500 300 100 25 DINSDAG 30 JUNI Vijf en twintig jaar Gemeente-Archivaris No. 153 74e Jaargang 1936- Oitgavfifirma F. VAN DE VELDE k, Walstras! 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 66287 Vorschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen De Heer H. G. van Grol jubileert. STADS- EN PROVINCIENIEUWS Sc n^tleo dS fit".** MIDDELBURG DOMBURG ARNEMUIDEN §cl»gurlenïsscw nnn Jew Jggg BOEKH. O5HU IJ, NIEUW- EN ST. JOOSLAND BRESKENS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct, (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad Het is morgen vijf en twintig jaar gele den, dat de heer H. G. van Grol op 1 Juli 1911 hier ter stede benoemd werd tot Archivaris van het Oud-Archief. Bovendien is hij sinds 1 Januari 1923 Conservatir van het Stedelijk Museum en secretaris van de Monumenten-Commissie hier ter stede en voorts leeraar aan de R.H.B.S. Het bombardement van 1809 heeft hier ter stede groote verwoestingen aangericht en Vlissingen slechts in het bezit gelaten van een zeer onvolledig archief. Daarom dient speciaal aandacht gevestigd te wor den op het feit, dat de heer Van Grol door bestudeering der oorspronkelijke g'egevens, vele historische feiten uit de geschiedenis van stad en land, die verloren dreigden te gaan, aan de vergetelheid heeft weten te ontrukken. Dat men de beteekenis hier van in ruimer kring beseft, blijkt bijvoor- veeld wel uit het feit, dat de uitgave van zijn jongste werk (in feuilleton-vorm in ons dagblad verschenen) „Het beheer van het Zeeuwsche Zeewezen van 15771587", niet alleen door stadgenooten, maar ook door het Zeeuwsche Genootschap der We tenschappen, het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschap pen, de Departementen van Defensie en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, alsmede door particulieren van elders, financieel werd gesteund. Van de talrijke publicaties die van de hand van den heer Van Grcl het licht za gen, noemen wij „Het einde der Fran- ische heerschappij in Vlissingen" (1912) „Iets van de oudste geschiedenis der En- gelsche Kerk te Vlissingen" (1913) „De maatregelen, ter verdediging van Walche ren in 1571" (1914) „Iets uit de reke ning van den Thesaurier-Generaal van Zee land" (1915). Eveneens in 1915 verscheen in deel 37 van de „Bijdragen en Mededeelingen van het Historisch Genootschap te Utrecht", evenals in „Bijdragen voor Vaderlandsche Geschiedenis en Oudheidkunde" (5e reeks deel IV) een uitvoerige studie over het onderwerp „Het Zeeuwsche Prijzenhof te Vlissingen van de overgave van Middel burg tot na de Pacificatie van Gent". In dez% studie werd het bestaan eener Vlis- singsche Admiraliteit in die jaren bewezen, waarvan voordien niets bekend was. Van de talrijke andere geschriften (waarvan vele in het dagblad „Vlissing- sche Courant" verschenen zijn) noemen wij nog „Iets uit de correspondentie van een der oprichters van het Zeeuwsche Ge nootschap der Wetenschappen te Vlissin gen, opgericht 7 Februari 1769" en „Uit dezelfde correspondentie over de anti- Roomsche woelingen in het jaar 1778" beide publicaties verschenen naar aanlei ding van het 150-jarig bestaan van het Zeeuwsche Genootschap der Wetenschap pen. In 1918 verschenen „Aanteekeningen uit het Amsterdamsche archief van Vlis singen" (15841719) en „Huwelijken van Vlissingers" (16681680). Toen herdacht zou worden, dat Vlissin gen 350 jaar tevoren van het Spaansche juk was bevrijd, wijdde de heer Van Grol een oorspronkelijke studie aan het jaar 1572, getiteld „Vlissingen bevrijdtzich zelf". En toen in 1931 de moderne havens te Vlissingen