opinie kenbaar te maken. Nu dit inmiddels is geschied, moeten wij zeggen niet te weten waarover méér ver baasd, bedroefd en verbijsterd te staan het onbeschofte optreden der Italiaansche perscollega's, of de wijze waarop de Ita liaansche regeering tegenover het gebeurde stelling neemt. De pers heeft over het algemeen tot taak notitie nemen van hetgeen overal plaats vindt en leiding geven aan het maatschappelijk en geestelijk gebeuren door het geven van schriftelijke voorlichting en commentaar. Als het op iemands weg had gelegen (^11. door schreeuwen, joelen, fluiten, enz. in den Volkenbond te protesteeren ..tegen de aanwezigheid van den Negus, dan zou dit toch zeker niet de taak van de pers zijn. Want journalisten (onverschillig of het Italianen dan wel andere landslie den zijn), dienen gebeurtenissen gade. te slaan, maar zich geen rechten aan to ma tigen, die in het onderhavige geval alleen den gedelegeerden bij den Volkenbond toe komen de gedelegeerden zijn de vertegen woordigers der volkeren in den Volkenbond en het is geen compliment voor Italië als Volkenbondslid, dat een stelletje schreeu wende kwajongens op een compromittee- rende manier als „vertegenwoordigers" van hun land optreedt. Want helaas schijnen zij werkelijk offi cieel als „vertegenwoordigers" van Italië te moeten worden gezien in deze treurige aangelegenheid. Zoowel het Italiaansche persbureau Stefani, als de Italiaansche Minister van Pers en Propaganda en de permanente secretaris-generaal der Itali aansche delegatie, hebben het optreden der betrokken journalisten goedgekeurd over de wijze waarop dit laatste geschiedt zullen wij geen commentaar gevenmen leze hetgeen hierover elders in dit blad voor komt en trekke zelf zijn conclusie. Maar één ding willen wij nog wel zeg gen iedere blanke, hij moge persoonlijk dan ock volmaakt onschuldig zijn aan het schandaal dat zoojuist in de Volkenbonds vergadering heeft plaats gehad, moet zich op het oogenblik diep schamen over het optreden van zekere rasgenooten, die in het donkere Abessinië zoogenaamd de „be schaving" willen brengen en in den Vol kenbond gedemonstreerd hebben welke me thoden men hierbij denkt toe te passen, na de granaten en gifgassen die hieraan in het verre Ethiopië reeds zijn voorafgegaan. verzoeken om later te sluiten, voor de bad plaats van beteekenis moet worden geacht (de heer Van Hal). De voorzitter bewan delde ongetwijfeld den gulden middenweg, toen hij concludeerde, dat het dus het beste was op den thans gevolgden weg voort te gaan, het sluitingsuur principieel niet te veranderen, maar rekening te houden met de belangen van de badplaats, zoodat hij dus soepel kan handelen wanneer een ge motiveerd verzoek om later te mogen slui ten, ontvangen wordt. Voor de talrijke punten die zonder, of met slechts zeer weinig, discussie werden aangenomen, verwijzen wij naar de raads- verslagen die gisteren en hedenavond zijn gepubliceerd. De verkeerskwestie heeft, zooals reeds gemeld, sterk de aandacht gevraagd. Op de Boulevards Evertsen en Bankert tot aan den Spuiboezem zal het binnenkort van 19 2 uur en op Zon- cn feestdagen van 112 u. vm. in de maanden Juni t/m Augustus ver boden zijn om met motorfietsen te rijden. Een maatregel waardoor het vreemdelin genverkeer niet wordt geschaad, zooals in een ingekomen adres wordt betoogd, maar waarmede het vreemdelingenverkeer juist gebaat is, zooals de burgemeester opmerk te, die hieraan o.m. toevoegde dat bezoe kers van de badplaats dikwijls gehinderd worden door een aantal motorrijders die veel lawaai makend, de boulevards als ren baan gebruiken. Op Droogdok en Houtkade wordt een richtingverkeer ingevoerd (met rijverbod in de richting van de Schipbrug) evenals in de Onderstraat (verboden te rijden in de richting Palingstraat)Een en ander zal geen betrekking hebben op rijwielen en handkarren hetzelfde geldt voor de Wai straat, waar binnenkort eveneens éénrich- tingverkeer wordt ingevoerd, terwijl ver schillende in ons blad gepubliceerde zij straten, voor alle verkeer in de richting Waistraat zullen worden afgesloten! Speci aal over de Waistraat is breedvoerig gedis cussieerd. De voorzitter (en de heer Sorel Het belang der volkshuisvesting. .