1000 500 100 25 EMPIRE CONTRA IMPERIUM Hlu) huid bedekt niet alleen... MAANDAG 29 JUNI No. 131 74e Jaargang Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telaf. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen fc STADS- EN PROVINCIENIEUWS §d»ewfflcm«sei« von Jew ting 11936; VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad STRIJD TUSSCHEN HET MODERNE CARTHAGO EN ROME ONVERMIJDELIJK. MUSSOLINI HEEFT EEN VOORSPRONG. De stichting van het Imperium Roma- nur- heeft 'n onoverbrugbare tegenstelling tusschen het naar uitbreiding strevende fascistische Italië en het Britsche wereldrijk geschapen. Men zal het zeer zeker over een modus vivendi eens worden, omdat zulks nu eenmaal moet. Engeland noch Italië kunnen op het oogenblik een oorlog ge bruiken. Geheeld zal daardoor echter de wond. in de flank van het Britsche empire niet zijn. Staan wij niet voor eenzelfde situatie als indertijd, toen nu meer dan 2000 jaar ge leden de strijd tusschen Home en Carthago uitbarstte Het in den handel machtige, de zeeën beheerschende Carthago met zijn zwaartepunt in de Middell. Zee stond de ontwikkeling van Rome tot wereldrijk in den weg. Het dynamisme van het naar de hegemonie in de Middellandsche Zee stre vende Rome en de pogingen van Carthago, zijn positie te behouden, moesten op den duur tot een strijd op leven en dood leiden. De perioden van rust tusschen de Punische oorlogen waren niets anders dan wapen stilstanden, om nieuwe krachten voor den oorlog te verzamelen. Carthago gaf aan den vrede de voorkeur boven den oorlog, omdat het voor zijn handel vrede noodig had. Met concessies trachtte het Rome te vreden te stellen. Het hielp niets. Carthago stond Rome in den weg en daarom was een werkelijke vrede onmogelijk. Cato sloot elke redevoering in den senaat met de woorden„Ceterum censeo Carthaginem esse delendam": (Overigens ben ik van meening, dat Carthago vernietigd moet worden) En op het oogenblik? Een nieuw Ro- meinsch imperium is in wording. Het fas cistische Italië is evenals het oude Rome een militaire staat. De jeugd wordt van het zesde levensjaar af militair opgeleid. Vol gens Mussolini is fascisme wil tot macht en heerschappij. Hierbij moet de duce nood zakelijk op Groot-Brittannië en zijn be langen stooten. Beide rijken, het Ramein- sche en het Britsche, zijn naast elkaar niet mogelijk. Men kan zich een Italië voorstel len, dat zijn belangen met die van Enge land in overeenstemming zou brengen, om een conflict te vermijden. Dan zou het ech ter niet fascistisch zijn. Voor Engeland blijft het verschil tegen Vroeger, dat het afhankelijk is van den goeden wil van Italië. Hamilkar, de Car- thager, zag vooruit, dat zijn land verloren zou zijn, indien zijn bestaan eenmaal van de Romeinen afhankelijk zou zijn. Vele Engelschen zijn op het oogenblik van de zelfde meening. Volken, di* opstaan, zegt Mussolini, zijn imperialistisch. Volgens zijn meening nu is het fascistische Italië op gestaan. Engeland wordt door den Duce tot de stervende volkeren gerekend. Men kan er dan ook van op aan, dat Mussolini op het oogenblik krachten voor nieuwe daden verzamelt. Of de strijd tusschen het nieuwe Rome en het moderne Carthago denzëlfden afloop zal hebben als 20 eeuwen geleden', laat zich niet voorspellen. Ui In Engeland is men het er over eens, dat de overwinning van Italië en de annexatie van Abessinië een bedreiging voor het Britsche wereldrijk vormen. De weg naar Indië is op het oogenblik minstens zoo be dreigd, als in den tijd, dat Napoleon Egypte veroverde. Maar ook de weg Cairo-Kaap- stad is niet veilig meer. Met groote zorg houdt men rekening met de mogelijkheid, dat Italië een leger van inboorlingen op de been brengt. Reeds thans wordt verteld, dat Italië met de militaire opleiding der Abessijnsche jeugd is begonnen. Wanneer Italië alle mogelijkheden benut, kan het den Soedan en Egypte op. ieder gewenscht oogenblik veroveren. Een deel van de Engelschen wil zich tegen de gevaren der toekomst door mid del van een sterkeren Volkenbond bescher men. Andere willen terugkeeren naar de oude politiek van militaire verdragen. Bij een enquête van de „Morningpost" spraken 55 procent zich voor de laatste mogelijk heid uit. Het kabinet Baldwin is -het over den weg, die ingeslagen moét worden, nog niet eens. Vast staat op het oogenblik slechts de bewapening. Ook de