in gebruik werden genomen, verscheen „De geschiedenis van de oude havens van Vlissingen". Bovendien publiceerde de heer Van Grol in verschillende dagbladen en periodieken vele artikelen over onderwerpen de ge schiedenis van Vlissingen betreffende. Er is dus alleszins aanleiding om op den dag waarop de heer Van Grol zijn vijf en twintig jarig jubileum viert, waarmede wij hem van harte geluk wenschen, even de aandacht te vestigen op de niet ge ringe beteekenis van dezen geschiedkun digen arbeid. Een adres aan den Gemeenteraad. Door de Vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" alhier is een adres aan den Ge meenteraad gericht. Dit adres is ingezonden na een onder hare leden gehouden enquête, waarbij de over- groote meerderheid zich heeft uitgesproken tegen het invoeren van beperkende bepalin gen inzake het verkeer in de Walstraat en het verbod van het berijden van enkele bou levards met motorrijwielen. Dit wordt niet in het belang geacht van de bevordering Van het Vreemdelingenverkeer^ Het adres luidt als volgt i,De ondergeteekenden, L. J. M. Quasters en Jacs. de Visser, respectievelijk voorzitter en secretaris der Vereeniging „Gemeen schappelijk Belang", afdeeling Vlissingen van den Kon. Ned. Middenstandsbond, geven met verschuldigden eerbied te kennen lo. dat zij hebben kennis genomen van punt V „Te behandelen punten" no. 2, voor stel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een verordening op het sluiten van wegen voor motorrijtuigen, rij wielen en, rij- en voertuigen 2o. dat zij naar aanleiding van deze voor stellen een enquête heeft gehouden onder haar leden So, dat door geen enkel harer leden he rwaar is gemaakt tegen het afsluiten der straten, t.w. Nieuwstraat vanaf Wilhelmi- nastraat, Groenewoud vanaf Steenenbeer, Wagenaarstraat vanaf Kleine Kerkstraat de Korte Vrouwestraat in de richting van «de Wagenaarstraat 4o. dat echter het overgroote deel harer leden van meening is, dat het invoeren van een éénrichtingverkeer voor de Walstraat ten sterkste dient te worden ontraden 5o. dat het invoeren van beperkende maat regelen voor de oude stad het gevolg zou kunnen hebben, dat dat gedeelte hoe langer hoe minder zal worden bezocht, tot groote §chade van vele aldaar wonende leden der Vereeniging 6o. dat bovendien door vele leden bezwaar wordt gemaakt tegen een verbod voor mo torrijwielen op den Boulevard Evertsen en het gedeelte van den Boulevard Bankert, zulks tot schade aan de bevordering van het Vreemdelingenverkeer 7o. dat zij TJw college beleefd doch drin gend verzoeken, niet over te gaan tot het invoeren van een éénrichtingverkeer voor de Walstraat 8o. dat zij Uw college beleefd doch drin gend verzoeken niet over te gaan tot een verbod voor motorrijwielen op den Boule vard Evertsen en het gedeelte van den Bou levard Bankert, Voorstel aan den gemeenteraad. Door B. en W. is nog het volgende voor stel aan den gemeenteraad gedaan In de overgelegde adressen worden door de volgende heeren de achter hun namen vermelde oppervlakten grond in koop van de gemeente aangevraagd tegen de daar voor door uw raad vastgestelde prijzen a. Joh. Loois Hzn. q.q. te Vlissingen, 165 M2. grond aan den Vrij domweg, tegen 12.50 per M2. 2062.50. b. Ir. W. J. Bruynooge q.q. te Vlissingen, 613 M2. grond aan de Dijkstraat, tegen 2680 (255 M2. bouwgrond 7 en 358 M2. tuingrond- a 2.50). Daar tegen de inwilliging van deze ver zoeken bij ons college geen bezwaar be staat, hebben wij de eer U voor te stellen aan adressanten den verlangden grond in koop af te staan, tegen de koopsommen achter hun namen vermeld, ten bate van het Grondbedrijf en voorts onder de ge bruikelijke voorwaarden. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der ar beidsbemiddeling alhier staan als werk zoekenden ingeschreven Mainnen 1 letterzetter, 1 behanger, 24 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mandenma ker, 1 mastieker, 10 metselaars, 20 opper lieden, 6 schilders, 8 stucadoors, 36 tim merlieden, 1 verver, 2 betonwerkers, 2 vlechters, 1 opzichter, 1 machinaal-hout- bewerker, 6 meubelmakers, 2 politoerders, 5 stoffeerders, 3 kleermakers, 2 schoenma kers, 257 metaalbewerkers, 1 bierbottelaar, 4 drankbereiders, 10 brood/banketbakkers, 1 kok, 9 slagers, 1 tuinman, 6 magazijn bedienden, 5 reizigers/agenten, 5 winkelbe dienden, 5 chauffeurs, 13 kellners, 24 loo- pers, 2 portiers, 2 sleepers, 34 transport arbeiders, 15 kantoorbedienden, 2 musici, 7 onderwijzers, 50 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz), en 103 losse arbeiders. Vrouwen1 kleermaakster, I winkeljuf frouw, 4 kantoorbedienden, 2 huishoud sters, 3 dienstboden, 4 werksters. Totaal 706 ingeschrevenen, waarvan 57 in de werkverschaffing. Vorige week 643 Ct °0' Ve"en p Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. personen. Alzoo een vermeerdering van 63 werkzoekenden. Tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten. Men schrijft ons Een van tie meest op den voorgrond tredende verschijnselen in dezen trjd van omvangrijke werkloosheid is wel, dat een belangrijk tekort moet worden geconsta teerd aan vrouwelijke, arbeidskrachten, voornamelijk voor de zgn. huiselijke dien sten. Dit komt tot uitdrukking in het groote aantal meisjes, welke uit de omlig gende landen, vooral Duitschland, in Hol land arbeid verrichten. Op 31 December 1933 war en in Neder land plm. 55000 vrouwen van vreemde na tionaliteit in Nederland in loondienstver houding werkzaam. In den laatsten tijd worden allerlei maatregelen getroffen om aan dezen onge- wenschten toestand een einde te maken. Getracht wordt de Nederlandsche meis jes weer tot het verrichten van huiselijken arbeid op te wekken en zoo noodig daartoe te bekwamen, o.m. door het oprichten en instandhouden van cursussen, waarin werk- looze fabrieksmeisjes worden „omgevormd" tot dienstboden, of cok andere meisjes, die niet de noodige vakkennis bezitten tot uit oefening van dit beroep, daartoe te be kwamen. Bovendien zal binnen korten tijd de wet van 16 Mei 1934, in zake het verrichten van. arbeid door vreemdelingen, ook van toepassing worden verklaard op de dienst boden, enz., zoodat een Duitsche dienst bode in Nederland niet meer in loondienst werkzaam mag zijn, tenzij zij in het bezit is van een door het rijk te verleenen ver gunning. De gemeentelijke arbeidsbeurs wil ook trachten haiar medewerking te verleenen tot het in dienst nemen als dienstbode enz. van Nederlandsche meisjes en wil dit be reiken door vraag en aanbod op dit ter rein met elkaar in verbinding te brengen. Ook in deze gemeente valt een tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten voor hui selijke diensten te constateeren. De Ar beidsbeurs kan meermalen niet in de vraag naar deze meisjes voorzien, omdat er geen voldoende aanbod van deze arbeidskrach ten aanwezig is. Een praceeringsinstituut als de arbeids beurs kan echter ook op het gebied der bemiddeling van vrouwelijke arbeidskrach ten nuttigen arbeid verrichten, mits wordt voldaan aan het volgende le. Ieder die een dienstbode, werkvrouw, hulp in de huishouding of dergelijke noo dig heeft melde dit direct aan de Arbeids beurs, Hendrikstraat 12 alhier, telefoon nummer 169 2e. Ieder die arbeid als dienstbode, werk vrouw, hulp in de huishouding, enz. zoekt, wende zich tot de Arbeidsbeurs. W. J. Frïjling f Te Kampen is op 84-jarigen leeftijd over leden de heer W. J. Frijling, oud-hoofd der openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs in de Wagenaarstraat alhier. De nieuwe iijwielbelastingmerken. Met ingang van 23 Juli zullen op de post kantoren de nieuwe belastingmerken voor het dienstjaar 1 Augustus 193631 Juli 1937 verkrijgbaar zijn. