Vlissingsche Courant TWEEDE BLAD NIEUWE KWARTAAL-ABONNE's GRATIS BINNENLAND GEMENGD NIEUWS FEUILLETON "lüIS IN DE STILTE HET van de van Maandag 29 Juni 1936. No. 151 f| ontvangen de n deze maand nog ver schijnende nummers lie abonné's der „Vlisslngsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Kon. Ned. Vereen. „Onze Vloot". Jaarlijksche vergadering te Rotterdam Onder voorzitterschap van den heer N. van Zalinge is Zaterdag in het sociëteitsge bouw van de Kon. Roei- en Zeilvereeniging „de Maas" de jaarlijksche algemeene verga dering van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot" gehouden. De voorzitter bracht in zijn openingsrede hulde aan zijn voorganger, den heer H. M. van Bemmelen, Spr. bepleitte de noodzaak van populari seering van de marine, waartoe de vertoo- ning van de film over den tocht van de K 18, zoowel hier te lande als in Indië, reeus veel heeft bijgedragen. Aan H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana werden telegrammen van aanhan kelijkheid en trouw gezonden. Bij acclamatiewerd het aftredende lid van het hoofdbestuur, de heer N. J. J. van Ryn van Alkemade, tot eerelid van de ver eeniging benoemd. De verslagen van den secretaris-penning meester, jhr, C. A. L. van der Wjjck, wer den onveranderd goedgekeurd. De vereeni ging telde bij de intrede van dit jaar 4790 leden. Het aantal afdeelingen is met één vermeerderd door de her-oprichting van een afdeeling te Medan. De periodiek aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren H. G. J. Uilkens, jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, W. Voorbeijtel Cannenburg, Ch. J. I. M. Wei ter en jhr. C. A. L. van der Wijck werden by acclamatie herkozen. Ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het overlijden van den heer jhr. mr. J. W. Schorer, door het bedanken van de hee ren A. L. Boelens en N. J. J. van Rijn van Alkemade en ter aanvulling van een nog be staande vacature, werden tot lid van het hoofdbestuur benoemd de heeren L. C. M. van Eendenburg, J. C. E. baron van Lynden, J. C. Mollema en C. Poortman. In de vaca ture-Poortman is met algemeene stemmen tot lid van den algemeenen raad benoemd prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman. Na uitvoerige discussies is het voorstel van het hoofdbestuur om het orgaan „Onze Vloot", herdoopt, in samenwerking met het departement van defensie en de vereeniging „Het Nederlandsche Zeewezen" uit te ge ven, van de agenda afgevoerd om de afdee lingen gelegenheid te bieden zich nader te beraden over de beteekenis van heb voorstel. Bij de rondvraag werd de wensch. geuit afdeelingen de beschikking te geven over films en lantarenplaatjes van modern oor- logs-marine-materiaal. Na een gemeenschappelyken maaltijd werd des middags per boot een excursie ge maakt naar Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" te Schiedam. Avro-feestweek. Heb programma van de feestweek, ter gelegenheid van de opening van de nieuwe Avro-studio te Hilversum, van 30 Juli tot en met 6 Juli a.s., vermeldt o.a. Dinsdag „Dag der journalisten", ontvangst van de Nederlandsche pers door het Avro-bestuur in het studiogebouw. Woensdag zullen daar de gewestelijke be sturen worden ontvangen en is er voorts de „Middag voor het kind" op de Groest, waar de jeugd zich zal kunnen vermaken met ringsteken, rolschaatsenrijden, eierloopen en dergelijke geneugten. Donderdag 2 Juli vindt de officieele ope ning plaats door ir. M. H. Damme, direc teur-generaal van P.T.T. en Zondag is het de dag, waarop de luistervinken de inge bruikneming der nieuwe studio's komen vie ren. Het vraagstuk van de Duitsche vluchtelingen. Op een door den Volkenbond byeengeroe- pen conferentie ter bespreking van het vraagstuk der Duitsche vluchtelingen, wel ke op 2 Juli a.s. te Genève zal aanvangen, zal Nederland vertegenwoordigd zijn. door mr. C. Ridder van Rappard, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bern, permanent vertegenwoordiger van Neder land bij den Volkenbond, als gedelegeerde, en den heer J. F. Boer, referendaris aan het departement van buitenlandsche zaken, en mr. I. P. Hooykaas, referendaris aan het departement van justitie, als deskundigen. Ned. Vereeniging van Spoor- en Trampersoneel. In het N.V.