bewapening stuit op moeilijk heden. Ondanks de werkloosheid melden zich geen vrijwilligers. De Engelschman houdt niet van de uniform. Op de anti- militaire gezindheid van de Britsche jeugd baseert Mussolini zijn hoop voor den ko menden strijd. Baldwin heeft beloofd, geen algameenen dienstplicht in te voeren. An derzijds meende de minister van oorlog, dat men andere wegen zal moeten inslaan, in dien het vrijwilligerssysteem niet voldoende strijdkrachten oplevert. Men is klaarblij kelijk van plan, de bewapening niet op de recruteering te laten stranden. Het Engelsche volk zal slechts bij groot gevaar voor het rijk den algemeenen dienst plicht aanvaarden. Een soort dienstplicht zou er dus het bewijs voor zijn, dat men den toestand aan de overzijde van het Kanaal zeer ernstig inziet. Maar zelfs in dien Londen den algemeenen dienstplicht invoert, dan zal het nog niet gelukken, het militaire tot het middelpunt van nationaal leven en denken te maken en de men- schen ook geestelijk te militariseeren. De democratische vrijheid zal blijven bestaan, zoodat Mussolini steeds een zekeren voor sprong heeft. Congres van den Ned. Spaarbankbond. Boottocht met de Prinses Juliana". Tot besluit van het congres van den Ned. Spaarbankbond dat Donderdag en Vrijdag in „Britannia" werd gehouden, had het be stuur der Vlissingsche afdeeling een boot tocht georganiseerd met de „Prinses Julia na" der Stoomvaart Mij. „Zeeland". Zaterdagmorgen half elf waren alle con gressisten en enkele genoodigden aan boord en koos commandant Hintertür zee, om een tocht te maken langs de Walchersche kust en de Belgische badplaatsen. Een frissche bries en helder zicht maakte het verblijf op de comfortabel ingerichte mailboot tot een onverdeeld genoegen. Hoe werd genoten van het eenig mooie panorama op Vlissingen met zijn markante punten. Na de Wandelpier, Britannia en het JVooldhuis, lokten de heerlijk blonde Wal chersche duinen met af en toe een blik op de vriendelijk gelegen dorpjes. Even voorbij Westkapelle werd de rivier mond overgestoken en ging het op de „Wan delaar" aan, welk lichtschip wij op korten afstand passeeren en met welks bemanning een groet werd gewisseld. Dan naderen we bij Ostende de Belgische kust. Duidelijk zijn de hotels op den dijk te onderscheiden en de zeer lange pier van Zeebrugge. 'tls druk op het strand van Blankenberghe, Heijst en Knocke. Hoe kan het ook anders bij zulk uitgelezen zomerweer de zon is door gebroken en '5et èn boulevard èn duin in een zee van licht. Enkele oogenblikken later beleven we een aardig moment. Een stoot op de stoomfluit waarschuwt ons dat de uitgaande mailboot zoo aanstonds gepasseerd zal worden. In volle vaart nadert onze tegenligger. Reeds is de „Oranje Nassau" vlak bij, zoo dicht, dat wij de bekende officieren aan boord kun nen onderscheiden en een afscheidsgroet kunnen toewuiven aan een ons bekenden passagier. Door de goede zorgen der regelings-com- missie was voor alle reizigers in de keurige salons der mailboot een welverzorgde lunch aangericht, die zich uitstekend liet smaken, want de zeelucht maakt hongerig. Precies op den vastgestelden tijd, vier uur, meerde de „Prinses Juliana" aan de ponton. Zonder onderscheid was ieder ver rukt over den heerlijken boottocht die, be gunstigd door het prachtigst denkbare weer, bij alle deelnemers stellig een onvergetelij- ken indruk zal hebben achtergelaten, N.V. Stoomvaart Maatschappij „Zeeland". In de Zaterdagmiddag in Hotel Britannia gehouden vergadering van aandeelhouders van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" heeft de president-commissaris, de heer Th. de Meester, in zijn openingswoord woorden van waardeering gewijd aan de nagedach tenis van wijlen den heer A. de Vulder van Noorden, commissaris der Maatschappij. En voor Uw foto's. En voor* Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 Jarenlang is de overledene regeeringscom- missaris geweest en als zoodanig heeft hij in de eerste plaats de belangen van het rijk in acht genomen, maar daarnaast had hij ook een open oog voor de belangen der maatschappij. Toen hij als regeeringscom- missaris aftrad en door de aandeelhouders tot commissaris werd gekozen, heeft hij steeds in het belang van de maatschappij zijn arbeid voortgezet en nog twee dagen voor zijn dood heeft hij te 's-Gravenhage nog een vergadering van commissarissen