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Gisteren kwam te Rotterdam binnen het Amerikaansche opleidingsschip „Nantu cket". Het prachtige viermastbarkschip heeft ligplaats genomen aan de Parkkade en trekt veel belangstelling. Medische sportkeuring. Na een inleiding van prof. dr. J. G. Sleeswij k in een vergadering van vertegen woordigers van sport- en turnvereenigin- gen, welke gehouden werd in de „Verge noeging" te Middelburg, is een comité op gericht, om ook op Walcheren te komen tot de stichting van bureaux voor me dische sportkeuring. In dit comité hebben zitting de heeren K. de Vries, voorzitter A. Imanse, secretarisR. van Roo, J. Scheltens, C. A. Minderhout, F. G. Lem mers, Vlissingen, P. F. Goossens, dr. C. F. Koch. Zij, bij wier naam geen woonplaats is genoemd, wonen te Middelburg. Dr. Koch heeft zitting als voorzitter van den kring Walcheren van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der genees kunst, en zal medewerking verleenen, nu besloten is, zoowel te Vlissingen als te Middelburg een bureau op te richten en medici op te wekken zich met de keurin gen te belasten. ZOUTELANDE Gemeenteraad. Maandag vergaderde de raad onder voor zitterschap van den heer D. Kodde, burge meester, voltallig. Besloten werd het voorschot ingevolge het artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920 over 1936 aan de vereeniging School met den Bijbel vast te stellen op 820. Ingekomen was een verzoek van den heer F. de Wolf en 18 anderen, om vergoeding van de schade, ontstaan door het delven van de Sprink in werkverschaffing. Volgens de voorwaarden van de overeenkomst tusschen den Polder Walcheren en de gemeente, in zake het delven der Sprink is de gemeente aansprakelijk voor meer dan normale scha de, ontstaan door het delven. Het was aan B. en W., volgens den voor zitter nog niet recht duidelijk, wat onder meer dan normale schade moet worden ver staan. Daarom stelden B. en W. voor om het verzoek in hun handen te stellen om ad vies en om te onderhandelen met den Polder Walcheren. De heer de Wolf vindt, dat het met de werkverschaffing te ver gaat. De boeren worden gedupeerd om de werkloozen aan het werk te houden. De wethouders Stroo en Koppejan waren tegen het geven van schadevergoeding door de gemeente. De voorzitter vond het wel bil lijk schadevergoeding te geven. Het voorstel van B. en W. werd hierna zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. B. en W. stelden voor, om het schoolge bouw te verbeteren, door het aanbrengen van twee schoorsteenen en de draaibare schotten te vervangen door opvouwbare deuren. De kosten werden door B. en W. ge raamd op ruim 480, waaronder dan begre pen is het schilderwerk, dat een gevolg is van den brand. Het voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een verordening welke regelen geeft voor het in bouw-exploitatie brengen van gron den in de gemeente Zoutelande, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verbetering van den weg Domburg Westkapelle. De nieuwe klinkerweg tusschen Domburg en Westkapelle is thans gereed gekomen