-Huis te Utrecht heeft Zater dagmiddag de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel ter gele genheid van het 50-jarig bestaan een zeer druk bezochte receptie gehouden. Deze werd o.m. bezocht door den minister van water staat, den burgemeester van Utrecht, de di rectie van de Ned. Spoorwegen. Aanwezig waren voorts de Kamerleden Vliegen, Men- dels, H. Polak en Ossendoip en voorts ver tegenwoordigers van de Noord- en Zuid- Hollandsche Tramweg-Maatschappij, van de Gooische Stoomtram maatschappij, van de N.B.M., van het groepsverband van Ned. Tramwegondernemers, verschillende chefs van dienst van de spoorwegen, de chef van de centrale werkplaats te Utrecht en voor mannen uit de moderne vakbeweging, als de heeren Kupers, dr. van den Tempel, Oude geest enz. Ook een groot aantal vakorgani saties gaf van zijn belangstelling blijk, evenals verschillende buitenlandsche orga nisaties van spoorwegpersoneel, o.m. uit Engeland, Luxemburg, Tsjecho-Slowakije, Frankrijk en Denemarken. Behalve een enorm aantal bloemstukken ontving de vereeniging ook verscheidene ge schenken. Th. M. Ketelaar overleden. Zaterdagmiddag om half vijf is te Am sterdam overleden het Tweede kamerlid, Th. M. Ketelaar. Theodor Matfchieu Ketelaar werd op 6 Mei 1864 te Amsterdam geboren. Hij koos zich een loopbaan in het onderwijs en volg de daartoe de kweekschool voor onderwij zers in zijn geboortestad waar hij van 1882 tot 1897 zich aan de opvoeding van de jeugd wijdde. In dit laatste jaar werd hij voor den Vrijzinnig Democratischen Bond tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge kozen, waar hij op 21 December 1897 zitting nam. Van dezen tak van volksvertegenwoor diging is hij tot zijn dood lid gebleven voor den Vrijzinnig Democratischen Bond. Als 123. Toen de wilden allen gezeten waren, gaf de leider een teken en de cano schoot naar het midden van de stroom. Rob deed z'n voordeel met het feit, dat zijn bewakers 'met de rug naar hem toezaten, schuifelde naar de kant van de cano, sneed met het touw langs de scherpe speer en wist zo z'n handen los te maken. Een vlugge blik naar de wilden overtuigde hem, dat deze niets gemerkt hadden. 124. Rob weifelde, of hy met behulp van de speren, die naast hem lagen, de inlanders zou dwingen hem terug te brengen naar de oever, of dat hrj overboord zou duiken en naar de oever zwemmen, toen een kreet van den man, die aan de voorsteven zat, hem op deed kijken. De wilde was overeind gesprongen en keek naar enige geweldige krokodillen, die om de hoot zwommen. (Morgen vervolg) oud-onderwijzer vond hij zijn taak vooral op onderwijsgebied. Nog tijdens zyn onderwrjzersjaren, in 1889, werd hy secretaris van den bond van Nederlandsche onderwijzers en redacteur van het orgaan „de Bode". Hij bleef dit tot 1907, toen hy werd benoemd tot schoolop ziener in het arrondissement Hilversum, terwijl hetzelfde jaar zijn verkiezing tot lid van den raad der gemeente Amsterdam bracht. Beide functies gaf de heer Ketelaar op in 1912 toen hy, na een zevenjarig lid maatschap van de Provinciale Staten van Noord-Holland werd gekozen tot gedepu teerde. Als lid van het college van gedepu teerde staten heeft hij tot 1923 gearbeid, daarna was hij weder lid van den gemeente raad van de hoofdstad, welken hij thans door den dood ontvalt. Van 1925 tot 1927 bekleedde de heer Ketelaar het ambt van wethouder van onderwijs en kunstzaken. Belangrijk werk heeft de heer Ketelaar ook verricht als penningmeester van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstellings oorden en Vacantiekolonies, welke functie de overledene sedert 1906 vervulde. Dit ge nootschap heeft als teeken van rouw de vlag op alle koloniehuizen en op het kantoor te Amsterdam halfstok geheschen. Werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling. De directeur van den rijksdienst dei- werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week van 8 tot en met 13 Juni het aantal leden van inge volge het Werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereenigingen bedroeg 535.600. Hieronder zijn begrepen 75.300 landarbei ders, te wier aanzien in de maanden Met tot en met November geen gegevens aangaan de de werkloosheid worden ontvangen. Van de 460.300 verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders, waren geheel werkloos In de week van 8 tot en met 13 Juni 29 in de vorige verslagweek (25 tot en met 3C Mei) 29.2 in de overeenkomstige ver slagweek van 1935 27,2 in de overeen komstige verslagweek van 1934 23 In deze percentages zijn geen gegevens verwerkt betreffende hen, die een gedeelte van de week werkloos waren. Bij 1060 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 13 Juni 1936 in to taal 404.834 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 383.283 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 387.508 werkloos, on der wie 370.838 mannen. Aan het cultureel werk voor werkloozen namen in Maart van dit jaar deel 1. Practische cursussen 11.848 personen, w.o. 2406 vrouwen 2. theoretische cursussen 21,723 perso nen, w.o. 1255 vrouwen 3. practische en theoretische cursussen 3520 personen, w.o. 670 vrouwen 4 werkobjecten voor jeugdige werkloozen gemiddeld 2101 personen 5. centrale werkplaatsen 1574 personen 6. (lange) kampen voor jeugdige werk loozen 793 personen. Het totaal aantal deelnemers (zonder dubbel-tellingen) bedroeg in Maart 30.742, waaronder 3158 vrouwen (zonder de gege vens over kampwerk). Onder de gegevens over de practische en theoretische cursussen zijn begrepen de cij fers van dienstbodencursussen. Laatstgenoemde cursussen waren in 13 gemeenten georganiseerd en telden 224 deelneemsters. De opening van de Moerdijk-brug. In 'n vergadering van de commissie tot voorbereiding van festiviteiten te Breda bij gelegenheid van de opening der Moerdijk- brug is het volgende voorloopige program ma vastgesteld. Definitief staat vast, dat de A.N.W.B. de leiding zal nemen voor een groote sterrit voor alle takken van tourisme via de Moer- dijkbrug naar Breda. De K.N.A.C. heeft eveneens besloten, een groote slipjacht via de Moerdijkbrug naar Breda te orgauisee- ren, terwijl ook de B.B.N. en de K.N.M.V. zullen worden verzocht, hun medewerking te verleenen. Te Breda zullen de autoritei ten door het gemeentebestuur en de Kamer van Koophandel worden ontvangen, terwijl grootsche festiviteiten zullen worden geor ganiseerd teneinde de talrijke vreemdelin gen, welke op den dag der opening onge twijfeld Breda zullen bezoeken, aangenaam bezig te houden. De organisatie dezer feesten zal in han den worden gelegd van de V.V.V. „Breda Vooruit', terwijl in beginsel werd besloten, dat deze festiviteiten zullen bestaan uit een zoogenaamde winterkermis in het cen trum der stad, etalagedagen door de diverse middenstands-organisaties, terwijl het voor naamste feest zal bestaan in een historisch spel, waarvoor de gegevens zijn ontleend aan de overrompeling van Breda door de staatsche troepen in het jaar 1590 door middel van het turfschip van Adriaan van Bergen. Dé gebeurtenissen, welke hierboven zijn genoemd, zullen zich opnieuw afspelen aan het historische Spanjaardsgat nabij het oude kasteel van Breda (thans K.M.A.), waarna een défilé van alle medewerkenden langs de autoriteiten, welke op het stadhuis zijn verzameld, zal plaats hebben. Des avonds heeft in Concordia een groot Spaansch feest plaats waarop een Carnaval Espagnol de hoofdschotel zal zijn. Den volgenden dag zal de te Breda tradi- tioneele intocht van St. Nicolaas op luister rijke wijze plaats hebben, waarna in den middag een voetbalwedstrijd tusschen Bre da en Dordrecht de festiviteiten zal beslui ten. Diefstal en heling van scheeps- foenoodigdheden. Zesentwintig personen gearresteerd. De rivierpolitie te Rotterdam heeft in de laatste veertien dagen in totaal 26 per sonen gearresteerd in verband met diefstal er. heling van scheepsbenoodigdheden ten nadeele van twee Rotterdamsche firma's. Tien personen zyn in het huis van be waring opgesloten, terwijl tegen zestien anderen proces-verbaal is opgemaakt we gens schuldheling. In totaal werd gedurende de laatste an derhalf jaar voor ruim een paar duizend