bijgewoond en dit tot het einde toe, hoe moeilijk het hem ook viel. Zijn nagedach tenis zal bjj commissarissen en directie in groote eere worden gehouden. Het jaarverslag gaf geen aanleiding tot opmerkingen, evenmin als de balans en winst- en verliesrekenii g. Beide werden goedgekeurd en ook aange nomen. het voorstel van commissarissen om de netto-winst ad 41.428.93 naar nieuwe rekening over te brengen. De vergadering herkoos als commissaris sen de heeren E. M. Alberts te Middelburg en W. Kakebeeke te Goes. Vertegenwoordigd waren 4938 aandeelen. Dronken autobestuurder. Hedennacht om 2 uur zag een tweetal politieambtenaren in de Badhuisstraat een auto slingerend naderen. Op het stoptee- ken van de politie werd geen acht gesla gen, zoodat een der agenten snel ter zijde moest springen om niet overreden te wor den. Even. later stopte de wagen en con stateerde de .politie dat de bestuurder dronken achter zijn stuurrad zat. De man werd door de "politie daarop gearresteerd, waartegen hij zich heftig verzette. Ten slotte bleef de politie de baas en heeft zij den beschonken autobestuurder naar het bureau van politie overgebracht en ter be schikking van den commissaris van politie in arrest gesteld. Ook de auto werd naar het bureau van politie overgebracht. R.K. Dames Zangvereeniging. Bij het gisteren te Prinsenhage gehouden zangconcours behaalde de R.-Kath. Dames- zangvereeniging alhier, onder leiding van den heer Adr. Hollaers, in de afdeeling Uit muntendheid een tweeden prijs met 296 pun ten. Dit mag voor het kleine koor zeker een mooi resultaat genoemd worden. Regeeringspupil aangehouden. Door de recherche werd in de woning zijner ouders alhier een 17-jarige regee ringspupil aangehouden, die het gezin te 's-Hertogenbosch, waar hij geplaatst was, ontvlucht was. Hij is weer teruggebracht onder het over hem gesteld gezag. Een veelbelovend meisje. De recherche alhier heeft een meisje aangehouden, dat ten nadeele van haar vader geld had ontvreemd. Het grootste deel van het geld werd nog op haar be vonden en het restant had het veertien jarige meisje verteerd aansigaretten. Ontoelaatbare handelingen gepleegd. De politie heeft een matroos gearres teerd, die zich had schuldig gemaakt aan ontoelaatbare handelingen, gepleegd met een 15-jarig meisje. Rijwielbelas tin gwet. In den vroegen morgen van Zaterdag heeft de politie een controle doen houden inzake de rijwielbelastingwet. Niet minder dan 15 wielrijders werden aangehouden, die niet waren voorzien van het vereischte plaatje. Alle rijwielen zijn in beslag ge nomen, zooala de wet voorschrijft. Onbeheerd staande rijwielen. De politie verzoekt ons opname van het volgende Geen nacht gaat voorbij of een of meer rijwielen worden door de politie onbeheerd voor woningen of geplaatst tegen boo- men of schuttingen aangetroffen. Indien niet vastgesteld kan worden aan wie de rijwielen behooren, worden deze naar het bureau van politie gebracht. Vaak bevinden zich aan de rijwielen geldige be lastingplaatjes. Het behoeft geen betoog dat door deze onacbtz^mHeid der eige gelaat en halsOok van ar men, rug en schouders kan groote charme uitgaan. Gebruik dus Palmolive, de schoonheids-zeep waarin groote hoeveelheden ver zachtende olijfolie zijn verwerkt zoowel voor Uw gelaat als lichaam! naars, diefstal in de hand wordt gewerkt. Aangiften van diefstal van rijwielen, be- lastingmerken of rijwiellantaarns zijn dan ook aan de orde van den dag. Eenige meer dere zorg voor het eigendom wordt dan oog den eigenaars van rijwielen aanbevo len. Garnalenvisschery. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat met ingang van 2 Juli a.s. een nieuwe regeling voor de consumptie-garnalenvis- scherij in werking zal treden. Opgericht is een „Verkoopkantoor voor garnalen", aan welk kantoor de visschers uitsluitend de door hen aangevoerde con sumptiegarnalen zullen mogen leveren. In de daarvoor in aanmerking komende plaat sen zullen agentschappen worden geves tigd. De handelaren zullen uitsluitend van het verkoopkantoor ongepelde garnalen mogen betrekken en aan de in de verschillende plaatsen gevestigde agentschappen dage lijks hun bestellingen moeten opgeven. De visschers ontvangen voor de door hen op bestelling afgeleverde garnalen ten minste een door den minister van landbouw en visscherij te bepalen prijs per kilogram. Voorts zal