en is vandaag in gebruik genomen. Hierdoor is een zeer goede verbetering tot stand geko men, daar de tegenwoordige weg in geen enkel opzicht meer aan de eischen van het moderne verkeer voldeed. Thans is geheel Walcheren voorzien van behoorlijke wegen, zoowel voor auto-, voertuigen- als rijwiel- verkeer. Gevonden gedeponeerd. Een zoo goed als nieuw heerenrijwiel, gemerkt „Bonzo", Eervol ontslag als onderwijzer aan de Chr. School. Op zijn verzoek is met ingang van 1 Oc tober a,a. eervol ontslag verleend als onder wijzer aan de school men dén Bijbel aan den heer G. van der Louw, zulks wegens de 25 jaar Gemeente-archivaris. Jubileum van den heer H. G. van Grol. (Stadsnieuws!. De Hertog van Kent zal Zaterdag H.M. de Koningin op het Loo bezoe ken. (Binnenland)]. Noodweer in het Noorden en Oosten van ons land verscheidene personen door den bliksem gedood; vele boerde rijen door brand verwoest. De discontoverlaging van de Neder landsche Bank. (Binnenland),. De Tweede Kamer besluit om het ont- werp Reisbelasting van de agenda af te voeren. (Laatste berichten). De loting voor den dienstplicht. Aan wijzing begint bij „Brandse" of daarop alphabetisch volgenden naam, .(Laatste berichten)]. Van Zeeland voorzitter van den Vol kenbondsraad, (Buitenland). De Belgische Kamer heeft met 119 tegen 51 stemmen vertrouwen in de regeering uitgesproken. (Buitenland). De T.T.-races te Assen, een record aantal nationaliteiten ingeschreven. (Sport)]. Duitsch militair vliegtuig maakt nood landing te Uithuizermeeden. ..(Laatste berichten)], ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN VERSCHENEN s Het Boek van Dr. VAN SCHELVEN „Tusschen Bommen en Roovers" met de Nederlandsche Ambulance in Abyssinie. Ingen. f 2.90. Geb. f 3.90, Badhuisstraat 15. Telefoon 348, vervroegde pensioneering op 60-jarigen leef tijd. Hagelslag veroorzaakt zeer groote schade aan groenten en fruit. Onder de gemeente Nieuw- en St. Joos- land ging het onweer van Maandagmiddag gepaard met bijzonder zwaren hagelslag en deze hagel heeft aan de groenten, maar speciaal aan het fruit zeer groote schade toegebracht, waardoor speciaal het fruit als geheel verloren is te beschouwen, wat voor de fruittelers als een ramp is te beschouwen. Men hoopt door een schade vergoeding van de zijde van het rijk de gevolgen, die voor de toch reeds zoo lij dende bedrijven als funest zijn te beschou wen, eenigszins verzacht te krijgen. Gemeenteraad. Gisteren vergaderde de gemeenteraad voltallig. Een voorstel van B. en W. om Gedepu teerde Staten andermaal vrijstelling te vragen van het geven van lichamelijke oefening op de beide openbare lagere scholen werd aangenomen. Een voorstel betreffende het woonwagen* kamp, leidde tot uitvoerige besprekingen. Allereerst werd gediscussieerd over de uit voering der bestrating. B. en W. stelden voor dit werk aan te besteden. De heeren DE KRUIJTER en TAZE- LAAR wenschten dat bij de uitvoering van het werk zooveel mogelijk werkkrach ten uit Breskens worden aangenomen, het geen door den voorzitter werd toegezegd, In verband met besluiten genomen op vorige vergaderingen, om dergelijke wer ken in eigen beheer uit te voeren, stelde* de heer NOTEBAART voor, dat de ge meente dit ook nu zal doen. Het voorstel werd verworpen met 8 tegen 3 stemmen (vóór de heeren Note- baart, De Kruijter en Brand). Overeenkomstig het voorstel van B. en W. zal het werk worden aanbesteed. In het tweede deel van het voorstel door B. en W. gedaan, werd vermeld, dat het in de bedoeling ligt de versleten klinkers

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1