gulden aan dekkleeden en andere scheeps benoodigdheden ontvreemd. Eenige weken geleden werd aan de ri vierpolitie te Rotterdam mededeeling ge daan, dat sedert geruimen tijd touw en staaldraad in Rotterdam werden verhan deld tégen -prijzen, waarvoor deze artikelen in werkelijkheidniet kunnen worden ge leverd. Daar dit de politie zeer verdacht voorkwam, werd besloten een onderzoek in te stellen. Toen men inmiddels over nadere inlichtingen de beschikking had gekregen, begaf de politie zich in den nacht van 9 op 10 Juni jl. aan boord van het schip van den 48-jarigen beurtschipper A. A. uit St. Philipsland, dat aan de Spaansche kade alhier lag. Het gevolg daarvan was, dat de politie aan boord van bedoeld schip een partij touw en staaldraad, een waarde ver tegenwoordigende van ruim tachtig gulden, inbeslag kon nemen, terwijl de beurtschip per A. A. in bewaring werd gesteld. Op het bureau van de rivierpolitie verklaarde deze aanvankelijk, dit partijtje goederen van een hem onbekenden man gekocht te hebben op de Spaansche kade. Na voort gezet verhoor deelde de man mede, een en ander gekocht te hebben in een café aan Nieuwe Haven, waar de 48-jarige café houder A. C. hem in contact, had gebracht met den verkooper, die de goederen tevens zou vervoerd hebben. Op 10 Juni d.a.v. werd A. C. aangehou den en als verdacht van heling opgesloten. Op aanwijzing van bovengenoemden café houder kon de politie daarna overgaan tot de arrestatie van twee scheepstuigers, nl. 14) Naar hoi Engelsen var ADELINE SERGEANT „Ik vind mijn kamer juist zoo prach tig antwoordde Claire. „Ja, maar de gaskachel bederft het", verklaarde Nell. „Er moest een groot haardvuur zijn, waar u houtblokken zoudt kunnen branden, zoodat de vlammen om hoog zouden lekken en vreemde schaduwen op de zoldering werpen." „Ik geloof niet, dat ik daarvan houd", antwoordde Claire, een tikje nerveus. „Die bewegen zich als spoken en soms wordt je er een beetje bang van „Als u bang bent", drong Nell aan, „laat mjj dan by u komen slapen, of in ieder ge val dicht bij u, zoodat u altijd in staat bent om mij te roepen." X. Geoffrey's onderzoekingen. Geoffrey Langdale's vrienden en relaties woonden voor het grootste deel in Londen, en daarom, gebeurde het niet vaak, dat hy op het voorvaderlijk huis verblyf hield. Maar hrj stond op goeden voet met zijn Vader en sprak hem dikwyls in Londen, daar deze niets liever deed dan met zijn zoon een club te bezoeken, of den avond met hem door te brengen in de een of an dere vermakelijkheid. Hij was ook dol op zyn moeder, maar voelde er weinig voor, haar op te zoeken of haar gezelschap te houden, daar zij een vrouw van de wereld was, wier hart en ziel énkel bezig waren met het succes van haar dochters. Deze dochters, Ethel en Isabel, waren ydele jon gedames, op hun manier knap, maar zon der veel sympathie voor hun broer, en be langstellend in alles wat lag in de lijn van hun eigenplezierleventje. De oudste broer, Gerald, zag men zelden in gezelschapskringen, want hij was min of meer achterlijk en er waren redenen waarom Geoffrey het pijnlijk vond om zijn broer vaak te ontmoeten, of zelfs bij hem thuis te komen. Maar van Zaterdag tot Maandag, kort nadat Nell Davenant haar intrek op Moat House had genomen, kwam hij over. Zijn moeder en zusters toonden zich wat ver wonderd over zijn verschijnen en Geoffrey vertelde hen dat zijn verlangen om hen weer te zien hem had doen komen hoewel het hoofdzakelijk was om een onderzoek in te stellen naar de bewoners van Moat Hou se, over wie Nell's berichten hem een beetje verontrust hadden. Nell onthield zich in haar brieven plotse ling van bijzonderheden over de Lancas ters maar het weinige wat zij geschreven had, maakte een tamelijk onaangenamen indruk op Geoffrey, en zoodra hy met z'n vader na het diner alleen was, vroeg hij henai „U hebt Moat House verhuurd, hoorde ik?" „Ja, hoe weet jij dat?" wilde lord Lang- dale weten, zijn zoon tamelijk scherp opne mend. Zoo er iets was, waar hij niet van hield, dan was het wel de een of andere bemoeiing van Geoffrey met het beheer van zijn eigendommen. „Een kennis van mij is daar