(Hoofdartikel!* De burgemeester van Terneuzen ge ïnstalleerd. Opnieuw staking te Antwerpen. (Buitenland) Belgische militairen gaan niet met groot verlof. Buitenland) De Volkenbond behandelt het Abes* sijnsch-Italiaansche conflict en de sanc ties. „Beschaafd" Italiaansch perscommen taar. (Oorlog ItaliëAbessinië.) Belgisch bombardementsvliegtuig neer- ge stort3 dooden. (Luchtvaart)'* De nieuwe A.V.R.O.-studio geopend. XRadio)], ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN sloot zich daarbij aan) stelde de vraag ;*j wat het zwaarst moet wegen? De wen schen van publiek en winkeliers die geen belemmeringen willen, of de opinie van hen die den weg plegen te gebruiken en die van meening zijn, dat er gevaar dreigt en van daag of morgen een ongeluk onvermijde lijk zal zijn De meeningen in den raad lie pen nogal uiteen (wij verwijzen hiervoor naar het verslag), maar men werd het er ten slotte toch over eens, dat het beter is de gevaarskans zoo gering mogelijk te doen zijn en dus tot éénrichting-verkeer te be sluiten. Het amendement van de heeren Polderman en Rorije tegen (en'niet vóór. zooals abusievelijk in het verslag staat) de invoering van éénrichting-verkeer in de Waistraat, werd met 162 stemmen ver worpen, waarna het voorstel van B. en W« met algemeene stemmen werd aangenomen* Over het eventueel beperken van het par keeren in de Waistraat zal t.z.t. een rap port worden uitgebracht. Mogen wij, in verband met deze verkeers- kwesties, adviseeren om straks de divers© borden toch vooral eenvoudig te doen zijn en ze op een duidelijk zichtbare wijze te be vestigen? Aan den eersten eisch voldoen bijv. de borden niet, die bij het weggetje om het haventje nabij den Spuiboezem zijn opge steld en die zooveel lettertjes bevatten, dat men er allang voorbij is gefietst alvorens de ingewikkelde inhoud gelezen kon wor den. En de zichtbaarheid komt leelijk in het gedrang bijv. bij de borden die in de St. Jacobsstraat en elders den wielrijder ver tellen, dat hij op bepaalde uren daar niet rijden mag-. Die borden zijn nl. plat tegen de gevels der huizen bevestigd in plaats van loodrecht op de richting van den rij weg, zoodat menigeen er voorbij rijdt (en onwetend een proces-verbaal riskeert) zon der de borden te zien. z Het andere belangrijke gerecht uit 'den Raadsdisch van gisteren, had eveneens op het verkeer betrekking de regeling van het taxi-bedrijf. Na zeer breedvoerige dis cussies is besloten de voorstellen van Bur gemeester en Wethouders die wij gepubli ceerd hebben, aan te nemen en de bepalin gen van kracht te doen worden „op een nader door B. en W. te bepalen tijdstip". De verwachting bestaat, dat binnen afzien- baren tijd ook in de naburige gemeenten soortgelijke voorschriften in het leven zul len worden geroepen, zoodat bij de toepas sing geen moeilijkheden gevreesd behoeven te worden. De taxi-ondernemingen en chauffeurs zullen binnenkort dus een ver gunning noodig hebben, de wagens zullen verzekerd moeten zijn ook tegen schade ten opzichte van derden, een taxameter moet gebruikt worden, enz. De bepaling, dat de tarieven, werktijden en loonen der chauffeurs in de vergunningen zullen worden vastgelegd, lokte nogal eenige gedachtenwisseling uit. Wij stellen voorop, dat het aan elkaar toetsen van uiteenloopen- de meeningen van groote waarde kan zijn,, zeker als het om principieele dingen gaat maar achteraf bleek, dat heel de discussie eigenlijk op een misverstand berustte, door dat de heer Marijs die namens de A. R.« fractie deze kwestie ter sprake bracht, de meening bleek te huldigen, dat B. en W* regelend zouden moeten optreden ten op zichte der loonen. In feite zullen de vergun* ningen te dien opzichte slechts de regelin* gen bevatten, waarover alle betrokkenen, weidïgevers en werknemers, het reeds eens zijn geworden. De overheid sanctionneert deze overeenkomst dus slechts en verklaart

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1