op genoemden datum een steunregeling voor de consumptie-garnalen- visscherij in werking treden. De uitkeering van de steunbedragen zal door het verkoopkantoor geschieden. Steun zal worden verleend, indien het verkoopkantoor aan een visscher geduren de een periode van 7 dagen minder gar nalen zal bestellen dan een voor zijn vaar tuig te bepalen minimum-hoeveelheid. Deze minimum-hoeveelheid wordt ver schillend vastgesteld voor verschillende soorten vaartuigen en naai* gelang het levende, dan wel gekookte garnalen be treft. v De steun zal bestaan uit een bijslag per op bestelling afgeleverde kilogrammen garnalen, welke bijslag per kilogram hoo- ger wordt vastgesteld naar gelang de be stelling lager is. De agentschappen zullen de garnalen, waar mogelijk, verkoopen over den open baren afslag ter plaatse waar het des betreffende agentschap is gevestigd. De agentschappen, welke niet over een open baren afslag kunnen verkoopen, zullen de garnalen uitsluitend op bestelling afle veren. Het lijk van overboord geslagen schipper herkend. In den nacht van 8 op 9 December jl. is ter hoogte van Westkapelle van een vis- schersvaartuig overboord geslagen de 48- jarige schipper H.t alhier woonachtig. In Mei is te Oostende een lijk aangespoeld dat echter onherkenbaar was. Thans is door de zorgen der Belgische politie in die ge meente door de kleeren op den doode be vonden, vastgesteld kunnen worden dat het het lijk van den overboord geslagen schip per is. Het stoffelijk overschot was inmid dels natuurlijk te Postende ter aarde be steld. Het nieuws van den dag In beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De voetbalwedstrijd Feijenoord-Be Quick, welke met 32 door Feijenoord werd ge wonnen, waardoor deze vereeniging kam pioen van Nederland werd. Nationale Athletiekkampioenschappen te Amsterdam. Badhuis aan de Bonedykestraat. Gedurende de week van 22 tot 27 Juni werden in het badhuis 280 baden genomen en wel 198 door heeren, 66 door dames en 16 door kinderen. MIDDELBURG Muziek en verlichting Stadhuis. Zooals reeds eerder en zulks meermalen wrm^id, zullen gedurende de maande* Empire contra Imperium. .(Hoofdartikel.)] Auto op onbewaakten overweg dooi; trein gegrepen. (Gemengd Nieuws.); Groote diefstal yan scheepsbenoodigd« heden. .(Gemengd Nieuws.)] Weder vele verkeersslachtoffers tijdens het afgeloopen weekend. (Gemengd Nieuws.)] Het 2e Kamerlid Th. M. Ketelaar over« leden. .(Binnenland.)] De ongeregeldheden in Palestina duren voort. .(Buitenland.)] Hoe Italië Abessinië zal koloniseeren i een interview met maarschalk Bado- glio. (Oorlog ItaliëAbessinië.), Neville Chamberlain over de sancties. (Oorlog Italië-Abessinië. In een politieke rede noemt dr. Goeb- bels den Volkenbond goed, maar vlieg® tuig-eskaders en legercorpsen, beter .(Buitenland.)] Laagvliegend vliegtuig doode dame. .(Luchtvaart1.)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Juli en Augustus tijdens de belichting van het Stadhuis muziekuitvoeringen plaats hebben in de tent op de Markt en wel steeds door het Middelburgsen Muziek* korps. Het is Woensdag 1 Juli en dus beginnen muziek en belichting dien avond. Besloten io dat de concerten steeds zullen plaats hebben van kwart voor tien tot elf uur met een kwartier pauze en de verlichting steeds van 10 tot 11, ook al maakt het invallen van de duisternis het mogelijk dit eerder te doen plaats heben. De directie van de N.V. „Pzem" heeft voor het ge heele seizoen haar medewerking toege* zegd om de tram op Woensdagavonden van half tien tot en met elf uur uit de Langeviele te doen vertrekken. ARNEMUIDEN Zomerconcert, Door zeer prachtig weer begunstigd gal de muziekvereeniging „Arne's Genoegen'* Zaterdagavond onder leiding van den heer; F. Buijs haar tweede zomerconcert, bij gewoond door een zeer talrijk publiek, waaronder er velen van buiten onze ge meente waren. BIGGEKERKE Benoemingen by het onderwijs, De heer H. F. C. Musch, hoofd der school voor Chr. Volksonderwijs, alhier, is tegen 1' October a.s. in gelijke betrekking benoemd te Klaaswaal (Z.-H.) Aan mej. D. Hoefkens, onderwijzeres aan, die school, is met 15 September a.s. eervol ontslag verleend wegens voorgenomen hu welijk. VOLKSGEZONDHEIDS- EN VEILIGHEIDSHOEKJE Ga nimmer baden of zwemmen als ge bezweet zijt, of kort na het mid dagmaal.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1