komen wo nen", verklaarde Geoffrey. „Ik was een beetje verwonderd, toen ik 't adres hoorde." „Dat begrijp ik. Bedoel je, dat je de be woners zelf kent?" „Neen, van hen weet ik niets. Ik vraag me juist af, wat voor soort menschen het zijn. De zaak is, herinnert u zich de Da- venants Zij woonden op een landgoed een paar mijl van hier, totdat de oude Davenant zijn geld verloor. Eén van zijn dochters is nu als gezelschapsjuffrouw bij een jongeda me op Moat House gekomen. Daardoor ben ik nieuwsgierig wat voor soort menschen dat zijn." „Zie jij de Davenants dan wel eens in de stad vroeg Lord Langdale. „Van tijd tot tijd bezoek ik ze wel eens" antwoordde Geoffrey luchtig. „Ze waren \ltijd heel vriendelijk voor me." „Verkeerde politiek", merkte zijn vader op. „Wanneer menschen zooals de Dave nants aan lager wal geraakt Zyn, is het niet goed met hen bevriend te blyven. Ze komen nergens meer en je hoort nooit meer van ze, En als ze zelf zoover zyn, dat ze een betrekking moeten aannemen, geloof ik, dat ze er al heel slecht aan toe zijn." „Een reden te meer voor hun vrienden, 92a Um piet ip dep steek te latep"* ant woordde Geoffrey prompt. „Och, in zekeren zin is dat waar, en ik wil je moeder wel eens vragen om hen, als ze den volgenden keer in de stad is, eens te bezoeken, maar wat jou betreft jij bent een jongeman en ik weet niet of het wel zoo verstandig is om mevrouw Davenant en haar dochters geregeld te bezoeken." „Ik geloof niet, dat dat veel kwaad kan antwoordde Geoffrey, terwijl hij een kleur kreeg. „Ik was in staat hen zoo nu en dan van dienst te zijn, want zy verkeeren in een tamelijk ongunstige positie, daar zij geen mannelijke relaties hebben. Ze vertelden mij, dat zij, behalve hun oude advocaat, ab soluut niemand hadden om te raadplegen en daarom beloofde ik een paar informaties te zullen inwinnen over die menschen hier. Natuurlijk kwam ik, toen ik hoorde dat zij op Moat House woonden, tot de conclusie, dat dat wel in orde zou zijn." „Goeie genade, Geoffrey Wat een onzin verkondig je daar riep zijn vader onge duldig uit. „Waarom zou ik verantwoorde lijk zijn voor het karakter van die men schen, enkel omdat zij een huis van mij ge huurd hebben Ik weet niets van ze af, juffrouw Davenant had zelf een onderzoek moeten instellen, voordat zrj de betrekking aannam." „Dat heeft ze ook gedaan, zoo goed ze kon 2" verzekerde Geoffrey. „Je kunt Felton alles vragen, wat je maar wilt", zei Lord Langdale, „maar ik ge loof niet, dat hij iets meer van die men schen afweet dan ik. We hadden, zooals ik je zei, goede informaties over zijn finan- cieelen toestand en dat was alles wat we wilden weten. Het was niet waarschijnlijk, dat één van onze bekenden Moat House zou genomen hebben. Het gebouw is erg ver vallen en ik stond erover verbaasd dat ze het toch wilden hebben maar ik begreep er uit, dat het was om een familielid bui tenlucht en volkomen rust te verschaffen. Zij wilden bepaalde gedeelten van het huis bewoonbaar maken, als ik er zorg voor droeg dat het dak in orde kwam en de rio- leering en nog een paar van die dingen werden nagezien. Ik deed wat ik kon en de rest heb ik aan hen overgelaten." „Heb u den man zelf gesproken? Lancas ter heet hij, geloof ik." „Ja, ik sprak hem een paar maal. Hij leek me een geschikt iemand, maar de zoon zegt men is een groote boerenkinkel. En wat de nicht of dochter, of wat ze ook mag zijn, betreftdeze schijnt onzicht baar te zijn. Ik geloof, dat ze ziek is." „Ik wil eens met Felton gaan praten", besloot Geoffrey, niet bijster op zijn gemak. „Denkt u, dat moeder juffrouw Davenant zal willen bezoeken." „M'n beste jongen 2 Dat geloof ik vast niet, en ik weet niet eens of ik haar dat wel zou aanraden. We kennen de Lancas ters niet, goede introducties schijnen ze niet te hebben en wat betreft juffrouw Davenant die, zooals ik me herinner, een aardig meisje is, zou je moeder haar misschien kunnen schrijven en eens te lun chen te vragen of iets dergelijks, maar ik geloof niet, dat je van haar kunt verlangen een bezoek op Moat House te brengen." 'iWoïdt yervoleda.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 5